Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
TheGodfather001
- Posts: 1627
- Joined: 24/05/2004 10:44
#8976 Re: Cijene stanova All about
Solventna studentica 
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#8977 Re: Cijene stanova All about
Odose ljudi i za tri godine listaju pik.ba da kupe nekretninu u Sarajevu cime direktno uticu na povecanje cijena.Pauza wrote: ↑13/04/2022 11:16Upravo o tome, slično, razmišljam.Black swan wrote: ↑13/04/2022 11:08 Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje![]()
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Ljudi odlaze na Zapad, trajno. U mom ulazu je od početka 2022, 7 ljudi (jedna porodica od 4 člana, i troje mladih oko 30g.) otišlo za Njemačku i Sloveniju.
Vjerujem da je situacija slična i u drugim krajevima grada. Odoše ljudi. Razumljivo. Sad je lako vizu dobiti.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8978 Re: Cijene stanova All about
i zbog toga ljudi dizu cijene nekretnina , vodeci se logikom kupice dijaspora.
- Truba
- Posts: 93843
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8979 Re: Cijene stanova All about
Nije to trziste.. nije to logika trzista kao u normalnim kapitalistickim zemljamamadesa wrote: ↑13/04/2022 11:20takvi ljudi. Ispod mene isto dedo i nana zivjeli, djece nemaju manji stan mozda nekih 30m2. On meni dodje bi li kupio kao prvo pitam komsije. Cijena 120 000Pauza wrote: ↑13/04/2022 11:13
Možda hoće nekad... a možda neće nikad. To su oni ljudi od birvaktile, teški brt.
Prodaje ga već godinama. S obzirom na njegove stare godine, nije mi jasno što ne spusti cijenu i svi sretni. A ne on povećava jer eto skupo ulje i rat u Ukrajini. WTF? Kao da će ga ponijeti sa sobom.. Renovirano 1984. I tako je godinama stajao i proda ga nekoj studentici iz Mostara za 130 000. Ljudi imaju love a tih nekih 10-20 000 im ne znaci nista . Tako da i taj ce tvoj isto prodati nekome kome ta razlika ne znaci nista
Ljudi nece da vezu pare za nesto sto be donosi zaradu
Kod nas odu ljudi na 2 3 godine nece da izdaju nece da prodaju...zjapi prazno...
Kakva je to racunica
- Truba
- Posts: 93843
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8980 Re: Cijene stanova All about
Ja vozam bajk po butmiru...to je prazno...vile kuce i stracare
Ali to ne sprecava da ljudi i dalje medju tim kucama uglavljuju nove kuce...
Meni je to misterij
Jednom sretnem susjeda na vikendici prodaje kucu od 600 kvadrata za 300000
Reko srpko se zove...nema ljudi ko ima pare kupi stan ili mozda cak u beogradu nece niko tvoj beton...koji od 1986 betoniras
I onda me iznervira nalozi stup od struje koji su zamijenili betonskim i oce moj da ispila
Mogu misliti kako je ugodno u favelama kuca na kucu ili u tibri...dobro za prenociti ako imas srece da niko ne lupa
- Haris.ba
- Posts: 35300
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8981 Re: Cijene stanova All about
Sada je pandemija praznih nekretnina po Americi. A, oni su ti kapitalistička zemlja.Black swan wrote: ↑13/04/2022 12:17
Nije to trziste.. nije to logika trzista kao u normalnim kapitalistickim zemljama
Ljudi nece da vezu pare za nesto sto be donosi zaradu
Kod nas odu ljudi na 2 3 godine nece da izdaju nece da prodaju...zjapi prazno...
Kakva je to racunica
Kod nas jedan od prvih razloga što je neuređeni zakonski a i praktično odnosi zakupodavac - zakupac. Pa ko je na daljinu jednostavnije mu ne izdavati. Onda nema porezna na imovinu koja stoji, ali ima na onu koja se izdaje. Država te porezno kazni kad izdaješ, a porezno nagradi kad ne izdaješ.
Ako ti stan nije na toplanama, mjesečno haman nikakvog troška nemaš. A, ako nisi prijavljen i ne radiš u BiH, ne moraš plaćati ni upravitelja/održavanje. Ne može ti država ništa.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8982 Re: Cijene stanova All about
zna li neko da mi objasni ovo u vezi licenci za agente . Posto je izasao taj zakon da agenti moraju imati neki ispit polozen. Da li sada ako neko nije polozio ne moze vise posredovati za prodaju / kupovinu ?
- Haris.ba
- Posts: 35300
- Joined: 08/09/2005 20:08
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8984 Re: Cijene stanova All about
pa gledam spisak ovih sto su izasli i ima ljudi kojih uopste tu nema na spisku a uredno u agencijama rade. To mi je cudno
-
sarajevo-x.com
- Posts: 860
- Joined: 19/04/2013 08:42
- Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8986 Re: Cijene stanova All about
i to sto kazes
-
vladimir_spajkic
- Posts: 51
- Joined: 20/10/2011 14:10
#8987 Re: Cijene stanova All about
To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#8988 Re: Cijene stanova All about
Izgleda cijeli svijet je u takvom stanju. trenutno. skupi stanovi/kuche.. kupiti kao i iznajmiti.... no bila je i 2008.
ne znaci, da se neche ponoviti nesto slicno..
Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija..
Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija..
- Bosanac sa dna kace
- Posts: 10147
- Joined: 27/06/2005 20:21
- Location: ponutrače
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8990 Re: Cijene stanova All about
Nije Bosna jeftinija od svih. Npr. Turska je nebrojeno puta jeftinija. Znam 4-5 Bosanaca koju su kupili stanove po antaliji i tamo provode penzionerske dane. U Antaliji kvadrat novogradnje oko hiljadu maraka. Eto, provjerite... a stanova ko u priči, gledaš i uživaš-moonca wrote: ↑13/04/2022 18:56 Izgleda cijeli svijet je u takvom stanju. trenutno. skupi stanovi/kuche.. kupiti kao i iznajmiti.... no bila je i 2008.ne znaci, da se neche ponoviti nesto slicno..
Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija..![]()
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52750
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8991 Re: Cijene stanova All about
tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.vladimir_spajkic wrote: ↑13/04/2022 14:42 To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
- addem
- Posts: 2863
- Joined: 13/02/2004 00:00
#8992 Re: Cijene stanova All about
Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.Chmoljo wrote: ↑15/04/2022 11:05tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.vladimir_spajkic wrote: ↑13/04/2022 14:42 To što ovdje na forumu ima potencijalnih kupaca koji se nadaju nižim cijenama pa navijaju i vode vodu na svoj mlin, to ne znači da ovo tržište nema logike. Ima kao i svako na svijetu, samo što ovdje funkcioniše na BiH način. Nema više pristojnog i normalnog stana u Sarajevu a da mu je cijena ispod 2.000 KM po m2, neovisno o lokaciji. Tržište je malo mirovalo ali opet je krenulo i ode ovo lagano dalje, prema gore. Jednostavno mala ponuda, velika potražnja, niske kamatne stope kredita, mentalitet posjedovanja vlasništva, dijaspora, bogati, višak para, ulaganje itd, itd.
ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52750
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8993 Re: Cijene stanova All about
ima za iznajmljivanje, i zato cijena rente poprilično stagnira. ali nema za kupiti.addem wrote: ↑15/04/2022 11:08Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.Chmoljo wrote: ↑15/04/2022 11:05
tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.
ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
čovjek je gore u pravu. ni korona ni rat u Ukrajini nisu presudni u rastu cijena nekretnina u Sarajevu, već drugi faktori, a to su:
1. mala ponuda stanova u odnosu na broj zainteresovanih kupaca,
2. velik broj zainteresovnaih zbog dijaspore i zbog niskih kamatnih stopa za one koji žive tu,
3. mala ponuda za ulaganje novca u druge stvari osim nekretnine,
4. velika izvjesnost isplativosti ulaganja u nekretninu.
sve su ovo bitniji faktori od korone i Ukrajine i neće se promijeniti u skorije vrijeme, nego nastaviti sa rastom.
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8994 Re: Cijene stanova All about
Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.addem wrote: ↑15/04/2022 11:08Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.Chmoljo wrote: ↑15/04/2022 11:05
tačno tako. žao mi je ljudi koji se još nisu skućili, znam neke prijatelje koji još uvijek traže, ali nada je bukvalno sve manja.
ali isto tako nemaju ništa od samozavaravanja. ja sam prvi mislio da će cijene bar malo pasti zbog korone, a one ne da nisu stagnirale, neg su u nebo odletile...
- Haris.ba
- Posts: 35300
- Joined: 08/09/2005 20:08
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8996 Re: Cijene stanova All about
morate shvatiti da niikad se cijene nece spustiti. Mogu samo ici gore .
-
NediM17
- Posts: 26451
- Joined: 05/11/2009 11:49
#8997 Re: Cijene stanova All about
Za kokuza nikad nije vrijeme. 
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#8998 Re: Cijene stanova All about
Ma ljudi veze nemaju šta pričaju, kakav pad cijena, kakvi bakrači...
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8999 Re: Cijene stanova All about
Pa da, logično: Kad prodaješ nije ti u interesu smanjenje cijene. Kad kupuješ, suprotno je. Ali eto ljudi veze nemaju, samo prodavci i agencije imaju. Sretno.
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#9000 Re: Cijene stanova All about
Gdje piše da ja prodajem ili da imam agenciju?
Ja upravo kupujem, i zato i pratim ovu temu. Dosad imam četiri svoja stana, od čega tri u Sarajevu, i tražim i dalje, ali opet ne vidim nijednog razloga da cijene počnu padati.
