jel mi vjerujes da se slazem u svemu sa tobom (al fakatdirestraits0078 wrote:Za bicikliste, kao i za ostale ucesnike u saobracaju vaze pravila.
Kretanje biciklistickom stazom:
- ako je staza dvosmjerna, kretanje desnom trakom, odnosno desnom stranom biciklisticke trake
- ako je staza jednosmjerna, kretanje s desne strane saobracajne trake namijenjene kretanju motornih vozila
- zabranjeno je kretati se na biciklu pjesackim prijelazom
- zabranjeno je kretati se na bicklu trotoarom
- zabranjeno je kretati se saobracajnom trakom namijenjenom kretanju motornih vozila, ako se uz saobracajnu traku namijenjenu kretanju m/v nalazi biciklisticka traka
- zabranjeno je prilikom ulaska u raskrsnicu ulaziti u centar raskrsnice biciklom kod skretanja ulijevo: biciklom se ulijevo skrece tako sto se zaustavi na desnoj strani trake u koju se ima namjeru skrenuti, i biciklom predje na suprotnu stranu
Itd...
Vezano za nezgodu u kojoj vozac m/v srusi biciklistu na pjesackom prijelazu: iskljucivo je biciklista kriv. To je sudska praksa u uredjenim drzavama u kojima skoro svugdje ima biciklisticka staza uz kolovoz. Ukoliko biciklista srusi pjesaka na pjesackom, opet je iskljucivo biciklista kriv.
Zasto je biciklista kriv, jednostavno: nalazi se na dijelu kolovoza koji nije namijenjen kretanju biciklista. Isto kao da s biciklom izadjes na autobahn i pored tebe "proleti" Merc AMG brzinom od 250 km/h, a tebe zracni udar odbaci u bankinu.
Zasto je biciklistima zabranjeno voziti pjesackim prijelazom, jednostavno: biciklisti i pjesaci su dvije razilicite kategorije, razvijaju razlicite brzine, razlicit im je zaustavni put, drugacija silueta, itd. Vozac m/v je ogranicen pozicijom, fizickim preprekama u vidu a, b, c stuba, i podijeljenom paznjom kad jednom predje dio koji je namijenjen biciklistima. Tada vozac m/v vise ne obraca paznju na bicikliste, tada su mu bitni pjesaci.
U uredjenim drustvima se redovno raspravlja o biciklistima koji sebi uzimaju previse za pravo, npr. da voze u paru ili grupi kolovoznom trakom, sto je takodje zabranjeno. Biciklisti voze kolovoznom trakom u koloni jedan iza drugog. Osim ako imaju organizovanu pratnju. Posebno se raspravlja o kategoriji bicklista koje nazivaju MAMIL: Middle Aged Men In Lycra.
Neki ih jednostavno zovu drkadzije koji nemaju sta pametnije nego vrtiti pedale, krizeri srednjih godina ili slicno. Nedavno su trojica takvih izletila kamiondziji koji je skretao ulijevo, i to su izletili u gradskoj zoni, vozili su 50-tak km/h i nisu uspjeli stati na vrijeme, pa su prijavili policiji saobracajku. Ono sto je spasilo kamiondziju kazne je kamera koju ima montiranu bocno, pa se lijepo vidjelo odakle su i kojom brzinom "izletili" i "uletili" pod prikolicu.
Helem, biciklisti je u interesu da cuva glavu i da ne tjera mak na konac, posebno ako ne poznaje dovoljno saobracajna pravila. U srazu bicikliste i pmv ili tmv, biciklista je donji u 99% slucajeva.
šega se desi maloprije, dolazim kuci, biciklom naravno, nisam lud da idem autom u centar i placam parking za cijeli dan, i sada naravno idem biciklistickom stazom, desna strana ulice i skrenucu prvu desno, zeleno mi je medjutim tu je redovna situacija da mi prednost uzimaju auta koja mi dolaze u susret koja takodje skrecu u istu tu ulicu samo zato sto su auta i sto sam ja kurcevi biciklista (jebo njega) ...
i gledam, reno scenic se napenalio da skrene ali necka se, ja vec kocim jer je kisa i kocnice mi slabo hvataju pa ko velim da stanem ako mi uzme prednost sto i ocekujem svakako, kad tip me pusta, i kako me pusta sad mu vec nailazi i auto pa me svakako mora pustiti i ja skrecem u tu svoju ulicu, sklonio se skroz uz trotoar (sto se po pravilu ne radi) da on prodje kada skrene i vidim tip obazriv bas kako treba jer je kisa i meni vijori kananica na sve strane, kad se ukazala mogucnost tip me obilazi i slucajno staje bas pred moj haustor
stanem pored njega i kazem tipu kad je otvorio prozor - hvala sto si mi dao prednost
kaze tip joj izvini nisam te vidio ( sad ispade da nije stao da meni da prednost nego mu je auto naletilo
ma ne reko, dao si mi prednost, hvala, obicno seljaci tu uzmu prednost biciklu
kaze on, ja kontao ti me zezas
ma jok, hvala ti
eto kako sam ja dobar i fin biciklista, i pjesak kad se skoni ja kazem - hvala (a neki bi nas gazili gdje stignu, ccccc)



