Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
It_is_a_Leclerc wrote:
Da li samoproglašeni "prof" i vjerovatno legitimni "drvosječa" mogu dokazati da je ovaj napadnuti vojnik počinio neki zločin ili je, kao i svi ostali, radio ono što mu je naređeno ? Ako nemaju takav dokaz, da li samorproglašeni "prof" i zbiljni drvosječa poznaju principe pojma - bezuslovna predaja - i konvencijama propisane načine postupanja i obaveze prema zarobljenicima ?
Prvo ovdje se radi o selektivnom izlasku vojske na ulicu, nisu svi vojnici izasli na ulicu nego samo oni koji su dio organizacije koja je ovo sve pokrenula.
Da je sve ovo islo komandnim lancem negdje bi to procurilo i sve bi se saznalo na vrijeme.
Mislim da imaju oko milion profesionalnih vojnika, samo dio koji je organizovan je izasao na ulicu i pokusao izvrsiti drzavni udar, prema tome zajebi tezu da mu je neko "naredio" i da je ovo morao uraditi
In 2013 Mr Erdogan triumphed over the military elite when senior officers were among 17 people jailed for life, convicted of plotting to overthrow the AKP in what was known as the "Ergenekon" case.
Hundreds of other officers were also put on trial, along with journalists and secularist politicians, in that investigation and a similar one called the "Operation Sledgehammer" case
dale cooper wrote:Ne valja ba ljudi ni jedno ni drugo. Ovi što su pucali na narod su većinom pohapšeni i sudiće im se i tako i treba.
Ali isto tako ove na slikama koji su ovako pobili razoružane vojnike treba pohapsiti i suditi im. Jedina ispravna stvar.
Upravo tako.
slazem se i ja tu, nema sta, svako normalan se slaze
al kad poredis ova dva slucaja (vojnike koji ubijaju obicni narod i obicni narod koji ubija vojnike koji su pucali na njih) apsolutno sam na strani naroda, u tome je poenta
Kapetan mornarice Haldun Gülmez pucao je na hotel u gradu Marmaris gdje je predsjednik Turske Recep Tayyip Erdoğan boravio tokom ljetnog odmora.
Prema podacima do kojih smo došli tokom sinoćnjeg pokušaja državnog udara iz vazduhoplovne baze Čili (Çiğli) u gradu Izmiru 3 helikoptera su se uputili prema hotelu u turističkom gradu Marmaris gdje je predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan boravio tokom ljetnog odmora.
Predsjednik Erdogan nakon što je napustio hotel u Marmarisu stigli helikopteri koji su osuli kišu metaka po hotelu skupa sa vojnicima koji su im dali pješadisjku podršku misleći da se predsjednik Erdogan još uvijek nalazi u hotelu. Ovdje je došlo do razmjene vatre između vojnika izdajnika i vojske i policije odanih tekovima demokratski izabrane vlasti te je pobuna za kratko vrijeme ugušena. Prilikom razmjene vatre ranjen je pobunjenik kapetan mornarice Haldun Gulmez koji je nedugo zatim od strane policije uhapšen u vazduhoplovnoj bazi Čili u Izmiru. Pomenuti izdajnik je u pod policijskom pratnjom smješten u bolnicu u Čiliju.
In 2013 Mr Erdogan triumphed over the military elite when senior officers were among 17 people jailed for life, convicted of plotting to overthrow the AKP in what was known as the "Ergenekon" case.
Hundreds of other officers were also put on trial, along with journalists and secularist politicians, in that investigation and a similar one called the "Operation Sledgehammer" case
Bodkin wrote:Jel 91 trebala jna pohapsiti milisevica, tudjmana i ostale jer je vidjela da guraju zemlju u propadt ili je trebala ostati po strani jer su demokratski izabrani?
JNA je stala na stranu Miloševića a protiv Tuđmana. Odgovor se baš ne uklapa u tvoje pitanje.
In 2013 Mr Erdogan triumphed over the military elite when senior officers were among 17 people jailed for life, convicted of plotting to overthrow the AKP in what was known as the "Ergenekon" case.
Hundreds of other officers were also put on trial, along with journalists and secularist politicians, in that investigation and a similar one called the "Operation Sledgehammer" case
I sve ovo što piše BBC i što je čitala plavuša na TRT je prebrisano izlaskom enormnog broja Turaka da brane Erdogana.
I Kim Jong familija je kretenska al probaj ga dirnut.
dale cooper wrote:Ne valja ba ljudi ni jedno ni drugo. Ovi što su pucali na narod su većinom pohapšeni i sudiće im se i tako i treba.
Ali isto tako ove na slikama koji su ovako pobili razoružane vojnike treba pohapsiti i suditi im. Jedina ispravna stvar.
Upravo tako.
slazem se i ja tu, nema sta, svako normalan se slaze
al kad poredis ova dva slucaja (vojnike koji ubijaju obicni narod i obicni narod koji ubija vojnike koji su pucali na njih) apsolutno sam na strani naroda, u tome je poenta
Ja sam prvenstveno na strani zakona i pravde. Niko ne treba biti iznad toga.
Hakiz wrote:
kao prvo vojnik nije ubijen. a kao drugo, NIJE NORMALNO da pucaš na svoj narod a kad te primoraju da se predaš, jer se jasno vidi da se predao zbog ubačenog suzavca, onda se praviš lud i očekuješ milost?
Kada se predaš, šta god da si uradio, očekuješ postupanje po konvencijama i zakonima. Inače nisi se predao ljudima nego životinjama.
Konkretan slučaj nije bitan.
lako je to znati tebi i meni, hladne glave sjedimo i pametujemo. pitao bih te da si svojim očima gledao kako taj tenk gazi tvog prijatelja ili puca na tebe? ja se prvi ne smijem zakleti da bih imao milosti
U 'normalnim' zemljama poput SAD,Velike Britanije,Kine,Rusije,itd.dakle,svim onim koji nisu barbarska Turska,one koji bi savladali i ugazili pučiste koji su prethodno pucali po nenaoruzanim civilima i gazili ih tenkovima ne da ne bi pohapsili i sudili im zbog krsenja prava zarobljenim pučistima koji su ubijali civile nego bi ih proglasili herojima i dali im drzavnu penziju do kraja zivota
Zato ohladite sa laznim moralisanjem i proljevanjem krokodilskih suza za tuznom sudbom nekolicine pučista.
Kamo sreće da se to drugačije završilo ali ne kakite.Znamo se se svi na forumu dovoljno dobro da ne mozete prodavat muda pod bubrege.
KatarinaKosaca wrote:cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE.
Zadaća vojske je da štiti državno uređenje. A ako civili sprečavaju vojsku u njenoj zadaći, prestaju biti civili. Postaju neuniformisani neprijateljski vojnici.
To je uopšteno, ne govorim o konkretnoj situaciji.
Co0l wrote:U 'normalnim' zemljama poput SAD,Velike Britanije,Kine,Rusije,itd.dakle,svim onim koji nisu barbarska Turska,one koji bi savladali i ugazili pučiste koji su prethodno pucali po nenaoruzanim civilima i gazili ih tenkovima ne da ne bi pohapsili i sudili im zbog krsenja prava zarobljenim pučistima koji su ubijali civile nego bi ih proglasili herojima i dali im drzavnu penziju do kraja zivota
Zato ohladite sa laznim moralisanjem i proljevanjem krokodilskih suza za tuznom sudbom nekolicine pučista.
Kamo sreće da se to drugačije završilo ali ne kakite.Znamo se se svi na forumu dovoljno dobro da ne mozete prodavat muda pod bubrege.
KatarinaKosaca wrote:cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE.
Zadaća vojske je da štiti državno uređenje. A ako civili sprečavaju vojsku u njenoj zadaći, prestaju biti civili. Postaju neuniformisani neprijateljski vojnici.
To je uopšteno, ne govorim o konkretnoj situaciji.
tako što nasilno ruši legitimno izabranu vlast pucajući na vlastiti narod i bombradirajući parlament?! stvarno ne kontam logiku koja pokušava da brani ovo što se desilo, mora da se radi o nekim stvarima iz pozadine
It_is_a_Leclerc wrote:Da li samoproglašeni "prof" i vjerovatno legitimni "drvosječa" mogu dokazati da je ovaj napadnuti vojnik počinio neki zločin ili je, kao i svi ostali, radio ono što mu je naređeno ? Ako nemaju takav dokaz, da li samorproglašeni "prof" i zbiljni drvosječa poznaju principe pojma - bezuslovna predaja - i konvencijama propisane načine postupanja i obaveze prema zarobljenicima ?
O tome je trebao razmišljati onaj koji je dao ilegalnu naredbu za pokret vojske mimo legitimnih institucija i komandnog lanca. O tome su trebali razmišljati oni koji su upravljali tim strojevima kada su gazili doslovno ljude i 30mm topom gađali zemljane "ciljeve", civilne građevine i pomalo ljude,a to je isto tako zabranjeno konvencijama na koje se pozivaš. Moj Leclerc, opet pokazuješ licemjerje i duple standardne, čudni su tvoji moralni i životni kodeksi kada takve stvari opravdavaš metodama onih koje kritikuješ - islamiste. I da, za tebe je forumaš pod nickom "prof" profesor u doslovnom smislu te riječi. Ovakvim besmislenim komentarima samo pokazuješ i potvrđuješ svoju nemogućnost razmišljanja u širem kontekstu, jedno opšte neznanje i nepoznavanje konvencija na koje se voliš pozivati. Ja sada idem nacijepati drva a ti dovedi nekog starijeg da mogu argumentovano sa njim promuhabetiti koju.
dale cooper wrote:Ja sam prvenstveno na strani zakona i pravde. Niko ne treba biti iznad toga.
Tačno tako.
Uostalom, postojao je dio vojske koji nije bio uz pučiste, policija i ko zna koje sve institucije koje imaju legalitet, legitimitet, mandat da rješavaju tu situaciju. Civili tu nisu imali šta tražiti.
Sve sam više uvjeren da je ovo predstava u kojoj je Erdogan uz relativno malo žrtava
sebi priskrbio puno vlasti i autokracije.
Naravno uz ovaj unutar nacionalni konflikt ostaje mu onaj sa Kurdima a taj
neće riješiti uz ovoliki broj žrtava.
KatarinaKosaca wrote:cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE.
Zadaća vojske je da štiti državno uređenje. A ako civili sprečavaju vojsku u njenoj zadaći, prestaju biti civili. Postaju neuniformisani neprijateljski vojnici.
To je uopšteno, ne govorim o konkretnoj situaciji.
govorili smo o konkretnoj situaciji. Vojni puc nije = zastita Ustavnog poretka u konkretnoj situaciji.
I Trump ima fasisoidne ideje (svakog muslimana na poligraf i sl), pa ako sutra pobjedi necu biti pristalica da SAD udje u gradjanski rat.
General War wrote:
Kada vidim ovo izivljavanje i obezglavljivanje vojnika..."sirizacija" je vec tu, samo da vidimo kolika je opozicija.Naravno, svi drhte dok ne oguglaju, stvar iskustva. Ne znam je li turska smeta, mozda smeta kad se gleda u kojem smjeru ide nekome...ali tesko je to shvatiti ako turska je biljezila extra profit bas od onih za koje se tvrdi da im smeta...ili samo smeta zelja za dominacijom u regionu.
cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE. Ako je tenkista gazio civile, a jeste prvi je poceo sirizaciju. Po naredbi, alo, ocito naredbi koja se kosi sa Zenevskom konvencijom. Da imam radnju, kafanu i da radi tenka na ulici necu imati donijeti kuci hranu djetetu, ponavljam, zubima bih da klala....posebice sto je tenk PRVI gazio civile. Upssss, zaboravih zarad sekularizacije ( ovo mi zaista tjera suze na oci os smijeha, mada je najmanje smijesno).
@katarina pogledaj ponovo video, "civili"su vec na tenku koji je u pokretu a ovi na po puta uz bankinu, da je htio mogao je pucat i mnogo vise bi pobio...ovo sto pricas potpuno nagadjas ko je kome sta naredio. Tenk nije auto. To sto bi zubima klala iako si upozorena da ne izlazis na ulicu i ne priblizavas se vojsci zarad prvenstveno svoje sigurnosti je tvoj problem u situaciji gdje bi prije ostala makar bez zuba jer ti se ne moze objasniti drugacije. Drugo taj tenk nije sa tog mosta, a pored civilne vlasti na licu mjesta da civili presudjuju na takav gnusan nacin samo pokazuje krhkost te vlasti...ali eto. Vojska je mogla puno vise ubiti da je htjela i probiti se do kasarne jer oklopnim vozilima nista kamenice i nozevi ne mogu.
General War wrote:
Kada vidim ovo izivljavanje i obezglavljivanje vojnika..."sirizacija" je vec tu, samo da vidimo kolika je opozicija.Naravno, svi drhte dok ne oguglaju, stvar iskustva. Ne znam je li turska smeta, mozda smeta kad se gleda u kojem smjeru ide nekome...ali tesko je to shvatiti ako turska je biljezila extra profit bas od onih za koje se tvrdi da im smeta...ili samo smeta zelja za dominacijom u regionu.
cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE. Ako je tenkista gazio civile, a jeste prvi je poceo sirizaciju. Po naredbi, alo, ocito naredbi koja se kosi sa Zenevskom konvencijom. Da imam radnju, kafanu i da radi tenka na ulici necu imati donijeti kuci hranu djetetu, ponavljam, zubima bih da klala....posebice sto je tenk PRVI gazio civile. Upssss, zaboravih zarad sekularizacije ( ovo mi zaista tjera suze na oci os smijeha, mada je najmanje smijesno).
A kada ista ova vojska ubija kurdske civile i ravna kurdske gradove onda je to ok?
Niti ko o tome pise, niti se kome sudi!
Stavise, nacija je ponosna na zlocince!
Da apsurd bude veci, ista ova vojska je dobila imunitet od krivicnog gonjenja, da moze bez ikakve brige ravnati kurdske gradove na istoku zemlje. Imunitet su dobili prije dvije-tri sedmice. Pitam se da li imunitet vazi sada kada su pobili turske civile?
Turska vojska puca na Kurde koji su sa bijelom zastavom kupili mrtve na ulici
O ovome niko nije pisao, a kamoli da je neko odgovarao. Mogao je jedino ordenje dobiti ovaj zlocinac sto pobi ljude.
Pa onda ubise kurdskog civila, zavezase ga za vojno vozilo i sa njim se provozase kroz centar Vana. Kada su objavili zapadni mediji, Davutoglu je negirao. Kada je skontao da nema smisla, rekao je da ce odgovarati onaj ko je video objavio. Za zlocin ide nagrada.
I stotine ovakvih primjera....
Oni koji su jucer bili heroji, dok su rusili kurdske gradove, ubijali, palili... pisali grafite poput 'kastrirati kurdske zene da se mi ne mucimo sa njihovim kopiladima'... preko noci postadose izdajnici! I zlocinci! Koja hipokrizija, sunovrat morala!
Kakve bona zenevske konvencije, klinci palci, pricamo o notornim zlocincima. Zabranili su svim mogucim organizacijama da istraze nebrojene zlocine koje su pocinili nad kurdskim narodom na istoku zemlje.
O'zone wrote:
I sve ovo što piše BBC i što je čitala plavuša na TRT je prebrisano izlaskom enormnog broja Turaka da brane Erdogana.
I Kim Jong familija je kretenska al probaj ga dirnut.
Ogroman broj je izasao tek kada su pokazani snimci da vecina vojske ne zeli sukob sa narodom, slikaju se sa njima, smiju, poneko puca u zrak...
Prvi propust je bio kada se Erdogan javio na Facetime. Kao sto neko rece ranije morali su zauzeti pozicije u gluho doba noci, ali bez hapsenja Erdogana bili bi opet osudjeni na poraz, jer vojnici, regruti nisu bili spremni da pucaju na narod.
KatarinaKosaca wrote:cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE.
Zadaća vojske je da štiti državno uređenje. A ako civili sprečavaju vojsku u njenoj zadaći, prestaju biti civili. Postaju neuniformisani neprijateljski vojnici.
To je uopšteno, ne govorim o konkretnoj situaciji.
govorili smo o konkretnoj situaciji. Vojni puc nije = zastita Ustavnog poretka u konkretnoj situaciji.
I Trump ima fasisoidne ideje (svakog muslimana na poligraf i sl), pa ako sutra pobjedi necu biti pristalica da SAD udje u gradjanski rat.
Pa evo da danas krene opet vojska slijedom dogadjaja o masovnim smjenama i hapsenjima sudija i cega sve ne...bi li bilo zastita ustavnog poretka?
Turski vojnik za svoje zlocine je odgovoran VOJNOM sudu Turske a ne civilnom...ili jos gore sudu ulice?
General War wrote:
Kada vidim ovo izivljavanje i obezglavljivanje vojnika..."sirizacija" je vec tu, samo da vidimo kolika je opozicija.Naravno, svi drhte dok ne oguglaju, stvar iskustva. Ne znam je li turska smeta, mozda smeta kad se gleda u kojem smjeru ide nekome...ali tesko je to shvatiti ako turska je biljezila extra profit bas od onih za koje se tvrdi da im smeta...ili samo smeta zelja za dominacijom u regionu.
cekaj bolan......etika vojske je STITITI CIVILE. Ako je tenkista gazio civile, a jeste prvi je poceo sirizaciju. Po naredbi, alo, ocito naredbi koja se kosi sa Zenevskom konvencijom. Da imam radnju, kafanu i da radi tenka na ulici necu imati donijeti kuci hranu djetetu, ponavljam, zubima bih da klala....posebice sto je tenk PRVI gazio civile. Upssss, zaboravih zarad sekularizacije ( ovo mi zaista tjera suze na oci os smijeha, mada je najmanje smijesno).
A kada ista ova vojska ubija kurdske civile i ravna kurdske gradove onda je to ok?
Niti ko o tome pise, niti se kome sudi!
Stavise, nacija je ponosna na zlocince!
Da apsurd bude veci, ista ova vojska je dobila imunitet od krivicnog gonjenja, da moze bez ikakve brige ravnati kurdske gradove na istoku zemlje. Imunitet su dobili prije dvije-tri sedmice. Pitam se da li imunitet vazi sada kada su pobili turske civile?
Turska vojska puca na Kurde koji su sa bijelom zastavom kupili mrtve na ulici
O ovome niko nije pisao, a kamoli da je neko odgovarao. Mogao je jedino ordenje dobiti ovaj zlocinac sto pobi ljude.
Pa onda ubise kurdskog civila, zavezase ga za vojno vozilo i sa njim se provozase kroz centar Vana. Kada su objavili zapadni mediji, Davutoglu je negirao. Kada je skontao da nema smisla, rekao je da ce odgovarati onaj ko je video objavio. Za zlocin ide nagrada.
I stotine ovakvih primjera....
Oni koji su jucer bili heroji, dok su rusili kurdske gradove, ubijali, palili... pisali grafite poput 'kastrirati kurdske zene da se mi ne mucimo sa njihovim kopiladima'... preko noci postadose izdajnici! I zlocinci! Koja hipokrizija, sunovrat morala!
Kakve bona zenevske konvencije, klinci palci, pricamo o notornim zlocincima. Zabranili su svim mogucim organizacijama da istraze nebrojene zlocine koje su pocinili nad kurdskim narodom na istoku zemlje.
Da ne govorimo o tome kako je Turska jedna od zemalja koja ima najviše novinara u zatvorima.