Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#7976 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Hakiz »

Styling wrote: 04/03/2025 14:01
Hakiz wrote: 04/03/2025 13:21
Styling wrote: 04/03/2025 13:14

na odredjeni nacin stiti se i radnik jer imas ove sto izrabljuju radnike, ne placaju prekovremene, zovu da rade kad god je frka bez obzira je li radnik na danima odmora ili ne. Barem im je nedjelja zagarantovana.
Prezivjet cemo i ovo, naviknut cemo se da razmisljamo evropski, planiramo nabavke unaprijed i vikend provodimo sa porodicom.
Nećemo se svi naviknuti. Neki od nas će trpjeti jer moraju i pokušati u svakoj prilici ili to promijeniti ili kazniti one koji su to uradili.

Sutra će ostati neradna nedjelja, a na vlasti će biti SBiH, ili SDA ili... Trojka će biti kažnjena, ljutnja na nju će dovesti do osvete, a stvari koje je uradila će ostati dok drugi budu vladali.

Nema te pruge do Hrasnice koja može izjednačiti ili pretegnuti izjavu da na ovoj inflaciji nema povećanja invalidnina, invalidi su preskupi.

Na to ovakve stvari dođu kao kap koja prijeti da prelije.

Žene koje su dobile neradnu nedjelju će prevagnuti nad nezadovoljnim invalidima i drugima? Ne znam. Naime, ljudi duže pamte ono šta ih ljuti nego ono šta ih obraduje. To je mehanizam ovisnosti, dobiješ neko zadovoljstvo, na njega se navikneš, onda kreće tražnja za drugim, većim zadovoljstvom i očaj ako ga nema.

Tako da kada se trgovkinje naviknu da ne rade nedjeljom, to prestaje biti "stvar", tada im treba dati nešta drugo. Nedjelja neće biti nešta posebno i razlog za glasanje, bit će "normalna".

A oni kojima smeta, invalidi itd će pamtiti ko ih je "zajeb'o". Puno duže.
Mi smo zemlja sa izuzetno velikim brojem invalida sto je direktna posljedica rata. I civilnih ratnih i ratnih vojnih invalida imamo mnogo vise nego sto bismo imali da nije bilo rata. U tom kontekstu kostaju puno.
Samo što ja nisam kontekst. Kome sam kontekst, umjesto ljudsko biće koje pogađa inflacija koliko onoga na vlasti kojem plata raste negovom odlukom više nego što je moja cijela invalidnina, neće dobiti moj glas. Dapače.

Ako je u pitanju trošak, što sebi diže platu? On nije skup?

Džaba sve. Jedina je dilema ne glasati ili glasati za protivnike. Za one kojima sam skup zašto da glasam?

Još jedna sjajna odluka kao što je neradna nedjelja bi tu dilemu mogla riješiti :mrgreen:
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7977 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

Hakiz wrote: 04/03/2025 14:15
Styling wrote: 04/03/2025 14:01
Hakiz wrote: 04/03/2025 13:21

Nećemo se svi naviknuti. Neki od nas će trpjeti jer moraju i pokušati u svakoj prilici ili to promijeniti ili kazniti one koji su to uradili.

Sutra će ostati neradna nedjelja, a na vlasti će biti SBiH, ili SDA ili... Trojka će biti kažnjena, ljutnja na nju će dovesti do osvete, a stvari koje je uradila će ostati dok drugi budu vladali.

Nema te pruge do Hrasnice koja može izjednačiti ili pretegnuti izjavu da na ovoj inflaciji nema povećanja invalidnina, invalidi su preskupi.

Na to ovakve stvari dođu kao kap koja prijeti da prelije.

Žene koje su dobile neradnu nedjelju će prevagnuti nad nezadovoljnim invalidima i drugima? Ne znam. Naime, ljudi duže pamte ono šta ih ljuti nego ono šta ih obraduje. To je mehanizam ovisnosti, dobiješ neko zadovoljstvo, na njega se navikneš, onda kreće tražnja za drugim, većim zadovoljstvom i očaj ako ga nema.

Tako da kada se trgovkinje naviknu da ne rade nedjeljom, to prestaje biti "stvar", tada im treba dati nešta drugo. Nedjelja neće biti nešta posebno i razlog za glasanje, bit će "normalna".

A oni kojima smeta, invalidi itd će pamtiti ko ih je "zajeb'o". Puno duže.
Mi smo zemlja sa izuzetno velikim brojem invalida sto je direktna posljedica rata. I civilnih ratnih i ratnih vojnih invalida imamo mnogo vise nego sto bismo imali da nije bilo rata. U tom kontekstu kostaju puno.
Samo što ja nisam kontekst. Kome sam kontekst, umjesto ljudsko biće koje pogađa inflacija koliko onoga na vlasti kojem plata raste negovom odlukom više nego što je moja cijela invalidnina, neće dobiti moj glas. Dapače.

Ako je u pitanju trošak, što sebi diže platu? On nije skup?

Džaba sve. Jedina je dilema ne glasati ili glasati za protivnike. Za one kojima sam skup zašto da glasam?

Još jedna sjajna odluka kao što je neradna nedjelja bi tu dilemu mogla riješiti :mrgreen:
Ne vjerujem da zivis samo od invalidnine.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51218
Joined: 29/06/2011 23:39

#7978 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Smjestaj u penzionerskim domovima poskupljuje, penzije ostale na istom.

Dokle su penzije, Neko velemajstore.
Hakiz
Posts: 48402
Joined: 30/07/2015 20:01

#7979 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Hakiz »

Styling wrote: 04/03/2025 14:22
Hakiz wrote: 04/03/2025 14:15
Styling wrote: 04/03/2025 14:01

Mi smo zemlja sa izuzetno velikim brojem invalida sto je direktna posljedica rata. I civilnih ratnih i ratnih vojnih invalida imamo mnogo vise nego sto bismo imali da nije bilo rata. U tom kontekstu kostaju puno.
Samo što ja nisam kontekst. Kome sam kontekst, umjesto ljudsko biće koje pogađa inflacija koliko onoga na vlasti kojem plata raste negovom odlukom više nego što je moja cijela invalidnina, neće dobiti moj glas. Dapače.

Ako je u pitanju trošak, što sebi diže platu? On nije skup?

Džaba sve. Jedina je dilema ne glasati ili glasati za protivnike. Za one kojima sam skup zašto da glasam?

Još jedna sjajna odluka kao što je neradna nedjelja bi tu dilemu mogla riješiti :mrgreen:
Ne vjerujem da zivis samo od invalidnine.
Svako ima pravo na svoju vjeru. Koliko god bila iracionalna.

Druga stvar, zvanično živim samo od invalidnine. To je jedini podatak kojim se institucije trebaju voditi. Da li mi neko iz porodice, prijatelja pomaže, da li sam nekada dobio na lutriji itd, to nije osnov na kojem država treba donositi odluke o mom i bilo čijem invalidskom statusu. Jer, te situacije su veoma promjenjive, i nisu na sve jednako primjenjive, da bi bile osnov za sistemske odluke vlasti.

Sve dok se ne bavim nečim protivzakonitim, za državu i njen odnos prema meni, za forum itd, živim samo od invalidnine.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7980 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

Imaju ogromne namete
Privrednici protestovali u Živinicama: Vlada FBiH nas gura u propast

https://www.klix.ba/vijesti/bih/privred ... /250305099
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#7981 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

Ovi privrednici??

https://www.biznisinfo.ba/istrazili-smo ... milionera/

U našem istraživanju svakako je najvažniji podatak do kojeg smo došli, da u Živinicama postoji čak 110 kompanija koje imaju godišnji prihod novca u iznosu od milion ili više maraka (prema podacima za 2022. godinu). Otprilike je isti broj firmi koje imaju sredstva u spomenutom iznosu.

Jadni, smanjice im se godisnji prihod za koju stotinu hiljada, pa odmah panika.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7982 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

zubi wrote: 05/03/2025 15:21 Ovi privrednici??

https://www.biznisinfo.ba/istrazili-smo ... milionera/

U našem istraživanju svakako je najvažniji podatak do kojeg smo došli, da u Živinicama postoji čak 110 kompanija koje imaju godišnji prihod novca u iznosu od milion ili više maraka (prema podacima za 2022. godinu). Otprilike je isti broj firmi koje imaju sredstva u spomenutom iznosu.

Jadni, smanjice im se godisnji prihod za koju stotinu hiljada, pa odmah panika.
na protestu nisi bile samo zivinicke firme,mani se spinovanja ,i prihod ti nije dobit neznalico, i nisu svi milioneri
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#7983 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

gozila555 wrote: 05/03/2025 15:23
zubi wrote: 05/03/2025 15:21 Ovi privrednici??

https://www.biznisinfo.ba/istrazili-smo ... milionera/

U našem istraživanju svakako je najvažniji podatak do kojeg smo došli, da u Živinicama postoji čak 110 kompanija koje imaju godišnji prihod novca u iznosu od milion ili više maraka (prema podacima za 2022. godinu). Otprilike je isti broj firmi koje imaju sredstva u spomenutom iznosu.

Jadni, smanjice im se godisnji prihod za koju stotinu hiljada, pa odmah panika.
na protestu nisi bile samo zivinicke firme,mani se spinovanja ,i prihod ti nije dobit neznalico, i nisu svi milioneri
U mom postu negdje pise da je u pitanju dobit??
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#7984 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/vel ... /250305131

U prvoj sedmici funkcionisanja kanala "Zaštita radnika", koji je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine pokrenula s ciljem brže i efikasnije obrade prijava te pravovremene reakcije nadležnih institucija, zaprimljeno je 488 prijava.
Kako je napisao premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, ovaj izuzetno visok broj prijava u periodu od 21. do 27. februara pokazuje da su radnici prepoznali značaj ovog kanala i odlučili da proaktivno djeluju u borbi za svoja prava.

"Od ukupnog broja prijava, 429 ih je pristiglo iz privatnog sektora, dok su 59 prijava podnijeli radnici zaposleni u javnim preduzećima.

Nepravilnost koje su radnici najčešće prijavljivali su:

- neisplaćivanje minimalne plate
- obavezu vraćanja dijela plate nakon uplate na račun
- isplatu dijela plate u koverti
- neplaćanje doprinosa
- neisplaćivanje toplog obroka i naknade za prevoz

"Prijave su proslijeđene nadležnim institucijama na daljnju obradu. S obzirom na to da se nepravilnosti navedene u prijavama preklapaju u nadležnostima različitih organa, Poreska uprava Federacije BiH preuzet će obradu 328 slučaja, dok će Federalna uprava za inspekcijske poslove obraditi 423. Ove institucije sada imaju zadatak da izvrše provjere i poduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitile prava radnika i spriječile daljnja kršenja radnih propisa", naveo je Nikšić.

Nikšić je dodao da se uspostava kanala "Zaštita radnika" pokazala kao ispravna odluka i snažan signal da će Vlada Federacije BiH biti na strani radnika u borbi protiv nepravilnosti na tržištu rada.

"Svi radnici trebaju znati da nisu sami i da imaju institucionalnu podršku u ostvarivanju svojih prava. Vlada Federacije BiH ostaje dosljedna u svom opredjeljenju da štiti prava radnika i ohrabruje radnike da nastave koristiti kanal "Zaštita radnika" kako bi se adresirale nepravilnosti u primjeni propisa", dodao je Nikšić.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7985 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

Niksic uporan ko mazga ratuje sa privredom koja mu puni budzet.narucio taj izvještaj nebil se opet populisticki ulizao radnicima.lik misli da je ovo komunizam.kad je toliki strucnjak nek sad pocne zaposljavat silne nezaposlene koji svaki dan se prijavljuju na biro.nek im sad on obezbjedi 1730 KM bruto.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7986 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

Jedan od prisutnih danas na protestu u Zivinicama neki dan otvorio filijalu u Sarajevu @tramvajtrojka
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17048
Joined: 27/04/2021 22:52

#7987 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by tramvajtrojka »

_BataZiv_0809 wrote: 05/03/2025 21:58 Jedan od prisutnih danas na protestu u Zivinicama neki dan otvorio filijalu u Sarajevu @tramvajtrojka
bas me zanima ima li bas sve uvozne fakture na uvoz robe iz turske i pazara :mrgreen: :mrgreen: i da li kuca sav promet
Sefket007
Posts: 512
Joined: 26/04/2021 17:29

#7988 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Sefket007 »

Botovi i dalje brane neposobnog Niksica i ublehu Vojina. :izet:
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7989 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

Sefket007 wrote: 06/03/2025 00:26 Botovi i dalje brane neposobnog Niksica i ublehu Vojina. :izet:
brane ga jer su na drzavnim jaslama,uhljebi
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#7990 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Truba »

gledam izvode...svoj dzep i stomak

najuspješniji premijerski par od vremena kraljevine jugoslavije
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#7991 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Truba »

gozila555 wrote: 05/03/2025 15:23
zubi wrote: 05/03/2025 15:21 Ovi privrednici??

https://www.biznisinfo.ba/istrazili-smo ... milionera/

U našem istraživanju svakako je najvažniji podatak do kojeg smo došli, da u Živinicama postoji čak 110 kompanija koje imaju godišnji prihod novca u iznosu od milion ili više maraka (prema podacima za 2022. godinu). Otprilike je isti broj firmi koje imaju sredstva u spomenutom iznosu.

Jadni, smanjice im se godisnji prihod za koju stotinu hiljada, pa odmah panika.
na protestu nisi bile samo zivinicke firme,mani se spinovanja ,i prihod ti nije dobit neznalico, i nisu svi milioneri
nisu svi milijuneri ali su oni najglasniji izgleda
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#7992 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

Truba wrote: 06/03/2025 09:55 gledam izvode...svoj dzep i stomak

najuspješniji premijerski par od vremena kraljevine jugoslavije
:lol:
izvrsni direktor
Posts: 14737
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#7993 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by izvrsni direktor »

gozila555 wrote: 05/03/2025 21:51 Niksic uporan ko mazga ratuje sa privredom koja mu puni budzet.narucio taj izvještaj nebil se opet populisticki ulizao radnicima.lik misli da je ovo komunizam.kad je toliki strucnjak nek sad pocne zaposljavat silne nezaposlene koji svaki dan se prijavljuju na biro.nek im sad on obezbjedi 1730 KM bruto.
Ono kad "Zaštita radnika" protumacis kao rat protiv privrede. Ali nisi bot :-D
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6560
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#7994 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ma lik je trol
i ne znam sto nije do sada fasovao ban
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7995 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

izvrsni direktor wrote: 06/03/2025 10:28
gozila555 wrote: 05/03/2025 21:51 Niksic uporan ko mazga ratuje sa privredom koja mu puni budzet.narucio taj izvještaj nebil se opet populisticki ulizao radnicima.lik misli da je ovo komunizam.kad je toliki strucnjak nek sad pocne zaposljavat silne nezaposlene koji svaki dan se prijavljuju na biro.nek im sad on obezbjedi 1730 KM bruto.
Ono kad "Zaštita radnika" protumacis kao rat protiv privrede. Ali nisi bot :-D
Niksicu jesil to ti :?
biglebovski
Posts: 3430
Joined: 02/11/2005 16:43

#7996 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by biglebovski »

zubi wrote: 05/03/2025 16:19 ... 59 prijava podnijeli radnici zaposleni u javnim preduzećima.

Nepravilnost koje su radnici najčešće prijavljivali su:

- neisplaćivanje minimalne plate
- obavezu vraćanja dijela plate nakon uplate na račun
- isplatu dijela plate u koverti
- neplaćanje doprinosa
- neisplaćivanje toplog obroka i naknade za prevoz
Jasno je da je birokratija na niskim granama ali da uposlenici javnih preduzeća moraju šefovima davati dio plate nazad je nešto novo. Znam da se tradicionalno treba dati koverta kada se zapošljava u upravu ili JP, ali ovo nisam očekivao, korupcija u vladajućim strukturama je dobila novu dimenziju. Strašno. Nadam se, jer samo mi nada i ostaje, da će vlada istražiti, u skladu sa zakonom procesuirati te što prije predstaviti rezultate istrage korupcije u javnim preduzećima te organima uprave.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7997 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

pa nek kaznjavaju sve,niko im to ne zamjera,al nemoj da vladi to bude okupacija,nek rade na smanjenu doprinosa i fiskalnoj reformi.
biglebovski
Posts: 3430
Joined: 02/11/2005 16:43

#7998 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by biglebovski »

Šokiran sam. 59 prijava protiv birokratije u samo sedam dana! Jadni ljudi, mogu samo zamisliti šta sve prolaze uposlenici javnih preduzeća i uprave. Zato nam i jeste ovako kako je.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#7999 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by laik1981 »

Premijer, kao i njegovi ministri, su se popisali na svakog glasaca koji ih je doveo na vlast. To je fakt i to niti jedan bot ne moze promijeniti svojim piskaranjima.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21047
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8000 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by DaysleepeR »

Sad ne valja vlast koja je prva iznijela na vidjelo malverzacije prema radnicima pa i u vlastitim organima...
Post Reply