Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#8276 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Digla_da_kreci »

merjema wrote:Kvaka 22 - Joseph Heller ... kojoj nedostaje 250 stranica :zoka: ( mi i naše biblioteke :| )
Ja sam tu knjigu citala u jednom dijelu i imala je preko 500 stranica, a kod nas su izgleda stara printana izdanja u dva dijela pa probaj naci i drugi. :)
Inace, dobar odabir. :thumbup:
User avatar
merjema
Posts: 59
Joined: 13/09/2008 13:31

#8277 Re: Šta trenutno čitate?

Post by merjema »

Digla_da_kreci wrote:
merjema wrote:Kvaka 22 - Joseph Heller ... kojoj nedostaje 250 stranica :zoka: ( mi i naše biblioteke :| )
Ja sam tu knjigu citala u jednom dijelu i imala je preko 500 stranica, a kod nas su izgleda stara printana izdanja u dva dijela pa probaj naci i drugi. :)
Inace, dobar odabir. :thumbup:
Hvala :)
Vidjela sam da se knjiga prodaje negdje u dva dijela, a negdje samo jedno izdanje (obično novije ). Ma meni se knjiga strašno svidjela, ali ne vjerujem da imaju drugi dio. Ostaje mi da kupim.
Važno je da imaju sva izdanja Amande Kvik :cry:
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8278 Peter H. Wilson :: Europe's Tragedy:A History of the thirty

Post by Romanija »

vazna wrote:
Romanija wrote:
vazna wrote:Alija Nametak - "Sarajevski nekrologij''
Veoma zanimljiva knjiga.
Nametak je bio izrazito nadaren pripovjedac, ali je po meni ovo krajnje reakcionarna i stetna knjiga, na njenom vidjenju drustva je prva garnitura SDA izgradila svoj politicki program koji je manje-vise zavrsen na terenu.
Zanimljivo mi je na koji nacin ti vidis ovu knjigu. Mene je dojmila ne skroz drugi nacin. Po meni Alija Nametak je bio ''cistokrvni'' musliman i sve je gledao kroz prizmu vjere, jos kada na to dodas da je bio blisko povezan sa Mehmedom Spahom i da je lezao u zatvoru zbog svojih uvjerenja u potpunosti shvatam njegova razmisljanja. I stvarno ne vidim na koji je nacin stetna knjiga, vise mislim da su ljudi koji su ucestvovali u stvaranju politike SDA imali slicno ili isto misljenje kao Alija Nametak i da bi ta politika bila ista i bez njegove knjige.
Kako i tvoje zapazanje samo potvrdjuje, knjiga se trebala zvati ' Sarajevski nekrologij sarajevskih Bosnjaka (ili Muslimana, jos bolje - op. Romanija)' jer u vremenu u kom' je on obitavao u Sarajevu, u gradu su zivjeli i poznati Srbi, Hrvati, Jevreji.....i i ni drugi koji bi zasluzili mjesto u knjizi nakon njihove smrti. Ali Nametak je bio tipicni predstvnik tog miljea 'zajedno a odvojeno' na kom ce prvi safovi SDA ponovo graditi BiH. Da ponovim i necu vise o Aliji, bio je izvanredno nadaren pripovjedac, mozda i jedan od najboljih od BiH spisatelja, mozda zato iz knjige tako plasticno izbijajau sav njegov cinizam, ozlojedzenost, podvojensot, reakcionarni duh.....

Sto se tice citanja, ovo je 'cigla' od knjige koju sam zavrsio, 800+ stranica, vjerovatno obavezno stivo za svakoga koga interesuje rat izmedju 1618-1648 koji je oblikovao danasnju Evropu, a Njemackoj ostavio vjekovne psiholoske posledice......
- - - - - - - - - - - - - - - -
Image
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#8279 Re: Peter H. Wilson :: Europe's Tragedy:A History of the thi

Post by vazna »

Romanija wrote: Kako i tvoje zapazanje samo potvrdjuje, knjiga se trebala zvati ' Sarajevski nekrologij sarajevskih Bosnjaka (ili Muslimana, jos bolje - op. Romanija)' jer u vremenu u kom' je on obitavao u Sarajevu, u gradu su zivjeli i poznati Srbi, Hrvati, Jevreji.....i i ni drugi koji bi zasluzili mjesto u knjizi nakon njihove smrti. Ali Nametak je bio tipicni predstvnik tog miljea 'zajedno a odvojeno' na kom ce prvi safovi SDA ponovo graditi BiH. Da ponovim i necu vise o Aliji, bio je izvanredno nadaren pripovjedac, mozda i jedan od najboljih od BiH spisatelja, mozda zato iz knjige tako plasticno izbijajau sav njegov cinizam, ozlojedzenost, podvojensot, reakcionarni duh.....

Sto se tice citanja, ovo je 'cigla' od knjige koju sam zavrsio, 800+ stranica, vjerovatno obavezno stivo za svakoga koga interesuje rat izmedju 1618-1648 koji je oblikovao danasnju Evropu, a Njemackoj ostavio vjekovne psiholoske posledice......
- - - - - - - - - - - - - - - -
Image
Ja bih licno volio vise nego ista da je ova knjiga obuhvatila i poznate Srbe, Hrvate, Jevreje... ali vjerovatno je obuhvatila samo Muslimane iz tog razloga sto je Alija odlucio da pise o ljudima sa kojima je bio u kontaktu i o ljudima koji su iz njegovog miljea. Ali da ne smaramo ljude vise sa ovom temom. Kazem jos jednom da mi je zanimljiv nacin na koji ti vidis ovu knjigu. :thumbup:
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8280 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Graham Brown - Urota Maja
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#8281 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mračajski proto »

Milloni wrote:Petar Kocic - Jazavac pred sudom
:D
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#8282 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mračajski proto »

Imaš Protin blagoslov. :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1806
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#8283 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Image

George R.R. Martin - Grozničavi san

Danas sam nabavio izdanje i počeo ga lagano meračiti. Sad da pustim muzku i prepustim se talasima Misisipija po kome će me provesti čika Martin :-D
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8284 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Image
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8285 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

Image
vele77
Posts: 19
Joined: 07/10/2005 22:44

#8286 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vele77 »

Pročitala sam dvije knjige od Merite Arslani novinarke iz Hrvatske koja je za roman Andjeli ce samo zaspati dobila nagradu Kiklop. Meni se lično svidjela vise Probudi me kad prodje, njena druga knjiga jer je meni nekako realnija. Sad čitam Pouzdan izvor od iste autorke.
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#8287 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mračajski proto »

Ivan Lovrenović dobio nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman
Baš me zanima kakva je knjiga; obavezno ću je pročitati. Imali su oni promašaja u ovim nagradama - mislim na onu ''Knjiga o Uni''. Očaj. Iskreno se nadam da ovo nije dio dogme Kazaza i sličnih.
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8288 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Mračajski proto wrote:
Ivan Lovrenović dobio nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman
Baš me zanima kakva je knjiga; obavezno ću je pročitati. Imali su oni promašaja u ovim nagradama - mislim na onu ''Knjiga o Uni''. Očaj. Iskreno se nadam da ovo nije dio dogme Kazaza i sličnih.
Onako na prvu imam osjecaj da to i nije bas pravi roman i da je vise nesto iz publicistike, pa mi nije jasno otkud uopce u konkurenciji, ali opet ne mogu suditi dok ne procitam.
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8289 Joseph Roth :: Radecki marš

Post by Romanija »

Image
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8290 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Mračajski proto wrote:
Ivan Lovrenović dobio nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman
Baš me zanima kakva je knjiga; obavezno ću je pročitati. Imali su oni promašaja u ovim nagradama - mislim na onu ''Knjiga o Uni''. Očaj. Iskreno se nadam da ovo nije dio dogme Kazaza i sličnih.

A kad smo vec kod nagradjenih knjiga i njihovog kvaliteta, sinoc zavrsio Sumski duh od Gorana Samardzica. Definitivno nije za svaciji ukus, sadrzi puno eksplicitnih scena nasilja i pornografije, na granici perverzije, ali je po meni sasvim realisticna i odslikava duh jednog vremena i omladine u njemu i to pretjerivanje u opisima ispunjava svoju svrhu.
U svakom slucaju citalac barem ima nesto za sta ce se uhvatiti, oko cega ce se nervirari ili cuditi, ima junaka koga mozda ne shvata i sa kim se ne slaze ali cije postupke i razmisljanja ipak moze dokuciti, dok sa djelima kao sto je Knjiga o Uni ja nista ne mogu poceti.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#8291 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Image
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8293 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Chad Kultgen - Tipicno musko
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#8294 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

John le Carré - The Mission Song :)
User avatar
Bluemore
Posts: 4375
Joined: 18/06/2010 21:18

#8295 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bluemore »

Eckhart Tolle
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8296 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

Mračajski proto wrote:
Ivan Lovrenović dobio nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman
Baš me zanima kakva je knjiga; obavezno ću je pročitati.
I mene baš zanima.

Jedno viđenje,
http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/roman-politikantski

edit, Sidranov OSK je odlično funkcionirao u formi Globalove kolumne, ali kao knjiga mi je ostavio dojam gomile mahalskog ogovaranja privatnih života njegovih komšija i prijatelja, čak mi je u par navrata bilo i pomalo mučno čitati tuđe sudbine i čeprkati po privatnom, intimnom svijetu ljudi koji sigurno nisu bili sretni što im se život i intima tako voajerski iznose u javnost, nije mi se svidjelo, nikako.
User avatar
Bansuri
Posts: 491
Joined: 13/10/2013 00:36

#8297 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bansuri »

završavam, nažalost
Image

"Kako je Adam okusio i od drugog drveta. Od drugog drveta? Od kog: od drveta života!"
doktor78
Posts: 3940
Joined: 14/09/2006 11:02

#8298 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Banksy wrote:
Mračajski proto wrote:
Ivan Lovrenović dobio nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman
Baš me zanima kakva je knjiga; obavezno ću je pročitati.
I mene baš zanima.

Jedno viđenje,
http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/roman-politikantski

edit, Sidranov OSK je odlično funkcionirao u formi Globalove kolumne, ali kao knjiga mi je ostavio dojam gomile mahalskog ogovaranja privatnih života njegovih komšija i prijatelja, čak mi je u par navrata bilo i pomalo mučno čitati tuđe sudbine i čeprkati po privatnom, intimnom svijetu ljudi koji sigurno nisu bili sretni što im se život i intima tako voajerski iznose u javnost, nije mi se svidjelo, nikako.
Sidranova knjiga je odbijena s obrazloženjem da nije roman. I za Lovrenovićevu isto kažu, s tim da je ona dobila nagradu...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8299 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

Eto prilike da se ponovo prepucavaju po novinama i zabavljaju narod ...
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 652
Joined: 02/02/2014 16:40

#8300 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sve na kvadrat »

Slomljena Krila-Halil Đubran
Post Reply