evo na stranici RAK-a jos od 2006 godine to stojiMaharadza wrote:Mene samo zanima da li to ima negdje crno na bijelo u obliku/kontekstu nekog' zakona ili je to rekla-kazala od strane RAK-a tj. "trebalo bi" i "po mogućnosti" itd.?!smartXL wrote:De nam taj dopis postavi gdje je rak bas tako rekao.kakaljin wrote:zato sto ne zna sta da napise jer nesmije da kaze da nelegalno pustaju signal u Mostaru, ne samo oni vec svi kablovski operateri. Kada je RAK rekao da ako se preljeva signal on se ne smije pustati kroz kablovski sistem vec pojedinac ako ga uhvati sa antenom uhvatio ga je. Ali telemach je jedna firma koja ima u vise gradovau BiH i mora da bude ista programska sema u svim gradovima. Ako je negdje slabija prograska sema onda mora biti i manja pretplata onda.
Kada odgovorina ovo pitanje onda se moze smatrati da pomaze korisnicima kako treba,i svi cemo mu cestitati na tome.
RAK NIJE DONIO ZABRANU O KABLOVSKOJ DISTRIBUCIJI HRT 2 U BiH
Povodom brojnih prispjelih upita i komentara građana Bosne i Hercegovine u vezi sa distribucijom programa HRT2 putem kablovskih distributera u Bosni i Hercegovini, a u cilju pravilnog informisanja javnosti, odnosno ispravljanja i sprječavanja daljeg širenja dezinformacija, objavljenih na telopu određenog broja kablovskih distributera u Bosni i Hercegovini, Regulatorna agencija za komunikacije (Agencija) koristi priliku da ponovo naglasi da nije donijela odluku o zabrani distribucije bilo kojih programa u BiH.
Vijest o navodnoj odluci Agencije kojom se kablovskim distributerima zabranjuje distribucija programa HRT 2 je netačna.
U konkretnom slučaju, koji se odnosi na kablovsku distribuciju satelitski preuzetog signala programa HRT 2, tvrtka “Odašiljači i veze” d.o.o. Zagreb (OiV Zagreb), kao ovlašteni distributer kartica za dekodiranje satelitskog signala programa HRT, usmenim a i pisanim putem, obavijestila je Agenciju da ugovori o najmu HRT-SAT kartica, koje su kablovski distributeri u BiH zaključili sa relevantnim akviziterom OiV Zagreb u BiH, nisu validni.
Naime, tvrtka OiV Zagreb je izjavila da su sporni ugovori o najmu HRT-SAT dekodirajućih kartica zaključeni sa neovlaštenima akviziterom OiV Zagreb i da isti kablovskim distributerima u BiH ne daju pravo na dekodiranje programa HRT 2 i dalju distribuciju putem kablovskih sistema u BiH.
Osim što je tvrtka OiV Zagreb otkazala akviziterski ugovor osobi koja je u ime OiV Zagreb neovlašteno potpisala sporne ugovore, tvrtka OiV Zagreb je najavila isključivanje svih kartica za dekodiranje programa HRT 2 koje proističu iz neovlašteno sklopljenih ugovora.
Kada je u pitanju kablovska distribucija programa TV stanica iz susjednih država na teritoriji BiH preuzetog putem “prelijevanja signala”, Agencija naglašava da kablovska distribucija tako preuzetih TV signala na komercijalnoj osnovi, u skladu sa Evropskom Konvencijom o prekograničnoj televiziji, kao i datim tumačenjem relevantnih odredbi Konvencije Stalnog komiteta za prekograničnu televiziju Vijeća Evrope, nije dozvoljena bez riješenih autorskih i srodnih prava.
Agencija odbacuje bilo kakve navode o tome da određuje koji će se programi gledati, i da bi se izbjegla svaka vrsta manipulacije, Agencija očekuje od svih korisnika dozvola, u ovom slučaju distributera RTV programa putem kabla da tačno informišu svoje korisnike i postupaju u skladu sa uslovima dozvole.
Na kraju, Agencija će nastaviti da postupa u skladu sa zakonskim ovlaštenjima, a u cilju zaštite opšteg javnog interesa.
-kraj-
12.06.2006.
http://www.cra.ba/bih/aktuelnost.php?ui ... chterm=hrt

