Civil ili non combatant je ono lice koje ne predstavlja neposrednu opasnost po naoruzano vojno lice ili sprjecavaju izvrsenje njegovog zadatka...civili koji udaraju, lincuju, predstavljaju opasnost po vojnika ne mogu se tretirati kao osobe zasticene konvencijama i zakonima. (zenevska konvencija nije ovdje upotrebljiva jer nije rat izmedju dvije strane) ali turski vojni pravilnik sigurno definirao ovu oblast kao i druge vojske. Vojnik slusa naredjenja, vojnik koji pocinje da preispituje naredjenja je mrtav ili onesposobljen vojnik.SkyLimit wrote:Mene zanima gdje je tačno granica između civila i ne - civila?Haris.ba wrote: Vojnik koji je tenkom zgazio ljude - koju on kaznu treba da dobije?
Ako vojnik onako zarafala po slučajnim prolaznicima, te žrtve su očito civili.
Ali ako vojnik zarafala po onima koji se kreću prema njemu sa namjerom da ga razoružaju, jesu oni opet civili?
Kako se to određuje? Ako taj koji je krenuo prema njemu ima nož za pojasom nije civil? Ako ga nema, jeste civil?
Šta je to tačno civil???
Erdoan sa pozivom da narod sprijeci puc i umjesa se izmedju njega i dijela vojske je izravno kriv, jer sam izgleda ne vjeruje u svoje sluzbe na cijem je celu a ciji je zadatak da nadziru i sprecavaju ove pojave.



