Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9176 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Mislis na apsur(tei)zam?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#9177 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

Hakiz wrote:
Zaitsev wrote:
Towelie wrote: Zasto? Zivot ionako nema svrhu i besmisleno je pricati o bilo cemu. :D
Da šutimo onda?
Šutnja je, takođe, besmislena.

Sve je besmisleno i ništa nema smisla.
:lol: :lol: :lol:

Znači to smo apsolvirali. :thumbup:

Eh, hajmo sada o ekstremno tragičnom osjećanju života ... :oops:

Za one koji ne čitaju engleski, Dejvid Benatar smatra da je život toliko bolan, besmislen i loš da je jedina samilosna i odgovorna stvar prema ljudskim bićima da ih uopšte nema. On još smatra da be svijet bio mnogo bolji bez svjesnih, osjećajućih bića i pobornik je anti-natalizma, drugim riječima prestanka radjanja ljudskih bića (i ostalih životinja)... Šta velite? :razz: :D
David Benatar may be the world’s most pessimistic philosopher. An “anti-natalist,” he believes that life is so bad, so painful, that human beings should stop having children for reasons of compassion. “While good people go to great lengths to spare their children from suffering, few of them seem to notice that the one (and only) guaranteed way to prevent all the suffering of their children is not to bring those children into existence in the first place,” he writes, in a 2006 book called “Better Never to Have Been: The Harm of Coming Into Existence.” In Benatar’s view, reproducing is intrinsically cruel and irresponsible—not just because a horrible fate can befall anyone, but because life itself is “permeated by badness.” In part for this reason, he thinks that the world would be a better place if sentient life disappeared altogether.

https://www.newyorker.com/culture/perso ... being-born
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9178 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

On je, bilesi, bio zlostavljan od roditelja i školskih drugara :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#9179 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

znam haman odavno za taj antinatalistički pokret.. plemenita ideja :D dovoljno smo terorisali, ne zemlju - zemlja će i sa nama i bez nas biti ok - nego druga živa bića..
John Cleese
Posts: 42930
Joined: 25/05/2010 18:30

#9180 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

medvjed23 wrote:znam haman odavno za taj antinatalistički pokret.. plemenita ideja :D dovoljno smo terorisali, ne zemlju - zemlja će i sa nama i bez nas biti ok - nego druga živa bića..
Meteoritisticki pokret je nesto radikalniji: zagovara hitno zatiranje cak i ovog postojeceg zivog materijalnog svijeta - kakvim vecim meteorom, cime bi drugim...
Imao sam, svojedobno, priliku dopisivati se s jednim gorljivim meteoritistom :D
John Cleese
Posts: 42930
Joined: 25/05/2010 18:30

#9181 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

arzuhal wrote:On je, bilesi, bio zlostavljan od roditelja i školskih drugara :mrgreen:
...i kucnih ljubimaca i drugih domacih i inih zivotinja :| :D :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#9182 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

John Cleese wrote:
medvjed23 wrote:znam haman odavno za taj antinatalistički pokret.. plemenita ideja :D dovoljno smo terorisali, ne zemlju - zemlja će i sa nama i bez nas biti ok - nego druga živa bića..
Meteoritisticki pokret je nesto radikalniji: zagovara hitno zatiranje cak i ovog postojeceg zivog materijalnog svijeta - kakvim vecim meteorom, cime bi drugim...
Imao sam, svojedobno, priliku dopisivati se s jednim gorljivim meteoritistom :D
uh, taj je posebno agresivan i ostrašćen.. sjećam se kad je onomad, zarad širenja svojih destruktivnih ideja, napravio i do zavidne popularnosti razvio jedan internetski forum.. što je na vakat satro tu virtualnu pošast, feminizmu fala..
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#9183 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

.
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#9184 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by hladan.preminger »

Hocete li vratiti temi ime "ateizam". Čija je ideja bila spajati ateizam i agnosticizam sa nihilizmom?

Koji vam je?
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9185 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

S obzirom da smo mi najveci paraziti na ovoj planeti, najbolje je da nas bog uzme sebi. Mislim, da nas sve prebaci tamo negdje sebi, gdje je on, pa da mu mi, ovako savrseni kakvima nas je stvorio, malo "pospremimo" kucu :D
I, usput, da mi njemu objasnimo sta je on tacno mislio svime onime sto nam je "spustio" u knjigama :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9186 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

Dozer wrote:S obzirom da smo mi najveci paraziti na ovoj planeti, najbolje je da nas bog uzme sebi. Mislim, da nas sve prebaci tamo negdje sebi, gdje je on, pa da mu mi, ovako savrseni kakvima nas je stvorio, malo "pospremimo" kucu :D
I, usput, da mi njemu objasnimo sta je on tacno mislio svime onime sto nam je "spustio" u knjigama :D
polahko, uzet ce sigurno, prije ili kasnije, ne zuri mu se...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9187 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

:D
Image
tlr
Posts: 660
Joined: 19/02/2015 11:06

#9188 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

Smrcak15 wrote::D
Image

jok, ja mislim da ti tako doživljavaš svog boga.

Tvoj bog je Majstor, koji za 6 dana izgradi zemlju, biljke posadi, pčele razmnoži, stvori svakojake hajvane ... pa na kraju smandrlja i čovjeka (felerično biće) i postavi proizvod sa felerom (autoportret?) za svog namjesnika.

U tom slučaju, shvatio sam svrhu testa.
Čovjek se mora testirati, zato što je isti feleričan, tj. kvarljiv proizvod. .
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9189 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote::D
Image
Image
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9190 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Smrcak15 wrote::D
Image
To ti je preferencija u ateizmu i novi pravac u umjetnosti-apsurdizam
:-D
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#9191 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Mišo_Kovač »

Deder jedan GIF đe se slika sama stvori, ni iz čega i ni od čega, tek zato što je neko rekao "nek bude slika"... :P
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9192 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

John Cleese wrote:
arzuhal wrote:On je, bilesi, bio zlostavljan od roditelja i školskih drugara :mrgreen:
...i kucnih ljubimaca i drugih domacih i inih zivotinja :| :D :lol:
Jes, jes :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9193 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

TLR wrote:
Smrcak15 wrote::D
Image

jok, ja mislim da ti tako doživljavaš svog boga.

Tvoj bog je Majstor, koji za 6 dana izgradi zemlju, biljke posadi, pčele razmnoži, stvori svakojake hajvane ... pa na kraju smandrlja i čovjeka (felerično biće) i postavi proizvod sa felerom (autoportret?) za svog namjesnika.

U tom slučaju, shvatio sam svrhu testa.
Čovjek se mora testirati, zato što je isti feleričan, tj. kvarljiv proizvod. .

niko od muslimana u to nevjeruje, nemoj ti nas krscanskim apsurdima udarati po glavi...nauci ko sta vjeruje, a ne nas sviju u istu kosaru strpati.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9194 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote::D
Image
Image
zar sam to nesto pogresno postavio, upravo onako kako vi tvrdite, samo sto je to ilustrativno pa ti se pokaze slikovito sta ti vjerujes

zar nije bazirana sva kreacija u univerzumu na slucajnosti tako ateisti vjeruju, da se red napravi slucajno iz nereda

zar nije nered ono udaranje onog lika sa farbom po papiru i da rezultat toga bude na kraju kompleksna slika u raznim bojama.

zar nije Big bang neka vrsta explozije/explanzija sto je ekvivalentno danasnjoj exploziji, a kad je explozija, to znaci nered je bio, pa kako onda iz nereda da se takva kompleksnost stvori samo od sebe? eto zasto je to ekvivaletno vase vjerovanje gore onom gif slici.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9195 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Mišo_Kovač wrote:Deder jedan GIF đe se slika sama stvori, ni iz čega i ni od čega, tek zato što je neko rekao "nek bude slika"... :P
imas dvije greske, u premisi i u zakljucku...kaze se od koga, a ako je netko vec nesto rekao, sam si onda postavio da to nije ni iz cega i ni od koga...
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9196 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

Smrcak15 wrote::D
Image
dajes gif na kojem se vidi neki "umjetnik", "stvaralac", "dizajner", koji nesto cini i - gle cuda - gotov proizvod njegovog umisljajnog djelovanja. ni jedan ateista ne vjeruje da je ikada postojao (u odnosu na svijet) neki autor koji je s namjerom stvarao bilo kakvo djelo, kao sto umjetnik stvara sliku

slijep primjer vjerske inteligencije, i opcenito tvojih doprinosa ovoj temi
Last edited by harač on 28/11/2017 14:36, edited 1 time in total.
broj dva
Posts: 5457
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9197 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

hladan.preminger wrote:Hocete li vratiti temi ime "ateizam". Čija je ideja bila spajati ateizam i agnosticizam sa nihilizmom?

Koji vam je?
--
I ja se pitam. Nihilizam nema bas previse veze ni sa agnosticizmom ni sa ateizmom (koliko puta se nihilizam spomenuo na ovih 368 stranica??) a ovdje smo vecinom ateisti a ne agnostici. Vecina nas ovdje zna da nema (monoteistickog, pustinjskog, intervencionistickog, psihopatskog, krvavog, sovinistickog, ljubomornog, sujetog, narcisoidnog) boga.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#9198 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

Na pravom putu :oops: :D

Image
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9199 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

ah, existential comics... (wo)man of culture, I see :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9200 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

piupiu wrote:Na pravom putu :oops: :D

Image
kako opisa Raj, pa i ja bi ko vjernik, rekao neka hvala nemoras me ozivljavati i stavljati neka me mrtvog pod zemljom :-)
Post Reply