Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 9606
Joined: 01/11/2005 21:55

#8351 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote:Kakva saglasnost općine treba kada kantonalno ministarstvo daje saglasnost? A eksproprijacija nije potrebna? Potrebni prostorni plan postoji.

U praksi najviše se moglo zatezati sa podzemnim instalacijama. I to će uskoro biti riješeno (ViK je već riješen).
Pa ne možeš ništa graditi bez saglasnosti lokalne zajednice (jer se svaki objekat u konačnici nalazi na teritoriji neke općine). I FMPU kad izdaje urbanističku traži saglasnost lokalne zajednice. To je ogromna kočnica kod nas, ali ne možeš im ništa zbog prava na lokalnu samoupravu.

Urbanistička saglasnost i saglasnost lokalne zajednice su dvije različite stvari.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8352 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ne fakat, kakva saglasnost općine? Na osnovu čega se traži saglasnost općine kada kanton izda urbanističku dozvolu. Nisam znao da to ima.

Kanton pošalje u općinu da općinski načelnik, ili vijeće da neku saglasnost? Jesi siguran?

NIje pravo na lokalnu samoupravu apsolutno.
BadBoy
Posts: 9606
Joined: 01/11/2005 21:55

#8353 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote:Ne fakat, kakva saglasnost općine? Na osnovu čega se traži saglasnost općine kada kanton izda urbanističku dozvolu. Nisam znao da to ima.

Kanton pošalje u općinu da općinski načelnik, ili vijeće da neku saglasnost? Jesi siguran.
Da. Upravo tako, ide na općinsko vijeće. Mogu stopirati čak i objekte od značaja za FBiH (primjer HE Janjići koji su stali na pribavljaju saglasnosti GV Zenica).

EDIT: zato većina "investitora" najviše voli kad im je objekat na općinskom nivou. Sa načelnikom mogu sve dogovoriti. Ovako ako kreću od višeg nivoa vlasti, manji im je manevarski prostor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8354 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote:
Haris.ba wrote:Ne fakat, kakva saglasnost općine? Na osnovu čega se traži saglasnost općine kada kanton izda urbanističku dozvolu. Nisam znao da to ima.

Kanton pošalje u općinu da općinski načelnik, ili vijeće da neku saglasnost? Jesi siguran.
Da. Upravo tako, ide na općinsko vijeće. Mogu stopirati čak i objekte od značaja za FBiH (primjer HE Janjići koji su stali na pribavljaju saglasnosti GV Zenica).

EDIT: zato većina "investitora" najviše voli kad im je objekat na općinskom nivou. Sa načelnikom mogu sve dogovoriti. Ovako ako kreću od višeg nivoa vlasti, manji im je manevarski prostor.
Za hidrocentralu im treba saglasnost općinskog vijeća zbog koncesije, a ne sa urbanističkom ili građevinskom. Nema to veze sa cestogradnjom.
BadBoy
Posts: 9606
Joined: 01/11/2005 21:55

#8355 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

Izvini, u KS daje mišljenje:

"Općinski načelnik dužan je u slučajevima kada urbanističku saglasnost donosi gradonačelnik ili Ministarstvo, dostaviti mišljenje o podnesenom zahtjevu, kao i podatke koji se odnose na donošenje urbanističke saglasnosti, a o kojima općinske službe vode službenu evidenciju, naročito podatke koji proizilaze iz primjene odredbi zakona i propisa kojim se uređuje oblast građevinskog zemljišta."

Uglavnom imaju mehanizama da zatežu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8356 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Mišljenje nije saglasnost. A ako se ne želi dati mišljenje, ima načina veoma jednostavno i to zaobići. Stvar je samo želi li se.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1028
Joined: 13/10/2006 17:30

#8357 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

JavierBosnia wrote:
DrugaGimnazija wrote: Sta ce tacno raditi u S. Hadzica od kruznog u Hrasnom do Suda?
Krpljenje rupa i one neravnine da se malo ispeglaju to je sve.
Pa, zar nije trebalo prosirivati juznu od kruznog do Bosmala?! Ocito da od tog nema nista.
User avatar
Logovan
Posts: 102731
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8358 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

DrugaGimnazija wrote: Pa, zar nije trebalo prosirivati juznu od kruznog do Bosmala?! Ocito da od tog nema nista.
Pa proširivat će se jednog lijepog sunčanog dana, a ovo krpljenje što se spomenulo je samo privremeno rješenje.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#8359 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Općina je najvažnija u lancu lokalne samouprave. U nekoj utopijskoj državi (socijalističkoj), dovoljne su Općina i Država kao organi uprave. Općinski vijećnici i načelnik su direktno odgovorni građanima (tj. većini građana) koje predstavljaju, tako da, ako su oni glupi i ne žele modernu cestu u svom dvorištu, kako ćeš ih ti natjerati?

Da li Općine imaju prevelika ovlaštenja, mislim da nemaju, imaju taman koliko je dovoljno.
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 25/06/2019 15:35, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8360 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

Logovan wrote:
DrugaGimnazija wrote: Pa, zar nije trebalo prosirivati juznu od kruznog do Bosmala?! Ocito da od tog nema nista.
Pa proširivat će se jednog lijepog sunčanog dana, a ovo krpljenje što se spomenulo je samo privremeno rješenje.

volim sarajevska “privremena rijesenja”

znam ih desetke koji traju koliko je i meni godina :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8361 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote:Općina je najvažnija u lancu lokalne samouprave. U nekoj utopijskoj državi (socijalističkoj), dovoljne su Općina i Država kao organi uprave. Općinski vijećnici i načelnik su direktno odgovorni građanima (tj. većini građana) koje predstavljaju, tako da, ako su oni glupi i ne žele modernu cestu u svom dvorištu, kako ćeš ih ti natjerati?

Da li Općine imaju prevelika ovlaštenja, mislim da nemaju, imaju taman koliko je dovoljno.
Pitam veoma jednostavno kako općina može proceduralno spriječiti izdavanje urbanističke od kantona gdje ne treba eksproprijacija?

I onda dobijem odgovor vezan za koncesije, da je općina glavna u utopijskoj državi, i da općinski načelnik daje mišljenje (dao ga ili ne dao, svejedno je). Zato nam i jeste ovako lijepo. U mom poslu je veoma važno znati kako i zašto nešto ne može. Ali, pravi stručnjaci znaju samo kako nešta može. Izgleda mi samo znamo kako nešta ne može.

Isto ko da općina ima svoju vojsku pa će je poslati ako izdaš urbanističku za cestu. Joj što je Efendija utjerao strah. :D
User avatar
Logovan
Posts: 102731
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8362 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

U ponedjeljak započinju radovi u Ulici kralja Tvrtka

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... Pi0poihcF0
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8363 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Logovan wrote:U ponedjeljak započinju radovi u Ulici kralja Tvrtka

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... Pi0poihcF0
Pujevo te kako ce policajci svoja privatna vozila parkirati mozda u augusta brauna
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#8364 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Logovan wrote:U ponedjeljak započinju radovi u Ulici kralja Tvrtka

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... Pi0poihcF0
Nadam se da ce nakon rekonstrukcije vratiti kocke jer daju stih ulici, ja bi cak u kocke stavio i Augusta Brauna, Dolina i Magribija, da kompletan taj kvadrant bude u kocki.
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8365 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mayab »

kakaljin wrote:
Logovan wrote:U ponedjeljak započinju radovi u Ulici kralja Tvrtka

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... Pi0poihcF0
Nadam se da ce nakon rekonstrukcije vratiti kocke jer daju stih ulici, ja bi cak u kocke stavio i Augusta Brauna, Dolina i Magribija, da kompletan taj kvadrant bude u kocki.
Ne znam da li je proslo 10 godina od zadnje detaljne rekonstrukcije i preslagivanja kocki,
ali ocito je podloga lose pripremljena i kocke su "isplivale" vremenom,
samo se mogu nadati da se to sad uljadi "ljudski" sa kvalitetnom podlogom i kvalitetnim učvršćenjem kocke
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8366 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by high_volume »

Šta se dešava u Rajlovcu :-) Zbog nekoliko metara radova na ivičnjaku, 3-4 "radnika koji sjede" i semafor, već nekoliko dana prave kilometarsku kolonu iz pravca Sarajeva

Video - https://streamable.com/6suy3

Image
Image
Image
Last edited by high_volume on 30/06/2019 15:20, edited 1 time in total.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8367 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

I onda ministar kantica hoce da procesuira "nesavjesne" vozace
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8368 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

mayab wrote:
kakaljin wrote:
Logovan wrote:U ponedjeljak započinju radovi u Ulici kralja Tvrtka

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... Pi0poihcF0
Nadam se da ce nakon rekonstrukcije vratiti kocke jer daju stih ulici, ja bi cak u kocke stavio i Augusta Brauna, Dolina i Magribija, da kompletan taj kvadrant bude u kocki.
Ne znam da li je proslo 10 godina od zadnje detaljne rekonstrukcije i preslagivanja kocki,
ali ocito je podloga lose pripremljena i kocke su "isplivale" vremenom,
samo se mogu nadati da se to sad uljadi "ljudski" sa kvalitetnom podlogom i kvalitetnim učvršćenjem kocke
Mozda jeste proslo tih dosta godina ali je najveci problem kopanja kopuckanja isjecanje novih podloga asfalta bez nazalost naravno vracanja u prvobitno stanje kopao je te kocke vik i odmah nije to to jbg
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8369 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

Koliko se ja sjecam neke su se vodovodne cijevi polagale za sokolje/zabrđe
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8370 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by славянин »

Nikada mi nece biti jasno zasto se radovi na putevima ne obavljaju po noci ili i po noci.. Skoro prema aerodromu od stupske petlje parkirali kamion sa korpom na cestu (zauzeli jednu traku) i mijenjaju reklamu na bilbordu u najvecoj spici.Isto tako radare kada su one postavljali... od 1 do 5 poslepodne, jednostavno ne razumijem.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8371 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

znas ti posto su nocni sati?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8372 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:znas ti posto su nocni sati?
Pa valjda jeftinije nego haos koji se uzrokuje u saobracaju + zar nije lakse raditi kada nema milion auta da sviraju prolaze ili sta vec ne ? (mislim brze ces uraditi valjda)

I za te radove ministarstvo saobracaja valjda mora dati dozvolu za radove na cestama, ko im dadne dozvolu (izvodjacima- firmama) da mjenja bilbord i zatvori prakticno cestu u najgoroj guzvi u gradu..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8373 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Pa valjda jeftinije nego haos koji se uzrokuje u saobracaju + zar nije lakse raditi kada nema milion auta da sviraju prolaze ili sta vec ne ? (mislim brze ces uraditi valjda)

I za te radove ministarstvo saobracaja valjda mora dati dozvolu za radove na cestama, ko im dadne dozvolu (izvodjacima- firmama) da mjenja bilbord i zatvori prakticno cestu u najgoroj guzvi u gradu..
koga boli q za haos? pare su bitne i kolko smo dobri :-D
User avatar
Logovan
Posts: 102731
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8374 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

Počela rekonstrukcija ulice Kralja Tvrtka u Sarajevu, parkirana vozila ometaju rad

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocela- ... /190701116

:thumbup:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8375 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by P308 »

Logovan wrote:Počela rekonstrukcija ulice Kralja Tvrtka u Sarajevu, parkirana vozila ometaju rad

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocela- ... /190701116

:thumbup:
Trotoari u ovoj ulici su trenutno asfaltirani a planiraju ih opet asfaltirati? To mi je malo bezveze ali drago mi je za ostatak ulice.
Post Reply