Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#8051 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

Lucazode wrote:Poz.
Molio bih preporuke za dobre istorijske knjige. Ne klasicna istorija nego nesto poput romana sa nekom dobrom radnjom!
ognjena kapija
bitka kod termopilskog klanca nešto malo romantizovana
fascinantan roman :-)
znaš ono....300 ...fazoni

Pođi, putniče, Sparti pripovijedi, pali smo slusajuci njene zapovijedi!




Image
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#8052 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

sad sam tokom ljeta namjerno izabrao da čitam knjige koje su napisale žene

Image

Image
al je ružna ova Rujana :cry: . kad sam joj zube vidio umal nisam odustao od čitanja
al kvalitetna je spisateljica :thumbup:


a ova Ivana je bivša manekenka :D
Image
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8053 Re: John R. Hale :: Lords of the Sea

Post by Romanija »

Labirint wrote:
Romanija wrote:Rodjenje, uspon i pad atinske mornarice sa detaljnim opisima svih bitnijih pomorskih bitaka od prvog uspjeha protiv Perzijanaca preko svih okrsaja protiv Spartanaca i njihovih saveznika, Sirakuze, Jonskog Saveza i konacni poraz protiv Makedonije.
---------------------------------------------------------------
Ovo ima "u nas" prevedeno ili?
Ne vjerujem, englesko je izdanje - Viking Penguin.
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8054 Re: John R. Hale :: Lords of the Sea

Post by Juliuscezar »

Labirint wrote:
Romanija wrote:Rodjenje, uspon i pad atinske mornarice sa detaljnim opisima svih bitnijih pomorskih bitaka od prvog uspjeha protiv Perzijanaca preko svih okrsaja protiv Spartanaca i njihovih saveznika, Sirakuze, Jonskog Saveza i konacni poraz protiv Makedonije.
---------------------------------------------------------------
Image
Ovo ima "u nas" prevedeno ili?

Imas od istog autora prevedeno Vatrena vrata (u izdanju Znanja) ako ti sta znaci
User avatar
azurna_obala
Posts: 5880
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#8055 Re: Šta trenutno čitate?

Post by azurna_obala »

moja mahala wrote:zadnja knjiga koju sam procitao je vezeni most. ne razumijem ljude koji citaju knjige. ne znam cemu to
pokušaj pročitati još koju, pa će ti biti jasnije.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5880
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#8056 Re: Šta trenutno čitate?

Post by azurna_obala »

Pa nemaš navike, ali ni volje, ni interesa da čitaš.
Mene čitanje odmara, totalno se isključim, u svojoj glavi imam čitavu sliku onoga što čitam, kao da sam tamo lično.
Pokušaj čitati neku laganiju literaturu, neke članke...samo da stekneš taj osjećaj...
Slaba ti je koncentracija, čini mi se.
eldinnidle
Posts: 5
Joined: 16/06/2014 14:19

#8057 Re: Šta trenutno čitate?

Post by eldinnidle »

Da li neko zna neku provjerenu stranicu gdje mogu skinuti knjigu Erika Berna "Koju igru igras" 8)
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#8058 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Stoner »

1 x 2 wrote: al je ružna ova Rujana :cry: . kad sam joj zube vidio umal nisam odustao od čitanja
:lol: :mrgreen:

Image
To čitam.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#8059 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jon_jovi »

Legenda o Ali-paši
Enver Čolaković
Eh, braćo, znate li vi da je u Imami Azama, velikog alima islamskog, izgorjelo jednom pola mâla? ... Ne znate? ... Tuhaf! ... Ovako ti je to bilo: imao on, br'te, mâla, koliko ni jedan živ insan što nije imao, pa jednom dade Bog i njemu pola od tog jangija pojede. Došli mu javiti njegovi ahbabi snuždeni i plašeći se da ga od žalosti damla ne udari. Sve pazili kako će mu rijeti. A on? Ni čehre promijenio nije kad je čuo, ni čehre, kažem vam, nego samo pogledao u bradu svoju i uzviknuo: »Velikom Allahu šućur, a i vama, braćo, kad mi kazaste.« Pa poslije nekoliko godina njemu dao Bog još veći imetak i on poslao karavanu od hiljadu deva kroz pustinju u trgovinu. Strahovao cijeli grad da mu tolike deve ne izjedu ljute životinje, kojih tamo oko Habeša svakakvih ima, to su vam, br'te, i arslani i hijene, a još više ih bilo strah vjetra što se samum zove, da ne zamete u pijesak cijelu karavanu. Helem šta da vam duljim, cijeli je šeher u strahu živio, osim njega, Imami Azama... Kad su došli haberdari i javili da je karavana sretno prispjela i da je on zaradio na tovare zlata, on opet pogledao niz bradu, pa kazao: »Velikom Allahu šućur, a i vama, braćo, koji mi kazaste.« Onda se svijet začudio. Ko mali insani, bijedni insani, gladni robovi nefsa i šejtanske pohlepe! Pa jedan od njih upita Imami Azama: »Što si«, veli, »i onaj put, kad ti za jangiju javismo, i sad, prvo u svoju
163
bradu pogledao?« A on, braćo moja draga, kô pametan i evlijali čovjek, znate šta je odgovorio? Rekao je: »Pogledao sam da mi brada, ne daj Bože, ne bi zadrhtala kad mi javljate za tužnu ili radosnu dunjalučku vijest.« Da mu brada ne zadršće od veselja ili tuge! ... Brada, braćo! ... Eh, onijen vaktova i ljudi! ...
Image
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#8060 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

moja mahala wrote:Zadnju recenicu si totalno pogodio. To je problem mog zivota. Zna li neko kako rijesiti taj problem s koncentracijom?
čitanjem
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8061 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bosanac_21 »

Zavrsio citati:
Image

Trenutno ova:
Image
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8062 Ferenc Karinthy :: Metropola

Post by Romanija »

Image
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8063 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Zavrsio
Meri Higins Klark - Volim muziku, volim ples

Danas nabavio
Ante Tomic - Cudo u Poskokovoj Dragi
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8064 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Ako neko kojim čudom naidje na knjigu Sveta kost od C.J Sansoma u pdf formatu neka bude toliko dobar i proslijedi mi je :D .
User avatar
Praetorious
Posts: 1806
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#8065 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Od Sansoma na netu imaju slijedeće knjige: Crna vatra, Kraljevska krv, Otkrivenje i Raskol. Ništa više nije urađeno ...
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8066 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Pooll »

1 x 2 wrote:
Lucazode wrote:Poz.
Molio bih preporuke za dobre istorijske knjige. Ne klasicna istorija nego nesto poput romana sa nekom dobrom radnjom!
ognjena kapija
bitka kod termopilskog klanca nešto malo romantizovana
fascinantan roman :-)
znaš ono....300 ...fazoni

Pođi, putniče, Sparti pripovijedi, pali smo slusajuci njene zapovijedi!




Image
Potraži na kioscima, 5 KM, istorijski romani o rimskom carstvu, autor: Colleen McCullough

Image
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#8067 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

Paralelno: Aleksandar Hemon - Knjiga mojih života i Stephen Crane - Red badge of courage :)
Juliuscezar
Posts: 6717
Joined: 11/05/2014 23:47

#8068 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Juliuscezar »

Praetorious wrote:Od Sansoma na netu imaju slijedeće knjige: Crna vatra, Kraljevska krv, Otkrivenje i Raskol. Ništa više nije urađeno ...

Te 4 sam procitao i imam ih, valjda i ova nekad se pojavi u bespucima internet svijeta
Last edited by Juliuscezar on 16/07/2014 04:17, edited 1 time in total.
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#8069 Re: Šta trenutno čitate?

Post by stingking »

U susret Omeru Muhtaru, strasan putopis !!! Image
User avatar
Point.
Posts: 33497
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#8070 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Point. »

Jel ko cito ovu knjigu od onog supka Neleta?
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#8071 Re: Šta trenutno čitate?

Post by aux »

Point. wrote:Jel ko cito ovu knjigu od onog supka Neleta?
Poceo sam ja neku noc ali sam se izivcirao i ne mogu vise,prebacio se na lakse gradivo,poslije Nikom ni rijeci uzeo Sumu,imam u planu da procitam sve njegove knjige jer mi se sviđa njegov nacin pisanja

Image
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#8072 Re: Šta trenutno čitate?

Post by terra_incognita »

Image
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#8073 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jon_jovi »

Erih Koš - Bosanske Priče

Image
NA SASTANKU KOD KALAJA

U predsoblju kancelarije carskog i kraljevskog po­glavara Bosne i Hercegovine, grofa Kalaja, sedi nekoliko bivših bosanskohercegovačkih ustaničkih prvaka. Među ovima Golub Babić sa Krajine i Bogdan Zimonjić i Mićo Ljubibratić iz Hercegovine. Više od sata čekaju da ih Kalaj, kao i svake godine o hajdučkom Đurđevdanu, primi i isplati im penzije koje im je carska i kraljevska vlada u Beču odobrila u znak priznanja za njihove nekadašnje zasluge u borbi protiv turske vlasti i sultana u Carigra­du. Pošta je u Bosni, istina, već uvedena i bilo je mo­gućno, njenim posredstvom, poslati im ove prinadležnosti, ali je Kalaj, ili neko iz njegove svite, smislio da će bolje biti da se to čini iz ruke u ruku, ovde u Sarajevu, u sedištu nove vlasti i u sobi njenog najvišeg predstav­nika. Jer, sela u kojima žive bivši prvaci teško su do­stupna, pa ne treba dozvoliti da se oni u njima odviše osamostale i zamisle se knezovima. Za pare koje im se daju valja da se pomuče, dolazeći u Sarajevo, ćesarevom predstavniku na noge, a ne da im se novac donosi, kao danak ili kirija za Bosnu koja njima pripada.

U novoj, tek podignutoj zgradi carske i kraljevske uprave – palati kakve do tada nije bilo u Sarajevu i kakvu zbunjeni hajdučki prvaci dotle nisu videli – sa strahom božijim peli su se stepeništima po kojima su prostrti meki crveni ćilimi u koje su im noge upadale sve do članaka, a na svakom spratu sudarali su se sa poslužiteljima u crvenom, paradnom ruhu, opšivenom zlatnim gajtanima, baš kao da su kapidžibaše koji ih sprovode samome sultanu. Dvojica hajduka su u krat­kim džamadanima, a pop Zimonjić u crnoj mantiji. Bradati i brkati, visoki, krupni ljudi, nelagodno se osećaju u namesnikovom predsoblju, i mada je i ono prostranije no cele njihove kuće, čini im se da su u njemu nekako stešnjeni i skučeni, kao ovce oko kojih kruži vuk. Zbili su se jedan uz drugoga, uvučenih ramena i pognutih glava čekaju u tišini da najzad budu pripušteni pogla­varevoj ruci, pa da opet – ako ih ne oteraju u surgun u neke daleke memljive zatvore – budu pušteni svojim domovima.

Tako, u tom iščekivanju, Golub Babić, koji, kao i svi Krajišnici, ima više volje za razgovor i bolji smisao za šalu no dvojica mrkih, mučaljivih Hercegovaca, glasno se nasmeja i, da bi nekako prekratio vreme koje i njemu sporo protiče, a rasterao brige koje ni njega ne ostav­ljaju na miru, dvojici drugova uze da priča.

– U rano proljeće, baš kao što je ovo, lisica okoti šest lisičića. Olizala ih je, podojila i pazila u svojoj logi sve dok nisu prohodali. A onda, hvatajući po najbližim zaseocima pilad i kokoške, hranila ih do kasno u ljeto kad i oni stasaše da sa njome love i, učeći lisičiju školu, osposobiše se da se sami o sebi staraju. Bilo je vrijeme da se raziđu i da svako pođe na svoju stranu.

Posljednjeg dana, pre no što će se rastati, još su zajedno jurili po šikari, igrali se i sunčali na jesenjem suncu. Bilo im je lijepo i jedan od lisičića, najotresitiji među njima, ne uzdrža se da ne kaže lisici:

"Baš nam je danas bilo lijepo, majko! Ne znam da nam je ikad bilo ljepše. Eto, razići ćemo se kad se smrk­ne, a baš bih, majko, volio da znam kad ćemo se i gdje opet ovako sastati."

Lisica samo zastade i isplazi jezičinu.

– Kod ćurčije, sinko! Kod ćurčije! – lanu i otrča dalje u šumu.

Otvoriše se vrata, uđe Kalajev sekretar, u tesnom crnom odelu, i pozva trojicu talaca da pređu u susednu sobu, gde će ih carev predstavnik primiti.

– Eto! – veli Babić, zaključujući priču. – I mi se ovdje sastadosmo da nam uzmu koži mjeru!
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8074 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

aux wrote: Image
Ja sam pročitala sve njegove knjige i preporučujem ti :D :D nećeš se pokajati.
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#8075 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kala »

Doris Lesing: "Peto dijete" :komi:
Post Reply