"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Moderator: anex
-
zippoo87
- Posts: 19664
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#9001 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
U svakom birou mogu raditi 2 osobe,da zadovolje potrebu.
Jedna osoba da udara pecate i ovjerava a druga u kancelariji da radi ove odjave/prijave u sistem. I to je to.
Kod nas ih u kancelarijama ima 5-6 sto ih vidim i znam a mozda ima jos neko sakriven negdje unutra.
Jedna osoba da udara pecate i ovjerava a druga u kancelariji da radi ove odjave/prijave u sistem. I to je to.
Kod nas ih u kancelarijama ima 5-6 sto ih vidim i znam a mozda ima jos neko sakriven negdje unutra.
-
Ci-Nick
- Posts: 6890
- Joined: 15/03/2015 17:38
#9002 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Kakvih 5-6.zippoo87 wrote: ↑15/03/2026 16:21 U svakom birou mogu raditi 2 osobe,da zadovolje potrebu.
Jedna osoba da udara pecate i ovjerava a druga u kancelariji da radi ove odjave/prijave u sistem. I to je to.
Kod nas ih u kancelarijama ima 5-6 sto ih vidim i znam a mozda ima jos neko sakriven negdje unutra.
Evo u Zenici odnosno ZE-DO ih ima 106
https://uredbpk.zdk.ba/registar_zaposle ... hboard.php
Gledaj radnog mjesta,
Viši stručni saradnik za aktivnu politiku zapošljavanja
VSS
profesor bosanskog,hrvatskog,srpskog jezika i književnosti
2.731,33
Znaci zaradi iznad 3000,00.
Zasto se zajebavati kao profesor za pola od te plate.
-
akcija007
- Posts: 4318
- Joined: 17/05/2008 23:50
#9003 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Ljudi moji koje su ovo plate, Aktivna politika zaposljavanja a prof jezika . I plata min 3000 KM ( s toplim i priznatim cjelokupnim minulim radom) a nama je na prijedlog Udruzenje poslodavaca prije 10 tak godina u privatnom sektoru minuli rad se priznaje samo koji je ostvaren kod trenutnog poslodavca .
- Thorgerson
- Posts: 9908
- Joined: 15/04/2015 11:26
#9004 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Pa zato se i bore rukama i nogama da se ova gnijezda ne diraju.
Jer ovaj zakon bi barem naceo ovo. Pa tako ako nema 250k nego 100k ljudi koji se javljaju, onda nema ni potrebe za tolikim radnim mjestima.
Jer ovaj zakon bi barem naceo ovo. Pa tako ako nema 250k nego 100k ljudi koji se javljaju, onda nema ni potrebe za tolikim radnim mjestima.
-
tokio25
- Posts: 6789
- Joined: 23/06/2025 14:18
#9005 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
ko zna koliko je takvih ureda agencija ministarstava cega sve ne sto su svrha sami sebi
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#9006 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Zna se vrlo dobro koliko bi uhljeba trebalo biti i koliko ih je višak, ali svaka stranka je vođena od i puna uhljeba ko šibica
To je najjača glasačka mašinerija, koja će nas sve "pojesti" i na kraju se direktno prikačiti venu u venu da uzimaju krv od svih, ali se neće odreći uhljebljenja
Pored tenderdžija to je najveća pošast ovog
društva, a dobrim dijelom su to ista vanago 
To je najjača glasačka mašinerija, koja će nas sve "pojesti" i na kraju se direktno prikačiti venu u venu da uzimaju krv od svih, ali se neće odreći uhljebljenja
Pored tenderdžija to je najveća pošast ovog
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#9007 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Dakle ne priznaje staz od ranijeakcija007 wrote: ↑16/03/2026 03:54 Ljudi moji koje su ovo plate, Aktivna politika zaposljavanja a prof jezika . I plata min 3000 KM ( s toplim i priznatim cjelokupnim minulim radom) a nama je na prijedlog Udruzenje poslodavaca prije 10 tak godina u privatnom sektoru minuli rad se priznaje samo koji je ostvaren kod trenutnog poslodavca .
Nema cega se balijesinice nece dosjetiti....
- ShnjaZZZ
- Posts: 1711
- Joined: 29/11/2022 19:46
#9008 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Ovo ako tuziš prolaziš na Sudu 100%. U mojoj bivšoj firmi kolektivno smo tužili i Sud naložio da nam mora plaćat minuli rad te nam je isplatio sav zaostatak od prve plate i sad redovno plaća, ne samo nas što smo tužili nego sve nove radnike koji dođu.vjeshalica wrote: ↑18/03/2026 10:06Dakle ne priznaje staz od ranijeakcija007 wrote: ↑16/03/2026 03:54 Ljudi moji koje su ovo plate, Aktivna politika zaposljavanja a prof jezika . I plata min 3000 KM ( s toplim i priznatim cjelokupnim minulim radom) a nama je na prijedlog Udruzenje poslodavaca prije 10 tak godina u privatnom sektoru minuli rad se priznaje samo koji je ostvaren kod trenutnog poslodavca .![]()
Nema cega se balijesinice nece dosjetiti....
- perfect_guy
- Posts: 6942
- Joined: 18/04/2008 23:08
- Location: Anfield road
- Contact:
#9009 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
i kolektivni ugovor je predvidio samo za staž kod tog poslodavcavjeshalica wrote: ↑18/03/2026 10:06
Dakle ne priznaje staz od ranije![]()
Nema cega se balijesinice nece dosjetiti....
- no_sekirli
- Posts: 7009
- Joined: 02/10/2013 18:36
#9010 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
I kod mene u firmi placa se samo na staz odradjen u firmi. Doduse, privatna je firma.
-
akcija007
- Posts: 4318
- Joined: 17/05/2008 23:50
#9011 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Nek nam zivi Rad
Do prije 10 godina negdje do 2016 godine inali smo
Topli obrok do 2% prosjecne plate Federacije neoporezivo
Regres do 70% plate neoporeziv ili 1 prosjecna placa Federacije, zavisno sta je povoljnijr za radnika
Smanjise ove neoporezive s 2% na 1% a regres s prosjecne na pola prosjecne i tako i ostade danas 10 godina kasnije
300 KM olaksica za porez na dohodak zakucana od uvodjenja poreza na dohodak
Do prije 10 godina negdje do 2016 godine inali smo
Topli obrok do 2% prosjecne plate Federacije neoporezivo
Regres do 70% plate neoporeziv ili 1 prosjecna placa Federacije, zavisno sta je povoljnijr za radnika
Smanjise ove neoporezive s 2% na 1% a regres s prosjecne na pola prosjecne i tako i ostade danas 10 godina kasnije
300 KM olaksica za porez na dohodak zakucana od uvodjenja poreza na dohodak
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#9012 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Nama su 2017-te smanjili i minuli rad sa 0,6 na 0,5% za svaku godinu staža. Nije to malo 20%
Pa sad ti sa 20 god staža imaš samo 100 KM vecu platu od balavca koji je tek završio srednju i zaposlio se i ti ga mentorišeš i poducavas poslu
Pa sad ti sa 20 god staža imaš samo 100 KM vecu platu od balavca koji je tek završio srednju i zaposlio se i ti ga mentorišeš i poducavas poslu
-
akcija007
- Posts: 4318
- Joined: 17/05/2008 23:50
#9013 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Daa, zaboravio sam minuli rad napisati
0,60% je bio za svaku navraenu godinu staza iz radne knjizice.
Onda su Promjenili zakon/pravilnik da ide od 0,40% do 0,60% i da je odluka na poslodavcu kao i da li ce priznavati ukupni radni staz ili samo radni staz od tog poslodavca.
I to je isto bilo u drugoj polovini 2016/ pocetak 2017 i dan danas tako ostalo. Ljudima se smanjila primanja zbog ukidanja obracuna radnog staza
Samo je u drzavnom sektoru ostalo ovo nepromjenjeno
0,60% je bio za svaku navraenu godinu staza iz radne knjizice.
Onda su Promjenili zakon/pravilnik da ide od 0,40% do 0,60% i da je odluka na poslodavcu kao i da li ce priznavati ukupni radni staz ili samo radni staz od tog poslodavca.
I to je isto bilo u drugoj polovini 2016/ pocetak 2017 i dan danas tako ostalo. Ljudima se smanjila primanja zbog ukidanja obracuna radnog staza
Samo je u drzavnom sektoru ostalo ovo nepromjenjeno
-
akcija007
- Posts: 4318
- Joined: 17/05/2008 23:50
#9014 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Price oko bolovanja do 42 dana na teret poslodavca da je trosak za njih i sl moze li mi beko pojasniti ovo
Kada odem na. Booovanje do 42 dana za svaki dan bolovanja dobijam umanjenu dnevnicu za 20% i nemam toplog obroka za taj dan
Kome ide mojih 20% dnevnice za svaki dan bolovanja ?
Kada odem na. Booovanje do 42 dana za svaki dan bolovanja dobijam umanjenu dnevnicu za 20% i nemam toplog obroka za taj dan
Kome ide mojih 20% dnevnice za svaki dan bolovanja ?
-
Rosso
- Posts: 193
- Joined: 23/06/2010 23:39
#9015 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Pozdrav ekipa. Prvi put sam se prijavio na jedan javni oglas, znam da nema ništa od toga, ali haj', kontam dati ja sto je do mene. Za literaturu za učenje kaže: pitanja iz općeg znanja, oblast poslova kojim se bavi Društvo, Zakon o poštama BiH, Zakon o poštanskom prometu Federacije BiH,
Opće uvjete za obavljanje poštanskih usluga i drugi zakonski, odnosno podzakonski akti koji regulišu
oblast poslova kojim se bavi Društvo.
Veći dio mi je jasan šta da učim, najveća dilema su mi ova "pitanja iz opšteg znanja", šta ona zapravo predstavljaju, koji je to tip pitanja? Jel ovo nešto tipa o državnom uređenju i sl.?
Opće uvjete za obavljanje poštanskih usluga i drugi zakonski, odnosno podzakonski akti koji regulišu
oblast poslova kojim se bavi Društvo.
Veći dio mi je jasan šta da učim, najveća dilema su mi ova "pitanja iz opšteg znanja", šta ona zapravo predstavljaju, koji je to tip pitanja? Jel ovo nešto tipa o državnom uređenju i sl.?
- Truba
- Posts: 93850
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#9016 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
mi smo imali jednu totalka udes u petak dosla na posao u ponedjeljak
imali smo drugu kucnula se mjesec dana po banjama
nju smo skoro zaklali
dala je kasnije otkaz
ne razumijem te firme gdje kolege trpe neradnike
jebo gazde
oni ne rade posao koji ti radis
imali smo drugu kucnula se mjesec dana po banjama
nju smo skoro zaklali
dala je kasnije otkaz
ne razumijem te firme gdje kolege trpe neradnike
jebo gazde
oni ne rade posao koji ti radis
-
dvajt
- Posts: 466
- Joined: 09/08/2022 15:47
#9017 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
kolege nisu ni porodica ni prijatelji ... lojalnost se plaća, kad gazda neće da plati onda nema ni lojalnosti. generalno stanje u većini kolektiva je katastrofa. Posao dok ide gazde boli briga kakvo je stanje i koliko ko vuče. ima jedan trend gdje dosta današnjih vlasnika i direktora firmi uopšte firmu ne doživljava za primarni prioritet već firmu koristi za veće poslove npr dionice nekretnine i sl. tako da, odradiš što je do tebe i ne sekiras se previse, jedan si u lancu, ako drugi neće da rade imas dvije opcije: ili da rintaš za njih i izgubiš i zdravlje i razum ili da zavrsis svoj dio i prst u uho.
- fortaleza
- Posts: 6182
- Joined: 05/03/2012 23:16
- Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA
#9018 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Postoji li nešto kao u Hrvatskoj poput odabira drugog i trećeg mirovinskog stupa, odnosno gdje želiš da ti se uplaćuje mirovinsko?
U hr biraš određeni postotak recimo banke od dijela za mirovinsko i ovisno o boljem prinosu (trenutno PBZ najbolje stoji) tako i uplaćuješ, a treći mirovinski stub je čisto privatan (alianz, PBZ, raifaisen...) a država subvencionira do 15%.
Za 30 godina znači baš puno kad je u pitanju visina penzije.
Što je sa državnim obveznicama u BiH, mogu li se građani upisivati?
U hr biraš određeni postotak recimo banke od dijela za mirovinsko i ovisno o boljem prinosu (trenutno PBZ najbolje stoji) tako i uplaćuješ, a treći mirovinski stub je čisto privatan (alianz, PBZ, raifaisen...) a država subvencionira do 15%.
Za 30 godina znači baš puno kad je u pitanju visina penzije.
Što je sa državnim obveznicama u BiH, mogu li se građani upisivati?
- Sanjarko
- Posts: 28466
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#9019 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme
Ne znam to ali mi onlajn poznanik radi za oko 1000 eura platu, a mirovina bi mu bila minimalna. Povrijedio se nedavno i razmišlja o invalidskoj koja je oko 300 eura. Mala je pravo, kaže ni dokle mu ne bi bila.fortaleza wrote: ↑23/06/2026 18:27 Postoji li nešto kao u Hrvatskoj poput odabira drugog i trećeg mirovinskog stupa, odnosno gdje želiš da ti se uplaćuje mirovinsko?
U hr biraš određeni postotak recimo banke od dijela za mirovinsko i ovisno o boljem prinosu (trenutno PBZ najbolje stoji) tako i uplaćuješ, a treći mirovinski stub je čisto privatan (alianz, PBZ, raifaisen...) a država subvencionira do 15%.
Za 30 godina znači baš puno kad je u pitanju visina penzije.
Što je sa državnim obveznicama u BiH, mogu li se građani upisivati?
