BAKIRE ODLAZI

Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8501 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Svako ima pravo da ostaje i ide gdje mu je bolje. Ko ste vi da odlučujete ko će gdje ići ili ostajati?
User avatar
drug_profi
Posts: 51123
Joined: 16/07/2012 16:00

#8502 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by drug_profi »

Poenta je da im je to obrazovanje otvorilo sirom vrata Zapada.
Gdje uglavnom rade stvari za koje su školovani.

Za razliku od današnjih proizvoda tog obrazovanja čije diplome se ne priznaju.
Piaty
Posts: 5823
Joined: 01/12/2020 00:58

#8503 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Piaty »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 22:26 Svako ima pravo da ostaje i ide gdje mu je bolje. Ko ste vi da odlučujete ko će gdje ići ili ostajati?
ama nek ide ali eto ako ostanu bice nam svima bolje.

niko ovdje nije doveo u pitanje neciji izbor. sta se mora - mora se. nego, poenta je bila nes drugo. drug je igrom slucaja spomenuo rijec "zapad". mogao je napisati "vani".
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8504 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Pa on uzdiže sistem obrazovanja, pa kaže da je taj sistem dao Zapadu nešto i nekoga.

Zaboravlja da je sistem obrazovanja u mnogim drugim državama daleko bolji, i da bi, ako već gledamo puki kvalitet obrazovanja, možda bolje pomogli talentiranoj djeci da smo ih gurali na Zapad, ili gdje već, i prije nego što su došli do fakultetskog doba.

Na stranu sve to. Ja samo u fokus stavljam pojedinca, a ne neki sistem obrazovanja. A pogotovo mi smetaju tvrdnje da je neko nešto dao Zapadu.

Tesla bi bio obični kurac da nije otišao u Ameriku. Tamo je dobio pare za svoj rad, koje nigdje drugo ne bi dobio. Jesu ga i ponižavali, i to je tužna priča. Nažalost, bez para ništa, barem što se tiče njegovog rada.
User avatar
drug_profi
Posts: 51123
Joined: 16/07/2012 16:00

#8505 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by drug_profi »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 22:38 Pa on uzdiže sistem obrazovanja, pa kaže da je taj sistem dao Zapadu nešto i nekoga.

Zaboravlja da je sistem obrazovanja u mnogim drugim državama daleko bolji, i da bi, ako već gledamo puki kvalitet obrazovanja, možda bolje pomogli talentiranoj djeci da smo ih gurali na Zapad, ili gdje već, i prije nego što su došli do fakultetskog doba.

Na stranu sve to. Ja samo u fokus stavljam pojedinca, a ne neki sistem obrazovanja. A pogotovo mi smetaju tvrdnje da je neko nešto dao Zapadu.

Tesla bi bio obični kurac da nije otišao u Ameriku. Tamo je dobio pare za svoj rad, koje nigdje drugo ne bi dobio. Jesu ga i ponižavali, i to je tužna priča. Nažalost, bez para ništa, barem što se tiče njegovog rada.
Nisi ti skontao šta ja govorim, ali hajd...
Evo da pokušam još jednom.
Obrazovanje nekad je davalo obrazovane ljude koji su bili konkurentni na tržištu rada.
Pa se za naše ljude na zapadu govorilo da su daleko obrazovaniji od domaćih koji se uglavnom usko specijalizuju.
Danas taj sistem izbacuje ljude čije obrazovanje nije konkurentno na Zapadu.

Zasto spominjem Zapad?
Pa neću se mjeriti sa Bangladešom ili Srbijom, već sa dijelom svijeta kojem pripadam.
Ali ok, ti si nešto drugo zaključio.
User avatar
hatemondays
Posts: 1203
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8506 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by hatemondays »

drug_profi wrote: 30/08/2023 01:29
Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 22:38 Pa on uzdiže sistem obrazovanja, pa kaže da je taj sistem dao Zapadu nešto i nekoga.

Zaboravlja da je sistem obrazovanja u mnogim drugim državama daleko bolji, i da bi, ako već gledamo puki kvalitet obrazovanja, možda bolje pomogli talentiranoj djeci da smo ih gurali na Zapad, ili gdje već, i prije nego što su došli do fakultetskog doba.

Na stranu sve to. Ja samo u fokus stavljam pojedinca, a ne neki sistem obrazovanja. A pogotovo mi smetaju tvrdnje da je neko nešto dao Zapadu.

Tesla bi bio obični kurac da nije otišao u Ameriku. Tamo je dobio pare za svoj rad, koje nigdje drugo ne bi dobio. Jesu ga i ponižavali, i to je tužna priča. Nažalost, bez para ništa, barem što se tiče njegovog rada.
Nisi ti skontao šta ja govorim, ali hajd...
Evo da pokušam još jednom.
Obrazovanje nekad je davalo obrazovane ljude koji su bili konkurentni na tržištu rada.
Pa se za naše ljude na zapadu govorilo da su daleko obrazovaniji od domaćih koji se uglavnom usko specijalizuju.
Danas taj sistem izbacuje ljude čije obrazovanje nije konkurentno na Zapadu.

Zasto spominjem Zapad?
Pa neću se mjeriti sa Bangladešom ili Srbijom, već sa dijelom svijeta kojem pripadam.
Ali ok, ti si nešto drugo zaključio.
Moram se sloziti sa Socratesom, evo nas 4 inzinjera ovdje , dva masinca i dva elektronca. Igrom slucaja nekada davno smo radili zajedno u jednoj firmi, svi imamo obrazovanje prijeratno. Iskreno te nase diplome mogli smo okaciti o rep a bogami ni znanje nije bilo nesto kad se kompariralo sa lokalnim inzinjerima. Imali su oni veliku prednost sto se tice resursa, daleko od toga da su se nekome tresle gace od nas 4 balkanca i naseg znanja. To jednostavno nije istina a cinjenica je da smo se morali dokazivati barem dvostruko vise da bismo napredovali sto u struci sto na ljestvici u kompaniji. Bilo je tu podsmijavanja zbog naseg sablonskog pristupa nekim projektima ( nista out of the box). Sistem nas nije i ucio boljem, da razmisljamo svojom glavom. Eh onda ovaj sistem nam je dao priliku i pocelo se misliti malo sire i eto uklopismo se ali ponavljam to nase obrazovanje mozes macku o rep da nije bilo tesko rada i dokazivanja. Sad je lakse znaju te, traze te jer si se dokazao a diplomu ti vise niko ne gleda. Putevi su nam su razisli, jedan je haman u penziji, 2 menadzera i jedan radi u kompaniji u koju je vrlo tesko prici a kamoli uci. Tezak je put do hajd da kazem do nekog priznanja sto na radnom mjesto sto od kolega iz struke. Jedina razlika izmedju lokalaca i nas je ipak u tome sto smo mi dosli trbuhom za kruhom i nema izbora moras ginuti, dok oni zbog prvog problema na poslu odlaze da traze novi.
User avatar
drug_profi
Posts: 51123
Joined: 16/07/2012 16:00

#8507 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by drug_profi »

Pa otprilike si potvrdio što sam i rekao. Imao si znanje koje si stekao ovdje. I koje se na kraju priznalo.
Današnji hudnici zaostaju za svojim vršnjacima. Srednje i osnovno obrazovanje formiraju podlogu, a fakultet ti daje osnove struke sa kojima moras dalje da se usavrsavas kroz rad i karijeru. Vi ste imali i podlogu i osnove pa i priliku da se negdje usavrsavate u svojoj struci.
Danasnje generacije, po mom misljenju, su uskracene za formiranje kvalitetne podloge. Fakultetsko obrazovanje još i nekako drži neki nivo (ovisno od univerziteta). Ali prilika za usavrsavanje nema i djeca su tabula rasa.
Ali svejedno nije ovo tema.
Počelo od toga jel Bakir kapacitet sa dvojkama.
Pa zar trebamo diskutovati o kapacitetu lika za kojeg vidiš da veze ni sa čim nema čim progovori.
User avatar
hatemondays
Posts: 1203
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8508 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by hatemondays »

Moj profa Bakir je jedan od sinova i kcerkica od raznih lokalnih kabadahija, oni nisu mjerilo ni za sta. Oni vladaju a nase je da plivamo. BTW od nas 4 jedan je iz Hrvatske a jedam iz Srbije, tako da je moj upis bio vise generalno o obrazovanju iz bivse nam drzave. Izvinjavam se Bakir efendiji sto smo otisli off umjesto da vazimo o njemu.😁😁
User avatar
dr_Evil
Posts: 12721
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8509 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by dr_Evil »

hatemondays wrote: 30/08/2023 04:11
Moram se sloziti sa Socratesom, evo nas 4 inzinjera ovdje , dva masinca i dva elektronca. Igrom slucaja nekada davno smo radili zajedno u jednoj firmi, svi imamo obrazovanje prijeratno. Iskreno te nase diplome mogli smo okaciti o rep a bogami ni znanje nije bilo nesto kad se kompariralo sa lokalnim inzinjerima. Imali su oni veliku prednost sto se tice resursa, daleko od toga da su se nekome tresle gace od nas 4 balkanca i naseg znanja. To jednostavno nije istina a cinjenica je da smo se morali dokazivati barem dvostruko vise da bismo napredovali sto u struci sto na ljestvici u kompaniji. Bilo je tu podsmijavanja zbog naseg sablonskog pristupa nekim projektima ( nista out of the box). Sistem nas nije i ucio boljem, da razmisljamo svojom glavom. Eh onda ovaj sistem nam je dao priliku i pocelo se misliti malo sire i eto uklopismo se ali ponavljam to nase obrazovanje mozes macku o rep da nije bilo tesko rada i dokazivanja. Sad je lakse znaju te, traze te jer si se dokazao a diplomu ti vise niko ne gleda. Putevi su nam su razisli, jedan je haman u penziji, 2 menadzera i jedan radi u kompaniji u koju je vrlo tesko prici a kamoli uci. Tezak je put do hajd da kazem do nekog priznanja sto na radnom mjesto sto od kolega iz struke. Jedina razlika izmedju lokalaca i nas je ipak u tome sto smo mi dosli trbuhom za kruhom i nema izbora moras ginuti, dok oni zbog prvog problema na poslu odlaze da traze novi.
Potpisujem, tacno tako.

Jedne prilike sjedio sa profama i rekoh slabo ste vi nas spremili za posla.

Ali ipak brze isplivamo od zapadnjaka,.
User avatar
drug_profi
Posts: 51123
Joined: 16/07/2012 16:00

#8510 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by drug_profi »

hatemondays wrote: 30/08/2023 09:16 Moj profa Bakir je jedan od sinova i kcerkica od raznih lokalnih kabadahija, oni nisu mjerilo ni za sta. Oni vladaju a nase je da plivamo. BTW od nas 4 jedan je iz Hrvatske a jedam iz Srbije, tako da je moj upis bio vise generalno o obrazovanju iz bivse nam drzave. Izvinjavam se Bakir efendiji sto smo otisli off umjesto da vazimo o njemu.😁😁
:thumbup:
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8511 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Osnovna nam je katastrofa, koliko sam mogla pohvatati. Jos se roditelji zale da su im djeca preopterecena :lol:
Moje dijete je od prvog razreda bilo u skoli od 7-14.30
Koliko vidim, nasa djeca u 5. osnovne imaju 4-5 sasova dnevno i svi su “odlikasi” :D
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8512 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Šta im fali da budu svi odlikaši? Osnovna je škola, tad se treba ulijevati samopouzdanje djeci. Ne uče za doktore, jbt.

Sve bih ja ocjene ukinuo do srednje škole. Svi u gimnaziju. Kakvo jebeno usmjereno obrazovanje. Onda neka se takmiče ko je bolji učenik, ili ko se bolje dodvorava učiteljima.

Na fakultetu, ih opterećuj.
HD_2015
Posts: 998
Joined: 27/08/2015 12:54

#8513 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by HD_2015 »

Kakva nam je država, takvo nam je i obrazovanje.

Obrazovanje će nam biti kao u Švicarskoj/Njemačkoj/Sloveniji kada nam i država bude kao Švicarska/Njemačka/Slovenija.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#8514 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by sumirprimus »

lika izolovali svi, izgubio izbore, zena mu varala na dilpomama, afere na respiratorima, na izborima, vjencanje kcerke sa likom sunjive poslovne proslosti jos ih reis zenio haha, i opet ne da ostavku, sto dovoljno govori o kakvoj se ćehri i karakteru radi, i ono hoce da je prvi u bosnjaka :lol: :-)
i k tomu jos ima podrsku jos uviek u sda glasackom tijelu, sto dovoljno govori i o njima :lol: :evil:
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8515 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Osmi Socrates wrote: 30/08/2023 10:21 Šta im fali da budu svi odlikaši? Osnovna je škola, tad se treba ulijevati samopouzdanje djeci. Ne uče za doktore, jbt.

Sve bih ja ocjene ukinuo do srednje škole. Svi u gimnaziju. Kakvo jebeno usmjereno obrazovanje. Onda neka se takmiče ko je bolji učenik, ili ko se bolje dodvorava učiteljima.

Na fakultetu, ih opterećuj.
Mislis “lazno samopouzdanje”?! Kakvu poruku saljes ako istu ocjenu ima onaj koji se max trudi kao i neko ko skolu otaljava?
Kakvu poruku saljes i jednom i drugom?
I onda ti dodje mali nadobudni kreten koji veze sa zivotom nema, a misli da je pokupio svu pamet svijeta? Odgajaju se debili. Ne moze niko biti odlican iz svakog predmeta.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8516 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Odakle toliko bijesa prema djeci? Zato i ne treba slati nikakve poruke kroz obrazovanje, barem do petog - šestog razreda. Svi su puni bijesa. Šaljete bijes.

Čuj lažno samopouzdanje. Roditelji svakodnevno lažu djeci, ne znam zašto i učitelji ne bi ulijevali samopouzdanje, pa makar i lažno. Nije baš da vam ovaj sada sistem daje ikakve rezultate. Nemate ništa izgubiti.

Hajmo nazad na Bakira.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8517 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Kakav ba bijes prema djeci? Ne traze djeca sve petice nego idioti od roditelja. Ja ti kao roditelj to tvrdim. Roditelj koji ne pumpa dijete laznim samopouzdanjem, jer od toga nema nista. Pa pogledaj nam statistike. Jesu nam testirali djecu i jesmo li na posljednjem mjestu po PISA testovima?? Mislis da takvi ljudi imaju buducnost?
Eto necu vise. Ali razmisli malo.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8518 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Pa ako ste već takva katastrofa po testovima, onda trebate radikalnu promjenu. A ne vraćanje na staro (SFRJ?) obrazovanje, koje isto nije bilo nešto posebno uspješno.

Gdje ti vidiš nedosljednost u mom rezonovanju? Ako ništa nije dobro, a to ti kažeš, i ako su oni koji su odlučivali o današnjem katastrofa sistemu proizvodi starog sistema, onda je i taj sistem bio katastrofa, jer je proizveo ljude koji su u svakom pogledu nesposobni. Da ne spominjem ostale djeliće te mašine.

Dakle, razmontiraj i pokušaj nešto novo. Preporučujem samo sportove i igranje prva dva razreda, a onda udri po eventualno četiri predmeta, i to bez ocjena.

Jebeš PISA, čuvaj zdravlje. Možda poslije samopouzdana djeca nadoknade u Gimnaziji.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8519 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Osmi Socrates wrote: 30/08/2023 12:25 Pa ako ste već takva katastrofa po testovima, onda trebate radikalnu promjenu. A ne vraćanje na staro (SFRJ?) obrazovanje, koje isto nije bilo nešto posebno uspješno.

Gdje ti vidiš nedosljednost u mom rezonovanju? Ako ništa nije dobro, a to ti kažeš, i ako su oni koji su odlučivali o današnjem katastrofa sistemu proizvodi starog sistema, onda je i taj sistem bio katastrofa, jer je proizveo ljude koji su u svakom pogledu nesposobni. Da ne spominjem ostale djeliće te mašine.

Dakle, razmontiraj i pokušaj nešto novo. Preporučujem samo sportove i igranje prva dva razreda, a onda udri po eventualno četiri predmeta, i to bez ocjena.

Jebeš PISA, čuvaj zdravlje. Možda poslije samopouzdana djeca nadoknade u Gimnaziji.
Nisam ja rekla da treba vracati stari sistem. Mada je davao puno pismenije generacije.
Nisu sva djeca za sport. Imas djece koja su odlicna u matematici ili jeziku.. tu djecu bi dakle ti tjerao da se bave sportom iako ga ne vole, a da zapostavljaju svoje talente. Upravo do 5-6 razreda djeca najbrze uce i upijaju kao spuzve. Kod nas se svakako samo igraju i uce gluposti tj strijebaju napamet. Uopste se ne razvija logicno razmisljanje.
Mislis da je gimnazija za svakog?
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8520 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

Svakako do petog - šestog razreda upijaju znanje. De, jbt. Kakvo znanje? Za šta će im to znanje? Upamte li išta?

Kroz sport i igranje se nauče i kompetitivnosti i saradnji sa drugom djecom. Sve je stvar kako se pristupi tome.

Predmeti;

Maternji jezik
Engleski jezik
Matematika
Informatika

To je sve što im treba u tom dobu. Sve ostalo je davljenje.

Gimnazija jeste za svakog. Svakako nije ni za kog da sa 14- 15 godina bira neke usmjerene škole. Kakve su to egzibicije? To nije svrha obrazovanja.
Last edited by Osmi Socrates on 30/08/2023 13:26, edited 3 times in total.
__Phoenix__
Posts: 2690
Joined: 25/10/2013 20:44

#8521 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by __Phoenix__ »

Uvedite djeci 6 časova tjelesnog, invalidi u klupama sjede, ne znaju olovke drzati
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8522 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Osmi Socrates wrote: 30/08/2023 13:21 Svakako do petog - šestog razreda upijaju znanje. De, jbt. Kakvo znanje? Za šta će im to znanje? Upamte li išta?

Kroz sport i igranje se nauče i kompetitivnosti i saradnji sa drugom djecom. Sve je stvar kako se pristupi tome.

Predmeti;

Maternji jezik
Engleski jezik
Matematika
Informatika

To je sve što im treba u tom dobu. Sve ostalo je davljenje.

Gimnazija jeste za svakog. Svakako nije ni za kog da sa 14- 15 godina bira neke usmjerene škole. Kakve su to egzibicije? To nije svrha obrazovanja.
Majketi, imas li ti dijete ili lupetas ko maksim po diviziji?
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8523 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

__Phoenix__ wrote: 30/08/2023 13:22 Uvedite djeci 6 časova tjelesnog, invalidi u klupama sjede, ne znaju olovke drzati
Kakve veze ima tjelesni i drzanje olovke? Znas sta je “fina motorika”? :D mislis da fudbaleri imaju krasopis? :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#8524 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by Osmi Socrates »

moimoi wrote: 30/08/2023 19:20
Osmi Socrates wrote: 30/08/2023 13:21 Svakako do petog - šestog razreda upijaju znanje. De, jbt. Kakvo znanje? Za šta će im to znanje? Upamte li išta?

Kroz sport i igranje se nauče i kompetitivnosti i saradnji sa drugom djecom. Sve je stvar kako se pristupi tome.

Predmeti;

Maternji jezik
Engleski jezik
Matematika
Informatika

To je sve što im treba u tom dobu. Sve ostalo je davljenje.

Gimnazija jeste za svakog. Svakako nije ni za kog da sa 14- 15 godina bira neke usmjerene škole. Kakve su to egzibicije? To nije svrha obrazovanja.
Majketi, imas li ti dijete ili lupetas ko maksim po diviziji?
Nemam, al' sam bio dijete. Zašto misliš da tebe roditeljstvo kvalificira da znaš išta o školstvu? Prva greška. Navela si da su upravo roditelji glavni krivci za sadašnje stanje. Il' je to onaj slučaj " svi su roditelji krivi, a samo ja nekim divnim čudom nisam, jer sam savršen roditelj"?
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#8525 Re: BAKIRE ODLAZI

Post by moimoi »

Osmi Socrates wrote: 30/08/2023 19:43
moimoi wrote: 30/08/2023 19:20

Majketi, imas li ti dijete ili lupetas ko maksim po diviziji?
Nemam, al' sam bio dijete. Zašto misliš da tebe roditeljstvo kvalificira da znaš išta o školstvu? Prva greška. Navela si da su upravo roditelji glavni krivci za sadašnje stanje. Il' je to onaj slučaj " svi su roditelji krivi, a samo ja nekim divnim čudom nisam, jer sam savršen roditelj"?
Zato sto znam kada djeca najlakse uce ili ti ga upijaju. Zato sto se stvari ala tablica mnozenja uci napamet u najranijoj dobi jer je najlakse. Da bi ti kasnije i dijeljenje bilo lako i logicno.Zato sto se sabiranje i oduzimanje do 20 uci napamet u najranijoj dobi ( pravis sliku u glavi)da bi kasnije mogao i vece brojeve sabirati i oduzimati. Zato sto znam kojom brzinom mala djeca upijaju i ako to potratis, misleci da imaju vremena…a za njih je sve to igra… dodjes do uzrasta kada mozak pocne odbijati i kada im je sve teze i teze pratiti matematiku tj logiku.
Post Reply