Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#8326 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mariella »

Na zapadu nista novo - E.M. Remark
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8327 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Mariella wrote:Na zapadu nista novo - E.M. Remark
Citao je prosle godine i skroz je drugacije dozivio nego ranije u srednjoj. Nakon jedne glave, bolje reci zadnjeg pasusa u njoj, sam bio toliko utucen da mjesecima nisam knjigu u ruke uzimao...
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#8328 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mariella »

sadmire wrote:
Mariella wrote:Na zapadu nista novo - E.M. Remark
Citao je prosle godine i skroz je drugacije dozivio nego ranije u srednjoj. Nakon jedne glave, bolje reci zadnjeg pasusa u njoj, sam bio toliko utucen da mjesecima nisam knjigu u ruke uzimao...
Definitivno knjige treba ponovo citati u razlicitim periodima zivota, ja sam nedavno zavrsila Nepodnosljiva lakoca postojanja i jedna je od najboljih koje sam citala, a sjetila sam se da sam je ranije pocinjala i stala jer mi nije bila zanimljiva. A na pola sam ove, pa vidjet cemo, nadam se da nece imati isti efekat na mene :-D
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8329 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Mariella wrote:
sadmire wrote:
Mariella wrote:Na zapadu nista novo - E.M. Remark
Citao je prosle godine i skroz je drugacije dozivio nego ranije u srednjoj. Nakon jedne glave, bolje reci zadnjeg pasusa u njoj, sam bio toliko utucen da mjesecima nisam knjigu u ruke uzimao...
Definitivno knjige treba ponovo citati u razlicitim periodima zivota, ja sam nedavno zavrsila Nepodnosljiva lakoca postojanja i jedna je od najboljih koje sam citala, a sjetila sam se da sam je ranije pocinjala i stala jer mi nije bila zanimljiva. A na pola sam ove, pa vidjet cemo, nadam se da nece imati isti efekat na mene :-D
Polako se blizis kriticnom mjestu...al sve je to individualno...a kad pominjes Nepodnosljivu lakocu postojanja, i ja sam je vise manje smlatio prije par godina, nisam se previse zadubljivao, Sala mi bila daleko bolja, pa cu izgleda morati ponovo jer je mnogima to omiljena knjiga...nadohvat mi je ruke, samo jos da je se prihvatim...
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#8330 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mariella »

Eto imas i od mene preporuku, pa probaj opet. Salu imam i ja, ali nisam citala, to ce onda biti slijedece.
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8331 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Zavrsio Stepskog vuka, zanimljivo i tesko štivo, samo mi treba neko da raspravim o njemu kako bi razbio nedoumice i okusio pravu snagu knjige.

Sljedeci na redu Stranac Albert Camus.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8332 Re: Šta trenutno čitate?

Post by insomnia78 »

Haha
Upravo zavrsio
"L'Étranger" na Fr
Na redu je "Le Père Goriot" ilitiga Čiča Gorio, kako je prevedoše naši
Čito sam prevode poodavno a sad vježbam jezik :D



Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Bansuri
Posts: 491
Joined: 13/10/2013 00:36

#8333 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bansuri »

insomnia78 wrote:Haha
Upravo zavrsio
"L'Étranger" na Fr
Na redu je "Le Père Goriot" ilitiga Čiča Gorio, kako je prevedoše naši
Čito sam prevode poodavno a sad vježbam jezik :D



Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
:kakoste: ljubomorna sam, oću i ja takve moći

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8334 Re: Šta trenutno čitate?

Post by insomnia78 »

Preseli se u fr :D


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8335 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chmoljo »

Moby Dick... ili u prevodu, dnevnik kitolova (pritom ne mislim na zanimanje sponzoruša, nego na lov velikog morskog sisara :D )

bar ga ja doživljavam kao dnevnik, ali izuzetno vrijedan. i prvi dojam je da sam se sjetio onih stijena od ljudi iz Diskaverijeve "Deadliest Catch". ko je gledao, zna o kakvom se poslu tu radi. e pa pomnožite sa deset: i hrabrost, i umijeće, i požrtvovanost...

iako je iz današnje perspektive pomalo barbarsko zanimanje, i u kasnijim godinama će izlov kitova napraviti ekološku katastrofu, ipak je bio bitna privredna grana, i ogroman profit je bio u igri.

knjiga je lijep omaž i tim ljudskim grdosijama i istovremeno i kitovima, oko kojih je bilo mnogo nepoznanica u ono vrijeme.
Zastavnik_dzemo
Posts: 349
Joined: 27/08/2014 12:29

#8336 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Zastavnik_dzemo »

Dan Brown - Inferno

Anders de la Motte - igra
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#8337 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Stoner »

Interesantno je da ovdje svi čitaju beletristiku samo. :roll:

Ništa politika, ekonomija, popularna nauka, eseji , publicistika.

Kad smo već kod eseja preporučio bi svima da pročitaju Frederick Bastiat - Ono što se vidi i ono što se ne vidi. Kratak je a jedan od najboljih. :mrgreen:
User avatar
Boateng
Posts: 1409
Joined: 15/02/2011 00:10

#8338 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Boateng »

Otvori temu na podforumu Nauka i edukacija pod nazivom "Šta trenutno čitate?".
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#8339 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jon_jovi »

Stoner wrote:Interesantno je da ovdje svi čitaju beletristiku samo. :roll:

Ništa politika, ekonomija, popularna nauka, eseji , publicistika.

Kad smo već kod eseja preporučio bi svima da pročitaju Frederick Bastiat - Ono što se vidi i ono što se ne vidi. Kratak je a jedan od najboljih. :mrgreen:
Ništa od Marxa
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8340 Re: Šta trenutno čitate?

Post by insomnia78 »

Chmoljo wrote:Moby Dick... ili u prevodu, dnevnik kitolova (pritom ne mislim na zanimanje sponzoruša, nego na lov velikog morskog sisara :D )

bar ga ja doživljavam kao dnevnik, ali izuzetno vrijedan. i prvi dojam je da sam se sjetio onih stijena od ljudi iz Diskaverijeve "Deadliest Catch". ko je gledao, zna o kakvom se poslu tu radi. e pa pomnožite sa deset: i hrabrost, i umijeće, i požrtvovanost...

iako je iz današnje perspektive pomalo barbarsko zanimanje, i u kasnijim godinama će izlov kitova napraviti ekološku katastrofu, ipak je bio bitna privredna grana, i ogroman profit je bio u igri.

knjiga je lijep omaž i tim ljudskim grdosijama i istovremeno i kitovima, oko kojih je bilo mnogo nepoznanica u ono vrijeme.
Bra'o


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#8341 Re: Šta trenutno čitate?

Post by NeenaSa »

Sto chitam ?
E, chitam raznorazne forume, i ibretim se. Preizborna kampanja u BiH.
I sve potsjeca na - Biljeznicu Robija K. A, sto cu kad ga volin chitati, na repete. :D
Mada je kod nas kompleksnije.
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8342 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Romanija »

Chmoljo wrote:Moby Dick... ili u prevodu, dnevnik kitolova (pritom ne mislim na zanimanje sponzoruša, nego na lov velikog morskog sisara :D )

bar ga ja doživljavam kao dnevnik, ali izuzetno vrijedan. i prvi dojam je da sam se sjetio onih stijena od ljudi iz Diskaverijeve "Deadliest Catch". ko je gledao, zna o kakvom se poslu tu radi. e pa pomnožite sa deset: i hrabrost, i umijeće, i požrtvovanost...

iako je iz današnje perspektive pomalo barbarsko zanimanje, i u kasnijim godinama će izlov kitova napraviti ekološku katastrofu, ipak je bio bitna privredna grana, i ogroman profit je bio u igri.

knjiga je lijep omaž i tim ljudskim grdosijama i istovremeno i kitovima, oko kojih je bilo mnogo nepoznanica u ono vrijeme.
Moby Dick je na mojoj listi 10 najboljih knjiga koje sam ikad procitao - kao student procitao sam nas prevod, a kasnije i original na engleskom - i jos uvjek je medju najboljim. Mada ja mislim da je ideja knjige mnogo dublja i tice se same ljudske 'duse'. Ali super je da neko ovdje i to cita, a ne samo gomile ovih prezvakanih trilera i besmislenih istorijskih romana.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#8343 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sour cherry »

Moby Dick ispitno pitanje. :mrgreen: Izvrsna knjiga
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8344 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chmoljo »

Ma ostalo je meni da završim knjigu, a kako još nisam došao do okršaja albino kita i Ahaba, nisam htio davati svoj sud o nekim dubljim temama. Inače, svidio mi se dio u kojem Ismael pokušava rastumačiti šta je to jezovito u toj bijeloj boji grdosije. I sam Ahabov lik je otpočetka metafora, i može se u svoj onoj početnoj tajnovitosti oko njega to vidjeti. Ali i u onim oficirima... Sve različite životne filozofije i načini rješavanja problema.

Zasad me fascinirao taj aspekt knjige. Al i piščeva otvorenost. Govorimo o polovici 19. vijeka, kada su crnci još brali pamuk po Jugu i tretirani kao stoka, a njemu je ljudožder pobratim.

Meni je to za respekta, pogotovo kada se uzme u obzir da svi mi znamo kako ljudi loše tretiraju one koji su drugačiji po bilo čemu...
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#8345 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sour cherry »

Knjiga koja se čita detaljno jer se toliko toga može propustiti.Evo jednog pasusa koji pamtim

“Methinks we have hugely mistaken this matter of Life and Death. Methinks that what they call my shadow here on earth is my true substance. Methinks that in looking at things spiritual, we are too much like oysters observing the sun through the water, and thinking that thick water the thinnest of air. Me thinks my body is but the lees of my better being. In fact take my body who will, take it I say, it is not me.”
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8346 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chmoljo »

da budem iskren, to je knjiga koja se treba pročitati više puta.

moja profesorica bosanskog je realno prokomentarisala zbog čega učenici ne vide neke stvari u knjigama (i inače u književnosti), koje su nekome tako očite.

veli, parafraziram: "nije pravedno da očekujem da vi znate i približno onoliko koliko i ja. ne zato što sam ja profesor, nego zato što sam mnogo puta prešla to djelo, i svakim novim čitanjem sam više saznavala. a vi, vi pročitate jednom, ako i toliko :D "
Zastavnik_dzemo
Posts: 349
Joined: 27/08/2014 12:29

#8347 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Zastavnik_dzemo »

Gdje ima kupiti biografiju van dama .... al rani zovot?
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#8348 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

Suetonius - The Twelve Caesars :)
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#8349 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vryzas »

Image
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#8350 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sour cherry »

Greg Mortenson-Three Cups of Tea
Last edited by sour cherry on 28/10/2014 22:19, edited 1 time in total.
Post Reply