Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8826 Re: Šta trenutno čitate?
Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno
.
-
Juliuscezar
- Posts: 6717
- Joined: 11/05/2014 23:47
#8827 Re: Šta trenutno čitate?
Koliko sam vidio iz prvih par stranica definitvno ima zanimljiv stil pisanja. U potpunosti se drzi historijskih cinjenica ali ih ne iznosi suhoparno kao u klasicnom historijskom djelu.Tesla10 wrote:Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno.
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8828 Re: Šta trenutno čitate?
Tako jebhnapoleon1 wrote:Koliko sam vidio iz prvih par stranica definitvno ima zanimljiv stil pisanja. U potpunosti se drzi historijskih cinjenica ali ih ne iznosi suhoparno kao u klasicnom historijskom djelu.Tesla10 wrote:Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno.
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8829 Re: Šta trenutno čitate?
Ima li ovdje ljubitelja Fridriha Ničea? Uzeo sam knjigu "Volja za moć" pa me zanima vaš komentar.
- alcho
- Posts: 1610
- Joined: 31/08/2006 09:08
#8830 Re: Šta trenutno čitate?
Vjerovatno ima ljubitelja, ali nema komentara...ovdje je bitno samo zalijepiti naslovnicu, bez ijednog slova o knjizi.Tesla10 wrote:Ima li ovdje ljubitelja Fridriha Ničea? Uzeo sam knjigu "Volja za moć" pa me zanima vaš komentar.
- sig_garret
- Posts: 290
- Joined: 24/06/2009 11:48
- Location: Chozo Ruins
#8831 Re: Šta trenutno čitate?

Opširna recenzija slijedi
- Donnie Smith
- Posts: 1720
- Joined: 23/06/2012 11:48
#8832 Re: Šta trenutno čitate?
CJ Lyons: Linija života

Prvi slučaj dr. Lydije Fiore, liječnice u hitnoj službi u Pittsburghu, prošao je mnogo bolje od drugog: Jonah, sin šefa kirurgije, umire usprkos svim njezinim naporima. Našavši se pod trenutnom suspenzijom, iščekujući interno ispitivanje i bez jasnih odgovora na pitanje zašto je mladić umro, Lydia pokreće vlastitu istragu. Nalazi autopsije govore joj da se radi u umorstvu, a ...
Na 287. sam strani, od ukupni 411 i za sada
Inače, najezda ovih knjiga po cijeni od 4,95 je nanijela toliko trasha, da je to naprosto nevjerovatno, ali ova im knjiga popravlja dojam. Za sada

Prvi slučaj dr. Lydije Fiore, liječnice u hitnoj službi u Pittsburghu, prošao je mnogo bolje od drugog: Jonah, sin šefa kirurgije, umire usprkos svim njezinim naporima. Našavši se pod trenutnom suspenzijom, iščekujući interno ispitivanje i bez jasnih odgovora na pitanje zašto je mladić umro, Lydia pokreće vlastitu istragu. Nalazi autopsije govore joj da se radi u umorstvu, a ...
Na 287. sam strani, od ukupni 411 i za sada
Inače, najezda ovih knjiga po cijeni od 4,95 je nanijela toliko trasha, da je to naprosto nevjerovatno, ali ova im knjiga popravlja dojam. Za sada
- Sancho Panza
- Posts: 78
- Joined: 10/11/2013 17:02
#8833 Re: Šta trenutno čitate?
Master i Margarita
-
Nikolai Stavrogin
- Posts: 280
- Joined: 21/08/2014 17:57
#8834 Re: Šta trenutno čitate?
Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona
. Kupio u Konzumu za 4,95km
. Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95
. Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95
.
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8835 Re: Šta trenutno čitate?
"Kapital" od Karla Marxa sam u smeću pronašao. Nov, bez oštećenjaNikolai Stavrogin wrote:Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona. Kupio u Konzumu za 4,95km
. Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95
. Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95
.
-
Nikolai Stavrogin
- Posts: 280
- Joined: 21/08/2014 17:57
#8836 Re: Šta trenutno čitate?
Prave vrijednosti na smetljištu, "prave" na pozornici i izlozima. Kapital-penzioner-hljeb-kontejner, socijalizam u grobu, hljeb u kontejneru, kapital(izam) na djelu.Tesla10 wrote:"Kapital" od Karla Marxa sam u smeću pronašao. Nov, bez oštećenjaNikolai Stavrogin wrote:Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona. Kupio u Konzumu za 4,95km
. Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95
. Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95
.
. Raduje me što se odlične knjige mogu pronaći po jeftinim cijenama.
- mondo bizarro
- Posts: 62826
- Joined: 16/07/2009 00:24
- Location: sa yossarianom na pianosi
#8837 Re: Šta trenutno čitate?
ja skoro sve knjige samo na buvljaku kupujem i tu sam našla sve što nisam mogla po knjižarama... što naći, što platiti...
kad sam rekla prodavaču da mi je njegov štand najdraži u cijelom gradu, on mi rekao da je to tako tužno
ja mislila da će mu biti drago
kad sam rekla prodavaču da mi je njegov štand najdraži u cijelom gradu, on mi rekao da je to tako tužno
ja mislila da će mu biti drago
- AhmetShabo
- Posts: 3051
- Joined: 03/03/2011 09:12
#8839 Re: Šta trenutno čitate?
Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ).
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#8840 Re: Šta trenutno čitate?
AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ).![]()
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.

- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#8841 Re: Šta trenutno čitate?
AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ).![]()
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.

- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8842 Re: Šta trenutno čitate?
Samo tu voz dolazi malo kasnije
.
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#8843 Re: Šta trenutno čitate?
Imas finu knjigu na temu voza, njegove istorije, putnika i prijateljstava u njemu, Mozart od Jasne Samic...ne znam koliko ce ta tematika bit interesantna osobi kojoj bi je poklonio, ali je knjiga svakako vrijedna citanja...AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ).![]()
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#8844 Re: Šta trenutno čitate?
Inache besplatan pdf...Jako dobra...


- MaD_ProfessoR
- Posts: 801
- Joined: 16/11/2012 12:00
#8845 Re: Šta trenutno čitate?
Završio obimnu Mukarakijevu Hroniku ptice navijalice, haman 600 str.
Svidjelo se nekome ili ne ono o čemu piše, lik je izvrstan pripovjedač, u stanju od skoro ničega skrojiti takve magične pripovijesti da knjigu ne možeš ispustiti iz ruku.
Spremam se Huxleyevu Genij & Boginja početi večeras.
Svidjelo se nekome ili ne ono o čemu piše, lik je izvrstan pripovjedač, u stanju od skoro ničega skrojiti takve magične pripovijesti da knjigu ne možeš ispustiti iz ruku.
Spremam se Huxleyevu Genij & Boginja početi večeras.
-
Nikolai Stavrogin
- Posts: 280
- Joined: 21/08/2014 17:57
#8846 Re: Šta trenutno čitate?
Zadnji put kad sam bio u Sarajevu, svratim nekad oko 4 sati kod čovjeka na Ciglanama koji se pakovao, pun kioščić knjiga svakojakih. Proberem 4 knjige, malo se cjenkao, na kraju sve skupa bilo 8 km, hej 8km 4 knjige relativno očuvanemondo bizarro wrote:ja skoro sve knjige samo na buvljaku kupujem i tu sam našla sve što nisam mogla po knjižarama... što naći, što platiti...
kad sam rekla prodavaču da mi je njegov štand najdraži u cijelom gradu, on mi rekao da je to tako tužno![]()
![]()
ja mislila da će mu biti drago
- dobar osjecaj
- Posts: 3957
- Joined: 01/08/2014 11:31
#8847 Re: Šta trenutno čitate?
Pao si mi na pamet kad sam maloprije u izlogu opet vidjela naslov "Nocni voz za Lisabon". Nisam citala, po opisu ne bih rekla da je romansa. Obozavam vozove i dogodovstine iz vozova.AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ).![]()
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
http://www.delfi.rs/knjige/6430_nocni_v ... izare.html
Nasla sam ovaj komentar:
Negdje na nekom buvljaku sam bila naisla na neku knjigu koja isto prati avanture nekog lika koji beskrajno putuje vozom ali se nisam uspjela vratiti po knjigu i nemam pojma kako se zove i ko je autor.Iako zaplet insistira na misterioznosti, dramatičnosti, koincidencijama i naglim preokretima, ova knjiga se nikako ne može svesti samo na to, ponajviše zbog knjige u knjizi - neverovatnih filozofskih refleksija u formi dnevnika jednog od junaka. Amado de Prado, čiji život glavni junak pokušava da razotkrije, je pravi vodič kroz preispitivanje duše, života i odluka. Pitanja odnosa slobode i uslovljenosti koje nameću, ili društvene norme, ili porodična tradicija, ili religija, ili pristojnost, se na svakoj stranici iznova postavljaju - da li svako od nas može u nekom trenutku života, pa i onom poznom, da raskine okove sačinjene od konvencija ili straha, i da usmeri život u drugom pravcu. Nesloboda se preispituje na svim nivoima - bilo kao usamljenost (zavisnost od drugih), strah od promene i želja za sigurnošću, strah od represije i političkog ugnjetavanja... Roman se vrti oko ideje da sloboda ne znači i neograničen broj izbora, jer ispravne i dobre namere mogu da dovedu do novih zločina, jer je život komplikovaniji od 10 zapovesti i vaspitanja. Etičke dileme i izbori koji se javljaju pred junacima ove knjige teraju nas da se zamislimo nad svojim izborima i odlukama. Možda je ključna reč koja opisjue ovu potragu – putovanje. Tako putujući vozom za Lisabon, i putujući na mesta gde ga dnevnik odvede, glavni junak, a i mi sa njim, stiže ne samo u nove predele, već i na one raskrnice svoje duše i svoje sudbine, koje ga teraju da pogleda u pravcu životnog puta koji nije izabrao i koji nije ostvario. Knjiga ne nudi odgovor, rasplet i olakšanje, već samo ohrabrenje da se istraže različite mogućnosti i da se osvoji sloboda, bez garancije da je napravljeni izbor i ispravan... Definitivno knjiga koja se ne zaboravlja lako.
- AhmetShabo
- Posts: 3051
- Joined: 03/03/2011 09:12
#8848 Re: Šta trenutno čitate?
@dobar osjecaj
Hvala mnogo. Ako jos neko ima neku knjigu na ovu tematiku nej predlozi slobodno..Najbolje bi bilo da je kakva ljubavna vezana za voz.
Hvala mnogo. Ako jos neko ima neku knjigu na ovu tematiku nej predlozi slobodno..Najbolje bi bilo da je kakva ljubavna vezana za voz.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52662
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8849 Re: Šta trenutno čitate?
postaviše na sličica dana...
na koje vas djelo podsjeća?

na koje vas djelo podsjeća?

-
Romanija
- Posts: 2563
- Joined: 02/10/2008 15:56
- Location: Brexitland

