Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#8376 Re: Sarajevo Construction

Post by Dope_Man »

Dok je Memic na vlasti, a bice jos dugo, vodozastitna zona ce se lagano smanjivati i nestajati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#8377 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote:Dok je Memic na vlasti, a bice jos dugo, vodozastitna zona ce se lagano smanjivati i nestajati.
Plan je natjerati kanton da plati za zemlju u vodozaštitnoj zoni. Što se dotada napravi - dobro je. Ako kanton plati na kraju - isto je dobro.

A čitava ona magistrala treba da dobije zgrade. I dobiće.

Teško je godine nebrige riješiti nabrzaka. Kanton da je pametan - trebao bi odmah dati pare VIKu da postavi ogradu oko vodozaštitne zone.

http://skupstina.ks.gov.ba/content/koji ... zone-vrela
"Kojim pravom ove države načelnik Opštine Ilidža prodaje zemljište iznad zaštićene zone Vrela Bosne, kad znamo da je to strogo zaštićeni dio izvora sa kojeg se Grad Sarajevo napaja pitkom vodom?"
Bibija Kerla
Pitanje
Zastupnica Bibija Kerla, na Petoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 21.07.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavila je zastupničko pitanje kako slijedi:

"Kojim pravom ove države načelnik Opštine Ilidža prodaje zemljište iznad zaštićene zone Vrela Bosne, kad znamo da je to strogo zaštićeni dio izvora sa kojeg se Grad Sarajevo napaja pitkom vodom? Iznad samog izvora Vrela Bosne prodata je velika površina zemljišta na kojem je počela gradnja luksuznih vila kuvajčana. Ima li iko bar malo mozga u glavi kojim bi razmislio i skrenuo pažnju načelniku Opštine Ilidža da to nije njegova babovina nego isključivo vlasništvo građana Grada Sarajeva."

Postavljeno na:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori
Proslijeđeno:
Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša
Odgovor:
ODGOVOR MINISTARSTVA PROSTORNOG UREĐENJA, GRAĐENJA I ZAŠTITE OKOLIŠA:

Što se tiče citiranog poslaničkog pitanja, napominjemo da odredbe čl. 7. stav 1. Zakona o građevinskom zemljištu („Sl. novine Federacije BiH“, br 25/03) definišu da je gradsko građevinsko zemljište u privatnom vlasništvu u prometu. Stav 2. istog čl. Precizira da gradskim građevinskim zemljištem u privatnoj svojini raspolažu vlasnici, samo uz ograničenja i pod uslovima propisanim drugim relevantnim zakonima. S tim u vezi ističemo odredbe čl. 8. stav 3. Zakona o stvarnim pravima („Sl. novine Federacije BiH“, br 66/13), u kojim je predviđeno da vlasnici i nosioci drugih stvarnih prava na dobrima od općeg interesa dužni su vršiti svoja prava u skladu sa načinom upotrebe i korištenja, propisanim posebnim zakonima. Čl. 166. Zakona o zaštiti prirode („Sl. novine Federacije BiH“, br. 67/13), ograničava promet nekretnina u zaštićenim prirodnim vrijednostima na način da, vlasnik koji namjerava tu nekretninu prodati dužan je najprije ponuditi Vladi kantona.

Pored navedenog odredbe čl. 44. Zakona o građevinskom zemljištu regulišu da općinsko vijeće dodjeljuje neizgrađeno zemljište radi izgradnje građevina uz pravičnu naknadu i to shodno čl. 45. istog Zakona na osnovu javnog konkursa koji se objavljuje u sredstvima javnog informisanja, pod

uslovima i na način i u postupku propisanim ovim zakonom i na osnovu njega donesenim propisima. Pored svih traženja, koje je ovo Ministarsvo poduzelo vezano za navedenu problematiku, do sada nemamo nikakvih saznanja vezano za način sticanja zemljišta i prava građenja na predmetnom lokalitetu.

Naime dana 16. 12. 2014. godine, ovaj organ je dobio obavijest od Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja, da je na području Spomenika prirode „Vrelo Bosne“ , koje je istovremeno vodozaštitna zona započeta izgradnja stambenih objekata. U navedenoj obavijesti stoji, između ostalog, da je Ustanova za zaštićena područja zatražila inspekcijski nadzor od strane urbanističko građevinske inspekcije općine Ilidža, koja ih je informisala da se radovi odvijaju prema izdatim odobrenjima za građenje, te da su radovi propisno prijavljeni.

Nakon navedenog, ovo Ministarstvo je poduzelo aktivnosti, u okviru svoje nadležnosti radi utvrđivanja činjenica u pogledu zakonitosti predmetnih radova, odnosno obustavi istih. Naime, dana 22. 12. 2014. godine Općina Ilidža je obaviještena od strane ovog Ministarstva da se predmetni radovi izvode u drugoj zaštićenoj zoni utvrđenoj Zakonom o proglašenju Spomenika prirode „Vrelo Bosne“, što je suprotno odredbama ovog Zakona, kao i Zakona o zaštiti prirode FBiH, Zakona o vodama FBiH, Zakona o vodama Kantona Sarajevo kao i Odluci o zaštiti izvorišta vode za piće u „Sarajevskom polju“. Istodobno je obaviještena i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, o izvođenju ovih radova i činjenici da općinska građevinska inspekcija nije izvršila nadzor nad zakonitošću izdatih urbanističkih saglasnosti i odobrenja za građenje, tj. nije izvršila nadzor u skladu sa odredbama čl. 159. Zakona o prostornom uređenju, te je zatraženo postupanje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Dana 26. 12. 2014. godine, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, Inspektorat urbanističko-građevinske, ekološke i komunalne inspekcije, poslao nam je obavijest da je poduzeo aktivnosti iz svoje nadležnosti, te da će nas blagovremeno informisati o utvrđenom.

Dana 20. 01. 2015. godine, Općina Ilidža, dostavila nam je informaciju da se radovi izvode prema izdatim rješenjima o urbanističkoj saglasnosti i odobrenju za građenje, te nam je u prilogu dostavila navedena rješenja. Uvidom u ista ovaj organ je utvrdio da su urbanističke saglasnosti izdate u suprotnosti sa odredbama čl. 79. 80. i 81. Zakona o prostornom uređenju. Naime, za navedeno područje ne postoji usvojena provedbena planska dokumentacija, što je imalo za obavezu pribavljanje stručnog mišljenja nosioca izrade plana, Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti kao jednog od preduslova izdavanju odobrenja za građenje. Iz navedenog proizilazi da su doneseni akti NIŠTAVI, jer su u suprotnosti sa odredbama materijalnog propisa, te odredbama člana 135. Odluke o provođenju Prostornog plana Kantona Sarajevo („Sl. novine Kantona Sarajevo“, br. 26/06 i 4/11), kojim je utvrđena obaveza donošenja Prostornog plana posebnog obilježja. Analizom dokumentacije, kojom je raspolagao ovaj organ, utvrđeno je da je prilikom donošenja rješenja za predmetne radove, Općinski organ zanemario i odredbe čl. 15. Zakona o zaštiti prirode („Sl. novine Federacije BiH“, br. 66/13), kojim je propisana zabrana promjene namjene zemljišta na zaštićenom području, a koja nije u skladu sa dokumentima prostornog uređenja. Pored navedenog, prema odredbama Zakona o proglašenju Spomenika prirode „Vrelo Bosne“ („Sl. novine Kantona Sarajevo“, br. 16/06, 36/09 i 06/10-Prečišćeni tekst) navedeni lokalitet nalazi se u drugoj zoni zaštite, u kojoj nije predviđena nikakva stambena izgradnja. Aktom broj: 05-23-30769-1/14 III od 27. 01. 2015. godine, Općina Ilidža je obaviještena o utvrđenim nedostacima, te je naglašena potreba da se preispitaju donesena rješenja i obustave sve aktivnosti na navedenom lokalitetu.

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove-Inspektorat urbanističko građevinske, ekološke i komunalne inspekcije- je dana 10. 03. 2015. godine, na naše traženje, a shodno zaključku sa sastanka održanog 05. 03. 2015. godine, sa direktorom Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, uputila molbu za inspekcijski nadzor federalnog inspektora zaštite prirode na lokalitetu Spomenika prirode „Vrelo Bosne“, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, o čemu nemamo povratnu informaciju. Razlog za navedeno traženje je taj što Kantonalna uprava nema zaposlenog na poslovima zaštite prirode.

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove-Inspektorat urbanističko građevinske, ekološke i komunalne inspekcije- je dana 22. 04. 2015. godine, informisala ovaj organ o poduzetim aktivnostima vezano za predmetnu izgradnju. Naime, odredbama čl. 159. stav 3. tačka 3. Zakona o prostornom uređenju, propisano je da ...kantonalni urbanističko građevinski inspektor vrši nadzor nad radom općinskih urbanističko-građevinskih inspektora i pruža pomoć u radu, zbog čega su donesena rješenja koja se odnose na postupak kontrole pravosnažnih upravnih akata donijetih za objekte u izgradnji i postupak kontrole upravnih akata za objekte za koje postoje saznanja da je odobravanje građenja u toku. Ovaj organ nema povratnu informaciju o postupanju općinskih urbanističko-građevinskih inspektora.

Napominjemo da smo, dana 22. 07. 2015. godine, uputili urgenciju odnosno zahtjev, Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, s ciljem povratnog informisanja o preduzetim aktivnostima vezano za opisanu problematiku. Po prijemu informacije o ovom pitanju naknadno ćemo vam je dostaviti.

M I N I S T A R

Čedomir Lukić, dipl.ing.arh

Odgovoreno na:
6. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#8378 Re: Sarajevo Construction

Post by Henry Chinaski »

Ne razumijem se u ovu tematiku i nisam siguran treba li se tu graditi ali znam da Memić rules. Šta on kaže, biće tako kako god okreneš.
User avatar
Hajlac
Posts: 5807
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#8379 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajlac »

Haris.ba wrote:Mozda grijesim, ali koliko vidim ulaz i izlaz na parking ostaju isti. Ako je prema ovoj karti, objekat se pravi na rampi ulaza i izlaza na parking.

To sa Titove je pjesacki ulaz.

Ako se napravi prema ovoj karti kako je planirano to ce biti odlicno.
Lupas ko Maksim po Diviziji...

Image

Pogledaj malo bolje objasnjenje crvene tacke na bijelom 'isjecku' sa Titove - TO bi bio ulaz u podzemnu garazu; nikakav "pjesacki ulaz"!

Nadji mi JEDAN primjer da je preko podzemne garaze napravljena/ostavljena STVARNA ZELENA POVRSINA, dakle duboki sloj zemlje dovoljan i za DRVECE a ne samo za ukrasno cvijece i travu :?: :!: :?:

Jedna od osnovnih odlika gradskog parka jeste DRVECE!
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#8380 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Možda i lupam. Na karti vidim piše pjaceta. Koliko znam, pjaceta ne bi trebala imati saobraćajne trake po sebi.
MIslim da bi bilo loše da se pristupa parkingu preko tramvajske pruge.

Gledaj, ako si protiv izgradnje zbog drveća, ima po Alipašinom podzemnih garaža nad kojima su i drveće pa i zgrade pravili. Nije to problem napraviti.

Ja gledam na onaj prostor tako da postoji potreba za parkingom. Ne toliko zbog stanara, koliko zbog bolnice. Micanje parkinga u podzemlje je meni dobro rješenje. I ima i smisla da ulaz i izlaz na parking budu gdje i sada.

Ako naprave zgradu na ulazno - izlaznim rampama u garažu - i to mi je logično. Zbog cijene zemlje, i povećanja isplativosti projekta. Da li treba ondje te "društvene sadržaje" u podzemlju - ne znam. Ali, ne vidim problem da ako se želi parking staviti pod zemlju investitor se uslovi da tehnički uslovi budu dovoljan sloj zemlje i za korjenje drveća.
User avatar
Hajlac
Posts: 5807
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#8381 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajlac »

Haris.ba wrote: Gledaj, ako si protiv izgradnje zbog drveća, ima po Alipašinom podzemnih garaža nad kojima su i drveće pa i zgrade pravili. Nije to problem napraviti.

Ali, ne vidim problem da ako se želi parking staviti pod zemlju investitor se uslovi da tehnički uslovi budu dovoljan sloj zemlje i za korjenje drveća.
Na Alipasinom NEMA drveca IZNAD podzemnih garaza :!: :!: :!:

Samo poslovni objekti/beton. Ono gdje u produzetku tj. duz A faze vidis prave zelene povrsine, ispod nisu garaze vec zemlja...
Tako je npr. onaj naknadno gradjeni poslovni objekat za Volvo, izgradjen na zemljistu tj parku/livadi i ukopan iskopavanjem iste a ne rusenjem nepostojecih garaza.

Prema tome, navedi mi gdje je to iznad podzemnih garaza zadrzan PARK sa drvecem i zelenom povrsinom?

Ovo je samo mazanje ociju usprotivljenim gradjanima totalnim LAZIMA korumpiranih opstinskih mocnika!
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8382 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

pa šta i da ima, bi li to značilo samo po sebi da će i ajnadžić tako uraditi. naravno da ne bi.

ne znači ni to što nema da neće. samo znajući mentalni sklop - to otprilike znači da neće...
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8383 Re: Sarajevo Construction

Post by P308 »

Zasto niko ne komentarise Avazov novi toranj :D

Image
No-Name
Posts: 317
Joined: 22/05/2014 17:20

#8384 Re: Sarajevo Construction

Post by No-Name »

P308 wrote:Zasto niko ne komentarise Avazov novi toranj :D

Image

Veći je od prvog

Da li će se graditi u blizini prvog tornja
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8385 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

hoće, ako razvojna kamata na naš račun bude još manja nego za prvi... :-D
User avatar
Logovan
Posts: 102764
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8386 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

No-Name wrote:
Da li će se graditi u blizini prvog tornja
Pa vidiš da hoće. :D Lijevo od ulaza u garažu, umjesto one ruševine.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8387 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Od svega najljepše i najbitnije na ovom renderu je prva transverzala, sve ostalo je ukras.

To je doduše subjektivno, jer ovi tornjevi su nekome i ružni, ali eto hajmo reći da su oni neki ukras, ali koji je beskoristan bez adekvatne okoline, u ovom slučaju jedne od najbitnijih saobraćajnica za Sarajevo.

Tako da imati ovakva dva tornja, i jednu uličicu koja vodi do njih je kao imati dobru vikendicu na moru, a da ti je kuća pod pločom i neomalterisana.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8388 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

bit101 wrote:Kontam nešto ovih dana, kako bi dobro bilo da se uredi prostor oko Drvenije i Cobanije uz obalu Miljacke, poruse one barake i maknu oni kiosci, možda napravi neki park ili slično... Da se uredi okretaljka, natkrije fino, mislim da ne bi puno ni koštalo a bio bi super prostor u centru grada.
Porušiti sve ovo žuto, osim možda onih zgrada oko Pirpe, ovo gore iznad mislim da bi sve bilo izvodljivo, ima tu par kuća, parking, praonica, jedna zgrada kod onog malog Konzuma. I oni stari kiosci kod Drvenija mosta. Taj dio mi je baš ruglo, a predstavlja veliki transportni hub.
Šta štovani forumski puk misli o ovoj ideji?

Image
Zaboravih komentarisati ovaj post, inače odlično zapažanje, taj kvadrant ima mnogo potencijala, a nešto je već i započeto tamo:

Izgradnja SPO Čobanija (adaptacija postojećeg objekta) - 22. 04. 2019. @ ButtersTM (Skyscrapercity BiH)

Image

Image
Last edited by So What! on 23/04/2019 00:22, edited 1 time in total.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#8389 Re: Sarajevo Construction

Post by alibaba_i_30_godina »

So What! wrote:Od svega najljepše i najbitnije na ovom renderu je prva transverzala, sve ostalo je ukras.
Jeste, to sam i ja primijetio i odlično bi to moglo sve izgledati ukoliko se ikad sve ovako završi. Lijepo i čisto bez onih kućica i smeća. :roll:
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8390 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

alibaba_i_30_godina wrote:
So What! wrote:Od svega najljepše i najbitnije na ovom renderu je prva transverzala, sve ostalo je ukras.
Jeste, to sam i ja primijetio i odlično bi to moglo sve izgledati ukoliko se ikad sve ovako završi. Lijepo i čisto bez onih kućica i smeća. :roll:
Glupo je što su prvo poceli tunel. Umjesto da krenu od tehnicke skole.
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#8391 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

A đe su počeli tunel?
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8392 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

drug_profi wrote:A đe su počeli tunel?
http://izdvojeno.ba/vogoscani-jedva-cek ... e-tendera/
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#8393 Re: Sarajevo Construction

Post by Mišo_Kovač »

Braco dragi, "još gradjevinska dozvola i da se raspiše tender"... :P Futur treći :P
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#8394 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Pa nemaju ni pare za tunel. Pare su obezbijedili samo za cestu do tunela.
A za dalje fali nekih 100 miliona.
User avatar
Logovan
Posts: 102764
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8395 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

saibaba wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
So What! wrote:Od svega najljepše i najbitnije na ovom renderu je prva transverzala, sve ostalo je ukras.
Jeste, to sam i ja primijetio i odlično bi to moglo sve izgledati ukoliko se ikad sve ovako završi. Lijepo i čisto bez onih kućica i smeća. :roll:
Glupo je što su prvo poceli tunel. Umjesto da krenu od tehnicke skole.
Nisu mogli zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8396 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

Mišo_Kovač wrote:Braco dragi, "još gradjevinska dozvola i da se raspiše tender"... :P Futur treći :P
Ali ne logicno je da se prvo radi tunel koji je naskuplji umjesto da ide cesta
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#8397 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

saibaba wrote:
Mišo_Kovač wrote:Braco dragi, "još gradjevinska dozvola i da se raspiše tender"... :P Futur treći :P
Ali ne logicno je da se prvo radi tunel koji je naskuplji umjesto da ide cesta
Nisi ti nesto dobro skontao. Ide cesta od Šipa do ulaza u tunel. I ta cesta nema apsolutno nikakve vrijednosti dok se ne napravi i tunel i cesta iza tunela do Hotonja. Sve zajedno fali im jos oko 300 miliona za to. Tako da se tome ne treba nadati.

A cesta kraj Zeljeznicke i Avazovog tornja ima problem sa imovinsko-pravnim odnosima.
User avatar
saibaba
Posts: 1963
Joined: 07/02/2008 13:47

#8398 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

drug_profi wrote:
saibaba wrote:
Mišo_Kovač wrote:Braco dragi, "još gradjevinska dozvola i da se raspiše tender"... :P Futur treći :P
Ali ne logicno je da se prvo radi tunel koji je naskuplji umjesto da ide cesta
Nisi ti nesto dobro skontao. Ide cesta od Šipa do ulaza u tunel. I ta cesta nema apsolutno nikakve vrijednosti dok se ne napravi i tunel i cesta iza tunela do Hotonja. Sve zajedno fali im jos oko 300 miliona za to. Tako da se tome ne treba nadati.

A cesta kraj Zeljeznicke i Avazovog tornja ima problem sa imovinsko-pravnim odnosima.
Meni bi logicno bilo da prvo prodje cesta od zeljeznicke do sipa ili makar do kosevskog brda. al ok imovinski odnosi..
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#8399 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Ma nema tu nista od toga. Napraviće se možda samo na Šipu mrtva cesta, kilometar ili dva, koja neće biti dovršena, niti u funkciji dok se ne napravi ostatak transferzale.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#8400 Re: Sarajevo Construction

Post by abdulazizsarajevo »

drug_profi wrote:Ma nema tu nista od toga. Napraviće se možda samo na Šipu mrtva cesta, kilometar ili dva, koja neće biti dovršena, niti u funkciji dok se ne napravi ostatak transferzale.

pa rade na Sipu vec ... bilo je i slika
Post Reply