Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Ja sam zadovoljan posjetom u Sarajevu.
Mozda 70-tak ljudi i, barem za nas, veliki broj novinara.
Diskusija je, medjutim, bila manje interesantna nego u drugim mjestima.
Distrikti Sarajevo i Brčko, te četiri regionalne cjeline utemeljene na geografskim i ekonomskim principima činili bi državu Bosnu i Hercegovinu - po Projekciji Ustava BiH koju je sačinio prof. dr. Edin Šarčević , direktor njemačke Fondacije Centar za javno pravo.
Državom bi predsjedao jedan predsjednik koji bi se birao parlamentarnom većinom, a njegove ovlasti ne bi ulazile u zakonodavno područje. Osim konstitutivnim narodima, u takvoj BiH bi sva prava bila zagarantirana i ostalim građanima, a mehanizmi zaštite vitalnih interesa primjenjivali bi se kako na konstitutivne narode, tako i na nekonstitutivne.
Ova Projekcija Ustava u prethodna dva dana je predstavljena na javnim raspravama u Banjoj Luci i Mostaru, a danas se o njoj govorilo i u Sarajevu.
U organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava uvodničari u javnu raspravu bili su ambasadorica Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennessey, Peđa Kojović i Dennis Gratz iz Naše stranke koja je 'naručilac' izrade Projekcije Ustava BiH, te profesor Edin Šarčević, autor prijedloga.
Prestaje legitimnost BiH
Mary Ann Hennessey u uvodu je upozorila kako je BiH još 2002, sa ulaskom u Vijeće Evrope na sebe preuzela obaveze promjene ustava u cilju obezbjeđivanja jednakosti svim građanima BiH, što do danas nije učinjeno. Podsjetila je na dokument iz 2005 - mišljenje Venecijanske komisije, u kojem se kaže kako Ustav BiH nije efikasan, racionalan niti demokratski. Država BiH po postojećem ustavu nije u mogućnosti da impelementira prava svih građana, funkcionalnost institucija niti da odgovori na zahtjeve građana, te kao takva ne može ispuniti međunarodne obaveze na njenom putu ka EU.
Podsjetimo, u Mapi puta je 31. avgust 2012. zacrtan kao rok u kojem je potrebno donijeti rješenje na osnovu presude Sejdić Finci, koja se odnosi na Ustavnu diskriminaciju nekonstitutivnih građana. Ustavne promjene u tom smislu građane jedan su od ključnih koraka na putu naše zemlje ka evropskim inegracijama.
Hennessey je još ranije upozorila da, ukoliko BiH ne promijeni postojeći ustav, postoji rizik da Opći izbori 2014 neće biti priznati od strane međunarodne zajednice (opširnije na ovom linku).
O ovome je govorio i Peđa Kojović, koji je naglasio da u slučaju neusvajanja ustavnih promjena BiH više neće biti legitimna država. Prijeti nam potpuno udaljavanje Bosne i Hercegovine iz kruga civiliziranih zemalja. To je i razlog što je Naša Stranka izradu prijedloga ustavnih promjena povjerila Fondaciji Centar za javno pravo i međunarodno priznatom stručnjaku Edinu Šarčeviću.
Kompromisi i radikalni rezovi
Pri izradi dokumenta postavljene su tri premise:
- Ustav mora pomiriti postojeći etnonacionalizam sa koncepcijm građanske drzave.
- Pitanje teritorijalnog ustrojstva bi moralo zadovoljiti funkcionalnost državnog aparata ali i izaći u susret zatečenom taktičnom stanju na terenu koje je proisteklo iz rata.
- Ustavni sistem državne vlasti neće kršiti ljudska prava, ali će izmiriti etničko-nacionalne interese sa interesima građana.
Pri izradi Projekcije Ustava poštivala su se četiri osnovna principa:
- princip vladavine prava
- princip socijalne države
- princip složene države i
- princip republikanizma
S desna na lijevo: Mary Ann Hennessey, Edin Šarčević i Dennis Gratz tokom javne rasprave
Najkrupniji rezovi odnose se na teritorijalno ustrojstvo, a samim time i političku strukturu. Umjesto dosadašnjih dva entiteta, jednog distrikta i deset kantona u većem entitetu, država bi bila strukturirana na dva distrikta (Sarajevo i Brčko) te četiri velike regionalne cjeline. To bi značilo šest visoko osamostaljenih regionalnih jedinica. Ova ideja opravdana je brojnim geografskim i ekonomskim studijama koje su različiti stručnjaci objavljivali prethodnih godina, a čini suprotnost postojećem nefunkcionalnom, kompliciranom i skupom teritorijalnom ustrojstvu. Drugim riječima, mnoge će fotelje postati suvišne, pa je i za očekivati veliko protivljenje ovakvom prijedlogu.
Treba reći i da ideja Sarajeva kao distrikta nije nova, te da se do sada razmatrala i u drugim strankama. Integracija glavnog grada i njegova etnička balansiranost, te povratak u prijeratne okvire sarajevskih opština načinile bi 'Bosnu u malom', po mišljenju sastavljača Projekcije.
Jedno je 'nacija' a drugo 'narod'
Precizno bi se definirali pojmovi koji se danas smatraju za sinonime: 'nacija' i 'narod', što je već u naznakama učinio i Dejtonski sporazum koji npr. govori o konstitutivnim narodima, a pojam 'nacija' uvodi tek na entitetskom nivou. Ukratko, pojmom nacija obilježavala bi se pripadnost državi, između ostalog u skladu sa njenim članstvom u Ujedinjenim nacijama. Pojam 'narodi' označavao bi pripadnike konstitutivnih i nekonstitutivnih naroda. Drugim riječima, svi bismo bili Bosanci i Hercegovci, a pripadali bismo (po želji) različitim narodima.
Građani bi bili predstavljani kroz dva doma, od kojih je jedan zastupnički, a drugi dom federalnih jedinica. Vitalni nacionalni interesi štitili bi se kroz klubove poslanika, a osim vitalnih interesa konstitutivnih naroda, definirali bi se i vitalni interesi 'ostalih'.
Princip socijalne države podrazumijevala bi veći stupanj zaštite svih građana koji bi bio u nadležnosti države, a ogledala bi se kroz tri trenutno ugrožene grupe: penzioneri, bolesnici i djeca.
Princip republikanizma podrazumijevao bi da se na čelu države nalazi institucija predsjednika. Ovaj dokument predlaže jednog predsjednika koji bi bio biran u parlamentu, a njegove ovlasti bile bi protokolarne i reprezentativne prirode.
Utopija ili neminovnost
Autor dokumenta, prof. Šarčević svjestan je da trenutno u BiH ne postoji kritična masa koja bi obezbijedila dvotrećinsku većinu kako bi ovakav prijedlog doživio realizaciju. U prilog ovome idu i komentari koje su upućeni tokom javnih rasprava u Banjoj Luci i Mostaru, s obzirom da prijedlog mijenja tekovine rata.
No profesor Šarčević još jednom naglašava da ova Projekcija ne predstavlja 'spisak želja', već da se radi o popisu standarda koji moraju biti prihvaćeni u zajednici onih drzava koja sebe nazivaju članicama Vijeća Evrope.
Kada istekne rok trajanja nekoj konzervi ovdašnje gazde samo preštampavaju one brojke. Da ne bude tako i sa rokom trajanja DMS?
Morao bi se oglasiti neko iz USA da je rok trajanja DMS istekao, te da slijedi renoviranje, a rok trajanja na konzervi će biti utisnut postupkom graviranja da se ne može izbrisati.
Svjesni smo koliko je naša domovina podložna požarima i sličnim vremenskih nepogoda.
Da vi imate trenutnu većinsku vlasti u BiH, kako bi ste vi riješili ove probleme oko požara
što već traju više od 2 mjeseca. Nažalost, ovi požari dokazuju koliko smo mi nefleksibilni
i neorganizovani kao država. Ukoga vi vidite najveću krivicu i šta bi ste vi konkretno
učinili da se u budućnosti spriječe ove situacije?
Zasto se potencira Sarajevo distrikt,zasto npr. ne bi pordd sarajeva iMostar i Banja Luka mogli biti distrikti..po meni najbolji nacin da se BIH srbi i hrvati ponovo zblize sa BIH je nesto poput DC Brcko za B,anja Luku i Mostar....
odmah da razjasnim da drzavne institucije u Sarajevu(od kojih je vecina) ne moraju biti presudne da Sarajevo bude Distrikt a npr. Banja Luka ne moze....ja sam za prebacivanje mnogo toga u Banja Luku samo da se isposluje DC Banja Luka..
Ja sam zadovoljan posjetom u Sarajevu.
Mozda 70-tak ljudi i, barem za nas, veliki broj novinara.
Diskusija je, medjutim, bila manje interesantna nego u drugim mjestima.
p.k.
Gospodine Kojović,
pošto ste u Skupštini kantona, gdje pratim Vaš rad i izuzetno Vas cijenim, molim Vas da što hitnije insistirate na
rješavanju problema (katastrofe), u gradskom prevozu. Može li iko od Vas poslanika zamisliti frustracije koje mi svakodnevno preživlajavamo.
Mi cemo na prvoj narednoj sjednici SKS predloziti nove prioritete Vlade KS za preostale dvije godine mandata.
Jedan od tih zahtijeva je rjesavanje gradskog prevoza u KS.
Dosadasnji stav Vlade da izmedju problema javnog prijevoza i problema GRAS-a postoji znak jednakosti se mora odbaciti.
Gras mora u stecaj i u onaj oblik prinudne uprave koji ce novom menadzeru omoguciti da ga u kratkom roku uspostavi kao samoodrzivu kompaniju koja ce ucestvovati u pruzanju usluge javnog prijevoza gradjanima Sarajeva.
Stvaranje holding kompanije od preduzeca komunalne privrede je sljedeci zahtijev, formiranje Univerziteta Sarajevo kao pravnog subjekta sljedeci, itd...
Distrikt Brcko smo predvidjeli iz jednostavnog razloga sto nam se cini da taj status dobro funkcionise za gradjane koji tamo zive.
Nas argument za distrikt Sarajevo je, zbog toga sto je to glavni grad BiH.
Nas prijedlog predvidja da distrikt Sarajevo ukljuci i opstine koje mu sada ne pripadaju.
Stvaranjem distrikta na jednoj vecoj teritoriji bi se istovremeno balansirala etnicka struktura glavnog grada i omogucilo gradjanima BiH da se identifikuju sa glavnim gradom svoje drzave.
Iskljucivu odgovornost za stete koje nastaju pozarima snosi vlast.
Necu se baviti cinjenicama da je vlast na odmoru i da nije smatrala za shodno da ga prekine.
Ono sto je, barem za mene, najporaznija politicka cinjenica proizasla iz citave ove sage s pozarima, je da nasa drzava nije u stanju obavljati ni najosnovnije poslove zbog kojih postoji i zbog kojih ih mi gradjani placamo.
Ja ne smijem ni da mislim sta bi se dogodilo da nas pogodi neka velika prirodna nesreca poput zemljotresa.
Mi, gospodo, vrlo vjerovatno, zivimo u necemu sto se u politickoj nauci zove "neuspjela drzava"(Failed state).
Ili cemo se osvjestiti i izaci iz tog stanja ili idemo u haos.
Status quo - to je sasvim sigurno - je neodrziv.
- Pitanje teritorijalnog ustrojstva bi moralo zadovoljiti funkcionalnost državnog aparata ali i izaći u susret zatečenom taktičnom stanju na terenu koje je proisteklo iz rata.
@Pedja....mozes li pojasniti malo bolje ovaj dio...
Radi se, jednostavno receno, o tome da prijedlog novog Ustava mora uzeti u obzir i cinjenice koje su nastale ratom.
Mi smatramo da je nas prijedlog pravedan kompromis izmedju idealnog i najefikasnijeg uredjenja BiH - sa 109 opstina/opcina i bez srednjeg nivoa vlasti i ovog koji imamo sada - sa 10 kantona, itd.
Pedja Kojovic wrote:Radi se, jednostavno receno, o tome da prijedlog novog Ustava mora uzeti u obzir i cinjenice koje su nastale ratom.
Osnovna činjenica je etnička podjela, RS i kantoni
od kojih ju samo dva "mješovita", a i ti kantoni su podijeljeni etnički.
Kako ovo nije činjenica koju razmatrate, a Brčko disktrikt jeste?
Pedja Kojovic wrote:Radi se, jednostavno receno, o tome da prijedlog novog Ustava mora uzeti u obzir i cinjenice koje su nastale ratom.
Osnovna činjenica je etnička podjela, RS i kantoni
od kojih ju samo dva "mješovita", a i ti kantoni su podijeljeni etnički.
Kako ovo nije činjenica koju razmatrate, a Brčko disktrikt jeste?
Pedja Kojovic wrote:Radi se, jednostavno receno, o tome da prijedlog novog Ustava mora uzeti u obzir i cinjenice koje su nastale ratom.
Osnovna činjenica je etnička podjela, RS i kantoni
od kojih ju samo dva "mješovita", a i ti kantoni su podijeljeni etnički.
Kako ovo nije činjenica koju razmatrate, a Brčko disktrikt jeste?
Jesi pročitao uopšte prijedlog?
Evo čitam Peđin tekst:
Distrikti Sarajevo i Brčko, te četiri regionalne cjeline utemeljene na geografskim i ekonomskim principima činili bi državu Bosnu i Hercegovinu - po Projekciji Ustava BiH koju je sačinio prof. dr. Edin Šarčević , direktor njemačke Fondacije Centar za javno pravo.
gosp. Mustafić je objasnio poseban odnos prema DC Brčko prilikom nedavne posjete organima stranke u navedenoj opštini ( video možeš pronaći na facebook stranici Naše stranke http://www.facebook.com/home.php?#!/NAS ... A.SARAJEVO ).
Citiram : " Brčko je vrlo važan centar bosanskohercegovačkih političkih zbivanja, zato što je ovakav ogled distrikta nešto što je međunarodna zajednica pravila kao paradigmu onoga što bi trebala da bude cijela Bosna i Hercegovina. "
U nasem prijedlogu postoji 6 federalnih jedinica.
(Sadasnji entiteti ne postoje).
p.k.
Ne postoje sadašnji entiteti, ali, ako sam dobro shvatio (a, čini mi se da ste tako i vi jednom ovdje naveli), granice navedene četiri regije bi se iscrtale, poštujući postojeće granice između entiteta. Odnosno, unutar postojeće Federacije BiH (minus četiri do devet opština Kantona Sarajevo) bi se smjestile dvije regije, a unutar teritorije sadašnje Republike Srpske (minus teritorije opština Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža i Istočni Stari Grad) bi se smjestile preostale dvije regije.
To je kompromis, koji pretpostavljam, spada u onaj dio izjave: "izaći u susret zatečenom taktičnom stanju na terenu koje je proisteklo iz rata".
Ovaj vid "priznanja" sadašnjih međuentitetskih granica, predstavlja, po meni, najveću manjkavost ovoga prijedloga, jer na taj način, svakako, nećete ovaj prijedlog učiniti ništa bližim, zagovornicima sadašnjeg dvoentitetskog unutrašnjeg uređenja BiH, koji su, apriori, protiv bilo kakvih reformi Ustava, koje u sebi sadrže reorganizaciju unutrašnjeg teritorijalnog uređenja.
Sa druge strane, zagovornicima potrebe za uvođenjem novog unutrašnjeg teritorijalnog uređenja BiH, kroz podjelu na multietničke "regije" ili "pokrajine", ovaj način definisanja granica između tih novih organizacijskih jedinica, predstavlja neprihvatljiv kompromis, jer ćemo tako praktički dobiti dvije regije koje su većinski srpske i po jednu većinski bošnjačku i većinski hrvatsku regiju.
Sasvim je moguce da ste vi u pravu.
Mi smo ovaj prijedlog izradili i ponudili u javnu diskusiju upravo kako bismo
culi razlicita, pogotovo kriticka, misljenja i dobili eventualno prijedloge za bolja rjesenja.
Medjutim, mi u prijedlogu nismo isrctali granice federalnih jedinica nego smo predlozili da to bude uradjeno po osnovama struke, geografa, ekonomista, saobracajaca, itd. Sasvim je za ocekivati da ce se pored nabrojanih pojaviti i prijedlozi da se u obzir uzme i etnicki i entitetski kriterij. Ukoliko je takvih zahtjeva znacajan broj bilo bi neophodno pokusati i te elemente ukljuciti u mjeri u kojoj ne ugrozavaju osnovne principe naseg prijedloga.
Srz naseg prijedloga - barem ga mi tako shvatamo - je povratak, odnosno, uvodjenje medjunarodno pravnih/semantickih standarda u nase javno pravo.
Drzeci se ustavnopravnih principa koje mi predlazemo skoro je nemoguce napisati "los" ustav.
Dio prijedloga koji izlaze strukturu drzavne vlasti je koncipiran tako obezbjedjuje najvise standarde zastite gradjanskih i kolektivnih prava i stvara od sadasnje BiH moderno uredjenu federalnu drzavu koja je spremna za Evropu.
Siroki koncenzus koji je neophodan za dokument ove vaznosti je moguce postici samo ukoliko najveci dio gradjana BiH ima osjecaj da je barem dio onih njihovih strahova/potreba/zelja njime rjesen na prihvatljiv nacin. A najbolji nacin da se to postigne je da probamo da uvazimo i ugradimo u njega sto vise (kompatibilnih) sugestija.
Gospodine Kojovicu, kada ste glasali za smjenu g.Zvizdica i g.Primorca, da li ste znali da je to neustavno zakazana sjednica i nelegalna odluka? Ko bi zato po Vasem misljenju trebao snositi odgovornost za sve prouzrokovane stete? LP
Nisam ima priliku glasati za njihovu smjenu jer nisam delegat u tom domu Parlamenta FBiH.
(Sigurno bih se ponasao kao i u situaciji sa Predsjednikom Budmirom. Insistirao bih ih da ih smjene po pravilima).
Ne znam o kakvim stetama govorite (vidim da ih i Tihic spominje ali ih ne objasnjava) ali ako mislite na politicku i moralnu odgovornost onda je odgovor SDP i SBB.
Situacija ce vratiti na stanje prije povrede Ustava FBiH i Poslovnika i procedura ce biti ponovljena.
SDA ce, kao sto to radi i na drugim nivoima vlasti, naravno pokusati i tu agoniju produziti svim mogucim sredstvima ne prezajuci da smjenu svojih kadrova tretira kao povredu vitalno interesa Bosnjaka. U medjuvremenu, sume ce gorjeti, krediti ce dolaziti na naplatu a mi cemo iz dana u dan biti sve siromasniji.
Duboko izvinjenje, ali mi je drago sto ste posteno odgovorili.
Zar nije steta i politicka i finansijska?
Zasto stalno optuzujete SDA, zar je samo ona krivac za ova desavanja? Po Vama trebala je sve presutiti i pustiti ove siledzije da rade sta im padne na pamet, a upravo su to i radili.
Moja djeca /4/ ce glasati za NS,ali Vas ja ne mogu shvatiti , da ste ucestvovali u radu nelegalno zakazane sjednice SKS kada je smjenjena tadasnja Vlada, a kasnije i vasa izjava "bolje ikakva nego nikakva Vlada".