Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#8801 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by volta dzontra »

Challenger__ wrote:OK, ali ja ipak mislim da je "light" primjereniji termin. Jer Haris je - hard core - a ovi su "ligt" varijacija na istu temu.
Ok light. Emina Ganic je definitivno light u odnosu na Azru Hadziahmetovic...
Meni kao pripadniku "neliberalne manjine" je potpuno svejedno hoce li mi (ne volim termin jer je banalan ali) princip "jedan covjek jedan glas" uvesti Gavrilo Grahovac ili Pedja Kojovic...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#8802 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Challenger__ »

:lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#8803 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by ultima_palabra »

Koji dijalog, jbt :-)
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#8804 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by -LIBERO- »

volta dzontra wrote:"jedan covjek jedan glas" uvesti Gavrilo Grahovac ili Pedja Kojovic...
A koji je princip idealniji i posteniji od jedan covjek jedan glas?
Mozda jedan covjek 3 glasa samo zato sto je etnicki ovakav ili onakav?

I onda se pojedinci koji se zalazu za takvo nesto, toboze ismijavaju osnovnim principima demokratije, i ako cemo otvoreno, civilizacijskim principima.

Za zastitu kolektivnih interesa, prava i sl. bi postojali mehanizmi koji su ocito potrebni u ovako slozenoj drzavnoj zajednici. Ima rijesenje i za to, koje svakako nije nesto sto se ne moze uklopiti u "jedan covjek jedan glas"
Last edited by -LIBERO- on 11/08/2012 00:20, edited 1 time in total.
volant
Posts: 99
Joined: 05/04/2012 17:45

#8805 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by volant »

-LIBERO- wrote:
volta dzontra wrote:"jedan covjek jedan glas" uvesti Gavrilo Grahovac ili Pedja Kojovic...
A koji je princip idealniji i posteniji od jedan covjek jedan glas?
Mozda jedan covjek 3 glasa samo zato sto je etnicki ovakav ili onakav?

I onda se pojedinci koji se zalazu za takvo nesto, toboze ismijavaju osnovnim principima demokratije, i ako cemo otvoreno, civilizacijskim principima.

Za zastitu kolektivnih interesa, prava i sl. bi postojali mehanizmi koji su ocito potrebni u ovako slozenoj drzavnoj zajednici. iam rijesenje i za to, koje svakako nije nesto sto se ne moze uklopiti u "jedan covjek jedan glas"
:thumbup:
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#8806 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by volta dzontra »

-LIBERO- wrote:
volta dzontra wrote:"jedan covjek jedan glas" uvesti Gavrilo Grahovac ili Pedja Kojovic...
A koji je princip idealniji i posteniji od jedan covjek jedan glas?
Mozda jedan covjek 3 glasa samo zato sto je etnicki ovakav ili onakav?

I onda se pojedinci koji se zalazu za takvo nesto, toboze ismijavaju osnovnim principima demokratije, i ako cemo otvoreno, civilizacijskim principima.

Za zastitu kolektivnih interesa, prava i sl. bi postojali mehanizmi koji su ocito potrebni u ovako slozenoj drzavnoj zajednici. Ima rijesenje i za to, koje svakako nije nesto sto se ne moze uklopiti u "jedan covjek jedan glas"
Ponekad, istupate sa stanovišta kako bi u BiH se moralo poštovati pravo “jedan čovjek – jedan glas”, što smatrate opećecivilizacijskom tekovinom ljudskih prava. To je, haman, utopija sa stanovišta današnje pozicije Bošnjaka.

Reisu-l-ulema: Ne, to nije utopija. To je civilizacijska i demokratska tekovina koja nema alternativu. Samo je pitanje vremena kad će taj univerzalni princip "jedan čovjek, jedan glas" biti primjenjen na cijelu državu Bosnu i Hercegovinu. Mislilo se da je ukidanje apartheida u Jožnoj Africi utopija, ali nije. Zlo i nepravda mogu dugo da traju, ali ne mogu preživjeti ispit povijesti.

Nedavno ste rekli da Bošnjaci uporno govore kako žele živjeti sa svima i dijeliti žvotni proctor, pa i državu. Ali ste upozorili da, pošto ih se kao takve ne cijeni, mogli reči sa kime više ni oni ne žele živjeti. Šta to znači?

Reisu-l-ulema. To znači da je sve više Bošnjaka koji misli da je vrijeme da se kaže da je Bosna zemlja Bošnjaka i ostalih koji je vole i prihvataju kao svoju jedinu domovinu i jedinu državu te da su spremni da se bore za jedinstvenu i suverenu bosansku državu kao što su Poljaci spremini da se bore za svoju Poljsku, Mađari za svoju Mađarsku, Srbijanci za svoju Srbiju, Hrvati za svoju Hrvatsku, Danci za svoju Dansku itd.


Sve je ovo ok! Legitimna bošnjačka politika! Ali nemojte to zamotavati u neku općecivilizacijsku priču. Sa stanovištva modernih liberalnih teoretičara "jedan čovjek jedan glas" je prevladano rješenje za multietničke države.
Ako nekom na političkim seminarima u Sarajevu pune glavu s tim ne znači da je istina....
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#8807 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by sabina1 »

Challenger__ wrote:
volta dzontra wrote: Znači...ipak...SBIH.. :lol: :lol: :lol:
Light. :-D

SBiH light :D
Stranka za Bosnu i Hercegovinu je nastala krajem rata. Osnovali su je nekadašnjii članovi SDA koji se nisu uhljebili nigdje.
Za svog postojanja ta stranka je uspjela slijedeće :

- Kreirati i sprovesti privatizaciju u Bosni i Hercegovini , klasičnu kopiju poljske privatizacije ,a takav princip kod nas nije dobila zeleno svjetlo niti od jednog relevantnog domaćeg ili stranog ekonomskog eksperta. Rezultati te privatizacije su jasni. Ostaci nekada razvijene socijalističke privrede koji nisu opljačkani ili stradali u agresiji su u potpunosti uništeni. Firme su se prodavale u bescijenje , razni kadrovi SzBiH su se proglašavali "nenadležnima" najčešće kada bi se ispitivala (istina rijetko) odgovornost pojedinih segmenata iste. Stotine hiljade ionako siromašnih građana je ostalo bez nominalne egzistencije - na ulici a njihovi novci kojima su građene pomenute kompanije su poklonjeni raznim "investitorima". Na čelu ovog "projekta sprovedbe privatizacije" je stajao Silajdžić dr. Haris osobno. Recimo da smo ga često viđali u Zenici čija je Željezara sa 24.000 radnika (ili teoretski 96000 nahranjenih usta) u "razvitku" pretvorena u firmu od 2700 radnika što je jedva više od 10%. Za to je dobio "zlatan sat". Koliko je dobila država i grad Zenica - ne znam a ne bih ni vjerovala. Niti jednu , jedinu riječ.
- Odbiti Aprilski paket iz 2006 godine čime je riješen jedan dio Ustavnih pitanja u Bosni i Hercegovini. Gotovo dvije trećine građana BIH su podržali ove promjene ali SzBiH - nije. Srušila je iste , osuđujući narode u BiH da i dalje raspravljaju o takvoj vrsti politike umjesto da hitno sprječavaju rapidno opadanje zemlje u svim segmentima - iako je stanje alarmantno. Obećala je 100 % BiH (meni ni dan danas nije jasno šta to znači) što bi predstavljalo državu bez entiteta???????. No stvorila je državu koja ne može učiniti ništa bez Dodika. Nikada njeni kadrovi nisu odgovarali nigdje zbog tako besramne obmane i igre na kartu ljubavi Bošnjaka/kinja spram vlastite zemlje. Bošnjaci su dobili 100 % jak Bošnjakistan koji je omeđen s vrlo jakim gotovo nezavisnim Dodikovim RS-om i teritorijem na kojem HDZ ima "apsolutno hrvatsko povjerenje" .
Nikada za ovo nisu odgovarali.
- Uspostaviti zvaničnu funkciju "osnivač". (iz ovog se vjerovatno izrodila nova titula - "utemeljitelj" ali to je samo mašta)
- Vrlo jasno 1996 reći : "Srbi u Srbiju , Hrvati u Hrvatsku jer u BiH žive samo Bosanci i Hercegovci "(parafraza) čime je jasno stavila sve diskriminatorne pozicije na stol (pošteno) ali je time rekla da sve moje drage , komšije , prijatelji koji sebe slučajno ipak i dalje nazivaju Hrvatima i Srbima treba da - sele. Ne znam samo gdje je ovdje moja malenkost odnosno osobe slične meni jer se ne izjašnjavam ni kao Srpkinja , ni kao Hrvatica ni kao Bosanka / Hercegovka nego kao Bošnjakinja tako da nisam shvatila poruku? Čak mi je jako drago što nisam bila "tema"ove opservacije.
- Održati se na vlasti od 1980 - 2010 gotovo trideset godina !!! Naime iako se mnoge bh stranke trebaju nagraditi zbog truda i želje da dođu na vlast , SzBiH je bila među rekorderima ! Raritet je čak i među bh.partijama da neko bude član SKBiH pa SDA pa SzBiH i tako raznim kombinacijama i koalicijama ostane na vlasti 30 godina. Gotovo kao Tito. Od srca zahvaljujem Lagumdžiji Dr. Zlatku na prekidu ove tradicije.
-Uspostaviti , kreirati i održavati vlast na svim nivoima BiH a istovremeno se hladno ponašati kao opozicija.

Prvo totalno je suludo ideju o 6 ekonomskih regija, još iz pedesetih godina dvadesetog vijeka , etiketirati kao "ideju SzBIH". To je nelogično kao i predstavljanje Silajdžić Dr. Harisa da će biti pravedan predsjednik svih građana. Ta ideja je toliko "eksluzivna" , "friška" i "inovativna" izgleda samo onima sa planete Kripton a opet kad pročitam da se rodila u glavama "trusta mozgova SzBiH" , dođe mi da sebi prosviram mozak. Ta ideja je opšta , univerzalna i najkompletnija no neprimjenjiva jer su rezultati genocida i agresije - legalizirani . Borba za takvu ideju je legitimna ali nikako nije prioritet bilo kog političara u BiH jer nevjerovatno gubimo i vrijeme i utrku sa svijetom da nam to pitanje treba biti posljednje. Nikako da ga zaboravimo ali još manje da ga namećemo. Treba sačekati povoljnije vjetrove. I intelekualne i materijalne.
SDP ima sličan koncept po ovom pitanju ima ga i SDA tako da ne vidim zašto oni ne bi bili "lightovi".Zašto SzBiH light nije recimo....bilo koji građanin/ka BiH koji ne živi u RS ili dijelu BiH gdje HDZ ima "apsolutno hrvatsko povjerenje"?
Zašto recimo SzBiH nije SDP light ili SBB extra? Koja je razlika ? Možda u nekim tamo koalicijama..? Možda, više se ne zna ni ko pije ni ko plaća....ima raznog duhana..i hercegovaćkog...

Sasvim sam sigurna (eto i pitanja PK ako ovo bude čitao , hoće li NS ovo potencirati i smatra li Ustvano pitanje BiH prvim prioritetom svih politika?) da NS ovo neće potencirati u smislu da je ustavno pitanje najbitnije.Nikako nebitno ali još manje primarno bitno jer SMO GLADNI , NEOBRAZOVANI I NEZAPOSLENI. Zato nije toliko bitno.
Porediti NS sa SzBiH u ovom segmentu je totalno zlonamjerno i zlurado. Porediti SzBiH sa NS u svim ostalim segmentima (kadrovi , finansiranje , čestitost , principijelnost , racionalnost) predstavlja materijal za sud jer to je velika uvreda. Ogromna. Porediti stranku sa gotovo 10.000 dana na vlasti (uz malo mašte) i stranku bez jednog minuta vlasti , i stranke totalno suprotnih namjera se ne može čak ni u Mikijevom Zabavniku.

Bila sam budna sutra je subota....još vjerujem da moja Opština a nakon nje i moja zemlja (u kojoj će račune plaćati moja malenkost) može dalje. I dalje vjerujem u partiju na čijoj temi diskutujemo. Naivna ili ne - nije ni važno , razočarenja u ovoj zemlji su postala svakodnevnica....

EDIT : Uzeti u bilo koji kontekst Gavrila Grahovca i Peđu Kojovića samo zato jer su obojica građani BiH srpske nacionalnosti je krajnje degutantno i nekulturno. Kao ono - ej Srbi imaju ideje i prijedloge o građanskoj BiH !!!..šovinizam
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#8808 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Challenger__ »

Prvo treba da budemo na čisto sa samim sobom: da li pričamo o BiH, ili BiH poistovjećujemo samo sa svojom grupom (Bošnjacima, Srbima ili Hrvatima). Ako je u pitanju ovo drugo, onda je riječ o socijalnom autizmu i tu nema priče , niti ima ikakvoga posla. Ali, ako pričamo o Bosni i Hercegovini kao cjelini, onda se nalazimo pred jednom cjelinom koja se ne može sagledavati partikularnom optikom.


Bosna i Hercegovina je kompleksna, složena zemlja, te, ko joj želi dobro mora da ima u vidu sve njene senzibilitete, njene različitosti, od individualnih, građanskih, do kulturnih, konfesionalnih i nacionalnih. Et vice versa.

Ako se svim individualitetima i kolektivitetima (kako nacionalnim, tako socijalnim) prilazi obzirno i sofisticirano, njena šarolikost postaje njena snaga, a ako se tim razlikama prilazi bahato i nadmeno, onda njene razlike postaju njena trajna slabost.

Razlikama se prilazi obzirno samo na osnovama najšireg konsenzusa (po, npr. modelu konsocijacije, koji je bio prelazni model za Holandiju, decenijama iza II svetskog rata, a koji je aktivan i danas u Švajcarskoj).

Bosni i Hercegovini treba široki konsenzus, a ne partikularna i primitivna, SZBiH, SNSD ili NS (SBiH light) rješenja.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8809 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Pedja Kojovic wrote:Naša stranka usvojila prijedlog ustavne reforme

Edin ŠarčevićFOTO: sensservis.eu
U Sarajevu je danas održana objedinjena sjednica Predsjedništva i Glavnog odbora Naše stranke na kojoj je raspravljano o mogućnostima ustavnih reformi u Bosni i Hercegovini.

Na sjednici je usvojen dokument ''Prijedlog ustavne reforme Naše stranke - Principi'', koji je na zahtjev Naše stranke izradio Centar za javno pravo pod rukovodstvom profesora Edina Šarčevića.
...
Prema prijedlogu koji je Glavni Odbor Naše stranke jednoglasno usvojio budući teritorijalni ustroj bi, umjesto u dva entiteta i deset kantona, državu BiH organizovao u četiri visoko osamostaljene, geografski, ekonomski i demografski opravdane federalne jedinice i dva distrikta: Sarajevo i Brčko.

U takvom procesu restruktuiranja ustavno-teritorijalne ustrojenosti neizbježna je denominacija sadašnjih entiteta saopćeno je iz Naše stranke.

Potrebno bi bilo zamijeniti naziv ''Federacija BiH'' nazivom koji se neće podudarati sa imenom države, dok bi naziv ''Republika Srpska'' bio zamjenjen etnički neutralnim imenom...
Gospodine Kojović

Nakon što sam se sedam dana "autobanovao" sa ove teme, jer sam predložio nešto što su neke kolege forumaši odmah proglasili infantilnim, a vi niste niti reagovali (vjerovatno ste i vi pomislili isto), ovom prilikom bih vam uputio nekoliko pitanja, koja se odnose na sadržaj naprijed navedenih prijedloga, u vezi sa teritorijalnom organizacijom:

Da li u svome planu nove teritorijalne organizacije, eksperti koji rade ovaj prijedlog, imaju već naznačene granice između navedene četiri federalne jedinice? Da li bi se prilikom određivanja granica između tih federalnih jedinica poštovala sadašnja podjela na dva entiteta (u smislu da bi dvije federalne jedinice bile u cijelosti na teritoriji sadašnje Federacije BiH, a dvije na teritoriji sadašnje Republike Srpske)?

Ako ne bi, nije mi jasno zbog čega se u ovome prijedlogu govori o zamijeni naziva sadašnjih entiteta novim nazivima, kada bi ta nova teritorijalna organizacija, u stvari, označavala prestanak postojanja tih entiteta, a ne samo njihovu "denominaciju". Jesu li se autori prijedloga uplašili da bi termin "prestanak postojanja" bio prestrašan za nečije uši, pa su upotrijebili termin "denominacija". Ili su autori prijedloga zaključili da treba svaki od postojećih entiteta, podijeliti na po dvije federalne jedinice i isključiti teritorije gradova Sarajevo i Istočno Sarajevo iz postojećih entiteta i od tih teritorija formirati Distrikt Sarajevo.

Također bih molio da mi autori prijedloga pojasne, koji je smisao u novoj teritorijalnoj organizaciji, zadržati Distrikt Brčko, kada se radi o teritorijalnoj jedinici, koja je proistekla iz nedorečenosti Dejtonskog mirovnog sporazuma i potrebe da se on čim prije "na vrat na nos" potpiše. Ako se radi nova teritorijalna organizacija, koja predstavlja modifikaciju onoga što je definisano u tome sporazumu (i Ustavu proisteklom iz njega), onda je logično da se teritorija sadašnjeg Distrikta Brčko, uklopi u neku od četiri federalne jedinice.
Pedja Kojovic wrote: ... Budući parlament Bosne i Hercegovine, bio bi organiziran po ugledu na parlamente evropskih složenih država, tj. kao dvodomni parlament sačinjen od predstavničkog doma i doma u kojem su ravnopravno reprezentirane federalne jedinice.

Raspodjela nadležnosti između države i federalnih jedinica i dva distrikta, na isključive i okvirne, rukovodila bi se evropskim trendom i iskustvom regionalizacije, kao i potrebama integracije BiH u EU...
Da li bi dom u kojem bi bile ravnopravno zastupljene federalne jedinice, imao podjednak broj zastupnika iz svake od federalnih jedinica (u kojem slučaju bi glasovi birača iz federalnih jedinica sa manjim brojem stanovnika imali veću snagu od glasova birača iz federalnih jedinica sa većim brojem stanovnika) ili bi broj zastupnika iz pojedine federalne jedinice, bio proporcionalan broju stanovnika u toj federalnoj jedinici?

Da li bi distrikti bili zastupljeni svojim zastupnicima u tome domu?

Inače, ovo postojanje distrikta u dijelu prijedloga koji se odnosi na teritorijalnu organizaciju, smatram suvišnim. Volio bih da autori prijedloga pojasne šta se dobija time, ako u sastavu Bosne i Hercegovine, postoje jedan ili dva distrikta.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8810 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Challenger__ wrote:Prvo treba da budemo na čisto sa samim sobom: da li pričamo o BiH, ili BiH poistovjećujemo samo sa svojom grupom (Bošnjacima, Srbima ili Hrvatima). Ako je u pitanju ovo drugo, onda je riječ o socijalnom autizmu i tu nema priče , niti ima ikakvoga posla. Ali, ako pričamo o Bosni i Hercegovini kao cjelini, onda se nalazimo pred jednom cjelinom koja se ne može sagledavati partikularnom optikom.


Bosna i Hercegovina je kompleksna, složena zemlja, te, ko joj želi dobro mora da ima u vidu sve njene senzibilitete, njene različitosti, od individualnih, građanskih, do kulturnih, konfesionalnih i nacionalnih. Et vice versa.

Ako se svim individualitetima i kolektivitetima (kako nacionalnim, tako socijalnim) prilazi obzirno i sofisticirano, njena šarolikost postaje njena snaga, a ako se tim razlikama prilazi bahato i nadmeno, onda njene razlike postaju njena trajna slabost.

Razlikama se prilazi obzirno samo na osnovama najšireg konsenzusa (po, npr. modelu konsocijacije, koji je bio prelazni model za Holandiju, decenijama iza II svetskog rata, a koji je aktivan i danas u Švajcarskoj).

Bosni i Hercegovini treba široki konsenzus, a ne partikularna i primitivna, SZBiH, SNSD ili NS (SBiH light) rješenja.
Hajdemo pričati o Bosni i Hercegovini kao cjelini.

Bosna i Hercegovina je država koja je trenutno organizovana kao asimetrična konfederacija dva entiteta, od kojih je jedan entitet organizovan centralistički, a drugi entitet je organizovan kao federacija deset kantona, od kojih njih osam ima centralistički način formiranja vlasti i odlučivanja, a dva kantona imaju problem sa formiranjem vlasti, na koji se potroši veliki dio mandata.

U toj Bosni i Hercegovini stanuje (ovaj mi termin nekako najadekvatnije zvuči) tri do četiri miliona, mahom nezadovoljnih i ne baš sretnih ljudi.

Trenutna politička organizacija (Ustav, političke partije koje su na vlasti, teritorijalna organizacija, ...) ove države je zasnovana na podjeli na tri kolektiviteta. Ta podjela, kako god je mi zvali, u svojoj suštini je zasnovana na religijskoj različitosti i ni na kakvoj drugoj, dakle niti nacionalnoj, niti socijalnoj, niti kulturološkoj.

Model konsocijacije, koji vi spominjete u svojim primjerima, ne može zaživjeti u političkom sistemu gdje je podjela na kolektivitete zasnovana na religijskoj različitosti. U Nizozemskoj ima samo 39% vjernika, tako da je situacija neusporediva sa BiH.

Zamislite da Švajcarska svoj model konsocijacije, koji je zasnovan na postojanju jezičko-kulturoloških kolektiviteta, zamijeni "našim" (ili libanonskim, ako hoćete) modelom konsocijacije kolektiviteta zasnovanih na vjerskim različitostima (38,8% rimokatolika, 30,9% protestanata, 4,5% muslimana, 20,1% agnostika / ateista, 5,7% ostalih vjernika). Pretpostavljam da bi se vrlo brzo iz zemlje poznate po čokoladi, satovima i sigurnim bankama, pretvorila u zemlju poznatu po rijekama izbjeglica u Francusku, Njemačku i Italiju.
volta dzontra wrote: ... Sve je ovo ok! Legitimna bošnjačka politika! Ali nemojte to zamotavati u neku općecivilizacijsku priču. Sa stanovištva modernih liberalnih teoretičara "jedan čovjek jedan glas" je prevladano rješenje za multietničke države.
Ako nekom na političkim seminarima u Sarajevu pune glavu s tim ne znači da je istina....
Tvrdim da je put ka stvaranju Bosne i Hercegovine kao zemlje sretni(ji)h ljudi, popločan idejom modifikacije postojećeg političkog sistema zasnovanog na konsocijaciji kolektiviteta u politički sistem zasnovan na individualitetu. Jedan od osnova takvog političkog sistema je princip jedan čovjek - jedan glas. I to primijenjen na biranje predstavnika u sve nivoe vlasti - od opštine (gdje se, naravno taj sistem već primijenjuje), preko kantona (gdje se također primijenjuje), do entiteta i države.
Last edited by Seawolf on 11/08/2012 10:16, edited 1 time in total.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#8811 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

seawolf

Mi smo vrlo svjesno u diskusiju pustili prijedlog ustavnih principa, a ne prijedlog ustava, kako bi nedvosmisleno pokazali da se radi o pocetnom dokumentu koji kroz strucnu i javnu raspravu treba da dobije precizniji sadrzaj.

Granice 6 federalnih jedinica nisu odredjene u ovom prijedlogu, osim sto je naznaceno da bi ih se trebalo odrediti
na osnovu strucnih argumenata - industrija, saobracaj, geografija, etnicki sastav,itd.
U nasem prijedlogu dvije su federalne jedinice u RS-u, a dvije u FBiH, plus dva distrikta, Sarajevo i Brcko.
Distrikt Sarajevo bi, mi predlazemo, ukljucivao i dijelove I.Sarajeva i dio onoga sto je sada Kantona Sarajevo.
Mi predlazemo da se zadrzi DIstrikt Brcko jer funkcionise dobro. Naziv RS-a se mijenja zbog etnicke odrednice koju sadrzi a naziv FBiH zbog toga sto je BiH naziv drzave.

S obzirom da su ravnpravne bez obzira na svoju velicinu, broj stanovnika i ekonomsku snagu, federalne jedinice i dva distrikta u parlamentarnom domu u kojem se predstavljene imaju podjednak broj zastupnika.

U saradnji sa Evropskom komisijom krajem avgusta ce bit organizovane javne tribine.
Banjaluka - 25., Mostar 26. i Sarajevo 27.
To ce biti prilika da saznate vise detalja o svemu, razgovarate sa autorom i drugim ekspertima i sugerisete bolja rjesenja.

p.k.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8812 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Hvala lijepo na pojašnjenjima i informaciji.

Bit ću na javnoj tribini, 27. avgusta, pod uslovom da bude održana iza 18:00 sati.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#8813 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

seawolf

Nazalost, mislim da je javna tribina u Sarajevu zakazana u dnevnom terminu, oko 11, ili tako nesto.
Druga serija tribina, koja ce po terminima bit prilagodjenija onima koji rade, ce biti organizovana odmah nakon izbora.
Mi cemo takodje, organizovati internu raspravu po opstinskim odborima na koje naravno mogu doci i gradjani.
Ukoliko zelite ja na forumu mogu postaviti lokacije&termine - kad ih budem znao.


p.k.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8814 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Pedja Kojovic wrote: ...Mi cemo takodje, organizovati internu raspravu po opstinskim odborima na koje naravno mogu doci i gradjani.
Ukoliko zelite ja na forumu mogu postaviti lokacije&termine - kad ih budem znao.


p.k.
Naravno, samo objavite lokacije i termine.

Nadam se da se i ostali forumaši slažu s tim.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#8815 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by pemanapemani »

Znam da je off topic i unaprijed se izvinjavam. Glupo mi je pokretati novu temu ili pitati na drugim temama na kojima se čavrlja o popisu, jer bi sve otišlo u krivom smjeru – može li se eskivirati popis stanovništva?

Razlog – nemam više snage za raznorazna objašnjavanja zašto sam Bosanac i Hercegovac i zašto se ne želim etnički izjašnjavati. Pun mi je ku.ac toga da me poistovjećuju sa Silajdžićem, lopovskom SzBiH, da me rodbina proglašava psihijatrijskim slučajem jer neću da budem Hrvat, da mi na razgovorima za posao savjetuju da se selim iz BiH, itd.
Prije tri dana me zaustavila policija (sa razlogom, napravio sam „objektivni“ prekršaj) i policajac me hladno pita jesam li Srbin. Odgovorio sam mu da njega ne bi trebalo biti briga koje sam narodnosti, a kada već pita da sam Bosanac i Hercegovac, on se cinično nasmijao i konstatovao - čuj (ime), a kao Bosanac i Hercegovac.

Eto, ako neko zna koja je procedura „nepopisivanja“, molio bih da mi odgovori. Hvala.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8816 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

pemanapemani wrote:Znam da je off topic i unaprijed se izvinjavam. Glupo mi je pokretati novu temu ili pitati na drugim temama na kojima se čavrlja o popisu, jer bi sve otišlo u krivom smjeru – može li se eskivirati popis stanovništva?
...
Eto, ako neko zna koja je procedura „nepopisivanja“, molio bih da mi odgovori. Hvala.
Vrlo jednostavno - u aprilu iduće godine, ne budeš u svome stanu (kući) kada dođu popisivači i oni te ne popišu.

Nikakve sankcije zbog toga nećeš trpjeti.

A i pozitivno ćeš utjecati na vrijednost bruto proizvoda po glavi stanovnika Bosne i Hercegovine, jer ćeš smanjti broj u nazivniku.

Uzgred, da te pitam, zbog čega ti je toliko stalo da te ne popišu. Je li to samo poslijedica tvoga trenutnoga raspoloženja zbog događaja prethodnih dana ili je to tvoja "strateška" odluka.

Ako ne stanuješ na teritoriji kantona, gdje su pripadnici "tvoje" etničke grupe u većini (a, koliko sam shvatio ne stanuješ), onda ćeš odgovorom na pitanje o izražavanju svoje etničke pripadnosti, samo pokvariti kalkulacije u glavama Čovića i Ljubića. Uostalom, ne znamo još da li će rubrika o izražavanju etničke pripadnosti, biti takva da će se moći slobodno popuniti, ili će biti neka vrsta "padajućeg izbornika" sa koje se može odabrati jedna od ponuđenih mogućnosti.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#8817 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by pemanapemani »

Seawolf wrote:
pemanapemani wrote:Znam da je off topic i unaprijed se izvinjavam. Glupo mi je pokretati novu temu ili pitati na drugim temama na kojima se čavrlja o popisu, jer bi sve otišlo u krivom smjeru – može li se eskivirati popis stanovništva?
...
Eto, ako neko zna koja je procedura „nepopisivanja“, molio bih da mi odgovori. Hvala.
Vrlo jednostavno - u aprilu iduće godine, ne budeš u svome stanu (kući) kada dođu popisivači i oni te ne popišu.

Nikakve sankcije zbog toga nećeš trpjeti.

A i pozitivno ćeš utjecati na vrijednost bruto proizvoda po glavi stanovnika Bosne i Hercegovine, jer ćeš smanjti broj u nazivniku.

Uzgred, da te pitam, zbog čega ti je toliko stalo da te ne popišu. Je li to samo poslijedica tvoga trenutnoga raspoloženja zbog događaja prethodnih dana ili je to tvoja "strateška" odluka.

Ako ne stanuješ na teritoriji kantona, gdje su pripadnici "tvoje" etničke grupe u većini (a, koliko sam shvatio ne stanuješ), onda ćeš odgovorom na pitanje o izražavanju svoje etničke pripadnosti, samo pokvariti kalkulacije u glavama Čovića i Ljubića. Uostalom, ne znamo još da li će rubrika o izražavanju etničke pripadnosti, biti takva da će se moći slobodno popuniti, ili će biti neka vrsta "padajućeg izbornika" sa koje se može odabrati jedna od ponuđenih mogućnosti.
Hvala na informaciji.

Još jednom se izvinjavam na off topicu, samo nisam želio postavljati pitanje na temama na kojima se raspravlja o tome kako hodže na hutbama trebaju ljudima „otvoriti oči“ i reći kako da se izjasne, te tako na vrijeme „ubiti“ bosanstvo. :-)

Nije „strateška“ odluka.

Jednostavno, nervira me ovo uporno spominjanje Silajdžića, unitarizma, SzBiH, itd., u kontekstu ljudi koji se ne žele etnički izjasniti, koji ne žele pripadati nekoj etničkoj grupi i koji se osjećaju isključivo kao državljani BiH.

Prema podacima koji se mogu pronaći na internetu na popisu 2013. će biti izjednačena etnija i nacija. Bit će ponuđene tri „konstitutivne“ opcije i linija gdje bi se upisivali ostali.
Prvi apsurd – etnija/nacija.
Drugi apsurd – upišeš se kao „ostali“, Bosanac i Hercegovac, te samim tim pridonosiš obesmišljavanju nečega što bi nam trebalo biti zajedničko, tj. da smo državljani Bosne i Hercegovine ili nacionalno Bosanci i Hercegovci.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8818 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

pemanapemani wrote:...
Prema podacima koji se mogu pronaći na internetu na popisu 2013. će biti izjednačena etnija i nacija. Bit će ponuđene tri „konstitutivne“ opcije i linija gdje bi se upisivali ostali.
Prvi apsurd – etnija/nacija.
Drugi apsurd – upišeš se kao „ostali“, Bosanac i Hercegovac, te samim tim pridonosiš obesmišljavanju nečega što bi nam trebalo biti zajedničko, tj. da smo državljani Bosne i Hercegovine ili nacionalno Bosanci i Hercegovci.
Hoće li se, onda, pojedinac barem moći slobodno izjasniti po pitanju vjeroispovjesti i jezika, ili će izjašnjavanje o pripadnosti etničkoj grupi, automatski za sobom "povuči" i te dvije stvari?
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#8819 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by pemanapemani »

Seawolf wrote:
pemanapemani wrote:...
Prema podacima koji se mogu pronaći na internetu na popisu 2013. će biti izjednačena etnija i nacija. Bit će ponuđene tri „konstitutivne“ opcije i linija gdje bi se upisivali ostali.
Prvi apsurd – etnija/nacija.
Drugi apsurd – upišeš se kao „ostali“, Bosanac i Hercegovac, te samim tim pridonosiš obesmišljavanju nečega što bi nam trebalo biti zajedničko, tj. da smo državljani Bosne i Hercegovine ili nacionalno Bosanci i Hercegovci.
Hoće li se, onda, pojedinac barem moći slobodno izjasniti po pitanju vjeroispovjesti i jezika, ili će izjašnjavanje o pripadnosti etničkoj grupi, automatski za sobom "povuči" i te dvije stvari?
Stvarno ne znam.

Kod nas je, po običaju, sve zakukuljeno i vjerovatno će se prezentirati ljudima u "formatu" da ne mogu shvatiti jesu li došli ili pošli.
Popis je značajna stvar. Očito da sve "strane" kalkulišu šta i kako bi bilo najbolje za njih. Uostalom, kako je krenulo ne bih se iznenadio kada bi se isti otkazao.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#8820 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

pemanapemani

U pravu ste.
Jedna od najozbiljnjih gresaka u formularu za popis jeste to sto se rijeci "nacija" i "narod" koriste kao sinonimi.
Za sada, jedino pitanje u formularu na koje ste obavezni (predvidjena sankcija) odgovoriti je, kojim jezikom govorite?
(Odgovori na pitanja o etnickoj i vjerskoj pripadnosti nisu obavezni).


p.k.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#8821 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Challenger__ »

"...Ta podjela, kako god je mi zvali, u svojoj suštini je zasnovana na religijskoj različitosti i ni na kakvoj drugoj, dakle niti nacionalnoj, niti socijalnoj, niti kulturološkoj..."
Seawolf

Minimalizacijom (pa i lociranjem i deskripcijom geneze diferencijacija, sa čim se slažem) evidentnih razlika (ne želim da ih pobrajam) se ne umanjuje problem.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8822 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Challenger__ wrote:
"...Ta podjela, kako god je mi zvali, u svojoj suštini je zasnovana na religijskoj različitosti i ni na kakvoj drugoj, dakle niti nacionalnoj, niti socijalnoj, niti kulturološkoj..."
Seawolf

Minimalizacijom (pa i lociranjem i deskripcijom geneze diferencijacija, sa čim se slažem) evidentnih razlika (ne želim da ih pobrajam) se ne umanjuje problem.
Naravno da se ne umanjuje problem, niti se ja želim baviti minimalizacijom evidentnih razlika. Ja volim što postoje razlike među ljudima i živim od toga.

Bez obzira što sada ne želite to da uradite, molio bih vas, kada budete u prilici i imali vremena, da mi pobrojite što više evidentnih razlika koje postoje između prosječnog Mostarca, koji od 1990-e glasa za HDZ i prosječnog Mostarca, koji od 1990-e glasa za SDA. Hvala.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#8823 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Challenger__ »

To pitajte Mostarce, a ne mene. Ja nisam zagovornik razlika, ja ih samo - kao posmatrač - konstatujem. Ja sam za približavanje ljudi i premoštavanje razlika, a one se ne premoštavaju minimalizacijom ili ignorancijom, kao paraSZBiH "eksperti" NS.

Ništa lično, Seawolf.
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#8824 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Challenger__ wrote:To pitajte Mostarce, a ne mene. Ja nisam zagovornik razlika, ja ih samo - kao posmatrač - konstatujem. Ja sam za približavanje ljudi i premoštavanje razlika, a one se ne premoštavaju minimalizacijom ili ignorancijom, kao paraSZBiH "eksperti" NS.

Ništa lično, Seawolf.
Sve O.K.

Pitat ćemo Mostarce.

p.s. Stranku za BiH sam uvijek posmatrao kao jednu od najgorih (nus)pojava na BiH političkoj sceni.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8825 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by cyprus »

@šemanapemani, koliko ja znam izjašnjavanje po etničkoj osnovi neće biti obavezno, pa ne znam u čemu je problem i zašto bi se eskiviro popis... Etnička, vjerska i jezička pripadnost su u principu najmanje bitni elementi popisnog listića (naravno, ne i za balkansku maloumnu stoku, kojoj je to jedino važno)... Puno su važni ostali podaci koje trebaš dati...
Locked