IRAN
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9401 Re: IRAN
Istini za volju, ne treba biti strateski genije da vidis razlog Hezbolahovog angazmana u Siriji
Ako dio uz granicu prepuste orcima nikad nece imati mira
Ako dio uz granicu prepuste orcima nikad nece imati mira
- Opetja033
- Posts: 10041
- Joined: 01/11/2011 20:33
#9402 Re: IRAN
Ma Hizb je svojim ucescem u sirijskom ratu pokazao svoju sektasku prirodu i osnovo. Iranske pudlice koje se ni po cemu ne razlikuju od sektasa sa druge strane.insomnia78 wrote:Istini za volju, ne treba biti strateski genije da vidis razlog Hezbolahovog angazmana u Siriji
Ako dio uz granicu prepuste orcima nikad nece imati mira
Neka idu u pm i jedni i drugi, ovo mjerenje kurca ce opet preko zavrsiti preko ledja muslimanske sirotinje. Nece glava zaboliti ni debele, korumpirane mule u Teherane i Qomu niti masne i zaobljene clanove porodice Saud. Najebace sirotinja u Jemenu, Siriji, sije u Saudiji i Bahreinu a sunniti u Iranu.
- MMM1977
- Posts: 6769
- Joined: 15/07/2009 12:56
#9403 Re: IRAN
Razlikuju se po tome da ne rade zločine. A ovaj rat je specifičan po tome da su apsolutno svi na gubitku a niko ne dobija nista (kada govorimo o zaraćenim stranama, neprijatelji muslimana itekako dobijaju). Samo da se ovo hoce završiti više.Opetja033 wrote:Ma Hizb je svojim ucescem u sirijskom ratu pokazao svoju sektasku prirodu i osnovo. Iranske pudlice koje se ni po cemu ne razlikuju od sektasa sa druge strane.insomnia78 wrote:Istini za volju, ne treba biti strateski genije da vidis razlog Hezbolahovog angazmana u Siriji
Ako dio uz granicu prepuste orcima nikad nece imati mira
Neka idu u pm i jedni i drugi, ovo mjerenje kurca ce opet preko zavrsiti preko ledja muslimanske sirotinje. Nece glava zaboliti ni debele, korumpirane mule u Teherane i Qomu niti masne i zaobljene clanove porodice Saud. Najebace sirotinja u Jemenu, Siriji, sije u Saudiji i Bahreinu a sunniti u Iranu.
-
budza
- Posts: 1130
- Joined: 21/11/2013 23:40
#9404 Re: IRAN
Opetja033 wrote:A kada su sunnitske dzamije u pitanju, ja koliko znam u nekim iranskim gradovima gdje su sunniti vecina siitsko stanovnistvo nema svojih dzamija nego idu u dzamije gdje su sunnitski imami.
Nisam 100% siguran ali mislim da je tako.
Ali da postoji odredjena diskriminacija nad sunnitima, postoji.
ma sve jasno kao dan. i sam reis kavazovic je klanjao sa bracom irancima kada je dole bio u poseti.
jaka vehabisticka propaganda iz cion arabije je kroz njihove massmedije (cnn, bbc, zdf, cnbc, f1...) proturila i protura svaki sukob na istoku kao sukob nepomirljivih stavova siija i sunita, sto je nonsens.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9405 Re: IRAN
A oni, inace od dva brata djeca?
De ba, pa vidi sunitskositskih odnosa izmedju forumasa a mozes misliti kad u kombinaciju dodas arape, perzijance, interese, teritorijalne i ostale pretenzije, zlu krv izmedju njih kroz istoriju i kamaru oruzja
De ba, pa vidi sunitskositskih odnosa izmedju forumasa a mozes misliti kad u kombinaciju dodas arape, perzijance, interese, teritorijalne i ostale pretenzije, zlu krv izmedju njih kroz istoriju i kamaru oruzja
- bvcx
- Posts: 628
- Joined: 20/09/2014 01:56
#9406 Re: IRAN
A glupa je priča oko koje se krve suniti i šijiti.
Nešto kao meksička sapunica, ko je koga jebo prije 1000 i po godina.
Nešto kao meksička sapunica, ko je koga jebo prije 1000 i po godina.
-
Avetinho
- Posts: 7135
- Joined: 07/09/2012 21:22
- Location: Ja sam odavle
#9407 Re: IRAN
Bas tu pada svaka prica o Iranu kao vodji muslimanskog svijeta. Vodja, al u kurcu, stalo im do primata. Da je narod marljiv i pametan, to stoji, o kulturi i istoriji da ne govorim. Ubise ih ajatolasi i moralne policije, bas kao i u Saudiji.bvcx wrote:A glupa je priča oko koje se krve suniti i šijiti.
Nešto kao meksička sapunica, ko je koga jebo prije 1000 i po godina.
"Islamska revolucija" je otprilike isti oksimoron kao "nacisticka revolucija".
Onaj salik neki dan se ubi dokazujuci kako se po iranskim skijalistima djeca nevino dirkaju skijaskim cipelicama na zicari. Juce -- prekjuce nova vijest -- nema maratona za zene. E jebiga, svaka ima menzes isti dan, to je zbog higijene, da se nedaj boze kakav maratonac ne uprlja.
-
budza
- Posts: 1130
- Joined: 21/11/2013 23:40
#9408 Re: IRAN
insomnia78 wrote:A oni, inace od dva brata djeca?
De ba, pa vidi sunitskositskih odnosa izmedju forumasa a mozes misliti kad u kombinaciju dodas arape, perzijance, interese, teritorijalne i ostale pretenzije, zlu krv izmedju njih kroz istoriju i kamaru oruzja
to su sve tzv politicke nesuglasice. interes: primat i moc. kakvi crni šiijiti i suniti. to nema utemeljenja u kuranu niti hadisima. pustite vise te cionisticke mantre i podele u islamu na one i ove. toga u islamu nema. sve sto se desava ima politicku konotaciju, a naravno sve se to i odrazi medju sekstaskim grupama na obe strane.
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9409 Re: IRAN
Nazalost, islam je cist od toliko stvari koje su danas omasovljene medu muslimanima. Od pocetka su podjele imale tu politicku konotaciju ali eto, valjda je manji otpor pomenuti cioniste nego rec' da smo govna, od Rijada preko Teherana pa do seher Saraj'va.budza wrote:
to su sve tzv politicke nesuglasice. interes: primat i moc. kakvi crni šiijiti i suniti. to nema utemeljenja u kuranu niti hadisima. pustite vise te cionisticke mantre i podele u islamu na one i ove. toga u islamu nema. sve sto se desava ima politicku konotaciju, a naravno sve se to i odrazi medju sekstaskim grupama na obe strane.
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9410 Re: IRAN
Sve i da je tacna informacija, na 80 miliona stanovnika, priznat ces, nije ni puno. Ako se jos uzme u obzir da krscanima, jevrejima, zoroastrijancima i ostalim nemuslimanima nije zabranjeno konzumirati alkohol, onda ta cifra postaje jos manje "zastrasujuca", te se "udarci bicem" vjerovatno svode na minimumbvcx wrote:Šta kaže sharia, koliko je to udaraca bičem?Despite ban, Iranians consume 60 million litres of alcohol each year
http://www.dailysabah.com/mideast/2016/ ... -each-year
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9411 Re: IRAN
A krscana,jevreja i zoroastrijanaca sve zajedno ima jedno pola posto u Iranu.Priznacete,nije malo 
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9412 Re: IRAN
Pa, ako cemo biti egzaktni, prema posljednjem popisu iz 2011. bilo je cca 500 000 nemuslimana u Iranu. Kada se taj broj stavi u omjer sa konzumacijom alkohola ispada da je svaki nemusliman popio 10 litara alkoholnog pica mjesecno, sto je, priznat ces, jos uvijek prihvatljivo.Co0l wrote:A krscana,jevreja i zoroastrijanaca sve zajedno ima jedno pola posto u Iranu.Priznacete,nije malo
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9413 Re: IRAN
Ma piju i muslimani bolan,ne znam zasto hoces reci da samo nemuslimani piju alkohol.Pa imaju jednu od najvecih stopa narkomana u svijetu a da ne piju.Ne vidim nista sporno u tome,nek piju,sve je to za ljudesalik79 wrote:Pa, ako cemo biti egzaktni, prema posljednjem popisu iz 2011. bilo je cca 500 000 nemuslimana u Iranu. Kada se taj broj stavi u omjer sa konzumacijom alkohola ispada da je svaki nemusliman popio 10 litara alkoholnog pica mjesecno, sto je, priznat ces, jos uvijek prihvatljivo.Co0l wrote:A krscana,jevreja i zoroastrijanaca sve zajedno ima jedno pola posto u Iranu.Priznacete,nije malo![]()
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9414 Re: IRAN
Piju, ali je to zanemarivo na broj stanovnika. Racunica koju sam postavio to itekako potvrdjuje. Evo, da uzmemo da apsolutno svi piju, pa i sam ajetullah HameneiCo0l wrote:Ma piju i muslimani bolan,ne znam zasto hoces reci da samo nemuslimani piju alkohol.Pa imaju jednu od najvecih stopa narkomana u svijetu a da ne piju.Ne vidim nista sporno u tome,nek piju,sve je to za ljudesalik79 wrote:Pa, ako cemo biti egzaktni, prema posljednjem popisu iz 2011. bilo je cca 500 000 nemuslimana u Iranu. Kada se taj broj stavi u omjer sa konzumacijom alkohola ispada da je svaki nemusliman popio 10 litara alkoholnog pica mjesecno, sto je, priznat ces, jos uvijek prihvatljivo.Co0l wrote:A krscana,jevreja i zoroastrijanaca sve zajedno ima jedno pola posto u Iranu.Priznacete,nije malo![]()
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9415 Re: IRAN
Sto bi rekli - matematika je neumoljiva 
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9416 Re: IRAN
Ne bi ni ja pio pored onol'ke drogesalik79 wrote:Piju, ali je to zanemarivo na broj stanovnika. Racunica koju sam postavio to itekako potvrdjuje. Evo, da uzmemo da apsolutno svi piju, pa i sam ajetullah HameneiCo0l wrote: Ma piju i muslimani bolan,ne znam zasto hoces reci da samo nemuslimani piju alkohol.Pa imaju jednu od najvecih stopa narkomana u svijetu a da ne piju.Ne vidim nista sporno u tome,nek piju,sve je to za ljude, to bi bila kolicina od cca 0,06 litara mjesecno po glavi stanovnika, sto je na nivou alkohola kojeg ja izzvacem u toku jednog mjeseca
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9417 Re: IRAN
Mislio sam vise ne odgovarati na tvoje nidje-veze trolerske upise, ali odlucih jos ovaj put, zdravo -razumskim komentarom pobiti tvoje "strasni ajetolasi" nebuloze. Naime, opcepoznato je da su Iranci prije revolucije bili sistematski zatupljivani i da je jedan od glavnih zamjerki imama Homeinija sahovom rezimu bila upravo ta - drzanja naroda pokornim nepismenoscu i zatucanoscu. Ova njegova autenticana predavanja mozes danas vidjeti i na youtubeu (dokumentarci). Dakle, prije Revolucije narod je ogromnom vecinom bio amorfna, do temelja obezvrijedjena, masa koja je bila duzna pokoravati se svome sahu.Avetinho wrote:Bas tu pada svaka prica o Iranu kao vodji muslimanskog svijeta. Vodja, al u kurcu, stalo im do primata. Da je narod marljiv i pametan, to stoji, o kulturi i istoriji da ne govorim. Ubise ih ajatolasi i moralne policije, bas kao i u Saudiji.bvcx wrote:A glupa je priča oko koje se krve suniti i šijiti.
Nešto kao meksička sapunica, ko je koga jebo prije 1000 i po godina.
"Islamska revolucija" je otprilike isti oksimoron kao "nacisticka revolucija".
Onaj salik neki dan se ubi dokazujuci kako se po iranskim skijalistima djeca nevino dirkaju skijaskim cipelicama na zicari. Juce -- prekjuce nova vijest -- nema maratona za zene. E jebiga, svaka ima menzes isti dan, to je zbog higijene, da se nedaj boze kakav maratonac ne uprlja.
Upravo studenti, odnosno intelektualni dio tog naroda i pokrece revolucionarne aktivnosti i u konacnici pridobivaju veliku vecinu naroda koji je konacno spreman boriti se za svoja prava zivota dostojnog covjeka.
Prije revolucije Iran i Iranci, kao narod, apsolutno nista nisu proizvodili, a danas proizvode skoro sve. I pored 8-godisnje krvave agresije koja je nastupila netom nakon Revolucije, kada su bili najranjiviji, uspijevaju se dici iz pepela i postici sve ovo avojim radom, trudom i obrazovanjem, a sve to pod strasnim "ajatolasima". Da ne spominjem i najstrozije "medjunarodne" sankcije koje su im uvedene odmah nakon revolucije i traju gotovo 4 decenije.
Uzmimo za primjer jednu Njemacku. Da su nekim slucajem, nakon 2. Svj. rata, uvedene iste vrste sankcija kao Iranu i da su potrajale 4 decenije, gdje bi ona danas bila?!
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9418 Re: IRAN
Iran je najveci borac (podaci UN-a) protiv narko-ruta i narko-kartela, a ima onoliku granicu sa Afganistanom i Pakistanom. Zamisli kolika sredstva se ulazu na tom putu, a pri tome imati najstrozije sankcije?! Pa cak se i UNHCR (godisnji izvjestaji) zali na to da je vlada Irana, zbog "medjunarodnih" sankcija, skoro pa prepustena sama sebi u zbrinjavanju cca milion izbjeglica koji su tu nasli utociste.Co0l wrote:Ne bi ni ja pio pored onol'ke drogesalik79 wrote:Piju, ali je to zanemarivo na broj stanovnika. Racunica koju sam postavio to itekako potvrdjuje. Evo, da uzmemo da apsolutno svi piju, pa i sam ajetullah HameneiCo0l wrote: Ma piju i muslimani bolan,ne znam zasto hoces reci da samo nemuslimani piju alkohol.Pa imaju jednu od najvecih stopa narkomana u svijetu a da ne piju.Ne vidim nista sporno u tome,nek piju,sve je to za ljude, to bi bila kolicina od cca 0,06 litara mjesecno po glavi stanovnika, sto je na nivou alkohola kojeg ja izzvacem u toku jednog mjeseca
Imas li neku zvanicnu stopu o procentu ovisnika o drogama u I.R. Iran, pa da i to rastabirimo i uporedimo sa procentima ostalih zemalja koje ne granice sa zemljama proizvodjacima maka, odnosno opijuma?!
Trebam li napominjati da je pravi "gazda" tih polja americka CIA?!
-
budza
- Posts: 1130
- Joined: 21/11/2013 23:40
#9419 Re: IRAN
Mlohavi wrote:Nazalost, islam je cist od toliko stvari koje su danas omasovljene medu muslimanima. Od pocetka su podjele imale tu politicku konotaciju ali eto, valjda je manji otpor pomenuti cioniste nego rec' da smo govna, od Rijada preko Teherana pa do seher Saraj'va.budza wrote:
to su sve tzv politicke nesuglasice. interes: primat i moc. kakvi crni šiijiti i suniti. to nema utemeljenja u kuranu niti hadisima. pustite vise te cionisticke mantre i podele u islamu na one i ove. toga u islamu nema. sve sto se desava ima politicku konotaciju, a naravno sve se to i odrazi medju sekstaskim grupama na obe strane.
zvucis emocionalno ispravno. delom si u pravu. problem je u nama, ali... muslimani nemaju moc. nemaju politicku i vojnu moc.
vec citav vek je muslimanski korpus obezglavljen. muslimani su ti danas na svetskoj sceni kao bokser u ringu sa slomljenim ramenom.
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9420 Re: IRAN
Sta sad ti hoces da kazes,da u Iranu nemaju problem sa velikim brojem ovisnika?Ili pokusavas da relativiziras taj problem time sto nije samo u Iranu tako?Ne kontam odakle ta stalna potreba da se cinjenice negiraju ili relativiziraju.Pa niko ne kaze da je to karakteristicno samo za Iran niti da se Iran ne bori protiv toga ali to sto ima i u USA,na primjer,puno ovisnika,nece pomoc Iranu.salik79 wrote:Iran je najveci borac (podaci UN-a) protiv narko-ruta i narko-kartela, a ima onoliku granicu sa Afganistanom i Pakistanom. Zamisli kolika sredstva se ulazu na tom putu, a pri tome imati najstrozije sankcije?! Pa cak se i UNHCR (godisnji izvjestaji) zali na to da je vlada Irana, zbog "medjunarodnih" sankcija, skoro pa prepustena sama sebi u zbrinjavanju cca milion izbjeglica koji su tu nasli utociste.Co0l wrote:
Ne bi ni ja pio pored onol'ke droge
Imas li neku zvanicnu stopu o procentu ovisnika o drogama u I.R. Iran, pa da i to rastabirimo i uporedimo sa procentima ostalih zemalja koje ne granice sa zemljama proizvodjacima maka, odnosno opijuma?!
Trebam li napominjati da je pravi "gazda" tih polja americka CIA?!
Imas na netu koliko hoces clanaka koji obradjuju temu ovisnosti u Iranu,bilo je toga i na ovoj temi vec,tako da nema potrebe dokazivati vec dokazane i poznate stvari.Ali ako bas insistiras,evo jedan clanak koji pise o tome a ne radi se o nekom sarlatanskom izvoru:
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/28 ... Iranu.html
Ima toga koliko hoces i dostupno je na netu ako hoces da potrosis vise od 5 sekundi u trazenju,koliko je bilo potrebno za ovaj clanak.
A vidi i ovo,vezano za alkohol a sto visestruko pobija 'zvanicne' podatke koje si navodio o kolicini koja se godisnje popije:
http://radiosarajevo.ba/novost/197078/i ... ih-centara.
Ono,ne vidim nista sporno u tome,kao sto rekoh,sve je to za ljude, ali je smijesno kad se pocne relativizirati tako nesto.
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9421 Re: IRAN
Aha, radiosarajevo.ba je sada relevantan izvor, a kada se afirmativno pise o Iranu, onda ga ignoriramo, ili ismijavamo. Nisam, bolan, ja naveo "zvanicne" podatke, nego @bvcx. Da li si ti fakat toliki ignorant, ili je nesto drugo u pitanju?!Co0l wrote:Sta sad ti hoces da kazes,da u Iranu nemaju problem sa velikim brojem ovisnika?Ili pokusavas da relativiziras taj problem time sto nije samo u Iranu tako?Ne kontam odakle ta stalna potreba da se cinjenice negiraju ili relativiziraju.Pa niko ne kaze da je to karakteristicno samo za Iran niti da se Iran ne bori protiv toga ali to sto ima i u USA,na primjer,puno ovisnika,nece pomoc Iranu.salik79 wrote:Iran je najveci borac (podaci UN-a) protiv narko-ruta i narko-kartela, a ima onoliku granicu sa Afganistanom i Pakistanom. Zamisli kolika sredstva se ulazu na tom putu, a pri tome imati najstrozije sankcije?! Pa cak se i UNHCR (godisnji izvjestaji) zali na to da je vlada Irana, zbog "medjunarodnih" sankcija, skoro pa prepustena sama sebi u zbrinjavanju cca milion izbjeglica koji su tu nasli utociste.Co0l wrote:
Ne bi ni ja pio pored onol'ke droge
Imas li neku zvanicnu stopu o procentu ovisnika o drogama u I.R. Iran, pa da i to rastabirimo i uporedimo sa procentima ostalih zemalja koje ne granice sa zemljama proizvodjacima maka, odnosno opijuma?!
Trebam li napominjati da je pravi "gazda" tih polja americka CIA?!
Imas na netu koliko hoces clanaka koji obradjuju temu ovisnosti u Iranu,bilo je toga i na ovoj temi vec,tako da nema potrebe dokazivati vec dokazane i poznate stvari.Ali ako bas insistiras,evo jedan clanak koji pise o tome a ne radi se o nekom sarlatanskom izvoru:
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/28 ... Iranu.html
Ima toga koliko hoces i dostupno je na netu ako hoces da potrosis vise od 5 sekundi u trazenju,koliko je bilo potrebno za ovaj clanak.
A vidi i ovo,vezano za alkohol a sto visestruko pobija 'zvanicne' podatke koje si navodio o kolicini koja se godisnje popije:
http://radiosarajevo.ba/novost/197078/i ... ih-centara.
Ono,ne vidim nista sporno u tome,kao sto rekoh,sve je to za ljude, ali je smijesno kad se pocne relativizirati tako nesto.
tportal je, opet, relevantan u ovom slucaju, ali irelevantan da, recimo, nesto afirmativno napise o Iranu?! Uzmi, slobodno, zvanicne UN podatke, pa da o tom problemu razgovaramo. I opet cu ponoviti - kolika je granica Irana sa zemljama proizvodjacima maka/opijuma, broj ovisnika o narkoticima je srazmjerno zanemariv. Zamisli, recimo, da mi granicimo sa Afganistanom!? "Sutalo" bi se na sve strane
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9422 Re: IRAN
Ne razumijem svrhu pojedinih upisa. Treba dokazati da je Iran zemlja u kojoj zive ljudi sa svim svojim manama i vrlinama? Naravno, da u Iranu ima, alkoholicara, narkomana, prostitucije... Svako ko ocekuje da je drugacije je, blago receno, smijesno naivan. Drzava je tamo takodjer svjesna raznih drustvenih problema, bori se protiv njih kao i svaka druga, otvaraju se centri za lijecenje, provode kampanje, i slicno. Ne postoji drzava koja ce od ljudi napraviti savrsena ljudska bica, niti je to zadaca drzave, to je zadaca i odgovornost svakog covjeka ponaosob prema samom sebi i prema Bogu. Naravno, ako covjek uopce gaji takav svjetonazor. Neki imaju bas cudne predstave i o funkciji drzave, i o smislu i svrsi religije, i o covjeku i njegovoj prirodi. Nejse...
Uglavnom, i one islamske predaje koje govore o Imamu Mehdiju kazu da ce on uspostaviti red na zemlji, ispuniti svijet pravdom kao sto je dotad bio ispunjen nepravdom, i slicno. Nigdje se ne kaze se da ce pretvoriti ljude u meleke. Niti bi to imalo ikakvog smisla. I tada ce biti ubica, lopova, prevaranata, manijaka razne vrste...
Uglavnom, i one islamske predaje koje govore o Imamu Mehdiju kazu da ce on uspostaviti red na zemlji, ispuniti svijet pravdom kao sto je dotad bio ispunjen nepravdom, i slicno. Nigdje se ne kaze se da ce pretvoriti ljude u meleke. Niti bi to imalo ikakvog smisla. I tada ce biti ubica, lopova, prevaranata, manijaka razne vrste...
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9423 Re: IRAN
Ma ti si racuno kolko se potrosi alkohola po glavi stanovnika uz komentar da je matematika neumoljiva a sad vidimo da su podaci frizirani.RadioSarajevo nije izmislilo clanak nego se poziva na druge izvore.Druga stvar je sto tebi napisano ne odgovara pa si se okomio na vijesnika umjesto na vijest.salik79 wrote:Aha, radiosarajevo.ba je sada relevantan izvor, a kada se afirmativno pise o Iranu, onda ga ignoriramo, ili ismijavamo. Nisam, bolan, ja naveo "zvanicne" podatke, nego @bvcx. Da li si ti fakat toliki ignorant, ili je nesto drugo u pitanju?!Co0l wrote:
Sta sad ti hoces da kazes,da u Iranu nemaju problem sa velikim brojem ovisnika?Ili pokusavas da relativiziras taj problem time sto nije samo u Iranu tako?Ne kontam odakle ta stalna potreba da se cinjenice negiraju ili relativiziraju.Pa niko ne kaze da je to karakteristicno samo za Iran niti da se Iran ne bori protiv toga ali to sto ima i u USA,na primjer,puno ovisnika,nece pomoc Iranu.
Imas na netu koliko hoces clanaka koji obradjuju temu ovisnosti u Iranu,bilo je toga i na ovoj temi vec,tako da nema potrebe dokazivati vec dokazane i poznate stvari.Ali ako bas insistiras,evo jedan clanak koji pise o tome a ne radi se o nekom sarlatanskom izvoru:
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/28 ... Iranu.html
Ima toga koliko hoces i dostupno je na netu ako hoces da potrosis vise od 5 sekundi u trazenju,koliko je bilo potrebno za ovaj clanak.
A vidi i ovo,vezano za alkohol a sto visestruko pobija 'zvanicne' podatke koje si navodio o kolicini koja se godisnje popije:
http://radiosarajevo.ba/novost/197078/i ... ih-centara.
Ono,ne vidim nista sporno u tome,kao sto rekoh,sve je to za ljude, ali je smijesno kad se pocne relativizirati tako nesto.
tportal je, opet, relevantan u ovom slucaju, ali irelevantan da, recimo, nesto afirmativno napise o Iranu?! Uzmi, slobodno, zvanicne UN podatke, pa da o tom problemu razgovaramo. I opet cu ponoviti - kolika je granica Irana sa zemljama proizvodjacima maka/opijuma, broj ovisnika o narkoticima je srazmjerno zanemariv. Zamisli, recimo, da mi granicimo sa Afganistanom!? "Sutalo" bi se na sve strane
Sto se tice drugog clanka,i tportal je preuzeo vijest od drugog izvora,u ovom slucaju od The Econimista.Hoces reci da i oni nisu relevantan izvor?Pogotovo sto se pozivaju na zvanicne iranske podatke.Koji kazu da je u Iranu preko 2 miliona ovisnika.Poznajuci karakter vlasti tamo,pitaj Boga koliki je stvarni broj kad priznaju 2 miliona.
Ne razumijem sta pokusavas da dokazes negirajuci ili relativizirajuci cinjenice.
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#9424 Re: IRAN
Pa naravno,to i ja govorim,sve je to za ljude i nista od tog nije karakteristicno samo za Iran.zvizdan wrote:Ne razumijem svrhu pojedinih upisa. Treba dokazati da je Iran zemlja u kojoj zive ljudi sa svim svojim manama i vrlinama? Naravno, da u Iranu ima, alkoholicara, narkomana, prostitucije... Svako ko ocekuje da je drugacije je, blago receno, smijesno naivan. Drzava je tamo takodjer svjesna raznih drustvenih problema, bori se protiv njih kao i svaka druga, otvaraju se centri za lijecenje, provode kampanje, i slicno. Ne postoji drzava koja ce od ljudi napraviti savrsena ljudska bica, niti je to zadaca drzave, to je zadaca i odgovornost svakog covjeka ponaosob prema samom sebi i prema Bogu. Naravno, ako covjek uopce gaji takav svjetonazor. Neki imaju bas cudne predstave i o funkciji drzave, i o smislu i svrsi religije, i o covjeku i njegovoj prirodi. Nejse...
Uglavnom, i one islamske predaje koje govore o Imamu Mehdiju kazu da ce on uspostaviti red na zemlji, ispuniti svijet pravdom kao sto je dotad bio ispunjen nepravdom, i slicno. Nigdje se ne kaze se da ce pretvoriti ljude u meleke. Niti bi to imalo ikakvog smisla. I tada ce biti ubica, lopova, prevaranata, manijaka razne vrste...
Iran je prelijepa zemlja sa svim svojim manama i vrlinama ali ne razumijem one koji zmire nad cinjenicama.
- MMM1977
- Posts: 6769
- Joined: 15/07/2009 12:56
#9425 Re: IRAN
A kako racunaju ovaj alkohol, jel se uzima u obzir i jacina alkohola u piću ili je litar vina jednak litru viskija?
Da ode par bosanskih muslimana, sunita što bi rekli, ove statistike bi bile značajno popravljene.
Da ode par bosanskih muslimana, sunita što bi rekli, ove statistike bi bile značajno popravljene.
