Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#926 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#927 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ins »

madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Povaljuju Laktasenka :bih:
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#928 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

Mislim da neće MMF. Tako sam čuo iz "izvora bliskih Vladi" :D
Jedan je razlog što se ne želi oslanjati na to kad će VM,
pa onda pregovori pa pregledi i sl. Drugi je što na računima
javnih poduzeća ima mnogo novca koji leži, a već su i
ogromne uštede napravljene unutar samog proračuna.
Našao se novac unutar proračuna za isplatu duga socijalnim
korisnicima koji je bio planiran za ovu i 2012.

Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.

I trezorski zapisi su u igri, ali ne znam koliko će to uspjeti.
Mislim da ništa značajno neće na bubanj, nešto možda sa
manjinskim udjelom bez mogućnosti upravljanja.
Last edited by brzica on 22/06/2011 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#929 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

ultima_palabra wrote:
madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.
Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#930 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

madner wrote:
ultima_palabra wrote:
madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.
Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.
Naravno da nije, ali prioritet je implementacija ovogodišnjeg budžeta. Kad bi se cijene još digle, ja bih tušnuo i po 23% Telecoma i EP, što da ne 8-)
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#931 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu :wink:
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#932 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Truba »

baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće

nas nema ni tu na mapi :D valjda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali :?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#933 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

madner wrote:
ultima_palabra wrote:
madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.
Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.
Naravno, to moze biti samo recept za ovu godinu. Cim se zakrpe rupe, Krajina mora poceti da mozga o strukturalnim promjenama budzeta, a da pri tome ne osteti socijalno osjetljive grupe. Ne znam hoce li usteda biti dovoljna za vece infrastrukturalne projekte, ali je budzetska disciplina dobar signal za eventualne strane investitore.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#934 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

komi wrote:baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće

nas nema ni tu na mapi :D valjda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali :?
Nismo ni blizu bankrota, zaduzenje je jako nisko.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#935 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

To je najvažnije...uspostaviti pravilo da se troši koliko se ima.
Onda se može i sa ozbiljnim ulagačima pričati.
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#936 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Truba »

sve je krenulo u martu 2006 u helać a znate zašto :roll: :roll: :roll:
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#937 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

Krenulo sa uvođenjem u prava preko 100 tisuća ljudi,
da bi se dobili izbori. I nikad ih se neće skinuti više od
deset tisuća. Ali makar se mora zaustaviti i stabilizirati.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#938 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Sta je tu je. Izlaz je u uvodjenju divlje Hercegovine u sistem i pametnom usmjeravanju te love u razvoj.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#939 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

Izlaz je u kupljenju novaca sa računa naših poduzeća
u inozemstvu (kažu oko 1 mlrd), u kupljenju novca
sa računa poduzeća u FBiH, ulaganju u Razvojnu banku
(naravno, bez Džaferovića) koja ih kasnije mora
transparentno i s malim kamatama plasirati u MSP.
Oni su nositelj razvoja.

A u sustav se ne može preko noći nitko ubaciti, pogotovo
neće oni koji su odavno navikli biti izvan njega (i u SFRJ).
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#940 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Ma lagano i lezerno se to uradi. Hoces posticaj za poljoprivredu, hoces da imas kladionice po cijeloj BiH, hoces da budes uvoznik u ostatak BiH, no frka ali onda moras igrati po pravilima.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#941 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

Naravno, ali nije to ni tako crno kako ljudi misle.
Morali su već obični ljudi ući u sustav, poticaji,
grantovi i sl. Ali nisu nikad ušli ovi koji drže kladionice
i sl. Ali Krajina će upravo oderati po njima.

42 milijuna KM, čini mi se imaju duga za porez.
Neki su potpisali sporazumno izmirenje, neki će
na sud i tako. I mislim da će svi odgovorni biti
tuženi.

Vidjet ćemo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#942 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu :wink:
Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#943 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

ultima_palabra wrote:
madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu :wink:
Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.
Samo ako mozes bolje uloziti te pare.
U tvom primjeru je bolje uzeti kredit od 400 miliona i odplacivat ga toliko dugo koliko ga moze pokriti 40 miliona godisnje :wink:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#944 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

madner wrote:
ultima_palabra wrote:
madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu :wink:
Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.
Samo ako mozes bolje uloziti te pare.
U tvom primjeru je bolje uzeti kredit od 400 miliona i odplacivat ga toliko dugo koliko ga moze pokriti 40 miliona godisnje :wink:
Ko će ti ga dati? :-D Ako otpišeš MMF iz političkih razloga...
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#945 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

komi wrote:baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće

nas nema ni tu na mapi :D valjda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali :?
Gledas se ukupni dug kao procenat GDPa, mi tu i nismo toliko losi.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#946 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#947 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Skijaš wrote:
brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.
Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudima :)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#948 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

ultima_palabra wrote:
Skijaš wrote:
brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.
Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudima :)
I mislim da će dobre stvari uraditi
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#949 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

ultima_palabra wrote:
Skijaš wrote:
brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.
Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudima :)
:mrgreen: :mrgreen:
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#950 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Ripicipi »

Banksy wrote:
:mrgreen: :mrgreen:
Ima li za tebe Bansky iko da valja u novoj vladi?
Post Reply