Sarajevo Construction
- sime_cipol
- Posts: 23407
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8401 Re: Sarajevo Construction
Ni za 10 godina to neće biti gotovo.
- drug_profi
- Posts: 65415
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8402 Re: Sarajevo Construction
Eto. Kad naprave bice dobro za djecu da vozaju bicikle.abdulazizsarajevo wrote:drug_profi wrote:Ma nema tu nista od toga. Napraviće se možda samo na Šipu mrtva cesta, kilometar ili dva, koja neće biti dovršena, niti u funkciji dok se ne napravi ostatak transferzale.
pa rade na Sipu vec ... bilo je i slika
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#8403 Re: Sarajevo Construction
Poravnaše Oni ono sve do temelja. Nema tu adaptacije nego izgradnja nove moderne zgrade.So What! wrote:Zaboravih komentarisati ovaj post, inače odlično zapažanje, taj kvadrant ima mnogo potencijala, a nešto je već i započeto tamo:bit101 wrote:Kontam nešto ovih dana, kako bi dobro bilo da se uredi prostor oko Drvenije i Cobanije uz obalu Miljacke, poruse one barake i maknu oni kiosci, možda napravi neki park ili slično... Da se uredi okretaljka, natkrije fino, mislim da ne bi puno ni koštalo a bio bi super prostor u centru grada.
Porušiti sve ovo žuto, osim možda onih zgrada oko Pirpe, ovo gore iznad mislim da bi sve bilo izvodljivo, ima tu par kuća, parking, praonica, jedna zgrada kod onog malog Konzuma. I oni stari kiosci kod Drvenija mosta. Taj dio mi je baš ruglo, a predstavlja veliki transportni hub.
Šta štovani forumski puk misli o ovoj ideji?
Izgradnja SPO Čobanija (adaptacija postojećeg objekta) - 22. 04. 2019. @ ButtersTM (Skyscrapercity BiH)
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#8404 Re: Sarajevo Construction
i sto je tu problem?
ukoliko odrze vanjski izgled poput ovog s rendera…!?!
ukoliko odrze vanjski izgled poput ovog s rendera…!?!
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#8405 Re: Sarajevo Construction
E ovaj upitnik je problemčić. Ostalo sve OK.Hajvan wrote: ukoliko odrze vanjski izgled poput ovog s rendera…!?!
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8406 Re: Sarajevo Construction
Lokacija je pornic.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51178
- Joined: 29/06/2011 23:39
#8407 Re: Sarajevo Construction
Plan izgradnje je iz 1970 i neke... pa strpljenja malosime_cipol wrote:Ni za 10 godina to neće biti gotovo.
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#8408 Re: Sarajevo Construction
Da li si slučajno prolazio tamo? Interesuje me da li su ostavili dovoljno prostora za pravljenje šetališta uz milju?So What! wrote:Zaboravih komentarisati ovaj post, inače odlično zapažanje, taj kvadrant ima mnogo potencijala, a nešto je već i započeto tamo:bit101 wrote:Kontam nešto ovih dana, kako bi dobro bilo da se uredi prostor oko Drvenije i Cobanije uz obalu Miljacke, poruse one barake i maknu oni kiosci, možda napravi neki park ili slično... Da se uredi okretaljka, natkrije fino, mislim da ne bi puno ni koštalo a bio bi super prostor u centru grada.
Porušiti sve ovo žuto, osim možda onih zgrada oko Pirpe, ovo gore iznad mislim da bi sve bilo izvodljivo, ima tu par kuća, parking, praonica, jedna zgrada kod onog malog Konzuma. I oni stari kiosci kod Drvenija mosta. Taj dio mi je baš ruglo, a predstavlja veliki transportni hub.
Šta štovani forumski puk misli o ovoj ideji?
Izgradnja SPO Čobanija (adaptacija postojećeg objekta) - 22. 04. 2019. @ ButtersTM (Skyscrapercity BiH)
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#8409 Re: Sarajevo Construction
Bio prije par dana u Pirpi, ali nažalost nisam obraćao pažnju.VladaFBiH wrote:Da li si slučajno prolazio tamo? Interesuje me da li su ostavili dovoljno prostora za pravljenje šetališta uz milju?
Ali evo druga vijest, kada su šetališta u pitanju.
Vilsonovo šetalište u Sarajevu bit će produženo do Skenderije
Klix
Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo je danas Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pristupanju izradi Izmjena i dopuna Regulacionog plana "Gradski centar – Marijin Dvor" za lokalitet Kvadrant B.
Riječ je o oživljavanju procesa kojom se omogućava nastavak izgradnje na jednoj od najatraktivnijih lokacija u samom centru grada.
Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka pozdravio je ovu odluku koju je nazvao "historijskom".
"Ovo je historijska odluka Gradskog vijeća i ja je pozdravljam. Na ovaj način otvaramo proces koji će omogućiti početak izgradnje jednog novog dijela Grada Sarajeva. Posebno mi je drago što će danas usvojene smjernice za izradu regulacionog plana propisati da će se graditi šetnica od Vilsonovog šetališta pa sve do Skenderije", kazao je Skaka za Fenu.
Istaknuo je da je predviđena i izgradnja koncertne dvorane.
"Očekujemo da će zajedno sa ostalim nadležnim institucijama u narednom periodu biti do kraja završen proces kojim stvaramo preduslove za veliki graditeljski zamah u dijelu grada kojim danas dominiraju ruševine", zaključio je Skaka.
- Logovan
- Posts: 102764
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#8410 Re: Sarajevo Construction
Odlično!Vilsonovo šetalište u Sarajevu bit će produženo do Skenderije
- Logovan
- Posts: 102764
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#8411 Re: Sarajevo Construction
Još jedna dobra vijest.
forum: skyscrapercity, @newPrimitives

forum: skyscrapercity, @newPrimitives

- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#8412 Re: Sarajevo Construction
jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... 
možda su dobili i alu roletne usput
možda su dobili i alu roletne usput
- Cossack
- Posts: 7315
- Joined: 22/12/2002 00:00
#8413 Re: Sarajevo Construction
Trebaju pustiti da budu ruglo grada?mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta...
možda su dobili i alu roletne usput
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#8414 Re: Sarajevo Construction
trebaju im narediti da plateCossack wrote:Trebaju pustiti da budu ruglo grada?mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta...
možda su dobili i alu roletne usput
svak bi živio na marijin dvoru, a platit svoj dio fasade jok... nije korektno, ni prema kome ko ne dobije fasadu a ovaj je dobije. ma gdje živio
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#8415 Re: Sarajevo Construction
sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijavemk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta...
možda su dobili i alu roletne usput
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#8416 Re: Sarajevo Construction
isključivo za kolektivno stanovanjeVladaFBiH wrote:sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijavemk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta...
možda su dobili i alu roletne usput
50%
jbg, živio bi u stanu gdje je 3000KM kvadrat minimalno, od minimalno 80m2... nije uredu, zna se dobro ko je vlasnik stana i ko je dužan da popravlja
sufinansiraju li kad curi voda, hoće li zamjeniti kablove, stolariju?
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#8417 Re: Sarajevo Construction
netačno - u pitanju je "Javni poziv za vlasnike individualnih stambenih objekata i objekata kolektivnog stanovanja"mk ultra wrote:isključivo za kolektivno stanovanjeVladaFBiH wrote:sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijavemk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta...
možda su dobili i alu roletne usput
50%
jbg, živio bi u stanu gdje je 3000KM kvadrat minimalno, od minimalno 80m2... nije uredu, zna se dobro ko je vlasnik stana i ko je dužan da popravlja
sufinansiraju li kad curi voda, hoće li zamjeniti kablove, stolariju?
https://www.klix.ba/biznis/javni-poziv- ... /190312059
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#8418 Re: Sarajevo Construction
Ovaj nisam upratioVladaFBiH wrote: netačno - u pitanju je "Javni poziv za vlasnike individualnih stambenih objekata i objekata kolektivnog stanovanja"
https://www.klix.ba/biznis/javni-poziv- ... /190312059
Ima od opcine centar poziv iskljucivo za zgrade
- Cossack
- Posts: 7315
- Joined: 22/12/2002 00:00
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#8420 Re: Sarajevo Construction
Federacija BiH bi se mogla zadužiti 35 miliona eura za modernizaciju tramvajske pruge
Klix
Vlada FBiH danas je podržala inicijativu da kreditnim zaduženjem kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) budu osigurana sredstva za realizaciju Projekta "Javni prevoz Sarajevo", u iznosu od 35.000.000 eura.
Prihvatila je i informaciju o kreditu EBRD-a, kao osnovi za vođenje pregovora, nakon čega će biti donesena konačna odluka. Krajnji dužnik po ovom zaduženju je Kanton Sarajevo.
Federalno ministarstvo finansija će Vladi Federacije BiH podnijeti informaciju o pregovorima kao i tekst usaglašenog Ugovora između Bosne i Hercegovine i EBRD-a, i današnje zaključke dostaviti Ministarstvu finansija i trezora BiH radi provođenja dalje procedure.
Projekat "Javni prevoz Sarajevo" se sastoji iz dvije komponente: sanacije, rekonstrukcije i modernizacije tramvajske pruge (20.000.000 eura) i obnove voznog parka za javni linijski prevoz putnika (15.000.000 eura).
- alibaba_i_30_godina
- Posts: 16995
- Joined: 16/01/2010 19:15
#8422 Re: Sarajevo Construction
Kod nas naravno sve nešto paušalno, neplanski i bez ideje. Eto nekome sinulo da treba tek tako ''modernizovati'' prugu. Ne kažem da ne treba, ali gdje je analiza šta se treba uraditi, plan kako bi to sve trebalo izgledati i ostali popratni materijal?!So What! wrote:Federacija BiH bi se mogla zadužiti 35 miliona eura za modernizaciju tramvajske pruge]
Ali jok, nigdje ništa. Iz vedra neba neko bubnuo da treba toliko miliona.
- Dosadno mii
- Posts: 3163
- Joined: 16/06/2014 20:33
#8423 Re: Sarajevo Construction
Ko ce graditi zgradu u skejt parku?

- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#8424 Re: Sarajevo Construction
Novi plan za gradnju na Marijin-Dvoru prijetnja za nacionalne spomenike, stručnjaci negoduju
Klix
Prijedlog izmjena regulacionog plana za gradski centar Marijin Dvor, lokalitet Kvadrant B, naišao je na negodovanja stručnjaka i udruženja za zaštitu okoliša, naročito zbog toga što podrazumijeva eventualno rušenje nacionalnih spomenika.
Prema novom planu bi jedino šetnica uz rijeku Miljacku ostala ista, dok bi sve ostalo bilo promijenjeno. Stručnjaci najveće zamjerke imaju zbog toga što novi plan, kako kažu, pogoduje investitorima i omogućuje im bolju zaradu.
Izgradnja koncertne dvorane, koja je ranije planirana, sada bi se gradila u sklopu poslovnog objekta od tridesetak spratova. U velikom dijelu ostatka prostora planom je dopuštena izgradnja nebodera "do visine kule SCC-a".
U dokumentu se navodi da je, u saradnji sa Komisijom za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, potrebno preispitati utvrđene mjere zaštite na zaštićenim objektima (grupa zgrada u ulici Kotromanića i zgrada električne centrale).
Potrebno je, prema dijelu plana zbog kojeg stručnjaci najviše negoduju, preispitati mogućnost djelomičnog ili potpunog uklanjanja zaštićenih nacionalnih spomenika. Također će se uz šetnicu moći graditi zgrade od 8 do 11 spratova.
Samo jedan pobjednik
Arhitekta Mufid Garibija, vrstan poznavalac historije Sarajeva, poručuje za Klix.ba da novi plan, kao i cijela poslijeratna gradnja u Sarajevu, pogoduje jedino sumnjivim investitorima.
"Cijela ova pomama gradnje u Sarajevu je pobjeda samo jednog čovjeka - investitora. Svi su na kraju gubitnici, kupci, izvođači... Pravi se jedna klasna razlika koja vremenom neće na dobro izaći. Sarajevo je mali grad za takve klasne razlike", kazao je Garibija.
Napominje kako Marijin Dvor treba da ostane kulturno i političko središte Sarajeva a da se novim planom prelaze granice.
"Ne sviđa mi se model tih visokih zgrada i objekata uz Miljacku, naročito zbog propuhivanja. Sve je predimenzionirano. Trebalo bi da Marijin Dvor ostane čist. U eri agresivnog kapitalizma, kojem je bitno samo da se zauzme prostor i da se sve rasproda, takvi se stavovi ne prihvataju, nažalost", rekao je Garibija.
Upozorava da je novi plan gradnje promašaj i da će vrijeme to pokazati.
"Buduće generacije će vjerovatno kazati da je to bio promašaj. Oni koji tako oni će snositi, ako ništa, moralnu odgovornost. Mi smo u poziciji da Marijin Dvor treba spašavati, a ne da ga treba izgrađivati. Siromašni kapitalizam je vrlo opasan u svijetu. Gdje god se dogodio tu su problemi. Takvo obogaćivanje je nemoralno", istakao je Garibija.
Električna centrala kao muzej
Garibiji je nepojmljivo rušenje nacionalnih spomenika, zbog čega napominje da električnu centralu treba obnoviti i napraviti muzej.
"Od električne centrale treba napraviti muzej i dovesti je u situaciju da bude u funkciji. Mi smo živjeli u Sarajevu bez struje. Tad smo imali centrale. Niko nam ne garantuje da nećemo opet takvo nešto dočekati. Električna centrala treba da bude muzej i treba da bude u funkciji", kategoričan je Garibija.
Podsjeća da je električna centrala u Sarajevu 13 godina mlađa od prve svjetske centrale u New Yorku.
"Mi smo namjerno pustili da se to obrušava poslije rata. Jedini je pravi potez dići to i napraviti muzej koji će donositi novac. Na taj način ćemo ostaviti nacionalno blago, da se zna da je Sarajevo 13 godina poslije New Yorka imalo električnu centralu i da će, kasnije, na osnovu toga dobiti tramvaj", rekao je Garibija.
Zaustavljanje protoka zraka
Ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Damir Filipović pozvao je direktora Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo Hamdiju Efendića, sa namjerom da objasni, sa stanovišta nadležnosti definisanih Odlukom o zaštiti i poboljšanju kvaliteta zraka, pristup u izradi navedenog planskog dokumenta.
"U ovom momentu može se pouzdano ustvrditi da mjerenja opremom kojom se raspolaže pokazuju, da na lokaciji Marijin-Dvora još uvijek postoje strujanja koja donose čisti zrak, što će se izgradnjom ovolikog broja objekata nepovratno zaustaviti", stoji u saopćenju Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.
Napominju da situacija postaje složenija jer se na predmetnom području Sarajevska kotlina sužava, a istovremeno se na ovoj lokaciji sastavljaju dva koridora kojima pristiže svježi zrak niz Miljacku i Koševski potok, što dodatno doprinosi osjetljivosti na gradnju visokih objekata.
"U skladu sa odgovornostima vezanim za prevenciju i očuvanje kvaliteta zraka, Ministarstvo će preduzeti sve mjere da se preispita ovaj planski dokument sa aspekta oblika, visine i položaja objekata koji se namjeravaju graditi", navodi se u saopćenju.
- Logovan
- Posts: 102764
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#8425 Re: Sarajevo Construction
Odgledah i nasekirah se....








