Challenger__ wrote:
Light.
SBiH light

Stranka za Bosnu i Hercegovinu je nastala krajem rata. Osnovali su je nekadašnjii članovi SDA koji se nisu uhljebili nigdje.
Za svog postojanja ta stranka je uspjela slijedeće :
- Kreirati i sprovesti privatizaciju u Bosni i Hercegovini , klasičnu kopiju poljske privatizacije ,a takav princip kod nas nije dobila zeleno svjetlo niti od jednog relevantnog domaćeg ili stranog ekonomskog eksperta. Rezultati te privatizacije su jasni. Ostaci nekada razvijene socijalističke privrede koji nisu opljačkani ili stradali u agresiji su u potpunosti uništeni. Firme su se prodavale u bescijenje , razni kadrovi SzBiH su se proglašavali "nenadležnima" najčešće kada bi se ispitivala (istina rijetko) odgovornost pojedinih segmenata iste. Stotine hiljade ionako siromašnih građana je ostalo bez nominalne egzistencije - na ulici a njihovi novci kojima su građene pomenute kompanije su poklonjeni raznim "investitorima". Na čelu ovog "projekta sprovedbe privatizacije" je stajao Silajdžić dr. Haris osobno. Recimo da smo ga često viđali u Zenici čija je Željezara sa 24.000 radnika (ili teoretski 96000 nahranjenih usta) u "razvitku" pretvorena u firmu od 2700 radnika što je jedva više od 10%. Za to je dobio "zlatan sat". Koliko je dobila država i grad Zenica - ne znam a ne bih ni vjerovala. Niti jednu , jedinu riječ.
- Odbiti Aprilski paket iz 2006 godine čime je riješen jedan dio Ustavnih pitanja u Bosni i Hercegovini. Gotovo dvije trećine građana BIH su podržali ove promjene ali SzBiH - nije. Srušila je iste , osuđujući narode u BiH da i dalje raspravljaju o takvoj vrsti politike umjesto da hitno sprječavaju rapidno opadanje zemlje u svim segmentima - iako je stanje alarmantno. Obećala je 100 % BiH (meni ni dan danas nije jasno šta to znači) što bi predstavljalo državu bez entiteta???????. No stvorila je državu koja ne može učiniti ništa bez Dodika. Nikada njeni kadrovi nisu odgovarali nigdje zbog tako besramne obmane i igre na kartu ljubavi Bošnjaka/kinja spram vlastite zemlje. Bošnjaci su dobili 100 % jak Bošnjakistan koji je omeđen s vrlo jakim gotovo nezavisnim Dodikovim RS-om i teritorijem na kojem HDZ ima "apsolutno hrvatsko povjerenje" .
Nikada za ovo nisu odgovarali.
- Uspostaviti zvaničnu funkciju "osnivač". (iz ovog se vjerovatno izrodila nova titula - "utemeljitelj" ali to je samo mašta)
- Vrlo jasno 1996 reći : "Srbi u Srbiju , Hrvati u Hrvatsku jer u BiH žive samo Bosanci i Hercegovci "(parafraza) čime je jasno stavila sve diskriminatorne pozicije na stol (pošteno) ali je time rekla da sve moje drage , komšije , prijatelji koji sebe slučajno ipak i dalje nazivaju Hrvatima i Srbima treba da - sele. Ne znam samo gdje je ovdje moja malenkost odnosno osobe slične meni jer se ne izjašnjavam ni kao Srpkinja , ni kao Hrvatica ni kao Bosanka / Hercegovka nego kao Bošnjakinja tako da nisam shvatila poruku? Čak mi je jako drago što nisam bila "tema"ove opservacije.
- Održati se na vlasti od 1980 - 2010 gotovo trideset godina !!! Naime iako se mnoge bh stranke trebaju nagraditi zbog truda i želje da dođu na vlast , SzBiH je bila među rekorderima ! Raritet je čak i među bh.partijama da neko bude član SKBiH pa SDA pa SzBiH i tako raznim kombinacijama i koalicijama ostane na vlasti 30 godina. Gotovo kao Tito. Od srca zahvaljujem Lagumdžiji Dr. Zlatku na prekidu ove tradicije.
-Uspostaviti , kreirati i održavati vlast na svim nivoima BiH a istovremeno se hladno ponašati kao opozicija.
Prvo totalno je suludo ideju o 6 ekonomskih regija, još iz pedesetih godina dvadesetog vijeka , etiketirati kao "ideju SzBIH". To je nelogično kao i predstavljanje Silajdžić Dr. Harisa da će biti pravedan predsjednik svih građana. Ta ideja je toliko "eksluzivna" , "friška" i "inovativna" izgleda samo onima sa planete Kripton a opet kad pročitam da se rodila u glavama "trusta mozgova SzBiH" , dođe mi da sebi prosviram mozak. Ta ideja je opšta , univerzalna i najkompletnija no neprimjenjiva jer su rezultati genocida i agresije - legalizirani . Borba za takvu ideju je legitimna ali nikako nije prioritet bilo kog političara u BiH jer nevjerovatno gubimo i vrijeme i utrku sa svijetom da nam to pitanje treba biti posljednje. Nikako da ga zaboravimo ali još manje da ga namećemo. Treba sačekati povoljnije vjetrove. I intelekualne i materijalne.
SDP ima sličan koncept po ovom pitanju ima ga i SDA tako da ne vidim zašto oni ne bi bili "lightovi".Zašto SzBiH light nije recimo....bilo koji građanin/ka BiH koji ne živi u RS ili dijelu BiH gdje HDZ ima "apsolutno hrvatsko povjerenje"?
Zašto recimo SzBiH nije SDP light ili SBB extra? Koja je razlika ? Možda u nekim tamo koalicijama..? Možda, više se ne zna ni ko pije ni ko plaća....ima raznog duhana..i hercegovaćkog...
Sasvim sam sigurna (eto i pitanja PK ako ovo bude čitao , hoće li NS ovo potencirati i smatra li Ustvano pitanje BiH prvim prioritetom svih politika?) da NS ovo neće potencirati u smislu da je ustavno pitanje najbitnije.Nikako nebitno ali još manje primarno bitno jer SMO GLADNI , NEOBRAZOVANI I NEZAPOSLENI. Zato nije toliko bitno.
Porediti NS sa SzBiH u ovom segmentu je totalno zlonamjerno i zlurado. Porediti SzBiH sa NS u svim ostalim segmentima (kadrovi , finansiranje , čestitost , principijelnost , racionalnost) predstavlja materijal za sud jer to je velika uvreda. Ogromna. Porediti stranku sa gotovo 10.000 dana na vlasti (uz malo mašte) i stranku bez jednog minuta vlasti , i stranke totalno suprotnih namjera se ne može čak ni u Mikijevom Zabavniku.
Bila sam budna sutra je subota....još vjerujem da moja Opština a nakon nje i moja zemlja (u kojoj će račune plaćati moja malenkost) može dalje. I dalje vjerujem u partiju na čijoj temi diskutujemo. Naivna ili ne - nije ni važno , razočarenja u ovoj zemlji su postala svakodnevnica....
EDIT : Uzeti u bilo koji kontekst Gavrila Grahovca i Peđu Kojovića samo zato jer su obojica građani BiH srpske nacionalnosti je krajnje degutantno i nekulturno. Kao ono - ej Srbi imaju ideje i prijedloge o građanskoj BiH !!!..šovinizam