Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#8751 Re: Šta trenutno čitate?

Post by radiša »

Oslobođenje.
User avatar
Bansuri
Posts: 491
Joined: 13/10/2013 00:36

#8752 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bansuri »

Stoner wrote:
:thumbup: i tolle je odličan.
Ima tu još par bisera.
pa prozbori ba
da ne zaobiđem ubuduće :D
?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8753 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Stoner wrote:
Ako voliš takve knjige onda obavezno pročitaj Carnegija i Sedam navika uspješnih ljudi. Knjige koje imaju kultni status i nisu smeće kao 90% tog žanra.
Hvala na preporuci :thumbup:

Moc sadasnjeg trenutka? Mislim da sam vidio da si pisao nesto o toj knjizi :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8754 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Stoner wrote:
Bansuri wrote:
Stoner wrote: Ako voliš takve knjige onda obavezno pročitaj Carnegija i Sedam navika uspješnih ljudi. Knjige koje imaju kultni status i nisu smeće kao 90% tog žanra.
ni tolle nije smeće, možeš i njega, njegove metode samopomaganja fakat rade
odgovorno tvrdim, nagutala se tog žanra k'o prava
nažalost :mrgreen:
:thumbup: i tolle je odličan.
Ima tu još par bisera.
Ja se jasno sjećam da si ti njega na jednoj temi pljuvao i nazvao šarlatanom...što i jeste. :D :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8755 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Koje biste mi knjige o istocnjackoj filozofiji mogli preporuciti?

Do sad sam citao Konfucija.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8756 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

"ISIL - the future" :mrgreen: . Šalim se malo :D . Uzmi nešto od Osha, od Sun Tzua ako već nisi :) .
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8757 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Bushido, samurajska etika. :D
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#8758 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Stoner »

ExNihilo wrote:
Ja se jasno sjećam da si ti njega na jednoj temi pljuvao i nazvao šarlatanom...što i jeste. :D :D
Ma znam, to je vise bilo u afektu i zelji da se odmah neko cudo desi. :D Ali knjiga mu je dobra ...
User avatar
Sephora
Posts: 9477
Joined: 01/07/2013 14:37

#8759 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sephora »

U parku, ormar sa knjigama koje neko ostavi,umjesto da je baci ostavi je tu, nekom drugom ta knjiga dobro dode.. :-)

Image
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#8760 Re: Šta trenutno čitate?

Post by bull21 »

Pokušah čitati Svena Hasela... jednostavno ne mogu da provarim količinu gluposti napisanu na jednoj stranici. Boli :lol:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8761 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

bull21 wrote:Pokušah čitati Svena Hasela... jednostavno ne mogu da provarim količinu gluposti napisanu na jednoj stranici. Boli :lol:
Šta bi mi preporučio iz historije za čitanje?
User avatar
MaD_ProfessoR
Posts: 801
Joined: 16/11/2012 12:00

#8762 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MaD_ProfessoR »

_BataZiv_0809 wrote:Koje biste mi knjige o istocnjackoj filozofiji mogli preporuciti?

Do sad sam citao Konfucija.
Zen i japanska kultura - Daisec Suzuki
Put u besmrtnost - Blofelda ( o Taoizmu)
Učenje o prenošenju duha - Huang Po (jedan od temeljnih spisa za razumijevanje zen budizma)
Biti mir - Thich Nhat Hanh
User avatar
MaD_ProfessoR
Posts: 801
Joined: 16/11/2012 12:00

#8763 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MaD_ProfessoR »

Tesla10 wrote:
bull21 wrote:Pokušah čitati Svena Hasela... jednostavno ne mogu da provarim količinu gluposti napisanu na jednoj stranici. Boli :lol:
Šta bi mi preporučio iz historije za čitanje?

Danijel Borstin:
Svijet stvaranja
Svijet traganja
Svijet otkrića

iako nisi mene pitao za preporuku :D
User avatar
MaD_ProfessoR
Posts: 801
Joined: 16/11/2012 12:00

#8764 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MaD_ProfessoR »

Hanif Kureishi ; zadnja riječ
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#8765 Re: Šta trenutno čitate?

Post by bull21 »

Tesla10 wrote:
bull21 wrote:Pokušah čitati Svena Hasela... jednostavno ne mogu da provarim količinu gluposti napisanu na jednoj stranici. Boli :lol:
Šta bi mi preporučio iz historije za čitanje?
Zavisi koji period voliš. Ja trenutno tražim nešto na temu drugog svjetskog i uspio sam naći The Rise and Fall of the Third Reich (Shirer) i planiram nju čitati. Iskreno, od Hasela je sve bolje - pa i udžbenik iz četvrtog osnovne. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8766 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

MaD_ProfessoR wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Koje biste mi knjige o istocnjackoj filozofiji mogli preporuciti?

Do sad sam citao Konfucija.
Zen i japanska kultura - Daisec Suzuki
Put u besmrtnost - Blofelda ( o Taoizmu)
Učenje o prenošenju duha - Huang Po (jedan od temeljnih spisa za razumijevanje zen budizma)
Biti mir - Thich Nhat Hanh
Zahvalan :thumbup:
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#8767 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sandzokan »

Mark Mazower - Mračni kontinent: europsko dvadeseto stoljeće
izdavač: Prometej, 2004. godina.


Knjiga očito napisana za dosta bolje poznavatelje historije od mene. Autor, inače historičar i profesor, se nije zamarao objašnjavanjem događaja, ličnosti, fraza...za koje je držao da su općepoznate. Tako da sam sve te nepoznanice zapisivao u svesku i po završenom čitanju svakodnevno surfao po internetu tražeći pojašnjenja. Iscrpljujući i spor proces ali se isplati.
Knjiga nije napisana kao hronologija događaja, za štivo koje se bavi historijom ima malo datuma, cilj knjige je eksplanacija najbitnijih događaja u prošlom stoljeću - od krize parlamentarizma do propasti SSSR.

Izdvojio sam dva citata iz predgovora:

Ono što je zajedničko svim ideologijama jest da žele predstaviti svoju vlastitu utopiju kao ˝kraj povijesti˝ - bilo u obliku univerzalnog komunizma, globalne demokracije ili tisućljetnog Reicha. Sve te ideologije karakterizira ono što je Ignazio Silone jednom opisao kao ˝široko rasprostranjena vrlina koja poistovjećuje Povijest s pobjedničkom stranom˝. One interpretiraju prošlost iz sadašnjosti, i pretpostavljaju - primjerice - da demokracija mora biti duboko ukorijenjena u tlo Europe jednostavno zato što je hladni rat ispao onako kako je ispao. Danas je potrebna drukčija vrsta povijesti - koja neće biti korištena kao instrument politike nego će nas približavati prošlosti kakva je bila - koja vidi sadašnjost kao samo jedan od mogućih ishoda borbi i nesigurnosti naših prethodnika.
Napokon, demokracija je u Europi suvereno vladala po završetku Prvog svjetskog rata, no dva je desetljeća kasnije praktički odumrla. Ako je 1989. godina označila pobjedu demokracije nad komunizmom, bila je to pobjeda koja se nije mogla zbiti bez ranijeg sveobuhvatnog razornog poraza nacionalsocijalizma od strane komunizma u ratu. Stoga nije bilo predodređeno da demokracija pobijedi fašizam i komunizam, kao što tek preostaje da se vidi kakvu je vrstu demokracije Europa sposobna i voljna izgraditi. Ukratko, priča koju pripovijedam u ovoj knjizi govori o neizvjesnostima i neočekivanim preokretima, a ne o neizbježnim pobjedama i neupitnom stupanju prema naprijed.
Ideologije su važne, ne toliko kao vodiči povijesti, već kao sredstva kojima se izražavaju uvjerenja i oblikuju politička djelovanja. Ako nas dogme iz prošlosti više ne drže u svom snažnom zagrljaju, to ne znači da su one od samog početka bile samo neke velike zablude. Kraj komunizma opisuje se kao ˝odlazak iluzije˝, no nadgrobni govor nije povijesna analiza. Nakon 1945. godine, fašizam se na sličan način pojašnjavao kao politička patologija kojom su poremećeni diktatori vukli začarane, hipnotizirane mase prema dnu. No, ipak, rane koje je kontinent zadobio ne mogu se jednostavno pripisati djelovanju nekolicine luđaka, a uzrok njegovih trauma ne može se pronaći u Hitlerovu ili Staljinovu duševnom stanju. Svidjelo nam se to ili ne, fašizam i komunizam su u sebi sadržavali istinska nastojanja da se odgovori na pitanja masovne politike, industrijalizacije i reda u društvu; liberalna demokracija nije uvijek imala odgovor na sva ta pitanja. ˝Ne možemo sebi više dopustiti da uzimamo samo ono što je u prošlosti bilo dobro i to jednostavno zovemo svojim naslijeđem˝, piše Hannah Arendt, ˝da odbacimo ono loše i to jednostavno smatramo robom bez prođe koja će, s vremenom, sama sebe pokopati i utonuti u zaborav˝.
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8768 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Steve Berry- aleksandrijska veza
User avatar
Petroley
Posts: 127
Joined: 13/07/2013 19:12
Contact:

#8769 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Petroley »

Mali Princ! Koliko god puta da je pročitam uvijek se neka nova misao javi! Svima je preporučujem! Ukoliko je želite preuzeti izvolite link :
http://www.onlineknjige.com/2015/04/pre ... c-pdf.html
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#8770 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Stoner »

Maratonska. Napokon skupio hrabrosti.

Image
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8771 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Hajvan »

sandzokan wrote:Mark Mazower - Mračni kontinent: europsko dvadeseto stoljeće
izdavač: Prometej, 2004. godina.
zanimljivo.
potražit ću.
BJB
Posts: 4599
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#8772 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Zna li iko gdje mogu naci JEzik filma I i II- autor Jerzi Plazewski ili u ebook formatu ili primjerak knjige za posuditi?
User avatar
MaD_ProfessoR
Posts: 801
Joined: 16/11/2012 12:00

#8773 Re: Šta trenutno čitate?

Post by MaD_ProfessoR »

Hajvan wrote:
sandzokan wrote:Mark Mazower - Mračni kontinent: europsko dvadeseto stoljeće
izdavač: Prometej, 2004. godina.
zanimljivo.
potražit ću.

Odlična.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#8774 Re: Šta trenutno čitate?

Post by bull21 »

BJB wrote:Zna li iko gdje mogu naci JEzik filma I i II- autor Jerzi Plazewski ili u ebook formatu ili primjerak knjige za posuditi?
Režija, eh? Pripremi živce i novčanik. Nama su prvi dan održali predavanje da se niko ne upiše iz prve jer "tako to ide". I onda su na sve, osim jednog, oborili.
Enikeks, vidi u biblioteci u kampusu, tamo bi trebalo da je imaju. Kada sam tražio prije 3-4 godine, našao sam je gore ali je bila iznajmljena. Valjda imaju samo jednu-dvije kopije pa pred prijemne na režiji nestane/u u roku keks. Upisnina u biblioteku ti je jeftina.
BJB
Posts: 4599
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#8775 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

bull21 wrote:
BJB wrote:Zna li iko gdje mogu naci JEzik filma I i II- autor Jerzi Plazewski ili u ebook formatu ili primjerak knjige za posuditi?
Režija, eh? Pripremi živce i novčanik. Nama su prvi dan održali predavanje da se niko ne upiše iz prve jer "tako to ide". I onda su na sve, osim jednog, oborili.
Enikeks, vidi u biblioteci u kampusu, tamo bi trebalo da je imaju. Kada sam tražio prije 3-4 godine, našao sam je gore ali je bila iznajmljena. Valjda imaju samo jednu-dvije kopije pa pred prijemne na režiji nestane/u u roku keks. Upisnina u biblioteku ti je jeftina.
Hvala, trazim za nekoga ko misli na taj prijemni...
Post Reply