Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#9326 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by apsidejzi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-mosta ... /171128104

Sta mozemo zakljuciti na osnovu neuspjele molitvene veceri za haske optuzenike? Molis se Bogu i on te lagano izignorise i sto je jos gore odradi suprotno onome sto si ga molio :lol: :lol: :lol:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9327 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

apsidejzi wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-mosta ... /171128104

Sta mozemo zakljuciti na osnovu neuspjele molitvene veceri za haske optuzenike? Molis se Bogu i on te lagano izignorise i sto je jos gore odradi suprotno onome sto si ga molio :lol: :lol: :lol:
Pa negdje neko drugi je molio bas za suprotno. :mrgreen:
Uostalom zamisli svijet u kom Bog svima ispunjava svaku zelju :-)
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#9328 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Towelie »

apsidejzi wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-mosta ... /171128104

Sta mozemo zakljuciti na osnovu neuspjele molitvene veceri za haske optuzenike? Molis se Bogu i on te lagano izignorise i sto je jos gore odradi suprotno onome sto si ga molio :lol: :lol: :lol:
Mozda se mole pogrešnom Bogu. :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9329 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Otkud vi znate šta su oni molili? Možda su molili za pravdu i pravičnu odluku Suda?

Ili, kao što reče jedan, ispijanje otrova od strane Praljka doista pokazuje da se on nije slagao s presudom Žallbenog vijeća te je sam sebi presudio kako je smatrao ispravnim...
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9330 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Ili, ima ona hikaja o dervišu...Putovao neki derviš pa došao do jednog brda. Pogleda brdo pred sobom, pa umoran i iscrpljen od puta podiže ruke i zamoli Boga:

- Gospodaru, podaj mi kakvog konja ili magarca pa da se s njim popnem na ovo brdo! :(

Nije ni završio molitvu kako treba a začu se njakanje iz obližnjeg šipražja. Ode tamo i ugleda - malo magare se zaglavilo. Samo što ga je izveo na put, naiđe razbojnik na konju:

- Opa, gledaj derviša, što ja vas plaho volim! Jel to hoćeš da uzjašeš to jadno, malo magare koje jedva da hoda!? Magare na leđa i nosi ga uzbrdo! Brže!

...i rukom se uhvati za držak sablje. Nesretni derviš zabaci magare na leđa i poče se penjati uzbrdo dok je razbojnik jahao na konju za njim. Kada se popeo na vrh brda, derviš spusti magare na zemlju posljednjom snagom i reče:

- O Gospodaru, i Ti nekada baš shvatiš kako ne treba...

:mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9331 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

:lol: laaaajk :D
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#9332 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by irac300 »

Zaitsev wrote:Ode patriot_1 u mornare... :D
Hoćemo l' mu halalit? :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9333 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

irac300 wrote:
Zaitsev wrote:Ode patriot_1 u mornare... :D
Hoćemo l' mu halalit? :D
sta bi s patriJotom nisma upratio :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9334 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

beni-bu-man wrote: sta bi s patriJotom nisma upratio :-)
Radio na pilot-epizodi CSI: Den Haag, a Čmolji se nije svidjelo...I bi šta bi...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9335 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

arzuhal wrote:
beni-bu-man wrote: sta bi s patriJotom nisma upratio :-)
Radio na pilot-epizodi CSI: Den Haag, a Čmolji se nije svidjelo...I bi šta bi...
znaci kopa ugalj :lol:
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#9336 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by irac300 »

beni-bu-man wrote:
irac300 wrote:
Zaitsev wrote:Ode patriot_1 u mornare... :D
Hoćemo l' mu halalit? :D
sta bi s patriJotom nisma upratio :-)
zasto-praljak-p14100055.html#p14100055

Čačk'o đe ne treba.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9337 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

irac300 wrote: zasto-praljak-p14100055.html#p14100055

Čačk'o đe ne treba.
a debil ko debil
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#9338 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

arzuhal wrote:Ili, ima ona hikaja o dervišu...Putovao neki derviš pa došao do jednog brda. Pogleda brdo pred sobom, pa umoran i iscrpljen od puta podiže ruke i zamoli Boga:

- Gospodaru, podaj mi kakvog konja ili magarca pa da se s njim popnem na ovo brdo! :(

Nije ni završio molitvu kako treba a začu se njakanje iz obližnjeg šipražja. Ode tamo i ugleda - malo magare se zaglavilo. Samo što ga je izveo na put, naiđe razbojnik na konju:

- Opa, gledaj derviša, što ja vas plaho volim! Jel to hoćeš da uzjašeš to jadno, malo magare koje jedva da hoda!? Magare na leđa i nosi ga uzbrdo! Brže!

...i rukom se uhvati za držak sablje. Nesretni derviš zabaci magare na leđa i poče se penjati uzbrdo dok je razbojnik jahao na konju za njim. Kada se popeo na vrh brda, derviš spusti magare na zemlju posljednjom snagom i reče:

- O Gospodaru, i Ti nekada baš shvatiš kako ne treba...

:mrgreen:
Hoće reći dobro pazi šta želiš, može ti se i ostvariti.

Trebao je tražiti da ga konj ili magarac uznesu na brdo, ne da se sa njima penje... Neprecizan je bio, a bog izgleda voli preciznost, ne voli dvosmislenosti.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9339 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Joj Hakize fulio si citav fudbal :mrgreen:
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#9340 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Zejnep wrote:Joj Hakize fulio si citav fudbal :mrgreen:
Šta, bog ga kaznio zbog oholosti, zasmetalo mu što čovjek traži pomoć za tako banalnu stvar, pa odlučio da ga nauči lekciju? Bog koristi razbojnike kao sredstvo, kao učitelje životnih lekcija?
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9341 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

apsidejzi wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-mosta ... /171128104

Sta mozemo zakljuciti na osnovu neuspjele molitvene veceri za haske optuzenike? Molis se Bogu i on te lagano izignorise i sto je jos gore odradi suprotno onome sto si ga molio :lol: :lol: :lol:
na gotovini su ispucali sve poene, do novog lvl valja sakupit exp

ali, simpatično je to kad se ljudi mole par dana prije presude, isto kao da sudije 1400 stranica (kao što je ovdje konkretno bio slučaj) planiraju počet pisat kampanjski dan prije :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#9342 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by apsidejzi »

harač wrote:
apsidejzi wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-mosta ... /171128104

Sta mozemo zakljuciti na osnovu neuspjele molitvene veceri za haske optuzenike? Molis se Bogu i on te lagano izignorise i sto je jos gore odradi suprotno onome sto si ga molio :lol: :lol: :lol:
na gotovini su ispucali sve poene, do novog lvl valja sakupit exp

ali, simpatično je to kad se ljudi mole par dana prije presude, isto kao da sudije 1400 stranica (kao što je ovdje konkretno bio slučaj) planiraju počet pisat kampanjski dan prije :D
Svako od nas ima potrebu za kontrolom i lad dodjes u poziciju da vise nista ne mozes kontrolisati a ne znas ishod, onda se ”prepistis” visoj sili, pa sta bude. Doduse, ovo je bio politicki potez organizatora da zapisa teritorij i kaze svojim ovcicama kako treba razmisljati i kako se postaviti ako budu osudjeni.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9343 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

arzuhal wrote:Otkud vi znate šta su oni molili? Možda su molili za pravdu i pravičnu odluku Suda?

Ili, kao što reče jedan, ispijanje otrova od strane Praljka doista pokazuje da se on nije slagao s presudom Žallbenog vijeća te je sam sebi presudio kako je smatrao ispravnim...
Zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vjernici? :oops: Je ne znam ni jednog da je ateista ili agnostik.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9344 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
arzuhal wrote:Otkud vi znate šta su oni molili? Možda su molili za pravdu i pravičnu odluku Suda?

Ili, kao što reče jedan, ispijanje otrova od strane Praljka doista pokazuje da se on nije slagao s presudom Žallbenog vijeća te je sam sebi presudio kako je smatrao ispravnim...
Zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vjernici? :oops: Je ne znam ni jednog da je ateista ili agnostik.
Kako da ne...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9345 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

arzuhal wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vjernici? :oops: Je ne znam ni jednog da je ateista ili agnostik.
Kako da ne...
Reci da nije tako?
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#9346 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

arzuhal wrote:Otkud vi znate šta su oni molili? Možda su molili za pravdu i pravičnu odluku Suda?

Ili, kao što reče jedan, ispijanje otrova od strane Praljka doista pokazuje da se on nije slagao s presudom Žallbenog vijeća te je sam sebi presudio kako je smatrao ispravnim...
Praljak i grupa su dokazano krivi, i to nakon dugog, ponovljenog procesa. Da nisu bili krivi, sud bi odlučio kao u slučaju Gotovine i Markača.
Praljkov potez ipak izgleda da je vezan sa redateljskim smislom za dramu. Znao je da mu ionako ostaje još samo jedna godina kazne u zatvoru. Pitanje je da li je ovom dramatičnom izlasku sa scene doprinijela i vijest da je sud bio spreman da mu oduzme imovinu (navodno 6.5 mil. eura)? To će ostati neriješeno.
U svakom slučaju, ovaj njegov potez u sudnici nema nikakvog logičnog smisla i opravdanja, a još manje imaju molitve drugih da presuda bude ‘pravična‘. Pravo i pravda nisu uvijek ruku pod ruku.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9347 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ne treba ovu temu pretvoriti u raspravu o šestorki, sud je rekao svoje a ko je izgubio ima pravo da se ljuti. Mene u kontekstu ove teme interesuje zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vijernici barem deklarativno i zašto za njima plaču i vjerske institucije kao i poglavari koji koketiraju za ratnim zločincima. To je fenomen koji se treba izučavati na ovim prostorima i staviti u udžbenike.
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9348 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
arzuhal wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vjernici? :oops: Je ne znam ni jednog da je ateista ili agnostik.
Kako da ne...
Reci da nije tako?
htjedoh napisat šešelj, no ipak ne :D

https://www.youtube.com/watch?v=hUJ1T_YlgzI

p.s. gledam malo ovog, i prepoznajem mnoga opća mjesta: nije netrepeljiv prema drugim vjeroispovjestima, ne treba vjerske knjige čitati bukvalno, te je filozofija dokazala postojanje boga :lol: pravi sarajevski đak, nema šta
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9349 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
arzuhal wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vjernici? :oops: Je ne znam ni jednog da je ateista ili agnostik.
Kako da ne...
Reci da nije tako?
Kažem da nije tako. Najveći broj tih zločinaca, mislim na političare i vojne komandante, bili su članovi SKJ i oficiri JNA (Milošević, Bulatović, Tuđman, Mladić, Krstić, Perišić...) i tokom svog života su - do smrti Tita i poslije nje - više puta osovali Boga i "prčili Isusa" nego što su nakon toga i ikad u životu izmolili očenaša ili proučili fatiha. Poslije su "postali" i "vjernici" pa su, poput Beare, izlazili s drvenom krstačom pred sudsko vijeće ili postajali prosvjetljeni hrišćani kao Bilja Plavšić Genetičarka, svi se počeli krstiti iz zajebancije, itd.

Na samom početku Kur'ana Allah govori o tri vrste ljudi. U prvih pet ajeta sure el-Bekare opisuje vjernike i njihova svojstva. U samo dva naredna ajeta opisuje nevjernike, ateiste. A onda, nakon toga, najveći broj ajeta posvećuje trećoj grupi - licemjerima, dvoličnjacima, munaficima.

To je zato što je to najgora vrsta ljudi na svijetu a jedno od njihovih svojstava je i da se javno deklarišu vjernicima, prikazuju se takvima, čine i neka djela koja nalikuju vjerskim, a u svojim srcima tome ne pridaju nikakvu važnost i vrijednost nego to čine samo iz nekog vlastitog interesa.

Najveća većina tih zločinaca, iz redova političara i vojnih komandanata, bili su ateisti i pravi komunisti onda kada je to tako trebalo i kada im je to obećavalo najveći uspjeh u životu. Kada se situacija promijenila i kada se "srušio" komunistički poredak vrijednosti, oni su odjednom postali prosvjetljeni vjernici, itd.

Ja bih rekao, prije svega, da su zločine činili baš ti licemjeri a ne vjernici ili nevjernici.
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#9350 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne treba ovu temu pretvoriti u raspravu o šestorki, sud je rekao svoje a ko je izgubio ima pravo da se ljuti. Mene u kontekstu ove teme interesuje zašto su svi zločinci sa prostora bivše YU vijernici barem deklarativno i zašto za njima plaču i vjerske institucije kao i poglavari koji koketiraju za ratnim zločincima. To je fenomen koji se treba izučavati na ovim prostorima i staviti u udžbenike.
Sve je jasno: katolički klero-nacionalisti su najglasniji u svojim pogledima. Ateisti su ušutkani nakon devedesetih. Isto u Srbiji.
Post Reply