Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#8176 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Concord »

P308 wrote:
bit101 wrote: Zar nije bio govor, neko je spominjao na forumu, da je skoro kompletna ova dionica do vojničkog rijesena što se tiče imovinsko-pravnih odnosa i eksproprijacije? U članku piše da ipak ništa od toga nije riješeno?
Neko je cak napisao da se ne treba puno toga ni rusiti a citajuci clanak sam stekao dojam da se treba rusiti mnogo toga.
Dovoljno je da se jednom odvozis od Bosmala do Dzamije Kralja Fahda (ili cak da pogledas slike sa clanka) da vidis da nece biti nimalo lagano ondje provuci 4 trake. Bice rusenja i to finog.
I ja se sjecam da je neko pisao na temi da je rijesena ekspropijacija na ovoj trasi.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8177 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by dadoka84 »

Od džamije do merkatora u c fazi mozda jednu kucu skloniti a mozda ni to. To je kilometar čist.

Na krajeve staviti kružne tokove, fizički razdvojiti trake i samim tim zabraniti lijevo skretanje.

Na ostatku imaju 2-3 suženja ali su uglavnom radi niskih objekata tipa barake sa dva stana. To je uglavnom sa južne strane ceste. Na aneksu je nešto kompleksnija situacija. Možda ukloniti kuće sa sjeverne strane jer je ondje svakako klizište.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#8178 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by riko-ga »

dadoka84 wrote:Od džamije do merkatora u c fazi mozda jednu kucu skloniti a mozda ni to. To je kilometar čist.

Na krajeve staviti kružne tokove, fizički razdvojiti trake i samim tim zabraniti lijevo skretanje.

Na ostatku imaju 2-3 suženja ali su uglavnom radi niskih objekata tipa barake sa dva stana. To je uglavnom sa južne strane ceste. Na aneksu je nešto kompleksnija situacija. Možda ukloniti kuće sa sjeverne strane jer je ondje svakako klizište.
A ti bi transvezalu na kliziste umjesto kuca.Ja taj dio prolazim svakodnevno.I po meni onaj potporni preko puta Bosmala je najkriticni.Govorim laicki.Odatle lijeva strana je jedina mogucnost za prosirenje do semafora na Anexsu.Iza je cisto do ulaza u Sud.Tu imas kuce i na lijevoj i na desnoj strani.Pa sve tako do Svrakina.Od Merkatora je ponovo cisto.Ako nisu nista do sad otkupljivali nece to ni za deset godina krenuti.
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#8179 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by The BEN10 »

Da makar hoće sanirati tu dionicu, rupa na rupi čovječe. A čitava Dobrinja je koristi.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8180 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by dadoka84 »

Samim tim što bi sklonio kuće uradio bi dosta posla uz stabilizaciju terena. Dugo sam stanovao u zgradi ispod tog klizišta i gledao kako se podriva.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#8181 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

Concord wrote:
P308 wrote:
bit101 wrote: Zar nije bio govor, neko je spominjao na forumu, da je skoro kompletna ova dionica do vojničkog rijesena što se tiče imovinsko-pravnih odnosa i eksproprijacije? U članku piše da ipak ništa od toga nije riješeno?
Neko je cak napisao da se ne treba puno toga ni rusiti a citajuci clanak sam stekao dojam da se treba rusiti mnogo toga.
Dovoljno je da se jednom odvozis od Bosmala do Dzamije Kralja Fahda (ili cak da pogledas slike sa clanka) da vidis da nece biti nimalo lagano ondje provuci 4 trake. Bice rusenja i to finog.
I ja se sjecam da je neko pisao na temi da je rijesena ekspropijacija na ovoj trasi.
Ja sam pisao nesto o tome, al nisam napisao da je eksproprijacija rijesena, nego da je povoljna situacija u dobrom dijelu trase, tj. da su parcele u javnom vlasnistvu.

Ovaj clanak na klixu zvuci i izgleda kao narucen od strane vladajucih, u smislu da se stanje ocrni, zbog mozda alibija, iako nije tako. Da je novinar odvojio samo 10 minuta, evo kao sto sam ja, mogao je vidjeti da situacija nije toliko strasna.


Potez do Bosmala do V transferzale je cist. Dakle, tu se odmah moze poceti graditi. Taj dio je bitan ne zbog juzne trans nego zbog sastava sa V transferzalom koja bi se dole vezala za Bosmal most i Cengic Vilu i uveliko bi rasteretila Hrasno i KT. Pretpostavljam da čekaju da rijese oko V trasnverzale, mada sam mislio da je to rijeseno, pa da se to napravi u komadu.

Potez Bosmal - Aneks je kritican. I tu ce biti problema. Ali boze moj, ljudi tu imaju imovinu, platiti i rijesiti to. Cesta mora proci, i mislim da je vecina ljudi tu toga svjesna.

Aneks - Sud BiH - rasrsknice prije Švrakinog - Urar (ima ona kucica gdje onaj čiko što popravlja satove) čista situacija.

Švrakino dalje je kritično. Nekoliko parcela je otkupljeno, ali slabo. Biće problema. Sve do Merktarora.

Od Merkatora do Saraj polja je sve čisto. Ako nekoga buni dio oko pumpe, južna ne prolazi u tom pravcu nego malo pored i ide pravo na onu kuću poređ džamije koja će se rušiti i čija je eksproprijacija završena. Dakle, taj dio od Merkatora skroz do Vojničkog je čisto.

Boldirana trasa, sve parcele su ili u vlasnistvu opstine ili kantona. E sad, koliko ja vidim i možda tu ovi iz opstine i kantona rade, neke parcele su npr u vlasnistvu opstine, neke su u vlasnistvu kantona, neke su od kantonalnog stambenog fonda, pa mozda tu ima posla.

Ali evo, meni kao laiku ovo ne izgleda bas tako crna situacija. Sad sam na brzinu izmjerio od nekih 2700m koliki je ovaj dio juzne od Bosmala do Kralj fahd, nekih 800-900m je problematicno. Dakle, nekih 65-70% trase je cisto. Jbg meni to nije toliko strasno, narocito jer se mogu raditi dionice od po 1km bez problema.

Tako da ne znam evo sta je problem da se krene na prosirivanju od Kralj Fahd do Merkatora? Moze se krenuti sa ovim dijelom do Bosmala. A ovo unutra raditi na tome. Barem da zavrse ono sto se moze zavrsiti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8182 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Južna longitudinala je žrtva prve transferzale. Možda i zaslužno kada se ovoliko mrcvarila. Ja ne znam kako može da ima, ali para nema za prvu transferzalu i ozbiljne radove na južnoj. Kada se konačno zakopala prva, i uglavila djelimično na budžet Federacije, šanse da ima para i za južnu simultano ja ne vidim.

Tako, da ako u slijedećih 4 godine riješe famoznu zgadu na južnoj, te naprave spoj sa V transferzalom na južnoj - uspjeh.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#8183 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Ama ako nisu bili u stanju za sve ove godine rjesiti te kucice i barake, i onu zgradicu na Grbavici, kako ocekivati nesto od toga?
User avatar
Logovan
Posts: 102721
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8184 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

Dobrinja: Zaštita od buke uskoro će biti postavljena na A Transverzali
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ali/339190
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8185 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mayab »

Concord wrote:
P308 wrote:
bit101 wrote: Zar nije bio govor, neko je spominjao na forumu, da je skoro kompletna ova dionica do vojničkog rijesena što se tiče imovinsko-pravnih odnosa i eksproprijacije? U članku piše da ipak ništa od toga nije riješeno?
Neko je cak napisao da se ne treba puno toga ni rusiti a citajuci clanak sam stekao dojam da se treba rusiti mnogo toga.
Dovoljno je da se jednom odvozis od Bosmala do Dzamije Kralja Fahda (ili cak da pogledas slike sa clanka) da vidis da nece biti nimalo lagano ondje provuci 4 trake. Bice rusenja i to finog.
I ja se sjecam da je neko pisao na temi da je rijesena ekspropijacija na ovoj trasi.
Meni , naprotiv, situacija ne izgleda tako, na vecini trase su objekti sklonjeni u stranu, tacno se moze "vidjeti" nekada davno planirane jos dvije trake, tako da je većina objekata građena dalje od postojece ceste, ima dvije tri niske kućice, koje iskaču,a vjerovatno je vlasnicima jasno da su privremenog karaktera! Evo ja sam onako grubo iscrtao ove slike, ove kucice sa zelenim zvjezdicama su mozda pomenuti problem

Image
Image
Image
User avatar
sime_cipol
Posts: 23389
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8186 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by sime_cipol »

Koliko ja znam, sve one kucice od Suda do Mercatora su opstinske i da su privremenog karaktera. Problem mogu biti kuce od Bosmala do Suda i to je to. Rekao bih da je 80-90% situacija na trasi cista. Otkud ovakav clanak na Klixu gdje se ljudi pripremaju da od ovoga nema haman nista, ne znam.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1028
Joined: 13/10/2006 17:30

#8187 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

Juznu treba odradjivati od transverzale do transverzale i na svakoj raskrsnici sa transverzalom postaviti kruzni tok, a u tom dijelu ukinuti semafore i napraviti fizicku barijeru izmedju smjerova, tako da se moze skretati samo desno.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8188 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by dadoka84 »

DrugaGimnazija wrote:Juznu treba odradjivati od transverzale do transverzale i na svakoj raskrsnici sa transverzalom postaviti kruzni tok, a u tom dijelu ukinuti semafore i napraviti fizicku barijeru izmedju smjerova, tako da se moze skretati samo desno.
Isto uraditi i na kurta schorka do aerodroma i granice sa rs. samo tako se moze malo reda uvesti.
Čak i da se uradi od dzamije do merkatora bilo bi bolje. ubise one auto skole majko moja. voze po 25 na sat uz ono brdo... a ne mozes je zaobici, da je 2+2 druga bi prica bila.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18744
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#8189 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by problemnatravunu »

DrugaGimnazija wrote:Juznu treba odradjivati od transverzale do transverzale i na svakoj raskrsnici sa transverzalom postaviti kruzni tok, a u tom dijelu ukinuti semafore i napraviti fizicku barijeru izmedju smjerova, tako da se moze skretati samo desno.
Ideja je odlična,
a u krajnjoj liniji , svako rjesenje bi bilo neuporedivo bolje od sadasnjeg stanja, jer cesta je uska, devastirana, bez izlivnih traka za skretanja, sto strasno usporava protok....
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8190 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

sime_cipol wrote:Koliko ja znam, sve one kucice od Suda do Mercatora su opstinske i da su privremenog karaktera. Problem mogu biti kuce od Bosmala do Suda i to je to. Rekao bih da je 80-90% situacija na trasi cista. Otkud ovakav clanak na Klixu gdje se ljudi pripremaju da od ovoga nema haman nista, ne znam.
To je otkupljeno, ima jos problematican potporni zid koji drzi ulicu iznad kod bosmala

A eno u Svrakinu kod Avanti autodijelova frajer izbacio betonski portal na cestu, bukvalno 60cm od ivicnjaka, 4m u visinu... ha ja, sve po zakonu :mrgreen:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18744
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#8191 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by problemnatravunu »

Bageri to brzo i lako srede, samo dobra volja i pare....
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8192 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

problemnatravunu wrote:Bageri to brzo i lako srede, samo dobra volja i pare....
Sredit ce oni potporni ali kuda cestu provuci, jer od kuca iznad nema kuda... a dole je bosmal
El_comadante
Posts: 9042
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#8193 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

riko-ga wrote:
dadoka84 wrote:Od džamije do merkatora u c fazi mozda jednu kucu skloniti a mozda ni to. To je kilometar čist.

Na krajeve staviti kružne tokove, fizički razdvojiti trake i samim tim zabraniti lijevo skretanje.

Na ostatku imaju 2-3 suženja ali su uglavnom radi niskih objekata tipa barake sa dva stana. To je uglavnom sa južne strane ceste. Na aneksu je nešto kompleksnija situacija. Možda ukloniti kuće sa sjeverne strane jer je ondje svakako klizište.
A ti bi transvezalu na kliziste umjesto kuca.Ja taj dio prolazim svakodnevno.I po meni onaj potporni preko puta Bosmala je najkriticni.Govorim laicki.Odatle lijeva strana je jedina mogucnost za prosirenje do semafora na Anexsu.Iza je cisto do ulaza u Sud.Tu imas kuce i na lijevoj i na desnoj strani.Pa sve tako do Svrakina.Od Merkatora je ponovo cisto.Ako nisu nista do sad otkupljivali nece to ni za deset godina krenuti.
kod bosmala klizište, pa onda odmah u nastavku treba par objekata srušiti i onda mosta praviti novi prije suda, dakle do suda ima mnogo posla
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8194 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Cestogradnja u Sarajevu - gdje je zapelo?
Image

Nakon skoro četiri decenije, u januaru ove godine počela je gradnja prve transferzale u Sarajevu čija izradnja će koštati preko 300 miliona maraka. I dio južne longitudinale je izgrađen, ali za nastavak se čeka, zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i eksproprijacije. Sve to se trebalo davno rješavati smatraju stručnjaci, a nadležni optimistično najavljuju završetke radova i rasterećenje gustog gradskog prometa.

Ideja o modernoj gradskoj sarajevskoj autocesti od prije 40 godina, počela je sa gradnjom početkom ove godine. Prva transferzala kreće od Zagrebačke ulice preko Miljacke, zatim ide između dva muzeja, onda pored Američke ambasade, zatim Željezničke stanice onda kroz tunel na Ciglane, put dalje vodi pored Bosnalijeka do stambenih zgrada u naselju Šip iza kojeg će se graditi tunel do Vogošće, a ruta ove dionice završava na kružnom toku Jošanica koji je u izgradnji.

U mjestu Šip nedaleko od Sarajeva u toku je izgradnja jedne dionice prve transferzale. Ta dionica iznosiće 1.245 metara a koštaće 12,7 miliona maraka. Procjene za završetak ove dionice su prije marta 2020. godine, dok stručnjaci smatraju da će za to trebati mnogo više vremena

Iza naselja Šip trenutno je jedan dio aktivne gradnje prve transferzale koja će koštati preko 300 miliona maraka. Iz Direkcije za puteve KS navode procjenu koliko bi mogla trajati gradnja cjelokupne transferzale.

"Sve gotovo od Grbavice do kružnog toka? Realno bi bilo pet godina kad bio se riješili imovinsko pravni odnosi na vrijeme. U narednih mjesec dana će biti objavljena pretkvalifikacija za tunel, tako da bi do kraja godine trebali početi, ito kao i prošle godine kad smo i ovo počinjali prije zime da imamo izvođača da na ljeto krenemo sa radovima", izjavio je Selmir Kovač, direktor Direkcije za puteve KS.

Sa radovima se ne može nastaviti na nekim dijelovima južne longitudinali, zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa, čiji rješenje je na pomolu tvrde iz Zavoda za planiranje KS. Dodaju da imaju plan za nastavak i da su skoro riješili urbanisitčke i građevinske dozvole, te da su podnijeli zahtjeve gdje su stvari kako kaži čiste. U Zavodu planiraju da južnu longitudinalu pored Bosmalove nebodera spuste na glavnu saobraćajnicu i onda će se preko raskrnice na Čengić Vili kako navode kopčati sa gradskim autoputem preko planirane saobraćajnice koja treba da se radi. Međutim za dalje još uvijek nema plana.

"A dalje od tog lokaliteta mi nažalost nemamo nikakav nalog ni od koga. Niti znamo šta se radi da li se radi. Ima li projektna dokumentacija, šta treba da otkupljujemo, gdje je trasa, znači mi ne znamo. Niti nas ko informiše iz Općine Novi Grad, da li će biti izmjene plana, zbog čega se radi izmjena plana", kazao je Mirza Hulusić direktor Zavoda za izgradnju KS.

A prije mnogo vremena su se morali rješavati i imovinsko pravni odnosi te spriječiti bespravna gradnja na dionici prve transferzale što nije urađeno smatra profesor Munir Jahić. Dodaje da mnogi stručnjaci u planerskom dijelu cestovne infrastrukture smatraju da je napravljeno mnogo promašaja koji su realizovani i to otežava cestovnu infrastrukturu.

"Pošto se Sarajevo i šire područje nalazi u trusnom dijelu, ako bi bio neki jači zemljotres, mi defaktno ne bi mogli ništa ni evakuisati ili da se nešto dobaci zbog stanja u prometu kakvo je sada, odnosno u cestovnoj saobraćajnoj infrastrukturi", kazao je Jahić.

Dok nadležne institucije optimistično smanjuju prvobitno donešene rokove za završetak cestovne infrastrukture, stručnjaci smatraju da će to mnogo duže trajati. Jedan od glavnih problema je eksproprijacija, a iz Zavoda za izgradnju KS objašnjavaju da sve to zavisi od opštinskih institucija koja su zadužene za te poslove. Do tada ostaje saobraćajni problem glavnog grada BiH u čijem širem dijelu živi pola miliona stanovnika sa 160 hiljada automobila.
Akta
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#8195 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

sime_cipol wrote:Koliko ja znam, sve one kucice od Suda do Mercatora su opstinske i da su privremenog karaktera. Problem mogu biti kuce od Bosmala do Suda i to je to. Rekao bih da je 80-90% situacija na trasi cista. Otkud ovakav clanak na Klixu gdje se ljudi pripremaju da od ovoga nema haman nista, ne znam.
Pa nije bas tako. Barem ne prema podacima na katastar.ba. Dosta tih kuca stoji da je u privatnom vlasnistvu. Nesto ima da je u opstinskom. Sto je najgore ne mozes od tih kuca u Svrakinom uzeti samo komad dvorista i reci to je to. Jer ljudi onda nece imati nikakav pristup svojoj kuci, a u pitanju su dakle legalno izgrađene kuće, kojima moraš obezbjediti pristup. Tako da te kuće tu ne mogu ostati, u protivnom bi onda južna long tu imala jedno 50 priključaka.

Tako da taj dio ja ne znam kako će i da li će uopšte u dogledno vrijeme riješiti. Jer to će se sve morati otkupiti. Jedino eto to što sad govore da mijenjaju projekat, mada realno ne može se tu nešto previše promjeniti i optimizirati.

Zbog toga bi trebalo da se odradi ono što može. Jer bolje je da imamo neurađeno 1,5km nego 3,5km. Svaki metar je bitan. Pogotovo rasrksnice.


Uglavnom oni bi sutra - da hoce, mogli odraditi dio od Kralj Fahd do Merkatora. To je fin potez a koji uopste ne zahtjeva previse. Ne znam sta je tu od instalacija, ali fakticki cestu treba samo prosiriti i srusiti jednu kucu (koja je otkupljena). Nema ni klizista ni nicega da se sanira. Kazem, jedino mogu instalacije biti problem, kanalizacije i to - sto uvijek i jeste problem, ili se barem na to uvijek vade izvodjaci radova za kasnjenje. Tu bi dobili spoj na IX transverzalu, za koji ne znam sta je planirano, a li ozbirom da su vec krenuli sa kruznim tokovima, tu bi takodjer mogao jedan veliki KT koji bi olaksao saobracaj. / Duzina cca 1km

Naravno ovaj dio od KT Hrasno do Bosmala, tj. do V trasnverzale, da se uradi. / duzina 280m

Čak bi se mogao uraditi i ovaj jedan dio "unutra", pa sta ima veze sto se ne bi nastavljao na postojecu cestu 2+2. Nastavice se nekad. A to je dio od Aneksa, praone do stanice trole poslije Suda. /Nekih 400- 500m.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8196 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by P308 »

Tako je. U fazama bi svakako radili i da je sve cisto. Daj Boze da u narednih 5 godina uopce pocnu s radovima.
Kad bi u narednih 5 godina dobili kompletnu Juznu longitudinalu, Prvu transverzalu i kad bi se potrudili da zavrse i Sjevernu + Dzemala Bijedica 2+2 a do tada ce se zavrsiti i IX. Koliko bi to samo pomoglo gradu.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#8197 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Trzisna vrijednost kuce prekoputa x kvadratura + xy milja za dusevnu bol i mrs ili ta procjenjena vrijednost da se nadje alternativa, ima novogradnje, sve bi se dalo rjesiti

Jer pogledajte te objekte, vecina ih je u katastrofalnom stanju, ne vidim razlog zasto i vlasnicima ne bi bilo u interesu da predju na novo mjesto
A tebi kad jedna budala peavi problem za stotine hiljada stanovnika..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8198 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

JavierBosnia wrote:Trzisna vrijednost kuce prekoputa x kvadratura + xy milja za dusevnu bol i mrs ili ta procjenjena vrijednost da se nadje alternativa, ima novogradnje, sve bi se dalo rjesiti

Jer pogledajte te objekte, vecina ih je u katastrofalnom stanju, ne vidim razlog zasto i vlasnicima ne bi bilo u interesu da predju na novo mjesto
A tebi kad jedna budala peavi problem za stotine hiljada stanovnika..
neces nikad ni vidjeti razlog,jer je nevidljiv i krije se u lobanjama...
ako si citao clanak o onoj stracari iza papagajke,opstina nasla smjestaj u kojem se ne moras svaki dan nadati da ce ti se krov srusit na glavu ,al jok ,bolje je u stracari u kojoj cak i nema stanarsko pravo....takve treba utovarivacem zajedno sa stvarima natovariti na fapa 13 i iskipat na smetljiste u smiljevicima .
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#8199 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by JavierBosnia »

Ma gledao sam, kao rodila se tu, tu ce i umrijeti
E jakog ti znacenja.. haj da je sredjen prostor pa bih i rekao, al umjesto da si zimi na toplom i uredjenom ti glumis nesto

Tako moguce i na aneksu, neko haj ima dijete pa zbog skole i slicno, ali sigurno se ima nesto i u okolini naci..

Ponudis im prvu ponudu procjenjena vrijednost + naknada, ako ne prihvate ukidas naknadu i to je to
Jedan odbije pa ga istjeras, drugi ce prihvacati sve
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#8200 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by seoBIH »

Ja nikad ne bih prihvatio ponudu koja nije barem tri puta veca od realne. Neću da idem s tog mjesta gdje sam čitav život. To se (skoro) ne može platiti.
Post Reply