Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8451 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

pa kad je uzeo ilijadu i odiseju kao predložak što ne bi ti manje poznatu knjigu

zelazni je uzeo hinduistički panteon :D
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#8452 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

Black swan wrote:
safran wrote:Endymion - Dan Simmons - ogromna razlika u odnosu na Hyperion i The Fall of H. - kao da je druga osoba pisala.
niđe veze
meni još bolja i nabijenija akcijom od prva dva

hiperion je meni super zbog koncepta
ali je treći dio super space opera
naravno rijetko kad se može porediti sa originalnom ali sama za sebe je predobra
nikad nisam deblju knjigu brže pročitao
Čemu ovo? Da li negdje implicira da je bolja ili lošija od prve dvije? Moj komentar se upravo odnosi na različitost koncepta i stila. Stoga ih ne bih ni poredila.
Sa tvojim komentarom se u principu slažem. Odavno me knjiga nije koštala toliko sna.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#8453 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

ferratilis wrote:
Black swan wrote:
ferratilis wrote: Chaucer - The Canterbury Tales, pročitajte, sve će vam biti jasno :D
štooo... jel ovo izašlo u jutarnjem listu :D
Simmons je uzeo Canterbury Tales, dodao budućnost, svemir, promijenio imena likova, sve ostalo je isto..

Hyperion sam pročitao prije nego sam na faxu morao pročitati C. Tales i malo sam se razočarao u popularnu fikciju, poslije što sam više čitao velika djela vidim Hollywood, popularnu fickiju, pop kulturu u 300 strana jedne knjige :D

popularna fikcija = biblijski motivi + Šekspir + grčka literatura + Frojd + malo nauke i fantazije
Što bi rekao Šaban Bajramović - ukro, jeste, ali što je lepo obradio, 'alal mu vera ....
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#8454 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wickerman »

Svakome je nesto inspiracija i svako uzima neke dijelove od nekoga. Chaucer u The Canterbury Tales uzima dijelove Dekamerona i Boccacia i to od rijeci do rijeci. Uzeti dio sa hodocasnicima iz pomenute knjige i napraviti jedan potpuni univerzum i reci da je to isto je po meni malo prestrogo. Jedno je sigurno, to nece umanjiti vrijednost djela.
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8455 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

baš sam listao te kent priče u svjetlosti :D jer ne živim sa knjigama pa moram ići po knjigu u drugi dio grada :D
uglavnom vidim različiti koncepti i u kentu... spjev stil mi se neš ne sviđa ali eto
stavio sam knjigu u spisak :D mislim da je 21 ili 31. :D po redu
dakle vidimo se za 12 godina :lol:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8456 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Kakve su ove dosadašnje knjige od tog Martina? Ovo pitam zato što sam vidio da među vama ima hardcore fanova pa rekoh da dobijem još neku informaciju...
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#8457 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

Tesla10 wrote:Kakve su ove dosadašnje knjige od tog Martina? Ovo pitam zato što sam vidio da među vama ima hardcore fanova pa rekoh da dobijem još neku informaciju...
Ja čekam da napiše sve što je naumio. Preobimno je djelo da bi se čitalo sa velikim pauzama između tomova. Seriju ne pratim tako da mi je svejedno.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8458 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Hvala na odgovoru :) .
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#8459 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Trenutno čitam knjigu od Ive Andrića, a to je "Travnička hronika". Andrićev stil mi se dopada, sviđa mi se to kako razvija radnju, postepeno bez žurbe. Baš onako kako ja volim. Knjiga jest malo "teška" ali uz dovoljnu dozu koncentracije može se brzo pročitati.

Šta je sa vama?
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#8460 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Digla_da_kreci »

Citam Doba cuda - K.T. Walker
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8461 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

dragma wrote:Orkanski visovi- Emili Bronte

Image
najdraža :srce:
User avatar
cls
Posts: 901
Joined: 04/02/2010 16:11

#8462 Re: Šta trenutno čitate?

Post by cls »

O nervoznom karakteru - Alfred Adler
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#8463 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

Tesla10 wrote:Trenutno čitam knjigu od Ive Andrića, a to je "Travnička hronika". Andrićev stil mi se dopada, sviđa mi se to kako razvija radnju, postepeno bez žurbe. Baš onako kako ja volim. Knjiga jest malo "teška" ali uz dovoljnu dozu koncentracije može se brzo pročitati.
svi ste vi već mrtvi samo se redom sahranjujete.
:D

što se mene tiče najbolji roman ikada napisan na našim jezicima.
kvalitetniji je čak i od bilo kojeg romana meni najdražeg domaćeg pisca Derviša Sušića.
svi bi ga trebali imati u vitrini pored porodičnog albuma i servisa sa šljivom.
al' ona verzija sa plavim koricama i pozlaćenim slovima.
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#8464 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Image
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8465 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Prokleta avlija od Andrica, cini mi se dobrom kako sam je poceo.
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8466 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

George R.R. Martin - Pjesma sudnjeg dana
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8467 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

George R.R. Martin - Pjesma sudnjeg dana
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#8468 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

Kurt Vonnegut - Slaughterhouse 5 :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22750
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8470 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GandalfSivi »

1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8471 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

GandalfSivi wrote:1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
Je li neko citao od Murakamija "Igraj, igraj, igraj". Milsio sam je poceti pa da vidim vrijedi li.
User avatar
cls
Posts: 901
Joined: 04/02/2010 16:11

#8472 Re: Šta trenutno čitate?

Post by cls »

Anatomija psihe : Alhejmijski simbolizam u psihijatirji - Edward F. Edinger
User avatar
Boateng
Posts: 1409
Joined: 15/02/2011 00:10

#8473 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Boateng »

Grean wrote:
GandalfSivi wrote:1q84, Haruki Murakami, odlicna knjiga...
Je li neko citao od Murakamija "Igraj, igraj, igraj". Milsio sam je poceti pa da vidim vrijedi li.
https://www.goodreads.com/series/56960-the-rat-series
User avatar
Bansuri
Posts: 491
Joined: 13/10/2013 00:36

#8474 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bansuri »

dostojevski- zapisi iz mrtvog doma
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#8475 Re: Šta trenutno čitate?

Post by far rider »

Nisam siguran koji put.. ali uzeo sam opet da čitam malog princa. Knjiga je ko zalazak sunca.
Znaš... kada je čovek tužan, onda voli zalaske sunca...
Post Reply