zelazni je uzeo hinduistički panteon
Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- Truba
- Posts: 93801
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8451 Re: Šta trenutno čitate?
pa kad je uzeo ilijadu i odiseju kao predložak što ne bi ti manje poznatu knjigu
zelazni je uzeo hinduistički panteon
zelazni je uzeo hinduistički panteon
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#8452 Re: Šta trenutno čitate?
Čemu ovo? Da li negdje implicira da je bolja ili lošija od prve dvije? Moj komentar se upravo odnosi na različitost koncepta i stila. Stoga ih ne bih ni poredila.Black swan wrote:niđe vezesafran wrote:Endymion - Dan Simmons - ogromna razlika u odnosu na Hyperion i The Fall of H. - kao da je druga osoba pisala.
meni još bolja i nabijenija akcijom od prva dva
hiperion je meni super zbog koncepta
ali je treći dio super space opera
naravno rijetko kad se može porediti sa originalnom ali sama za sebe je predobra
nikad nisam deblju knjigu brže pročitao
Sa tvojim komentarom se u principu slažem. Odavno me knjiga nije koštala toliko sna.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#8453 Re: Šta trenutno čitate?
Što bi rekao Šaban Bajramović - ukro, jeste, ali što je lepo obradio, 'alal mu vera ....ferratilis wrote:Simmons je uzeo Canterbury Tales, dodao budućnost, svemir, promijenio imena likova, sve ostalo je isto..Black swan wrote:štooo... jel ovo izašlo u jutarnjem listuferratilis wrote: Chaucer - The Canterbury Tales, pročitajte, sve će vam biti jasno
Hyperion sam pročitao prije nego sam na faxu morao pročitati C. Tales i malo sam se razočarao u popularnu fikciju, poslije što sam više čitao velika djela vidim Hollywood, popularnu fickiju, pop kulturu u 300 strana jedne knjige
popularna fikcija = biblijski motivi + Šekspir + grčka literatura + Frojd + malo nauke i fantazije
- wickerman
- Posts: 1680
- Joined: 23/05/2010 21:57
- Location: Dobrinja
#8454 Re: Šta trenutno čitate?
Svakome je nesto inspiracija i svako uzima neke dijelove od nekoga. Chaucer u The Canterbury Tales uzima dijelove Dekamerona i Boccacia i to od rijeci do rijeci. Uzeti dio sa hodocasnicima iz pomenute knjige i napraviti jedan potpuni univerzum i reci da je to isto je po meni malo prestrogo. Jedno je sigurno, to nece umanjiti vrijednost djela.
- Truba
- Posts: 93801
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8455 Re: Šta trenutno čitate?
baš sam listao te kent priče u svjetlosti
jer ne živim sa knjigama pa moram ići po knjigu u drugi dio grada 
uglavnom vidim različiti koncepti i u kentu... spjev stil mi se neš ne sviđa ali eto
stavio sam knjigu u spisak
mislim da je 21 ili 31.
po redu
dakle vidimo se za 12 godina
uglavnom vidim različiti koncepti i u kentu... spjev stil mi se neš ne sviđa ali eto
stavio sam knjigu u spisak
dakle vidimo se za 12 godina
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8456 Re: Šta trenutno čitate?
Kakve su ove dosadašnje knjige od tog Martina? Ovo pitam zato što sam vidio da među vama ima hardcore fanova pa rekoh da dobijem još neku informaciju...
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#8457 Re: Šta trenutno čitate?
Ja čekam da napiše sve što je naumio. Preobimno je djelo da bi se čitalo sa velikim pauzama između tomova. Seriju ne pratim tako da mi je svejedno.Tesla10 wrote:Kakve su ove dosadašnje knjige od tog Martina? Ovo pitam zato što sam vidio da među vama ima hardcore fanova pa rekoh da dobijem još neku informaciju...
- Tesla10
- Posts: 1894
- Joined: 14/05/2013 14:44
#8459 Re: Šta trenutno čitate?
Trenutno čitam knjigu od Ive Andrića, a to je "Travnička hronika". Andrićev stil mi se dopada, sviđa mi se to kako razvija radnju, postepeno bez žurbe. Baš onako kako ja volim. Knjiga jest malo "teška" ali uz dovoljnu dozu koncentracije može se brzo pročitati.
Šta je sa vama?
Šta je sa vama?
- Digla_da_kreci
- Posts: 6857
- Joined: 01/05/2010 19:03
#8460 Re: Šta trenutno čitate?
Citam Doba cuda - K.T. Walker
- Afanasi_94
- Posts: 2349
- Joined: 21/06/2013 00:19
- Location: Са.
#8461 Re: Šta trenutno čitate?
najdražadragma wrote:Orkanski visovi- Emili Bronte
- cls
- Posts: 901
- Joined: 04/02/2010 16:11
#8462 Re: Šta trenutno čitate?
O nervoznom karakteru - Alfred Adler
-
1 x 2
- Posts: 549
- Joined: 25/04/2014 09:03
- Location: huhuhuuhuhuhu
#8463 Re: Šta trenutno čitate?
svi ste vi već mrtvi samo se redom sahranjujete.Tesla10 wrote:Trenutno čitam knjigu od Ive Andrića, a to je "Travnička hronika". Andrićev stil mi se dopada, sviđa mi se to kako razvija radnju, postepeno bez žurbe. Baš onako kako ja volim. Knjiga jest malo "teška" ali uz dovoljnu dozu koncentracije može se brzo pročitati.
što se mene tiče najbolji roman ikada napisan na našim jezicima.
kvalitetniji je čak i od bilo kojeg romana meni najdražeg domaćeg pisca Derviša Sušića.
svi bi ga trebali imati u vitrini pored porodičnog albuma i servisa sa šljivom.
al' ona verzija sa plavim koricama i pozlaćenim slovima.
-
Juliuscezar
- Posts: 6717
- Joined: 11/05/2014 23:47
#8465 Re: Šta trenutno čitate?
Prokleta avlija od Andrica, cini mi se dobrom kako sam je poceo.
-
Beavis
- Posts: 677
- Joined: 28/05/2010 19:43
- Location: SA-DBR
#8466 Re: Šta trenutno čitate?
George R.R. Martin - Pjesma sudnjeg dana
-
Beavis
- Posts: 677
- Joined: 28/05/2010 19:43
- Location: SA-DBR
#8467 Re: Šta trenutno čitate?
George R.R. Martin - Pjesma sudnjeg dana
- nacho_
- Posts: 754
- Joined: 21/02/2008 23:03
#8468 Re: Šta trenutno čitate?
Kurt Vonnegut - Slaughterhouse 5 
- Grean
- Posts: 9334
- Joined: 30/11/2013 19:47
- GandalfSivi
- Posts: 22750
- Joined: 09/09/2006 00:38
- Contact:
#8470 Re: Šta trenutno čitate?
1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
- Grean
- Posts: 9334
- Joined: 30/11/2013 19:47
#8471 Re: Šta trenutno čitate?
Je li neko citao od Murakamija "Igraj, igraj, igraj". Milsio sam je poceti pa da vidim vrijedi li.GandalfSivi wrote:1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
- cls
- Posts: 901
- Joined: 04/02/2010 16:11
#8472 Re: Šta trenutno čitate?
Anatomija psihe : Alhejmijski simbolizam u psihijatirji - Edward F. Edinger
- Boateng
- Posts: 1409
- Joined: 15/02/2011 00:10
#8473 Re: Šta trenutno čitate?
https://www.goodreads.com/series/56960-the-rat-seriesGrean wrote:Je li neko citao od Murakamija "Igraj, igraj, igraj". Milsio sam je poceti pa da vidim vrijedi li.GandalfSivi wrote:1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
- Bansuri
- Posts: 491
- Joined: 13/10/2013 00:36
#8474 Re: Šta trenutno čitate?
dostojevski- zapisi iz mrtvog doma
- far rider
- Posts: 109
- Joined: 24/05/2012 22:22
- Location: BiH/TK
#8475 Re: Šta trenutno čitate?
Nisam siguran koji put.. ali uzeo sam opet da čitam malog princa. Knjiga je ko zalazak sunca.
Znaš... kada je čovek tužan, onda voli zalaske sunca...



