Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#8551 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by n+1 »

Chmoljo wrote: 20/06/2023 11:19
n+1 wrote: 20/06/2023 11:14

I mada ima pravo sve navedeno, bez da se ikome pravda, on ipak objavi oglas, a onda primi malog od sestre. :D

Eh, isto kao što mu ne treba oglas da zaposli malog od sestre, ali ga on ipak objavi, tako postoji i štela, mada zakon nije prekršen.
ali meni to nije štela. štela je izraz da nekome nešto namjestiš da izgleda kao da je taj neko svojom zaslugom tu. podrazumijeva opsjenu.

ovdje za tim nema potrebe. legalno&legitimno

a glede oglasa, bar danas nije nikakav trošak prijaviti se na njega, a sada nije trošak čak ni otići. besplatan je prevoz za nezaposlene. jedino kalorije potrošiš.
Jeste legalno, nije nužno legitimno, ako se pretvaramo da je mali od sestre najbolji na konkursu.

A nije ni legalno u svim slučajevima. Recimo, korporacije ili banke, gdje tipično ne odlučuju sami vlasnici, nego ljudi koji su ovi postavili. I onda neki direktorčić uvali svog tetića. A sve privatni sektor, je l'.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45814
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8552 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Chmoljo »

n+1 wrote: 20/06/2023 11:23
Chmoljo wrote: 20/06/2023 11:19

ali meni to nije štela. štela je izraz da nekome nešto namjestiš da izgleda kao da je taj neko svojom zaslugom tu. podrazumijeva opsjenu.

ovdje za tim nema potrebe. legalno&legitimno

a glede oglasa, bar danas nije nikakav trošak prijaviti se na njega, a sada nije trošak čak ni otići. besplatan je prevoz za nezaposlene. jedino kalorije potrošiš.
Jeste legalno, nije nužno legitimno, ako se pretvaramo da je mali od sestre najbolji na konkursu.

A nije ni legalno u svim slučajevima. Recimo, korporacije ili banke, gdje tipično ne odlučuju sami vlasnici, nego ljudi koji su ovi postavili. I onda neki direktorčić uvali svog tetića. A sve privatni sektor, je l'.
naravno da se pomenuto odnosilo na "gazde", odnosno privredna društva koja su u vlasništvu jednog lica i koja nemaju više od 15 max 20 zaposlenih koja nisu obavezna imati ni pravilnik o radu. iz takvog miljea i dolaze najveće muke zaposlenih.

korporacije i banke imaju svoje unutrašnje propise da bi uopšte mogli funkcionisati i to je dio privatnog sektora koji je ipak uređen nekim procedurama. tu radnik može nešto dokazivati pred sudom. jeste privatni, ali mi je to primjerenije zvati nedržavni sektor :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8553 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Chmoljo wrote: 20/06/2023 11:11 nije mi jasno kako može postojati štela u privatnom sektoru? :|

to meni odmah naginje na priču kako neko za ime boga zaslužuje da radi negdje, jer mu je mater rekla da je najljepše dijete na svijetu.

privatnik ima pravo da te ne zaposli jer si mu ružan, jer mu smrdiš, jer se ne sviđa kako kriviš usta dok pričaš, jer si se ružno začešljao, jer imaš truhlu četvorku na gornjoj vilici...

i to je sasvim ok. ko nije vidio kako je biti poslodavac, neka se uzdrži pametovanja kako je to lako i kako je sve med i mlijeko. ko nije vidio kako radnik zna jebavati, maltretirati, kako zna biti bezobrazan, samo mi govori da ga ni ja ne bih zaposlio i da takvu energiju ostavi kući kod matere koja će mu i dalje tepati.

jebiga, svako gleda sebe. povoljnije uvjete će diktirati tržište, a ne pojedinačni primjeri poslodavaca. a ima ih pristojnih. kao i radnika. dobrih i pristojnih, vrijednih, ali i bezobraznih, bahatih... u ovakvoj džungli, uvijek moraš imati neku fintu na koju uzimaš poslove i na koji krčiš sebi put. neki poslodavci odaberu da to rade preko leđa radnika, neki odaberu da se bore na drugim poljima. ali svakome ko misli da je lako, nek otvori pa neka drlja. pare nikad jeftinije, hipotekarni kredit i bujrum u biznis.
Svaka jača firma, pogotovo ona koja povremeno učestvuje na tenderima i javnim nabavkama, ponekad kao "znak dobre volje" primi nekoga po preporuci raznih direktora, političara ili ministara kako bi se umilili istima i zaradili bod više. To je jedan od načina, a ima i onaj drugi, ekstermniji koji ide ovako:

Isti ovi ministri i političari kada izađu u susret privatnoj firmi raznim kupovinama ili pružanjima usluga, onako na otvoren način dadnu do znanja ako žele da se saradnja nastavi i ne bude smetnji u daljnjem radu, trebali bi u radni odnos da prime nečiju ćerku, sina, unuku, švalerku itd. Naravno, nije pametno odbiti jer staješ na žulj i guzicom vrata zatvaraš :roll:

E sad pošto državne firme nisu više zanimljive istima jer su plate postale nikakve, navedenim potomcima i jebaljkama su sada primamljive jače i uglednije privatne firme, zbog dobrih primanja, bonusa, imidža itd. Čik probaj da odbiješ ministra ili kakvog lokalnog partijskog glavešinu! Međutim, kada primiš kakvog debilnog tatinog sina ili razmaženu maminu princezu u firmu, oni naravno zahtijevaju kakav fancy posao ala HR ili neki marketing odjel, ali oni nisu tu da rade i trude se, nego da budu maskote koje primaju platu...Ne smiješ da ih otpustiš ili da im zavodiš strogoću jer bukvalno imaju diplomatski imunitet i ako se mamici i tatici požale da si ih samo ružno pogledao, to bi bila samo karta više za ulazak u dublji pakao jer si već u njegovom predvorju :evil:

E sad ponašanje tih maskota je da dolaze na posao kad hoće i odlaze kad hoće, u sred radnog vremena idu na kafe i ručkove đuture kao da je to sasvim normalno, dok sa druge strane radnici koji su tu došli na osnovu svojih vještina vuku i za ove jebivjetre koji se uzdignute glave ponose svojim sviranjem qrtzu...Ubrzo će ovi sposobni početi da se bune i da napuštaju firmu zbog ovih neradnika, imaćeš fluktuaciju radne snage i svako malo ćeš obučavati nove radnike,a posao ti trpi...Najuri ove sa diplomatskim imunitetom gubiš tendere, otkažu ti poslove, inspekcija ti češlja firmu, ideš na glavu...

Ovo sam očima svojim gledao i bio svjedok svega na više mjesta. Kad zapadneš plemstvu za oko, najebo si :oops:
Last edited by Lajavikrelac on 20/06/2023 19:27, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82691
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8554 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Kad radnik nema dobru platu
Nema firma tih problrma
Ha ja
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8555 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Truba wrote: 20/06/2023 17:14 Kad radnik nema dobru platu
Nema firma tih problrma
Ha ja
Pa neće prinčevi i princeze da zabušavaju za siću jebo ga ti... :oops:

Ovo što sam naveo je još i pozitivan scenario, znam za slučajeve kada tatin sinčić dođe supjan i mamuran na posao dva sata kasnije pa se dere na nadređenog što se usudio da mu prigovara, jer je zaboravio ko je on i čiji je :evil: Još ga i qrtzem napuši što se usudio da ga pita zašto kasni na posao i dolazi ko živi leš na posao....Misliš da mu je dao otkaz? :mrgreen:
Last edited by Lajavikrelac on 20/06/2023 19:33, edited 1 time in total.
akcija007
Posts: 2944
Joined: 17/05/2008 23:50

#8556 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by akcija007 »

Sta je ovo nema nigdje trgovaca.
Konzum, Bingo, Amko, Mercator, WinkSport, Izbor trgovine, Crvena jabuka .
Svi traze trgovce
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8557 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

akcija007 wrote: 20/06/2023 19:30 Sta je ovo nema nigdje trgovaca.
Konzum, Bingo, Amko, Mercator, WinkSport, Izbor trgovine, Crvena jabuka .
Svi traze trgovce
Sve moj do mojega... :run:
User avatar
Truba
Posts: 82691
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8558 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Nema budala koji ce za kikiriki gazdi puniti dzepove
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45814
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8559 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Chmoljo »

Lajavikrelac wrote: 20/06/2023 16:27
Chmoljo wrote: 20/06/2023 11:11 nije mi jasno kako može postojati štela u privatnom sektoru? :|

to meni odmah naginje na priču kako neko za ime boga zaslužuje da radi negdje, jer mu je mater rekla da je najljepše dijete na svijetu.

privatnik ima pravo da te ne zaposli jer si mu ružan, jer mu smrdiš, jer se ne sviđa kako kriviš usta dok pričaš, jer si se ružno začešljao, jer imaš truhlu četvorku na gornjoj vilici...

i to je sasvim ok. ko nije vidio kako je biti poslodavac, neka se uzdrži pametovanja kako je to lako i kako je sve med i mlijeko. ko nije vidio kako radnik zna jebavati, maltretirati, kako zna biti bezobrazan, samo mi govori da ga ni ja ne bih zaposlio i da takvu energiju ostavi kući kod matere koja će mu i dalje tepati.

jebiga, svako gleda sebe. povoljnije uvjete će diktirati tržište, a ne pojedinačni primjeri poslodavaca. a ima ih pristojnih. kao i radnika. dobrih i pristojnih, vrijednih, ali i bezobraznih, bahatih... u ovakvoj džungli, uvijek moraš imati neku fintu na koju uzimaš poslove i na koji krčiš sebi put. neki poslodavci odaberu da to rade preko leđa radnika, neki odaberu da se bore na drugim poljima. ali svakome ko misli da je lako, nek otvori pa neka drlja. pare nikad jeftinije, hipotekarni kredit i bujrum u biznis.
Svaka jača firma, pogotovo ona koja povremeno učestvuje na tenderima i javnim nabavkama, ponekad kao "znak dobre volje" primi nekoga po preporuci raznih direktora, političara ili ministara kako bi se umilili istima i zaradili bod više. To je jedan od načina, a ima i onaj drugi, ekstermniji koji ide ovako:

Isti ovi ministri i političari kada izađu u susret privatnoj firmi raznim kupovinama ili pružanjima usluga, onako na otvoren način dadnu do znanja ako žele da se saradnja nastavi i ne bude smetnji u daljnjem radu, trebali bi u radni odnos da prime nečiju ćerku, sina, unuku, švalerku itd. Naravno, nije pametno odbiti jer staješ na žulj i guzicom vrata zatvaraš :roll:

E sad pošto državne firme nisu više zanimljive istima jer su plate postale nikakve, navedenim potomcima i jebaljkama su sada primamljive jače i uglednije privatne firme, zbog dobrih primanja, bonusa, imidža itd. Čik probaj da odbiješ ministra ili kakvog lokalnog partijskog glavešinu! Međutim, kada primiš kakvog debilnog tatinog sina ili razmaženu maminu princezu u firmu, oni naravno zahtijevaju kakav fancy posao ala HR ili neki marketing odjel, ali oni nisu tu da rade i trude se, nego da budu maskote koje primaju platu...Ne smiješ da ih otpustiš ili da im zavodiš strogoću jer bukvalno imaju diplomatski imunitet i ako se mamici i tatici požale da si ih samo ružno pogledao, to bi bila samo karta više za ulazak u dublji pakao jer si već u njegovom predvorju :evil:

E sad ponašanje tih maskota je da dolaze na posao kad hoće i odlaze kad hoće, u sred radnog vremena idu na kafe i ručkove đuture kao da je to sasvim normalno, dok sa druge strane radnici koji su tu došli na osnovu svojih vještina vuku i za ove jebivjetre koji se uzdignute glave ponose svojim sviranjem qrtzu...Ubrzo će ovi sposobni početi da se bune i da napuštaju firmu zbog ovih neradnika, imaćeš fluktuaciju radne snage i svako malo ćeš obučavati nove radnike,a posao ti trpi...Najuri ove sa diplomatskim imunitetom gubiš tendere, otkažu ti poslove, inspekcija ti češlja firmu, ideš na glavu...

Ovo sam očima svojim gledao i bio svjedok svega na više mjesta. Kad zapadneš plemstvu za oko, najebo si :oops:
Pa kad hocete da se otcjepljujete. :mrgreen: ko vam je kriv.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8560 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

E to mislim da bi nam riješilo sve probleme! 113% :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82691
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8561 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Otcepljenje i prisajedinjenje
Plus kraljevina
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8562 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Kojekude, breee...
Rizvan
Posts: 1287
Joined: 27/11/2013 09:25

#8563 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rizvan »

akcija007 wrote: 20/06/2023 19:30 Sta je ovo nema nigdje trgovaca.
Konzum, Bingo, Amko, Mercator, WinkSport, Izbor trgovine, Crvena jabuka .
Svi traze trgovce
Konzum/Mercator me ne iznenađuje, oni su toliko skresali broj radnika po objektima da nerijetko sada i kada uđes u neki veci njihov supermarket, zateknes samo jednog radnika koji ispakuje robu, pa te isti usluzi na delikatesi, pa s delikatese trci na kasu. Rijetko ko na duze staze moze izdrzati takav tempo.

S druge strane za Bingo mi je cudno, navodno izađu sada na 1000KM, sto i nisu losa primanja, s obzirom da u Sa mnogi jos uvijek rade za oko 800KM. U koji kod Bingo uđem, primjeti se vise radnika po odjelima, opcenito je opustenija atmosfera, nema trcanja tamo vamo kao u Konzumu/Mercatoru. Jedino ostaje da su međuljudski odnosi među radnicima i na relaciji sef radnik katastrofa, pa zato radnici napustaju.
Hakiz
Posts: 41152
Joined: 30/07/2015 20:01

#8564 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Kada gledaš radnice na delikatesu u Bingu (a ni ostali nisu bolji), konkretno kada treba da izrežu one polutvrde i tvrde okrugle sireve, moraš se sažaliti. Samo čekam kada će sebi prste otsijeći.

Ako Bingo nije u stanju obezbijediti opremu za rezanje tih sireva i ako je to pokatazelj odnosa prema radnicima, nije čudo što neće ljudi da rade tamo.
snijeg_led
Posts: 6775
Joined: 08/12/2019 21:35

#8565 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by snijeg_led »

Odsjeći
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8566 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

Hakiz wrote: 22/06/2023 00:59 Kada gledaš radnice na delikatesu u Bingu (a ni ostali nisu bolji), konkretno kada treba da izrežu one polutvrde i tvrde okrugle sireve, moraš se sažaliti. Samo čekam kada će sebi prste otsijeći.

Ako Bingo nije u stanju obezbijediti opremu za rezanje tih sireva i ako je to pokatazelj odnosa prema radnicima, nije čudo što neće ljudi da rade tamo.
. koju opremu. . dobar noz. :-)
User avatar
fortaleza
Posts: 5618
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#8567 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by fortaleza »

Hakiz wrote: 22/06/2023 00:59 Kada gledaš radnice na delikatesu u Bingu (a ni ostali nisu bolji), konkretno kada treba da izrežu one polutvrde i tvrde okrugle sireve, moraš se sažaliti. Samo čekam kada će sebi prste otsijeći.

Ako Bingo nije u stanju obezbijediti opremu za rezanje tih sireva i ako je to pokatazelj odnosa prema radnicima, nije čudo što neće ljudi da rade tamo.
U Kauflandu radnica samo postavi salamu/sir i automatski mašina reže dok ona radi neki drugi posao. Nije mi jasno zašto ne nabave takve mašine, i ne uštede, a tu je i faktor sigurnosti.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32525
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8568 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bobi »

test
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#8569 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by kokuz_sa »

Pitanje,

Zna li iko kakvi su uslovi za radnika u Solomaheru tj Obiju?
User avatar
oldtajmer
Posts: 5254
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#8570 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oldtajmer »

je li inace uslov za pumpadziju i u drugim zemljama da se ima srednja trgovacka
Rad na benzinskoj pumpi za kasom i sipanje goriva

Zanimanje: trgovac/SSS



Obavezni uslovi:
Minimalno SSS (trgovac)
Obavezno poznavanja rada na računaru
Obavezno poznavanje rada na fiskalnoj kasi
Komunikativnost i odgovornost u rad
Motivisanost za rad i usvajanje novih znanja
Poželjno iskustvo u prodaji
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#8571 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NecuVise »

Hakiz wrote: 22/06/2023 00:59 Kada gledaš radnice na delikatesu u Bingu (a ni ostali nisu bolji), konkretno kada treba da izrežu one polutvrde i tvrde okrugle sireve, moraš se sažaliti. Samo čekam kada će sebi prste otsijeći.

Ako Bingo nije u stanju obezbijediti opremu za rezanje tih sireva i ako je to pokatazelj odnosa prema radnicima, nije čudo što neće ljudi da rade tamo.
Šta bi to bingo trebao obezbjediti a da već nema? Evo gledao sam ih ko zna koliko puta i nikad nisam pomislio da će neko sebi odjeći prst ili nešto slično.
Hakiz
Posts: 41152
Joined: 30/07/2015 20:01

#8572 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

NecuVise wrote: 05/07/2023 13:58
Hakiz wrote: 22/06/2023 00:59 Kada gledaš radnice na delikatesu u Bingu (a ni ostali nisu bolji), konkretno kada treba da izrežu one polutvrde i tvrde okrugle sireve, moraš se sažaliti. Samo čekam kada će sebi prste otsijeći.

Ako Bingo nije u stanju obezbijediti opremu za rezanje tih sireva i ako je to pokatazelj odnosa prema radnicima, nije čudo što neće ljudi da rade tamo.
Šta bi to bingo trebao obezbjediti a da već nema? Evo gledao sam ih ko zna koliko puta i nikad nisam pomislio da će neko sebi odjeći prst ili nešto slično.
Pogledaj bolje. Ne govorim o tome da će odsijeći prst na onoj električnoj mašini sa okruglim sječivom koja reže sir ili salame u listiće.

Ali kada uzme onaj tupi nož da od komada koji ima 0,5 kg tvrdog sira, na primjer livanjskog, od onog koluta, odreže 200 g jer je kupac toliko tražio, pogledaj kako se pate. A imaju i za to rješenja. Slična, na primjer, ovom, koje doduše više nije u proizvodnji, ali ima sličnih i danas:

Image

Ovaj je poseban zbog toga što količina koju ćeš odrezati ne zavisi od procjene, imaju poluge kojima tačno namjestiš od komada koji režeš koliko trebaš zahvatiti da odrežeš željenu količinu.

Da se ne desi da ti kaže teta koja reže, "Izvinite, odrezala sam 50 g više, je li problem?"

Iako je ovaj star, više se ne proizvodi, i dalje se prave slični rezači. Sigurniji su od noža, a i lakše i preciznije se može izrezati.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#8573 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NecuVise »

Pa to je problem u cijeloj državi u svakom market ali eto ti baš našao Bingo :sax:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67511
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8574 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

snijeg_led wrote: 22/06/2023 01:20 Odsjeći
:lol:
markopd
Posts: 906
Joined: 01/12/2019 23:08

#8575 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

NecuVise wrote: 05/07/2023 17:17 Pa to je problem u cijeloj državi u svakom market ali eto ti baš našao Bingo :sax:
Problem je jer i na takva radna mjesta se ne zapošljavaju sposobni,nego podobni.Bitnije je uglaviti nečiju nesposobnu kumu,prijateljicu,ljubavnicu nego nekog stvarno sposobnog i spretnog.Takve uglavnom bacaju na prijem robe da slome kičmu za 800 maraka.
Post Reply