Republika Turska

Post Reply
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8551 Re: Republika Turska

Post by 155_mm »

Kikibombona wrote:
155_mm wrote: ma pusti ga gubi se bre ko abdest. da ga pitas pod kojim politickim vodstvom turske je poceo proces pomirenja sa kurdima i kakav takav ekonomski razvoj tog dijela turske, ne bi ti znao reci.
Ti mi Srbijanac objasni!??

Proces pomirenja nikada nije poceo. Ko ti to kaze? Neka kurdska partija? Da cujem koja?

To je isto kao da kazes da je proces pomirenja poceo sa Vucicevim dolaskom u Srebrenicu i novcanim donacijama.

Ukratko, nemas blage veze. Procitao u Kuriru ili Blicu pa sad kao nesto ti znas.
znaci ne znas?
evo da pokusamo ponovo. znas li mozda do kakvih je promjena doslo u odnosu turske drzave prema kurdima i teritoriji na kojoj isti zive od kad je brko preuzeo vlast do izbijanja sukoba u siriji?
ali ako ne znas odgovor suti onda i ne moj se prosipati ovdje sa ad hominem*

*skraćenica za argumentum ad hominem, označava odgovor na argumente druge osobe napadanjem njihovog karaktera, umjesto odgovaranja na sâm argument. Pri neumjesnom korištenju, može se koristiti kao logička greška u kojoj se tvrdnja ili argument druge osobe odbacuju na osnovu beznačajne činjenice ili pretpostavke o autoru ili osobi koja se kritikuje.[2]
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#8552 Re: Republika Turska

Post by Nadzorna_ploca »

Ostati će Erdogan! AMIN!
User avatar
Danguba
Posts: 15933
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8553 Re: Republika Turska

Post by Danguba »

Kikibombona wrote: Liderstvo AKP o zenama! Mozda se Kati svide izjave! :D

Image
Je li to sve sto imas reci o neuspjelom pucu. :D
User avatar
Danguba
Posts: 15933
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8554 Re: Republika Turska

Post by Danguba »

Kikibombona wrote:
Danguba wrote: Da je general valjao ne bi sinoc bio na pogresnoj strani. :D
Do jucer je valjao. Bio je glavni covjek za borbu protiv kurdskog naroda, tj. rusenje kurdskih gradova. Prebijao je i hapsio 'teroriste'. Njegovi vojnici su isto radili.

A vidi sad, na mrtvo ih prebija njihov narod, trpaju ih u zatvore, osudjuju za terorizam. Sve ono sto su radili Kurdima sada se njima desava.

Zar nije sudbina kurvetina zesca? :D

Adem Huditi, heroj i izdajnik :D :D :D :D
Pa jel vidis da je od sinoc pocela borba protiv onih sto diraju pkk teroriste. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#8555 Re: Republika Turska

Post by mirsek »

astala_vistala wrote:Kako mocno izgledaju turski tenkovi od leoparda,abramsa do njihovih atalaya fkt su vojna sila :thumbup: emotivno sam uz erdogana iako pi.Ka sarađuje sa židovima ! :D
Nemaju oni Abramse a meni je najvise sehy njihov Sabra tenk .

Image
Last edited by mirsek on 16/07/2016 20:42, edited 1 time in total.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#8556 Re: Republika Turska

Post by SkyLimit »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Šta koljači ma ISIL. :oops:
Metode identične.

A i ne čudi toliko. Zna se ko je propustilo Isilovce u Siriju. Kasnije su im vratili sa pokojim terorističkim napadom, ali očito narod to ne zamjeri.
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#8557 Re: Republika Turska

Post by Matzan »

SkyLimit wrote:
Matzan wrote:
SkyLimit wrote:"Goloruki civili" i "nedužan narod"

Građani nasmrt pretukli i obezglavili turskog vojnika

http://www.klix.ba/vijesti/svijet/svjet ... /160716076

Kasniš. Vijest davno prožvakana na forumu.
Vrijedi ponoviti. Da je ove koljače vojska sinoć izrešetala, i oni bi bili svrstani u "civile".

Drugim rječima, u svjetlu ovih novih dokaza trebamo zaključiti da je odbrana države od puča bila nelegalna i nelegitimna. :oops: :D
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#8558 Re: Republika Turska

Post by SkyLimit »

Matzan wrote:
Drugim rječima, u svjetlu ovih novih dokaza trebamo zaključiti da je odbrana države od puča bila nelegalna i nelegitimna. :oops: :D
Recimo da bi bilo tačnije reći da se sinoć desio sukob između pripadnika vojske Turske sa jedne i vojnog krila AKP stranke sa druge strane nego da se desio sukob između vojske i "civila".
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8559 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

155_mm wrote: znaci ne znas?
evo da pokusamo ponovo. znas li mozda do kakvih je promjena doslo u odnosu turske drzave prema kurdima i teritoriji na kojoj isti zive od kad je brko preuzeo vlast do izbijanja sukoba u siriji?
ali ako ne znas odgovor suti onda i ne moj se prosipati ovdje sa ad hominem*

*skraćenica za argumentum ad hominem, označava odgovor na argumente druge osobe napadanjem njihovog karaktera, umjesto odgovaranja na sâm argument. Pri neumjesnom korištenju, može se koristiti kao logička greška u kojoj se tvrdnja ili argument druge osobe odbacuju na osnovu beznačajne činjenice ili pretpostavke o autoru ili osobi koja se kritikuje.[2]
Kakav 'ad hominem', o cemu pricas!? Govoris ekavski pa sam pomislio da si Srbijanac. Nisam nista lose mislio.

Kazem ti, Vucic je bio u Srebrenici, cak i novac uplacuje, izvinio se itd itd.

To neko moze protuaciti kao pomirenje.

Sa kim se Erdogan mirio?

Pa on se svrstao u TOP 5 najomrzenijih kurdskih dzelata u historiji. Jos je daleko od Ataturka, Sadama i Homeinija, ali ako nastavi ovako, brzo ce ih stici. Erdogna mrzi narod na istoku. Sta mislis da im ti odes tamo i objasnis da su se pomirili.

Ima li neka kurdska partija u Turskoj, koja ima podrsku naroda, a da se Erdogan sa njom izmirio?
Aj da cujem, koja je to partija.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8560 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8561 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Edin H. wrote:
jao_situacije wrote:
Edin H. wrote:

Cuj svaka im cast, a sto ne izadjose i napadose Armiju zbog genocide nad Kurdima? Znaci ako narod koji je legitimno izabrao Karadzica ga pokusa zastiti da je doslo do vojnog udara, ja bih trebao podrzati Karadzica, jer je legalno izabran.

Poenta je da ne bi izasli da je vojska ili vecina vojske pocela pucati po narodu, znaci generali su lose procijenili.

Uostalom ako si bio oko Holiday na pocetku rata znas o cemu govorim.
poenta je da je ti nemaš pojma šta pričaš ljudi su u ankari ginuli ko zečevi sinoć
supercobre su masakrirale ljude na cesti to je uživo preneseno na turskoj televiziji
tenkovi su gazili ljude na ataturk bulevaru i ta snimka je prenesena, naravno ti to nisi vidio

neću da te vrijeđam ali vidi se nedostatak osnovnog znanja o situaciji u turskoj i odnosa prema kurdima, nek ti kikiboba objasni šta su radili prije brke kurdima
ponavljam bošnjo iz svojih cipela analizira situaciju u turskoj i ne zna osnovne činjenice
uporediti holidej karadžića i ostalo, mislim šta reći..

shvatam da ne podržavaš brku, ali ne možeš na silu osporavati
ti isti kurdi su glasali za akp pogledaj rezultate izbora, eto barem to pogledaj gdje žive kurdi i ko je tu osvajao glasove
Hajde, ne pravi se pametan, nego probaj normalno razgovarati bez licnih kvalifikacija i ocjena, ovdje je ipak problem u tebi koji branis ratnog zlocinca i u pricipu brutalnog autokratu, uostalom citaj, nisam ti ja ucitelj.

Turkey's Erdogan Sued by Germans over War Crimes Against Kurds

The lawsuit highlights an incident in Sirnak, Turkey, where Kurdish residents were burned alive by the Turkish military.

http://www.telesurtv.net/english/news/T ... -0004.html

Vidio sam naravno, i kao sto rekoh mahom je vojska odbijala da se uplete u oruzani sukob sa civilima, cak su se i slikali sa njima.

Holiday je spomenut da razumijes psihologiju mase, ali nema veze ako ne kontas.
Hajmo lične kvalifikacije i predrasude ostaviti po strani pa argumentovano diskutovati kao što kažeš. Evo za početak prvo nam daj informaciju koji je to sud osudio Erdogana pa da je on ratni zločinac? Drugo svako ima pravo da tuži koga hoće ali to ne znači da je to sve istina što tužena strana tvrdi. Ako Erdogan ikada bude pristupio ovom sudu vjerujem da će imati dosta toga da kaže i ospori. Dakle ako želimo argumente onda Erdogan nije ratni zločinac sve dok mu sud tako ne presudi...ako ćemo argumentovano i želimo ozbiljno diskusiju.

Ne pravdam nikoga ali nasilje nad vojnicima je posljedica, oni koji su naredili izlazak vojske i njeno djelovanje protiv civilnih objekata i zvanične vlasti i to mimo komandnog lanca i zvaničnih vlasti je pokrenuo svjesno spiralu nasilja koja je zaustavljena na 256 mrtvih i 1100 ranjenih. Kako je moglo biti ovo je mačija guza.

Izvoli da čujem argument koji može opravdati izdavanje naređenja za nezakonito pokretanje vojske mimo komandnog lanca i djelovanej protiv civilnih ciljeva. U svakoj zapadnoj zemlji ovo bi bio zločin u rangu ratnog, zašto bi Turska bila izuzetak? Zato što tamo žive muslimani pa je njihova krv jeftina? Ne razumijem tvoju logiku pa mi pojasni, molim te. :oops:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8562 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Danguba wrote: Pa jel vidis da je od sinoc pocela borba protiv onih sto diraju pkk teroriste. :D
:thumbup: :thumbup:

Odlicno zapazanje. Bravo.

Pisao sa kako se Erdogan izvinio Putinu, Benji, Abadiju, Asadu, Sisiju... pa sam rekao da se jos samo treba izviniti Camilu, lideru PKK... mozda je ovo uvertira... Adem je bio na prvoj liniji u borbi protiv PKK!
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#8563 Re: Republika Turska

Post by bosan »

U svakom slucaju treba gosp. Erdoganu javiti da se registruje na Klix-u gdje ce moci saznati sve pojedinosti o pucu a ujedno i nauciti osnovne stvari o demokratiji . Mi se nasli davati savjete kako bi trebalo a na vlasti nam elita kakve ima malo koja zemlja.Mi nismo sposobni ni sumara smijeniti a predsjednika mjesne zajednice da i ne pominjemo .
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8564 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Njemačke Bodkin, njemačke tenkove. :wink:

Čovjek koji je osujetio JNA akciju se zvao Bogić Bogićević koji je glasao protiv i time JNA nije imala legitimitet da djeluje. Sve ostalo je istorija... :oops:
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#8565 Re: Republika Turska

Post by Matzan »

SkyLimit wrote:
Matzan wrote:
Drugim rječima, u svjetlu ovih novih dokaza trebamo zaključiti da je odbrana države od puča bila nelegalna i nelegitimna. :oops: :D
Recimo da bi bilo tačnije reći da se sinoć desio sukob između pripadnika vojske Turske sa jedne i vojnog krila AKP stranke sa druge strane nego da se desio sukob između vojske i "civila".

:lol: :lol: :lol: :lol:


Sve relevantne svjetske države dale podršku legalno izabranoj vlasti i turskom narodu koji se goloruk uspio oduprijeti grupi bandita, samo uporni klixovi forumaši još uvijek nariču nad propalim vojnim pučom.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8566 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Njemačke Bodkin, njemačke tenkove. :wink:

Čovjek koji je osujetio JNA akciju se zvao Bogić Bogićević koji je glasao protiv i time JNA nije imala legitimitet da djeluje. Sve ostalo je istorija... :oops:
Gore iznad se pice slike turskih ali nebitno. Znaci po tebi bolje ovo sto imamo nakon 20 godina nego da je HOPOTETICKI ARMIJ LOJALNA DRZAVI napravila puc. Zanimljivo
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#8567 Re: Republika Turska

Post by baxul »

Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
ne nije, ali se nije smjela staviti u službu niti jednog od njih i poštovati federalni ustav i pravo na samoopredjeljenje republika :D

umjesto toga jenea se stavila u službu srbije i srbijanske hegemonije spram ostalih jugoslovenskih republika, te ipso facto tko je jebe sad.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8568 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bodkin wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Njemačke Bodkin, njemačke tenkove. :wink:

Čovjek koji je osujetio JNA akciju se zvao Bogić Bogićević koji je glasao protiv i time JNA nije imala legitimitet da djeluje. Sve ostalo je istorija... :oops:
Gore iznad se pice slike turskih ali nebitno. Znaci po tebi bolje ovo sto imamo nakon 20 godina nego da je HOPOTETICKI ARMIJ LOJALNA DRZAVI napravila puc. Zanimljivo
Leopard2a je njemački tenk ali nebitno kao što kažeš. :mrgreen: Da imam neki vremeplov rekao bih ti šta je bolje. Sigurno ovo što imamo danas je karina od sistema ali porediti ono vrijeme kada je Slovenije već krenula svojim putem, Hrvatska uveliko izlazila...ne znam šta da ti kažem. Teško za porediti sa Turskom. Idealno bi bilo da je JNA ostala u kasarnama i da je pobijedio Ante Marković, ali za prolivenim mlijekom se ne kuka.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#8569 Re: Republika Turska

Post by SkyLimit »

Sarajmen wrote:Naziru se dva cilja koja su se pokušala ostvariti preko ovog što većina nas naziva vojnim pučem. Prvi je da se podijeli a samim tim i oslabi vojska Republike Turske i realno se u tome dosta uspjelo. Zemlja u neprijateljskiom okruženju sa svih strana to ne bi smjela sebi da dopusti, a trenutna situacija je takva. Nedavni zaokret politike Republike Turske je samo potvrdio takvu poziciju i poduzeti koraci da se ta pozicija izmijeni su izazvali reakciju protiv legalnih vlasti. Nepoznato je koliko je vojnika, od njih oko 38 000 profesionalaca, lojalno legalnim vlastima.
Drugi cilj koji se pokušava realizovati je podijeljenost naroda Republike Turske na , hajde da ih nazovemo sekulariste i islamiste, i ta podijeljenost je i sada prisutna. Narod je pozvan da direktno na ulici brani vrijednosti u koje vjeruje a istovremeno legalna vlast uz vrlo bitnu podršku policijskih i obavještajnih struktura čini napore da se problemi rješavaju unutar institucija. Civilna vlast mora pokazati snagu i osigurati sigurnost za sve stanovnike , ali i oko 3,5 miliona izbjeglica u Republici Turskoj.
Malo mi znamo šta se zaista dešavalo na ulicama širom Republike Turske, danas već pristižu informacije koje demantiraju one predhodno objavljene , mislim na žrtve koje su pale tokom noći.
Previše je keslanja i zluradosti na ovoj temi i najmanje što se može uraditi je ne učestvovati u razmjeni mišljenja dok ta neka ostrašćenost na njoj ne splasne i tako se ostavi prostor za razumu prihvatljivu diskusiju.
A svakako će dešavanja u Republici Turskoj da budu i dalje u fokusu , nevezano o pilećim mozgovima koji pokušavaju da tabire visoku politiku.

Postoji jedna po meni bitnija i opasnija podjela: Na sunite i alevite. Za vrijeme "Ataturkizma" ta podjela je u potpunosti bačena u drugi plan, bitno je bilo biti Turčin.

Erdogan međutim danas predstavlja prije svega sunite, to je njegov prvenstveni identitet a i sve važniji kod njegovih pristalica.

A ta vjerska podjela sve više prelazi i u političku, aleviti su najveći zagovornici"Ataturkizma" i apsolutnog sekularizma.

"Najpoznatiji masakar alevita dogodio se 1516. Tada je osmanski vladar Yavuz Sultan Selim dao ubiti preko 40.000 alevita. A Erdoganova vlast želi treći most preko Bospora nazvati po njemu, kaže Aktas.

Ovo jasno pokazuje negativnost i neprijateljstvo turskoj premijera pre,a alevitima, kritizira Aktas. "Ipak se nadamo boljitku, iako nam je teško vjerovati Erdoganu


http://www.dw.com/bs/aleviti-u-turskoj- ... a-16925719
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#8570 Re: Republika Turska

Post by MyTao »

Ode svijet u PM... Kada vidim sta Bosanci i Hercegovci pisu o ovome, strah me bude...
User avatar
dale cooper
Posts: 31384
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8571 Re: Republika Turska

Post by dale cooper »

Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Pa malo je teško odgovoriti na to pitanje sa obzirom da je vojska već mnogo prije toga bila u Srpskim odnosno
Miloševićevim rukama. Ali sa ove vremenske distance i stvari koje su urađene i za koje znamo sa
sigurnošću, sasvim je jasno da je ustavni poredak Jugoslavije bio uzdrman potezima Miloševića i Tuđmana. Ja lično bih volio
da je vojska reagovala u tom smjeru da pohapsi odgovorne i zaštiti narod. Samim time bi se možda izbjegao rat i
civilne žrtve, i možda bi bilo moguće govoriti o mirnoj i dogovorenoj disoluciji zemlje ili nekoj drugoj opciji.
Ali to je sve šta bi bilo kad bi bilo. Ali kada govorimo o Turskoj, mi jednostavno ne možemo govoriti šta je dobro
i ispravno za njih, jer ne živimo tamo. Ovdje se većinom ljudi emotivno svrstavaju u jedan ili drugi kamp isključivo
kroz prizmu i projekciju svojih međusobnih razmirica i sukoba mišljenja.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#8572 Re: Republika Turska

Post by bogoljub »

Image
Erdogan dobitnik 'Oskara' za najbolju režiju...
i svaka mu čast na tome! Moja puna podrška!
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8573 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

dale cooper wrote:
Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Pa malo je teško odgovoriti na to pitanje sa obzirom da je vojska već mnogo prije toga bila u Srpskim odnosno
Miloševićevim rukama. Ali sa ove vremenske distance i stvari koje su urađene i za koje znamo sa
sigurnošću, sasvim je jasno da je ustavni poredak Jugoslavije bio uzdrman potezima Miloševića i Tuđmana. Ja lično bih volio
da je vojska reagovala u tom smjeru da pohapsi odgovorne i zaštiti narod. Samim time bi se možda izbjegao rat i
civilne žrtve, i možda bi bilo moguće govoriti o mirnoj i dogovorenoj disoluciji zemlje ili nekoj drugoj opciji.
Ali to je sve šta bi bilo kad bi bilo. Ali kada govorimo o Turskoj, mi jednostavno ne možemo govoriti šta je dobro
i ispravno za njih, jer ne živimo tamo. Ovdje se većinom ljudi emotivno svrstavaju u jedan ili drugi kamp isključivo
kroz prizmu i projekciju svojih međusobnih razmirica i sukoba mišljenja.
Pa govorimo o tome da se stavila u odbranu ustavnog poretka, a ne stranu jednog naroda. Moja poenta je da vojska zemlje mora imati korektivni karakter, a ne slusati "demokratski izabrane" bla bla. U 90% slucajeva da. I ne kazem da je juce bilo u ovih 10%.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#8574 Re: RE: Re: Republika Turska

Post by Co0l »

zrakomlat wrote:
haos1 wrote:Od svih bliskoistocnih arapa, meni su ovi turci najruzniji, mali okrugli celavi dlakavi crni.

Sent from my LG-H818 using Tapatalk
:? :?
Ponekad evolucija i zakaze, kao sto vidimo na pojedinim forumasima.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8575 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bodkin wrote:
dale cooper wrote:
Bodkin wrote:Dosli smo do drkanja na turske tenkove :mrgreen:

Nego hoce mi neko od legalista odgovoriti na ovo pitanje. Da li je jna trebala skinuti milosevica, tudjmana inostale davne 91 dok su zemlju vodili upropast ili ih nije trebalo dirati jer su demokratski izabrani?
Pa malo je teško odgovoriti na to pitanje sa obzirom da je vojska već mnogo prije toga bila u Srpskim odnosno
Miloševićevim rukama. Ali sa ove vremenske distance i stvari koje su urađene i za koje znamo sa
sigurnošću, sasvim je jasno da je ustavni poredak Jugoslavije bio uzdrman potezima Miloševića i Tuđmana. Ja lično bih volio
da je vojska reagovala u tom smjeru da pohapsi odgovorne i zaštiti narod. Samim time bi se možda izbjegao rat i
civilne žrtve, i možda bi bilo moguće govoriti o mirnoj i dogovorenoj disoluciji zemlje ili nekoj drugoj opciji.
Ali to je sve šta bi bilo kad bi bilo. Ali kada govorimo o Turskoj, mi jednostavno ne možemo govoriti šta je dobro
i ispravno za njih, jer ne živimo tamo. Ovdje se većinom ljudi emotivno svrstavaju u jedan ili drugi kamp isključivo
kroz prizmu i projekciju svojih međusobnih razmirica i sukoba mišljenja.
Pa govorimo o tome da se stavila u odbranu ustavnog poretka, a ne stranu jednog naroda. Moja poenta je da vojska zemlje mora imati korektivni karakter, a ne slusati "demokratski izabrane" bla bla. U 90% slucajeva da. I ne kazem da je juce bilo u ovih 10%.
Čime je jučer konkretno ustavni poredak Turske bio ugrožen pa je to bio povod da vojska reaguje? :cry:
Post Reply