MALI Šengen

Locked
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#826 Re: MALI Šengen

Post by Duka Dizel II »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 16:36 Ja tvrdim da je BiH izvoz puno manji nego uvoz. Znaci ako olaksas medjunarodnu trgovinu jos ce lakse pare otici iz zemlje.
To znaci ako nema para onda privreda slabi. Ako privreda slabi narod ode u inostranstvo jer nema posla.

S druge strane:

Ako kupujes domace I proizvodis domace onda pare cirkulisu unutar tvog sistema. Ako ima para privreda funkcionise bolje.
Ako ima privrede ima vise posla I ljudi rade .. zadovojni su. Nemaju razloga za odlazak.

Jeli ima negdije da ja grijesim ovdije?

Da bosna izvozi vise nego sto uvozi onda bi nam mali sengen odgovarao. Bilo bi nam jos lakse izvesti robu sto proizvodimo i tok para bi se poboljsao prema nama. U evropskoj uniji recimo Njemacka je veliki dobitnik dok Grcka nije. Ukratko u tom malom sengenu mi bi bili Grcka.

Recimo primjer je Srbija: Mi njima prodajemo 10% dok od njih kupujemo 13%. Znaci to 3% godisnje Bosna gubi svake godine. Te pare ne ostaju u nasem sistemu da se obrcu. To netreba da se jos bolje podmaze malim sengenom pa da pare jos brze cure izvan sistema.

BiH izvozi u Srbiju $836M
BiH uvozi iz Srbije $1.51B
Razlika je 674 Miliona kojih vise nikad necemo vidjeti (osim u vidu naoruzanja u slucaju da nas opet napadnu)

Ti potpuno mašiš loptu.
Taj spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom će postojati, bez obzira na mini-šengen.
Takva je realnost sve dok BiH ne doživi neki investicijski bum.

Ako bi BiH ostala van mini-šengena, taj spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom bi mogao postati samo još veći.
Zašto?
Pa zato što bi tržište mini-šengena, dakle Srbija sa Kosovom, Makedonijom, Crnom Gorom i Albanijom, svakako privuklo još više investicija, dok bi BiH stagnirala po tom pitanju.
Zbog lakšeg i bržeg protoka robe, izvoznici iz tih zemalja bi se našli u privilegovanom položaju u odnosu na one iz BiH koji bi se i dalje mučili sa peripetijama na granici i kojekakvim dozvolama.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#827 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

Neka stagniramo..izvoz u te drzave nam uopce ne predstavlja neku aman zaman cifru ...a uvoz..ako im nije stalo da nam prodaju neka se ybu..
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#828 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

Duka Dizel II wrote: 13/09/2020 19:37
Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 16:36 Ja tvrdim da je BiH izvoz puno manji nego uvoz. Znaci ako olaksas medjunarodnu trgovinu jos ce lakse pare otici iz zemlje.
To znaci ako nema para onda privreda slabi. Ako privreda slabi narod ode u inostranstvo jer nema posla.

S druge strane:

Ako kupujes domace I proizvodis domace onda pare cirkulisu unutar tvog sistema. Ako ima para privreda funkcionise bolje.
Ako ima privrede ima vise posla I ljudi rade .. zadovojni su. Nemaju razloga za odlazak.

Jeli ima negdije da ja grijesim ovdije?

Da bosna izvozi vise nego sto uvozi onda bi nam mali sengen odgovarao. Bilo bi nam jos lakse izvesti robu sto proizvodimo i tok para bi se poboljsao prema nama. U evropskoj uniji recimo Njemacka je veliki dobitnik dok Grcka nije. Ukratko u tom malom sengenu mi bi bili Grcka.

Recimo primjer je Srbija: Mi njima prodajemo 10% dok od njih kupujemo 13%. Znaci to 3% godisnje Bosna gubi svake godine. Te pare ne ostaju u nasem sistemu da se obrcu. To netreba da se jos bolje podmaze malim sengenom pa da pare jos brze cure izvan sistema.

BiH izvozi u Srbiju $836M
BiH uvozi iz Srbije $1.51B
Razlika je 674 Miliona kojih vise nikad necemo vidjeti (osim u vidu naoruzanja u slucaju da nas opet napadnu)

Ti potpuno mašiš loptu.
Taj spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom će postojati, bez obzira na mini-šengen.
Takva je realnost sve dok BiH ne doživi neki investicijski bum.

Ako bi BiH ostala van mini-šengena, taj spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom bi mogao postati samo još veći.
Zašto?
Pa zato što bi tržište mini-šengena, dakle Srbija sa Kosovom, Makedonijom, Crnom Gorom i Albanijom, svakako privuklo još više investicija, dok bi BiH stagnirala po tom pitanju.
Zbog lakšeg i bržeg protoka robe, izvoznici iz tih zemalja bi se našli u privilegovanom položaju u odnosu na one iz BiH koji bi se i dalje mučili sa peripetijama na granici i kojekakvim dozvolama.
Mi sve nesto ocekujemo od nekog sa strane da "Investira". Sto bi oni investirali kod nas jer smo u sengenu?
Jeli mi to imamo infrastrukturu?
Jeli mi imamo brze vozove?

Mi cemo biti ti u toj zajednici koji ce se zaduzivati I kupovati proizvode koje drugi proizvode. Mi cemo biti ko Grcka u EU.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#829 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

bunk wrote: 13/09/2020 19:38 Neka stagniramo..izvoz u te drzave nam uopce ne predstavlja neku aman zaman cifru ...a uvoz..ako im nije stalo da nam prodaju neka se ybu..
I ja bi redije stagnirao nego ulazio u savez sa demonima.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#830 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 19:47
bunk wrote: 13/09/2020 19:38 Neka stagniramo..izvoz u te drzave nam uopce ne predstavlja neku aman zaman cifru ...a uvoz..ako im nije stalo da nam prodaju neka se ybu..
I ja bi redije stagnirao nego ulazio u savez sa demonima.
To je to.
Poput ovog glupsona dole u CG koji kao da ga je neko nadrogirao prica o borbi protiv mafije a instalira demone na vlast..
Tako i ja gledam na ovo..ybs zajednice ali ako moramo hajmo prvo svi postat punopravne clanice NATO saveza pa onda taj sporazum nazovite i Mali qrchic moze idemo :mrgreen:
User avatar
enko 1964
Posts: 1090
Joined: 11/02/2010 10:45

#831 Re: MALI Šengen

Post by enko 1964 »

VMxxx37 wrote: 13/09/2020 19:15
Banksy wrote: 13/09/2020 19:09 I, šta je novo?

Idemo li u Krnju Jugoslaviju i je li se zaista džaba ratovalo i ginulo?

Srbija nas je pokorila medijima, turbofolk kulturom, umjetnošću, duhovno i intelelktualno, red je i da nas poklope i politički.

Velika Srbija i mi, dobrovoljno i trčeći, u njoj.

Zar je neko i zaista, i u jednom trenutku, pomislio da SDA ološ, s Izetbegovićima već trideset godina na čelu, želi BiH u Evropskoj uniji.
Oni koji su izasli na referendum 1 Marta 1992 su ga ocito smatrali legitimnim. Glupani.
Glup ti je ćaća što te nije izdrko u šolju. Jebo ti svoju majku poganu. I koji je kurac moderatorima pa su pustili da ovakva govna mjesecima orgijaju po ovom forumu.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#832 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

Dali vi ljudi znate da Grcke masline budu izvezene u Njemacku tamo konzervirane i poslije uvezene kao konzerve nazad u Grcku.

Logicno bi bilo da neko kaze hajde da investiramo u grcku pa napravimo tvornicu. Ali ako vec imas tvornicu u Njemackoj zasto bi to uradio?
Ni grci nisu neki jako vrijedni radnici.

Tako je njemacka tvornica dobila resurce za proizvodnju.
Njemacki radnici rade.
Grci izvoze masline I uvoze konzerve (naravno konzerve su skuplje)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#833 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

bunk wrote: 13/09/2020 19:38 Neka stagniramo..izvoz u te drzave nam uopce ne predstavlja neku aman zaman cifru ...a uvoz..ako im nije stalo da nam prodaju neka se ybu..
Nista kvalitetno mi ne uvozimo iz "mini sengena",uglavnom je to roba koja nema neku potraznju na zapadnim trzistima,nama vise od cefte netreba nista i to je mozda previse, a politickom savezu nema ni govora niti ce moci biti ikakvog dogovora najmanje jos 50 godina toliko imamo razlicite poglede u buducnost.Sa onima koji se odricu NATOa nema nikakve sanse za neko povezivanje.
To je potrbno samo Vucicu da palamudi srbima da ce svi srbi zivjeti u jednom savezu ili kako bi to on naj volEo u jednoj drzavi
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#834 Re: MALI Šengen

Post by Maraschino »

Na referendum.
Ko je za to da se prikljucimo stvaranju nove srboslavije?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#835 Re: MALI Šengen

Post by Banksy »

bunk wrote: 13/09/2020 19:49
ybs zajednice ali ako moramo hajmo prvo svi postat punopravne clanice NATO saveza pa onda taj sporazum nazovite i Mali qrchic moze idemo :mrgreen:



Crna Gora odbila "mali Šengen"

Crna Gora nije zainteresovana za “mali Šengen” (CEFTA+), jedinstven ekonomski prostor u kojem bi se između zemalja Zapadnog Balkana odvijao nesmetan protok ljudi i robe bez zadržavanja na granicama.

User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#836 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

VMxxx37 wrote: 13/09/2020 19:35 Ni u Turskoj ni u Bosni religija nije odvojena od drzave. Pogledaj kako se to radi u Francuskoj. U francuskoj se mozes popisati na Isusa I na katolicku crkvu. Kad objavite karikaturu Muhameda u Oslobodjenju, umjesto sto dajete Dezulovicu otkaz za neku nebulozu tipa vrijedja osjecanja vjernika, onda cu povjerovati u to.

Sve satro sekularno a ne smijes pisnuti protiv islama. Sekularno znaci sloboda da kritikujes I da omalovazavas religiju.
Pa recimo us RS/Srbiji mozes da kritikujes koga hoces ali te poslije kao novinara placeni huligani prebiju a mozda I ubiju. Sekularno nema sta pogotovo sto ti huligani ni ne odgovaraju pred zakonom iako se zna ko su.

Ali su Srbi naslijedili nesto od svojih oceva Turaka a to je negacija genocida. Turci negiraju genocid nad Jermenima a Srbi negiraju genocid nad Bosnjacima. Kakav otac takav sin.
Last edited by Bascarsija1 on 13/09/2020 20:52, edited 3 times in total.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#837 Re: MALI Šengen

Post by oaza85 »

Maraschino wrote: 13/09/2020 20:12 Na referendum.
Ko je za to da se prikljucimo stvaranju nove srboslavije?
Nema od toga nista.
Nemaju oni nikom nista za ponuditi, sem belaja.
Srbija danas je ekonomska, politicka, i moralna kaljuga.
Supak civilizacije.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#838 Re: MALI Šengen

Post by General War »

:lol:

Sto se sastavili Bizmarci iz rasejanja da vaze o ekonomsko politickim konotacijama malog sengena...vec je Pompeo obavjestio raju sta i kako ce se raditi u Bosni na cevapima.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#839 Re: MALI Šengen

Post by oaza85 »

Evo ga
Sad ce tvoji, samo sto nisu.
Rek’o Pompeo :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#840 Re: MALI Šengen

Post by General War »

oaza85 wrote: 13/09/2020 20:56 Evo ga
Sad ce tvoji, samo sto nisu.
Rek’o Pompeo :D
Da si u Bosni znao bi da su " moji" vec tu..razlika je samo u pokazivanju licne na granici i bRez Pompea, reko davno BOkir :mrgreen:
Ako ima boljeg primjera od sindroma kuhane zabe to je Bosna.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#841 Re: MALI Šengen

Post by Duka Dizel II »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 19:45

Mi sve nesto ocekujemo od nekog sa strane da "Investira". Sto bi oni investirali kod nas jer smo u sengenu?
Jeli mi to imamo infrastrukturu?
Jeli mi imamo brze vozove?

Mi cemo biti ti u toj zajednici koji ce se zaduzivati I kupovati proizvode koje drugi proizvode. Mi cemo biti ko Grcka u EU.
Zato što je veće tržište komparativna prednost u privlačenju investicija.

Naravno, treba ulagati i u infrastrukturu, auto-puteve, brze pruge...Nije bezveze u sklopu tog sporazuma što su Ameri izdejstvovali, predvidjena pruga i autoput do luke Drač u Albaniji.
Koridor 10 je već završen, auto-put od Soluna do srca EU, radi se i brza pruga na istom pravcu. Bugari kad završe svoju deonicu, biće i do Istanbula.

Dali će BiH ući u mini-šengen, je isto pitanje kao i da li će se iz svog pravca nakačiti na te kapitalne infrastrukturne projekte.

Može, a i ne mora. Ali na svoju štetu.

Ionako se BiH nalazi van svih ključnih evropskih pravaca.
A i prilično zaostaje na evropskom putu za svim zemljama u regionu. Nemate ni status kandidata.

Što se mene tiče, možete izadji i iz CEFTA. Uvedite carine, proizvodite domaće, kupujte domaće, napravite socijalističku plansku privredu.

Šta fali Belorusiji?
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#842 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

General War wrote: 13/09/2020 20:53 :lol:

Sto se sastavili Bizmarci iz rasejanja da vaze o ekonomsko politickim konotacijama malog sengena...vec je Pompeo obavjestio raju sta i kako ce se raditi u Bosni na cevapima.
Dje si generale kuco Stara. Bas bi zelio da upitam tebe i VMxxx37 nesto sto me pravo zanima.

Uglavnom nas muslimane zovu fanaticima, fundamentalistima, religioznim fanaticima ... i tako dalje.

E ja imam pitanje o Srbskoj Pravoslavnoj vjeri.

Ti znas da su Turci vladali 500 godina? I oni su imali pravo prve bracne noci.

Sve sto su tvoji preci trebali uraditi da zaustave to pravo prve bracne noci je da reknu ... ja sam od sada musliman (nemoras vjerovati samo kazes)
Ali tokom 500 godina oni su se opirali da to kazu. Jeli to fanatizam? Ili je to bilo interesantno seksualno?
Zasto je vjera bila vaznija nego zenina (a bogami i Srbska) cast? Ne kontam. Sistematski cuck za 500 godina, generacijski. Hej covjece ... tvojim zilama tece turska krv a ti ih toliko mrzis.

Ja naginjem da je to bio fanaticizam. Sto jes jes vjera vam je snazna. Ja iskreno nemislim da bi ja na to pristao u ime vjere.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#843 Re: MALI Šengen

Post by oaza85 »

General War wrote: 13/09/2020 21:08
oaza85 wrote: 13/09/2020 20:56 Evo ga
Sad ce tvoji, samo sto nisu.
Rek’o Pompeo :D
Da si u Bosni znao bi da su " moji" vec tu..razlika je samo u pokazivanju licne na granici i bRez Pompea, reko davno BOkir :mrgreen:
Ako ima boljeg primjera od sindroma kuhane zabe to je Bosna.
28 dugih godina viris kad ce se pomolit.
Pola zivota proslo.
A njih nema, ne dolaze...
Tuga.
Pompeo, je li to onaj sto je nedavno poslao poziv Bosni za ulazak u Nato? :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#844 Re: MALI Šengen

Post by General War »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 21:12
General War wrote: 13/09/2020 20:53 :lol:

Sto se sastavili Bizmarci iz rasejanja da vaze o ekonomsko politickim konotacijama malog sengena...vec je Pompeo obavjestio raju sta i kako ce se raditi u Bosni na cevapima.
Dje si generale kuco Stara. Bas bi zelio da upitam tebe i VMxxx37 nesto sto me pravo zanima.

Uglavnom nas muslimane zovu fanaticima, fundamentalistima, religioznim fanaticima ... i tako dalje.

E ja imam pitanje o Srbskoj Pravoslavnoj vjeri.

Ti znas da su Turci vladali 500 godina? I oni su imali pravo prve bracne noci.

Sve sto su tvoji preci trebali uraditi da zaustave to pravo prve bracne noci je da reknu ... ja sam od sada musliman (nemoras vjerovati samo kazes)
Ali tokom 500 godina oni su se opirali da to kazu. Jeli to fanatizam? Ili je to bilo interesantno seksualno?
Zasto je vjera bila vaznija nego zenina (a bogami i Srbska) cast? Ne kontam. Sistematski cuck za 500 godina, generacijski. Hej covjece ... tvojim zilama tece turska krv a ti ih toliko mrzis.

Ja naginjem da je to bio fanaticizam. Sto jes jes vjera vam je snazna. Ja iskreno nemislim da bi ja na to pristao u ime vjere.
:lol: :-)
Nije bas tema, al kad vec pitas ovako direktno...razlika je u "kriti" ili ponositi se time...mada me zivo zaboli za tvoju malicioznu krizu identiteta, kroz gluposti koje navodis.
Niti jedno zlo nije dovjeka...nasladjivanje zla prema onima a kukati za svoje, govori o tvom karakteru, i upravo skolski primjer kako zlo je u svima, samo treba nesto da ga pokrene.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#845 Re: MALI Šengen

Post by General War »

oaza85 wrote: 13/09/2020 21:14
General War wrote: 13/09/2020 21:08
oaza85 wrote: 13/09/2020 20:56 Evo ga
Sad ce tvoji, samo sto nisu.
Rek’o Pompeo :D
Da si u Bosni znao bi da su " moji" vec tu..razlika je samo u pokazivanju licne na granici i bRez Pompea, reko davno BOkir :mrgreen:
Ako ima boljeg primjera od sindroma kuhane zabe to je Bosna.
28 dugih godina viris kad ce se pomolit.
Pola zivota proslo.
A njih nema, ne dolaze...
Tuga.
Pompeo, je li to onaj sto je nedavno poslao poziv Bosni za ulazak u Nato? :D
Haj sto nema "njih"...nema ni tebe :mrgreen:
VMxxx37
Posts: 279
Joined: 21/08/2020 19:09

#846 Re: MALI Šengen

Post by VMxxx37 »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 20:43
VMxxx37 wrote: 13/09/2020 19:35 Ni u Turskoj ni u Bosni religija nije odvojena od drzave. Pogledaj kako se to radi u Francuskoj. U francuskoj se mozes popisati na Isusa I na katolicku crkvu. Kad objavite karikaturu Muhameda u Oslobodjenju, umjesto sto dajete Dezulovicu otkaz za neku nebulozu tipa vrijedja osjecanja vjernika, onda cu povjerovati u to.

Sve satro sekularno a ne smijes pisnuti protiv islama. Sekularno znaci sloboda da kritikujes I da omalovazavas religiju.
Pa recimo us RS/Srbiji mozes da kritikujes koga hoces ali te poslije kao novinara placeni huligani prebiju a mozda I ubiju. Sekularno nema sta pogotovo sto ti huligani ni ne odgovaraju pred zakonom iako se zna ko su.

Ali su Srbi naslijedili nesto od svojih oceva Turaka a to je negacija genocida. Turci negiraju genocid nad Jermenima a Srbi negiraju genocid nad Bosnjacima. Kakav otac takav sin.
Ne znas ni sta znaci sekularno.

A ni po jada sto Turci negiraju, nego nastavljaju genocid dan danas nad Kurdima, pa onda finansiraju ISIL I istale teroriste u Siriji, pa prervaraju crkve u dzamije... lijepa kvalifikacija za EU
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#847 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

General War wrote: 13/09/2020 21:21
Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 21:12
General War wrote: 13/09/2020 20:53 :lol:

Sto se sastavili Bizmarci iz rasejanja da vaze o ekonomsko politickim konotacijama malog sengena...vec je Pompeo obavjestio raju sta i kako ce se raditi u Bosni na cevapima.
Dje si generale kuco Stara. Bas bi zelio da upitam tebe i VMxxx37 nesto sto me pravo zanima.

Uglavnom nas muslimane zovu fanaticima, fundamentalistima, religioznim fanaticima ... i tako dalje.

E ja imam pitanje o Srbskoj Pravoslavnoj vjeri.

Ti znas da su Turci vladali 500 godina? I oni su imali pravo prve bracne noci.

Sve sto su tvoji preci trebali uraditi da zaustave to pravo prve bracne noci je da reknu ... ja sam od sada musliman (nemoras vjerovati samo kazes)
Ali tokom 500 godina oni su se opirali da to kazu. Jeli to fanatizam? Ili je to bilo interesantno seksualno?
Zasto je vjera bila vaznija nego zenina (a bogami i Srbska) cast? Ne kontam. Sistematski cuck za 500 godina, generacijski. Hej covjece ... tvojim zilama tece turska krv a ti ih toliko mrzis.

Ja naginjem da je to bio fanaticizam. Sto jes jes vjera vam je snazna. Ja iskreno nemislim da bi ja na to pristao u ime vjere.
:lol: :-)
Nije bas tema, al kad vec pitas ovako direktno...razlika je u "kriti" ili ponositi se time...mada me zivo zaboli za tvoju malicioznu krizu identiteta, kroz gluposti koje navodis.
Niti jedno zlo nije dovjeka...nasladjivanje zla prema onima a kukati za svoje, govori o tvom karakteru, i upravo skolski primjer kako zlo je u svima, samo treba nesto da ga pokrene.
Pa naravno zlo je u svima samo treba da se probudi. Probudio si ga. Cestitam.
Ali mi nisi odgovorio na pitanje.
User avatar
escobar__
Posts: 8917
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#848 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

VMxxx37 wrote: 13/09/2020 18:57
spreca wrote: 13/09/2020 18:46
VMxxx37 wrote: 13/09/2020 17:04


Sta je tebi argument. Znaci Turska napadne Kipar otme im pola zemlje, I Kiprani su supci. Ali zato su Srbi genocidni u Bosni.Ti si samo apologeta islamizma cija je sustina da su muslimani uvijek zrtve a krscani genocidni. To nije argument, to je vjerski fanatizam.

I da, ako je tebi bitnije vjerovati u bajke iz 7 vijeka nego biti u EU onda ti nije mjesto u EU. Evropa nije samo ekonomija to je prosvjetljenje.
Bijeljina,Zvornik,Srebrenica ,Prijedor,opsada Sa je trajala duze od opsade Lenjigrada,Pola biH je pod okupacijom po ugledu na Kipar kako to ti navodis.Ovo se je sve desilo pod pravoslavnim fanatizmom ili nas je neko zavadio ?
Zato je bila stetna odluka Alije da se cijepa od Jugoslavije I neko blizak njemu je trebao da mu se suprotstavo. Zasto je narod dao podrsku autoru Islamske deklaracije da sprovodi svoje ideje preko lesja nevinih civila to treba da bude predmet socioloskog istrazivanja. Sve to ne abolira srpsku stranu koja je bila predvodjena genocidnom partijom. Ali postojale su 2 krive strane, ne jedna kako se danas predstavlja.
Pu!
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#849 Re: MALI Šengen

Post by General War »

Duka Dizel II wrote: 13/09/2020 21:11
Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 19:45

Mi sve nesto ocekujemo od nekog sa strane da "Investira". Sto bi oni investirali kod nas jer smo u sengenu?
Jeli mi to imamo infrastrukturu?
Jeli mi imamo brze vozove?

Mi cemo biti ti u toj zajednici koji ce se zaduzivati I kupovati proizvode koje drugi proizvode. Mi cemo biti ko Grcka u EU.
Zato što je veće tržište komparativna prednost u privlačenju investicija.

Naravno, treba ulagati i u infrastrukturu, auto-puteve, brze pruge...Nije bezveze u sklopu tog sporazuma što su Ameri izdejstvovali, predvidjena pruga i autoput do luke Drač u Albaniji.
Koridor 10 je već završen, auto-put od Soluna do srca EU, radi se i brza pruga na istom pravcu. Bugari kad završe svoju deonicu, biće i do Istanbula.

Dali će BiH ući u mini-šengen, je isto pitanje kao i da li će se iz svog pravca nakačiti na te kapitalne infrastrukturne projekte.

Može, a i ne mora. Ali na svoju štetu.

Ionako se BiH nalazi van svih ključnih evropskih pravaca.
A i prilično zaostaje na evropskom putu za svim zemljama u regionu. Nemate ni status kandidata.

Što se mene tiče, možete izadji i iz CEFTA. Uvedite carine, proizvodite domaće, kupujte domaće, napravite socijalističku plansku privredu.

Šta fali Belorusiji?
U nas je ekonomija politicko pitanje, mada mialim sto se tice EU da je to pitanje jasno i da prosirenja 99% sam siguran da ga nece biti. BiH je propustila sve vozove zahvaljujuci nezainteresovanim korumpiranim politicarima...ja ovaj etnonacionalizam osim na forumu u velikoj vecini iz vana niti ni vidim u stvarnom zivotu.
Mi smo se prepusteni stihiji, i povijamo se kako vjetar puse...sam se vise ni ne pretvaramo.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#850 Re: MALI Šengen

Post by General War »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 21:33
General War wrote: 13/09/2020 21:21
Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 21:12

Dje si generale kuco Stara. Bas bi zelio da upitam tebe i VMxxx37 nesto sto me pravo zanima.

Uglavnom nas muslimane zovu fanaticima, fundamentalistima, religioznim fanaticima ... i tako dalje.

E ja imam pitanje o Srbskoj Pravoslavnoj vjeri.

Ti znas da su Turci vladali 500 godina? I oni su imali pravo prve bracne noci.

Sve sto su tvoji preci trebali uraditi da zaustave to pravo prve bracne noci je da reknu ... ja sam od sada musliman (nemoras vjerovati samo kazes)
Ali tokom 500 godina oni su se opirali da to kazu. Jeli to fanatizam? Ili je to bilo interesantno seksualno?
Zasto je vjera bila vaznija nego zenina (a bogami i Srbska) cast? Ne kontam. Sistematski cuck za 500 godina, generacijski. Hej covjece ... tvojim zilama tece turska krv a ti ih toliko mrzis.

Ja naginjem da je to bio fanaticizam. Sto jes jes vjera vam je snazna. Ja iskreno nemislim da bi ja na to pristao u ime vjere.
:lol: :-)
Nije bas tema, al kad vec pitas ovako direktno...razlika je u "kriti" ili ponositi se time...mada me zivo zaboli za tvoju malicioznu krizu identiteta, kroz gluposti koje navodis.
Niti jedno zlo nije dovjeka...nasladjivanje zla prema onima a kukati za svoje, govori o tvom karakteru, i upravo skolski primjer kako zlo je u svima, samo treba nesto da ga pokrene.
Pa naravno zlo je u svima samo treba da se probudi. Probudio si ga. Cestitam.
Ali mi nisi odgovorio na pitanje.
Sve sam ti ja odgovorio, samo trebas skontat...to sto je tesko ti, nije do mene. :wink:
Locked