Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#8001 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Voli li iko citati psihološke knjige ? Ako da, koje su najbolje za razvijanje licnosti i sa savjetima.

Do sada sam citao trillere i naučnu fantastiku ali je nekako beskorisno, želim nešto što je prakticno i o cemu se može pricati.

I da li se teško citaju knjige poput one uvod u psihoanalizu od Frojda ?
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#8002 Re: Šta trenutno čitate?

Post by quentin »

BAN___KAI wrote:Voli li iko citati psihološke knjige ? Ako da, koje su najbolje za razvijanje licnosti i sa savjetima.

Do sada sam citao trillere i naučnu fantastiku ali je nekako beskorisno, želim nešto što je prakticno i o cemu se može pricati.

I da li se teško citaju knjige poput one uvod u psihoanalizu od Frojda ?

Ako ti treba nešto praktično i korisno, čitaj neki priručnik za popravljanje veš-mašine ili ugradnju klima-uređaja. Književnost i nije naročito utilitarna disciplina. Estetsko zadovoljstvo je najveći kapital koji iz nje možeš izvući.
Ja bih ti prije savjetovao da nastaviš čitati trilere i naučnu fantastiku, ili neku drugu fikciju, nego popularnu psihologiju koju bi ti neko možda preporučio.
Frojd ne mora biti težak ako si relativno obrazovan i malo uporan, ali nisam siguran da je to ono što tražiš.
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#8003 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sijalica koja gori »

Dan Brown "Inferno"

:D
Romanija
Posts: 2563
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: Brexitland

#8004 Young Stalin :: Simon Sebag Montefiore

Post by Romanija »

Biografija, od rodjenja do Oktobarske revolucije
---------------------------
Image
User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#8005 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

quentin wrote:
BAN___KAI wrote:Voli li iko citati psihološke knjige ? Ako da, koje su najbolje za razvijanje licnosti i sa savjetima.

Do sada sam citao trillere i naučnu fantastiku ali je nekako beskorisno, želim nešto što je prakticno i o cemu se može pricati.

I da li se teško citaju knjige poput one uvod u psihoanalizu od Frojda ?

Ako ti treba nešto praktično i korisno, čitaj neki priručnik za popravljanje veš-mašine ili ugradnju klima-uređaja. Književnost i nije naročito utilitarna disciplina. Estetsko zadovoljstvo je najveći kapital koji iz nje možeš izvući.
Ja bih ti prije savjetovao da nastaviš čitati trilere i naučnu fantastiku, ili neku drugu fikciju, nego popularnu psihologiju koju bi ti neko možda preporučio.
Frojd ne mora biti težak ako si relativno obrazovan i malo uporan, ali nisam siguran da je to ono što tražiš.
Nisam mislio na tu vrstu prakticnosti, autori knjiga poput Napoleon hill,Dale Carnegie, možda Sun Tzu, mene zanimaju. Stvari od koji se ucu kako biti bolji covjek, bolje razgovarati itd. Možda poneka dobra klix knjiga xD Uclanio sam se ovaj mjesec u gradsku biliboteku i procitatao sam do sada 4 knjige od Stephen Kinga, jesu dobre, ali želim nešto izvuci iz toga.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22598
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#8006 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Još na staroj knjizi,toliko toga ima da se nauči,toliko toga ima da se prevede.Ali je defintivno najbolje štivo za astronome amatere.

Image
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#8007 Re: Šta trenutno čitate?

Post by minderpuza »

Stephen King - Bag of Bones Nisam bas odusevljena :sad:
doktor78
Posts: 3947
Joined: 14/09/2006 11:02

#8008 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

King - Salemovo . Za sad (prvih 40-ak stranica) nista posebno, ocekivao sam vise. Nadam se zapletu u nastavku knjige :-D
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8009 Re: Šta trenutno čitate?

Post by petunija »

Tihi Don
Držim se klasika :D
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8010 Re: Šta trenutno čitate?

Post by petunija »

.
Last edited by petunija on 24/06/2014 09:12, edited 1 time in total.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2904
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#8011 Re: Šta trenutno čitate?

Post by moon_walker_90 »

Znam da je malo offtopic ali nisam znao gdje drugo da postavim...Da li neko ima knjigu "Elektrane" Profesor Milenko Đurić,bilo u elektronskoj formi,bilo u pravom izdanju? Ili ako zna gdje je mogu nabaviti :) Lijep pozdrav :)
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#8012 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Damir0406 »

petunija wrote:Tihi Don
Držim se klasika :D
I nećeš zalutati :thumbup:
User avatar
Praetorious
Posts: 1806
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#8014 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Nakon određene apstinencije u čitanju, da bih ispraznio moždani buffer, prihvatio sam se prve knjige iz trilogije Ogledalo s nazivom "U dubini", autorice Jayne Ann Krentz. Za sada je OK, kako će biti do kraja Trilogije - ne znam.
Image
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#8015 Re: Šta trenutno čitate?

Post by blues.a »

Thomas Mann - Čarobni brijeg
User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#8016 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Stephen King : The Dark Tower III - The wastelands
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8017 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Image
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#8018 Re: Šta trenutno čitate?

Post by terra_incognita »

Beavis wrote:Image
istoimena pripovjetka :thumbup: (zadnja cini mi se)

preporuka: Ante Tomic, Građanin pokorni
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8019 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eborg »

Valja li cemu, imao sam je u planu?
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#8020 Re: Šta trenutno čitate?

Post by terra_incognita »

meni da
ja u zadnje vrijeme preferiram autore iz regiona, pogotovo bivse i sadasnje kolumniste tipa ova dvojica navedenih


nekako nemam potrebu da se bacam na svjetse bestselere i sve sto siroke narodne mase citaju
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8021 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Meni Dezulovic inace lezi...probacu i Tomica ako nadjem sta u biblioteci.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#8022 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Lucazode »

Poz.
Molio bih preporuke za dobre istorijske knjige. Ne klasicna istorija nego nesto poput romana sa nekom dobrom radnjom!
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#8023 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Ringhio »

The Silene of the Lambs - Thomas Harris

Malo zajebano citat jer mi je pred ocima stalno Anthony Hopkins koji je ulogu Hannibala odglumio maestralno.

Procitam malo pa onda stanem i prisjetim se kako je to on odglumio :)
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8024 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Lucazode wrote:Poz.
Molio bih preporuke za dobre istorijske knjige. Ne klasicna istorija nego nesto poput romana sa nekom dobrom radnjom!

Probaj Mario Puzo - Porodica i Vladimir Bartol - Alamut. Prva je o http://hr.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_VI. a druga o http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan-i_Sabbah i njegovim Asasinima.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#8025 Re: Šta trenutno čitate?

Post by safran »

Lucazode wrote:Poz.
Molio bih preporuke za dobre istorijske knjige. Ne klasicna istorija nego nesto poput romana sa nekom dobrom radnjom!
Leon Uris - Haj
Irving Stone - Agonija i ekstaza (i druge) - biografski pristup ali mislim da zadovoljava kriterije
Martin Dugard - Into Africa - izvrsna
Post Reply