Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#926 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

jeli im pocela radna akcija?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#927 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

zdruzdjo wrote:jeli im pocela radna akcija?
pa eto copkaju pomalo nista posebno...pa vidimo situacija je bolja promjenio sam rasvjetu sa T5 na T8 ustabilila se malo slika... :thumbup: pocupao sam malo onih kriticnih liski pa vidimo ja se nadam da cu napravit nesto... :thumbup:

Image

Image


Image
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#928 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by doktor78 »

Koja je cijena sijamaca?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#929 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

doktor78 wrote:Koja je cijena sijamaca?
5 KM mali..a evo vec danas su dobili Ish...objelili... stres osjetljivi ali su vec pod tretmanom sa Punktolom..jos nesto sam primjetio da se medzusobno ciste od ish-a :shock: ili sam poludio. :-D
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#930 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

uradi sam wrote:
zdruzdjo wrote:jeli im pocela radna akcija?
pa eto copkaju pomalo nista posebno...pa vidimo situacija je bolja promjenio sam rasvjetu sa T5 na T8 ustabilila se malo slika... :thumbup: pocupao sam malo onih kriticnih liski pa vidimo ja se nadam da cu napravit nesto... :thumbup:

Image

Image


Image
Fino ovo krenulo pravo boga mi... Jeli stigao DC??? Jesi nasao bocu???
Šta planiraš drzati u biljnom od ribica???
Gdje si nafato mahovine???, ja sam je 2x porucivao preko eBaya ali mi stigne u takvom stanju da me strah da je stavim u aqv..
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#931 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

A nesto sam saletio ove mahovine i hoce i nece...ne znam sta bih ti reko sto se tice nje....u glavnom mislim jato neonki imat, ove Rummy Nose su jako lijepe meni cak sta vise bolje od neonki jatne ribe jako lijepe, imam Ancitrusa jednog i ove sugave sijamske algare, i 4 coridorasa i to je to.
Drop Cheker ce ja mislim doci kad predzem na REF Akvarij jehehehehejejehej ne znam sta je zastopalo valjda ce stici,
a boca je sada trenutno Diy varijanta, i nemam nekog posebnog bilja stim da ce stici bar bi trebalo... iz ceske nesto opasnijeg bilja pa vidimo....a ako se mahovina razgrana mogu ti pokloniti nesto nije frka.
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#932 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Fino ti ovo sada izgleda Uradi sam. Fine su ti i biljke i ribice.
Mozda jedino fali koji kamen ili kakvo drvo.
Jesil dodao jos koju neonku ili si ih samo zamjenio za T8?

Bekire, pricekaj toplije dane pa naruci mahovinu. Mislim da tada ne bi trebalo biti problema.
Kako hygrophila - jel se razbacala :) ?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#933 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:Fino ti ovo sada izgleda Uradi sam. Fine su ti i biljke i ribice.
Mozda jedino fali koji kamen ili kakvo drvo.
Jesil dodao jos koju neonku ili si ih samo zamjenio za T8?

Bekire, pricekaj toplije dane pa naruci mahovinu. Mislim da tada ne bi trebalo biti problema.
Kako hygrophila - jel se razbacala :) ?
Ma imam nekih lozinih grana suse se a i bilje dok se malo adaptira te sama voda itd..pa cu slagat akvarij ponovo u glavnom .....ovaj me ich na ovim sijamcima ojadu zabavi na Punktolu su pa vidimo...sada me strah da nesroka sve ribe :x . ko je kupio ribe sijamce preko zdruzdje karantin obavezno.... hebi ga ja sam napravio gresku onog zadnjeg pocetnika kad sam glup, zato i ne krivim nikoga a sto ne znaci da nije i do mog Akvarija itd... ipak oprez.
A sto se tice mahovine ona voli nizu temp od nekih 20tak stepeni...

Svjetlo Philips lampe mester u kombinaciji daylight 3x 30w pale se od 10 do 17 sati 7/H + jedna sylvana 18 w daylight.11/H 18-ka radi 11 sati kapak u 21/H znaci pali se prva i gasi se zadnja...Alga moram priznat da je znatno oslabila.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#934 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

aaaaaaaaaa
covjece ti iskusan i sebi dopustis takvu gresku.
i dan danas svaki put kad kupim novu ribicu i useljavam je u aquarium ide 10-15 minuta u blaaaagi rastvor hipermangana. i onda laaaagano mjesanje vode nekih 30-ak minuta da se navikne.
idem rezonom "bolje da jedna ribica ugine nego da mi donese kakvu bolescuru pa da ugine 10"
samo mi se jednom desilo da je uginula od hipermangana.
a ich sam imao dva puta. oba puta je temperatura vode bila krivac.
za temepraturu znas, a ako do sada nisi onda svakako ubaci soli.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#935 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

zdruzdjo wrote:aaaaaaaaaa
covjece ti iskusan i sebi dopustis takvu gresku.
i dan danas svaki put kad kupim novu ribicu i useljavam je u aquarium ide 10-15 minuta u blaaaagi rastvor hipermangana. i onda laaaagano mjesanje vode nekih 30-ak minuta da se navikne.
idem rezonom "bolje da jedna ribica ugine nego da mi donese kakvu bolescuru pa da ugine 10"
samo mi se jednom desilo da je uginula od hipermangana.
a ich sam imao dva puta. oba puta je temperatura vode bila krivac.
za temepraturu znas, a ako do sada nisi onda svakako ubaci soli.
A hebi ga sve mi mrsko vise se zahebavat...ali evo jedna neonTetra down...ali polako ich..ide vec se ciste sa dva sijamca je skroz otisla nastavljam tretman PUNKTOLOM...pa vodimo u glavnom sol kad bih ubacio ode mi bilje itd..nikako dva dobra sastavit... :x Temp dignuta na 29...svjetlo samo jedna neonska lampa gori 18 w...jos koji dan i bice ovo ok...
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#936 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

uradi sam wrote: ......u glavnom sol kad bih ubacio ode mi bilje itd.....
bogami sam ja stavljao kad sam sa biljkama bio. nisam nikad primjecivao da je nesto skodilo biljkama. nisam pretjerivao sa kolicinom. na 120 kitara jedna supena kasika mi je bila svako trece mjenjanje vode.
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#937 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

uradi sam wrote: A hebi ga sve mi mrsko vise se zahebavat...ali evo jedna neonTetra down...ali polako ich..ide vec se ciste sa dva sijamca je skroz otisla nastavljam tretman PUNKTOLOM...pa vodimo u glavnom sol kad bih ubacio ode mi bilje itd..nikako dva dobra sastavit... :x Temp dignuta na 29...svjetlo samo jedna neonska lampa gori 18 w...jos koji dan i bice ovo ok...
Nije samo bilje u pitanju. I Corydorasi su osjetljivi na vece kolicine soli.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#938 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:
uradi sam wrote: A hebi ga sve mi mrsko vise se zahebavat...ali evo jedna neonTetra down...ali polako ich..ide vec se ciste sa dva sijamca je skroz otisla nastavljam tretman PUNKTOLOM...pa vodimo u glavnom sol kad bih ubacio ode mi bilje itd..nikako dva dobra sastavit... :x Temp dignuta na 29...svjetlo samo jedna neonska lampa gori 18 w...jos koji dan i bice ovo ok...
Nije samo bilje u pitanju. I Corydorasi su osjetljivi na vece kolicine soli.
Ma jasta poderala bi ih sol al eto idem Punktolom ipak vec su se ocistile koliko vidim danas..na jednoj je jos ostalo malo...ja mislim da to ode sutra...danas sam im izmjenio 50% vode pauza sa lijekom... sutra opet Punktol... :thumbup:

To rumit: nikako da vidim onu biljku kako izgleda imas li kakav link.... :thumbup:
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#939 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

uradi sam wrote:
Ma jasta poderala bi ih sol al eto idem Punktolom ipak vec su se ocistile koliko vidim danas..na jednoj je jos ostalo malo...ja mislim da to ode sutra...danas sam im izmjenio 50% vode pauza sa lijekom... sutra opet Punktol... :thumbup:

To rumit: nikako da vidim onu biljku kako izgleda imas li kakav link.... :thumbup:
Image
User avatar
corsa
Posts: 2592
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#940 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Ja izgleda imam neku ludu srecu! Kad kupim ribe, pravo iz kese u akvarij i da ne ureknem sve uvijek prezive. Ponekad mi ugine neka riba, ali par mjeseci poslije ubacivanja, tako da to vjerovatno nema veze. :? Za 6 mjeseci sam stavio dvije supene kasike soli u akvarij od 150 litara, a od tih lijekova nikad nista. jedino sto sam sipao je neki supstrat za bilje koji mi je pravo pomogao, bilje je bukvalno buknulo.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#941 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:
uradi sam wrote:
Ma jasta poderala bi ih sol al eto idem Punktolom ipak vec su se ocistile koliko vidim danas..na jednoj je jos ostalo malo...ja mislim da to ode sutra...danas sam im izmjenio 50% vode pauza sa lijekom... sutra opet Punktol... :thumbup:

To rumit: nikako da vidim onu biljku kako izgleda imas li kakav link.... :thumbup:
Image
Plaha brate :-D sta je ono skroz lijevo sto viri ko stargrass nesto ili.......... :thumbup:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#942 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

[quote="corsa"] Ponekad mi ugine neka riba, ali par mjeseci poslije ubacivanja, tako da to vjerovatno nema veze. :?
:lol: :lol: :lol: ima veze i te kako pa nebi ti trebale ribe umirat nije to po Defult-u u Akvaristici... umiru sigurno iz nekog razloga....ili nabavljas lose ribe ili ti nesto nestima sa vodom /Akvarijem.
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#943 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

uradi sam wrote:
rumit wrote:
uradi sam wrote: A hebi ga sve mi mrsko vise se zahebavat...ali evo jedna neonTetra down...ali polako ich..ide vec se ciste sa dva sijamca je skroz otisla nastavljam tretman PUNKTOLOM...pa vodimo u glavnom sol kad bih ubacio ode mi bilje itd..nikako dva dobra sastavit... :x Temp dignuta na 29...svjetlo samo jedna neonska lampa gori 18 w...jos koji dan i bice ovo ok...
Nije samo bilje u pitanju. I Corydorasi su osjetljivi na vece kolicine soli.
Ma jasta poderala bi ih sol al eto idem Punktolom ipak vec su se ocistile koliko vidim danas..na jednoj je jos ostalo malo...ja mislim da to ode sutra...danas sam im izmjenio 50% vode pauza sa lijekom... sutra opet Punktol... :thumbup:

To rumit: nikako da vidim onu biljku kako izgleda imas li kakav link.... :thumbup:
Mali savjet za Punktol, kada ga uspes u aqv. ugasi filter na 20-30 minuta pa je upali, puno bolje djeluje... ;)
rumit wrote:Fino ti ovo sada izgleda Uradi sam. Fine su ti i biljke i ribice.
Mozda jedino fali koji kamen ili kakvo drvo.
Jesil dodao jos koju neonku ili si ih samo zamjenio za T8?

Bekire, pricekaj toplije dane pa naruci mahovinu. Mislim da tada ne bi trebalo biti problema.
Kako hygrophila - jel se razbacala :) ?
Hygrophila malo se mrljavila, evo gledam sad počela je da pušta nove listove s vrha valjda će se razgranat... :thumbup:
kurajber
Posts: 100
Joined: 22/11/2009 23:23

#944 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by kurajber »

uradi sam wrote:Svi o svemu pisu a o Ribicama niko nista, e pa red bi bio da malo podjelimo iskustva i misljenja. Za pocetak ja cu prvi poceti...Imam tri akvarija od po nekih 200 litara jedan je karantina od nekih 50 litara sa Malawi ciklidima, Vrste: Ps elogantus mpanga 1kom, Jellow lab 5kom, Botia mada joj nije mjesto sa ciklidima ali se vrlo dobro uklopila i tu je gdje je, Zatim Red zebra 5 kom., Auratus muski kom1

Ja drzim Africke malawi ciklide u akvarijumu zapemine 265l, imam negdje oko 35 - 40 prelijepih komada i mogu vam reci da uzivam iz dana u dan u njima, uz to se i redovno mrijeste, potrudio sam se napraviti pravi malawi biotop, jer za malawce akvarijum ili napravi kako treba ili ce ti ga oni "napraviti" po svom. Ako ima jos raje koja drzi malawce neka se jave za razmjenu iskustava, eventualno mladih itd. SAMO MALAWI
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#945 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

kurajber wrote:
uradi sam wrote:Svi o svemu pisu a o Ribicama niko nista, e pa red bi bio da malo podjelimo iskustva i misljenja. Za pocetak ja cu prvi poceti...Imam tri akvarija od po nekih 200 litara jedan je karantina od nekih 50 litara sa Malawi ciklidima, Vrste: Ps elogantus mpanga 1kom, Jellow lab 5kom, Botia mada joj nije mjesto sa ciklidima ali se vrlo dobro uklopila i tu je gdje je, Zatim Red zebra 5 kom., Auratus muski kom1

Ja drzim Africke malawi ciklide u akvarijumu zapemine 265l, imam negdje oko 35 - 40 prelijepih komada i mogu vam reci da uzivam iz dana u dan u njima, uz to se i redovno mrijeste, potrudio sam se napraviti pravi malawi biotop, jer za malawce akvarijum ili napravi kako treba ili ce ti ga oni "napraviti" po svom. Ako ima jos raje koja drzi malawce neka se jave za razmjenu iskustava, eventualno mladih itd. SAMO MALAWI
Pa stavi koju sliku ima raje sa malwi ribama drzao sam ih isto i mislim opet.... samo cekam da radim veci Akvarijum...nema se sada vremena...u glavnom neka si nam se pridruzio pa eto cekamo slike tvog Akvarija da malo prokomentarisemo :-D

to Bekir: sve je pod kontrolom nema vise nista ni na jednoj ribi algari su dosli sebi nisam ni jednog zijanio... stim da su dvije neonke sa slabijim imunitetom otisle u vjecna lovista...rjesio sam problem ich..je spao ali je sada u podlozi cekam larve a za njih imam anciturse i coridorase u pancirima i BOTTIA MANGUPA STAROG...hehhe jos traje lijecenje dok ovu gamad nesrokam....a filter gasim dok se lijek fino ne raspodjeli po Akvariju :thumbup: :thumbup:.
Kakvo je kod tebe stanje...zeleni li se...de nam jednu u gro planu osini da vidimo... :-D
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#946 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

zdruzdjo wrote:
uradi sam wrote:
bogami sam ja stavljao kad sam sa biljkama bio. nisam nikad primjecivao da je nesto skodilo biljkama. nisam pretjerivao sa kolicinom. na 120 kitara :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hahahahahahahaaaaaaaaaaaaa :thumbup: :thumbup: :thumbup: jedna supena kasika mi je bila svako trece mjenjanje vode.
joj iggy ti si gigant oplako sam...kakvo je kod tebe stanje... :thumbup: :thumbup:
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#947 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

uradi sam wrote:
Plaha brate :-D sta je ono skroz lijevo sto viri ko stargrass nesto ili.......... :thumbup:
Jasta nego plaha.
Ovo nije moja slika, sa neta je.
Ono lijevo bi mogla biti Rotala. Svidja ti se?
Last edited by rumit on 15/04/2010 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
corsa
Posts: 2592
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#948 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

uradi sam wrote:
corsa wrote: Ponekad mi ugine neka riba, ali par mjeseci poslije ubacivanja, tako da to vjerovatno nema veze. :?
:lol: :lol: :lol: ima veze i te kako pa nebi ti trebale ribe umirat nije to po Defult-u u Akvaristici... umiru sigurno iz nekog razloga....ili nabavljas lose ribe ili ti nesto nestima sa vodom /Akvarijem.
Pa dosad mi je uginulo par gupa i ksifa, i kao sto sam vec spomenuo albino ancitrusi, ali to je na svu srecu prestalo. U akvariju od 150 litara imam slijedece ribe: 6 skalara, 4 trifogastera, 11 neonki, 3 ksife, 4 black moly, 2 gupe, 4 ancitrusa, 6 coridorasa i dvije barbus tetre.
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#949 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

corsa wrote: Pa dosad mi je uginulo par gupa i ksifa, i kao sto sam vec spomenuo albino ancitrusi, ali to je na svu srecu prestalo. U akvariju od 150 litara imam slijedece ribe: 6 skalara, 4 trifogastera, 11 neonki, 3 ksife, 4 black moly, 2 gupe, 4 ancitrusa, 6 coridorasa i dvije barbus tetre.
Ti bas svasta umjesao.
Kakva ti je situacija? Jel se ganjaju?
Pogotovo ti barbusi :-) .
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#950 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

@ uradi sam
situacija beton. sve je super i sve je za 5. onaj drugi auratus povremeno dobije napad testosterona, medjutim ima dvojica baja koja mi vrlo lako i brzo objasne gdje mu je mjesto i posalju ga da im kupi cigara. sto on i uradi.

@ corsa
imas vrlo ruznu kombinaciju (citaj agresivnu) sto se tice vrsta riba.
barbusi su veoma ljute i zajeee ribe. strasno teritorijalne. cesto ce napsti i puno opasnije od sebe u odbrani svoje busije. a u kombinaciji sa sklalarima. Trichogaster je ok dok mu god imas dobar balans musko zensko vise zenki nego muzijaka.
sad tu ulaze ti i skalari sa moli-ima i neonkama. hmmmmm belaj koji ceka da se desi. mada meni su skalari i neonke zivjeli u jednoj harmoniji, cuo sam puuuno ljudi koji su imali zlo u toj kombinaciji.
bilo bi dobro da malo napravis inspekciju.
ali, ovo je samo moj savjet, ne i pravilo.
mozda je kod tebe situacija sjajna. medjutim ne znam koliki su skalari. ako su mali cim dosegnu neku velicinu poceti ce se quuu...
Post Reply