banksy, hari potter. samo jos da stapic nabaviBanksy wrote:Nemam običaj ''širiti dezinformacije'', nisam tako odgojena, ali mi duša raskrinkavati ublehaše, a ova tema se ubila za to.Pedja Kojovic wrote:Banksy
Vi cete uprkos odgovorima koje dobijete ovdje po drugim temama siriti dezinformacije.
Vi cete ako vam odgovorim opet demonstrativno napustiti ovu temu, ali se opet necete drzati tog obecanja.
p.k.
Moralo se na odmor, ali nadomjestiću, obećavam.
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
volant
- Posts: 99
- Joined: 05/04/2012 17:45
#8951 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
- Dasi
- Posts: 2365
- Joined: 27/05/2006 01:06
#8952 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Cega se pametan stidi...Banksy wrote:Nemam običaj ''širiti dezinformacije'', nisam tako odgojena, ali mi duša raskrinkavati ublehaše, a ova tema se ubila za to.
Moralo se na odmor, ali nadomjestiću, obećavam.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#8953 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Nekad se moraš i malo spustiti ... da te svi razumijuDasi wrote:Cega se pametan stidi...Banksy wrote:Nemam običaj ''širiti dezinformacije'', nisam tako odgojena, ali mi duša raskrinkavati ublehaše, a ova tema se ubila za to.
Moralo se na odmor, ali nadomjestiću, obećavam.
Dasi wrote:
... da znam ovom hajvanu odgovoriti ...
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#8955 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Dobro ideja. Backović Jr. ubio se za NS ...
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#8956 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Odgovara li mu Ime i krvna zrnca??Banksy wrote:Dobro ideja. Backović Jr. ubio se za NS ...
Posto vidim da si postala veliki prebrojavac i desifrer imena, i odokativne DNA analize na listama za predstojece izbore.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#8957 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Pošto vidim da postaješ naporan, ideš na ignore.-LIBERO- wrote:Odgovara li mu Ime i krvna zrnca??Banksy wrote:Dobro ideja. Backović Jr. ubio se za NS ...
Posto vidim da si postala veliki prebrojavac i desifrer imena, i odokativne DNA analize na listama za predstojece izbore.
- Dasi
- Posts: 2365
- Joined: 27/05/2006 01:06
#8958 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
hahahahahaahaha
Poredis neuporedivo, ti prozivas ublehasima ljude koje nikad nisi upoznala ni vidjela osim na TV-u.
Ja sam nazvao kolegu (prijatelja) hajvanom, to sam mu isto rekao i u lice, vise iz zeze a ne da bi ga uvrijedio.
Poredis neuporedivo, ti prozivas ublehasima ljude koje nikad nisi upoznala ni vidjela osim na TV-u.
Ja sam nazvao kolegu (prijatelja) hajvanom, to sam mu isto rekao i u lice, vise iz zeze a ne da bi ga uvrijedio.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#8959 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Banksy wrote: Pošto vidim da postaješ naporan, ideš na ignore.
Upravo onako kao sto je Pedja najavio...Konkretan poziv na diskusiju , Banksy svira povlacenje u nedostatku odgovora, a da nisu spinovi.Pedja Kojovic wrote:Banksy
Ja bih demantovao ovo sto napisali tacku po tacku, ali ne vidim vise poentu za taj napor.
Vi cete uprkos odgovorima koje dobijete ovdje po drugim temama siriti dezinformacije.
("Danisov petak u kantonu"", recimo)
Vi cete ako vam odgovorim opet demonstrativno napustiti ovu temu, ali se opet necete drzati tog obecanja.
p.k.
SDU retorika, ocekivano....
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#8960 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
A ja mislila nešto novo od svih onih koji NS-u nemaju šta prigovoriti...-LIBERO- wrote:Banksy wrote: Pošto vidim da postaješ naporan, ideš na ignore.Upravo onako kao sto je Pedja najavio...Konkretan poziv na diskusiju , Banksy svira povlacenje u nedostatku odgovora, a da nisu spinovi.Pedja Kojovic wrote:Banksy
Ja bih demantovao ovo sto napisali tacku po tacku, ali ne vidim vise poentu za taj napor.
Vi cete uprkos odgovorima koje dobijete ovdje po drugim temama siriti dezinformacije.
("Danisov petak u kantonu"", recimo)
Vi cete ako vam odgovorim opet demonstrativno napustiti ovu temu, ali se opet necete drzati tog obecanja.
p.k.
SDU retorika, ocekivano....![]()
![]()
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#8961 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Mislim da je puno pametnije da neko konstruktivan iz NS predloži liste NS. U svakom slučaju taj neko iz NS bi osim nacionalnog elementa trebao dodatno pojasniti slijedeće za kandidate:seln wrote:Fino. Neka onda NS imanuje 5 Srba, 3 Bosnjaka i 2 Hrvata u Banjaluci.Lud i ponosan wrote:Kome to vama? I o kakvoj drugarskoj kritici je rijec?Banksy wrote: Kad je u pitanju drugarska kritika, primjećujem, odavno, da vam je prag tolerancije niži nego kod kolega iz SDP-a.
A njihovi pragovi su bili baš iznimno niski.
Kod mene je, na primjer, izuzetno nizak prag tolerancije kada se ljudi i kandidati rangiraju prema imenu. I broju krvnih zrnaca.
Ili obrnuto...pet ovih, tri ona...
1. Da li kandidat pije pivu pred granapom i koju ? Jer ako nije domaća on je osvjedočeni kvisling , antipatriota maltene
2. Na osnovu vrste piva može se odrediti šta mu je na duši. Istok , zapad ili malo tamo,malo vamo
3. Da li kandidat dovikuje ženskom polu kada prolazi ili ćuti. Ovim se može utvrditii i elokvencija i seksualne sklonosti
4. Da li kandidat plaća popijeno ili pije na teku čime se utvrđuje njegovo porijeklo novca. Svaka presavijena - zarađena a ako nema keša - sumnjiv. Šta se sve u ovoj zemlji ne kupuje na kredit?
5. Da li čeka policiju da ga eventualno kazni, i ima m**a da ih sačeka i ljudski i njima ponudi pivu ili će sakriti flašu među prazne gajbe čime se utvrđuje njegova hrabrost.
Kod kandidatkinja treba provjeriti slijedeće:
1. Da li se sa kuhinjskog prozora vidi granap u kom pije kandidat čime se utvrđuje njihova oštroumnost i pronicljivost
2. Da li se uopšte išta vidi iz kuhinje od dima (domaćica), ili je sve čisto bez dima (isto domaćica al' ne kuha) čime se utvrđuju sposobnosti ugođavanja.
3. Da li je telefon zauzet barem dva sata ili su zauzeti i telefon i mobitel čime se utvrđuje elokvencija.
4. Da li je dovoljan jedan poziv kandidatu da se ostavlja pive i fata se kuće, ili je potrebno više poziva da ne kažemo vapaja kako bi se granap konačno zatvorio čime se utvrđuje autoritet.
5. Da li ona otvara lično vrata, ili kandidat ulazi sam čime se utvrđuje prilagođavanje.
Elem kad se ispune svi ovi uvjeti MOLIM VAS Kojoviću ako baš morate upišite negdje nacionalnost kandidata , analizirajte da li je nešto ŠTO DOBIJEŠ ROĐENJEM uopšte potrebno analizirati , postavite sve te podatke redovnim trolovima ovog društva koji samo traže toliko BEZNAČAJNE I NEBITNE razloge radi ispunjavanja nekih kvota ili ostalih gluposti , da me po stoti put u životu SRAMOTA što živim sa Srbima,Bošnjacima i Hrvatima u zemlji Bosni koju UNIŠTAVAMO od 21.11.1995. To učinite za izbore 2014 (za ove ste zakasnili) a onda pozovite SVE simpatizere/ke i glasače/ice Naše Stranke da glasaju za LJUDE koji su kandidati/kinje. Za trolove - napišite pored imena nacionalnu pripadnost čisto da ne izgube mnogo vremena brojeći krvna zrnca....
U dvadesetprvom vijeku...
Hvala
Last edited by sabina1 on 22/08/2012 22:27, edited 1 time in total.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#8962 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Izgubio sam koncetraciju na tački 2. ... Može li sažetak, Sabina?
Hvala.
Hvala.
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#8963 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Probajte od potonjih tački. Možda upali? Hvala Vama na razumijevanju.Challenger__ wrote:Izgubio sam koncetraciju na tački 2. ... Može li sažetak, Sabina?
Hvala.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#8964 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
banksy
Moj odgovor vama nije bio u redu.
(Iz mnogo razloga, da ne objasnjavam).
Izvinjavam se.
p.k.
Moj odgovor vama nije bio u redu.
(Iz mnogo razloga, da ne objasnjavam).
Izvinjavam se.
p.k.
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#8965 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
@Pedja, pretpostavimo pobjedu Naše stranke u nekim izbornim jedinicama u BiH, npr. u Sarajevu.
Šta za članove NS - pobjednike izbora u toj izbornoj jedinici predstavlja politička odgovornost?
Da li će i oni - "pobjednici", zaključivati "bjanko ugovore" sa Strankom, onakve npr., na kakvom je "pao" i Desnica Radivojević?
Da li je i "Stranka" spremna na političku odgovornost svojim glasačima, ili će taj teret prenijeti na delegate?
Šta za članove NS - pobjednike izbora u toj izbornoj jedinici predstavlja politička odgovornost?
Da li će i oni - "pobjednici", zaključivati "bjanko ugovore" sa Strankom, onakve npr., na kakvom je "pao" i Desnica Radivojević?
Da li je i "Stranka" spremna na političku odgovornost svojim glasačima, ili će taj teret prenijeti na delegate?
-
Guido_Špišić
- Posts: 185
- Joined: 17/07/2012 16:28
#8966 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
izgleda da si odgojena da budeš pretenciozna.Banksy wrote:Nemam običaj ''širiti dezinformacije'', nisam tako odgojena, ali mi duša raskrinkavati ublehaše, a ova tema se ubila za to.Pedja Kojovic wrote:Banksy
Vi cete uprkos odgovorima koje dobijete ovdje po drugim temama siriti dezinformacije.
Vi cete ako vam odgovorim opet demonstrativno napustiti ovu temu, ali se opet necete drzati tog obecanja.
p.k.
Moralo se na odmor, ali nadomjestiću, obećavam.
-
Guido_Špišić
- Posts: 185
- Joined: 17/07/2012 16:28
#8967 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Pedja Kojovic wrote:Guido_Spisic
Prije desetak godina, tokom jedne od mnogih posjeta, Kubi osim kofera punog najobicnijih lijekova (protiv bola upale grla, itd) koje sam nosio na zahtijev svojih kubanskih prijatelja ponio sam i nekoliko knjiga.
Jedna od njih, koja se bavila politickom ekonomijom, je zavrsila kod jedne kubanske profesorice, koja ce zajedno sa drugih 72 disidenta par mjeseci kasnije zavrsiti u zatvoru. U sluzbenom saopstenju nakon njenog hapsenja profesorica je optuzena kao strani agent i "podrivac sistema". Kao jedan od dokaza spomenuta je i knjiga koju sam joj donio.
Moje privatne posjete Kubi su mi uvijek pruzale jednu sustinski drugaciju sliku Kube od onih u kojima sam dolazio zvanicno, kao novinar agencije za koju sam radio. Potpuno sam svjestan da Kuba nije ono sto o njoj pisu i govore americki mediji i politicari. Postoji mnogo toga u cemu je Kuba daleko civilizovaniji, vise covjecan sistem, od mnogih drugih.
Iako nisam pristalica spenserovog politickog darvinizma niti se slazem sa fukujaminim "krajem istorije" cinjenica je da je jednopartijski sistem i planska ekonomija koncept koji je dozivio krah.(O razlozima se moze diskutovati).
O Americi, o potrosackoj kulturi, o hiljadu njenih mana, mozemo pricati, ali ona zasluzuje da bude tema za sebe, a ne da se segmenti tog kompleksnog drustva koriste za opravdanje rezima kakav je na Kubi. To je naravno moje licno misljenje.
p.k.
Pošteno. I nesumnjivo da je jednopartiski sistem dozivio poraz. Ali mislim da je jednako velika utopija vjerovati u kapitalizam.
A Fukojama je totalna fula.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#8968 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
SUBOTNJI INTERVJU S DANISOM TANOVIĆEM: Dovođenje na vlast ponovo SDA i Stranke za BiH isto je što i gašenje požara - benzinom!
Subota | 25.08.2012.
Slavni bh. reditelj i jedan od najisturenijih kadrova Naše stranke, Danis Tanović, u otvorenom i britkom političkom intervjuu za ** No links ** PORTAL govori o razlozima koji su ga 'natjerali' da se politički angažira, o katastrofalnim posljedicama vladavine postratnih bh. stranaka, apatiji i strahu građana od borbe za promjene, te razlaže kako BiH iz ojađene i opljačkane zemlje može prerasti u normalno građansko društvo
Od kada se prije nekoliko godina vratio da živi u Sarajevu, Oskarom ovjenčan bh. reditelj Danis Tanović, osim na filmu, svoju energiju usmjerio je i na borbu za humaniju i pravedniju Bosnu i Hercegovinu, čiji će građani, umjesto straha, uživati sigurnost modernog građanskog društva. Razgovor koji slijedi politička je analiza užasavajuće bh. stvarnosti, ali i optimističan pogled naprijed, u vrijeme promjena i jedne drugačije i perspektivnije BiH, onakve kakvom je vidi Danis Tanović kao političar i jedan od prvih ljudi Naše stranke.
Gospodine Tanoviću, kao čovjek koji je dugo godina živio i radio van granica BiH, u uređenim i stabilnim državnim sistemima, kako vidite današnju bh. državu i koliko je ona zemlja u kojoj se njeni građani mogu osjećati sigurno u bilo kojem segmentu društvenog života?
Upravo ste naveli jedan od najvažnijih razloga zbog kojih sam se politički angažirao. Ja sam jako dugo radio i živio u najrazvijenijim zemljama svijeta i naprosto sam doživio šok kada sam se vratio da živim u Bosnu i Hercegovinu. Mi smo nerazvijena, opustošena i opljačkana zemlja u rukama nezajažljivih nacionalista koji ovo naše društvo drže u šaci stalno prijeteći novim konfliktima, dok u isto vrijeme pljačkaju sve što se može opljačkati. I to traje preko dvadeset godina.
A sigurnost?!
Pitate me o osjećanju sigurnosti?! Pa ovdje se ni policajci ne osjećaju sigurno.
Naša stranka predložila i novi model teritorijalnog uređenja BiH... Možete li nam to konkretnije pojasniti?
Mi smatramo da je Dejtonski sporazum izuzetno važan jer je zaustavio rat i omogućio da BiH opstane kao međunarodno priznati subjekt. Čak smatramo da su određena rješenja u njemu bila nužna u tom trenutku, ali isto tako mislimo da je njegov i vremenski i pravni rok istekao. Zbog toga smo se obratili jednom od najpriznatijih evropskih stručnjaka za ustavno pravo profesoru Edinu Šarčeviću i njegovom Centru za javno pravo i rekli, kakvo bi, po mišljenju struke, bilo najbolje ustavnopravno rješenje za BiH.
Prof. Šarčević se prihvatio tog posla i nakon brojnih nacrta i konsultacija koje smo imali prezentirao nam je dokument koji sadrži ustavne principe koji bi BiH uredili kao modernu, evropsku, državu sa izuzetno visokim standardima u javnoj upravi i oblasti ljudskih prava. Usvajanje ovih principa kao polazne tačke za pisanje novog Ustava BiH bi bila nova šansa za BiH.
A možete li nam otkriti neke osnovne ideje i elemente tog dokumenta, budući da još dosta nepoznat kod šire javnosti?
Radi se o vrlo ozbiljno napravljenom dokumentu koji mi šaljemo na adrese relevantnih eksperata i dobivamo izuzetno dobre ocjene. Mi ćemo organizovati, već krajem avgusta, javne tribine u Banjaluci, Mostaru, Sarajevu i drugim gradovima u BiH i zato ne bih želio da tako ozbiljan dokument objašnjavam ovdje u par rečenica.
Ipak, mi smo već čuli da taj prijedlog predviđa da umjesto dva entiteta i deset kantona, Bosnu i Hercegovinu treba ustrojiti u šest visoko osamostaljenih teritorijalnih jedinica i dva distrikta - Brčko i Sarajevo, s posebnim naglaskom na to da bi Sarajevo uključivalo i one općine koje sada pripadaju Istočnom Sarajevu. Ako je to tačno, šta bi se time postiglo, konkretno što se tiče Sarajeva? Koje su to teritorijalne jedinice?
Kao što i sami znate, jačanje lokalne samouprave je evropski, demokratski, trend. Cilj je da građani imaju veću kontrolu nad stvarima koje su bitne u svakodnevnom životu, da imaju direktniju kontrolu nad trošenjem poreskog novca, da se uvede transparentnost koja bi sprječavala sve mutne radnje koje sada imamo. Naš prijedlog ustavnih principa, u dijelu koji se bavi teritorijalnom organizacijom BiH, predviđa postojanje šest ravnopravnih federalnih jedinica, odnosno četiri federalne jedinice čije bi teritorije bile određene od strane eksperata i dva distrikta, Brčko i Sarajevo.
Distrikt Sarajevo bi obuhvatao veći dio sarajevskih predratnih opština. To bi ne samo balansiralo ratom narušenu etničku strukturu nego bi taj status omogućio da se svi građani BiH lakše identifikuju sa glavnim gradom države. RS i FBiH bi se sastojale od po dvije federalne jedinice koje bi bile isrctane geografskim, privrednim, saobraćajnim i drugim argumentima vodeći računa i o njihovoj etničkoj balansiranosti.
Koje su to teritorijalne jedinice?
Sve federalne jedinice bi bile ravnopravne u drugom domu državnog parlamenta, jednoj vrsti vijeća federalnih jedinica koje bi imale na raspolaganju sve uobičajene metode zaštite svojih posebnih interesa.
Predmet Sejdić-Finci sporno je političko pitanje u BiH. Kako Vi tumačite ponuđeno rješenje SDP-HDZ za izbor članica i članova Predsjedništva BiH povodom odluke Evropskog suda za ljudska prava u ovom predmetu? Da li su to stranački interesi nove koalicije ili potez koji ubrzava ulazak BiH u Evropsku uniju?
Mi smo se jasno izjasnili o tom prijedlogu. Razumijemo želju SDP-a da proces integracija ka EU gurne s mrtve tačke ali mislimo da je ovo što su dogovorili sa HDZ-om neprihvatljivo, da je korak unazad, da za duži period cementira, tačnije, ohrabruje proces vezanja etničkih prava za određenu teritoriju i pri tome, što je zaista teško shvatiti, uopšte ne rješava problem Sejdić-Finci. Taj prijedlog kategoriji 'Ostalih' ne daje ono na šta oni imaju pravo nego im daje samo mogućnost, teoretsku mogućnost čije ostvarenje, što je posebno apsurdno, zavisi od dobre volje tzv. konstitutivnih naroda. Pa konstitutivni narodi već godinama odbijaju da 'ostale' izjednače u pravima a sad će, kako to ovaj sporazum hoće da kaže, umjesto 'svojih' na funkcije predlagati Ostale. Dakle, sporazum SDP-HDZ ne rješava pitanje diskriminacije Ostalih.
Kako vi vidite rješenje ovoga predmeta, obzirom da građanski koncept društva primarni cilj političkog djelovanja Naše Stranke?
Mi smo još prije skoro dvije godine pokrenuli rješavanje problema Sejdić-Finci u Kantonu Sarajevo i amandmani na Ustav KS bi se trebali naći na prvoj narednoj sjednici Skupštine. To naše rješenje je samo osnov, početak uvođenja ravnopravnosti svih građana bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili nepripadnost. Sramotno je do ove naše inicijative vi niste mogli biti, recimo, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo ako niste Bošnjak, Srbin ili Hrvat nego ste Ostali. Niste mogli biti direktor javnih preduzeća, institucija, dakle vama su mnoge mogućnosti bile uskraćene samo zato što ne pripadate elitnom klubu konstitutivnih koji su za sebe napisali ustave koji im garantuju pozicije i fotelje. Ja ne mogu da shvatim da nama to nije smetalo i da smo čekali da nas međunarodni sudovi i EU natjeraju da ukinemo dikriminaciju protiv jednog značajnog dijela svojih sugrađana.
Šta je sa građanima koji ne žele odabrati ni jednu od nacionalnih stranaka?
Vlast tzv. nacionalnih stranaka je za 20 godina skoro do temelja uništila ovu zemlja, koja je bila jedna industrijska, srednje razvijena zemlja sa vrlo zanimljivom istorijom i kulturnom raznolikošću. Sada, kada glasači sve više i više odlučuju razumom a ne iz straha, postaje jasno da te partije nisu političke organizacije nego udruženi poduhvati za osvajanje i ostajanje na vlasti radi kriminala, i to sistematskog kriminala, ogromnih, državnih razmjera. Te partije, ti ljudi, međuetničke tenzije podižu i spuštaju zavisno od svojih ličnih ili stranačkih interesa. EU svoj suverenitet gradi na konceptu apstraktnog građanina i ako je pridruživanje EU, a ja se zaista nadam da jeste, naša sudbina, onda se mi, prije ili kasnije, moramo otarasiti nacionalističkih ideologija koje su nas unesrećile u posljednjih 20 godina.
Konkretno, šta to znači, šta Naša stranka, kao uporni borac za jednakopravnost 'Ostalih', nudi svojim glasačima? Da li bi možda neki blok građanskih stranaka mogao motivirati ljude da razmisle o boljem sutra i odluče glas dati građanskoj opciji umjesto nacionalnim strankama koje u BiH caruju već 20-ak godina?
Nažalost, ljevica je u našoj zemlji razjedinjena i u stalnom ratu. SDP nije shvatio potrebu da postoje i druge građanske stranke pa je sve činio da ih uguši umjesto da ih pomaže. Nadam se da su sad shvatili zašto je važno da postoje i druge građanske opcije, pa da ne moraju formirati vladu sa ljudima koji drže slike fašista na zidovima. Iz ovih ili onih razloga, da ne ulazim sada u tu staru priču, to nije bilo moguće na prošlim, ali ja se nadam i mi ćemo sve učiniti da za dvije godine imamo jak građanski blok koji će udružen izaći na izbore.
Šta mislite o odlasku člana Predsjedništva Željka Komšića iz Socijaldemokratske partije? On je na svojevrstan način bio zaštitni znak i simbol građanskih interesa u BiH, čime je ova stranka na općim izborima pobrala znatan broj glasova.
To su interne SDP-ove stvari. Ja samo mogu reći da nisam bio iznenađen. Nije ovo prvi put da dobri kadrovi napuštaju SDP. Očigledno je da je stranka ideološki izgubila kompas i da je njihovo unutarstranačko neslaganje takvih razmjera da ljudi koji su dugo u toj partiji i koji su joj dali jako mnogo osjećaju da je napuštanje jedina opcija. Principijelnost s kojom se mi u Našoj stranci držimo nasih političkih, pa ako hoćete i civilizacijskih uvjerenja, čine nas ideoloski snažnijom strankom od ostalih.
Da li biste ga rado vidjeli u redovima 'svoje' stranke?
Razlozi koje je Komšić iznio za svoj odlazak su vrlo slični našem političkom programu. To nije nepoznato i zato su mediji odmah nakon njegovog izlaska iz SDP-a počeli sa kalkulacijama da on prelazi u Našu stranku. Nismo, od njegovog istupa, imali razgovore sa Komšićem, a mislim da je to potrebno i važno, i to ne u smislu hoće li ili neće preći kod nas, to je njegova odluka, nego da razgovaramo o ideji, o borbi za normalnu BiH, državu svih njenih građana za koju se i mi i on zalažemo. Njegov doprinos borbi za tu ideju ne mora biti stranački obojen. Meni lično je čak drago kad i u drugim strankama postoje jake, hrabre i moralne ličnosti jer što ih je više, svima zajedno će nam biti bolje.
U posljednje vrijeme veliku buru u političkom životu BiH izazvali su lokalni izbori u Srebrenici. Zašto se čekalo 'pet do 12' da bi se odgovorni pozabavili ovom situacijom?
Mislite, zašto stranke koje sistematski uništavaju ovu zemlju pred svake izbore stvaraju međuetničku krizu, a onda sebe predstavljaju kao jedine legitimne zaštitnike svoje etničke grupe?
Pa, možemo i tako reći... Stalno čujemo da nema dobrih kadrova na političkoj sceni BiH. Slažete li se s tim?
U politici ih ima malo, istina je, ali van politike imamo mnogo odličnih, pametnih, moralnih ljudi.
U čemu je onda problem, zašto oni nisu dio aktivnog političkog života u BiH?
U slijedećem: stranke na vlasti već 17 godina čine sve da normalnom čovjeku ogade politiku, da stvore utisak da se politikom mogu baviti samo bitange. I to je možda i jedini projekat u kojem su stranke koje su vodile ovu zemlju do sada i uspjele. Vi danas imate situaciju da svako ko drži do sebe kaže da se ne bi bavio politikom, neće čak ni da glasa. Kad intelektualci, javne ličnosti, pričaju o politici, pričaju o njoj kao najstarijem zanatu i gnušaju se pomisli da se uključe.
Osim gnušanja, ima li još razloga...?
Takođe, postoji i strah. Strah da će zbog političkog angažmana biti maknuti sa posla, da im neće biti odobreno napredovanje. To je za mene kukavičluk koji su pokušava maskirati rečenicama tipa - meni se ne dopada ni jedna partija, svi su isti. Politika može i mora postati moralna stvar, način da se ova zemlja mijenja nabolje, da ova djeca što dolaze poslije nas žive u boljoj zemlji nego što smo mi živjeli. Barem mi tako shvatamo i praktikujemo politiku. Apatija, ta neka teza o apolitičnosti, to je luksuzni komfor koji mi kao građani ove zemlje ne možemo sebi priuštiti. Nemoralno je gledati šta se radi i sjediti skrštenih ruku.
Kakve kadrove i nove ličnosti NS nudi na prestojećim lokalnim izborima? Da li su oni dovoljno dobri da bi građani mogli i trebali glasati za njih?
Naši problemi, dijagnoza našeg stanja je poznata već godinama. Isto tako, rješenja za naše najveće i životne i komunalne probleme su poznata, mi ne treba da izmišljamo toplu vodu. Na svakom imalo boljem web portalu EU možete pronaći ekspertize o tome kako za grad ili opštinu određene veličine najbolje riješiti gradski prevoz, odvoženje smeća, dakle komunalne servise. Ono sto hiljade naših radnika u administraciji rade ručno, svi naši podaci o svakom građaninu ove zemlje mogu stati na jedan kompjuterski hard disk. Dakle, nije u pitanju ni dijagnoza ni terapija. U pitanju je ko će kada dođe na vlast principijelno primjeniti terapiju za koju znamo da nam je neophodna. Naravno da će neke od reformi zahtijevati donošenje nekih teških odluka, ali postoje načini da se teret reformi pravedno raspodijeli u socijalnom smislu.
Šta to znači, ko bi, po vama, trebao ponijeti taj teret reformi?
Mi to ne krijemo, ukoliko mi dođemo na vlast, najveći teret reformi u finansijskom smislu morat će ponijeti bogati. Nas zanima da ljude izvučemo iz siromaštva i ponovo stvorimo snažnu i masovnu srednju klasu koja je temelj svakog uspješnog društva. Naši kadrovi za predstojeće izbore su ljudi koji žele da primjene sve sto u Evropi odavno funkcioniše i da dokažu da je moguće da živimo u normalnom društvu
Među tim kadrovima je i puno žena...
A akcenat smo stavili na žene, jer vjerujemo da one mogu donijeti potrebnu promjenu, drugačiju retoriku i novu viziju.
Aktuelna politička retorika u BiH ispada iz svih okvira političkog komuniciranja, a i pojedinačni ispadi nositelja vlasti su, blago rečeno, šokantni. Kako komentarišete nedavni incident u kojem se ministar Milorad Bahilj pred kamerama smijao narodu poručivši mu da ‘ne jede kako bi mogao plaćati obaveze državi’?
Vi mislite da je to incident jer se sve dogodilo pred kamerama, a ja vam kažem da se sa takvim izjavama susrećem svakodnevno i da veliki broj ljudi u politici upravo tako misli o građanima. Za njih su građani stoka koju svake četiri godine treba dobro isprepadati i natjerati svim sredstvima da opet glasaju za njih, ili da uopšte ne glasaju. Pa vidite šta SDA radi? Oni uopšte ne mogu da zamisle situaciju u kojoj oni nisu na vlasti, oni odbijaju da prihvate realnost, i političku i svaku drugu.
Općenito, zadnjih sedmica u medijima čitamo zaoštrenu prepirku između vladajućih stranaka, posebno između onih na nivou entiteta. Da li su to predizborni trikovi kako bi zadržali stare glasače?
Sve se tu miješa. Neko je nešto za nešto obećao Rusima, a dolaze i izbori pa se treba početi takmičiti ko jače galami i lupa šakom od stol. Uglavnom niko se od vladajućih struktura ne bavi istinskim problemima, tj kako popraviti zivot građana.
Naša stranka je dosad ukazivala na mnoge teškoće sa kojima se susreću građani Sarajeva, prvenstveno na lošu sigurnosnu situaciju, ali i na druge svakodnevne probleme, poput nezadovoljstva gradskim saobraćajem (nepostojanje cijelonoćne linije) ili problema napuštenih životinja, te niz drugih neriješenih pitanja. Da li grad i odgovorni moraju donijeti neke posebne mjere za rješavanje ovih problema?
Čuo sam da SDA predlaže vladu eksperata, nešto sto je Naša stranka predložila prije dvije godine. Pitam se samo zašto nisu predložili vladu eksperata posljednjih dvadeset godina koliko su vladali? I ko bi to po njihovom mišljenju bili eksperti? Vjerovatno oni koji su nas doveli u ovu situaciju.
Koliko ste vi lično zadovoljni radom gradskih vlasti? Treba li ih smijeniti?
Ja nisam zadovoljan radom ove vlade. Ili da budem precizan, bilo je par ministara koji su svoj posao radili kako treba, ali su smijenjeni. Ali dovesti ponovo na vlast SDA i Stranku za BiH koji su direktni krivci za sadašnje stanje je, mi smatramo, isto kao gašenje požara benzinom... Ali sve je moguće.
Niste nam odgovorili... Treba li Sarajevu nova gradska vlada?
U politici se dešavaju nevjerovatne stvari. Ne bi me čudilo da, na primjer, SDU podrži SDA da bi skinuli SDP sa vlasti... SDP je relativni politički pobjednik prošlih izbora i treba građanima i građankama dopustiti da glasanjem ocjene te njihove četiri godine vlasti.
Kako komentarišete stanje u kulturi i umjetnosti u BiH? Protekle zime aktuelna je bila kriza u kojoj se nalaze umjetničke zbirke i muzeji. Preko ljeta se ova priča smirila, no činjenica je da time problemi nisu nestali... Izgleda se organizirana kulturna i umjetnička scena u Sarajevu i BiH raspada?
Stanje u kulturi je odraz odnosa ove vlasti prema kulturi ali i nas samih. Nekada su muzeji funkcionisali. Zašto danas niko ne ide u muzeje? Zasto su pozorišta prazna? Ja mislim da nam trebaju i muzeji i pozorišta i kino dvorane i plesna društva i... da ne nabrajam. Ovako misli i većina ljudi koje susrećem, pa zašto onda postoje problemi? ZaŠto niko ne nudi neka nova rješenja? Da se ja pitam, onda bi svaki mjesec dana škole bile obavezne da povedu djecu iz školskih klupa da imaju čas biologije u Zemaljskom muzeju, da imaju čas historije u Muzeju Grada Sarajeva, da imaju čas likovnog u Umjetničkoj Galeriji, da su obavezni da vide dvije pozorišne predstave mjesečno. Vjerujem, a i naučno je dokazano da ovakav način edukacije podstiče djecu da lakše usvajaju znanje i da ih podstiče na razmišljanje.
Pa, zašto onda to ne praktikujemo...
Naš najveći društveni problem je naša neobrazovanost, i iz toga proizilaze svi naši problemi. Ljudi koji su na vlasti to na žalost ne shvataju i guše kulturu svojim neshvatanjem, odnosno, a to je ono čega se ja još više bojim, oni shvataju kakva je državotvorna uloga kulture i namjerno je žele uništiti.
No, čini se kako se polako i svi ostali segmenti današnje BiH raspadaju, a zadnji primjer za to su naši sportaši koji su ostvarili porazne rezultate na posljednjoj Olimpijadi. U medijima i javnosti se osjeti sve veće negodovanje zbog stanja u kojem je bh. sport, posebno kad uzmemo u obzir činjenicu da u regionu imamo vrsne sportiste. Kako smo došli do ovako katastrofalnog sportskog imidža? Ko su, po Vama, glavni krivci?
Svi smo mi krivci za sadašnju situaciju. Naš politički sistem je višestranački, izbori se održavaju redovno i vlast je odraz volje glasača. Naravno, mediji koji su pod stranačkim utjecajem značajno utječu na formiranje svijesti glasača, ali svi mi manje-više znamo ko nas i kako već 17 godina laže...
I šta nam je onda činiti?
Kada se promijenimo mi, tj. građani, kad skupimo građanske hrabrosti i kažemo im, ne može više, promijeniće se i situacija. I u kulturi i u sportu i u ekonomiji i u svakodnevnom životu!
- FOČANSKI PROPISI
- Posts: 2510
- Joined: 11/04/2012 09:37
- Location: JELEČ-BEČ
#8969 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Ima li NAŠA STRANKA snage (kadrove),da sama organizuje vlast kad dobije izbore?
Hvala!
Hvala!
- AliceInChains
- Posts: 3734
- Joined: 09/02/2010 19:40
#8970 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Guido_Špišić wrote:Pedja Kojovic wrote:Guido_Spisic
Prije desetak godina, tokom jedne od mnogih posjeta, Kubi osim kofera punog najobicnijih lijekova (protiv bola upale grla, itd) koje sam nosio na zahtijev svojih kubanskih prijatelja ponio sam i nekoliko knjiga.
Jedna od njih, koja se bavila politickom ekonomijom, je zavrsila kod jedne kubanske profesorice, koja ce zajedno sa drugih 72 disidenta par mjeseci kasnije zavrsiti u zatvoru. U sluzbenom saopstenju nakon njenog hapsenja profesorica je optuzena kao strani agent i "podrivac sistema". Kao jedan od dokaza spomenuta je i knjiga koju sam joj donio.
Moje privatne posjete Kubi su mi uvijek pruzale jednu sustinski drugaciju sliku Kube od onih u kojima sam dolazio zvanicno, kao novinar agencije za koju sam radio. Potpuno sam svjestan da Kuba nije ono sto o njoj pisu i govore americki mediji i politicari. Postoji mnogo toga u cemu je Kuba daleko civilizovaniji, vise covjecan sistem, od mnogih drugih.
Iako nisam pristalica spenserovog politickog darvinizma niti se slazem sa fukujaminim "krajem istorije" cinjenica je da je jednopartijski sistem i planska ekonomija koncept koji je dozivio krah.(O razlozima se moze diskutovati).
O Americi, o potrosackoj kulturi, o hiljadu njenih mana, mozemo pricati, ali ona zasluzuje da bude tema za sebe, a ne da se segmenti tog kompleksnog drustva koriste za opravdanje rezima kakav je na Kubi. To je naravno moje licno misljenje.
p.k.
Pošteno. I nesumnjivo da je jednopartiski sistem dozivio poraz. Ali mislim da je jednako velika utopija vjerovati u kapitalizam.
A Fukojama je totalna fula.
Ako ti to tako tvrdis, onda si ti nesumnjivo jedan veliki lazov, ili siris sistematski tu glupost. Sve dok u Kini (da sad ne nabrajam sitne ribe poput Kube), u zapadu oficijelno druga najveca ekonomska svjetska sila (ma da je sad vec najveca svjetska sila) sa najvecim brojem stanovnistva, vlada jednopartijski sistem, ti nemas pravo, da se bunis, ako te pozivam lazovom, jer barem vrijedas moj zdrav razum.I nesumnjivo da je jednopartiski sistem dozivio poraz.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#8971 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
focanski propisi
Nema.
(Kao sto nemaju ni druge stranke)
Ali nas cilj i nije da na celo upravljackih struktura javnih preduzeca, institucija itd. postavimo partijske nego moralne i strucne kadrove (Mi to zovemo, departijizacija drzave i privrede), a njih, posebno medju mladjom generacijom BiH gradjana, ima jako jako mnogo.
Nas politicki cilj jeste osvajanje vlasti, ali nase shvatanje vlasti nije identicno sa shvatanjem tog pojma drugih stranaka(Ili barem onoga sto su oni u praksi pokazali i pokazuju da je njihovo shvatanje).
Mi vlast shvatamo kao poziciji s koje cemo u oblasti zakonodavstva i izvrsne vlasti moci uspostaviti i sporovesti pravne, ekonomske i politicke principe koje propagiramo, a koje od nas zahtijeva i nasa politicko ekonomska situacija i euroatlanske integracije.
p.k.
p.k.
Nema.
(Kao sto nemaju ni druge stranke)
Ali nas cilj i nije da na celo upravljackih struktura javnih preduzeca, institucija itd. postavimo partijske nego moralne i strucne kadrove (Mi to zovemo, departijizacija drzave i privrede), a njih, posebno medju mladjom generacijom BiH gradjana, ima jako jako mnogo.
Nas politicki cilj jeste osvajanje vlasti, ali nase shvatanje vlasti nije identicno sa shvatanjem tog pojma drugih stranaka(Ili barem onoga sto su oni u praksi pokazali i pokazuju da je njihovo shvatanje).
Mi vlast shvatamo kao poziciji s koje cemo u oblasti zakonodavstva i izvrsne vlasti moci uspostaviti i sporovesti pravne, ekonomske i politicke principe koje propagiramo, a koje od nas zahtijeva i nasa politicko ekonomska situacija i euroatlanske integracije.
p.k.
p.k.
- volta dzontra
- Posts: 1587
- Joined: 06/03/2012 10:50
#8972 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
p.k.
Kako je prošla "tezga" u Mostaru?
Ima li razumijavanja za "ustavne principe"?
Kako je prošla "tezga" u Mostaru?
Ima li razumijavanja za "ustavne principe"?
-
baxul
- Posts: 1884
- Joined: 05/01/2004 00:00
#8973 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
mustafić u gračanici o promjenama ustava
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#8974 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
volta dzontra
Banja Luka je bila losa.
I po broju ucesnika i po njihovoj politizaciji svakog ustavno pravnog pojma.
Poslije u izvrsnom novotvorenom "Irish Pub-u" razgovor sa Sasom("Buka").
S prizvukom velike tuge mi prica kako mu je Sarajevo sve dalje i dalje.
Mostar je, barem meni bio jako dobar.
Tridesetak ljudi, ali neobicno raznovrsna publika.
Najbolji dio je bio diskusija nakon prezentacije.
Mix nase teme i komentara i aktuelne situacije.
Zanimljiva i na momente zustar razmjena argumenata sa urednikom Poskoka, Ivanom.
(A poslije tribine, uz kafu, vrlo zanimljiv razgovor).
Sutra Sarajevo.
Dobro su nam posluzile ove tribine.
Mislim da smo nakon pocetne male zbunjenosti sklopili jednu prezentaciju koaj je zanimljiva za cuti.
(Prof. Sarcevic je "Stephen Hawking Ustavnog prava").
p.k.
Banja Luka je bila losa.
I po broju ucesnika i po njihovoj politizaciji svakog ustavno pravnog pojma.
Poslije u izvrsnom novotvorenom "Irish Pub-u" razgovor sa Sasom("Buka").
S prizvukom velike tuge mi prica kako mu je Sarajevo sve dalje i dalje.
Mostar je, barem meni bio jako dobar.
Tridesetak ljudi, ali neobicno raznovrsna publika.
Najbolji dio je bio diskusija nakon prezentacije.
Mix nase teme i komentara i aktuelne situacije.
Zanimljiva i na momente zustar razmjena argumenata sa urednikom Poskoka, Ivanom.
(A poslije tribine, uz kafu, vrlo zanimljiv razgovor).
Sutra Sarajevo.
Dobro su nam posluzile ove tribine.
Mislim da smo nakon pocetne male zbunjenosti sklopili jednu prezentaciju koaj je zanimljiva za cuti.
(Prof. Sarcevic je "Stephen Hawking Ustavnog prava").
p.k.
- harač
- Posts: 5273
- Joined: 13/02/2006 13:30
#8975 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Iako ne podnosim E. Imamovića njegova kolumna na radio.sarajevo otvara dobro pitanje: da li će sa, eventualnom, sahranom Naše Stranke na sljedećim izborima, biti sahranjena i ideja bilo kakve (radikalnije) promjene ustava?
Ovaj prijedlog predstavlja sublimaciju svih prethodnih i diže ih na neki nivo. Stanovništvo se obavještava, vrše se prezentacije, prijedlog je već neko vrijeme lako dostupan na netu, sada se održavaju i rasprave/debate, novinski je popraceno, očekujem da će biti i još dosta priče tijekom kampanje. Ako stvarno Naša Stranka politički bude sahranjena na sljedećim izborima, da li će bilo kakvi novi, slični/isti, prijedlozi promijene ustava ikad više biti legitimni? Nakon svega ovoga narod/ovce/*ovna/štagod kažu: čuli smo (a slušali smo i ranije milion puta) - razumjeli smo - nečemo! Drugim riječima, da li se na ovakvom insistiranju, monopolizaciji ideje, ista vodi u konačni bankrot? Ko će nakon toga moći reći: evo mi nastavljamo s istim (jer, više od ovoga i nije moguće), znajući da je već nuđeno i stalno odbijano
Ovaj prijedlog predstavlja sublimaciju svih prethodnih i diže ih na neki nivo. Stanovništvo se obavještava, vrše se prezentacije, prijedlog je već neko vrijeme lako dostupan na netu, sada se održavaju i rasprave/debate, novinski je popraceno, očekujem da će biti i još dosta priče tijekom kampanje. Ako stvarno Naša Stranka politički bude sahranjena na sljedećim izborima, da li će bilo kakvi novi, slični/isti, prijedlozi promijene ustava ikad više biti legitimni? Nakon svega ovoga narod/ovce/*ovna/štagod kažu: čuli smo (a slušali smo i ranije milion puta) - razumjeli smo - nečemo! Drugim riječima, da li se na ovakvom insistiranju, monopolizaciji ideje, ista vodi u konačni bankrot? Ko će nakon toga moći reći: evo mi nastavljamo s istim (jer, više od ovoga i nije moguće), znajući da je već nuđeno i stalno odbijano
