Hakiz wrote:Griješiš.Edouard wrote:Dozeru, to da je u određenim uvjetima uz pomoć struje/groma nastao život, to je samo jedno od mnogih nagađanja, a nagađanja nemaju nikakvu naučnu težinu. To nema veze s naučnom hipotezom, jer hipoteza već mora sadržavati neke indicije, a da o teoriji i ne govorim.
Dakle, ateisti kažu da nema dovoljno dokaza, evidencije, da bi vjerovali u Božju opstojnost, ali ih ne smeta vjerovati, čak bez ikakve indicije, a kamo li kakvih naučnih dokaza, da je život nastao iz nežive materije, razum i sloboda iz te iste nerazumne i neslobodne materije.
Zar to nije, što bi ti ono kazao, fascinirajuće.
Do teorije se došlo ne tako što je nekome palo na pamet da lupi. Nego što se analizom došlo do sastavnih dijelova, pa se razmišljalo o tome šta je u tom trenutku kada se misli da je život nastao postojalo da bi bi te dijelove moglo potstaknuti da "ožive". Tako da teorije imaju naučnu težinu jer nisu izmišljene nego se baziraju na nekim činjenicama (postojanja elemenata i izvora energije koji bi te elemente mogla "oživjeti"). Da li su teorije tačne, to je predmet dokazivanja, ali nisu neutemeljene.
Tako i činjenica da dijelimo u najgorem slučaju nešto više od 50 % DNA sa svim živim bićima (dakle ne samo životinjama nego i biljkama), a u najboljem slučaju čak 95 % (sa orangutanima), nije samo tako izvaljeno. Nego se otkrilo postojanje DNA, pa kako je analizirati, pa je analiza DNA dala rezultate koji se vjernicima sigurno ne sviđaju, ali tako je kako je.
Dok je temelj za teoriju o postojanju boga u suštini slijedeći: "Ovo nemam pojma kako je nastalo, čovjek nije napravio, mora biti da je bog napravio". Činjenica na kojoj se bazira postojanje boga se zove Nemam pojma. U smislu nemam pojma kako se dešava, zašto se dešava, šta mu je svrha, itd. Što će reći temelj za postojanje boga je neznanje.
a sta mislis ovo
Bog kad programira genetske kodove, on koristi vec postojece ako pasu u neki drugim bicima koje planira napraviti, pa samo dio koda kopira u drugom bicu, nekome kopira dosta nekome manje, uglavnom, kao kad bi ja sad programirao u C++ programu, pa koristio vec postojeci kod u neke druge funkcije. pa poslije te funkcije kad bi imale razum, i pocele kontati, mislile bi kao ti mozda, mi smo eovlvirali jedno od drugih...
upravo ti tako kontas, a ne kontas da je mozda Bog koristio isti kod gdje je bilo moguce koristiti isti kod ako je nepotrebno bilo praviti novi kod u novim bicima.
