Black swan wrote:sadeov stil je truba za današnje doba
Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- kala
- Posts: 96
- Joined: 30/11/2008 00:28
#8151 Re: Šta trenutno čitate?
-
Toni77Luks
- Posts: 4
- Joined: 29/07/2014 03:50
#8152 Re: Šta trenutno čitate?
Zdravo svima
Zdravo Kala
Ja sam tkz "frankofon" (posto sam rodjen i zivim u inostranstvo, u jednoj zemlji gdje se govori francuski jezik - i zatim molim svima, da izvinite za greske jer neznam bas dobro bosanski) i citao sam oba Foucault i Sade (na francuskom jezikom, naravno). Ne bi klasirao Foucault-a kao "klasican". Razumio sam te ali mislim da je ipak Foucault bio veliki humanist, a i dobar filozof, i bio je i vizionar i mnogo se borio 60ih godina (a i kasnje) protiv autoritarizam i za slobodu, narocito u maju 68 gdje se je licno pokazao kao podrzak omladini koja je demonstrirala po ulicama u Francuskoj (zbog poznati razlozi).
Nasuprotu mislim (to je moje licno misljenje i naravno ne kazem da je to apsolutno) da je Sade bio veliki izopacen, odvratan i psihicko bolestan covjek.
Naravno imao je svoj stil pisanje, ali sadrzaj svojih knjiga nije bio ne nivou svojih kapaciteta za pisanje.
Eto sta mislim. Izvini ako sam te uvrijedio nije mi to bilo u smislu
Zivio/zivjela !
Zdravo Kala
Ja sam tkz "frankofon" (posto sam rodjen i zivim u inostranstvo, u jednoj zemlji gdje se govori francuski jezik - i zatim molim svima, da izvinite za greske jer neznam bas dobro bosanski) i citao sam oba Foucault i Sade (na francuskom jezikom, naravno). Ne bi klasirao Foucault-a kao "klasican". Razumio sam te ali mislim da je ipak Foucault bio veliki humanist, a i dobar filozof, i bio je i vizionar i mnogo se borio 60ih godina (a i kasnje) protiv autoritarizam i za slobodu, narocito u maju 68 gdje se je licno pokazao kao podrzak omladini koja je demonstrirala po ulicama u Francuskoj (zbog poznati razlozi).
Nasuprotu mislim (to je moje licno misljenje i naravno ne kazem da je to apsolutno) da je Sade bio veliki izopacen, odvratan i psihicko bolestan covjek.
Naravno imao je svoj stil pisanje, ali sadrzaj svojih knjiga nije bio ne nivou svojih kapaciteta za pisanje.
Eto sta mislim. Izvini ako sam te uvrijedio nije mi to bilo u smislu
Zivio/zivjela !
-
Toni77Luks
- Posts: 4
- Joined: 29/07/2014 03:50
#8153 Re: Šta trenutno čitate?
A ja, i da ne zaboravim : trenutno citam Maxime Chattam (francuski romanopisac), pa i Velibor Colic, pa i trenutno jedan magican roman "Otac Goriot" od Honoré de Balzac (Honore de Balzak).
Eto sve. Priatno i budite svi sretni
Eto sve. Priatno i budite svi sretni
- Mračajski proto
- Posts: 7292
- Joined: 03/04/2012 12:06
#8154 Re: Irfan Horozović :: William Shakespeare u Dar es Saalamu
Romanija wrote:
- Digla_da_kreci
- Posts: 6864
- Joined: 01/05/2010 19:03
#8155 Re: Šta trenutno čitate?
Procitala Osmi povjerenik - Renato Baretic
Dopala mi se knjiga, zabavna sa ironicnim prizvukom. Voljela bih i predstavu pogledati ukoliko budem u prilici.

Na redu je 2666 by Roberto Bolano, jedva cekam


Dopala mi se knjiga, zabavna sa ironicnim prizvukom. Voljela bih i predstavu pogledati ukoliko budem u prilici.

Na redu je 2666 by Roberto Bolano, jedva cekam

Dobro dosao!Toni77Luks wrote:Zdravo svima
-
Toni77Luks
- Posts: 4
- Joined: 29/07/2014 03:50
#8156 Re: Šta trenutno čitate?
Hvala, "Digla_da_kreci"
Probacu ih procitati
Nadam se da cu razumjeti sce
Probacu ih procitati
Nadam se da cu razumjeti sce
- jon_jovi
- Posts: 2134
- Joined: 26/01/2012 11:53
- Location: Narodni Posmatrac
#8157 Re: Šta trenutno čitate?
Enver Hoxha - The Superpowers




Last edited by jon_jovi on 03/08/2014 09:01, edited 1 time in total.
- aux
- Posts: 939
- Joined: 25/04/2011 21:30
#8158 Re: Šta trenutno čitate?
Samo da javim da sam jucer posjetio biblioteku i na moje veliko iznenađenje nasao 50 nijansi siva koju sam dugo trazio,naravno podrazumjeva se da sam je odmah iznajmio i poceo citati....malo su me vasi negativni komentari iznenadili ali me ipak nisu pokolebali pa da je krenem i citati i dosad sam zadovoljan knjigom,tek sam na pocetku pa ne znam kako ce se sve to razviti ali dosad je poprilicno zanimljiva.
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8159 Re: Šta trenutno čitate?
kala wrote:Black swan wrote:sadeov stil je truba za današnje dobaDa, istina. Ali, ja ne bih znala preporučiti nešto što bi zadovoljilo današnje potrebe čitalaca.
Meni je Sade interesantan zbog iskoraka koji je napravio svojim knjigama na području seksualnosti. Jasno mi je na koji stil misliš kada kažeš da je truba, ja ću prokomentarisati njegov stil pisanja koji je neuporediv sa stilom bestsellera gdje je sve svedeno isključivo na događajnost. Ono što sam još čitala na temu erotike su knjige Henri Millera (na prošlom sajmu sam ugrabila za 3KM "Svijet seksa", divna ispovijest), knjige Anais Nin, Erice Jong, Eve Ensler... Čitala se i Foucaultova "Historija seksualnosti"... Valjda su to moje preporuke, previše klasično, zar ne.
http://www.ffadultsonly.com/most-popular/
evo pa nek čitaju porno romane
-
ANAKIN
- Posts: 169
- Joined: 09/12/2011 22:57
#8160 Re: Šta trenutno čitate?
pročitao sam Crnu knjigu od Lorensa Darela... kakvo štivo, i koja snaga pera
-
Beavis
- Posts: 677
- Joined: 28/05/2010 19:43
- Location: SA-DBR
#8161 Re: Šta trenutno čitate?
Zavrsio
Lee Child- Jedan hitac
poceo
Aleksandar Hemon - Knjiga mojih zivota
Lee Child- Jedan hitac
poceo
Aleksandar Hemon - Knjiga mojih zivota
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8162 Re: Šta trenutno čitate?

s obzirom da mi ne leži kao pisac
plašio sam se da ću i ovu napustiti međutim nakon 100 strana nije loše
nije ni perfektno ali ide
-
ANAKIN
- Posts: 169
- Joined: 09/12/2011 22:57
#8163 Re: Šta trenutno čitate?
šta je u pitanju? ef? SF?Black swan wrote:
s obzirom da mi ne leži kao pisac
plašio sam se da ću i ovu napustiti međutim nakon 100 strana nije loše
nije ni perfektno ali ide
inače čitao sam skoro i Gejmenovu Knjigu o groblju i oduševila me je
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8164 Re: Šta trenutno čitate?
ef + sf 
svijet dole je do 100 stranice čista epska fantatsika
ali budući da postoji jedna "stanica" s 5000 ljudi sa zemlje koja promatra život raznih rasa dole na helikoniji
to je SF
svijet dole je do 100 stranice čista epska fantatsika
ali budući da postoji jedna "stanica" s 5000 ljudi sa zemlje koja promatra život raznih rasa dole na helikoniji
to je SF
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8165 Re: Šta trenutno čitate?
i ja tako... što je previše možda je do 250 neka normala...
od fantatsike preporučuju malašku knjigu onda vidovnjake možda zemljomorje
točak vremena...
od fantatsike preporučuju malašku knjigu onda vidovnjake možda zemljomorje
točak vremena...
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8166 Re: Šta trenutno čitate?
meni je previše s obzirom koliko prostora zauzimaju i koliko treba da se sve pročitaju
s obzirom da imam stripova oko 1000 i dvdova također oko 1000
treba poseban stan da bi to bilo pregledno
ocim cijene treba gledati prostor koji zauzimaju te vjerovatnoća da ćeš knjigu pročitati barem 2 puta u životu
ja sporo čitam tako da mi je još gore
volio bih imati 250 knjiga a da sam ih sve pročitao nego 600 a da sam pročitao 300
za fantatsiku idi na lagunu.rs i znaksagite.com => čarobna knjižara i forum
s obzirom da imam stripova oko 1000 i dvdova također oko 1000
treba poseban stan da bi to bilo pregledno
ocim cijene treba gledati prostor koji zauzimaju te vjerovatnoća da ćeš knjigu pročitati barem 2 puta u životu
ja sporo čitam tako da mi je još gore
volio bih imati 250 knjiga a da sam ih sve pročitao nego 600 a da sam pročitao 300
za fantatsiku idi na lagunu.rs i znaksagite.com => čarobna knjižara i forum
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#8167 Re: Šta trenutno čitate?
I ja licno bih volio imati malo vecu biblioteku, ali pored finansijskog aspekta javlja se i problem prostora. Kod mene knjige ispadaju na sve strane, nema gdje ih nemam, po ormarima, ladicama, policama, na balkonu, u autu, kancelariji, nema faha da iz njega neka knjiga ne ispadne, bez obzira za sto je inace namijenjen...orada wrote:Black swan wrote:i ja tako... što je previše možda je do 250 neka normala...
od fantatsike preporučuju malašku knjigu onda vidovnjake možda zemljomorje
točak vremena...
Hvala za preporuke.
Previse 600? Meni je to malo.Optimalno bi bilo oko 2000-2500 ali knjige su jako skupe. Bar kod nas u CG. Ispod 10 eura skoro da nema knjige.A to je meni 2 dana citanja
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#8168 Re: Šta trenutno čitate?
Inace sam upravo zavrsio Mimar od Hazima Akmadzica, solidan istorijski roman o vremenu izgradnje Starog mosta u Mostaru, dolasku mimara Hajrudina u Mostar, poteskocama na koje su nailazili graditelji, borbama za vlast, sukobima, zavistima, opstrukcijama i svemu sto prati jedan tako veliki poduhvat.
Iako ima svojih nedostataka, pitak je i citak i u sustini je bezvremen jer bi se mogao preslikati i u danasnje vrijeme.
Inace se trudim da stvorim neki balans izmedju pisaca sa nasih prostora i stranih pisaca, pogotovo zbog toga sto nasi pisci niocemu ne zaostaju za stranim a teme o kojima pisu su nam puno blize i bolje se mozemo identificirati i sa glavnim likovima I sa njihovim pricama i sudbinama.
Od djela koje sam procitao u zadnje vrijeme mogu preporuciti Ljepsi kraj od Bekima Sejranovica, koji je po meni zreliji od Nigdje niotkuda, iako je za ovaj drugi dobio nagradu Mesa Selimovic.
Iako ima svojih nedostataka, pitak je i citak i u sustini je bezvremen jer bi se mogao preslikati i u danasnje vrijeme.
Inace se trudim da stvorim neki balans izmedju pisaca sa nasih prostora i stranih pisaca, pogotovo zbog toga sto nasi pisci niocemu ne zaostaju za stranim a teme o kojima pisu su nam puno blize i bolje se mozemo identificirati i sa glavnim likovima I sa njihovim pricama i sudbinama.
Od djela koje sam procitao u zadnje vrijeme mogu preporuciti Ljepsi kraj od Bekima Sejranovica, koji je po meni zreliji od Nigdje niotkuda, iako je za ovaj drugi dobio nagradu Mesa Selimovic.
- Mračajski proto
- Posts: 7292
- Joined: 03/04/2012 12:06
#8169 Re: Šta trenutno čitate?
Koji nonsens. Ti bosanskohercegovačku književnost uopće ne poznaješ. Podigni glavu iz tog SF pijeska i pročitaj šta pametno. U svakom djelu ima ideologije, ali je valja otključati. I hrvatska i bošnjačka književnost se temlje na tim monumentalističkim naracijama - što je i shvatljivo i mnoga djela se baziraju na te povijesne trenutke; ali ne znači da je smeće. Kako tako površno čitate? Bolje ne piši koje to knjige imaš u bilioteci.
Last edited by Mračajski proto on 04/08/2014 12:42, edited 2 times in total.
-
doktor78
- Posts: 3947
- Joined: 14/09/2006 11:02
#8170 Re: Šta trenutno čitate?
Volio bih imati veeeeeeliku biblioteku, jednu sobu u stanu odvojenu samo za to, sa policama od poda do plafona. Naravno, to su samo pusti snovi, a i sto kaze Black swan, ako ces vecinu tih knjiga procitati jednom, maksimalno dvaput u zivotu, postavlja se pitanje racionalnosti takvog poteza/investicije.
S te strane, dajem za pravo ljubiteljima e-knjiga, njima citava kolekcija moze stati u kutiju sibica
S te strane, dajem za pravo ljubiteljima e-knjiga, njima citava kolekcija moze stati u kutiju sibica
- Mračajski proto
- Posts: 7292
- Joined: 03/04/2012 12:06
#8171 Re: Šta trenutno čitate?
Nauči se osnovi jezičke kulture i pravopisa te onda nešto komentiraj. To za lijekove ne bi trebalo mi komentirati.
- lua
- Posts: 3796
- Joined: 25/10/2009 22:31
- Location: Saraj'vo
#8172 Re: Šta trenutno čitate?
@riba: Ako ti se lično ne dopadaju bosanskohercegovački, ilitiga pisci iz regije, onda ih ne moraš čitati. Malo je suludo pljuckati po književnicima iz nekih čisto subjektivnih razloga. Umjetnost je neograničena i tumačenja iste također. Možda je malo neozbiljno djela naših pisaca svoditi samo na to što ti kažeš.
- Mračajski proto
- Posts: 7292
- Joined: 03/04/2012 12:06
#8173 Re: Šta trenutno čitate?
Koliko si pročitao Andrićevih djela, a koliko Krležinih?
Što bi T. Kulenović rekao u svojoj najboljoj knjizi:
Sličnih nesporazuma imao sam i sa Svetozarom kad je u pitanju književnost, ali su ti razgovori tekli elegantno. On bi mi preko svoje žene, ili preko zeta, poručio da je Kiš ''suh'' pisac. Nasuprot tome, s moje strane moglo se čuti da o Valjevskoj bolnici mislim sve najbolje, ali da pisac ''Opanka'', ''Grešnika'' i ''Pravednika'' ne umije da opiše jedan beogradski predratni krojački salon. Ne zna kako on izgleda. Saglasili bismo se oko Andrića, naročito oko onoga ''Jedna kliješta velika, kreševska. Jedna'', i nastupio bi mir.
Podzdrav, fikcionari.
P. S.
U bosanskom standardnom jeziku normirana su oba nastavka; tj. može i -irati i -ovati i nastavci slični ovim.
Što bi T. Kulenović rekao u svojoj najboljoj knjizi:
Sličnih nesporazuma imao sam i sa Svetozarom kad je u pitanju književnost, ali su ti razgovori tekli elegantno. On bi mi preko svoje žene, ili preko zeta, poručio da je Kiš ''suh'' pisac. Nasuprot tome, s moje strane moglo se čuti da o Valjevskoj bolnici mislim sve najbolje, ali da pisac ''Opanka'', ''Grešnika'' i ''Pravednika'' ne umije da opiše jedan beogradski predratni krojački salon. Ne zna kako on izgleda. Saglasili bismo se oko Andrića, naročito oko onoga ''Jedna kliješta velika, kreševska. Jedna'', i nastupio bi mir.
Podzdrav, fikcionari.
P. S.
U bosanskom standardnom jeziku normirana su oba nastavka; tj. može i -irati i -ovati i nastavci slični ovim.
- Truba
- Posts: 93839
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8174 Re: Šta trenutno čitate?
ja volim čitati neke univerzalne knjige
koje čita pero u drijenči, jovo u jagodini, sergej u sibiru, john u kentakiju, nakamura u osaki, mali potomak kanibala u papui
zato mi je nekako "svjetska" književnost na engl, ruskom i ostalim jezicima za sekund draža od uvjetno rečeno domaće
međutim bduući da se i domaći pisci prevode na strane jezike
to se polako izjednačava
proporcionalno naravnio
zato mi je nekako "svjetska" književnost na engl, ruskom i ostalim jezicima za sekund draža od uvjetno rečeno domaće
međutim bduući da se i domaći pisci prevode na strane jezike
to se polako izjednačava
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#8175 Re: Šta trenutno čitate?
ExNihilo wrote:Otkad tražim ovu knjigu. Hajd skeniraj.Hajvan wrote:Fools Rush In: A True Story of Love, War, and Redemption
od Billa Cartera
imaš je u JU Bivlioteke Sarajev za iznajmit (ako si iz Sa)
nije loša, jest otprilike tako.Ringhio wrote: Malo mi je ovo preoptimisticno Danteov Inferno za MTV generaciju.
Reci nam jel to samo jefitni marketinski trik da se tusi knjiga
Prilično realnih opisa ima, zanimljivih sa stanovišta nekog ko je izvan doticaja tadašnje stvarnosti, tj. nekog ko je po vlastitom izboru tu gdje je (k tome još bez opipljive materijalne dobiti kao kod većine tadašnjih "mirovnjaka") … zamjerka- malo ugnjavi sa samopromocijom i davanjem prevelikog značaja samom sebi za (pazi sad) 'mjenjanje toka rata'! No, kako je ovo roman o ličnim osjećajima- može mu se oprostiti.


