Na to kad bi Dodik pristao, bio bi to jedan OGROMAN korak za Bosnu i Hercegovinu... Međutim, nema teorije da bi on pristao na stvaranje još jednog distrikta i komadanje RS-a... Dakle, ili ne poznaješ dobro političku situaciju u BiH ili svjesno lažeš...zavrzlama wrote:kako da nema nista ,kad ima....dodik godinama priziva BIH zasnovanu na federalnim jedinicama,cak kao kompromis bi rs pretvorio u dvije federalne jedinice i pride dao u distrikt Sarajevo par susjednih mjesta koje su u rs-u,pa bi nakon par godina se dvije federalne jedinice u rs-u ujedinile u front za samoopredjeljenje od BIH...vidis da prijedlog ns ima itekako sansi za pozitivne promjene....cyprus wrote:Ozbiljno @Peđa, što vam je ovo trebalo, kad i sami znate da od ovakvih promjena nema ništa bar u narednih 50 godina? Nažalost, meni se čini da ste sa ovim na putu da postanete strogo federalna, i to sarajevska stranka... Valjda shvatili da je bolji vrabac u ruci nego golub na grani?
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#9051 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#9052 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Upravo sam o ovome, o ovim nebuloznim kondicionalima i govorio - eto nam učas Dodika u opštini Centar da pokaže koliko je NS u stvari kukavičije jaje. Četničko, de facto.
Ovo je jedna mentalna institucija poluzatvorenog tipa u kojoj se, kao neuspješna terapija, već godinama upražnjava demokratija. Bolesnici, naravno, za upravnika ponovo biraju onoga što im dijeli šarane laže i govori da su oni bolji od "anamo onih ludaka".
Jedino gore od nuđenjen prijedloga ustavnih promjena (terapije) pacijentima na razmatranje je samo razgovor sa njima u kojem ih uzimaš ozbiljno.
edit - zagrada...
Ovo je jedna mentalna institucija poluzatvorenog tipa u kojoj se, kao neuspješna terapija, već godinama upražnjava demokratija. Bolesnici, naravno, za upravnika ponovo biraju onoga što im dijeli šarane laže i govori da su oni bolji od "anamo onih ludaka".
Jedino gore od nuđenjen prijedloga ustavnih promjena (terapije) pacijentima na razmatranje je samo razgovor sa njima u kojem ih uzimaš ozbiljno.
edit - zagrada...
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#9053 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
ne lazem ja bolan,nego ti nisi procitao prijedlog NS -acyprus wrote:Na to kad bi Dodik pristao, bio bi to jedan OGROMAN korak za Bosnu i Hercegovinu... Međutim, nema teorije da bi on pristao na stvaranje još jednog distrikta i komadanje RS-a... Dakle, ili ne poznaješ dobro političku situaciju u BiH ili svjesno lažeš...zavrzlama wrote:kako da nema nista ,kad ima....dodik godinama priziva BIH zasnovanu na federalnim jedinicama,cak kao kompromis bi rs pretvorio u dvije federalne jedinice i pride dao u distrikt Sarajevo par susjednih mjesta koje su u rs-u,pa bi nakon par godina se dvije federalne jedinice u rs-u ujedinile u front za samoopredjeljenje od BIH...vidis da prijedlog ns ima itekako sansi za pozitivne promjene....cyprus wrote:Ozbiljno @Peđa, što vam je ovo trebalo, kad i sami znate da od ovakvih promjena nema ništa bar u narednih 50 godina? Nažalost, meni se čini da ste sa ovim na putu da postanete strogo federalna, i to sarajevska stranka... Valjda shvatili da je bolji vrabac u ruci nego golub na grani?
procitaj prijedlog,pa nazivaj sagovornika lazovom...posteno
NS prijedlog ima falinku sto kao ukidanje entieta(ustvari njihovu prekompezaciju u jos jaci ustani okvir) nije zamijenilo ekonomskim regijama ,nego ni 5 ni 6 pa federalne jedinice,ko bi pristao na federalnu jedinicu akom ima manje ovlasti nego kanton ili entitet...sigurno bi pristao dodik..
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#9054 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Upoznat sam sa svim tim što si ti rekao... I dalje stojim pri tome da nema teorije da iko od relevantnih političkih snaga iz RS-a pristane na to... Nema teorije da se pristane da dijelovi Istočnog Sarajeva budu prepušteni nekom distriktu, niti da se naziv Republike Srpske mijenja, niti da ona bude podijeljena na dva dijela... Ponavljam, kad bi Dodik ili neko drugi relevantan iz RS-a na to pristao ili bar htio razgovarati o tome, to bi bila velika stvar za Bosnu i Hercegovinu...zavrzlama wrote:ne lazem ja bolan,nego ti nisi procitao prijedlog NS -a...lijepo pise 4 federalne jedinice i dva distrikta,jos se naglasava da bi se vodilo racuna o terirorijalnoj podjeli uvazavajuci posljedice rata...pa se navodi(da bi se smeksale probih snage) da bi i neke opstine oko Sarajeva pripale distriktu Sarajevo....
procitaj prijedlog,pa nazivaj sagovornika lazovom...posteno![]()
NS prijedlog ima falinku sto kao ukidanje entieta(ustvari njihovu prekompezaciju u jos jaci ustani okvir) nije zamijenilo ekonomskim regijama ,nego ni 5 ni 6 pa federalne jedinice,ko bi pristao na federalnu jedinicu akom ima manje ovlasti nego kanton ili entitet...sigurno bi pristao dodik..
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#9055 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
To nije pitanje misljenja, ili je federalna ili unitarna 1 ili 0. Posto entiteti po Ustavu BiH nemaju izvorni suverenitet nisu federalne jedinice, odnosno BiH nije federacija. Time je BiH unitarna drzava.-LIBERO- wrote:Mislis da je sadasnji karakter drzave unitaran?madner wrote: Medjutim slazem se da ne postoji razlog da se mijenja karakter drzave, iz unitarne u federalnu.
Problem je sto kod nas ljudi mjesaju pojam centralizirana drzava sa unitaristickom drzavom.
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9056 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Je li izbor Zeljka Komsica za Hrvatskog predstvanika takodjer vid gradjanskog neposluha? Ako nije, smatrate li da je s izborom ZK sve u redu?Pedja Kojovic wrote:visoko vares
Ja akciju o kojoj govorite podrzavam u potpunosti.
Smatram je civiliziranom, demokratskom akcijom gradjanskog neposluha.
Mislim da se Dennis Gratz, kao gradjanin, ukljucio u tu akciju.
p.k.
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9057 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
"Budala" je u najmanje jednoj stvari u pravu, da je NS kripto-Bosnjacka stranka par excellence.ultima_palabra wrote:Evo od mene komentar: Budalu nit jebi, nit kući vodi.Sapienti wrote:Može li komentar ovog teksta:
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9058 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Potpuno tocno.webby-x wrote:Ne misle.zavrzlama wrote:Zasto mislite da bi srpski politicari u rs-u prihvatili vas prijedlog ...
Njihov prijedlog nije za Srbe i Hrvate, nego je
usmjeren prema Bošnjacima gdje i imaju birače.
Dakle, odustali su od svoje politike "može se napraviti
bolja BiH u Daytonskom okviru" i sada idu direktno
na SDP/SBiH biračko tijelo.
Prijedlog koji nema nikakve šanse biti usvojen nema
ni vrijednosti, samo gubljenje vremena. Prijedlog se
praktično nimalo ne razlikuje od onoga SBiH, a svi znamo
kako su ga oni dobro ostvarili ... 100%.
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9059 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Mozda si u krivu ovdje. Kvantificirano IDS je ipak stranka vise nego NS, NS ce se mozda boriti i sa samim opstajanjem.webby-x wrote:I SDP je na isti zaključak došao.cyprus wrote:Ozbiljno @Peđa, što vam je ovo trebalo, kad i sami znate da od ovakvih promjena nema ništa bar u narednih 50 godina? Nažalost, meni se čini da ste sa ovim na putu da postanete strogo federalna, i to sarajevska stranka... Valjda shvatili da je bolji vrabac u ruci nego golub na grani?
Bolje biti federalni SNSD i imati vlast u Federaciji,
nego furati "građanštinu" i biti vječna opozicija.
Naša stranka će ostati nešto kao IDS u Hrvatskoj, tj.
lokalna sarajevska stranka.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#9060 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Mislim da je to vise zbog preklapanja skupova. Bosnjacka pozicija i pozicija osobe koja zeli drzavu u skladu sa Evropskim normama je gotovo identicna. Naravno da niko normalan nece zastupat nesto zasta bi se izvan BiH islo u zatvor.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#9061 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
visoko vares
Izbor Zeljka Komsica kao clana Predsjednistva BiH iz Hrvatskog naroda nije gradjanski neposluh.
Zeljko Komsic, kao i svaki Hrvat, iz bilo koje politicke opcije, je legitiman i legalan jer je izasao na izbore i izabran je vecinom glasova direktnim glasanjem.
Mi njegov izbor, neulazak HDZ-ova u vlast i izbacivanje SDA iz vlasti smatramo za znacajne pozitivne pomake od politike/ideologije 90-tih, kao i od dejtonskog mirovnog sporazuma.
p.k.
Izbor Zeljka Komsica kao clana Predsjednistva BiH iz Hrvatskog naroda nije gradjanski neposluh.
Zeljko Komsic, kao i svaki Hrvat, iz bilo koje politicke opcije, je legitiman i legalan jer je izasao na izbore i izabran je vecinom glasova direktnim glasanjem.
Mi njegov izbor, neulazak HDZ-ova u vlast i izbacivanje SDA iz vlasti smatramo za znacajne pozitivne pomake od politike/ideologije 90-tih, kao i od dejtonskog mirovnog sporazuma.
p.k.
- webby-x
- Posts: 2343
- Joined: 18/12/2011 12:38
#9062 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Koji su rezultati ovih "pozitivnih pomaka"?Pedja Kojovic wrote:Mi njegov izbor, neulazak HDZ-ova u vlast i izbacivanje SDA iz vlasti smatramo za znacajne pozitivne pomake od politike/ideologije 90-tih, kao i od dejtonskog mirovnog sporazuma.
U BiH je samo lošije.
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9063 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Pedja,Pedja Kojovic wrote:visoko vares
Izbor Zeljka Komsica kao clana Predsjednistva BiH iz Hrvatskog naroda nije gradjanski neposluh.
Zeljko Komsic, kao i svaki Hrvat, iz bilo koje politicke opcije, je legitiman i legalan jer je izasao na izbore i izabran je vecinom glasova direktnim glasanjem.
Mi njegov izbor, neulazak HDZ-ova u vlast i izbacivanje SDA iz vlasti smatramo za znacajne pozitivne pomake od politike/ideologije 90-tih, kao i od dejtonskog mirovnog sporazuma.
p.k.
Vi tvrdite da je ZK legitimni Hrvat samo ili tvrdite da je ZK i legitimni Hrvat i legitimni predstavnik Hrvata u BiH?
-
AkHolic
- Posts: 710
- Joined: 19/04/2012 23:57
#9064 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Usvojen je i zakon o penzionisanju otpuštenih pripadnika oružanih snaga pa nije postao realnost jer je rs odbila da ga primjenjuje.Pedja Kojovic wrote:AKholic
Prijedlog naseg ustava predvidja da se umjesto od dva entiteta BiH organizuje kroz cetiri federalne jedinice i dva distrikta.
Ovaj, kao i svaki drugi prijedlog moze postati realnost uz 2/3 vecinu u drzavnom parlamentu.
Ono sto svaki gradjanin, koji misli da je ovo dobar prijedlog dobar, moze pomoci u njegovom ostvarivanju je da
glasa za one politicke stranke koje ga zastupaju ili koje bi ga prihvatile.
p.k.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#9065 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Prof Šarčević je vrlo ugledan, veliki autoritet, ali, koliko se sjećam, jedan od rijetkih koji je o Aprilskom paketu imao mišljenje slično Silajdžićevom. Mislim da je već tada pominjao neka ustavna rješenja slična ovim.webby-x wrote:Ne misle.zavrzlama wrote:Zasto mislite da bi srpski politicari u rs-u prihvatili vas prijedlog ...
Njihov prijedlog nije za Srbe i Hrvate, nego je
usmjeren prema Bošnjacima gdje i imaju birače.
Dakle, odustali su od svoje politike "može se napraviti
bolja BiH u Daytonskom okviru" i sada idu direktno
na SDP/SBiH biračko tijelo.
Prijedlog koji nema nikakve šanse biti usvojen nema
ni vrijednosti, samo gubljenje vremena. Prijedlog se
praktično nimalo ne razlikuje od onoga SBiH, a svi znamo
kako su ga oni dobro ostvarili ... 100%.
Možda griješim, možda je to bio neko drugi. Baš ću pogledati ...
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#9066 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
opet pises nesto cega nema u NS prijedlogu...NS nigdje ne trazi ukidanjer imena rs-a,nego trazi transformaciju istog(federacije takodje) u vise federalnih jedinica...cyprus wrote:Upoznat sam sa svim tim što si ti rekao... I dalje stojim pri tome da nema teorije da iko od relevantnih političkih snaga iz RS-a pristane na to... Nema teorije da se pristane da dijelovi Istočnog Sarajeva budu prepušteni nekom distriktu, niti da se naziv Republike Srpske mijenja, niti da ona bude podijeljena na dva dijela... Ponavljam, kad bi Dodik ili neko drugi relevantan iz RS-a na to pristao ili bar htio razgovarati o tome, to bi bila velika stvar za Bosnu i Hercegovinu...zavrzlama wrote:ne lazem ja bolan,nego ti nisi procitao prijedlog NS -a...lijepo pise 4 federalne jedinice i dva distrikta,jos se naglasava da bi se vodilo racuna o terirorijalnoj podjeli uvazavajuci posljedice rata...pa se navodi(da bi se smeksale probih snage) da bi i neke opstine oko Sarajeva pripale distriktu Sarajevo....
procitaj prijedlog,pa nazivaj sagovornika lazovom...posteno![]()
NS prijedlog ima falinku sto kao ukidanje entieta(ustvari njihovu prekompezaciju u jos jaci ustani okvir) nije zamijenilo ekonomskim regijama ,nego ni 5 ni 6 pa federalne jedinice,ko bi pristao na federalnu jedinicu akom ima manje ovlasti nego kanton ili entitet...sigurno bi pristao dodik..
drugo: ne poznajes(neces da priznas) da je srpski strateski i krajnji cilj podjela BIH,a da bi ta podjela bila priznata od MZ-a,potreban je ustavni okvir koji bi svojom snagom anulirao karakter nastanka te federalne jedinice...BIH od podjele cuva samo karaketr nastanka rs-a,jer je zapad zbog karaktera nastanka rs-a istom oduzeo ustavni okvir federalne jedinice sa pravom na samoopredjeljenje....dodik i velikosrbi bi pristali i na vece ustupke od par mjesta oko Sarajeva za status rs-a kao federalne jedinice
formiranjem federalnih jedinica se samo kozmeticki rs dijeli na dvije federalne jedinice sa granicama danasnjeg rs-a,u samom prijedlogu NS-e se navodi da ce se cuvari teritorijalno ustrojstvo kao rezultata rata...
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#9067 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Ti elementarno ne poznaješ situaciju koja vlada u Bosni i Hercegovini... Tebi je stvaranje više federalnih jedinica u RS-u kozmetička promjena... WTF?zavrzlama wrote:opet pises nesto cega nema u NS prijedlogu...NS nigdje ne trazi ukidanjer imena rs-a,nego trazi transformaciju istog(federacije takodje) u vise federalnih jedinica...
drugo: ne poznajes(neces da priznas) da je srpski strateski i krajnji cilj podjela BIH,a da bi ta podjela bila priznata od MZ-a,potreban je ustavni okvir koji bi svojom snagom anulirao karakter nastanka te federalne jedinice...BIH od podjele cuva samo karaketr nastanka rs-a,jer je zapad zbog karaktera nastanka rs-a istom oduzeo ustavni okvir federalne jedinice sa pravom na samoopredjeljenje....dodik i velikosrbi bi pristali i na vece ustupke od par mjesta oko Sarajeva za status rs-a kao federalne jedinice![]()
formiranjem federalnih jedinica se samo kozmeticki rs dijeli na dvije federalne jedinice sa granicama danasnjeg rs-a,u samom prijedlogu NS-e se navodi da ce se cuvari teritorijalno ustrojstvo kao rezultata rata...
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#9068 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Šteta što potencijalni SDP-ovi glasači nisu istetovirali ime partije na ruku čime bi se garantiralo njihovo vječito glasanje ili bi bilo bolje kada bi se oko potencijalnih SDP - glasača mogao izgraditi Kineski zid da ne čuju poruke ostalih političkih partija ?webby-x wrote: i sada idu direktno
na SDP/SBiH biračko tijelo.
Ah te proklete ostale partije....
Od srca se nadam da se potencijalni glasači SzBiH neće identifikovati sa Našom Strankom (čast i dužno izvinjenje/poštovanje svim glasačima,simpatizerima i članovima SzBiH - naravno).
Nazivati jedan od prijedloga ustavnih reformi - udarom na nečije potencijalne glasače je čisto nidopoštovanje i pamfletizam. Gdje je PATENTIRANO riješenje "bh regije" da se ne plagira ? Trebali su tražiti pismeno dopuštenje ?
Kojoviću - sva ova zafrkancija i prijedlog Ustavnih riješenja je sada nebitan jer su izbori lokalni.
Čak i da je bitan sada , glasači u RS niti u promilu to neće podržati. Prijedlog je manje-više umjeren i solidan. Sve bez RS-a je prihvatljivo ljudima koji vole BiH a sve sa RS-om ljudima koji vole RS (BH Hrvati su priča za sebe).
Ma kako bolno bilo, BIH sama ne može riješiti ovaj problem, a priča se treba vrtiti - životno bar za sada jer maksimalno stagniramo na svim poljima i blizu smo samouništenju a sve bolne i teške priče pokušati riješiti u rasterećenijoj atmosferi i boljim vremenima.
Hvala.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#9069 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Od prijedloga Ustava, za mene je mnogo zanimljivija sklonost ka brazilskom ekonomsko-političkom modelu koju je iskazao predsjednik NS. To pokazuje da NS ili pojedinci u NS nisu (više) liberali, ili se mijenjaju u hodu, svjesni da je liberalni model pao na (h)istorijskom ispitu.
-
Visoko Vares
- Posts: 70
- Joined: 27/08/2012 00:25
#9070 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Tocno... samo sta je tu onda "umjereno i solidno" kad ga nitko ne sljivi osim Bosnjaka?! Prijedlog je supalj kao Svicarski sir, vjerojatnije.tvsabina wrote:glasači u RS niti u promilu to neće podržati. Prijedlog je manje-više umjeren i solidan. Sve bez RS-a je prihvatljivo ljudima koji vole BiH a sve sa RS-om ljudima koji vole RS (BH Hrvati su priča za sebe).
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#9071 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Hajd' fino se informisi sta konkretno zastupaju socijalno-liberalne stranke, i informisi se da takav vid socijalnog liberalizma se ne protivi uplitanju drzave u mnoge sfere koje bi pripomogle jednakopravnosti gradjana, kao i mogucnost intervencije drzave (Brazil) u privredu i socijalnu skrb radi postizanja svog pocetnog politickog ideala.Challenger__ wrote:Od prijedloga Ustava, za mene je mnogo zanimljivija sklonost ka brazilskom ekonomsko-političkom modelu koju je iskazao predsjednik NS. To pokazuje da NS ili pojedinci u NS nisu (više) liberali, ili se mijenjaju u hodu, svjesni da je liberalni model pao na (h)istorijskom ispitu.
Mijesas stvari i pojmove.
Last edited by -LIBERO- on 30/08/2012 00:04, edited 1 time in total.
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#9072 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Karleušo nedostajala si

- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#9073 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Sujeto, nik ti je LIBERO...-LIBERO- wrote: Hajd' fino se informisi sta konkretno zastupaju socijalno-liberalne stranke, i informisi se da takav vid socijalnog liberalizma se ne protivi uplitanju drzave u mnoge sfere koje bi pripomogle jednakopravnosti gradjana, kao i mogucnost intervencije drzave (Brazil) u privredu i socijalnu skrb radi postizanja svog pocetnog politickog ideala.
Mijesas stvari i pojmove.
Jedno je socijalna preraspodjela kroz oštar poreski sistem u okviru liberalnog modela, (socijalni liberali), a nešto sasvim drugo državni intervencionizam i državno vlasništvo u temeljnim ekonomskim sferama (Brazil). To je elementarna antiteza LIBERALNOM SISTEMU, a njemu teži, i na njemu stoji, socijalno-liberalna ideja.
Bez uvrede, nemaš pojma.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#9074 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
"radi postizanja svog pocetnog politickog ideala..."
No comment.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#9075 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Ja ne znam da li si ti inace i u RL. tako kurcevit sagovornik, ili si takav samo kada se krijes iza nika i ekrana, ali vec odavno sam primjetio tu tvoju karakternu crtu (ili je to samo tvoj alter egoChallenger__ wrote:Sujeto, nik ti je LIBERO...-LIBERO- wrote: Hajd' fino se informisi sta konkretno zastupaju socijalno-liberalne stranke, i informisi se da takav vid socijalnog liberalizma se ne protivi uplitanju drzave u mnoge sfere koje bi pripomogle jednakopravnosti gradjana, kao i mogucnost intervencije drzave (Brazil) u privredu i socijalnu skrb radi postizanja svog pocetnog politickog ideala.
Mijesas stvari i pojmove.
Jedno je socijalna preraspodjela kroz oštar poreski sistem u okviru liberalnog modela, (socijalni liberali), a nešto sasvim drugo državni intervencionizam i državno vlasništvo u temeljnim ekonomskim sferama (Brazil). To je elementarna antiteza LIBERALNOM SISTEMU, a njemu teži, i na njemu stoji, socijalno-liberalna ideja.
Bez uvrede, nemaš pojma.
Pojedini liberali su i definisali socijalni liberizam, kao suptilni paravan tj. "liberalni kisobran" pod kojim su se promovisale neke klasicne socijalisticke ideje. Džon Stjuart Mil je zapravo preteca kasnijih socijalnih liberala koji ce se zalagati za drzavni intervencionizam, u okolnostima i prilikom potrebe u ostvarenju teznje ka ravnopravnosti gradjana, sto socijalna i pravna ravnopravnost svakako jeste.
Ja sam kriv sto sam ti se uopste i obratio (citirajuci tvoj post), jer sam i prije uvidio koji kurcevit gard imas i koji je tvoj rezon komunikacije. Takve poput tebe najcesce izbjegavam, i u drustvu, a i na forumu, ali eto uradih gresku.
Ovdje svakako idemo u OFF. Ako bas zelis da nastavimo mozes mi se obratiti na PP.
Pozdrav.
