Arapi u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#926 Re: Arapi u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Cherry-Cherry wrote:Neko već napisa: kuća do kuće, baš mahalski... Da komšinice mogu piti kafu, a da ne idu jedna kod druge. A i da se bolje može vidjeti šta se kod koga dešava u kući, šta se jede, šta se priča, kad se naveče dolazi itd...
Zaboli te chuna, nećeš ti tu stanovati. :lol: Bitno je da je urbicid zvani Tibra i ala Tibra vrhunac graditeljskog umjeća. :mrgreen:
Ovo se od Tibre razlikuje samo u broju spratova.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#927 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Cherry-Cherry wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Cherry-Cherry wrote:Neko već napisa: kuća do kuće, baš mahalski... Da komšinice mogu piti kafu, a da ne idu jedna kod druge. A i da se bolje može vidjeti šta se kod koga dešava u kući, šta se jede, šta se priča, kad se naveče dolazi itd...
Zaoli te chuna, nećeš ti tu stanovati. :lol:
Naravno da neću, hvala Bogu. Imam bolje i ljepše. :) Nego samo onako komentarišem kao i drugi što čine.
Ti k'o u vrtiću, moj tata je jači od tvog, ili moja chuna je veća od tvoje. Nego reci je li ti Tibra standard po kojem se treba graditi?
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#928 Re: Arapi u Sarajevu

Post by sinuhe »

Zanimljivo kako se koliko toliko planirano naselje uklapa u pejzaz za razliku od tradicionalne bosanske kuce. Jezero je presmijesno :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#929 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Cherry-Cherry wrote:Neko već napisa: kuća do kuće, baš mahalski... Da komšinice mogu piti kafu, a da ne idu jedna kod druge. A i da se bolje može vidjeti šta se kod koga dešava u kući, šta se jede, šta se priča, kad se naveče dolazi itd...
Zaboli te chuna, nećeš ti tu stanovati. :lol: Bitno je da je urbicid zvani Tibra i ala Tibra vrhunac graditeljskog umjeća. :mrgreen:
Ovo se od Tibre razlikuje samo u broju spratova.
Opet kažem ne ulazim u kvalitet jer ne znam kakvi su materijali ugrađeni, ne bih napamet da sudim kao neki. Ako ništa meni je ovo turističko naselje humanije i prikladnije od urbicida Tibre. :oops: Uz dužno poštovanje ljudi koji imaju tamo stanove.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#930 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Cherry-Cherry »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Cherry-Cherry wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Zaoli te chuna, nećeš ti tu stanovati. :lol:
Naravno da neću, hvala Bogu. Imam bolje i ljepše. :) Nego samo onako komentarišem kao i drugi što čine.
Ti k'o u vrtiću, moj tata je jači od tvog, ili moja chuna je veća od tvoje. Nego reci je li ti Tibra standard po kojem se treba graditi?
Ko je spomenuo Tibru? :-) E ovo mi je najjače u raspravi, neko kaže nešto sa čim se neko drugi ne slaže i odmah slijedi komentar: da li ti je bolje nešto što sa tim veze nema i što niko nije ni spomenuo.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#931 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Cherry-Cherry wrote: Ko je spomenuo Tibru? :-) E ovo mi je najjače u raspravi, neko kaže nešto sa čim se neko drugi ne slaže i odmah slijedi komentar: da li ti je bolje nešto što sa tim veze nema i što niko nije ni spomenuo.
Ja sam pomenuo s razlogom pošto ljudi kritikuju nešto što nisu ni vidjeli uživo ali su prvi da kažu kako je sranje, kako ne valja, kako nema grijanja...itd. Razlog kritike leži u tome samo zato što je Arap investitor a ne zato što objektivno ima nešto sporno. Iz ovog razloga pominjem Tibru kao referencu, investitor je Hrvat, građeno u Sarajevu. :wink:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#932 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Cherry-Cherry »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Cherry-Cherry wrote: Ko je spomenuo Tibru? :-) E ovo mi je najjače u raspravi, neko kaže nešto sa čim se neko drugi ne slaže i odmah slijedi komentar: da li ti je bolje nešto što sa tim veze nema i što niko nije ni spomenuo.
Ja sam pomenuo s razlogom pošto ljudi kritikuju nešto što nisu ni vidjeli uživo ali su prvi da kažu kako je sranje, kako ne valja, kako nema grijanja...itd. Razlog kritike leži u tome samo zato što je Arap investitor a ne zato što objektivno ima nešto sporno. Iz ovog razloga pominjem Tibru kao referencu, investitor je Hrvat, građeno u Sarajevu. :wink:
Mene ne interesuje ko je investitor Hrvat, Srbin, Bošnjak, Arap... Kažem da mi se ne sviđa i navela sam i razlog. Tibra mi se takođe ne sviđa.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#933 Re: Arapi u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Zaboli te chuna, nećeš ti tu stanovati. :lol: Bitno je da je urbicid zvani Tibra i ala Tibra vrhunac graditeljskog umjeća. :mrgreen:
Ovo se od Tibre razlikuje samo u broju spratova.
Opet kažem ne ulazim u kvalitet jer ne znam kakvi su materijali ugrađeni, ne bih napamet da sudim kao neki. Ako ništa meni je ovo turističko naselje humanije i prikladnije od urbicida Tibre. :oops: Uz dužno poštovanje ljudi koji imaju tamo stanove.
Ima li šta romantičnije i kvalitetnije od PVC stolarije, limenog krova i jezera sa šljunčanom obalom?
Gabrielo
Posts: 1172
Joined: 18/03/2015 13:28

#934 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Gabrielo »

VjecitiStudent wrote:Da li vam ovo izgleda kao pasivna kuća sa sofisticiranim sistemom grijanja?

http://www.klix.ba/lifestyle/vjestacko- ... 50826062#6
Znaju li se cijene? Lijepo izgleda.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#935 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote: Ima li šta romantičnije i kvalitetnije od PVC stolarije, limenog krova i jezera sa šljunčanom obalom?
Ne kontam šta ima loše u limom pokrivenim krovom? PVC stolarija nije ništa bolja ili gora od drvene, mene više interesuje koliko komora ima, kavo staklo koriste, je li argon gas ili obično vakumirano. :wink: Jezero onako, ali neko voli.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#936 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Gojeni H »

Dino777 wrote:Kuvajcani dobijaju 5.000 dolara po svakom clanu porodice od svoje vlade da dodju kod nas :zid:
Nece mi biti mrsko ponovo ovo postaviti.
Gojeni H wrote: Uzecemo za primjer prosjecnog gradjanina Kuvajta:
- Drzava daje poklon od oko 14000 dolara bracnom paru nakon vjencanja.
- Drzava daje izuzetno povoljan kredit za kupovinu kuce ili stana. Isplata, prakticno dozivotna.
- Gradjanin dobija 150 dinara (1 dinar = 3,5 $) mjesecno, plus 50 dinara za svako dijete.
- Tradicionalno, ukoliko su cijene nafte vece, slijedi godisnji poklon od Emira (vladara Kuvajta). 2006. god. je bio 2000 $ za svakog gradjanina.
- Ukoliko Kuvajcanin radi, dobija dodatne podstreke od drzave, veoma opipljive.
- S obzirom da svaki strani radnik treba sponzora, to je potencijalna dodatna zarada.

Nadam se da je sada jasno otkud lova.
Naravno da samo bacas bombe.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#937 Re: Arapi u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote: Ima li šta romantičnije i kvalitetnije od PVC stolarije, limenog krova i jezera sa šljunčanom obalom?
Ne kontam šta ima loše u limom pokrivenim krovom? PVC stolarija nije ništa bolja ili gora od drvene, mene više interesuje koliko komora ima, kavo staklo koriste, je li argon gas ili obično vakumirano. :wink: Jezero onako, ali neko voli.
Ružno i ružno, mogli su im i kakve kontejnere staviti, mala bi razlika bila.
FYI, obično staklo uopće nije vakumirano.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#938 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote: Ima li šta romantičnije i kvalitetnije od PVC stolarije, limenog krova i jezera sa šljunčanom obalom?
Ne kontam šta ima loše u limom pokrivenim krovom? PVC stolarija nije ništa bolja ili gora od drvene, mene više interesuje koliko komora ima, kavo staklo koriste, je li argon gas ili obično vakumirano. :wink: Jezero onako, ali neko voli.
Ružno i ružno, mogli su im i kakve kontejnere staviti, mala bi razlika bila.
FYI, obično staklo uopće nije vakumirano.
Naaravno da jeste vakumirano, to je minimum minimuma danas. Samo staklo može biti termoizolaciono, laminirano, foto osjetljivo, kaljeno...itd. Sve je stvar koliko si spreman uložiti za udobnost. Umjesto vakuma kao termoizolacije može se koristiti i recimo argon gas koji je mnogo učinkoviitiji...itd. Da ne idemo u detalje.

Btw. Koji je još tvoj argument protiv lima osim tvog subjektivnog osjećaja ružnoće?

Image
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 26/08/2015 18:42, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#939 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:
Danguba wrote:Image

prekrasno...

ili ja slabo vidim ili jos dzamija nije izgradjena? :D
Vidis da je s munare slikano :lol:
Bice na kruznom toku. :D

Veze nemam kakva je sema napravljena, ali znajuci sistem koji prave po Zaljevu ...

Naselje bi vjerovatno bilo "gated community", znaci rampa, straza, privatno "komunalno" (odvoz smeca, popravke instalacija,...).
U jednom takvom naselju u UAE, menadzment i odrzavanje naselja odradjuje Hilton. Nadam se da je neko nas bio pametan pa napravio takav dogovor prilikom prodaje objekata. Ako nije, ima ko jest', prilicno sam siguran.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#940 Re: Arapi u Sarajevu

Post by insomnia78 »

shbc wrote:Fascinantno je kako se provlaci tema "Mi smo jos gori od njih"... Mi kakvi god da smo, takvi smo u SVOJOJ drzavi. Nikad necete vidjeti Bosanca kako pusi u zatvorenom u Austriji, iako je to kod nas normalno. Nikada Bosanac nece Amerikancu u SAD-u soliti pamet da treba da skida obucu kada udje u kucu, iako se to nama cini nehigijenski. Nikada Bosanac nece ponuditi policajcu u VB "za kafe", iako je to kod nas to vise postalo normalno.

Sa druge strane Arap itekako po Bosni mladim parovima u Bosni soli pamet kako ne trebaju da se ljube u javnosti. Arap itekako omladini u BiH pametuje zbog alkohola. Arap itekako ocekuje da "nize bice", sluga (u ovom slucaju Bosanac) treba da cisti za njim.

Eh to je razlika izmedju nas i njih. Zbog toga ih ne volimo. Da smo najgori na svijetu, najgori smo u svojoj drzavi, a ne u tudjoj avliji.
1. Naravno da hoces, milion je primjera
2. Mo's misliti kako se tek Bosanac ponasa u zemlji siromasnijoj od svoje. Mi ni u kom slucaju nismo Austrija, VB ili Amerika za njih
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#941 Re: Arapi u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ne kontam šta ima loše u limom pokrivenim krovom? PVC stolarija nije ništa bolja ili gora od drvene, mene više interesuje koliko komora ima, kavo staklo koriste, je li argon gas ili obično vakumirano. :wink: Jezero onako, ali neko voli.
Ružno i ružno, mogli su im i kakve kontejnere staviti, mala bi razlika bila.
FYI, obično staklo uopće nije vakumirano.
Naaravno da jeste vakumirano, to je minimum minimuma danas. Samo staklo može biti termoizolaciono, laminirano, foto osjetljivo, kaljeno...itd. Sve je stvar koliko si spreman uložiti za udobnost. Umjesto vakuma kao termoizolacije može se koristiti i recimo argon gas koji je mnogo učinkoviitiji...itd. Da ne idemo u detalje.
I opet, nije, nije i nije. Unutra je obično tek isušeni zrak, u kvalitetnije varijante se dodaje neki inertni gas poput argona, pa se još u kombinaciju ubacuju i razni Low Emission premazi ili i dodatna stakla.
Vakumirana stakla su tek vrlo rijetka egzotika, nisam siguran da ih i vani uopće ima u komercijalnoj prodaji.
http://www.commercialwindows.org/adv_glass.php
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#942 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote: I opet, nije, nije i nije. Unutra je obično tek isušeni zrak, u kvalitetnije varijante se dodaje neki inertni gas poput argona, pa se još u kombinaciju ubacuju i razni Low Emission premazi ili i dodatna stakla.
Vakumirana stakla su tek vrlo rijetka egzotika, nisam siguran da ih i vani uopće ima u komercijalnoj prodaji.
http://www.commercialwindows.org/adv_glass.php
Ja ne znam gdje ti živiš ali odeš do Ramaglasa i možeš dobiti vakumirano staklo, ili recimo u Ugarak i možeš dobiti vrlo kvalitetne prozore kakve želiš.
last mohicans
Posts: 18189
Joined: 09/08/2012 23:19

#943 Re: Arapi u Sarajevu

Post by last mohicans »

Ode tema u off topic.
Imam dodira sa njima i poznajuci ih, uglavnom pitaju kad je najbolje vrijeme za posjetiti BiH, sa aspekta klime i da sto manje ima njihovih sunardonjaka u blizini.
Stice se dojam da se ni u putu ne vole sresti jedni s drugima, iako ce se uvijek lijepo priupitati i poselamti, a bez da se znaju.
Stoga, skeptican sam da ce ovo oni iznajmljivati ili kupovati, makar u nekom masovnom obliku.
Isto se moze reci i za Poljine Hills.
Bojim se da se investitori ne okliznu sa ovim projektima naselja.
Eh, ako su sklopili unaprijed kupoprodajne ugovore i prodali vecinu stambenih jedinica, onda je za ocekivati da ce ih i popuniti.
Opet, rizik je kupiti bilo sta sto nije etazirano i za sto se ne moze dobiti ZK izvadak.
User avatar
animals
Posts: 21612
Joined: 19/04/2013 22:13

#944 Re: Arapi u Sarajevu

Post by animals »

Ovo mi nikako nije jasno..jel ti Arapi kupuju ove kuce, ili je to nesto ko apartmani,
samo im se izdaje za ljetovanje..
ako kupuju, i ako se za njih prave ova naselja, onda je to jos nesto nevidjeno..
u stvari, prave Izraelci takva naselja za svoje useljenike..
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#945 Re: Arapi u Sarajevu

Post by sinuhe »

Ljetnikovac kraj jezera i bez grijanja. :D
last mohicans
Posts: 18189
Joined: 09/08/2012 23:19

#946 Re: Arapi u Sarajevu

Post by last mohicans »

U sustini, ne mogu kupiti kao fizicka lica. Vjerovatno ce ovdje investitor ostati vlasnik, a oni ce moci koristiti ovakve jedinice 99 godina , uz naravno sklopljen ugovor sa investitorom i ovjeren kod notara.
User avatar
shbc
Posts: 3770
Joined: 20/07/2012 12:13

#947 Re: Arapi u Sarajevu

Post by shbc »

insomnia78 wrote: 1. Naravno da hoces, milion je primjera
2. Mo's misliti kako se tek Bosanac ponasa u zemlji siromasnijoj od svoje. Mi ni u kom slucaju nismo Austrija, VB ili Amerika za njih
1. Gdje su ti primjeri? Ja sve i jednog sto znam, manji je od makovog zrna cim predje preko grane.
2. Nije ni poenta sta smo mi za njih. Austrija, Amerika i VB su uzete kao primjer razlike u obicajima.

Nasa drzava - nasa pravila. Sve ijedan koji se ne pridrzava istih moze da odskakuce (da se ne izrazim drugacije, neki bi me i SIPI prijavljivali) van drzave sto se mene tice. Pa bio to Arap, Njemac, Englez, Kinez. Trosio marku ili joju na dan.

Ako je meni moja drzava dozvolila da poljubim djevojku na ulici, Arap koji se tome usprotivi moze samo zaraditi masnicu ispod oka. Ako je meni moja drzava dozvolila da cugam, Arap kome to smeta moze samo "odskakutati" nazad u svoju drzavu. Ako je vec Arap dosao u moju drzavu i misli da je bogom dan jer ima vise para... Eh pa vec se vracamo na prethodne dvije opcije.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#948 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Gojeni H »

last mohicans wrote:U sustini, ne mogu kupiti kao fizicka lica. Vjerovatno ce ovdje investitor ostati vlasnik, a oni ce moci koristiti ovakve jedinice 99 godina , uz naravno sklopljen ugovor sa investitorom i ovjeren kod notara.
I ja mislim da ce biti taj sistem, jer je kod nas previse uslova i dugogodisnjeg peglanja da bi se postalo vlasnikom.
Uostalom, u Dubaiju je slicna kombinacija. Poznajem nekoliko ljudi koji su na taj nacin kupili stanove.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#949 Re: Arapi u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

shbc wrote:Fascinantno je kako se provlaci tema "Mi smo jos gori od njih"... Mi kakvi god da smo, takvi smo u SVOJOJ drzavi. Nikad necete vidjeti Bosanca kako pusi u zatvorenom u Austriji, iako je to kod nas normalno. Nikada Bosanac nece Amerikancu u SAD-u soliti pamet da treba da skida obucu kada udje u kucu, iako se to nama cini nehigijenski. Nikada Bosanac nece ponuditi policajcu u VB "za kafe", iako je to kod nas to vise postalo normalno.

Sa druge strane Arap itekako po Bosni mladim parovima u Bosni soli pamet kako ne trebaju da se ljube u javnosti. Arap itekako omladini u BiH pametuje zbog alkohola. Arap itekako ocekuje da "nize bice", sluga (u ovom slucaju Bosanac) treba da cisti za njim.

Eh to je razlika izmedju nas i njih. Zbog toga ih ne volimo. Da smo najgori na svijetu, najgori smo u svojoj drzavi, a ne u tudjoj avliji.
Svaka cast za post. :thumbup:

Samo bi jedno dodao. Bojim se da Arapi odavno ne moraju da nam sole pamet licno. Vec su vrbovali domace idiote da to rade za njih.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11653
Joined: 15/01/2010 18:31

#950 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Jack Be Nimble »

shbc wrote:Nikada Bosanac nece Amerikancu u SAD-u soliti pamet da treba da skida obucu kada udje u kucu, iako se to nama cini nehigijenski.
Hoce hoce :D Par Amera sam sreo iz St. Louis koji imaju samo fine rijeci o Bosancima, ali priznaju da smo dosadni kada dodje rijec o cipelama unutar kuce.

Pored silne planinske prirode, jezera, rijeka i potoka sto BiH nudi malo mi je bezveze da se prave umjetna jezera i kuce okolo. Al da je BiH d od drzave davno bi se izgradio planinski eco turizam i laksi prisput planinarenju u BiH.

Ipak ako Arapi toliko smetaju uvedite zakon da je Bosanska tradicija da gost uvijek mora pojesti kilu slanine na aerodromu/granicnom prelazu.
Locked