Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#851 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by zonbirile »

madner wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Beli se beli moj beli golube...reci mu reci... :D :D
Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata Zukan Helez izjavio je tokom sastanka s borcima u Sarajevu da je Federalna vlada, prilikom jučerašnjeg razmatranja prednacrta rebalansa ovogodišnjeg entitetskog budžeta, planirala ukupno povećanje za 47 miliona KM te povećanje stavke za boračke invalidnine, lične i porodične, s 291 milion na 326 miliona KM.
Zukan Helez
Zukan Helez
Također je kazao da najvjerovatnije neće biti četvrte tranše stand-by aranžmana od međunarondih finansijskih partnera. On smatra da to i nije loše jer će Federacija s 252 miliona KM, kao iznosa osiguranog vlastitim naporima, pokušati zaokružiti ovogodišnji budžet bez četvrte tranše. U protivnom, 2014. godine došla bi u situaciju da vraća više stotina miliona KM, rekao je ministar borcima.
Ovo je daleko najbitnija stvar.
---------------------------
uzeli ne uzeli,vraća se već u oktobru 2012g,a i izrazio se NAJVJEROJATNIJE :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52670
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#852 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Chmoljo »

zonbirile wrote: ---------------------------
uzeli ne uzeli,vraća se već u oktobru 2012g,a i izrazio se NAJVJEROJATNIJE :-)
pa naravno da će tako reći, jer dosta toga ne ovisi od njega. :roll: ne znam šta je sporno...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#853 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Razlika je ogromna, nije isto kada imas rupu od 250 miliona i kada nemas rupu. Sljedece godine bi morao vracati + popuniti rupu.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#854 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

madner wrote:Razlika je ogromna, nije isto kada imas rupu od 250 miliona i kada nemas rupu. Sljedece godine bi morao vracati + popuniti rupu.
Bice jos usteda hande malo, imamo mi nase milijunercice jos...auuuuuu jos par stotina kladionica, igri na srecu, sve ce se to lijepo utegnuti. Ja igram cistog keca (1) koef. 1,05 :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#855 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Pa rekao je Krajina fino, očekujte izdavanje federalnih obveznica. Sad je još pitanje kome ih utopiti :D
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#856 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by konrad »

Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
User avatar
vee-jay
Posts: 9839
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#857 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vee-jay »

konrad wrote:Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
jesi ti to neki ekonomista?

ako jesi, moze li malo vise informacija?

i, da li ti zivis u EU?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#858 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

konrad wrote:Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
Sličnih sam stavova: oporavak BiH privrede moguć je samo osnivanjem vrlo uske ekonomske unije država bivše YU, uz Albaniju, i integracijom BiH u nju, a NE ulasku BiH u EU, jer kolika god bila pozitivna EU integracija, BiH će biti na gubitku, jer je slabašna privredna cjelina, bez proizvodnje i izvoza, i za ostale članice EU biće samo jeftina radna snaga, i 100% zavisna od EU :(
Utokkha
Posts: 850
Joined: 20/05/2008 14:52

#859 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Utokkha »

Priznat ću da mi se dopada rad nove Vlade.
Nisu to krupni koraci, nije to ni blizu dobrog sastava Vlade, ali puno ozbiljnije izgleda od one po zakonu koja nije ništa radila.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#860 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by hercegovac_pravi »

konrad wrote:Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
I ne treba da se popravi. Treba "pomoći" dijaspori pri donošenju odluke o "trajnom" povratku u maticu..
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#861 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Sasvim_Obican »

Ja se ne sjećam da je neka poslijeratna vlada ušla u mandat s ovolikim optimizmom i samouvjerenošću. Njihovi dosadašnji potezi su svakako obećavajući i nadam se da će, ako ništa, anulirati sve debakle Mujezinovićeve bande.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#862 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by -LIBERO- »

Sasvim_Obican wrote:Ja se ne sjećam da je neka poslijeratna vlada ušla u mandat s ovolikim optimizmom i samouvjerenošću. Njihovi dosadašnji potezi su svakako obećavajući i nadam se da će, ako ništa, anulirati sve debakle Mujezinovićeve bande.
Ja se nadam da ce NAPOKON pokrenuti krivicnu odgovornost za desetine i desetine bivsih kadrovika i poslusnika im.

Moguce je da ih koci koalicija sa SDA koja je i najvise iznjedrila tog sljama i pljackasa kroz sve dosadasnje vlade i vladajuce strukture.

Ako padnu na povlacenju krivicne odgovornosti za neke slucajeve i ljude(barem neke)onda isto kao da nista nisu ni uradili.


Hocemo pravdu,to je ono sto svaki obican covjek u ovoj zemlji najvise bi i cijenio

HOCEMO PRAVDU,pa koliko god ona zakasnjela bila.
User avatar
plain vanilla
Posts: 70236
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#863 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by plain vanilla »

mahalik wrote:Odlična vijest
07.06.2011.

Vlada Federacije BiH danas je, u funkciji Skupštine Razvojne banke FBiH, donijela Odluku kojom se smanjuju naknade za rad članova Nadzornog odbora ove banke.

Tako je određeno da mjesečna naknada za predsjednika Nadzornog odbora Razvojne banke bude 1.000 konvertibilnih maraka (umjesto dosadašnje dvije prosječne plaće u FBiH). Članovima Nadzornog odbora naknada je, po novom, 800 KM, dok je dosad iznosila 80 posto od dvije prosječne plaće.
vlada fbih
jake ustede :D
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#864 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Komrad »

plain vanilla wrote:
mahalik wrote:Odlična vijest
07.06.2011.

Vlada Federacije BiH danas je, u funkciji Skupštine Razvojne banke FBiH, donijela Odluku kojom se smanjuju naknade za rad članova Nadzornog odbora ove banke.

Tako je određeno da mjesečna naknada za predsjednika Nadzornog odbora Razvojne banke bude 1.000 konvertibilnih maraka (umjesto dosadašnje dvije prosječne plaće u FBiH). Članovima Nadzornog odbora naknada je, po novom, 800 KM, dok je dosad iznosila 80 posto od dvije prosječne plaće.
vlada fbih
jake ustede :D
cirkus...
vecih supljatora nisam vidio
User avatar
plain vanilla
Posts: 70236
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#865 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by plain vanilla »

sad ja isla traziti koliko je tih clanova odbora :D da vidim koliko smo bogatiji :roll:
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#866 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijash »

ultima_palabra wrote:Pa rekao je Krajina fino, očekujte izdavanje federalnih obveznica. Sad je još pitanje kome ih utopiti :D
Isplatiće se Republici Solarnoj one dugove koje Dodik kaže da je FBiH dužna poravnati.
palermo
Posts: 25333
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#867 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by palermo »

-LIBERO- wrote:
Sasvim_Obican wrote:Ja se ne sjećam da je neka poslijeratna vlada ušla u mandat s ovolikim optimizmom i samouvjerenošću. Njihovi dosadašnji potezi su svakako obećavajući i nadam se da će, ako ništa, anulirati sve debakle Mujezinovićeve bande.
Ja se nadam da ce NAPOKON pokrenuti krivicnu odgovornost za desetine i desetine bivsih kadrovika i poslusnika im.

Moguce je da ih koci koalicija sa SDA koja je i najvise iznjedrila tog sljama i pljackasa kroz sve dosadasnje vlade i vladajuce strukture.

Ako padnu na povlacenju krivicne odgovornosti za neke slucajeve i ljude(barem neke)onda isto kao da nista nisu ni uradili.


Hocemo pravdu,to je ono sto svaki obican covjek u ovoj zemlji najvise bi i cijenio
HOCEMO PRAVDU,pa koliko god ona zakasnjela bila.
Ma jok, posao i pare, to bi ono što bi naš čovjek najviše cijenio
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#868 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Skijash wrote:
ultima_palabra wrote:Pa rekao je Krajina fino, očekujte izdavanje federalnih obveznica. Sad je još pitanje kome ih utopiti :D
Isplatiće se Republici Solarnoj one dugove koje Dodik kaže da je FBiH dužna poravnati.
:thumbup: :mrgreen:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#869 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Hemel »

Skijash wrote:
ultima_palabra wrote:Pa rekao je Krajina fino, očekujte izdavanje federalnih obveznica. Sad je još pitanje kome ih utopiti :D
Isplatiće se Republici Solarnoj one dugove koje Dodik kaže da je FBiH dužna poravnati.
:lol: :lol:

ovo je predobro... :-) :-)

tako i dodi nudi obveznice da bi isplatio ratne odstete... :oops:
rokokoko
Posts: 5
Joined: 09/06/2011 21:27

#870 Re: Vlada FBiH

Post by rokokoko »

don vito wrote:
stochar wrote:Ministarstvo energije, rudarstva i industrije - Eldar Trhulj (SDA)

kad se vozite cestama i ovo malo auto-puta, sjetite se erdala koji je bio dugogodisnji direktor direkcije za puteve. lik je svojevremeno izjavio da su prvi kilometri auto-puta neravan jer "nismo bili iskusni u gradnji". fuj!
Za Masica se, donekle, slazem, iako mu treba dati vremena.

Mislim da o Trhulju mnogi imaju neopravdano negativan stav sto je posljedica nekoliko stvari.
1. Erdal nije samoreklamer, ne vodi novinare u Kazahstan, ne kupuje naklonost "nezavisnih" medija kampanjama "Nije kasno za bolji zivot" itd.
2. Ljudi mijesaju nadleznosti i djelovanje Direkcije za AUTOCESTE (Trhulj) i Direkcije za CESTE (Ljubo Pravdic HDZ).

Sve sto je Trhuljeva direkcija trebala da uradi, uradila je u protekle dvije godine, za razliku od Direkcije za ceste u cijoj je nadleznosti Sarajevska zaobilaznica. I ovo sto se desilo sa tunelom Vijenac i propascu SCT-a, Direkcija za autoceste je sve uradila po zakonu, medjunarodnim tenderima sto je bio uslov za dobijanje kredita.
Ne kontam, pa zar Vijenac nije tunel kod Zenice negdje i zar to onda ne spada u posao Autocesta FBIH sa kojima je Trhulj vladao, pod jednim ili drugim nazivom? Kako onda posao dade SCT-u i to nakon debakla kojeg je SCT priredio na sarajevskoj zaobilaznici? Molim da citas ovu rijec NAKON debakla SCT-a na sarajevskoj zaobilaznici, TRHULJ DAO SCT-u posao izgradnje NAJVECEG tunela u BIH, cije kasnjenje izgradnje moze blokirati pola dionica 5C?

U kojoj je stranci Trhulj, SDA?
rokokoko
Posts: 5
Joined: 09/06/2011 21:27

#871 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by rokokoko »

poznanik wrote:
konrad wrote:Nema sanse da se ekonomija moze popraviti za slijedecih 20 godina.
Jedina sansa je uspostavljanje neke nove Jugoslavije ili tako neke sire zajednice. Cak i ulazak u EU nije dovoljan, jer je to preglomazna masina, dinosaur koji ce morati da se reformise u narednih 20 godina, inace ce da kolapsira u blatu birokratije.
Sličnih sam stavova: oporavak BiH privrede moguć je samo osnivanjem vrlo uske ekonomske unije država bivše YU, uz Albaniju, i integracijom BiH u nju, a NE ulasku BiH u EU, jer kolika god bila pozitivna EU integracija, BiH će biti na gubitku, jer je slabašna privredna cjelina, bez proizvodnje i izvoza, i za ostale članice EU biće samo jeftina radna snaga, i 100% zavisna od EU :(
Takvo vec postoji kroz CEFTA, medjutim problem nastaje kad druge drzave raznim birokratskim barijerama blokiraju BiH, sto rade i SLO i HR i SR i CG, a nemaju identican odgovor.

Kolika je vjerovatnoca da bi recimo sarajevski MIMS mogao otvoriti shoping centar u Ljubljani recimo, kao sto je to Merkator uradio u Sarajevu? Nikakva, Slovenci bi ga blokirali birokratski, kao sto su blokirali i Todorica da prezume Merkator.

Mislim da kratkorocno i veoma brzo, BiH moze postici dobre rezultate ako, ako suplju granicnu sluzbu puno bolje organizuje, zaustavi sverc i krijumcarenje robe, uvede reda u uvozu, pokusa ga izjednaciti sa izvozom.

Kad bi BiH sutra napravila tako cuvanu granicu, da je recimo cuvana kao Svicarska, automatski s tom kontrolom, jer bi sprijecila sverc, stvorila bi uslove za recimo otvaranje dodatnih 100 000 radnih mjesta. Da ne govorim sad o svim pozitivnim pomacima koje bi napravila za BiH proizvodjace ili recimo o smanjenju kriminala. Kljuc su svakako puno bolje BiH granice, tacnije cuvanije. Na tome se ne smije stediti, treba kupiti najsuvremeniju tehnologiju, napraviti super dobru granicnu sluzbu i tu ce doci kratkorocno do spektakularnih rezultata.

Druga stvar je svakako istjerati strane trgovinske lance koji plasiraju robu iz svojih drzava u BiH.

Treca stvar je svakako masovno educiranje potrosaca da kupuju domace. Ova stvar je potrebna za EU, jer ako potrosaci nisu istrenirani da kupuju domace, onda u EU slijedi grcki scenario, sto znaci tropa.

Medjutim prvi i glavni uslov za bilo kakav ekonomski napredak BiH, hermeticki zatvoriti granice. Bez toga, iluzorno je govoriti o bilo kakvom napretku sto se tice ekonomije.

Isto tako citam bas da je Medjugorje od 1981 godine posjetilo 30 miliona vjernika, sto je znaci 1 milion vjernika godisnje u Medjugorju?

Postavlje se pitanje, sta od toga imaju FBIH i BiH? Citao sam da Mostarski aerodrom propada, jer mu udaljeni splitski uzima sav promet sto se toga tice? Fakticki Medjugorje sluzi vise za razvoj Hrvatske, jer turisti iz cijelog svijeta slijecu u Split i odatle hrvatskim agencijama, hrvatskim autobusima idu u organizaranu jednodnevnu posjetu Medjugorju.

FBIH vjerovatno od toga nema ni 100 000 EUR godisnje, a milion posjetioca godisnje, koliko oni samo zagade BiH dok dodju autobusima iz Splita, koliko cesta izlizu itd itd? A nikakve koristi? To bi se trebalo rjesiti da i Medjugorje i ta regija i FBIH i BiH profitiraju od toga, a ne Hrvatska. Pa sa tolikom posjetom, Medjugorje je do sad moglo imati 10 ogromnih hotela tamo i da obrcu vise love godisnje nego danas cijela zapadna Hercegovina.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52670
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#872 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Chmoljo »

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “zabranjeno kloniranje ranije banovanih korisnika”
» rokokoko
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#873 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by yugi »

I dok se danima bjesomučno vode rasprave oko formiranja vlasti,o tome šta je Zlaja doručkovao ručao i večerao, o tome jel Čović ljut ili nije što se vlast formirala bez njega, da li je Tihić izvršio operaciju ušiju pa je sad manje klempav,da li je Lijanović završio samo osmogodišnju školu,jel kočijaš iz Laktaša preveslao ove naše blečke etc etc laganini onako na hinjaka prolaze neke stvari od egzistencijalnog značaja za ovu našu bosansku sirotinju al zaboli vlast, a izgleda i nas same za sve to!!!!



Ako FERK prihvati zahtjev "Elektroprivrede BiH: Struja za domaćinstva skuplja za 47,4 posto!
Autor M. AVDIĆ 2011-06-12 06:20:00


Građanima nikada nije jasno rečeno koliko poskupljenje stvarno traži EPBiH, upozoravaju iz Saveza udruženja potrošača BiH

Građanima Federacije BiH struja bi mogla poskupjeti za 47,4 posto, a ne za 30 posto, kako je to do sada iznošeno u javnost, upozoravaju iz Saveza udruženja potrošača BiH.

Stare cijene

Predstavnici Saveza kao umješači su učestvovali u javnim raspravama koje je organizirala Regulatorna komisija za električnu energiju u FBiH (FERK) povodom zahtjeva „Elektroprivrede BiH“ za „korekciju“ cijena. Oni navode da javnosti i građanima nikada nije jasno rečeno da ova kompanija traži da poskupljenje za domaćinstva bude 47,4 posto!

- Svi učesnici javnih rasprava koji nisu iz FERK-a i EPBiH zamajavani su do posljednjeg dana. Uvijek je spominjan samo prosječni porast cijena od 13 do 21 posto kojim bi se obezbijedio potrebni ukupni prohod da EPBiH ne bude u gubitku. No, oni nisu tražili da struja poskupi svim potrošačima - objašnjava Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza.

Dodaje da je "Elektroprivreda BiH" tražila da ostanu stare cijene struje za javnu rasvjetu i industriju, dok su za mala i srednja preduzeća čak tražili pojeftinjenje od oko pet posto.

Izbjegavaju odgovor

- No, da bi se namaknulo prosječno povećanje cijene od 21 posto, oni su zatražili da domaćinstvima, na koja ide 50 posto ukupne potrošnje struje, ovaj energent poskupi za 47,4 posto. Pratili smo javne istupe EPBiH i FERK-a i uvijek su izbjegavali odgovor na to koliko je zatraženo povećanje za obične građane - ističe Bulić.

Dodaje da niko ne zna koliko će poskupljenje odobriti FERK, ali ako to bude i 30 posto, previše je. Bulić navodi da građani u sadašnjoj situaciji maksimalno mogu istrpjeti povećanja od 12 do 13 posto, a sve preko toga rezultirati će neplaćanjem računa, isključenjima i socijalnim nezadovoljstvom.

Ukidanje unakrsnog subvencioniranja

Bulić upozorava da EPBiH traži i ukidanje unakrsnog subvencioniranja koje je preneseno iz prošlog sistema, pa je domaćinstvima struja prodavana po nižoj, a industriji i proizvođačima po višoj cijeni.

- EU takav način podjele ne priznaje i kod njih kilovat-sat električne energije košta jednako za sve kupce. Zato EU pritišće BiH da se te razlike iznivelišu, ali smatramo da je za to još rano, jer nemamo nikakvu socijalnu strategiju - kaže Bulić.

Hrana ne smije poskupjeti

Iako se uveliko špekulira da će zbog povećanja cijene struje poskupjeti i hrana, Bulić ističe da se to ne smije desiti.

- Za poskupljenje bilo kakve robe i usluga nema opravdanja, jer će cijena električne energije za proizvođače ostati na istom nivou - kaže Bulić.
Johnny_x
Posts: 1398
Joined: 23/10/2010 16:21

#874 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Johnny_x »

Sasvim_Obican wrote:Ja se ne sjećam da je neka poslijeratna vlada ušla u mandat s ovolikim optimizmom i samouvjerenošću. Njihovi dosadašnji potezi su svakako obećavajući i nadam se da će, ako ništa, anulirati sve debakle Mujezinovićeve bande.
Ma Mujezinovic manje vise Brankovic je nas ukopo ko Dzon Tosak Reala.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#875 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

Ova vlada me svakim danom sve više oduševlljava sa novim potezima
Svaka čast
Post Reply