Republika Turska

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8026 Re: Republika Turska

Post by General War »

SkyLimit wrote:
Haris.ba wrote: Vojnik koji je tenkom zgazio ljude - koju on kaznu treba da dobije?
Mene zanima gdje je tačno granica između civila i ne - civila?

Ako vojnik onako zarafala po slučajnim prolaznicima, te žrtve su očito civili.

Ali ako vojnik zarafala po onima koji se kreću prema njemu sa namjerom da ga razoružaju, jesu oni opet civili?

Kako se to određuje? Ako taj koji je krenuo prema njemu ima nož za pojasom nije civil? Ako ga nema, jeste civil?


Šta je to tačno civil???
Civil ili non combatant je ono lice koje ne predstavlja neposrednu opasnost po naoruzano vojno lice ili sprjecavaju izvrsenje njegovog zadatka...civili koji udaraju, lincuju, predstavljaju opasnost po vojnika ne mogu se tretirati kao osobe zasticene konvencijama i zakonima. (zenevska konvencija nije ovdje upotrebljiva jer nije rat izmedju dvije strane) ali turski vojni pravilnik sigurno definirao ovu oblast kao i druge vojske. Vojnik slusa naredjenja, vojnik koji pocinje da preispituje naredjenja je mrtav ili onesposobljen vojnik.
Erdoan sa pozivom da narod sprijeci puc i umjesa se izmedju njega i dijela vojske je izravno kriv, jer sam izgleda ne vjeruje u svoje sluzbe na cijem je celu a ciji je zadatak da nadziru i sprecavaju ove pojave.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#8027 Re: Republika Turska

Post by Freamon Lester »

Vojni udar nije uspio sam iz jednog razloga. Sami vrh vojske nije bio za to i zbog toga je premali broj jedinica poprilicno neorganizovano pokusao izvesti nekakav preformans. Kada je doslo do momenta kada treba raspaliti i pokazati zube, hvala Bogu, uglavnom su se dozvali pameti.

Sam udar je aljkavo krenuo kada su misleci da ako zauzmu TRT, zauzeli su javni prostor, a pri tome desetine TV stanica je funkcionisalo. I sve se preokrenulo kada je Erodan dao izjavu za CNNturk i pozvao narod na ulice, plus prvi snimci vojnika koji nece da pucaju u narod i to je bilo to.

A objektivno situacija je realno bila gotova kada je Obama izdao saopstenje da podrzava legalno izabranu vlast i tu vise nije bilo price, a ni prostora za manevar jer dolazis u poziciju da ti Bleki uradi reset demokratije. A narod je sinoc pokazao da stoji uz one koje je izabrao i uz ovakav demokratski sistem. Dakle demokratija na djelu. Naravno Erdoan ima lekciju za nauciti jer su mu i opozicioni mediji, isti oni koje progoni i zatvara, u najtezim momentima cuvali dupence. :izet:

I jos da dodam. U prevrat se ide malo prije sabaha, a ne pred spavanje kad svako gleda TV. :D
Last edited by Freamon Lester on 16/07/2016 14:13, edited 1 time in total.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#8028 Re: Republika Turska

Post by bordo gandalf »

pici wrote:
ISPOVIJEST VODITELJKE TURSKE TELEVIZIJE Pučisti su me držali na nišanu dok sam čitala njihovo saopćenje

Image
- Proživjeli smo pravi košmar ovdje. Pročitala sam najteži prilog u svom životu. U studiju su bili naoružani ljudi, zadržali su nas u redakciji kao taoce nekoliko sati. Ruke su nam bile vezane iza leđa. Prijetili su nam, pratili svaki naš pokret. Pročitala sam njihovo saopćenje pod prijetnjom naoružanog čovjeka. Čitala sam na njihov zahtjev. Hvala Bogu, pa se sve završilo. Ne želim da pamtim te trenutke - rekla je Karaš,

Karaš je dobro :thumbup:
Nije se zalila :mrgreen:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#8029 Re: Republika Turska

Post by SkyLimit »

Haris.ba wrote: Vojnik dobije naredbu da bude u puču. Izađe na cestu sa tenkom. Samim činom što je u tenku čini ga pučistom, i za to ima kazna. Ne djeluje više u krugu legalnih naredbi. Ne štiti ga zakon više kao vojnika. Narod je djelovao na osnovu naredbe predsjednika države koji je vrhovni komandant. Civila koji je pokušao razoružati vojnika/pučistu štiti zakon.
Eto u tome se barem slažemo, zakon određuje ko je civil a ko ne, samo zavisi čiji zakon.

Recimo otac je služio vojni rok u JNA na Kosovu. Kad bi bio na noćnoj straži, naredba je bila da ukoliko čuje bilo kakve šuštanje koji djeluju kao kretanje prema njemu da se prodere da traži od te osobe da se zaustavi i predstavi. Okoliko ne dobije odgovor i ta osoba se ogluši o njegov zahtjev i nastavi kretanje, istog trena mora otvoriti vatru da ubije. Takvu naredbu je dobio od oficira. Sve i kad bi se otkrilo na kraju da se zapravo radilo o petogodišnjoj djevojčici koja je zalutala, on ni za šta ne bi bio odgovoran.

E sad, ako situaciju u Turskoj posmatramo na tvoj način da je vojska postupala nelegalno i da automatski nije imala pravo ni na što, onda uredu. Ali ako to ignorišemo, onda je većina njihov postupaka bila klasično vojnička, ako neko ide prema tebi da ti oduzme oružje i zarobi te, ti pucaš, nema tu jesu civili nisu civili. Sve vojske Svijeta bi tako postupile.
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#8030 Re: Republika Turska

Post by gospodja profiterka »

General War wrote:
SkyLimit wrote:
Haris.ba wrote: Vojnik koji je tenkom zgazio ljude - koju on kaznu treba da dobije?
Mene zanima gdje je tačno granica između civila i ne - civila?

Ako vojnik onako zarafala po slučajnim prolaznicima, te žrtve su očito civili.

Ali ako vojnik zarafala po onima koji se kreću prema njemu sa namjerom da ga razoružaju, jesu oni opet civili?

Kako se to određuje? Ako taj koji je krenuo prema njemu ima nož za pojasom nije civil? Ako ga nema, jeste civil?


Šta je to tačno civil???
Civil ili non combatant je ono lice koje ne predstavlja neposrednu opasnost po naoruzano vojno lice ili sprjecavaju izvrsenje njegovog zadatka...civili koji udaraju, lincuju, predstavljaju opasnost po vojnika ne mogu se tretirati kao osobe zasticene konvencijama i zakonima. (zenevska konvencija nije ovdje upotrebljiva jer nije rat izmedju dvije strane) ali turski vojni pravilnik sigurno definirao ovu oblast kao i druge vojske. Vojnik slusa naredjenja, vojnik koji pocinje da preispituje naredjenja je mrtav ili onesposobljen vojnik.
Erdoan sa pozivom da narod sprijeci puc i umjesa se izmedju njega i dijela vojske je izravno kriv, jer sam izgleda ne vjeruje u svoje sluzbe na cijem je celu a ciji je zadatak da nadziru i sprecavaju ove pojave.
I ovaj...
Vojnik jedne zemlje NE SMIJE nikada pucati na građane SVOJE zemlje. To što ti pišeš o civilima i neborcima odnosi se na građane druge zemlje/strane u međunarodnom sukobu ili na pripadnike pobunjeničkih snaga. Ali čak i u ta dva slučaja, ovlaštenje za upotrebu vojne sile daje PARLAMENT, a ne neki usmrđeni Đeneral, koji se ne želi odreći svojih ničim zasluženih privilegija (vidi pod Kadijević, Adžić, Kukanjac...).
User avatar
pici
Posts: 46362
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8031 Re: Republika Turska

Post by pici »

kakvi su izvjestaji oko sebilja...
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8032 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

mali_milojica wrote:
Edin H. wrote:
mali_milojica wrote: Daj ne kakite Boga vam. Pa u Francuskoj bi visili po Jelizejskim poljima ili na Big Benu u Londonu kao plakati,da opominju narod.
Sta pricas ti bolan?

Theresa May je najvise poena ubrala jer je nakon godina pravne borbe uspjela da deportuje Abu Hamzu, koji je javno propagirao fundamentalizam i radikalni Islam u dzamiji u Finsbury Park-u, zato sto se radilo o ugrozavanju njegovih ljudskih prava.
Govorim da bi vinovnici pucha i vojnik koji pod gusjenicama tenka melje Francuza u Francuskoj visili na banderi duz Jelisejskih polja.
Niko nikog nije samljeo zahvaljujuci tim vojnicima. Erdogan majmun zove narod da izadje na vojsku. Jebote drzava i njen vodja
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8033 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

gospodja profiterka wrote: Bože dragi, iz kojeg ste vi filma izašli...
Vojnik NE SMIJE pucati na građane SVOJE zemlje!!!! Vojnik nije policajac. Njegova je uloga odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje i zaštita njenih vanjskopolitičkih interesa, a ne pucanje u vlastiti narod. Narod je taj koji puni budžet vojske, koji plaća uniforme, kasarne, obuku, naoružanje i vojnu opremu, e da bi vojska mogla izvršavati gore spomenute zadatke. Civil je vojniku UVIJEK civil, pogotovo ako je riječ o nenaoružanom građaninu. Vojnici na tlu svoje zemlje smiju djelovati silom (ili milom) samo uz ovlaštenje i mandat parlamenta i predsjednika države (šta već ko ima) i u skladu s preciznom naredbom ministra odbrane i komandanta snaga. To što u Turskoj vojska ima ulogu "čuvara poretka" je jedna istorijska devijacija koju odmah treba ukinuti, a one koji su vojsci naredili da puca na civile, na vlastiti narod, treba izvesti pred sud, pa pred streljački vod ili na doživotnu robiju.

Pa vi ne razumijete ni osnove parlamentarne demokratije, nadzora nad oružanim snagama, pretpostavljenosti civilnih vlasti vojnima, građanskih prava, uloge zakonodavne i izvršne vlasti... A sve ste nešto napredni, na zapad biste, da vas prime negdje "preko reda"...

Jad. Jad i bijeda.
Naravno da smije...

Kikibombona wrote:
arzuhal wrote:
Reglan wrote:https://www.facebook.com/14968693772806 ... age_bubble

S tenkovima na civile. :-? :-? :-? :-?
...dragi Bože.
Ista ova zlocinacka vojska je u proteklih godinu dana masakrirala kurdski narod. Tada su u Turskoj bili heroji, jer su ubijali Kurde koji su u rangu sa zivotinjama.... sada su izdajnici, jer su pocinili zlocin nad Turcima!!

http://youtube.com/watch?v=vgbwxxOBVOk

Image

Ovo su samo dva zlocina, od nekoliko stotina koje su pocinili. Kap u moru. Turska javnost o ovome nista nije pisala, niko nije odgovarao. STAVISE, PRIJE PAR DANA SU TURSKI VOJNICI DOBILI IMUNITET OD KRIVICNOG GONJENJA. Pa da li taj imunitet vazi sada, kada su pobili turske civile? Ili vazi samo za Kurde, koje je halal ubijati? Dok su ove zvijeri orgijale po istoku zemlje bili su heroji. A sada?

Moralni odron, zgadija!!
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#8034 Re: Republika Turska

Post by gospodja profiterka »

Freamon Lester wrote:Vojni udar nije uspio sam iz jednog razloga. Sami vrh vojske nije bio za to i zbog toga je premali broj jedinica poprilicno neorganizovano pokusao izvesti nekakav preformans. Kada je doslo do momenta kada treba raspaliti i pokazati zube, hvala Bogu, uglavnom su se dozvali pameti.

Sam udar je aljkavo krenuo kada su misleci da ako zauzmu TRT, zauzeli su javni prostor, a pri tome desetine TV stanica je funkcionisalo. I sve se preokrenulo kada je Erodan dao izjavu za CNNturk i pozvao narod na ulice, plus prvi snimci vojnika koji nece da pucaju u narod i to je bilo to.

A objektivno situacija je realno bila gotova kada je Obama izdao saopstenje da podrzava legalno izabranu vlast i tu vise nije bilo price, a ni prostora za manevar jer dolazis u poziciju da ti Bleki uradi reset demokratije. A narod je sinoc pokazao da stoji uz one koje je izabrao i uz ovakav demokratski sistem. Dakle demokratija na djelu. Naravno Erdoan ima lekciju za nauciti jer su mu i opozicioni mediji, isti oni koje progoni i zatvara, u najtezim momentima cuvali dupence. :izet:

I jos da dodam. U prevrat se ide malo prije sabaha, a ne pred spavanje kad svako gleda TV. :D
Obama nema ništa s time, Obama se oglasio tek kad je postalo izvjesno da je puč propao. A puč je propao zato što nikada prije, ali baš nikada, narod nije stisnuo petlju da se usprotivi. Zato su mislili da će i sada biti tako. Međutim, ovaj put je narod imao petlju i na poziv demokratski izabranog rukovodstva odbranio je pravo da na svojim izborima bira svoju vlast.
User avatar
pici
Posts: 46362
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8035 Re: Republika Turska

Post by pici »

arzuhal wrote:I dok svi posustaju polako, KURIR ne gubi nadu!

Image

ni fHaraonini ne gube nadu...

http://www.avaz.ba/clanak/246492/nova-d ... e-za-taoca
User avatar
Edin H.
Posts: 53562
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8036 Re: Republika Turska

Post by Edin H. »

pici wrote:kakvi su izvjestaji oko sebilja...
:D

Jedva cekam. :oops:
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#8037 Re: Republika Turska

Post by gospodja profiterka »

Kikibombona wrote:
gospodja profiterka wrote: Bože dragi, iz kojeg ste vi filma izašli...
Vojnik NE SMIJE pucati na građane SVOJE zemlje!!!! Vojnik nije policajac. Njegova je uloga odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje i zaštita njenih vanjskopolitičkih interesa, a ne pucanje u vlastiti narod. Narod je taj koji puni budžet vojske, koji plaća uniforme, kasarne, obuku, naoružanje i vojnu opremu, e da bi vojska mogla izvršavati gore spomenute zadatke. Civil je vojniku UVIJEK civil, pogotovo ako je riječ o nenaoružanom građaninu. Vojnici na tlu svoje zemlje smiju djelovati silom (ili milom) samo uz ovlaštenje i mandat parlamenta i predsjednika države (šta već ko ima) i u skladu s preciznom naredbom ministra odbrane i komandanta snaga. To što u Turskoj vojska ima ulogu "čuvara poretka" je jedna istorijska devijacija koju odmah treba ukinuti, a one koji su vojsci naredili da puca na civile, na vlastiti narod, treba izvesti pred sud, pa pred streljački vod ili na doživotnu robiju.

Pa vi ne razumijete ni osnove parlamentarne demokratije, nadzora nad oružanim snagama, pretpostavljenosti civilnih vlasti vojnima, građanskih prava, uloge zakonodavne i izvršne vlasti... A sve ste nešto napredni, na zapad biste, da vas prime negdje "preko reda"...

Jad. Jad i bijeda.
Naravno da smije...

Čitaj bolan, čitaj:
Vojnici na tlu svoje zemlje smiju djelovati silom (ili milom) samo uz ovlaštenje i mandat parlamenta i predsjednika države (šta već ko ima) i u skladu s preciznom naredbom ministra odbrane i komandanta snaga.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8038 Re: Republika Turska

Post by seln »

pici wrote:kakvi su izvjestaji oko sebilja...
Povremeno tekbiranje i dupeljubljenje niskog intenziteta, sa rizikom da preraste u intenzivnije izljeve ljubavi prema matici.
haos1
Posts: 1304
Joined: 24/10/2013 03:39

#8039 Re: RE: Re: Republika Turska

Post by haos1 »

gospodja profiterka wrote:Ali čak i u ta dva slučaja, ovlaštenje za upotrebu vojne sile daje PARLAMENT, a ne neki usmrđeni Đeneral, koji se ne želi odreći svojih ničim zasluženih privilegija (vidi pod Kadijević, Adžić, Kukanjac...).
Super je ta spika s demokracijom. Čovjek koji je ukinuo slobodu medija i nezavisno sudstvo poziva na obranu damokracije. Tragikomično.




Sent from my LG-H818 using Tapatalk
Last edited by haos1 on 16/07/2016 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#8040 Re: Republika Turska

Post by Haris.ba »

raoul duke wrote:
Edin H. wrote: Sta vam ba vise znaci to demokratski izabran ako se pod njegovom komandom cine ratni zlocini?

Pa izabrani su i Hitler i Karadzic demokratski.
:thumbup:
Pa u jednoj poruci kažeš da smrtna kazna nije demokratska, a onda da su Hitler i Karadžić demokratski izabrani.

Pa valja li demokratija ili ne? :D

To što je neko demokratski izabran ne znači da je oslobođen svake odgovornosti. Ali, daje značajnu validnost postupcima. Onda se kasnije i govori o moralnoj odgovornosti naroda. I za dobro i loše od izabranog vođe.

Samuel Hantigton, zvani rat civilizacija, kaže da postoje tri vrste državnih udara:
1. reformski (početak preuzimanja vlasti inteligencije i srednje klase od diktatora, oligarha, monarha)
2. arbitražni (odluka koji dio inteligencije i srednje klase će preuzeti vlast, šire mase još ne upravljaju državom)
3. zabranjujući (onemogućava se učestvovanje širih masa u upravljanju državom, pod izlikom očuvanja postojećeg reda)

To što je neko demokratski izabran znači samo da su šire narodne mase odlučile ko će ih predstavljati i zastupati. Samo po sebi ne znači da to donosi vladavinu prava i poštivanje ljudskih prava. Ali, često to ide zajedno. Zato mnogi to i koriste ko sinonime. Ali, kad se treba voditi ozbiljna priča, onda treba sve raslačinit.

Ovo je bio pokušaj zabranjujućeg državnog udara. Vojska je odlučila da šire narodne mase ne biraju dobro. Nije prvi put u Turskoj. Fazon je samo što ovaj put se Erdogan spremio.
User avatar
Fantassin
Posts: 1912
Joined: 04/01/2014 13:09
Location: France

#8041 Re: Republika Turska

Post by Fantassin »

haos1 wrote:Image
Bodygardi Khalife :mrgreen:
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#8042 Re: Republika Turska

Post by Freamon Lester »

gospodja profiterka wrote:
Freamon Lester wrote:Vojni udar nije uspio sam iz jednog razloga. Sami vrh vojske nije bio za to i zbog toga je premali broj jedinica poprilicno neorganizovano pokusao izvesti nekakav preformans. Kada je doslo do momenta kada treba raspaliti i pokazati zube, hvala Bogu, uglavnom su se dozvali pameti.

Sam udar je aljkavo krenuo kada su misleci da ako zauzmu TRT, zauzeli su javni prostor, a pri tome desetine TV stanica je funkcionisalo. I sve se preokrenulo kada je Erodan dao izjavu za CNNturk i pozvao narod na ulice, plus prvi snimci vojnika koji nece da pucaju u narod i to je bilo to.

A objektivno situacija je realno bila gotova kada je Obama izdao saopstenje da podrzava legalno izabranu vlast i tu vise nije bilo price, a ni prostora za manevar jer dolazis u poziciju da ti Bleki uradi reset demokratije. A narod je sinoc pokazao da stoji uz one koje je izabrao i uz ovakav demokratski sistem. Dakle demokratija na djelu. Naravno Erdoan ima lekciju za nauciti jer su mu i opozicioni mediji, isti oni koje progoni i zatvara, u najtezim momentima cuvali dupence. :izet:

I jos da dodam. U prevrat se ide malo prije sabaha, a ne pred spavanje kad svako gleda TV. :D
Obama nema ništa s time, Obama se oglasio tek kad je postalo izvjesno da je puč propao. A puč je propao zato što nikada prije, ali baš nikada, narod nije stisnuo petlju da se usprotivi. Zato su mislili da će i sada biti tako. Međutim, ovaj put je narod imao petlju i na poziv demokratski izabranog rukovodstva odbranio je pravo da na svojim izborima bira svoju vlast.
Obama ima sve sa tim. :izet: Izjava je dosla jos dok je Erdo iz nekog podruma preko mobitela svoju izjavu davao. A narod suvise naivno gledas. Narod nije nikakav faktor ako vojska odluci da krene. Vojska raspali po golorukom narodu i tu je kraj price za narod.
Last edited by Freamon Lester on 16/07/2016 14:22, edited 1 time in total.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#8043 Re: Republika Turska

Post by prof. »

Bodkin wrote:
Niko nikog nije samljeo zahvaljujuci tim vojnicima. Erdogan majmun zove narod da izadje na vojsku. Jebote drzava i njen vodja
a šta je trebao? da pozove narod da ostane u kućama i mirno prihvatio vojni udar i preuzimanje vlasti u ruke šačice ljudi koje narod nije izabrao? ispadoše sad pučisti žrtve a narod koji je goloruk stao pred tenkove zločinci?! :-) :-) :-)
User avatar
hrasno38
Posts: 34069
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#8044 Re: Republika Turska

Post by hrasno38 »

gospodja profiterka wrote:
SkyLimit wrote:
Haris.ba wrote: Vojnik koji je tenkom zgazio ljude - koju on kaznu treba da dobije?
Mene zanima gdje je tačno granica između civila i ne - civila?

Ako vojnik onako zarafala po slučajnim prolaznicima, te žrtve su očito civili.

Ali ako vojnik zarafala po onima koji se kreću prema njemu sa namjerom da ga razoružaju, jesu oni opet civili?

Kako se to određuje? Ako taj koji je krenuo prema njemu ima nož za pojasom nije civil? Ako ga nema, jeste civil?


Šta je to tačno civil???
Bože dragi, iz kojeg ste vi filma izašli...
Vojnik NE SMIJE pucati na građane SVOJE zemlje!!!! Vojnik nije policajac. Njegova je uloga odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje i zaštita njenih vanjskopolitičkih interesa, a ne pucanje u vlastiti narod. Narod je taj koji puni budžet vojske, koji plaća uniforme, kasarne, obuku, naoružanje i vojnu opremu, e da bi vojska mogla izvršavati gore spomenute zadatke. Civil je vojniku UVIJEK civil, pogotovo ako je riječ o nenaoružanom građaninu. Vojnici na tlu svoje zemlje smiju djelovati silom (ili milom) samo uz ovlaštenje i mandat parlamenta i predsjednika države (šta već ko ima) i u skladu s preciznom naredbom ministra odbrane i komandanta snaga. To što u Turskoj vojska ima ulogu "čuvara poretka" je jedna istorijska devijacija koju odmah treba ukinuti, a one koji su vojsci naredili da puca na civile, na vlastiti narod, treba izvesti pred sud, pa pred streljački vod ili na doživotnu robiju.

Pa vi ne razumijete ni osnove parlamentarne demokratije, nadzora nad oružanim snagama, pretpostavljenosti civilnih vlasti vojnima, građanskih prava, uloge zakonodavne i izvršne vlasti... A sve ste nešto napredni, na zapad biste, da vas prime negdje "preko reda"...

Jad. Jad i bijeda.
Aha OK znaci ako je predsjednik klasicni diktator kao sto je bio Causesku koji je uz sebe imao i policiju a i sasvim sigurno veliki broj gradjana koje je kupio na razne nacine vbojska treba da mirno posmatra.
Ima i primjer dikatatora Lukasenka koji ima "98% glasova" na izborima isto ako bi vojska krenula da ga skine ne bi to smjela da radi. Znaci vojska je tu daq sam stiti granice a ako unutar granica recimo vladajuce strukture vrse represiju naqd gradjanima onda vosjka treba da gleda blagonaklono na to. Izvini ali ti nemas pojma sta je vojska i sta je njena uloga. Daleko od toga da podrzavam ono sto je jucer uradila ali posto sam pratio od pocetka vojska nije pucala na civile dok "goloruki" civili nisu posli na vojsku. Medjutim ovo je iz svega sto se do sad vidjelo ili zaista amaterski izveden puc (sto licno ne vjerujem s obzirom na ozbiljnost turske vojske) ili je bila izvanredna predstava postojoce vladajuce klike uz zrtvovanje i vojnika i naroda da bi se vlast dodatno ucvrstila.
I da ti jos nesto objasnim....kada je vojnik u punoj borbenoj gotovosti svako ko krene na njega je legitiman cilj...mozda i jeste glupo pravilo ali vrijedi us vim vojskama svijeta. Ne mjesaj se bez veze u stvari koje nisi okusila!!!
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8045 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

SkyLimit wrote:
Haris.ba wrote: Vojnik dobije naredbu da bude u puču. Izađe na cestu sa tenkom. Samim činom što je u tenku čini ga pučistom, i za to ima kazna. Ne djeluje više u krugu legalnih naredbi. Ne štiti ga zakon više kao vojnika. Narod je djelovao na osnovu naredbe predsjednika države koji je vrhovni komandant. Civila koji je pokušao razoružati vojnika/pučistu štiti zakon.
Eto u tome se barem slažemo, zakon određuje ko je civil a ko ne, samo zavisi čiji zakon.

Recimo otac je služio vojni rok u JNA na Kosovu. Kad bi bio na noćnoj straži, naredba je bila da ukoliko čuje bilo kakve šuštanje koji djeluju kao kretanje prema njemu da se prodere da traži od te osobe da se zaustavi i predstavi. Okoliko ne dobije odgovor i ta osoba se ogluši o njegov zahtjev i nastavi kretanje, istog trena mora otvoriti vatru da ubije. Takvu naredbu je dobio od oficira. Sve i kad bi se otkrilo na kraju da se zapravo radilo o petogodišnjoj djevojčici koja je zalutala, on ni za šta ne bi bio odgovoran.

E sad, ako situaciju u Turskoj posmatramo na tvoj način da je vojska postupala nelegalno i da automatski nije imala pravo ni na što, onda uredu. Ali ako to ignorišemo, onda je većina njihov postupaka bila klasično vojnička, ako neko ide prema tebi da ti oduzme oružje i zarobi te, ti pucaš, nema tu jesu civili nisu civili. Sve vojske Svijeta bi tako postupile.
To je tako ako vojnici znaju da su GENERALI djelovali na svoju ruku. Plus sto zanemarujete historiju i ulogu vojske u turskoj
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#8046 Re: Republika Turska

Post by KB9 »

i koji je zakljucak?

koja je adekvatna kazna za vojnika koji tenkom pregazi civila? smrt je ipak kao malo previse?

:-)
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#8047 Re: RE: Re: Republika Turska

Post by gospodja profiterka »

haos1 wrote:
gospodja profiterka wrote:Ali čak i u ta dva slučaja, ovlaštenje za upotrebu vojne sile daje PARLAMENT, a ne neki usmrđeni Đeneral, koji se ne želi odreći svojih ničim zasluženih privilegija (vidi pod Kadijević, Adžić, Kukanjac...).
Super je ta spika s demokracijom. Čovjek koji je ukinuo slobodu medija i nezavisno sudstvo poziva na obranu damokracije. Tragikomično.




Sent from my LG-H818 using Tapatalk
Tragikomično ili ne, na izbore će, pa nek biraju. I neslobodni mediji su bolji od smrti pod gusjenicama tenkova.
Djeco luda...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8048 Re: Republika Turska

Post by seln »

prof. wrote:
Bodkin wrote:
Niko nikog nije samljeo zahvaljujuci tim vojnicima. Erdogan majmun zove narod da izadje na vojsku. Jebote drzava i njen vodja
a šta je trebao? da pozove narod da ostane u kućama i mirno prihvatio vojni udar i preuzimanje vlasti u ruke šačice ljudi koje narod nije izabrao? ispadoše sad pučisti žrtve a narod koji je goloruk stao pred tenkove zločinci?! :-) :-) :-)
Trebao je da pozove lojalne dijelove vojske (99%) da se suprostave pucistima.
Zvati goloruki narod da ti spasava guzicu je zbilja herojski.
Last edited by seln on 16/07/2016 14:27, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8049 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

prof. wrote:
Bodkin wrote:
Niko nikog nije samljeo zahvaljujuci tim vojnicima. Erdogan majmun zove narod da izadje na vojsku. Jebote drzava i njen vodja
a šta je trebao? da pozove narod da ostane u kućama i mirno prihvatio vojni udar i preuzimanje vlasti u ruke šačice ljudi koje narod nije izabrao? ispadoše sad pučisti žrtve a narod koji je goloruk stao pred tenkove zločinci?! :-) :-) :-)
Trebao je da digne sigurnosne strukture koje su UZ DEMOKRATSKI izabranog i rijesi situaciju. Ako je siguran da ih ima koji su uz njega. Ali civile? Jebote drzava
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8050 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

seln wrote:
prof. wrote:
Bodkin wrote:
Niko nikog nije samljeo zahvaljujuci tim vojnicima. Erdogan majmun zove narod da izadje na vojsku. Jebote drzava i njen vodja
a šta je trebao? da pozove narod da ostane u kućama i mirno prihvatio vojni udar i preuzimanje vlasti u ruke šačice ljudi koje narod nije izabrao? ispadoše sad pučisti žrtve a narod koji je goloruk stao pred tenkove zločinci?! :-) :-) :-)
Trebao je da pozove lolajne dijelove vojske (99%) da se suprostave pucistima.
Zvati goloruki narod da ti spasava guzicu je zbilja herojski.
Joj jebem ti , napisao sam identican post kao ti. Odoh se samobanovati na mjesec dana
Post Reply