Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8401 Re: Sarajevo Construction

Post by sime_cipol »

Ni za 10 godina to neće biti gotovo.
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#8402 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

abdulazizsarajevo wrote:
drug_profi wrote:Ma nema tu nista od toga. Napraviće se možda samo na Šipu mrtva cesta, kilometar ili dva, koja neće biti dovršena, niti u funkciji dok se ne napravi ostatak transferzale.

pa rade na Sipu vec ... bilo je i slika
Eto. Kad naprave bice dobro za djecu da vozaju bicikle.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#8403 Re: Sarajevo Construction

Post by O'zone »

So What! wrote:
bit101 wrote:Kontam nešto ovih dana, kako bi dobro bilo da se uredi prostor oko Drvenije i Cobanije uz obalu Miljacke, poruse one barake i maknu oni kiosci, možda napravi neki park ili slično... Da se uredi okretaljka, natkrije fino, mislim da ne bi puno ni koštalo a bio bi super prostor u centru grada.
Porušiti sve ovo žuto, osim možda onih zgrada oko Pirpe, ovo gore iznad mislim da bi sve bilo izvodljivo, ima tu par kuća, parking, praonica, jedna zgrada kod onog malog Konzuma. I oni stari kiosci kod Drvenija mosta. Taj dio mi je baš ruglo, a predstavlja veliki transportni hub.
Šta štovani forumski puk misli o ovoj ideji?

Image
Zaboravih komentarisati ovaj post, inače odlično zapažanje, taj kvadrant ima mnogo potencijala, a nešto je već i započeto tamo:

Izgradnja SPO Čobanija (adaptacija postojećeg objekta) - 22. 04. 2019. @ ButtersTM (Skyscrapercity BiH)

Image

Image
Poravnaše Oni ono sve do temelja. Nema tu adaptacije nego izgradnja nove moderne zgrade.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8404 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

i sto je tu problem?
ukoliko odrze vanjski izgled poput ovog s rendera…!?!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#8405 Re: Sarajevo Construction

Post by O'zone »

Hajvan wrote: ukoliko odrze vanjski izgled poput ovog s rendera…!?!
E ovaj upitnik je problemčić. Ostalo sve OK.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8406 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Lokacija je pornic.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51178
Joined: 29/06/2011 23:39

#8407 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

sime_cipol wrote:Ni za 10 godina to neće biti gotovo.
Plan izgradnje je iz 1970 i neke... pa strpljenja malo :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8408 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

So What! wrote:
bit101 wrote:Kontam nešto ovih dana, kako bi dobro bilo da se uredi prostor oko Drvenije i Cobanije uz obalu Miljacke, poruse one barake i maknu oni kiosci, možda napravi neki park ili slično... Da se uredi okretaljka, natkrije fino, mislim da ne bi puno ni koštalo a bio bi super prostor u centru grada.
Porušiti sve ovo žuto, osim možda onih zgrada oko Pirpe, ovo gore iznad mislim da bi sve bilo izvodljivo, ima tu par kuća, parking, praonica, jedna zgrada kod onog malog Konzuma. I oni stari kiosci kod Drvenija mosta. Taj dio mi je baš ruglo, a predstavlja veliki transportni hub.
Šta štovani forumski puk misli o ovoj ideji?

Image
Zaboravih komentarisati ovaj post, inače odlično zapažanje, taj kvadrant ima mnogo potencijala, a nešto je već i započeto tamo:

Izgradnja SPO Čobanija (adaptacija postojećeg objekta) - 22. 04. 2019. @ ButtersTM (Skyscrapercity BiH)

Image

Image
Da li si slučajno prolazio tamo? Interesuje me da li su ostavili dovoljno prostora za pravljenje šetališta uz milju?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8409 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

VladaFBiH wrote:Da li si slučajno prolazio tamo? Interesuje me da li su ostavili dovoljno prostora za pravljenje šetališta uz milju?
Bio prije par dana u Pirpi, ali nažalost nisam obraćao pažnju.

Ali evo druga vijest, kada su šetališta u pitanju.

Vilsonovo šetalište u Sarajevu bit će produženo do Skenderije
Image

Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo je danas Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pristupanju izradi Izmjena i dopuna Regulacionog plana "Gradski centar – Marijin Dvor" za lokalitet Kvadrant B.

Riječ je o oživljavanju procesa kojom se omogućava nastavak izgradnje na jednoj od najatraktivnijih lokacija u samom centru grada.

Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka pozdravio je ovu odluku koju je nazvao "historijskom".

"Ovo je historijska odluka Gradskog vijeća i ja je pozdravljam. Na ovaj način otvaramo proces koji će omogućiti početak izgradnje jednog novog dijela Grada Sarajeva. Posebno mi je drago što će danas usvojene smjernice za izradu regulacionog plana propisati da će se graditi šetnica od Vilsonovog šetališta pa sve do Skenderije", kazao je Skaka za Fenu.

Istaknuo je da je predviđena i izgradnja koncertne dvorane.

"Očekujemo da će zajedno sa ostalim nadležnim institucijama u narednom periodu biti do kraja završen proces kojim stvaramo preduslove za veliki graditeljski zamah u dijelu grada kojim danas dominiraju ruševine", zaključio je Skaka.
Klix
User avatar
Logovan
Posts: 102764
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8410 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Vilsonovo šetalište u Sarajevu bit će produženo do Skenderije
Odlično! :thumbup: :thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 102764
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8411 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Još jedna dobra vijest.

forum: skyscrapercity, @newPrimitives
Image
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8412 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#8413 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
Trebaju pustiti da budu ruglo grada?
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8414 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Cossack wrote:
mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
Trebaju pustiti da budu ruglo grada?
trebaju im narediti da plate ;-)
svak bi živio na marijin dvoru, a platit svoj dio fasade jok... nije korektno, ni prema kome ko ne dobije fasadu a ovaj je dobije. ma gdje živio
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8415 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijave
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8416 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

VladaFBiH wrote:
mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijave
isključivo za kolektivno stanovanje
50%

jbg, živio bi u stanu gdje je 3000KM kvadrat minimalno, od minimalno 80m2... nije uredu, zna se dobro ko je vlasnik stana i ko je dužan da popravlja

sufinansiraju li kad curi voda, hoće li zamjeniti kablove, stolariju? :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8417 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

mk ultra wrote:
VladaFBiH wrote:
mk ultra wrote:jel opet općina finansira utopljavanje privatnog objekta... :-)

možda su dobili i alu roletne usput
sufinasiranje? nedavno je bio poziv za prijave
isključivo za kolektivno stanovanje
50%

jbg, živio bi u stanu gdje je 3000KM kvadrat minimalno, od minimalno 80m2... nije uredu, zna se dobro ko je vlasnik stana i ko je dužan da popravlja

sufinansiraju li kad curi voda, hoće li zamjeniti kablove, stolariju? :lol:
netačno - u pitanju je "Javni poziv za vlasnike individualnih stambenih objekata i objekata kolektivnog stanovanja"
https://www.klix.ba/biznis/javni-poziv- ... /190312059
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8418 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

VladaFBiH wrote: netačno - u pitanju je "Javni poziv za vlasnike individualnih stambenih objekata i objekata kolektivnog stanovanja"
https://www.klix.ba/biznis/javni-poziv- ... /190312059
Ovaj nisam upratio
Ima od opcine centar poziv iskljucivo za zgrade
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8420 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Federacija BiH bi se mogla zadužiti 35 miliona eura za modernizaciju tramvajske pruge
Image

Vlada FBiH danas je podržala inicijativu da kreditnim zaduženjem kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) budu osigurana sredstva za realizaciju Projekta "Javni prevoz Sarajevo", u iznosu od 35.000.000 eura.

Prihvatila je i informaciju o kreditu EBRD-a, kao osnovi za vođenje pregovora, nakon čega će biti donesena konačna odluka. Krajnji dužnik po ovom zaduženju je Kanton Sarajevo.

Federalno ministarstvo finansija će Vladi Federacije BiH podnijeti informaciju o pregovorima kao i tekst usaglašenog Ugovora između Bosne i Hercegovine i EBRD-a, i današnje zaključke dostaviti Ministarstvu finansija i trezora BiH radi provođenja dalje procedure.

Projekat "Javni prevoz Sarajevo" se sastoji iz dvije komponente: sanacije, rekonstrukcije i modernizacije tramvajske pruge (20.000.000 eura) i obnove voznog parka za javni linijski prevoz putnika (15.000.000 eura).
Klix
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8421 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#8422 Re: Sarajevo Construction

Post by alibaba_i_30_godina »

So What! wrote:Federacija BiH bi se mogla zadužiti 35 miliona eura za modernizaciju tramvajske pruge]
Kod nas naravno sve nešto paušalno, neplanski i bez ideje. Eto nekome sinulo da treba tek tako ''modernizovati'' prugu. Ne kažem da ne treba, ali gdje je analiza šta se treba uraditi, plan kako bi to sve trebalo izgledati i ostali popratni materijal?!

Ali jok, nigdje ništa. Iz vedra neba neko bubnuo da treba toliko miliona.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#8423 Re: Sarajevo Construction

Post by Dosadno mii »

Ko ce graditi zgradu u skejt parku?
:bih:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8424 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Novi plan za gradnju na Marijin-Dvoru prijetnja za nacionalne spomenike, stručnjaci negoduju
Image

Prijedlog izmjena regulacionog plana za gradski centar Marijin Dvor, lokalitet Kvadrant B, naišao je na negodovanja stručnjaka i udruženja za zaštitu okoliša, naročito zbog toga što podrazumijeva eventualno rušenje nacionalnih spomenika.

Prema novom planu bi jedino šetnica uz rijeku Miljacku ostala ista, dok bi sve ostalo bilo promijenjeno. Stručnjaci najveće zamjerke imaju zbog toga što novi plan, kako kažu, pogoduje investitorima i omogućuje im bolju zaradu.

Izgradnja koncertne dvorane, koja je ranije planirana, sada bi se gradila u sklopu poslovnog objekta od tridesetak spratova. U velikom dijelu ostatka prostora planom je dopuštena izgradnja nebodera "do visine kule SCC-a".

U dokumentu se navodi da je, u saradnji sa Komisijom za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, potrebno preispitati utvrđene mjere zaštite na zaštićenim objektima (grupa zgrada u ulici Kotromanića i zgrada električne centrale).

Potrebno je, prema dijelu plana zbog kojeg stručnjaci najviše negoduju, preispitati mogućnost djelomičnog ili potpunog uklanjanja zaštićenih nacionalnih spomenika. Također će se uz šetnicu moći graditi zgrade od 8 do 11 spratova.

Samo jedan pobjednik

Arhitekta Mufid Garibija, vrstan poznavalac historije Sarajeva, poručuje za Klix.ba da novi plan, kao i cijela poslijeratna gradnja u Sarajevu, pogoduje jedino sumnjivim investitorima.

"Cijela ova pomama gradnje u Sarajevu je pobjeda samo jednog čovjeka - investitora. Svi su na kraju gubitnici, kupci, izvođači... Pravi se jedna klasna razlika koja vremenom neće na dobro izaći. Sarajevo je mali grad za takve klasne razlike", kazao je Garibija.

Image

Napominje kako Marijin Dvor treba da ostane kulturno i političko središte Sarajeva a da se novim planom prelaze granice.

"Ne sviđa mi se model tih visokih zgrada i objekata uz Miljacku, naročito zbog propuhivanja. Sve je predimenzionirano. Trebalo bi da Marijin Dvor ostane čist. U eri agresivnog kapitalizma, kojem je bitno samo da se zauzme prostor i da se sve rasproda, takvi se stavovi ne prihvataju, nažalost", rekao je Garibija.

Upozorava da je novi plan gradnje promašaj i da će vrijeme to pokazati.

"Buduće generacije će vjerovatno kazati da je to bio promašaj. Oni koji tako oni će snositi, ako ništa, moralnu odgovornost. Mi smo u poziciji da Marijin Dvor treba spašavati, a ne da ga treba izgrađivati. Siromašni kapitalizam je vrlo opasan u svijetu. Gdje god se dogodio tu su problemi. Takvo obogaćivanje je nemoralno", istakao je Garibija.

Električna centrala kao muzej

Garibiji je nepojmljivo rušenje nacionalnih spomenika, zbog čega napominje da električnu centralu treba obnoviti i napraviti muzej.

"Od električne centrale treba napraviti muzej i dovesti je u situaciju da bude u funkciji. Mi smo živjeli u Sarajevu bez struje. Tad smo imali centrale. Niko nam ne garantuje da nećemo opet takvo nešto dočekati. Električna centrala treba da bude muzej i treba da bude u funkciji", kategoričan je Garibija.

Image

Podsjeća da je električna centrala u Sarajevu 13 godina mlađa od prve svjetske centrale u New Yorku.

"Mi smo namjerno pustili da se to obrušava poslije rata. Jedini je pravi potez dići to i napraviti muzej koji će donositi novac. Na taj način ćemo ostaviti nacionalno blago, da se zna da je Sarajevo 13 godina poslije New Yorka imalo električnu centralu i da će, kasnije, na osnovu toga dobiti tramvaj", rekao je Garibija.

Zaustavljanje protoka zraka

Ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Damir Filipović pozvao je direktora Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo Hamdiju Efendića, sa namjerom da objasni, sa stanovišta nadležnosti definisanih Odlukom o zaštiti i poboljšanju kvaliteta zraka, pristup u izradi navedenog planskog dokumenta.

"U ovom momentu može se pouzdano ustvrditi da mjerenja opremom kojom se raspolaže pokazuju, da na lokaciji Marijin-Dvora još uvijek postoje strujanja koja donose čisti zrak, što će se izgradnjom ovolikog broja objekata nepovratno zaustaviti", stoji u saopćenju Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.

Napominju da situacija postaje složenija jer se na predmetnom području Sarajevska kotlina sužava, a istovremeno se na ovoj lokaciji sastavljaju dva koridora kojima pristiže svježi zrak niz Miljacku i Koševski potok, što dodatno doprinosi osjetljivosti na gradnju visokih objekata.

"U skladu sa odgovornostima vezanim za prevenciju i očuvanje kvaliteta zraka, Ministarstvo će preduzeti sve mjere da se preispita ovaj planski dokument sa aspekta oblika, visine i položaja objekata koji se namjeravaju graditi", navodi se u saopćenju.
Klix
User avatar
Logovan
Posts: 102764
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8425 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Odgledah i nasekirah se.... :roll:
Post Reply