Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8576 Re: Sarajevo Construction

Post by славянин »

Logovan wrote:E vala svaka im čast, čestitke. :facepalm:
Fasadne cigle koje su skuplje i "gotiva" - out --------------------5cm stiropor nabacaj maltera i farbaj - in :hajmooo:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8577 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

славянин wrote:
Logovan wrote:E vala svaka im čast, čestitke. :facepalm:
Fasadne cigle koje su skuplje i "gotiva" - out --------------------5cm stiropor nabacaj maltera i farbaj - in :hajmooo:
Pa na ovom objektu fasadna opeka je upravo i termoizolator. Konstrukcija je od betona, i na betonske elemente nazidana je opeka.

Za ovakvo skrnavljenje fasade objekta, da li je potrebno odobrenje projektanta? Dozvolu za gradnju daju sami sebi, Hadžibajrić i klika mu primitivna, pa će se kasnije hvaliti kako je on nešto napravio pozitivno :-) :(
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8578 Re: Sarajevo Construction

Post by славянин »

high_volume wrote: Pa na ovom objektu fasadna opeka je upravo i termoizolator. Konstrukcija je od betona, i na betonske elemente nazidana je opeka.

Za ovakvo skrnavljenje fasade objekta, da li je potrebno odobrenje projektanta? Dozvolu za gradnju daju sami sebi, Hadžibajrić i klika mu primitivna, pa će se kasnije hvaliti kako je on nešto napravio pozitivno :-) :(
Upravo ... recimo onda su holandjani totalni idoti jer skoro sve ciglama pokrivaju, jer imaju para.... kod nas cigle pokrivaju stiroporom bog te :lol:
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#8579 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

славянин wrote:
high_volume wrote: Pa na ovom objektu fasadna opeka je upravo i termoizolator. Konstrukcija je od betona, i na betonske elemente nazidana je opeka.

Za ovakvo skrnavljenje fasade objekta, da li je potrebno odobrenje projektanta? Dozvolu za gradnju daju sami sebi, Hadžibajrić i klika mu primitivna, pa će se kasnije hvaliti kako je on nešto napravio pozitivno :-) :(
Upravo ... recimo onda su holandjani totalni idoti jer skoro sve ciglama pokrivaju, jer imaju para.... kod nas cigle pokrivaju stiroporom bog te :lol:
Kratko i jednostavno - nalijepiti dodatni sloj preko ove cigle je nekoliko puta jeftinije od zamjene cigli. Tu je sva suština.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8580 Re: Sarajevo Construction

Post by славянин »

thekupus wrote: Kratko i jednostavno - nalijepiti dodatni sloj preko ove cigle je nekoliko puta jeftinije od zamjene cigli. Tu je sva suština.
Ma izlupaju se ostecene cigle, imaju rezaci "nalijepis" na mjesta gdje si morao da izlupas ciglu - opere se komplet zgrada kompresorom visokog pritiska i rijeseno... ali mi smo specijalni...

Kako obnovise na vojnickom one zgrade... ali stari grad ce biti jos stariji - sponzor "mi smo najjaci d.o.o. fasade"


Last edited by славянин on 07/05/2019 00:02, edited 1 time in total.
User avatar
Logovan
Posts: 102743
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8581 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

славянин wrote:
Logovan wrote:E vala svaka im čast, čestitke. :facepalm:
Fasadne cigle koje su skuplje i "gotiva" - out --------------------5cm stiropor nabacaj maltera i farbaj - in :hajmooo:
Mogu misliti na šta će ovo ličiti. :skoljka:
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#8582 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

Logovan wrote: Mogu misliti na šta će ovo ličiti. :skoljka:

Na ovo:

Image
Image
Image
User avatar
Logovan
Posts: 102743
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8583 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Kao i svaka druga zgrada. :D Nevjerovatno koliko se gubi sa ovim, ali eto hajde, ne pitam se.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#8584 Re: Sarajevo Construction

Post by Maharadza »

Ma ovo je sve samo da ih cigle ne podsjete na njihove straćare bez fasade u kojima su živjeli dok se nisu domogli grada i asfalta...sada samo udri da liči ne beettooooonn, beeetoooooon jer su oni sada graDŽaniiii. 8-)
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#8585 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Thorgerson wrote:Meni je SCC super.

Ja ne znam zašto naši ljudi očekuju samo neke monolitne objekte, jednoobrazne, ne do bog da se nešto moderno uradi. Halo pa nisu 70-te. A nisu nisu ni 1890-te.

Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.

Sarajevo se razvija i razvijat će se i dalje. Ja ne razumijem taj konzerva mahala mentalitet. Kapital pristiže, obrću se veliki novci, dolaze turisti.

Naravno, treba pametno i trezveno razmišljati. Ne dozvoliti sve i svašta. Ali ajmo biti iskreni, evo i ne dozvoljava se. Opet ima neki RP, pa kakav takav. Evo rekoše fino ljudi sredili su parcelu, tu će ići koncertna dvorana - šta je problem? Rekli da tu ima privatni posjed, gdje će se investitoru dozvoliti da gradi objekat koji će visinom parirati ostalim objektima na toj lokaciji? Šta je problem. Pa ne očekujete valjda da neko kupi višemilionsko zemljište i tu napravi dvospratnicu?! Urazimite se malo.

Ili ćemo ostaviti ruševine ili nek se otkoči i neka ljudi grade.

Ko ne želi disco show od SCC-a, ko ne želi zgrade od 35m, od 100m, fino izvoli prodaj stan na Marijin Dvoru i kupi sebi na Ilidži u zelenilu. Il napravi kuću negdje van grada.

Al ne, naš čovjek naviko da živi u centru grada, da ima pogled na Trebević, da nema puno ljudi, buke, da mu je sve na dohvat ruke... To vrijeme je prošlo. ;-)
Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
salihh
Posts: 799
Joined: 25/01/2007 12:36

#8586 Re: Sarajevo Construction

Post by salihh »

Maharadza wrote:Ma ovo je sve samo da ih cigle ne podsjete na njihove straćare bez fasade u kojima su živjeli dok se nisu domogli grada i asfalta...sada samo udri da liči ne beettooooonn, beeetoooooon jer su oni sada graDŽaniiii. 8-)
A ti ostao i sada se jedes zbog toga?
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8587 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

nosara wrote:
Thorgerson wrote:Meni je SCC super.

Ja ne znam zašto naši ljudi očekuju samo neke monolitne objekte, jednoobrazne, ne do bog da se nešto moderno uradi. Halo pa nisu 70-te. A nisu nisu ni 1890-te.

Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.

Sarajevo se razvija i razvijat će se i dalje. Ja ne razumijem taj konzerva mahala mentalitet. Kapital pristiže, obrću se veliki novci, dolaze turisti.

Naravno, treba pametno i trezveno razmišljati. Ne dozvoliti sve i svašta. Ali ajmo biti iskreni, evo i ne dozvoljava se. Opet ima neki RP, pa kakav takav. Evo rekoše fino ljudi sredili su parcelu, tu će ići koncertna dvorana - šta je problem? Rekli da tu ima privatni posjed, gdje će se investitoru dozvoliti da gradi objekat koji će visinom parirati ostalim objektima na toj lokaciji? Šta je problem. Pa ne očekujete valjda da neko kupi višemilionsko zemljište i tu napravi dvospratnicu?! Urazimite se malo.

Ili ćemo ostaviti ruševine ili nek se otkoči i neka ljudi grade.

Ko ne želi disco show od SCC-a, ko ne želi zgrade od 35m, od 100m, fino izvoli prodaj stan na Marijin Dvoru i kupi sebi na Ilidži u zelenilu. Il napravi kuću negdje van grada.

Al ne, naš čovjek naviko da živi u centru grada, da ima pogled na Trebević, da nema puno ljudi, buke, da mu je sve na dohvat ruke... To vrijeme je prošlo. ;-)
Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
Jel ima i jedna zgrada mimo titinog peroda nije "genocid" i " urbicid"
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8588 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

nosara wrote:
Thorgerson wrote:Meni je SCC super.

Ja ne znam zašto naši ljudi očekuju samo neke monolitne objekte, jednoobrazne, ne do bog da se nešto moderno uradi. Halo pa nisu 70-te. A nisu nisu ni 1890-te.

Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.

Sarajevo se razvija i razvijat će se i dalje. Ja ne razumijem taj konzerva mahala mentalitet. Kapital pristiže, obrću se veliki novci, dolaze turisti.

Naravno, treba pametno i trezveno razmišljati. Ne dozvoliti sve i svašta. Ali ajmo biti iskreni, evo i ne dozvoljava se. Opet ima neki RP, pa kakav takav. Evo rekoše fino ljudi sredili su parcelu, tu će ići koncertna dvorana - šta je problem? Rekli da tu ima privatni posjed, gdje će se investitoru dozvoliti da gradi objekat koji će visinom parirati ostalim objektima na toj lokaciji? Šta je problem. Pa ne očekujete valjda da neko kupi višemilionsko zemljište i tu napravi dvospratnicu?! Urazimite se malo.

Ili ćemo ostaviti ruševine ili nek se otkoči i neka ljudi grade.

Ko ne želi disco show od SCC-a, ko ne želi zgrade od 35m, od 100m, fino izvoli prodaj stan na Marijin Dvoru i kupi sebi na Ilidži u zelenilu. Il napravi kuću negdje van grada.

Al ne, naš čovjek naviko da živi u centru grada, da ima pogled na Trebević, da nema puno ljudi, buke, da mu je sve na dohvat ruke... To vrijeme je prošlo. ;-)
Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
bas tako. :(

sta znaju Danci, recimo... https://www.howtoliveindenmark.com/podc ... n-denmark/
NO SKYSCRAPERS, PLEASE, WE’RE DANISH: DANES AND ARCHITECTURE
made_in_sarajevo
Posts: 6955
Joined: 06/05/2013 23:05

#8589 Re: Sarajevo Construction

Post by made_in_sarajevo »

pa sta vas cudi od nasih mamlaza :D . nasi mamlazi gledaju samo zadnju cifru i ko bude najjeftiniji taj prolazi,a itc-u nije strano obarati cijenu i ici ispod svake logike samo da bi se klepio posao :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8590 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

high_volume wrote:
славянин wrote:
Logovan wrote:E vala svaka im čast, čestitke. :facepalm:
Fasadne cigle koje su skuplje i "gotiva" - out --------------------5cm stiropor nabacaj maltera i farbaj - in :hajmooo:
Pa na ovom objektu fasadna opeka je upravo i termoizolator. Konstrukcija je od betona, i na betonske elemente nazidana je opeka.

Za ovakvo skrnavljenje fasade objekta, da li je potrebno odobrenje projektanta? Dozvolu za gradnju daju sami sebi, Hadžibajrić i klika mu primitivna, pa će se kasnije hvaliti kako je on nešto napravio pozitivno :-) :(
sada pitanje: kako zgrada da bude energetski razred A ili B kada sa fasadnom ciglom može dobiti u najboljem slučaju D a prije da će biti E :) . Fasadna cigla jeste lijepa i trajna ali je prevaziđena kao termoizolacija ("sendvić" sistem) + betonske ploče između spratova nemaju skoro nikakve izolacije. Mene stvarno interesuje na koji način pretvoriti fasadnu ciglu u zgradu sa energetskim certifikatom A - ovako laički gledajući totalno je neisplativo.

Edit: Ovdje sam se pogrešno izrazio za fasadnu ciglu: mislio sam reći da je prevaziđen nivo termoizolacije koji se furao 80tih godina na zgradama od fasadne cigle i naravno da fasadna cigla samo po sebi nije nikakav termoizolator
Last edited by VladaFBiH on 07/05/2019 12:56, edited 3 times in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#8591 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

wewa wrote: bas tako. :(

sta znaju Danci, recimo... https://www.howtoliveindenmark.com/podc ... n-denmark/
NO SKYSCRAPERS, PLEASE, WE’RE DANISH: DANES AND ARCHITECTURE
Ma jest ono Danska je bas za poredjenja. Likovi umjetna brda moraju praviti, sve ravno ko tepsija.

:-)
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#8592 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

thekupus wrote:Image
Nevjerovatno.
Pa svugdje u svijetu kombiniraju ciglu, ispadne prelijepo. Kod nas je pokrivaju.

Ako je guzarama unutra hladno, izvoli pa iznutra obloži. Promjeni stolariju itd. Ne kontam ovaj potez nikako.

Il ako nista mogli su jedan dio obložiti, jedan ostaviti. To bi ispalo lijepo. Ovo ce biti odron. Jos ako stave bijelu fasadu, užas.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#8593 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

nosara wrote: Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
O cemu to ti? Pa jesu li nove generacije napravile zgradu parlamenta? Jesu li nove generacije napravile Unitic nebodere, jesu li nove generacije napravile ono žuto govno između? One visoke zgradurine u kvartu?

O čemu ba baljezgaš. Pa okreni se malo i fino razgledaj taj Marijin Dvor.

I preporucujem ti da malo više otvoriš vidike. Gledam nekog gospodina neki iz MZ Marijin Dvor, bla bla eto necemo imati park, ovo on... halo ba hej mjesna zajednica hoce da blokira projekte u centru jednog grada. Pa to nigdje na svijetu nema. Nigdje. Penzioneri se sastali na kafi i skontali, ajmo malo jebavat ljude u zdrav mozak. Jebo to što to nije maklo dalje od Makarske ljeti. Zimi plafon mu je Čvila. Pa treba malo putovati i vidjeti šta ljudi rade i prave vani.

Još ovdje niti ko šta ruši. Niti ko šta uništava. Znači imamo ledinu jedan dio praznu, drugi dio ruševine. I ovo može ispasti samo dobro, ako se svi potrudimo i odradimo kako treba. Imat ćeš jedan moderni poslovni kvart sa modernom arhitekturom. Potom ide AU, pa potom osmanlije i stari grad. I sve to u 2-3km.

Naravno da nisam za hrpu nebodera i da se tu napravi sad tibra. Za plansku gradnju jesam. Može se tu uglaviti još jedna viša zgrada i to je max što bih dozvolio. Ostatak niže poslovne zgrade. I koliko sam čuo takav sličan je i plan. Znači onaj dio iza SCC ostaje ledine, dvorana ide ispod. Za Zelo paring, kažu da bi dali ako investitor hoće neka pravi neboder. I to je to. Sve ostalo bih ja išao puno niže.

O zagađenju - Rješenje jeste da se prestane ložiti ugalj, pa i drvo. Rješenje je izbacivanje totalno iz saobraćaja sve ispod EURO4 norme. Za 2-3 godine sve ispod EURO5. Za 5 godina sve ispod EURO6. Fino napravis takav plan, zalijepis ga i evo izvoli pa planiraj i rjesavaj se smeca. I naravno sve to mora pratiti obnavljanje javnog gradsko prevoza. I sadnja drveža bjelo-crnogoricno gdje god može.

Mislim ok, napraviti i detaljnu studiju o tome kako utiče strujanje zraka i koja su to strujanja zraka. Iz kojih pravaca. Je li mi imamo to urađeno?

Ali jbmu sad prestati se razvijati totalno, jer eto raja na Marijin Dvoru nije navikla na buku i visoke zgrade. Pa iskreno, žao mi je, ali tako svijet funkcioniše. Moramo negdje zarađivati pare. Moramo privlačiti turiste. Ovo je mali grad. Marijin Dvor i taj dio grada je jednostavno ostao takav, tu su sada ruševine. I mislim da je legitimno da se razgovara, da se vidi i pronađe rješenje koje će biti ok. A ne da ostavimo one ruševine 30 godina nakon rata u centru jednog grada. Pa to je sramota. I imaj na umu da ti nijedan investitor neće doći i platiti milionima zemljište, da mu ti kažeš, e paša sad možeš dva sprata dići i to ti je plafon.

p.s.
Mislim ne kontam, šta biste to vi pravili na Marijin Dvoru? Evo da čujem? Šta, da pravimo još starije au zgrade? Da napravimo ondje park usred grada, vrelo bosne. Jezero. Ne kontam.

:-)
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#8594 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

U pravu si. Samo naprijed u razvoj, boli me kurac.

Sto rece Dragoljub Bakic kad je vidio projekat Beograd na vodi, "A izvinite, sta cete s govnima?" :D
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8595 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

Thorgerson wrote:
nosara wrote: Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
O cemu to ti? Pa jesu li nove generacije napravile zgradu parlamenta? Jesu li nove generacije napravile Unitic nebodere, jesu li nove generacije napravile ono žuto govno između? One visoke zgradurine u kvartu?

O čemu ba baljezgaš. Pa okreni se malo i fino razgledaj taj Marijin Dvor.

I preporucujem ti da malo više otvoriš vidike. Gledam nekog gospodina neki iz MZ Marijin Dvor, bla bla eto necemo imati park, ovo on... halo ba hej mjesna zajednica hoce da blokira projekte u centru jednog grada. Pa to nigdje na svijetu nema. Nigdje. Penzioneri se sastali na kafi i skontali, ajmo malo jebavat ljude u zdrav mozak. Jebo to što to nije maklo dalje od Makarske ljeti. Zimi plafon mu je Čvila. Pa treba malo putovati i vidjeti šta ljudi rade i prave vani.

Još ovdje niti ko šta ruši. Niti ko šta uništava. Znači imamo ledinu jedan dio praznu, drugi dio ruševine. I ovo može ispasti samo dobro, ako se svi potrudimo i odradimo kako treba. Imat ćeš jedan moderni poslovni kvart sa modernom arhitekturom. Potom ide AU, pa potom osmanlije i stari grad. I sve to u 2-3km.

Naravno da nisam za hrpu nebodera i da se tu napravi sad tibra. Za plansku gradnju jesam. Može se tu uglaviti još jedna viša zgrada i to je max što bih dozvolio. Ostatak niže poslovne zgrade. I koliko sam čuo takav sličan je i plan. Znači onaj dio iza SCC ostaje ledine, dvorana ide ispod. Za Zelo paring, kažu da bi dali ako investitor hoće neka pravi neboder. I to je to. Sve ostalo bih ja išao puno niže.

O zagađenju - Rješenje jeste da se prestane ložiti ugalj, pa i drvo. Rješenje je izbacivanje totalno iz saobraćaja sve ispod EURO4 norme. Za 2-3 godine sve ispod EURO5. Za 5 godina sve ispod EURO6. Fino napravis takav plan, zalijepis ga i evo izvoli pa planiraj i rjesavaj se smeca. I naravno sve to mora pratiti obnavljanje javnog gradsko prevoza. I sadnja drveža bjelo-crnogoricno gdje god može.

Mislim ok, napraviti i detaljnu studiju o tome kako utiče strujanje zraka i koja su to strujanja zraka. Iz kojih pravaca. Je li mi imamo to urađeno?

Ali jbmu sad prestati se razvijati totalno, jer eto raja na Marijin Dvoru nije navikla na buku i visoke zgrade. Pa iskreno, žao mi je, ali tako svijet funkcioniše. Moramo negdje zarađivati pare. Moramo privlačiti turiste. Ovo je mali grad. Marijin Dvor i taj dio grada je jednostavno ostao takav, tu su sada ruševine. I mislim da je legitimno da se razgovara, da se vidi i pronađe rješenje koje će biti ok. A ne da ostavimo one ruševine 30 godina nakon rata u centru jednog grada. Pa to je sramota. I imaj na umu da ti nijedan investitor neće doći i platiti milionima zemljište, da mu ti kažeš, e paša sad možeš dva sprata dići i to ti je plafon.

p.s.
Mislim ne kontam, šta biste to vi pravili na Marijin Dvoru? Evo da čujem? Šta, da pravimo još starije au zgrade? Da napravimo ondje park usred grada, vrelo bosne. Jezero. Ne kontam.

:-)
Ne kontam ni ja tu filozofiju..
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#8596 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

nosara wrote:U pravu si. Samo naprijed u razvoj, boli me kurac.

Sto rece Dragoljub Bakic kad je vidio projekat Beograd na vodi, "A izvinite, sta cete s govnima?" :D
bolje su im bile one stracare i vagoni ... pravi beogradjani se toga sjecaju
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8597 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

nosara wrote:U pravu si. Samo naprijed u razvoj, boli me kurac.

Sto rece Dragoljub Bakic kad je vidio projekat Beograd na vodi, "A izvinite, sta cete s govnima?" :D
E ako je Draguljub Bakic to rekao onda treba vratiti barake i šupe ..
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8598 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ja sam uvjeren da je neko krenuo da pravi žičaru, a da nije bila, da bi se kritikovalo žestoko.

Šta će žičara, nije nikada bila, ko hoće na planinu nek prošeta, šta ako pukne žica i padne kabina na kuću, mora se kuća (stara bosanska) srušiti za dolaznu stanicu, narod se skuplja u tihim mahalama, sječe se šuma, neko će oprati pare na projektu, neko će dobro zaraditi...buka, sjena pada na kuću od stubova, narušava se žičarom vizura...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8599 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote:
nosara wrote: Ovo treba uramiti, nabaciti na bilborde po gradu. Kao dijelovi iz nekog prirucnika o unistavanju jedne urbane cjeline.

Ko ti jebe mater sto zivis generacijama u gradu, sad smo mi uljegli, seli, jebi se, kupi stan u picki materinoj, kupi kucu u kurcu, mi gradimo i tako ce biti.

scc je za dozivotnog zatvora (ne zbog izgleda, vec lokacije, zatvara jedini ulaz u staro jezgro grada), kao i bosmal i toranj i ono cudo sto grade u novom sarajevu. Za tibre da ne govorim.
Ovaj objekat se možda sada tu ne uklapa, ali arhitekta se vjerovatno i vodio tim šta će Marijin Dvor biti u budućnosti. A to sigurno neće biti hrpa ruševina kao sada.
Upravo ovo jeste najveci problem. Lola dobije dozvolu da zapocne upropastavanje, a ostali se prislone zbog "kako on more, a ja ne mogu?" Urbicid. I genocid, zimi kad se spusti smog i cadj i lezi nam na grbama jer nema cirkulacije zraka koja ce ga rastjerati.

Ali, dzaba. Tornjevi i displeji za gradjane koji loze smece, opanke i kamionske gume. To je pravo rajvosa danas. :bih:
O cemu to ti? Pa jesu li nove generacije napravile zgradu parlamenta? Jesu li nove generacije napravile Unitic nebodere, jesu li nove generacije napravile ono žuto govno između? One visoke zgradurine u kvartu?

O čemu ba baljezgaš. Pa okreni se malo i fino razgledaj taj Marijin Dvor.

I preporucujem ti da malo više otvoriš vidike. Gledam nekog gospodina neki iz MZ Marijin Dvor, bla bla eto necemo imati park, ovo on... halo ba hej mjesna zajednica hoce da blokira projekte u centru jednog grada. Pa to nigdje na svijetu nema. Nigdje. Penzioneri se sastali na kafi i skontali, ajmo malo jebavat ljude u zdrav mozak. Jebo to što to nije maklo dalje od Makarske ljeti. Zimi plafon mu je Čvila. Pa treba malo putovati i vidjeti šta ljudi rade i prave vani.

Još ovdje niti ko šta ruši. Niti ko šta uništava. Znači imamo ledinu jedan dio praznu, drugi dio ruševine. I ovo može ispasti samo dobro, ako se svi potrudimo i odradimo kako treba. Imat ćeš jedan moderni poslovni kvart sa modernom arhitekturom. Potom ide AU, pa potom osmanlije i stari grad. I sve to u 2-3km.

Naravno da nisam za hrpu nebodera i da se tu napravi sad tibra. Za plansku gradnju jesam. Može se tu uglaviti još jedna viša zgrada i to je max što bih dozvolio. Ostatak niže poslovne zgrade. I koliko sam čuo takav sličan je i plan. Znači onaj dio iza SCC ostaje ledine, dvorana ide ispod. Za Zelo paring, kažu da bi dali ako investitor hoće neka pravi neboder. I to je to. Sve ostalo bih ja išao puno niže.

O zagađenju - Rješenje jeste da se prestane ložiti ugalj, pa i drvo. Rješenje je izbacivanje totalno iz saobraćaja sve ispod EURO4 norme. Za 2-3 godine sve ispod EURO5. Za 5 godina sve ispod EURO6. Fino napravis takav plan, zalijepis ga i evo izvoli pa planiraj i rjesavaj se smeca. I naravno sve to mora pratiti obnavljanje javnog gradsko prevoza. I sadnja drveža bjelo-crnogoricno gdje god može.

Mislim ok, napraviti i detaljnu studiju o tome kako utiče strujanje zraka i koja su to strujanja zraka. Iz kojih pravaca. Je li mi imamo to urađeno?

Ali jbmu sad prestati se razvijati totalno, jer eto raja na Marijin Dvoru nije navikla na buku i visoke zgrade. Pa iskreno, žao mi je, ali tako svijet funkcioniše. Moramo negdje zarađivati pare. Moramo privlačiti turiste. Ovo je mali grad. Marijin Dvor i taj dio grada je jednostavno ostao takav, tu su sada ruševine. I mislim da je legitimno da se razgovara, da se vidi i pronađe rješenje koje će biti ok. A ne da ostavimo one ruševine 30 godina nakon rata u centru jednog grada. Pa to je sramota. I imaj na umu da ti nijedan investitor neće doći i platiti milionima zemljište, da mu ti kažeš, e paša sad možeš dva sprata dići i to ti je plafon.

p.s.
Mislim ne kontam, šta biste to vi pravili na Marijin Dvoru? Evo da čujem? Šta, da pravimo još starije au zgrade? Da napravimo ondje park usred grada, vrelo bosne. Jezero. Ne kontam.

:-)
ja sam za plansku gradnju ali ako već imamo sumnju da će visoke zgrade uticati na strujanje zraka zašto ne bi smo dopustili struci da to izmjeri i da svoje mišljenje - činjenica je da ćemo prve rezultate imati tek naredne godine i to nije dugo za čekanje ako ćemo biti iskreni. Kada kažem struka ne mislim na SDA stručnjake s Travničkih fakulteta i slične stranački/investitorski podobne spodobe već na nezavisne stručnjake koje je nova vlada obećala angažirati - ovo je po meni jedno on najvažnijih obećanja koje su dali.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8600 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: već na nezavisne stručnjake koje je nova vlada obećala angažirati - ovo je po meni jedno on najvažnijih obećanja koje su dali.
Pa hoće li dati pare mašinskom fakuletu? Nema potrebe nikakve nezavisne stučnjake ganjati. Samo dati mašinskom fakultetu pare za softver i instrumente.
Post Reply