Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8226 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

BMX1977 wrote:
Dozer wrote:I mislim, a sto govoim vec mjesecima, da ce vrlo brzo mnoge banke to i usvojiti i krenuti s koristenjem. Ne zato sto vjeruju necemu, nego naprosto jer im je daleko jeftinije i neuporedivo brze koristiti xRapid i XRP za prenos flat-a sirom planete, nego se i dalje zajebavati sa SWIFT-om.
U roku od 2-4 godine mozemo ocekivati vece pomake. Drzim 110.000 xrp i kupit cu jos oko 30.000. Drzat cu do oko 10$ te onda prodati sve.

Ako sam nesto naucio je to da cim vidim da je seledci bullrun zavrsen; uzimam 20% kapitala i otvaram sell pozicije. Na padovima se najbrze zaradi. Rast se moze cekati i 2,3 godine a kada pada onda pada brzo i dramaticno. Tu se lova uzima.
Pojasni nam malo ovo "na padovima se najbrze zaradi" ako ti nije zahmetli. Kako sta gdje :mrgreen:
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8227 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

512MB wrote:
BMX1977 wrote:
Dozer wrote:I mislim, a sto govoim vec mjesecima, da ce vrlo brzo mnoge banke to i usvojiti i krenuti s koristenjem. Ne zato sto vjeruju necemu, nego naprosto jer im je daleko jeftinije i neuporedivo brze koristiti xRapid i XRP za prenos flat-a sirom planete, nego se i dalje zajebavati sa SWIFT-om.
U roku od 2-4 godine mozemo ocekivati vece pomake. Drzim 110.000 xrp i kupit cu jos oko 30.000. Drzat cu do oko 10$ te onda prodati sve.

Ako sam nesto naucio je to da cim vidim da je seledci bullrun zavrsen; uzimam 20% kapitala i otvaram sell pozicije. Na padovima se najbrze zaradi. Rast se moze cekati i 2,3 godine a kada pada onda pada brzo i dramaticno. Tu se lova uzima.
Pojasni nam malo ovo "na padovima se najbrze zaradi" ako ti nije zahmetli. Kako sta gdje :mrgreen:
Moze. Ionako nema guzve na poslu. :D
Za pouzdane analize moras pratiti monthly graph. Pored toga ja sto sam analiziram sa znanjem kojeg imam (tehnicka analiza) pratim i par mnogo vecih strucnjaka od mene na you tube. To su Tony Vays i Hyperwave. Njihova strategija je malo komplikovanija za objasniti ovdje u par recenica ali svodi se na to da se gleda monthly graph. Kada na mjesecnoj grafici vidite da je pad potvrdjen onda otvaramo sell pozicije. Znaci spekulisemo (ne drzimo fizicki ) ali spekulisemo na padu cijene. Kada bitcoin znaci padne sa 30.000 na 15.000 onda smo poduplali kapital na sell pozicijama. I taj kapital mozemo opet upumpati kada grafika krene ici horizontalno na mjesecnoj kupovinom BUY pozicija gdje spekulisemo na rast.
Last edited by BMX1977 on 13/09/2018 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8228 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Ja ovo bas nisam shvatio (a izgleda mi i kao google translate)...
Na koji nacin si poduplao bilo sta i bilo gdje ako na padu nisi dokupio?
Last edited by Dozer on 13/09/2018 15:10, edited 1 time in total.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8229 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

Dozer wrote:Ja ovo bas nisam shvatio...
Na koji nacin si poduplao bilo sta i bilo gdje ako na padu nisi dokupio?
Pa otvaras SELL pozicije. Na etoro-u mozes recimo kupiti bitcoin ili xrp. Ali mozes i otvoriti SELL pozicije. Kada otvoris SELL pozicje onda na padu berzi ZARADJUJES.
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8230 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Ah mislis to :D

Image
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8231 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

BMX1977 wrote:
Dozer wrote:Ja ovo bas nisam shvatio...
Na koji nacin si poduplao bilo sta i bilo gdje ako na padu nisi dokupio?
Pa otvaras SELL pozicije. Na etoro-u mozes recimo kupiti bitcoin ili xrp. Ali mozes i otvoriti SELL pozicije. Kada otvoris SELL pozicje onda na padu berzi ZARADJUJES.
Sta znaci otvoriti sell poziciju? :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8232 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Kako ba :D
Zato i napisah gore ono za infarkt i insiderske info... Sell pozicija je zadata vrijednost na kojoj prodajes, jel' tako?
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8233 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

512MB wrote:Ah mislis to :D

Image
Exactly. Dakle sledeci bullrun zatavaram 20% ili 15% negdje sto blize vrhu. I onda SELLIRAM kada padne. Krene horizontalno (Sada smo od prilike u toj fazi vjerovatno) onda opet kupujem itd. Ali sve to samo mozemo raditi na Monthly graph. Znaci svaki ciklus traje minimalno pola godine i pad i rast; inacer je nemoguce upratiti.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8234 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

512MB wrote:
BMX1977 wrote:
Dozer wrote:Ja ovo bas nisam shvatio...
Na koji nacin si poduplao bilo sta i bilo gdje ako na padu nisi dokupio?
Pa otvaras SELL pozicije. Na etoro-u mozes recimo kupiti bitcoin ili xrp. Ali mozes i otvoriti SELL pozicije. Kada otvoris SELL pozicje onda na padu berzi ZARADJUJES.
Sta znaci otvoriti sell poziciju? :mrgreen:
Sell pozicija znaci SHORTIRAS bitcoin ili xrp. Znas sta znaci going short i long? Znaci sada smo mi svi long na xrp recimo; nas troje. A sada ono pocne rasti i vidimo da oko 8 dolara pokazuje znakove pada. Onda zatvoris recimo 20% i ides sa tih 20% SHORT. To znaci da se kladis na pad. Ako pada ti zaradjujes ali ako i dalje nastavi rasti onda gubis.Zato i jeste rizicnije ali je zarada brza.
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8235 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Dakle, ako je recimo BTC trenutno 20k ja otvaram SELL na 19k, i tako dalje. I obrnuto, ako je otprilike na supportu ko sad na 6k tu otvaram BUY na 6.5k. Al to ja vidim kao osiguravanje kapitala, al ne "zarade". Kako se moze zaradit na tome jarane? :D
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8236 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

I ja to cekam da vidim...kako se tu zaradjuje...
Cak i grafikon pokazuje sell na skokovima, a ne na padovima, pa mi nije najjasnije kako se zaradjuje na padovima... Long ili short pozicije su stvar vremena.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8237 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

512MB wrote:Dakle, ako je recimo BTC trenutno 20k ja otvaram SELL na 19k, i tako dalje. I obrnuto, ako je otprilike na supportu ko sad na 6k tu otvaram BUY na 6.5k. Al to ja vidim kao osiguravanje kapitala, al ne "zarade". Kako se moze zaradit na tome jarane? :D
Pa imas 30.000 eura recimo. I otvoris SHORT ili SELL poziciju kada je bitcoin na 30.000 eura po jedinici. To znaci kladis se ne na rast nego na pad. Znaci ako bitcoin padne sa 30.000 na 15.000 ti si poduplao svoj kapital. No ako naraste sa 30.000 na 60.000 onda si izgubio sve.
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8238 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

:shock:

Dakle, ovako...
Imas 1000 BTC po jedinicnoj vrijednosti 6.000, sto znaci da vrijede ukupno 60.000$.
Postavio si Sell na .7000, i ako BTC skoci na 7.000 - ti si izgubio...? Logika...?
Last edited by Dozer on 13/09/2018 15:24, edited 1 time in total.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8239 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

Dozer wrote:I ja to cekam da vidim...kako se tu zaradjuje...
Cak i grafikon pokazuje sell na skokovima, a ne na padovima, pa mi nije najjasnije kako se zaradjuje na padovima... Long ili short pozicije su stvar vremena.
Long znaci kupiti. Going long znaci kupujes. Mi smo svi sada Long. Zasto se to tako zove; pa vjerovatno zato sto investitori kupuju za long term. Ali ako vidis da pocinje na tom putu prema 10$ / xrp da pada. Onda mozes znaci zaraditi i na padu. I to sam ja radio cesto na nafti recimo. To jeste mnogo rizicno ali je zarada mnogo brza. Zato moras biti dobro informisan.
Last edited by BMX1977 on 13/09/2018 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#8240 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Dozer wrote::shock:
Pa jel to isto kao na onoj iqoption stranici sto si ti koristio prosle godine?
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8241 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Jok. A ja sam i sad na IQO.

Meni se cini da on prica o Multiplier opciji, s tim da cak ni to nije ovo ovako kako on pise...
Last edited by Dozer on 13/09/2018 15:30, edited 1 time in total.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8242 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

ja sam na etoro i na kraken. Mada na kraken ne selliram nikada ali na etoro cu kada pocne padati nakon sledeceg bullruna.
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8243 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Ali...ne kontas... Ti neces prodavati na padu od inicijalno kupljene vrijednosti, nego na pocetku pada nakon skoka vrijednosti. To nije "zarada na padu", nego zarada na rastu jer si prodao nakon rasta i po visoj vrijednosti od kupovne.
Ovo kako ti pricas nema nikakve logike i smisla...

Cak i gornji graf za koji kazes "to je to" ti pokazuje upravo ovo sto ti govorim, a ne ono sto ti govoris.
Last edited by Dozer on 13/09/2018 15:34, edited 1 time in total.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#8244 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Dozer wrote:Jok. A ja sam i sad na IQO.

Meni se cini da on prica o Multiplier opciji, s tim da cak ni to nije ovo ovako kako on pise...
onda je nesto slicno victom pisao. Fazon kao kladjenje na kretanje cijena, s tim ako cijena ode previse u suprotnom smjeru od onog na koje si ti tipovao, odose i novci (ako se dobro sjecam victom-ovih objasnjenja)

PS. Izvini ali kako nema zarade na padu. Jeste prodajom xrp-a na vrhu zaradjuje na prethodno kupljeno stanje, ali nakon pada i ponovnim ulaganjem povecava volumen xrp, pa mu je i to zarada
Last edited by phillie on 13/09/2018 15:37, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8245 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Ja vas nista ne razumijem momcovi :lol:

Ispravite ako se varam, ali za te sve trejding karafeke trebas imat srece da ubodes turnover, a ako kojim slucajem ne ubodes onda si jebo macku mater.

Neka, moja taktika ce bit => buy&bag
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#8246 Re: Bitcoins

Post by phillie »

@pola gige
a tu si u pravu...il imas super srecu ili moras biti vise obavjesten od WS igraca :D

Ma neko je na dnevnoj bazi ovdje ganjao povecanje volumena xrp u odnosu na eth ovim nacinom :D
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#8247 Re: Bitcoins

Post by BMX1977 »

Dozer wrote:Ali...ne kontas... Ti neces prodavati na padu od inicijalno kupljene vrijednosti, nego na pocetku pada nakon skoka vrijednosti. To nije "zarada na padu", nego zarada na rastu jer si prodao nakon rasta i po visoj vrijednosti od kupovne.
Ovo kako ti pricas nema nikakve logike i smisla...

Cak i gornji graf za koji kazes "to je to" ti pokazuje upravo ovo sto ti govorim, a ne ono sto ti govoris.
Ma nisam ja gledao onda detalnjo taj graph. Da ti prodajes na pocetku pada ti otvaras SHORT/ SELL poziciju. To znaci da kada pada ti zaradjujes. Zaradjujes znaci na padu a na rastu gubis.

U prevodu to znaci da ja drzim svakako 80% svojeg kapitala u BUY/LONG pozicijama. Znaci od 110.000 xrp i 60 ethera svakako ne diram 90.000 nikada to ce tu ostati dok ne dotakne 10 dolara pa makar trajalo i 10 godina. Ali kada dodje do 6 i vidim da ide prema dole na MONTHLY graph onda prodajem 20.000 x 6 = 120.000 eura. I sa tim parama otvaram 120.000/ 6 = 20.000 jedinica u short. Znaci sa 20.000 jedinca sada zaradjujem ako grafika krene prema dole a sa ostalih 90.000 zaradjujem ako nastavi naglo prema gore. Za nadati je se znaci da mi je procjena dobra i da detektujem taj vrh i da uzmem profit na padu gdje opet sa svim parama otvaram LONG poziciju ponovo.
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8248 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Multiplier je upravo to. Imas opcije, kako gdje, od 1x do 10x, i to je klasicna kocka, ali uvijek na vise, odnosno ako si se npr. kladio da ce vrijednost necega skociti i ulozio si recimo 100$ i odabrao multiplier 5x, to znaci da ces na skok vrijednosti od 1% zaraditi 5$ (5 x 1$).
Ali, ako vrijednost padne za 1%, to znaci da ces izgubiti 5$.
Ako skoci za 10%, dobar si 50$ (5x10), a isto tako si los toliko ako toliko padne. Jednostavan je princip. I vrlo rizican. Ja se vise volim igrati na sitno, 1 do 5$, na opcijama.
User avatar
Dozer
Posts: 32998
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8249 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

phillie wrote:@pola gige
a tu si u pravu...il imas super srecu ili moras biti vise obavjesten od WS igraca :D

Ma neko je na dnevnoj bazi ovdje ganjao povecanje volumena xrp u odnosu na eth ovim nacinom :D
Ja sam. I, vjerovao ili ne, sa 150 startnih sad sam na 310. Bez ijedne dodatno ulozene marke/dolara. I sad cekam da se ovo malo smiri, pa cemo dalje. Sitno je ovo, naravno, ali zato i sluzi - za zabavljanje.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#8250 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Nego da ponovo upitam: Ima li iko lijepe rijeci za MNX ? :D
Post Reply