Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#8526 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hakiz »

VladaFBiH wrote:
hladan.preminger wrote:
Govorimo o potrebama za covjeka. Osnovnim fiziološkim i higijenskim. Tu se gubitak vode iza vodomjera ne računa.
da ali sam ovo dodao čisto da vidi gdje bi mogla njegova razlika u potrošnji biti - sjećam se prije rata kako je predsjednik kućnog savjeta (mislim da se PEV tada tako zvao) obilazio stanove i svakome kome su našli da curi voda dodavali još jednog člana domačinstva dok se ne popravi curenje
Treba uvesti da se ne plaća dovoženje vode, nego mjeriti koliko vode istekne iz stana/kuće. I to naplaćivati.

To bi bilo i civilizacijski, jer voda je neophodna za život i necivilizacijski je naplatiti vodu koju neko popije ili koristi za higijenu. Pristup vodi mora biti slobodan i besplatan. A država bi morala svakom svom građaninu omogućiti pristup vodi (graditi vodovode).

Ali vodu koja se odbaci, koja istekne iz stana/kuže treba naplatiti.

To bi podrazumijevalo kažnjavanje onih koji peru automobile vodom iz kuće/stana, dakle automobil se može prati samo u praonici i slične stvari. Potpuno novu legislativu koja se tiče korištenja vode u domaćinstvu i u industriji.
User avatar
Dozer
Posts: 28540
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8527 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

VladaFBiH wrote:
u Sarajevu se prosjek vrti oduvijek oko ove cifre od 6m3 po članu domaćinstva (imao svoj vodomjer i ovo je tačno s tim da dok nisam imao djece išlo je na 4m3)..
evo ti primjere gdje ode silna voda:
tuširanje 50-100l - 30 dana = 1.500-3.000l (vjerovao ili ne ovdje ide najviše vode) = 3m / osoba (a niko ne potrosi 100L sigurno)
pranje ruku 3-10l = x3 = 30L dan = 0,9m / osoba
pranje zuba (i umivanje) 2-5l x2 = 10L dan = 0,3m / osoba
brijanje 2-20l (zavisi da li zatvaraš vodu) - neka bude srednja, 10L = 0,3m / osoba
puštanje vode nakon nužde 7-10x dnevno x6-7l (zavisi koliko često ideš u wc :) ) - ko jos ide 6x u WC na dan... neka bude 30L dana = 0,9m / osoba
mašina za suđe 20l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara) - ako se ručno pere suđe ova cifra ide preko x5 nekad i x10 potrošnje mašine (kod nas je penetracija mašina max 17-20%) = 60L sedmicno = neka bude 0,5m
mašna za veš 40-50l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara) = neka bude 100L = 1,2m
pa ono što popiješ par lirara svaki dan iscuri dok naspeš čašu a da ne spominjem oticanje da dođe hladna voda = 50L dan = 1,5m / osoba
kuhanje 10-30l (ovo može biti i značajno više dok opereš i pripremiš hranu) = neka bude 50L = 1,5m dan
... ima ovoga još ali mi sad ne pada na pamet :)

i sad dodaj da je u svakoj zgradi još par neispravnih česmi i vodokotlića koji mogu povući 100l dnevno bez problema
Da saberemo...
3 + 0,9 + 0,3 + 0,3 + 0,9 + 0,5 + 1,2 + 1,5 + 1,5 = 10,1 kubika.

Ovo je i teoretski previse, a pogotovo prakticno. Meni doslo 8,2 kubika po osobi, tj. 41 kubik za mjesec dana.
Po tome je svako u zgradi potrosio po 8.200L vode.
Prakticno nemoguce, pogotovo u zgradi u kojoj je od 19 stanara 10 penzionera (a svi znamo kako se penzioneri odnose prema potrosnji bilo cega), a 9 ostalih nisu kuci od 8 do 17-18h. I vode nestane u 23-00.

I onda, nakon 2-3-4 bukvalno identicna i enormna racuna, dodje jedan za dvije trecine manji... Sta se desilo? Niko nije umro... Niko nije odselio... Niko nije promijenio navike... Otkud odjednom za 100 kubika manja potrosnja?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4633
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8528 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Dozer wrote:
VladaFBiH wrote:
u Sarajevu se prosjek vrti oduvijek oko ove cifre od 6m3 po članu domaćinstva (imao svoj vodomjer i ovo je tačno s tim da dok nisam imao djece išlo je na 4m3)..
evo ti primjere gdje ode silna voda:
tuširanje 50-100l - 30 dana = 1.500-3.000l (vjerovao ili ne ovdje ide najviše vode) = 3m / osoba (a niko ne potrosi 100L sigurno)
pranje ruku 3-10l = x3 = 30L dan = 0,9m / osoba
pranje zuba (i umivanje) 2-5l x2 = 10L dan = 0,3m / osoba
brijanje 2-20l (zavisi da li zatvaraš vodu) - neka bude srednja, 10L = 0,3m / osoba
puštanje vode nakon nužde 7-10x dnevno x6-7l (zavisi koliko često ideš u wc :) ) - ko jos ide 6x u WC na dan... neka bude 30L dana = 0,9m / osoba
mašina za suđe 20l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara) - ako se ručno pere suđe ova cifra ide preko x5 nekad i x10 potrošnje mašine (kod nas je penetracija mašina max 17-20%) = 60L sedmicno = neka bude 0,5m
mašna za veš 40-50l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara) = neka bude 100L = 1,2m
pa ono što popiješ par lirara svaki dan iscuri dok naspeš čašu a da ne spominjem oticanje da dođe hladna voda = 50L dan = 1,5m / osoba
kuhanje 10-30l (ovo može biti i značajno više dok opereš i pripremiš hranu) = neka bude 50L = 1,5m dan
... ima ovoga još ali mi sad ne pada na pamet :)

i sad dodaj da je u svakoj zgradi još par neispravnih česmi i vodokotlića koji mogu povući 100l dnevno bez problema
Da saberemo...
3 + 0,9 + 0,3 + 0,3 + 0,9 + 0,5 + 1,2 + 1,5 + 1,5 = 10,1 kubika.

Ovo je i teoretski previse, a pogotovo prakticno. Meni doslo 8,2 kubika po osobi, tj. 41 kubik za mjesec dana.
Po tome je svako u zgradi potrosio po 8.200L vode.
Prakticno nemoguce, pogotovo u zgradi u kojoj je od 19 stanara 10 penzionera (a svi znamo kako se penzioneri odnose prema potrosnji bilo cega), a 9 ostalih nisu kuci od 8 do 17-18h. I vode nestane u 23-00.

I onda, nakon 2-3-4 bukvalno identicna i enormna racuna, dodje jedan za dvije trecine manji... Sta se desilo? Niko nije umro... Niko nije odselio... Niko nije promijenio navike... Otkud odjednom za 100 kubika manja potrosnja?
ok. uzeo si max vrijednosti i normalno da je previše :-D jer je sve od - do i zato imaš prosjek... meni je s vodomjerom (već sam napisao ali evo ponovo) prije nego što su došla djeca bio prosjek oko 4m3 po članu odnosno 8m3 ukupno ali je taj prosjek kada je došla beba skočio na 5-6m3 (i do 18m3 je išla potrošnja za tri člana a najčešće se vrtila oko 14-16m3)...

i iznenadio bi se šta penzioneri rade :D npr. hlade lubenicu vodom po sat-dva-tri ili svaki dan zalijevaju cvijeće tako da nisu ni oni cvjećke...

jedino što ti mogu reći je da staviš svoj vodomjer i plaćaš samo ono što potrošiš jer ćeš u suprotnom uvijek zavisiti od drugih i njihovog nemara prema vodi /ti su jako svjesni toga da se račun dijeli i boli ih neka stvar koliko troše ili da li im curi voda - ovo znam iz više primjera kada je ljudima curilo po 2-3 godine i nisu popravljali jer ne plaćaju vodu po utrošku već se dijeli na haustor/

p.s. trenutni prosjek u zgradi gdje živim (24 stana) je 5m3 i tako je zadnje 4 godine (provjerit ću ti za jedan neboder na Malti koji ima 113 stanova pa napisati)

što se tiče "različitih" računa nekada Vodovod (ne branim ih - bože sačuvaj da ne bude zabune) zna da u sezoni godišnjih odmora samo ponovi zadnji račun pa se sljedeći mjesec radi "sravnjenje" tako da se možda to desilo
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#8529 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by hladan.preminger »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Po meni apsurd je da ne uvedu recimo još jednu ili vše firmi koje će raditi interventnu sanaciju kvarova. Ovako mogu još 1000 godina da saniraju vodovod a da kvarovi na ulici stoje po par mjeseci dok se ne poprave i tako prave gubitke od 70%. Sa druge strane da danas kažu evo uvodimo privatne/javne frme na interventnu sanaciu kvarova odmah bi se taldžije pobunile i pitale zašto njihove firme ne mogu to raditi. Sve bi se završilo na upošljavanju stanačko-podobnih firmi i kompanija. Kako god ja ne vidim izlaza u ovome osim da se stvari resetuju na nulu, da na vlast dođe neko ko je zaista spreman presječi gordijski čvor.
Gubitak sarajevskog vodovoda je mnogo veci. Najamanje 1:1, a mozda i 1:2 tj za svaku isporucenu litru izgube 2.
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#8530 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by hladan.preminger »

Dozer wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Po meni apsurd je da ne uvedu recimo još jednu ili vše firmi koje će raditi interventnu sanaciju kvarova. Ovako mogu još 1000 godina da saniraju vodovod a da kvarovi na ulici stoje po par mjeseci dok se ne poprave i tako prave gubitke od 70%. Sa druge strane da danas kažu evo uvodimo privatne/javne frme na interventnu sanaciu kvarova odmah bi se taldžije pobunile i pitale zašto njihove firme ne mogu to raditi. Sve bi se završilo na upošljavanju stanačko-podobnih firmi i kompanija. Kako god ja ne vidim izlaza u ovome osim da se stvari resetuju na nulu, da na vlast dođe neko ko je zaista spreman presječi gordijski čvor.
Pa logicno da ne mogu sve stici kada je od njih 900+ zaposlenih u ViK-u samo oko 50 tehnickih, ako ne i manje.
Ostalo su "gospoda", administracija za koju niko ziv ne zna gdje i sta tacno rade...
Za optimalno poslovanje vik preduzeca direktiva eu kaze max 1.2 zaposlenih na 1000 korisnika (ne prikljucaka, vec osoba koje se opskbljuju vodom i od kojih se odvodi kanalizacija).

To znaci da vik sarajevo ima najmanje 2x vise zaposlenih nego je potrebno.

450x2000 u brutu je 900.000KM koje se bace svaki mjesec na nepotrebnu radnu snagu umjesto na odrzavanje.
Godisnje 10.800.000 Km godisnje, i 216.000.000KM u zadnjih 20 godina. Eh, sad zamislite sta se moze uraditi za 216 miliona na vodovodnoj mrezi.
BadBoy
Posts: 8195
Joined: 01/11/2005 21:55

#8531 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by BadBoy »

bersK wrote:
BadBoy wrote:http://imgur.com/a/Xb6zW

Slikano sinoć... Šta reći...

Na Ilidži ispred moje zgrade isti problem. Da prođem na cestu moram se sa stepenica zaletit. Čista voda 100%
I ovdje isto, čista voda izvire iz trotoara i to šiklja. Ima vode, kako nema.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#8532 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by man_464 »

Zmaja od Bosne 64 curi vec 17 dana i uvecer kad zavrnu prestane. Ujutro podigne asfalt. Niko ne dolazi.

Smaila Sikala 5 curi po 12 dana dosli lafo popravili sutra na dva mjesta puklo. Opet teklo 2 dana... Lafo popravili. Opet curi

Drinska ulica teklo 13 dana izbilo pločnik i asfalt na cesti dosli i zatrpali pijeskom.

I tako.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#8533 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by walk_M-A-N »

Black swan wrote:nemojte ga napadati za hadz on to jedva čeka :D on i njegovih 11000 glasača :D
Svačije i njegovo pravo je da ide na hadž u slobodnim danima. Vrlo je ružno s time se ismijavati.
Mada ima tu jedna stvar o kojoj nisam razmišljao dok nije Mektić rekao da policajci nemaju pravo na poklon što uključuje besplatan hadž. No such thing as free beer or pilgrimage.
Dakle, ako je Konaković platio iz svog džepa, njegova stvar. Ako je u onim što plaća kralj ili ko već, to bi trebalo biti nedozvoljeno primanje poklona. Jer je neminovno da će ambasador onda imati drugačiji tretman.
Haris.ba wrote: Da to ljudi razumiju - ne bi ni bilo redukcija vode.
Ovo je tačno, i za Konakovića i onog mu savjetnika Dautovića, ne treba skretati priču na ideologiju, već samo na ličnost, sposobnosti i rezultate.
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Po meni apsurd je da ne uvedu recimo još jednu ili vše firmi koje će raditi interventnu sanaciju kvarova. Ovako mogu još 1000 godina da saniraju vodovod a da kvarovi na ulici stoje po par mjeseci dok se ne poprave i tako prave gubitke od 70%.
Tako je. Znam da je bilo takvih ideja ali su zamrle, kao i druge konkretne. Valjda od borbe ko će prevladati.
addem wrote:Nije Hadz problem. Problem je da lazes kako je vlada u stalnom zasijedanju oko vodovoda zbog teske situacije a onda se ispalis na hadz. To je licemjerstvo i laz i sve u suprotnosti sa onim kakav bi hadzija trebao biti i kako bi se trebao ponasati. Sjetimo se sta je govorio u oslobodjenju kada je izabran na mjesto premijera. Restrikcije ce se smanjiti na iza 3 vec 2017 a potpuno rjesavanje problema do kraja mandata. Znaci samo lazi i lazi i lazi. Sramota je da ga mediji ne prozivaju jer ovo sto Konakovic radi je katastrofa potpuna. Mediji su saucesnici ove vlasti i ovih lazova.
Samo to stalno zasjedanje je najveća laž, već sam to pisao. To je besmisleno i sračunato da zadivi neinformisane da ne kažem malo gluplje glasače. Samo mi nemamo medije koji će to povezati i provjeriti šta je stalno zasjedanje, koji su rezultati i znači li to da ministri ne idu na odmor. I kakvo stalno zasjedanje za problem koji su sami napravili, je li to velika poplava bila sa neba. I pitati ih svaki dan kako je moguće da voda negdje teče danima.
Dozer wrote:Pa logicno da ne mogu sve stici kada je od njih 900+ zaposlenih u ViK-u samo oko 50 tehnickih, ako ne i manje.
Ostalo su "gospoda", administracija za koju niko ziv ne zna gdje i sta tacno rade...
Otkud ovo? Gledam Izvještaj o radu. Možda su to izostavili ili ja ne vidim, nečitak je. Tamo piše VKV 184, SSS 193, KV 271, PK 53, NK 42. Ko tu radi?
nepass1 wrote:vik ne popravlja, vik krpi minimalno. nemaju dijelova da poprave ili zamjene. nemaju nista. pare idu za plate umjesto nabavke.
ako se sjecate kad je trninic bio dir dz pa nije bilo reagensa, gaze, nicega u dz. sve pare se usmjeravale na plate da ne izostanu.
e tako je sad u viku. sve sto zakrpe ponovo se pokvari. niz colin potok voda curi u potocima, zakrpe pa pola g bude ok onda ponovo. sve tako.
Tako je u javnim preduzećima pod stranačkom kontrolom.

Neka izvine kome smeta ova slika, ali ona govori sve. I o premijeru i ministru i generalnom i izvršnom direktoru i savjetniku koji ima svoju temu i ovim što gledaju i onom jednom što kopa.
Image
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#8534 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bersK »

BadBoy wrote:
bersK wrote:
BadBoy wrote:http://imgur.com/a/Xb6zW

Slikano sinoć... Šta reći...

Na Ilidži ispred moje zgrade isti problem. Da prođem na cestu moram se sa stepenica zaletit. Čista voda 100%
I ovdje isto, čista voda izvire iz trotoara i to šiklja. Ima vode, kako nema.

Ma ovo garant Kifloni pušta probne cijevi sa Zemzema. Saće to prestat...
User avatar
Dozer
Posts: 28540
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8535 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Imas na prethodnim stranicama njihov godisnji izvjestaj, a i na njihovoj stranici. U njemu fino pise koliko je zqposlenih. Cini mi se 960....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8536 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by amar1994 »

Glavno je da si bOsnjOk , jebo vodu :) :bih:
made_in_sarajevo
Posts: 5635
Joined: 06/05/2013 23:05

#8537 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by made_in_sarajevo »

Vikendom se ne zivi i ne radi valjda pa moze voda i u 7 ili 8 doci?
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#8538 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by roki »

Rodak mi je u vodovodu. Neki dan sjedim kod njega a on se sprema da krene. Ponio covjek sisu da puse i dogovaraju sta ce meziti
User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#8539 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Alternativac1 »

roki wrote:Rodak mi je u vodovodu. Neki dan sjedim kod njega a on se sprema da krene. Ponio covjek sisu da puse i dogovaraju sta ce meziti
prejako :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#8540 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by man_464 »

Mozda nema vode ali ima vatre. Neki je požar na Trebeviću....
User avatar
oldtajmer
Posts: 5272
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#8541 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by oldtajmer »

hebo mater ja ne znam kako ove instalacija izdrze ovoliku kolicinu zraka, cijeli dan kad god otvorim cesmu pukne ko bomba iz nje, da ne spominjem bojler, masinu za sudje i ves
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#8542 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by salik79 »

Fakat!

Image
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#8543 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by peepeep »

oldtajmer wrote:hebo mater ja ne znam kako ove instalacija izdrze ovoliku kolicinu zraka, cijeli dan kad god otvorim cesmu pukne ko bomba iz nje, da ne spominjem bojler, masinu za sudje i ves
Meni otišle dvije česme, jedna izbila skroz gornji dio gdje se diže i spušta. Nova česma, kupljena prije par godina, dobro plačena. Jedno jutro ustali, pustili vodu - puf, doslovno izbi onaj gore dio i sad kada okreneš na toplu vodu, curi sa svih strana i neće da radi fino nego moraš ganjati da uhavizaš ili mnogo mnogo toplo ili jadnatimajkaodošemudakolikojehladno. Druga česma, kuhinjska, je razjebala onu mrežicu pa voda više ne ide u normalnom mlazu nego ko dedo kad piša, na sto strana leti. Dok naspeš čašu otrova, pardon - vode, opereš i sebe i komšijinu kuhinju.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#8544 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by roki »

Alternativac1 wrote:
roki wrote:Rodak mi je u vodovodu. Neki dan sjedim kod njega a on se sprema da krene. Ponio covjek sisu da puse i dogovaraju sta ce meziti
prejako :D
Istina ziva. Dok je radio na nekoj drugoj poziciji vaaljda mu raja bila bolja i ubijali se pilecim krilcima.
bumerangss
Posts: 4583
Joined: 12/01/2015 16:47

#8545 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bumerangss »

addem wrote:Nije Hadz problem. Problem je da lazes kako je vlada u stalnom zasijedanju oko vodovoda zbog teske situacije a onda se ispalis na hadz. To je licemjerstvo i laz i sve u suprotnosti sa onim kakav bi hadzija trebao biti i kako bi se trebao ponasati. Sjetimo se sta je govorio u oslobodjenju kada je izabran na mjesto premijera. Restrikcije ce se smanjiti na iza 3 vec 2017 a potpuno rjesavanje problema do kraja mandata. Znaci samo lazi i lazi i lazi. Sramota je da ga mediji ne prozivaju jer ovo sto Konakovic radi je katastrofa potpuna. Mediji su saucesnici ove vlasti i ovih lazova.
I mene je dobro iznenadio odlazak na hadž... jako hrabar potez premijera u ovako teškom periodu ne samo za Sarajevo nego i cijelu BiH... ali haj necemo gledati stanje u državi jer on nije "nadležan" ali je prvi covijek Vlade KS koja je u velikim problemima... Vik najveci, GRAS, smrad sa deponije, zdravstvo se guši u problemima a ni obrazovanje nije ništa bolje...
ukratko "selo gori a premijer se češlja"!
bumerangss
Posts: 4583
Joined: 12/01/2015 16:47

#8546 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bumerangss »

izgubljena dusa wrote:
addem wrote:Nije Hadz problem. Problem je da lazes kako je vlada u stalnom zasijedanju oko vodovoda zbog teske situacije a onda se ispalis na hadz. To je licemjerstvo i laz i sve u suprotnosti sa onim kakav bi hadzija trebao biti i kako bi se trebao ponasati. Sjetimo se sta je govorio u oslobodjenju kada je izabran na mjesto premijera. Restrikcije ce se smanjiti na iza 3 vec 2017 a potpuno rjesavanje problema do kraja mandata. Znaci samo lazi i lazi i lazi. Sramota je da ga mediji ne prozivaju jer ovo sto Konakovic radi je katastrofa potpuna. Mediji su saucesnici ove vlasti i ovih lazova.
Kad se vrati sa hadza nece smjeti lagati :D
Nimeta mi više ga ne smijemo zvati neuzubilah Kifla, sad je Emedin Dino Hadžikonaković :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8547 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Bloo »

bumerangss wrote: Nimeta mi više ga ne smijemo zvati neuzubilah Kifla, sad je Emedin Dino Hadžikonaković :D
hadžikifla
nuff
bumerangss
Posts: 4583
Joined: 12/01/2015 16:47

#8548 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bumerangss »

VladaFBiH wrote:
u Sarajevu se prosjek vrti oduvijek oko ove cifre od 6m3 po članu domaćinstva (imao svoj vodomjer i ovo je tačno s tim da dok nisam imao djece išlo je na 4m3)..

evo ti primjere gdje ode silna voda:
tuširanje 50-100l - 30 dana = 1.500-3.000l (vjerovao ili ne ovdje ide najviše vode)
pranje ruku 3-10l
pranje zuba (i umivanje) 2-5l x2
brijanje 2-20l (zavisi da li zatvaraš vodu)
puštanje vode nakon nužde 7-10x dnevno x6-7l (zavisi koliko često ideš u wc :) )
mašina za suđe 20l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara) - ako se ručno pere suđe ova cifra ide preko x5 nekad i x10 potrošnje mašine (kod nas je penetracija mašina max 17-20%)
mašna za veš 40-50l - 3x sedmično (prosjek jer se negdje pali svaki dan npr. kad imaš malu djecu ili gdje je više stanara)
pa ono što popiješ par lirara svaki dan iscuri dok naspeš čašu a da ne spominjem oticanje da dođe hladna voda
kuhanje 10-30l (ovo može biti i značajno više dok opereš i pripremiš hranu)
... ima ovoga još ali mi sad ne pada na pamet :)

i sad dodaj da je u svakoj zgradi još par neispravnih česmi i vodokotlića koji mogu povući 100l dnevno bez problema
znaš li šta znaci to? :roll:
User avatar
nepass1
Posts: 10197
Joined: 06/07/2017 07:35

#8549 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by nepass1 »

nestade u 21h vode.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8550 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Bloo »

nepass1 wrote:nestade u 21h vode.
gdje?
Post Reply