Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
Vlada FBiH (2011 - .........?)
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#926 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#927 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Povaljuju Laktasenkamadner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#928 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Mislim da neće MMF. Tako sam čuo iz "izvora bliskih Vladi"
Jedan je razlog što se ne želi oslanjati na to kad će VM,
pa onda pregovori pa pregledi i sl. Drugi je što na računima
javnih poduzeća ima mnogo novca koji leži, a već su i
ogromne uštede napravljene unutar samog proračuna.
Našao se novac unutar proračuna za isplatu duga socijalnim
korisnicima koji je bio planiran za ovu i 2012.
Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
I trezorski zapisi su u igri, ali ne znam koliko će to uspjeti.
Mislim da ništa značajno neće na bubanj, nešto možda sa
manjinskim udjelom bez mogućnosti upravljanja.
Jedan je razlog što se ne želi oslanjati na to kad će VM,
pa onda pregovori pa pregledi i sl. Drugi je što na računima
javnih poduzeća ima mnogo novca koji leži, a već su i
ogromne uštede napravljene unutar samog proračuna.
Našao se novac unutar proračuna za isplatu duga socijalnim
korisnicima koji je bio planiran za ovu i 2012.
Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
I trezorski zapisi su u igri, ali ne znam koliko će to uspjeti.
Mislim da ništa značajno neće na bubanj, nešto možda sa
manjinskim udjelom bez mogućnosti upravljanja.
Last edited by brzica on 22/06/2011 13:26, edited 1 time in total.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#929 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.ultima_palabra wrote:Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#930 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Naravno da nije, ali prioritet je implementacija ovogodišnjeg budžeta. Kad bi se cijene još digle, ja bih tušnuo i po 23% Telecoma i EP, što da nemadner wrote:Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.ultima_palabra wrote:Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#931 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu 
- Truba
- Posts: 93802
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#932 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće
nas nema ni tu na mapi
valjda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali
nas nema ni tu na mapi
ili nas nisu ni računali
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#933 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Naravno, to moze biti samo recept za ovu godinu. Cim se zakrpe rupe, Krajina mora poceti da mozga o strukturalnim promjenama budzeta, a da pri tome ne osteti socijalno osjetljive grupe. Ne znam hoce li usteda biti dovoljna za vece infrastrukturalne projekte, ali je budzetska disciplina dobar signal za eventualne strane investitore.madner wrote:Bubanj nije dugorocna sanacija problema, valja ubrzo pocet i vracat taj kredit.ultima_palabra wrote:Zasad izgleda ozbiljno... izgleda da idu trezorski zapisi ubrzo, a možda ode i koja kompanija na bubanj... sa manjinskim državnim udjelom, naravno.madner wrote:Nego mene zanima da li je bila patka ili ne da se nece uzimati zadnja transa MMF-a za krpljenje budzeta ove godine?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#934 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Nismo ni blizu bankrota, zaduzenje je jako nisko.komi wrote:baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće
nas nema ni tu na mapivaljda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali
- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#935 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
To je najvažnije...uspostaviti pravilo da se troši koliko se ima.
Onda se može i sa ozbiljnim ulagačima pričati.
Onda se može i sa ozbiljnim ulagačima pričati.
- Truba
- Posts: 93802
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#936 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
sve je krenulo u martu 2006 u helać a znate zašto

- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#937 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Krenulo sa uvođenjem u prava preko 100 tisuća ljudi,
da bi se dobili izbori. I nikad ih se neće skinuti više od
deset tisuća. Ali makar se mora zaustaviti i stabilizirati.
da bi se dobili izbori. I nikad ih se neće skinuti više od
deset tisuća. Ali makar se mora zaustaviti i stabilizirati.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#938 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Sta je tu je. Izlaz je u uvodjenju divlje Hercegovine u sistem i pametnom usmjeravanju te love u razvoj.
- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#939 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Izlaz je u kupljenju novaca sa računa naših poduzeća
u inozemstvu (kažu oko 1 mlrd), u kupljenju novca
sa računa poduzeća u FBiH, ulaganju u Razvojnu banku
(naravno, bez Džaferovića) koja ih kasnije mora
transparentno i s malim kamatama plasirati u MSP.
Oni su nositelj razvoja.
A u sustav se ne može preko noći nitko ubaciti, pogotovo
neće oni koji su odavno navikli biti izvan njega (i u SFRJ).
u inozemstvu (kažu oko 1 mlrd), u kupljenju novca
sa računa poduzeća u FBiH, ulaganju u Razvojnu banku
(naravno, bez Džaferovića) koja ih kasnije mora
transparentno i s malim kamatama plasirati u MSP.
Oni su nositelj razvoja.
A u sustav se ne može preko noći nitko ubaciti, pogotovo
neće oni koji su odavno navikli biti izvan njega (i u SFRJ).
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#940 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ma lagano i lezerno se to uradi. Hoces posticaj za poljoprivredu, hoces da imas kladionice po cijeloj BiH, hoces da budes uvoznik u ostatak BiH, no frka ali onda moras igrati po pravilima.
- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#941 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Naravno, ali nije to ni tako crno kako ljudi misle.
Morali su već obični ljudi ući u sustav, poticaji,
grantovi i sl. Ali nisu nikad ušli ovi koji drže kladionice
i sl. Ali Krajina će upravo oderati po njima.
42 milijuna KM, čini mi se imaju duga za porez.
Neki su potpisali sporazumno izmirenje, neki će
na sud i tako. I mislim da će svi odgovorni biti
tuženi.
Vidjet ćemo.
Morali su već obični ljudi ući u sustav, poticaji,
grantovi i sl. Ali nisu nikad ušli ovi koji drže kladionice
i sl. Ali Krajina će upravo oderati po njima.
42 milijuna KM, čini mi se imaju duga za porez.
Neki su potpisali sporazumno izmirenje, neki će
na sud i tako. I mislim da će svi odgovorni biti
tuženi.
Vidjet ćemo.
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#942 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#943 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Samo ako mozes bolje uloziti te pare.ultima_palabra wrote:Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu
U tvom primjeru je bolje uzeti kredit od 400 miliona i odplacivat ga toliko dugo koliko ga moze pokriti 40 miliona godisnje
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#944 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ko će ti ga dati?madner wrote:Samo ako mozes bolje uloziti te pare.ultima_palabra wrote:Naravno, ali ako možeš dobiti recimo 400 miliona za 23% Telecoma, a da primaš 40 miliona manje godišnje dividende, onda je to dobar posao... pogotovo ako si u finansijskom škripcu.madner wrote:Dobit se isplacuje preko dionica u tvom vlasnistvu
U tvom primjeru je bolje uzeti kredit od 400 miliona i odplacivat ga toliko dugo koliko ga moze pokriti 40 miliona godisnje
-
detroit-mercy
- Posts: 16986
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#945 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Gledas se ukupni dug kao procenat GDPa, mi tu i nismo toliko losi.komi wrote:baš sam nedavno gledao spisak 21 zemlje koje su pred bankrotom ili je to moguće
nas nema ni tu na mapivaljda kontaju nismo sve rasprodali
ili nas nisu ni računali
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#946 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#947 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudimaSkijaš wrote:Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#948 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
I mislim da će dobre stvari uraditiultima_palabra wrote:Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudimaSkijaš wrote:Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#949 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
ultima_palabra wrote:Nekako mi djeluje kao čovjek sa vizijom i mudimaSkijaš wrote:Samo tako. Mora se nekako ove silne kafiće isprazniti. Sve krcato a mi bi da se zadužujemo.brzica wrote:Krajina će sigurno brzo zadobiti protivnike, reže gdje god
može.
-
Ripicipi
- Posts: 4171
- Joined: 11/01/2007 21:55
- Location: BiH, a vi???
#950 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ima li za tebe Bansky iko da valja u novoj vladi?Banksy wrote:
![]()
