Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8826 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno :) .
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8827 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Tesla10 wrote:Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno :) .
Koliko sam vidio iz prvih par stranica definitvno ima zanimljiv stil pisanja. U potpunosti se drzi historijskih cinjenica ali ih ne iznosi suhoparno kao u klasicnom historijskom djelu.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8828 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

bhnapoleon1 wrote:
Tesla10 wrote:Završio sam Samarkand od tog pisca i mogu ti reči da je knjiga bila odlična. Vjerujem da mu je i ta dobra sigurno :) .
Koliko sam vidio iz prvih par stranica definitvno ima zanimljiv stil pisanja. U potpunosti se drzi historijskih cinjenica ali ih ne iznosi suhoparno kao u klasicnom historijskom djelu.
Tako je :) . Oduševio me je opis Perzije i grada Smarkanda. Polako i bez žurbe. Odličan pisac :) .
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8829 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Ima li ovdje ljubitelja Fridriha Ničea? Uzeo sam knjigu "Volja za moć" pa me zanima vaš komentar.
User avatar
alcho
Posts: 1610
Joined: 31/08/2006 09:08

#8830 Re: Šta trenutno čitate?

Post by alcho »

Tesla10 wrote:Ima li ovdje ljubitelja Fridriha Ničea? Uzeo sam knjigu "Volja za moć" pa me zanima vaš komentar.
Vjerovatno ima ljubitelja, ali nema komentara...ovdje je bitno samo zalijepiti naslovnicu, bez ijednog slova o knjizi.
User avatar
sig_garret
Posts: 290
Joined: 24/06/2009 11:48
Location: Chozo Ruins

#8831 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sig_garret »

Image

Opširna recenzija slijedi
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#8832 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

CJ Lyons: Linija života

Image



Prvi slučaj dr. Lydije Fiore, liječnice u hitnoj službi u Pittsburghu, prošao je mnogo bolje od drugog: Jonah, sin šefa kirurgije, umire usprkos svim njezinim naporima. Našavši se pod trenutnom suspenzijom, iščekujući interno ispitivanje i bez jasnih odgovora na pitanje zašto je mladić umro, Lydia pokreće vlastitu istragu. Nalazi autopsije govore joj da se radi u umorstvu, a ...


Na 287. sam strani, od ukupni 411 i za sada :thumbup:

Inače, najezda ovih knjiga po cijeni od 4,95 je nanijela toliko trasha, da je to naprosto nevjerovatno, ali ova im knjiga popravlja dojam. Za sada
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#8833 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sancho Panza »

Master i Margarita
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#8834 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nikolai Stavrogin »

Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona :D. Kupio u Konzumu za 4,95km :lol: . Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95 :sad: . Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95 :shock: .
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8835 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Nikolai Stavrogin wrote:Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona :D. Kupio u Konzumu za 4,95km :lol: . Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95 :sad: . Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95 :shock: .
"Kapital" od Karla Marxa sam u smeću pronašao. Nov, bez oštećenja :) . Raduje me što se odlične knjige mogu pronaći po jeftinim cijenama.
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#8836 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nikolai Stavrogin »

Tesla10 wrote:
Nikolai Stavrogin wrote:Evo baš krećem čitati "Fedona" od Platona :D. Kupio u Konzumu za 4,95km :lol: . Sereš se na tu "kultuTu i umjeŠnost" koju uzmeš po akcijskoj cijeni u Konzumu za famoznih 4,95 :sad: . Nadam se da ovdje ima čitatelja koji kupuju knjige na pijačnim štandovima po marku, dvije, a wannabe pozeri čitači nek' kupuju knjige za 4,95 :shock: .
"Kapital" od Karla Marxa sam u smeću pronašao. Nov, bez oštećenja :) . Raduje me što se odlične knjige mogu pronaći po jeftinim cijenama.
Prave vrijednosti na smetljištu, "prave" na pozornici i izlozima. Kapital-penzioner-hljeb-kontejner, socijalizam u grobu, hljeb u kontejneru, kapital(izam) na djelu. :run:
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#8837 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mondo bizarro »

ja skoro sve knjige samo na buvljaku kupujem i tu sam našla sve što nisam mogla po knjižarama... što naći, što platiti...
kad sam rekla prodavaču da mi je njegov štand najdraži u cijelom gradu, on mi rekao da je to tako tužno :cry: :D
ja mislila da će mu biti drago :lol:
TaraCrvena
Posts: 165
Joined: 08/05/2015 20:48

#8838 Re: Šta trenutno čitate?

Post by TaraCrvena »

Hramsove price
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#8839 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AhmetShabo »

Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ). :D
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#8840 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tabhana »

AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ). :D
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
Image

:evil:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8841 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ). :D
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.

Image

:D :D
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8842 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Samo tu voz dolazi malo kasnije :mrgreen: .
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8843 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ). :D
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
Imas finu knjigu na temu voza, njegove istorije, putnika i prijateljstava u njemu, Mozart od Jasne Samic...ne znam koliko ce ta tematika bit interesantna osobi kojoj bi je poklonio, ali je knjiga svakako vrijedna citanja...
User avatar
SmokingMan
Posts: 22522
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#8844 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Inache besplatan pdf...Jako dobra...

Image
User avatar
MaD_ProfessoR
Posts: 801
Joined: 16/11/2012 12:00

#8845 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MaD_ProfessoR »

Završio obimnu Mukarakijevu Hroniku ptice navijalice, haman 600 str.
Svidjelo se nekome ili ne ono o čemu piše, lik je izvrstan pripovjedač, u stanju od skoro ničega skrojiti takve magične pripovijesti da knjigu ne možeš ispustiti iz ruku.

Spremam se Huxleyevu Genij & Boginja početi večeras.
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#8846 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nikolai Stavrogin »

mondo bizarro wrote:ja skoro sve knjige samo na buvljaku kupujem i tu sam našla sve što nisam mogla po knjižarama... što naći, što platiti...
kad sam rekla prodavaču da mi je njegov štand najdraži u cijelom gradu, on mi rekao da je to tako tužno :cry: :D
ja mislila da će mu biti drago :lol:
Zadnji put kad sam bio u Sarajevu, svratim nekad oko 4 sati kod čovjeka na Ciglanama koji se pakovao, pun kioščić knjiga svakojakih. Proberem 4 knjige, malo se cjenkao, na kraju sve skupa bilo 8 km, hej 8km 4 knjige relativno očuvane :| . Kaže on meni da bude po 2,3 dana niko ništa ne kupi, to je mnogo žalosno, ljudi se guraju po knjižarama,fensiraju se po jebenom Konzumu da ih vide kako kupuju glupe knjige od 4,95, žale se kako su knjige skupe, a ovamo ćeš pomoći siromašnom čovjeku tako što ćeš kupiti od njega knjigu, sebi ćeš još više pomoći kupivši toliki kvalitet za tako mizernu cijenu.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#8847 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

AhmetShabo wrote:Treba mi knjiga da poklonim nekome. Zelio bih da to bude knjiga sa radnjom u vozu ili vezano za to po mogucnosti neka romansa ili slicno (nemojte se smijati ). :D
Valjda me razumijete sta govorim. Pa predlozite mi ako ima takvih a da su bas dobre.
Pao si mi na pamet kad sam maloprije u izlogu opet vidjela naslov "Nocni voz za Lisabon". Nisam citala, po opisu ne bih rekla da je romansa. Obozavam vozove i dogodovstine iz vozova.

http://www.delfi.rs/knjige/6430_nocni_v ... izare.html

Nasla sam ovaj komentar:
Iako zaplet insistira na misterioznosti, dramatičnosti, koincidencijama i naglim preokretima, ova knjiga se nikako ne može svesti samo na to, ponajviše zbog knjige u knjizi - neverovatnih filozofskih refleksija u formi dnevnika jednog od junaka. Amado de Prado, čiji život glavni junak pokušava da razotkrije, je pravi vodič kroz preispitivanje duše, života i odluka. Pitanja odnosa slobode i uslovljenosti koje nameću, ili društvene norme, ili porodična tradicija, ili religija, ili pristojnost, se na svakoj stranici iznova postavljaju - da li svako od nas može u nekom trenutku života, pa i onom poznom, da raskine okove sačinjene od konvencija ili straha, i da usmeri život u drugom pravcu. Nesloboda se preispituje na svim nivoima - bilo kao usamljenost (zavisnost od drugih), strah od promene i želja za sigurnošću, strah od represije i političkog ugnjetavanja... Roman se vrti oko ideje da sloboda ne znači i neograničen broj izbora, jer ispravne i dobre namere mogu da dovedu do novih zločina, jer je život komplikovaniji od 10 zapovesti i vaspitanja. Etičke dileme i izbori koji se javljaju pred junacima ove knjige teraju nas da se zamislimo nad svojim izborima i odlukama. Možda je ključna reč koja opisjue ovu potragu – putovanje. Tako putujući vozom za Lisabon, i putujući na mesta gde ga dnevnik odvede, glavni junak, a i mi sa njim, stiže ne samo u nove predele, već i na one raskrnice svoje duše i svoje sudbine, koje ga teraju da pogleda u pravcu životnog puta koji nije izabrao i koji nije ostvario. Knjiga ne nudi odgovor, rasplet i olakšanje, već samo ohrabrenje da se istraže različite mogućnosti i da se osvoji sloboda, bez garancije da je napravljeni izbor i ispravan... Definitivno knjiga koja se ne zaboravlja lako.
Negdje na nekom buvljaku sam bila naisla na neku knjigu koja isto prati avanture nekog lika koji beskrajno putuje vozom ali se nisam uspjela vratiti po knjigu i nemam pojma kako se zove i ko je autor.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#8848 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AhmetShabo »

@dobar osjecaj
Hvala mnogo. Ako jos neko ima neku knjigu na ovu tematiku nej predlozi slobodno..Najbolje bi bilo da je kakva ljubavna vezana za voz. :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52662
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8849 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chmoljo »

postaviše na sličica dana...

na koje vas djelo podsjeća? :D

Image
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8850 Sapiens: A Brief History of Humankind

Post by Romanija »

Image
Post Reply