Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
TheGodfather001
Posts: 1627
Joined: 24/05/2004 10:44

#8976 Re: Cijene stanova All about

Post by TheGodfather001 »

Solventna studentica :lol:
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#8977 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Pauza wrote: 13/04/2022 11:16
Black swan wrote: 13/04/2022 11:08 Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje :?
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Upravo o tome, slično, razmišljam.
Ljudi odlaze na Zapad, trajno. U mom ulazu je od početka 2022, 7 ljudi (jedna porodica od 4 člana, i troje mladih oko 30g.) otišlo za Njemačku i Sloveniju.

Vjerujem da je situacija slična i u drugim krajevima grada. Odoše ljudi. Razumljivo. Sad je lako vizu dobiti.
Odose ljudi i za tri godine listaju pik.ba da kupe nekretninu u Sarajevu cime direktno uticu na povecanje cijena.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8978 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

i zbog toga ljudi dizu cijene nekretnina , vodeci se logikom kupice dijaspora.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8979 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

madesa wrote: 13/04/2022 11:20
Pauza wrote: 13/04/2022 11:13

Možda hoće nekad... a možda neće nikad. To su oni ljudi od birvaktile, teški brt.
Prodaje ga već godinama. S obzirom na njegove stare godine, nije mi jasno što ne spusti cijenu i svi sretni. A ne on povećava jer eto skupo ulje i rat u Ukrajini. WTF? Kao da će ga ponijeti sa sobom.
takvi ljudi. Ispod mene isto dedo i nana zivjeli, djece nemaju manji stan mozda nekih 30m2. On meni dodje bi li kupio kao prvo pitam komsije. Cijena 120 000 :lol: . Renovirano 1984. I tako je godinama stajao i proda ga nekoj studentici iz Mostara za 130 000. Ljudi imaju love a tih nekih 10-20 000 im ne znaci nista . Tako da i taj ce tvoj isto prodati nekome kome ta razlika ne znaci nista
Nije to trziste.. nije to logika trzista kao u normalnim kapitalistickim zemljama

Ljudi nece da vezu pare za nesto sto be donosi zaradu
Kod nas odu ljudi na 2 3 godine nece da izdaju nece da prodaju...zjapi prazno...
Kakva je to racunica
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8980 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

madesa wrote: 13/04/2022 11:48 i zbog toga ljudi dizu cijene nekretnina , vodeci se logikom kupice dijaspora.
Ja vozam bajk po butmiru...to je prazno...vile kuce i stracare
Ali to ne sprecava da ljudi i dalje medju tim kucama uglavljuju nove kuce...
Meni je to misterij
Jednom sretnem susjeda na vikendici prodaje kucu od 600 kvadrata za 300000 :lol: al ojra
Reko srpko se zove...nema ljudi ko ima pare kupi stan ili mozda cak u beogradu nece niko tvoj beton...koji od 1986 betoniras
I onda me iznervira nalozi stup od struje koji su zamijenili betonskim i oce moj da ispila
Mogu misliti kako je ugodno u favelama kuca na kucu ili u tibri...dobro za prenociti ako imas srece da niko ne lupa
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#8981 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 13/04/2022 12:17
Nije to trziste.. nije to logika trzista kao u normalnim kapitalistickim zemljama

Ljudi nece da vezu pare za nesto sto be donosi zaradu
Kod nas odu ljudi na 2 3 godine nece da izdaju nece da prodaju...zjapi prazno...
Kakva je to racunica
Sada je pandemija praznih nekretnina po Americi. A, oni su ti kapitalistička zemlja.

Kod nas jedan od prvih razloga što je neuređeni zakonski a i praktično odnosi zakupodavac - zakupac. Pa ko je na daljinu jednostavnije mu ne izdavati. Onda nema porezna na imovinu koja stoji, ali ima na onu koja se izdaje. Država te porezno kazni kad izdaješ, a porezno nagradi kad ne izdaješ.

Ako ti stan nije na toplanama, mjesečno haman nikakvog troška nemaš. A, ako nisi prijavljen i ne radiš u BiH, ne moraš plaćati ni upravitelja/održavanje. Ne može ti država ništa.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8982 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

zna li neko da mi objasni ovo u vezi licenci za agente . Posto je izasao taj zakon da agenti moraju imati neki ispit polozen. Da li sada ako neko nije polozio ne moze vise posredovati za prodaju / kupovinu ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#8983 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

madesa wrote: 13/04/2022 13:02 zna li neko da mi objasni ovo u vezi licenci za agente . Posto je izasao taj zakon da agenti moraju imati neki ispit polozen. Da li sada ako neko nije polozio ne moze vise posredovati za prodaju / kupovinu ?
Tako je.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8984 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Haris.ba wrote: 13/04/2022 13:17
madesa wrote: 13/04/2022 13:02 zna li neko da mi objasni ovo u vezi licenci za agente . Posto je izasao taj zakon da agenti moraju imati neki ispit polozen. Da li sada ako neko nije polozio ne moze vise posredovati za prodaju / kupovinu ?
Tako je.
pa gledam spisak ovih sto su izasli i ima ljudi kojih uopste tu nema na spisku a uredno u agencijama rade. To mi je cudno
sarajevo-x.com
Posts: 860
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#8985 Re: Cijene stanova All about

Post by sarajevo-x.com »

madesa wrote: 13/04/2022 13:32
Haris.ba wrote: 13/04/2022 13:17

Tako je.
pa gledam spisak ovih sto su izasli i ima ljudi kojih uopste tu nema na spisku a uredno u agencijama rade. To mi je cudno
Rade ljudi bez lijecnicke licence a da ne rade bez te...
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8986 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

sarajevo-x.com wrote: 13/04/2022 13:45
madesa wrote: 13/04/2022 13:32

pa gledam spisak ovih sto su izasli i ima ljudi kojih uopste tu nema na spisku a uredno u agencijama rade. To mi je cudno
Rade ljudi bez lijecnicke licence a da ne rade bez te...
i to sto kazes :D
vladimir_spajkic
Posts: 51
Joined: 20/10/2011 14:10

#8987 Re: Cijene stanova All about

Post by vladimir_spajkic »

To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8988 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Izgleda cijeli svijet je u takvom stanju. trenutno. skupi stanovi/kuche.. kupiti kao i iznajmiti.... no bila je i 2008. :-) ne znaci, da se neche ponoviti nesto slicno..


Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija.. :zoka:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8989 Re: Cijene stanova All about

Post by Bosanac sa dna kace »

moonca wrote: 13/04/2022 18:56Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija.. :zoka:
za nadati se da su mnogi bili lole i bekrije...
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#8990 Re: Cijene stanova All about

Post by Pauza »

moonca wrote: 13/04/2022 18:56 Izgleda cijeli svijet je u takvom stanju. trenutno. skupi stanovi/kuche.. kupiti kao i iznajmiti.... no bila je i 2008. :-) ne znaci, da se neche ponoviti nesto slicno..


Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija.. :zoka:
Nije Bosna jeftinija od svih. Npr. Turska je nebrojeno puta jeftinija. Znam 4-5 Bosanaca koju su kupili stanove po antaliji i tamo provode penzionerske dane. U Antaliji kvadrat novogradnje oko hiljadu maraka. Eto, provjerite... a stanova ko u priči, gledaš i uživaš-
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8991 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

vladimir_spajkic wrote: 13/04/2022 14:42 To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.

ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#8992 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Chmoljo wrote: 15/04/2022 11:05
vladimir_spajkic wrote: 13/04/2022 14:42 To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.

ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8993 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

addem wrote: 15/04/2022 11:08
Chmoljo wrote: 15/04/2022 11:05

tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.

ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.
ima za iznajmljivanje, i zato cijena rente poprilično stagnira. ali nema za kupiti.

čovjek je gore u pravu. ni korona ni rat u Ukrajini nisu presudni u rastu cijena nekretnina u Sarajevu, već drugi faktori, a to su:

1. mala ponuda stanova u odnosu na broj zainteresovanih kupaca,
2. velik broj zainteresovnaih zbog dijaspore i zbog niskih kamatnih stopa za one koji žive tu,
3. mala ponuda za ulaganje novca u druge stvari osim nekretnine,
4. velika izvjesnost isplativosti ulaganja u nekretninu.

sve su ovo bitniji faktori od korone i Ukrajine i neće se promijeniti u skorije vrijeme, nego nastaviti sa rastom.
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#8994 Re: Cijene stanova All about

Post by Pauza »

addem wrote: 15/04/2022 11:08
Chmoljo wrote: 15/04/2022 11:05

tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.

ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.
Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#8995 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Pauza wrote: 15/04/2022 11:14 Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
A kako se to zalijece kada se kupuje nekretnina?

Kada ce biti vrijeme za kupovinu nekretnina?
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8996 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Haris.ba wrote: 15/04/2022 11:36
Pauza wrote: 15/04/2022 11:14 Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
A kako se to zalijece kada se kupuje nekretnina?

Kada ce biti vrijeme za kupovinu nekretnina?
morate shvatiti da niikad se cijene nece spustiti. Mogu samo ici gore .
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#8997 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Za kokuza nikad nije vrijeme. :mrgreen:
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#8998 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Haris.ba wrote: 15/04/2022 11:36
Pauza wrote: 15/04/2022 11:14 Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
A kako se to zalijece kada se kupuje nekretnina?

Kada ce biti vrijeme za kupovinu nekretnina?
Ma ljudi veze nemaju šta pričaju, kakav pad cijena, kakvi bakrači...
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#8999 Re: Cijene stanova All about

Post by Pauza »

Didier wrote: 15/04/2022 11:44
Haris.ba wrote: 15/04/2022 11:36

A kako se to zalijece kada se kupuje nekretnina?

Kada ce biti vrijeme za kupovinu nekretnina?
Ma ljudi veze nemaju šta pričaju, kakav pad cijena, kakvi bakrači...
Pa da, logično: Kad prodaješ nije ti u interesu smanjenje cijene. Kad kupuješ, suprotno je. Ali eto ljudi veze nemaju, samo prodavci i agencije imaju. Sretno.
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9000 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Pauza wrote: 15/04/2022 11:53
Didier wrote: 15/04/2022 11:44

Ma ljudi veze nemaju šta pričaju, kakav pad cijena, kakvi bakrači...
Pa da, logično: Kad prodaješ nije ti u interesu smanjenje cijene. Kad kupuješ, suprotno je. Ali eto ljudi veze nemaju, samo prodavci i agencije imaju. Sretno.
Gdje piše da ja prodajem ili da imam agenciju?

Ja upravo kupujem, i zato i pratim ovu temu. Dosad imam četiri svoja stana, od čega tri u Sarajevu, i tražim i dalje, ali opet ne vidim nijednog razloga da cijene počnu padati.
Post Reply