Društveni model koji je izgradila SDA, prema željama i potrebama svoje koruptokracije, puca po svim šavovima. Partijsko, rođačko-taldžijsko, upravljanje društvom i privredom u režiji SDA komunizma, moralo je završiti u bezakonju, anarhiji i FINANSIJSKOJ KOMI. Svi su nezadovoljni..nastavnici, profesori, policija, ljekari, biznismeni... Jedina preostala, izborna baza za SDA, jeste u korumpiranoj i impotentnoj birokratiji, gdje su instalirali svoje rođake prema principu nepotizma. Umjesto da su poslijeratni entuzijazam i polet i vanredne donacije, iskoristili za izgradnju pravne države i ambijenta u kojem će se moći ekonomski prosperirati, SDA koruptokracija napravila je društvo bezakonja, klijentelizma, korupcije i nepotizma u kojem vladaju šibicarski standardi. Svi osjećaju da ovako daljke više ne možemo. Kanton Sarajevo najbolje pokazuje kakvu nam budućnost nudi SDA. Sve je podređeno materijalnim i isključivo finansijskim interesima psihopata sa piramidalnog vrha SDA koruptokracije...
Kako je istakao Selvedin Šatorović, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH, problemi su nagomilani, a stanje u oblasti osnovnog, srednjeg, visokog i predškolskog obrazovanja nikada nije bilo ovako teško.
"Važeći zakonski i podzakonski akti se ne poštuju. Planovi i programi nastave su zastarjeli. Učenici su opterećeni količinom nastavnih sadržaja i vannastavnih aktivnosti. Nastavnici su sve više opterećeni administrativnim poslovima, čime se od prosvjetnog radnika želi napraviti činovnik i pisar", rekao je Šatorović.
Kako su istakli predsjednici sindikata, problem je i to što pojedina zakonska rješenja u kantonima dovode u situaciju da u potpunosti nelegalno budu izabrani organi upravljanja i rukovođenja u školama.
"Najbolji primjeri su u Tuzlanskom i Srednjobosanskom kantonu. Vrši se podjela škola prema političkim koalicijama u vlasti. Tako imamo forme privremenih direktora koji su izabrani na period koliko traje i koalicija, kada koalicija pukne mijenjaju se uprava i direktor, što utječe na rad i učenike", kaže Šatorović.
Kolektivni ugovori se ne poštuju, plaće prosvjetnih radnika su manje od prosječne plaće na nivou FBiH i sve češće kasne, tvrde u sindikatu.
"U Tuzlanskom kantonu i Kantonu 10 nisu usvojeni budžeti, nemamo sigurnost i ne znamo šta će biti s plaćama. Zatražit ćemo od Komisije za ustavne promjene Parlamenta FBiH odgovor na naše pitanje da li je naš stav da se obrazovanje digne na nivo FBiH opravdan", dodao je Šatorović.
Prosvjetni radnici traže da se važeći kolektivni ugovori konačno počnu poštivati, da se ispoštuju presude sudova, traže depolitizaciju i demokratizaciju škola, formiranje ekonomsko-socijalnih vijeća tamo gdje nisu formirana i njihovo funkcionisanje u punom kapacitetu te isplatu naknada za prijevoz u kantonima gdje to nije učinjeno već nekoliko mjeseci.
Predstavnici sindikata obrazovanja poručili su da oni nisu krivi za trenutnu ekonomsku situaciju u BiH, da nisu oštetili budžet i da neće pristati na smanjenje plaća do 30 posto kako je najavljivano.
"Ukoliko naši problemi ne budi riješeni, koristit ćemo sve zakonske mehanizme, sudske tužbe, štrajkove i proteste kako bi se naša prava ispoštovala", poručio je Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja i nauke BiH.