IRAN

Post Reply
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9276 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Cura na motoru je inace prava pripadnica iranske "zlatne mladezi". Po njenom imidzu, vrlo vjerovatno da su nedavno doselili iz unutrasnjosti na jug Teherana. I sad buraz nju i staru povezao na pijacu. Za provozati pripadnicu iranske zlatne mladezi treba ti barem bmwX6. Pa nije zlatna mladez Gabona da se na skuter tovari. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9277 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

zvizdan wrote:Cura na motoru je inace prava pripadnica iranske "zlatne mladezi". Po njenom imidzu, vrlo vjerovatno da su nedavno doselili iz unutrasnjosti na jug Teherana. I sad buraz nju i staru povezao na pijacu. Za provozati pripadnicu iranske zlatne mladezi treba ti barem bmwX6. Pa nije zlatna mladez Gabona da se na skuter tovari. :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9278 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Na sirotinji i zec kurac ostri, uvijek i svugdje
Pusti ba suplje
Jel' istina, ili laz ovo sto sam napisao?! Pusti ti suplju...
Ti bgm ko malo djete
Sta ljubav uradi od insana, poceo si ko Kiki
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9279 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Na sirotinji i zec kurac ostri, uvijek i svugdje
Pusti ba suplje
Jel' istina, ili laz ovo sto sam napisao?! Pusti ti suplju...
Ti bgm ko malo djete
Sta ljubav uradi od insana, poceo si ko Kiki
Ne znam ko je dijete, navedem ti konkretan slucaj sina jednog od najvise rangiranih iranskih duznosnika, kao demanti tvoje proizvoljne tvrdnje, a ti u nedostatku argumenata mene proglasis infantilnim!? Mislim, ni'dje veze.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9280 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Zbog cega je osudjen, na koliko i mislis li da bi sin nekog iranskog seljaka im'o isti tretman?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9281 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Zbog cega je osudjen, na koliko i mislis li da bi sin nekog iranskog seljaka im'o isti tretman?
Zbog korupcije, na 10 godina. Kod nas, a i u mnogim drugim zemljama, ni za ubistvo se ne dobije toliko, a kamoli kada si sin glavne face.

Ni seljak ne bi dobio vise.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9282 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Ma naravno da i u Iranu ima onoga sto se zove "zlatna mladez". Naime, biti bogat ne smatra se grijehom, a tamo ima bas bogatih ljudi, likova koji su u naftnom biznisu, gradjevinskih poduzetnika, bankara, krupnih trgovaca, izvoznika cilima, kavijara, pistacia, safrana... Pa u Iranu postoje i privatne avio-kompanije koje lete medjunarodne linije (Mahan Air, recimo). Postoje ljudi za koje su balkanski tranzicijski bogatasi obicni klosari. Jedan od problema Zapada i razloga njihovog neuspjeha da uruse Iran je upravo i taj sto iranska ekonomska elita uglavnom nema nista protiv sistema. Ljudi se bave biznisom, dobro im ide, javna sigurnost na visini, niko mu nece kidnapovati dijete na povratku iz skole, sve stima, gradi se... A, jebiga, bez njihove podrske nema kontrarevolucije.

E sad, znamo kako cesto biva s djecom takvih. Ni Iran nije nikakav izuzetak. Medjutim, ono sto je izuzetno jeste da u Iranu na dzumi Hamenei skrene javnosti paznju na kurcenje djece takvih, a policija se vec sutra da u akciju suzbijanja mahnitluka. Nesto se ne sjecam da sam kod nas na dzumi cuo da neko spominje hasiluk djece tranzicijske elite.Evo, link s vijesti PRESS TV.

http://www.payvand.com/news/15/may/1083.html
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9283 Re: IRAN

Post by salik79 »

Nego, insomnia, pronadje li ti kakvu "kabrio" verziju slike, ikone, kipa,..., sv. Marije?! 8-) :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9284 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Nisam ni trazio, znam da je uvijek prikazuju pokrivenu
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9285 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Nisam ni trazio, znam da je uvijek prikazuju pokrivenu
Cemu, onda, ova opaska na bozicne slike iz Irana?! :-?
insomnia78 wrote:Je l' ovo i krscanke moraju biti pokrivene?
:)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9286 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Nisam ni trazio, znam da je uvijek prikazuju pokrivenu
Cemu, onda, ova opaska na bozicne slike iz Irana?! :-?
insomnia78 wrote:Je l' ovo i krscanke moraju biti pokrivene?
:)
Pitanje je bilo vise zajebancija al vidim da ste se upalili pa da izguram
Smjesno je sto Iran brine o imidzu krscaki
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9287 Re: IRAN

Post by salik79 »

Ne, Iran brine o "Imidzu" svih svojih stanovnika, odnosno ne dozvoljava vulgarnu golotinju na javnim mjestima. Ne vidim u cemu je tu problem? A, valjda bi iranskim krscankama, pa tako i ostalim, trebala uzor biti sv. Marija, a ne neka Hanna Montana i slicne "tinejdzerske ikone"!?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9288 Re: IRAN

Post by zvizdan »

insomnia78 wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Nisam ni trazio, znam da je uvijek prikazuju pokrivenu
Cemu, onda, ova opaska na bozicne slike iz Irana?! :-?
insomnia78 wrote:Je l' ovo i krscanke moraju biti pokrivene?
:)
Pitanje je bilo vise zajebancija al vidim da ste se upalili pa da izguram
Smjesno je sto Iran brine o imidzu krscaki
Joj kako je to pitanje deplasirano. To su norme u jednom drustvu, i vozdra. Puno bi smijesnije bilo, da nije mimo temeljnih nacela ljudskih prava, to sto je u Francuskoj zabranjen hidzab u skolama. U Americi moras na javnom mjestu sakriti bocu alkohola u fisek, i vlasti ne zanima sta ti licno mislis o tome. Drzis se zakona i normi nekog drustva ili bivas sankcioniran. Mozda je tebi glupo sto je negdje ogranicene brzine 60, jer ti mislis da se tu moze komotno i stoju nagaziti, ali zakon nije briga za tvoje misljenje. Mozes eventualno da se obratis sa sugestijom ministarstvu saobracaja.

Ako cemo pravo, mene ustvari sva ta povika zidovske medijske masinerije navodi da branim Iran. Odem mail da provjerim na yahoo, i na naslovnici im je medju vijestima uvijek, ali doslovno uvijek, najmanje dvije poglupe pricice koje na neki nacin dezavuiraju Iran. Jbt, covjek bi pomislio da na svijetu postoje samo USA, Iran i jos pet-sest zemalja, s tim sto je Iran olicenje zla koje ne da ostatku svijeta da se razrahati. Taj u svakom smislu veliki narod je odabrao svoj put, i ne bih rekao da im, uprskos svemu, lose ide. A ako odluci da treba krenuti nekim drugim, ne bi mu bilo prvi put da uzme svoju sudbinu u svoje ruke. Definitivno im ne trebaju Zidovi, Ameri i Francuzi da im objasne sta je najbolje za njih. Narocito ne glede ljudskih prava. Znas, oni su ih prvi u historiji covjecanstva zapisali. Bio neki Kir i neki cilindar. :D
swanfilter
Posts: 10819
Joined: 06/06/2008 18:52

#9289 Re: IRAN

Post by swanfilter »

Iran je fenomenalna drzava. Da je opcija besplatnog studiranja, isao bih bez razmisljanja ...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9290 Re: IRAN

Post by salik79 »

swanfilter wrote:Iran je fenomenalna drzava. Da je opcija besplatnog studiranja, isao bih bez razmisljanja ...
Tako razmisljaju ljudi ciji mozak nije prosao masmedijski brainwashing i bez ad hominem predrasuda :thumbup:

Sto se studija tice, sve je moguce u slucaju ukidanja sankcija :)
republikauzicka
Posts: 776
Joined: 04/10/2015 12:46
Location: Titov bunker kod Konjica

#9291 Re: IRAN

Post by republikauzicka »

Saint Sarkis Cathedral, Tehran
Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9292 Re: IRAN

Post by salik79 »

President Rouhani congratulates Christians on Christmas

Image

Iranian President Hassan Rouhani offered his congratulations to Pope Francis and all Christians across the globe on the birth anniversary of Jesus Christ and the Christian New Year, Tasnim News reported.

In separate congratulatory messages to Christian heads of state on Thursday, President Rouhani congratulated Christians on the occasion and expressed the hope that in the New Year, countries would witness the establishment of sustainable peace and security and elimination of discrimination and terrorism across the world through closer cooperation.

In another message to Pope Francis, the Iranian president voiced deep concern over the spread of social and moral crises facing the humanity.

“Return to the teachings of divine religions can be considered as a major stride in the path to humankind’s excellence and perfection and can help reveal the true face of those who are trying to depict a violent and wrong image of teachings of great prophets through terrorist and criminal acts,” he noted.

Rouhani was referring to Takfiri terrorist groups like ISIL (Daesh), which have committed heinous crimes in the name of Islam.

The president further wished “prosperity and happiness” for all nations and governments and health and success for the Pope.

Christmas is an annual festival commemorating the birth of Jesus Christ observed most commonly on December 25 as a religious and cultural celebration among millions of people around the world.



Pitanje za @insomniu78 - Da li Hollande, ili Merkel, javno cestitaju Bajrame muslimanima?!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9293 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Ne znam za Njemacku ali u Fr predsjednik ne cestita ni bozic
Cak ih optuzuju za krscanofobiju (il kako se to vec zove :D)
Evo jedan brzinski
Hollande et Valls, si prompts à célébrer les fêtes juives et musulmanes, n’auront pas eu un mot pour cette fête de Noël 2015. C’est cela la laïcité de la république française : d’abord et avant tout la haine du christianisme…
Hollande i Vals, iako brzi u proslavi zidovskih i muslimanskih praznika, nisu ni jednom rjecju spomenuli bozic 2015-e. To je ta sekularnost francuske. Mrznja prema krscanstvu na prvom mjestu i prije svega
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9294 Re: IRAN

Post by salik79 »

A gdje su cestitali Bajram, ima li neki link? :-?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9295 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

salik79 wrote:A gdje su cestitali Bajram, ima li neki link? :-?
Bio je Vals 2013 na bajram namazu (:lol:) u jednoj od pariskih dzamija
Pojavio se i u sinagogi sa Bibijem poslije onih teroristickih napada u Parizu a eto nije se oglasio za bozic pa ispade krscanofob

Elem, u Fr, kao sekularnoj zemlji, se niti bozic ne cestita javno od strane vlasti
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9296 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:
salik79 wrote:A gdje su cestitali Bajram, ima li neki link? :-?
Bio je Vals 2013 na bajram namazu (:lol:) u jednoj od pariskih dzamija
Pojavio se i u sinagogi sa Bibijem poslije onih teroristickih napada u Parizu a eto nije se oglasio za bozic pa ispade krscanofob

Elem, u Fr, kao sekularnoj zemlji, se niti bozic ne cestita javno od strane vlasti
A, kao, nikada nisu bili na nekoj bizicnoj misi?!

U Njemackoj se uvijek obrate za Bozic, ali nikada za Bajram.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9297 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:
salik79 wrote:A gdje su cestitali Bajram, ima li neki link? :-?
Bio je Vals 2013 na bajram namazu (:lol:) u jednoj od pariskih dzamija
Pojavio se i u sinagogi sa Bibijem poslije onih teroristickih napada u Parizu a eto nije se oglasio za bozic pa ispade krscanofob

Elem, u Fr, kao sekularnoj zemlji, se niti bozic ne cestita javno od strane vlasti
A, kao, nikada nisu bili na nekoj bizicnoj misi?!

U Njemackoj se uvijek obrate za Bozic, ali nikada za Bajram.
Pa vjerovatno jesu, niko zvanicno ne cestita
Predsjednik ce se obratiti u novogodisnjem govoru
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9298 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

salik79 wrote:President Rouhani congratulates Christians on Christmas

Image

Iranian President Hassan Rouhani offered his congratulations to Pope Francis and all Christians across the globe on the birth anniversary of Jesus Christ and the Christian New Year, Tasnim News reported.

In separate congratulatory messages to Christian heads of state on Thursday, President Rouhani congratulated Christians on the occasion and expressed the hope that in the New Year, countries would witness the establishment of sustainable peace and security and elimination of discrimination and terrorism across the world through closer cooperation.

In another message to Pope Francis, the Iranian president voiced deep concern over the spread of social and moral crises facing the humanity.

“Return to the teachings of divine religions can be considered as a major stride in the path to humankind’s excellence and perfection and can help reveal the true face of those who are trying to depict a violent and wrong image of teachings of great prophets through terrorist and criminal acts,” he noted.

Rouhani was referring to Takfiri terrorist groups like ISIL (Daesh), which have committed heinous crimes in the name of Islam.

The president further wished “prosperity and happiness” for all nations and governments and health and success for the Pope.

Christmas is an annual festival commemorating the birth of Jesus Christ observed most commonly on December 25 as a religious and cultural celebration among millions of people around the world.



Pitanje za @insomniu78 - Da li Hollande, ili Merkel, javno cestitaju Bajrame muslimanima?!
Salik,

cijenjeni sejh Kuduzovic kaze da je veliki grijeh cestitati krscanima neki od praznika. Cestitati upis na fakultet, rodjenje djeteta, bla, bla... sve je pohvalno i pozeljno osim cestitati vjerski praznik. I govori on tako, komsije krscane treba paziti, ako treba na dlanu ih nosati, ali im se ne smije cestitati praznik. :mrgreen:

E ko je sad tu u pravu? :D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9299 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Arteta wrote:Jel ima selefija u Iranu? :D
Pa sta mislis kako se zovu stanovnici grada Vehaba u iranskom Khozestanu? :D
Revolucionari, demokratlije, borci za ljudska prava...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9300 Re: IRAN

Post by salik79 »

Evo i jedne mahsuzije za moje pajde - @insomnia78 i @Arteta :mrgreen:

Jewish community in Iran: all you need to know
Image
Iran, a home for Jews for more than 3000 years, has the Middle East’s largest Jewish population outside of Israel.
Image
Most Iranian Jews live in the capital. In Tehran, there are 13 active synagogues that hold weekly services, five Jewish schools, two Jewish kindergartens, and a 100-bed capacity Jewish hospital. Although there are active Jewish communities all around the country, Tehran’s community is the most significant.
Image
Since Iranian president Rouhani took office, Jews say they have been heartened by the support they’ve received. His government agreed to allow Jewish schools to be closed on Saturdays to mark Shabbat, the day of rest. Rouhani also allocated the equivalent of $400,000 to a Jewish charity hospital in Tehran and invited the country’s only Jewish lawmaker to accompany him to the United Nations General Assembly in New York last year.
Image
Rouhani also offers New Year’s greetings to Jews on Rosh Hashanah — and the Jewish community in Iran is hopeful that a July nuclear deal signed by Iran, U.S. and five other world powers could bring an end to international isolation and improve their place in society.
Image
The official recognition of minorities was rooted in the Iranian constitution: Zoroastrian, Jewish, and Christian Iranians are the only recognized religious minorities who, within the limits of the law, are free to perform the religious rites and ceremonies and to act according to their own cannon in matters of personal affairs and religious education.
Image
Within this framework, the Jewish minority was guaranteed permanent representation in the Iranian parliament. The constitution also dictates that the Islamic Republican government and Iranian Muslims must treat non-Muslims according to Muslim principles of ethics and justice.
Image
In practice, Jewish freedom of worship has not been limited in a meaningful way, and to this day Jewish holidays receive coverage in the media. Each year, local television stations broadcast programs on Jewish holidays–especially Passover, when the state media carries the blessings of the Jewish community head and Majles representative. The community has continued administering its own schools, synagogues, and other institutions, including Jewish hospitals, nursing homes, cemeteries, and libraries.
Image
Today, Jews participate in Iranian civic and political life. Many Jews join the Iranian masses in protesting the State of Israel on the annual “Qods Day” (Jerusalem Day), and during the Iran-Iraq war (1980-1988), Iranian Jews supported the war effort by donating ambulances and surplus goods as well as making hospital visits. Some Jewish youth even took part in the fighting and were wounded in combat.
Image
Many Jews fled the country after the 1979 Islamic Revolution. However, most of the remaining Jews of Iran feel an unbreakable bond to their homeland and continue to live there. In a gathering of Iranian Jews in Shiraz at the end of 2002, several months after the release of some of the detainees, one of the leaders of the Jewish community made the following speech:

“We are not the same subdued people as before. We are alive, joyful, active and Iran-lovers. We’ve been inhabitants of Iran for the past 2,700 years … and Iran is our native country. We are essentially Iranians first and then Jews. We are proud to be Iranians. Long live Iran. Long live Iranians Jews.” (From the movie “Jews of Iran,” directed by Ramin Farahani)
Image
Homayoun Sameyah Najafabadi, head of Tehran’s Jewish community, said it goes beyond simply coexisting — his community is deeply rooted in what is now called Iran.

“Iranian Jews are even more Iranian than Muslims — we’ve been here for 2,700 years,” he told NBC news.

Images: Iranian Jews pray at the Abrishami synagogue on Palestine Street in Tehran. (photos credit:REUTERS)
Post Reply