naspram 100 000 movih radnih mjesta prethodne vlasti, ovo jeste katastrofalnoOzimician wrote: ↑11/04/2025 10:05 Ponovo logika ako su ovi prethodni bili losi, mozemo i mi biti losi, sta nam fali?
To sto je prosla vlast bila uzasna, ne amnestira trenutnu vlast od pravljenja katastrofalnih poteza.
Evo sad kad imas crno na bijelo smanjenje broja radnih mjesta i rikverc zaposlenosti 1 god. (i to za samo 3 mjeseca) i dalje podrzavate takve odluke?
Mislim, jasno je da se ovih 8K radnih mjesta ne tice (direktno) ovih na budzetu, cak bih rekao da nije ovih budzetskih zaposljavanja bilo, statistika bi bila jos sumornija.
Ocekujem svakako da ce se na jesen situacija popraviti, inflacija ce uraditi svoje.
Nova Vlada FBiH 2023-2026
-
izvrsni direktor
- Posts: 14720
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8226 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8227 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Broj zaposlenih 2014: 443.000
Broj zaposlenih 2023: 537.000

Broj zaposlenih 2023: 537.000
- Ozimician
- Posts: 8133
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8228 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Pa realno, da li je bolje stvoriti 100k radnih mjesta ili izgubiti 8K ?izvrsni direktor wrote: ↑11/04/2025 14:55naspram 100 000 movih radnih mjesta prethodne vlasti, ovo jeste katastrofalnoOzimician wrote: ↑11/04/2025 10:05 Ponovo logika ako su ovi prethodni bili losi, mozemo i mi biti losi, sta nam fali?
To sto je prosla vlast bila uzasna, ne amnestira trenutnu vlast od pravljenja katastrofalnih poteza.
Evo sad kad imas crno na bijelo smanjenje broja radnih mjesta i rikverc zaposlenosti 1 god. (i to za samo 3 mjeseca) i dalje podrzavate takve odluke?
Mislim, jasno je da se ovih 8K radnih mjesta ne tice (direktno) ovih na budzetu, cak bih rekao da nije ovih budzetskih zaposljavanja bilo, statistika bi bila jos sumornija.
Ocekujem svakako da ce se na jesen situacija popraviti, inflacija ce uraditi svoje.
Da li je bolje da imaš na kontu 100 000 KM ili da si dužan 8000 KM ?
Ono, wtf logika.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#8229 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Godina Minimalna plata (KM neto)
2014 320 KM
2023 543 KM
2025 1000 KM
@Prpa.ba
2014 320 KM
2023 543 KM
2025 1000 KM
-
izvrsni direktor
- Posts: 14720
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8230 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ono, glup je ko ne vjeruje da je bakir stvorio 100 000 radnih mjestaOzimician wrote: ↑12/04/2025 14:40Pa realno, da li je bolje stvoriti 100k radnih mjesta ili izgubiti 8K ?izvrsni direktor wrote: ↑11/04/2025 14:55naspram 100 000 movih radnih mjesta prethodne vlasti, ovo jeste katastrofalnoOzimician wrote: ↑11/04/2025 10:05 Ponovo logika ako su ovi prethodni bili losi, mozemo i mi biti losi, sta nam fali?
To sto je prosla vlast bila uzasna, ne amnestira trenutnu vlast od pravljenja katastrofalnih poteza.
Evo sad kad imas crno na bijelo smanjenje broja radnih mjesta i rikverc zaposlenosti 1 god. (i to za samo 3 mjeseca) i dalje podrzavate takve odluke?
Mislim, jasno je da se ovih 8K radnih mjesta ne tice (direktno) ovih na budzetu, cak bih rekao da nije ovih budzetskih zaposljavanja bilo, statistika bi bila jos sumornija.
Ocekujem svakako da ce se na jesen situacija popraviti, inflacija ce uraditi svoje.
Da li je bolje da imaš na kontu 100 000 KM ili da si dužan 8000 KM ?
Ono, wtf logika.
- Ozimician
- Posts: 8133
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8231 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
To ti govoris, ne ja.izvrsni direktor wrote: ↑12/04/2025 14:58Ono, glup je ko ne vjeruje da je bakir stvorio 100 000 radnih mjestaOzimician wrote: ↑12/04/2025 14:40Pa realno, da li je bolje stvoriti 100k radnih mjesta ili izgubiti 8K ?izvrsni direktor wrote: ↑11/04/2025 14:55
naspram 100 000 movih radnih mjesta prethodne vlasti, ovo jeste katastrofalno
Da li je bolje da imaš na kontu 100 000 KM ili da si dužan 8000 KM ?
Ono, wtf logika.
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8232 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Broj zaposlenih 2014: 443.000izvrsni direktor wrote: ↑12/04/2025 14:58 Ono, glup je ko ne vjeruje da je bakir stvorio 100 000 radnih mjesta
Broj zaposlenih 2023: 537.000
-
Hakiz
- Posts: 48388
- Joined: 30/07/2015 20:01
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#8234 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
vlada idalje vodi sveti rat protiv privrednika.pljuste razne kazne,sve nebil placali za rs kazne.pa prvo sapun,a onda miris.prvo su trebali privredi obezbjedit bolje uslove.smanji namete,a poslje kaznjavaj.a ne obratno.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
- laserShow
- Posts: 4719
- Joined: 30/04/2022 22:10
- Grijem se na: nacionalizam
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#8237 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
mislis turci o svom trosku napravili prugu a ne vlada.
- laserShow
- Posts: 4719
- Joined: 30/04/2022 22:10
- Grijem se na: nacionalizam
#8238 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Prije nego ismijes vladu, kreni iz sebe. Mi smo produkt ovog sistema, mi ga odrzavamo i mi smo iskljucivi krivci.
Kada ismijavas neku i slicne budale, znaj da nakon neke dolazi neka kojeg mi biramo, mi odlucujemo minimum i slicno.
Do tada, onaj ko zagovara jedne ili druge jedino to radi jer ima direktne koristi od toga.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83435
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#8240 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
dao sam im glas,ali nisam mogao vjerovat da ce ovoliko biti nesposobni.laserShow wrote: ↑12/04/2025 18:44Prije nego ismijes vladu, kreni iz sebe. Mi smo produkt ovog sistema, mi ga odrzavamo i mi smo iskljucivi krivci.
Kada ismijavas neku i slicne budale, znaj da nakon neke dolazi neka kojeg mi biramo, mi odlucujemo minimum i slicno.
Do tada, onaj ko zagovara jedne ili druge jedino to radi jer ima direktne koristi od toga.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8241 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
tramvajska pruga (rekonstrukcija) i dalje najvece dostignuce glavnog grada i cijele drzave meni se cini.
- laserShow
- Posts: 4719
- Joined: 30/04/2022 22:10
- Grijem se na: nacionalizam
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8243 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
-
Hakiz
- Posts: 48388
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8244 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Obećanje ludom radovanje. Pomrijet ćemo čekajući. To, zapravo, i jeste plan.
Neće biti ni pred izbore. Rekao ministar, rekla vlada, preskupo.
Da, odron su. Jedni slijeva, dugi zdesna, ali odron.
- xoklix
- Posts: 3391
- Joined: 16/01/2018 16:07
#8245 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Jedna info koja je prošla ispod radara, već sam je pisao prije par stranica,ali nisam objasnio kako odoše pare iz FBiH.
Dakle, Fond za zaštitu okoliša FBiH počeo naplaćivati retroaktivno od 2022 god. uvoznicima automobila eko taksu u iznosu od 360 KM po toni. Neke firme otišle na Sud,a neke su proglasile stečaj. Uglavnom, trenutno sav uvoz automobila ide preko firmi iz manjeg entiteta i ovi što rade regularno i ovi što rade na crno.
Trenutno manji entitet i firme uzimaju kajmak i to po sljedećim cijenama:
-Carinsko posredovanje – 150.00 KM
-Granična prijava – 50.00 KM
-Republička administrativna taksa – 40.00 KM
-Homologacija – 222.22 KM + PDV 37.78 KM = 260.00 KM
-Taksa za homologaciju – 10.00 KM
-Terminal – 40.00 KM
+ 150 do 200 KM po vozilu provizija uvoznika iz RSa u daljoj prodaji firmi iz BiH.
Ne znam kako će ići raspodjela PDVa i carinskih dadžbina obzirom da ih na papiru ne uplaćuje firma iz FBiH nego iz RSa ,a de facto ih platila firma iz FBiH.
Dakle, Fond za zaštitu okoliša FBiH počeo naplaćivati retroaktivno od 2022 god. uvoznicima automobila eko taksu u iznosu od 360 KM po toni. Neke firme otišle na Sud,a neke su proglasile stečaj. Uglavnom, trenutno sav uvoz automobila ide preko firmi iz manjeg entiteta i ovi što rade regularno i ovi što rade na crno.
Trenutno manji entitet i firme uzimaju kajmak i to po sljedećim cijenama:
-Carinsko posredovanje – 150.00 KM
-Granična prijava – 50.00 KM
-Republička administrativna taksa – 40.00 KM
-Homologacija – 222.22 KM + PDV 37.78 KM = 260.00 KM
-Taksa za homologaciju – 10.00 KM
-Terminal – 40.00 KM
+ 150 do 200 KM po vozilu provizija uvoznika iz RSa u daljoj prodaji firmi iz BiH.
Ne znam kako će ići raspodjela PDVa i carinskih dadžbina obzirom da ih na papiru ne uplaćuje firma iz FBiH nego iz RSa ,a de facto ih platila firma iz FBiH.
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#8246 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
[quote=xoklix post_id=19846219 time=1744539839 user_id=366514]
Dakle, Fond za zaštitu okoliša FBiH počeo naplaćivati retroaktivno od 2022 god. uvoznicima automobila eko taksu u iznosu od 360 KM po toni.
[/quote]
I treba.
Ali su trebali odluku uskladiti sa RS , okolišni nameti moraju biti isti zbog zaštite okoliša.
Dakle, Fond za zaštitu okoliša FBiH počeo naplaćivati retroaktivno od 2022 god. uvoznicima automobila eko taksu u iznosu od 360 KM po toni.
[/quote]
I treba.
Ali su trebali odluku uskladiti sa RS , okolišni nameti moraju biti isti zbog zaštite okoliša.
- xoklix
- Posts: 3391
- Joined: 16/01/2018 16:07
#8247 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ništa ne bi bilo sporno da je usklađeno sa RS.teskeredzic_22 wrote: ↑13/04/2025 12:27I treba.
Ali su trebali odluku uskladiti sa RS , okolišni nameti moraju biti isti zbog zaštite okoliša.
Zaboravio sam napisati da ova taksa se također naplaćuje i na akumulatore,gume,ulja i maziva.
Edit: ovo je Fadil potpisao 2021,a Nikšić počeo primjenjivati od prošle godine.
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#8248 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Prvo, nije 360 KM po jednoj toni uvezenog vozila, nego 160 KM po toni.xoklix wrote: ↑13/04/2025 12:29Ništa ne bi bilo sporno da je usklađeno sa RS.teskeredzic_22 wrote: ↑13/04/2025 12:27I treba.
Ali su trebali odluku uskladiti sa RS , okolišni nameti moraju biti isti zbog zaštite okoliša.
Zaboravio sam napisati da ova taksa se također naplaćuje i na akumulatore,gume,ulja i maziva.
Edit: ovo je Fadil potpisao 2021,a Nikšić počeo primjenjivati od prošle godine.
Drugo, ta Uredba o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijima za obračun i način plaćanja naknada, objavljena je u Službenim novinama Federacije BiH od 28. jula 2021. godine, a efektivno se primjenjuje od početka 2022-e godine, što znaju svi koji se bave uvozom automobila i njihovih dijelova.
https://propisi.ks.gov.ba/sites/propisi ... otpada.pdf
Dakle, cijela priča nema nikakve veze sa aktuelnom Vladom Federacije BiH.
- xoklix
- Posts: 3391
- Joined: 16/01/2018 16:07
#8249 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Jeste, 160 KM po toni. Moja greška... Ali nema veze, mora se primjenjivati na cijeloj teritoriji BiH. Napisao sam posljedice gore i koju štetu imaju posrednici uvoza u FBiH(špediteri),a i budžet FBiH . 100% tako rade jer firme imaju višestruku uštedu,a uredba se počela primjenjivati od prošle godine. Bez obzira što uredba nije pisana rukom ove vlade ista se mogla povući. Ili primjenjuj u cijeloj državi ili nemoj nikako.Seawolf wrote: ↑13/04/2025 19:24Prvo, nije 360 KM po jednoj toni uvezenog vozila, nego 160 KM po toni.xoklix wrote: ↑13/04/2025 12:29Ništa ne bi bilo sporno da je usklađeno sa RS.teskeredzic_22 wrote: ↑13/04/2025 12:27
I treba.
Ali su trebali odluku uskladiti sa RS , okolišni nameti moraju biti isti zbog zaštite okoliša.
Zaboravio sam napisati da ova taksa se također naplaćuje i na akumulatore,gume,ulja i maziva.
Edit: ovo je Fadil potpisao 2021,a Nikšić počeo primjenjivati od prošle godine.
Drugo, ta Uredba o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijima za obračun i način plaćanja naknada, objavljena je u Službenim novinama Federacije BiH od 28. jula 2021. godine, a efektivno se primjenjuje od početka 2022-e godine, što znaju svi koji se bave uvozom automobila i njihovih dijelova.
https://propisi.ks.gov.ba/sites/propisi ... otpada.pdf
Dakle, cijela priča nema nikakve veze sa aktuelnom Vladom Federacije BiH.
-
biglebovski
- Posts: 3430
- Joined: 02/11/2005 16:43
#8250 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Kad već neće niko, da ja iskoristim priliku i čestitam Vladi Federacije isplate nagrada privrednicima koji kucaju prometa samo onoliko koliko je potrebno za troškove i ne prijavljuju nikakvu dobit. Hvala ti Vlado što nagrađuješ i stimulišeš te podržavaš i preporučuješ ovakav način poslovanja. Hvala ti Vlado na diskriminaciji ostalih, koji prijavljuju dobit i kucaju račune.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/vla ... /250414158
https://www.klix.ba/biznis/privreda/vla ... /250414158
