TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#8501 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by SanskiBiser »

hekaton wrote:
M416 wrote:Ako si vec naumio taj mozda bi bilo bolje malo dodati i uzeti veci displej :

https://www.olx.ba/artikal/32456393/sam ... -55-q6fna/
Kakav je ovaj TV, trebao bi kupiti u narednim danima novi TV, pratim ovu temu ali tesko je za nas laike sve ove cake pohvatati pa samostalno odluciti. Dakle je ovo best buy ili sta :)

Odlican TV, dobar HDR, odlican i kao monitor za PC ili za konzolu za igranje, samo bi trebao biti 60Hz refresh rate barem po Display Specifications site, iz te serije Q6 ima ih i sa 120 Hz panelima.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#8502 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by M416 »

hekaton wrote:
M416 wrote:Ako si vec naumio taj mozda bi bilo bolje malo dodati i uzeti veci displej :

https://www.olx.ba/artikal/32456393/sam ... -55-q6fna/
Kakav je ovaj TV, trebao bi kupiti u narednim danima novi TV, pratim ovu temu ali tesko je za nas laike sve ove cake pohvatati pa samostalno odluciti. Dakle je ovo best buy ili sta :)
I ovaj uzmi u obzir 120Hz VA panel :

https://imtec.ba/televizori/41385-telev ... 83899.html
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#8503 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by SanskiBiser »

M416 wrote:
hekaton wrote:
M416 wrote:Ako si vec naumio taj mozda bi bilo bolje malo dodati i uzeti veci displej :

https://www.olx.ba/artikal/32456393/sam ... -55-q6fna/
Kakav je ovaj TV, trebao bi kupiti u narednim danima novi TV, pratim ovu temu ali tesko je za nas laike sve ove cake pohvatati pa samostalno odluciti. Dakle je ovo best buy ili sta :)
I ovaj uzmi u obzir 120Hz VA panel :

https://imtec.ba/televizori/41385-telev ... 83899.html

Mislim da oba i Q6 i NU8000 sa novijim firmware podrzavaju i AMD Freesync.
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#8504 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

SanskiBiser wrote:
hekaton wrote:
M416 wrote:Ako si vec naumio taj mozda bi bilo bolje malo dodati i uzeti veci displej :

https://www.olx.ba/artikal/32456393/sam ... -55-q6fna/
Kakav je ovaj TV, trebao bi kupiti u narednim danima novi TV, pratim ovu temu ali tesko je za nas laike sve ove cake pohvatati pa samostalno odluciti. Dakle je ovo best buy ili sta :)

Odlican TV, dobar HDR, odlican i kao monitor za PC ili za konzolu za igranje, samo bi trebao biti 60Hz refresh rate barem po Display Specifications site, iz te serije Q6 ima ih i sa 120 Hz panelima.
Nije 50(60)Hz nego 100(120)Hz. Samo je 49 inch-na verzija Q6FN sa 50Hz panelom a sve ostale velicine Q6FN su sa 100Hz panelom.
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#8505 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Intelinside wrote:Pozdrav,
Imam Philips 4k tv i imam problem sa kvalitetom slike. U pitanju su naravno SD kanali.
Na vecini kanala slika je losa. Desava se da kada gledam neki film, neki predmeti izgledaju da imaju "ostre" ivice. Napr naocare imaju ostre linije, auta, autoput. Kao da se te linije pomjeraju.ostrina slike u podesavanjima je normalno podesena,nije do toga. Ne znam kako da objasnim :/
Povecaj redukciju suma, smanji ostrinu a najbolje rjesenje je da se vise udaljis od TV-a(ako si u mogucnosti). Nazalost, osim navedenih, ne postoje neka pametnija rjesenja da bi SD sadrzaj izgledao bolje.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#8506 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by hekaton »

CooK wrote:
SanskiBiser wrote:

Odlican TV, dobar HDR, odlican i kao monitor za PC ili za konzolu za igranje, samo bi trebao biti 60Hz refresh rate barem po Display Specifications site, iz te serije Q6 ima ih i sa 120 Hz panelima.
Nije 50(60)Hz nego 100(120)Hz. Samo je 49 inch-na verzija Q6FN sa 50Hz panelom a sve ostale velicine Q6FN su sa 100Hz panelom.
Jel to dobro sto je 100(120)Hz :?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#8507 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

Jeste.. Slobodno kupuj ako imas pare. Ali 55 incha, ne 49.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#8508 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by hekaton »

channel10 wrote:Jeste.. Slobodno kupuj ako imas pare. Ali 55 incha, ne 49.
Jasno hvala puno :) cudo ste, ovo je jedna od najproduktivnijih tema na ovom forumu :)
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#8509 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

hekaton wrote:
CooK wrote:
SanskiBiser wrote:

Odlican TV, dobar HDR, odlican i kao monitor za PC ili za konzolu za igranje, samo bi trebao biti 60Hz refresh rate barem po Display Specifications site, iz te serije Q6 ima ih i sa 120 Hz panelima.
Nije 50(60)Hz nego 100(120)Hz. Samo je 49 inch-na verzija Q6FN sa 50Hz panelom a sve ostale velicine Q6FN su sa 100Hz panelom.
Jel to dobro sto je 100(120)Hz :?
Nije dobro nego je super. :) I za CRT televizore, koji inace imaju istu pokretnu i staticnu rezoluciju, je bilo dobro kada su bili 100Hz(mada ih je bilo i od 200Hz) ali za LCD/LED televizore je to vise nego dobro iz razloga sto LCD tehnologija sama po sebi ima losu pokretnu rezoluciju a 100Hz paneli imaju znacajno manje zamucenja(blur-a) kod pokretnih scena nego 50Hz paneli.
sencobih
Posts: 7535
Joined: 08/09/2010 08:33

#8510 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencobih »

Je li bolja slika na 750p ili 1080i ? neko iz licnog iskustva , a ne teoretski po definiciji
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8511 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

ne postoji 750p,ima 720p i da bolji je od 1080i kad je u pitanju slika u pokretu(citaj tada se najvise gubi opsti kvalitet video zapisa) :thumbup:

https://www.lifewire.com/difference-bet ... 0i-1847334

What 720p Is

720p is 1,280 pixels displayed across a screen horizontally and 720 pixels displayed down a screen vertically.
This means that 720 horizontal lines or pixel rows are sent to a TV or other display device progressively, or each line or row sent following another (that is where the "p" comes from).
The entire image (720 lines or pixel rows) is sent every 60th of a second (or twice every 30th of a second).
The total number of pixels displayed on the entire 720p screen surface is 921,600 (slightly less than 1 megapixel in digital camera terms).

What 1080i Is

1080i is 1,920 pixels arranged horizontally and 1,080 pixels arranged vertically. This means that 1,080 horizontal lines (pixel rows) are sent to a TV alternately (referred to as an interlaced signal). All the odd lines or pixel rows are sent to the TV first, followed by all the even lines or pixel rows.
Since a 1080i is interlaced, only 540 lines (or half the detail) are sent every 60th of a second, with all the detail sent every 30th of a second.
1080i produces more detail than 720p, but since the increased detail is only sent every 1/30th of a second, rather than 1/60th of a second, fast moving objects will exhibit slight interlacing artifacts, which can appear to look like jagged edges or a slightly blurred effect.
The total number of pixels contained in a complete 1080i signal, once both interlaced lines or rows are combined, totals 2,073,600. However, only about 1,036,800 pixels are sent every 60th of a second.

sencobih
Posts: 7535
Joined: 08/09/2010 08:33

#8512 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencobih »

amar1994 wrote:ne postoji 750p,ima 720p i da bolji je od 1080i kad je u pitanju slika u pokretu(citaj tada se najvise gubi opsti kvalitet video zapisa) :thumbup:

https://www.lifewire.com/difference-bet ... 0i-1847334

What 720p Is

720p is 1,280 pixels displayed across a screen horizontally and 720 pixels displayed down a screen vertically.
This means that 720 horizontal lines or pixel rows are sent to a TV or other display device progressively, or each line or row sent following another (that is where the "p" comes from).
The entire image (720 lines or pixel rows) is sent every 60th of a second (or twice every 30th of a second).
The total number of pixels displayed on the entire 720p screen surface is 921,600 (slightly less than 1 megapixel in digital camera terms).

What 1080i Is

1080i is 1,920 pixels arranged horizontally and 1,080 pixels arranged vertically. This means that 1,080 horizontal lines (pixel rows) are sent to a TV alternately (referred to as an interlaced signal). All the odd lines or pixel rows are sent to the TV first, followed by all the even lines or pixel rows.
Since a 1080i is interlaced, only 540 lines (or half the detail) are sent every 60th of a second, with all the detail sent every 30th of a second.
1080i produces more detail than 720p, but since the increased detail is only sent every 1/30th of a second, rather than 1/60th of a second, fast moving objects will exhibit slight interlacing artifacts, which can appear to look like jagged edges or a slightly blurred effect.
The total number of pixels contained in a complete 1080i signal, once both interlaced lines or rows are combined, totals 2,073,600. However, only about 1,036,800 pixels are sent every 60th of a second.

720 jbg greška u kucanju. Hvala na objašnjenju. Na t-mah dvb-c digitali na info piše signal 1080i 25hz, a stb moja Tv ima mogućnost podešavanja izlazne rezolucije, mada ne mogu okom primjetiti razliku koju god da odaberem, sve isto, zato pitam ima li kakve veze koja je odabrana
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8513 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

sencobih wrote:
720 jbg greška u kucanju. Hvala na objašnjenju. Na t-mah dvb-c digitali na info piše signal 1080i 25hz, a stb moja Tv ima mogućnost podešavanja izlazne rezolucije, mada ne mogu okom primjetiti razliku koju god da odaberem, sve isto, zato pitam ima li kakve veze koja je odabrana
Ma nema veze,to je samo output STB-a,signal koji dolazi u njega je i dalje 1080i 25Hz/50fps,al mozes staviti 720p i neces imati problema,ja sam stavio 1080p i ako nista bistrija su slova STB menija :D
sencobih
Posts: 7535
Joined: 08/09/2010 08:33

#8514 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencobih »

amar1994 wrote:
sencobih wrote:
720 jbg greška u kucanju. Hvala na objašnjenju. Na t-mah dvb-c digitali na info piše signal 1080i 25hz, a stb moja Tv ima mogućnost podešavanja izlazne rezolucije, mada ne mogu okom primjetiti razliku koju god da odaberem, sve isto, zato pitam ima li kakve veze koja je odabrana
Ma nema veze,to je samo output STB-a,signal koji dolazi u njega je i dalje 1080i 25Hz/50fps,al mozes staviti 720p i neces imati problema,ja sam stavio 1080p i ako nista bistrija su slova STB menija :D
Znači stavio na stb-u izlaz na 720p ili na 1080i to ne utiče ništa na kvalitetu slike? Kako ti operater signal šalje tako ti je.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8515 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

sencobih wrote:
amar1994 wrote:
sencobih wrote:
720 jbg greška u kucanju. Hvala na objašnjenju. Na t-mah dvb-c digitali na info piše signal 1080i 25hz, a stb moja Tv ima mogućnost podešavanja izlazne rezolucije, mada ne mogu okom primjetiti razliku koju god da odaberem, sve isto, zato pitam ima li kakve veze koja je odabrana
Ma nema veze,to je samo output STB-a,signal koji dolazi u njega je i dalje 1080i 25Hz/50fps,al mozes staviti 720p i neces imati problema,ja sam stavio 1080p i ako nista bistrija su slova STB menija :D
Znači stavio na stb-u izlaz na 720p ili na 1080i to ne utiče ništa na kvalitetu slike? Kako ti operater signal šalje tako ti je.
:thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8516 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

Za potrebe poboljsanja slike imaju tzv. upscaleri al su uzasno skupi :thumbup:

http://www.lumagen.com/testindex.php?mo ... ro_details

http://www.lumagen.com/docs/HCC_263_lumagen.pdf
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4800
Joined: 21/02/2011 12:56

#8517 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

Oreo Update on Sony TV :D
Image
User avatar
rida1976
Posts: 2562
Joined: 25/11/2007 19:43

#8518 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by rida1976 »

REDDEVILS wrote:Oreo Update on Sony TV :D
Image
Nebi me iznenadilo da su kroz njega blokirali KODI na njemu, jer su najavili da ide blokada istog
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4800
Joined: 21/02/2011 12:56

#8519 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

rida1976 wrote:
REDDEVILS wrote:Oreo Update on Sony TV :D
Image
Nebi me iznenadilo da su kroz njega blokirali KODI na njemu, jer su najavili da ide blokada istog
Nece ga blokirati :)
Sony Says it Will ‘Fix’ Kodi Problem in Next Update
https://torrentfreak.com/sony-says-it-w ... xt-update/
sencobih
Posts: 7535
Joined: 08/09/2010 08:33

#8520 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencobih »

REDDEVILS wrote:Oreo Update on Sony TV :D
Image
je l to pocelo kod nas ili je tek najava?
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4800
Joined: 21/02/2011 12:56

#8521 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

sencobih wrote:
REDDEVILS wrote:Oreo Update on Sony TV :D
Image
je l to pocelo kod nas ili je tek najava?
Kazu uskoro ali vec mozes preuzeti fajl sa Sony stranice :)
Ja cu ipak pricekati OTA Update
https://www.sony.co.uk/electronics/supp ... s/00015794
User avatar
rida1976
Posts: 2562
Joined: 25/11/2007 19:43

#8522 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by rida1976 »

REDDEVILS wrote:
rida1976 wrote:
REDDEVILS wrote:Oreo Update on Sony TV :D
Image
Nebi me iznenadilo da su kroz njega blokirali KODI na njemu, jer su najavili da ide blokada istog
Nece ga blokirati :)
Sony Says it Will ‘Fix’ Kodi Problem in Next Update
https://torrentfreak.com/sony-says-it-w ... xt-update/
Pa taj next update je upravo ovaj
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4800
Joined: 21/02/2011 12:56

#8523 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

Da, ovo je clanak od 9 januara tako da je to taj update :)
User avatar
rida1976
Posts: 2562
Joined: 25/11/2007 19:43

#8524 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by rida1976 »

REDDEVILS wrote:Da, ovo je clanak od 9 januara tako da je to taj update :)
Ok, da se uozbiljimo malo. Jesi li to ti napravio update već? Kako radi?
moke_31
Posts: 1985
Joined: 18/05/2011 14:54

#8525 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by moke_31 »

Zna li neko hoće li sony android televizori iz 2015. i 2016. godine dobiti Oreo update. Pretpostavljam da neće.
Last edited by moke_31 on 30/01/2019 16:06, edited 1 time in total.
Post Reply