poznanik wrote:konrad wrote:Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
Sličnih sam stavova:
oporavak BiH privrede moguć je samo osnivanjem vrlo uske ekonomske unije država bivše YU, uz Albaniju, i integracijom BiH u nju, a NE ulasku BiH u EU, jer kolika god bila pozitivna EU integracija, BiH će biti na gubitku, jer je slabašna privredna cjelina, bez proizvodnje i izvoza, i za ostale članice EU biće samo jeftina radna snaga, i 100% zavisna od EU

Takvo vec postoji kroz CEFTA, medjutim problem nastaje kad druge drzave raznim birokratskim barijerama blokiraju BiH, sto rade i SLO i HR i SR i CG, a nemaju identican odgovor.
Kolika je vjerovatnoca da bi recimo sarajevski MIMS mogao otvoriti shoping centar u Ljubljani recimo, kao sto je to Merkator uradio u Sarajevu? Nikakva, Slovenci bi ga blokirali birokratski, kao sto su blokirali i Todorica da prezume Merkator.
Mislim da
kratkorocno i veoma brzo, BiH moze postici dobre rezultate ako, ako suplju granicnu sluzbu puno bolje organizuje, zaustavi sverc i krijumcarenje robe, uvede reda u uvozu, pokusa ga izjednaciti sa izvozom.
Kad bi BiH sutra napravila tako cuvanu granicu, da je recimo cuvana kao Svicarska, automatski s tom kontrolom, jer bi sprijecila sverc, stvorila bi uslove za recimo otvaranje dodatnih 100 000 radnih mjesta. Da ne govorim sad o svim pozitivnim pomacima koje bi napravila za BiH proizvodjace ili recimo o smanjenju kriminala. Kljuc su svakako puno bolje BiH granice, tacnije cuvanije. Na tome se ne smije stediti, treba kupiti najsuvremeniju tehnologiju, napraviti super dobru granicnu sluzbu i tu ce doci kratkorocno do spektakularnih rezultata.
Druga stvar je svakako istjerati strane trgovinske lance koji plasiraju robu iz svojih drzava u BiH.
Treca stvar je svakako masovno educiranje potrosaca da kupuju domace. Ova stvar je potrebna za EU, jer ako potrosaci nisu istrenirani da kupuju domace, onda u EU slijedi grcki scenario, sto znaci tropa.
Medjutim prvi i glavni uslov za bilo kakav ekonomski napredak BiH, hermeticki zatvoriti granice. Bez toga, iluzorno je govoriti o bilo kakvom napretku sto se tice ekonomije.
Isto tako citam bas da je Medjugorje od 1981 godine posjetilo 30 miliona vjernika, sto je znaci 1 milion vjernika godisnje u Medjugorju?
Postavlje se pitanje, sta od toga imaju FBIH i BiH? Citao sam da Mostarski aerodrom propada, jer mu udaljeni splitski uzima sav promet sto se toga tice? Fakticki Medjugorje sluzi vise za razvoj Hrvatske, jer turisti iz cijelog svijeta slijecu u Split i odatle hrvatskim agencijama, hrvatskim autobusima idu u organizaranu jednodnevnu posjetu Medjugorju.
FBIH vjerovatno od toga nema ni 100 000 EUR godisnje, a milion posjetioca godisnje, koliko oni samo zagade BiH dok dodju autobusima iz Splita, koliko cesta izlizu itd itd? A nikakve koristi? To bi se trebalo rjesiti da i Medjugorje i ta regija i FBIH i BiH profitiraju od toga, a ne Hrvatska. Pa sa tolikom posjetom, Medjugorje je do sad moglo imati 10 ogromnih hotela tamo i da obrcu vise love godisnje nego danas cijela zapadna Hercegovina.