Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#8251 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Corto Maltese »

madner wrote: Kako god okrenes, ako postoji Dom Naroda ne moze biti jedan covjek jedan glas za isti, jer nema istog broj Srba Hrvata i Bosnjaka a jednak je broj mjesta.

Tako da i sada imamo 1 čovjek 1,38 glasova, drugi čovjek 3,56, treći čovjek 0,47 glasova...

Pa se odluci da li je to nakaradno ili civilizacijsko dostignuce.
Dvodomni parlament jeste civilizacijsko dostignuće. Poenta dvodomnih sistema je da je jedan dom "građanski", i u njemu, barem ugrubo, vlada princip "jedan čovjek jedan glas", dok drugi dom zastupa neke cjeline, kolektivitete (teritorijalne, etničke, ili koje već u tom društvu imaju potrebu da budu zajednički predstavljane). Stoga je podrazumijevajuće da u domu naroda i sada imamo raznovrsne odnose vrijednosti "čovjek-glas". Međutim, ovaj sporazum to diže na viši nivo. Sporazumom koji nude najnoviji najbolji prijatelji HDZ i SDP, etničko izjašnjavanje se čini praktično obaveznim, a, što je čak i Komšić primijetio (ili mu je neko pametan došapn'o), ovim se od Federacije Kantona, pretvaramo u Federaciju Naroda, što je povratak na ratnu 1994 i ono što se u originalnom Washingtonskom sporazumu zvalo "Muslimansko- Hrvatska Federacija". Dobro, tu i tamo ukrašenu (Rent-a-) Srbima. Malo radi estetike, a malo više radi izbornog inženjeringa.
Last edited by Corto Maltese on 18/07/2012 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#8252 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote: Kako god okrenes, ako postoji Dom Naroda ne moze biti jedan covjek jedan glas za isti, jer nema istog broj Srba Hrvata i Bosnjaka a jednak je broj mjesta.

Tako da i sada imamo 1 čovjek 1,38 glasova, drugi čovjek 3,56, treći čovjek 0,47 glasova...

Pa se odluci da li je to nakaradno ili civilizacijsko dostignuce.
Dvodomni parlament jeste civilizacijsko dostignuće. Poenta dvodomnih sistema je da je jedan dom "građanski", i u njemu, barem ugrubo, vlada princip "jedan čovjek jedan glas", dok drugi dom zastupa neke cjeline, kolektibitete (teritorijalne, etničke, ili koje već u tom društvu imaju potrebu da budu zajednički predstavljane). Stoga je podrazumijevajuće da u domu naroda i sada imamo raznovrsne odnose vrijednosti "čovjek-glas". Međutim, ovaj sporazum to diže na viši nivo. Sporazumom koji nude najnoviji najbolji prijatelji HDZ i SDP, etničko izjašnjavanje se čini praktično obaveznim, a, što je čak i Komšić primijetio (ili mu je neko pametan došapn'o), ovim se od Federacije Kantona, pretvaramo u Federaciju Naroda, što je povratak na ratnu 1994 i ono što se u originalnom Washingtonskom sporazumu zvalo "Muslimansko- Hrvatska Federacija". Dobro, tu i tamo ukrašenu (Rent-a-)Srbima. Malo radi estetike, a malo više radi izbornog inženjeringa.
Dobro, dakle kritika za jedan covjek jedan glas odpada, jer je to ipak civilizacijsko dostignuce.

Kakvo etnicko izjasnjavanje i kada?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#8253 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Corto Maltese »

madner wrote:Dobro, dakle kritika za jedan covjek jedan glas odpada, jer je to ipak civilizacijsko dostignuce.


Naravno da je i princip jedan čovjek jedan glas civilizacijsko dostignuće. Jedno od krajnjih dostignuća na polju individualnih ljudskih prava. Kao što sam prethodno napisao, u većini društvenih sistema se kombinuje sa dvodomnim predstavljanem. Jer, često, postoje i kolektivna prava.
madner wrote:Kakvo etnicko izjasnjavanje i kada?
Koliko sam shvatio, etničko izjašnjavanje na popisu stanovništva je osnova za matematičke proračune koje predlažu Lagumdžija i Čović.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#8254 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by madner »

Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#8255 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Corto Maltese »

madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#8256 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Nass »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
To je to. :thumbup:
volant
Posts: 99
Joined: 05/04/2012 17:45

#8257 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by volant »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
convict
Posts: 3516
Joined: 10/02/2008 01:20

#8258 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by convict »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
Znači li to da se treba zalagati za rješenje po kojem narodi iz područja gdje su manjine ne trebaju uopšte biti zastupljeni u Domu naroda (Hrvati iz Sarajeva, Bošnjaci iz Livna...)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#8259 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Corto Maltese »

convict wrote:
Corto Maltese wrote:
madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
Znači li to da se treba zalagati za rješenje po kojem narodi iz područja gdje su manjine ne trebaju uopšte biti zastupljeni u Domu naroda (Hrvati iz Sarajeva, Bošnjaci iz Livna...)
Ne, nego upravo obrnuto. Čini mi se da je to sasvim jasno iz onoga što sam napisao iznad.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#8260 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by webby-x »

volta dzontra wrote:Samo mi presmiješno kako SDA ovo naziva 11. genocidom nad Bošnjacima a građani-kriptonacionalisti nariču na "vrijednošću glasa" iako je u Gornjem domu vazda vrijednost glasa različita. Da nije bio bi dovoljan jednodomni parlament s proporcionalnom zastupljenošću...
Upravo tako.
Naravno da je "vrijednost glasa" različita za gornji dom.
Da nije, ne bi imao ni svrhe.

Po Peđi i u SAD Senat bi New York trebao davati 80
senatora, a Wyoming 2, da ne bi bilo "vrijednosti glasa".

Sasvim je normalno da npr. 80% populacije Hrvata na nekom području
daje 80% zastupnika Doma naroda. Što je tu čudno ili nepravedno?!
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#8261 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Corto Maltese »

zagazaga wrote:vratite se temi.. :-)
Pedja Kojovic wrote:Zar niko zapravo nema komentar na dokument o sporazumu SDP-HDZ?
p.k.
volant
Posts: 99
Joined: 05/04/2012 17:45

#8262 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by volant »

webby-x wrote:
volta dzontra wrote:Samo mi presmiješno kako SDA ovo naziva 11. genocidom nad Bošnjacima a građani-kriptonacionalisti nariču na "vrijednošću glasa" iako je u Gornjem domu vazda vrijednost glasa različita. Da nije bio bi dovoljan jednodomni parlament s proporcionalnom zastupljenošću...
Upravo tako.
Naravno da je "vrijednost glasa" različita za gornji dom.
Da nije, ne bi imao ni svrhe.

Po Peđi i u SAD Senat bi New York trebao davati 80
senatora, a Wyoming 2, da ne bi bilo "vrijednosti glasa".

Sasvim je normalno da npr. 80% populacije Hrvata na nekom području
daje 80% zastupnika Doma naroda. Što je tu čudno ili nepravedno?!
cudno i nepravedno? pa sta ocekujes od zastupnika u takvom domu naroda? da ce zastupati svoje etnicke skupine iskljucivo teritorijalno! sta ih briga za njihov narod drugdje... a glasace ce vrbovati radikalizmom koji ce poticati dalje rasparcavanje zemlje... ovo je ako prodje bgami uvod u raspad zemlje... :cry:
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#8263 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by webby-x »

volant wrote:pa sta ocekujes od zastupnika u takvom domu naroda? da ce zastupati svoje etnicke skupine iskljucivo teritorijalno! sta ih briga za njihov narod drugdje...
Većina će zastupati interese naroda koji ih je birao.
Tvoja pretpostavka da zastupnike koje je birala većina naroda
neće biti briga za svoj narod gdje nije u većini je smiješna obzirom
na sadašnju situaciju gdje narod predstavlja netko tko nije dobio
ni 0,1% podrške tog naroda. Taj nema nikakvog interesa raditi za
narod.

Jer, eto po tvojoj logici, Hrvat iz Mostara neće dobro predstavljati
Hrvate iako je dobio većinsku potporu Hrvata, nego će to bolje
raditi Hrvat iz Goražda koji nije dobio nikakvu potporu Hrvata.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#8264 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by webby-x »

Pitanje za autora teme:
Kako komentirate napad premijera Nikšića i ministra Mikulića na
sud i da li još mislite da je unatoč tome on poštena i dobra osoba?
kix.ba
Posts: 265
Joined: 04/05/2012 20:13

#8265 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by kix.ba »

Ne računajući "ono s bratom" i "ono sa sudovima"...
convict
Posts: 3516
Joined: 10/02/2008 01:20

#8266 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by convict »

webby-x wrote:
volta dzontra wrote:Samo mi presmiješno kako SDA ovo naziva 11. genocidom nad Bošnjacima a građani-kriptonacionalisti nariču na "vrijednošću glasa" iako je u Gornjem domu vazda vrijednost glasa različita. Da nije bio bi dovoljan jednodomni parlament s proporcionalnom zastupljenošću...
Upravo tako.
Naravno da je "vrijednost glasa" različita za gornji dom.
Da nije, ne bi imao ni svrhe.

Po Peđi i u SAD Senat bi New York trebao davati 80
senatora, a Wyoming 2, da ne bi bilo "vrijednosti glasa".

Sasvim je normalno da npr. 80% populacije Hrvata na nekom području
daje 80% zastupnika Doma naroda. Što je tu čudno ili nepravedno?!
Ako već praviš takvo poređenje, onda bi u SAD Senat po predloženom modelu morao uključivati jednak broj crnih, bijelih i latino senatora i ponekog senatora pripadnika manjina (Italijani, Poljaci, Bosanci...) s tim da bi samo crnci mogli birati crne senatore, bijelci bijele itd.

Ako bi se predsjednik birao kroz Kongres i Senat, Crnac koji dolazi iz države u kojoj su bijelci većina nikad ne bi mogao postati predsjednik jer su pravi Crnci samo oni koji dolaze sa područja gdje su najgušće naseljeni.

Etnički Italijan, Poljak, Bosanac, samo teoretski bi mogao postati predsjednik, ako bi ga nekim čudom podržali crni, bijeli i latino senatori ispred svojih crnih, bijelih i latino kandidata, dakle u praksi nikad.

Zar to nije čudno i nepradeno?

Po novom prijedlogu, ne samo da manjine ostaju obespravljene nego i pripadnici "konstitutivnih" naroda postaju obespravljeni ako dolaze sa područja na kojem su relativna manjina. Korak ka etnički čistijoj BiH...
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#8267 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

@Pedja Kojovic
Na web stranici Centralne izborne komisije BiH sam provjerio koliki je broj opština za koje je Naša stranka prijavila kandidate za načelnike opština i koliki je broj opština za koji ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, za lokalne izbore u oktobru ove godine.
Broj prijavljenih kandidata za načelnike opština je pet, a broj opština za koje ste dostavili liste kandidata za članove opštinskih vijeća je 19 (sa ukupno 88+1 kandidata).
Da li su ovo konačni brojevi za ovogodišnje izbore i ne mislite li da je broj opština za koje ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, premalen? To je, po mom mišljenju, loš znak za nastup na narednim opštim izborima, 2014-e.
Kako nisam na web stranici Naše stranke, našao tu informaciju, možete li nam napisati za koje opštine ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, a za koje opštine ste prijavili kandidate za načelnika.
Hvala lijepa.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#8268 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by pemanapemani »

Ako ovo nakaradno rješenje prođe, a doda mu se popis stanovništva 2013. u kojem bi bila ponuđena opcija etnija=nacija, odlepršat ćemo u neku stvar.
Za godinu dvije bi se mogli pretvoriti u političku nefunkcionalnu skalameriju puno goru nego danas. Uz svakodnevno serviranje beznađa i idiotizama svih boja i oblika, raspast ćemo se sami od sebe.
Uostalom, mjesecima mi se po glavi vrzma misao da se sve ovo radi smišljeno kako bi i oni najzagriženiji borci za građansku BiH digli ruke od svega.

Možda i najvažnije, transparentnost. „Socijaldemokrati“ su godinama trubili kako je više dosta da se o sudbini države odlučuje po kafanama, stranačkim prostorijama i vilama, te kako su za pitanja koja se tiču budućnosti svih građana potrebne široke javne rasprave i uključivanje nevladinog sektora i akademske zajednice.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#8269 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by pemanapemani »

Seawolf wrote:@Pedja Kojovic
Na web stranici Centralne izborne komisije BiH sam provjerio koliki je broj opština za koje je Naša stranka prijavila kandidate za načelnike opština i koliki je broj opština za koji ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, za lokalne izbore u oktobru ove godine.
Broj prijavljenih kandidata za načelnike opština je pet, a broj opština za koje ste dostavili liste kandidata za članove opštinskih vijeća je 19 (sa ukupno 88+1 kandidata).
Da li su ovo konačni brojevi za ovogodišnje izbore i ne mislite li da je broj opština za koje ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, premalen? To je, po mom mišljenju, loš znak za nastup na narednim opštim izborima, 2014-e.
Kako nisam na web stranici Naše stranke, našao tu informaciju, možete li nam napisati za koje opštine ste dostavili liste sa kandidatima za članove opštinskih vijeća, a za koje opštine ste prijavili kandidate za načelnika.
Hvala lijepa.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#8270 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

seawolf

Malo sam ukljucen u izborni stab stranke, ali mislim da je broj opstina koji ste naveli tacan.
I ja mislim da je trebalo izaci u vise opstina, ali tu odluku je donio izborni stab.
Sto se tice broja kandidata, to zaista ne znam.
Prije vise mjeseci - to znam - Predsjednistvo je donijelo odluku da se ne ide na popunjavanje svih mjesta na listi po svaku cijenu - kao sto svi, pa i mi u proslosti, rade.

p.k.
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#8271 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Seawolf »

Pedja Kojovic wrote:seawolf

Malo sam ukljucen u izborni stab stranke, ali mislim da je broj opstina koji ste naveli tacan.
I ja mislim da je trebalo izaci u vise opstina, ali tu odluku je donio izborni stab.
Sto se tice broja kandidata, to zaista ne znam.
Prije vise mjeseci - to znam - Predsjednistvo je donijelo odluku da se ne ide na popunjavanje svih mjesta na listi po svaku cijenu - kao sto svi, pa i mi u proslosti, rade.

p.k.
Šteta, gospodine Kojoviću što Vaše kolege iz izbornog štaba Naše stranke ne shvataju da je, u našim uslovima, jedina promidžba za bilo koju političku stranku koja je nova na političkoj sceni (a Naša stranka je još uvijek novajlija, bez obzira na nastupe na prethodnim izborima), to da se pojave sa kandidatskim listama u svim dijelovima BiH.
Ako se ovaj pristup ponovi i na opštim izborima 2014-e, opet će maksimum biti jedno mjesto u Domu naroda entitetskog parlamenta (nemojte da Vas ovo lično pogodi, ali smatram da Naša stranka zaslužuje puno više od pozicije na kojoj se Vi trenutno nalazite).
Također Vas, ponovno, molim da nam objavite listu opština za koje je Naša stranka prijavila kandidate za članove opštinskih vijeća i kandidate za načelnika opštine, ili da se ta informacija, čim prije, nađe na web stranici Naše stranke.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#8272 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:Sto je i danas slucaj, broj delegata iz nekog kantona ovisi od popisa stanovnistva iz 1991. S tim da je minimalni broj jedan.
Prvo, sadašnje rješenje je loše, zato se i insistira na promjenama
Drugo, promjene treba da budu na bolje, a ne na gore.
Treće, ta jedinica čini ogromnu razliku.
Da bi mogao reci da li je prijedlog bolji ili losiji, mora se prijedlog izanalizirati. Trenutno mi nije jasno kako se vrsi raspodjela, da li gledaju svi glasovi koja je stranka osvojila u tom kantonu pa se procentualno dobije zastupnistvo svake etnije tog kantona ili se gleda etnija kandidata te stranke. U prvom slucaju bi imali pozitivni pomak, u drugom ne.

Pitanje je dakle da li ti znas ili samo predpostavljas?
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#8273 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Jedan od delegata srpskog kluba, Predrag Kojović, koji je danas glasao protiv odgađanja sjednice mimo većinske volje njegovih klupskih kolega, rekao je novinarima da Živka Budmira treba smijeniti, ali i da je način na koji se to pokušava učiniti u Domu naroda neustavan.

(Vijesti.ba/Fena)

---------------------

Postovani p.k.

Moze li malo detaljnije objasnjenje ovoga sto je gore napisano ?

Puno srece i uspjeha u zivotu,

Veljaca s.r.
User avatar
erik2
Posts: 1411
Joined: 27/01/2011 16:41
Location: Sarajevo

#8274 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by erik2 »

I onda kažu nemaju svoj medij.

Posjetite malo Radio Sarajevo.
Last edited by erik2 on 20/07/2012 17:11, edited 2 times in total.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#8275 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

veljaca

Mediji su vjerovatno prenijeli djelice moje izjave.
Nesto preciznije objasnjenje o tome sta se danas dogadjalo u Domu naroda i mog stava
mozete pronaci na mom blogu - koji sam upravo postavio.

p.k.
Locked