Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#7951 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by man_464 »

lajkujMe wrote:

Potvrdjujem za prugu prema Klasu, koristi je klas itekako.
Najvise ljeti i na jesen tad znaju po dvije kompozicije doci isti dan.
Napune silose do vrha.
Puno im je jeftinije tako nego angazovati 100 slepera npr..
Upravo tako.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#7952 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by high_volume »

man_464 wrote:
lajkujMe wrote:

Potvrdjujem za prugu prema Klasu, koristi je klas itekako.
Najvise ljeti i na jesen tad znaju po dvije kompozicije doci isti dan.
Napune silose do vrha.
Puno im je jeftinije tako nego angazovati 100 slepera npr..
Upravo tako.
Pruga u BiH podnosi max opterećenje 1.000-1.200 t po maršruti. Jedna krcata kompozicija nosi max. 26 vagona žita, u vagonima kakve nemaju željeznice u BiH. Jedna silo cisterna podnosi 25 t žita u cestovnom transportu.
Samo mali broj silosa u Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj ima industrijski kolosijek za utovar žita u vagone. Ruska i ukrajinska pšenica za Klas je skupa. Kapacitet silosa u KLasu je 60.000 tona. Željeznicom, Klas napuni 10-tak, hiljada tona, možda do 15.000 max, ostalu količinu pune silo cisterne, cestom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#7953 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by VladaFBiH »

high_volume wrote: Pruga u BiH podnosi max opterećenje 1.000-1.200 t po maršruti. Jedna krcata kompozicija nosi max. 26 vagona žita, u vagonima kakve nemaju željeznice u BiH. Jedna silo cisterna podnosi 25 t žita u cestovnom transportu.
Samo mali broj silosa u Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj ima industrijski kolosijek za utovar žita u vagone. Ruska i ukrajinska pšenica za Klas je skupa. Kapacitet silosa u KLasu je 60.000 tona. Željeznicom, Klas napuni 10-tak, hiljada tona, možda do 15.000 max, ostalu količinu pune silo cisterne, cestom.
svojevremeno su uvozili uglavnom iz Mađarske jer je iz Srbije bila jako loše kvalitete a za zadnjih par godina nisam u toku
selma 83
Posts: 628
Joined: 10/12/2010 18:45

#7954 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

Haris033 wrote:
lajkujMe wrote:Potvrdjujem za prugu prema Klasu, koristi je klas itekako.
Najvise ljeti i na jesen tad znaju po dvije kompozicije doci isti dan.
Napune silose do vrha.
Puno im je jeftinije tako nego angazovati 100 slepera npr..
A ja opet potvrđujem da 2 godine nije prošao voz, a tako i pšenica, tom prugom. Pšenica se dovlači isključivo kamionima.
Odavno se ta pruga trebala iskoristiti za neku vrstu prevoza građana, baš kao i neiskorišteni kolosijeci koji idu prema željezničkoj stanici.
Ludost bi bila prugu ukinuti, a ne bi me čudilo da to urade, obzirom kakva nam je vlast.
ide voz , živim iza pruga, taj dio i kod kvadrant pijace, dosta puta ljeti mašinovođa mahne zastavom na sred ulice. nema prolaza jedno 5 minuta. :-D
kakaljin
Posts: 13492
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#7955 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

selma 83 wrote:
Haris033 wrote:
lajkujMe wrote:Potvrdjujem za prugu prema Klasu, koristi je klas itekako.
Najvise ljeti i na jesen tad znaju po dvije kompozicije doci isti dan.
Napune silose do vrha.
Puno im je jeftinije tako nego angazovati 100 slepera npr..
A ja opet potvrđujem da 2 godine nije prošao voz, a tako i pšenica, tom prugom. Pšenica se dovlači isključivo kamionima.
Odavno se ta pruga trebala iskoristiti za neku vrstu prevoza građana, baš kao i neiskorišteni kolosijeci koji idu prema željezničkoj stanici.
Ludost bi bila prugu ukinuti, a ne bi me čudilo da to urade, obzirom kakva nam je vlast.
ide voz , živim iza pruga, taj dio i kod kvadrant pijace, dosta puta ljeti mašinovođa mahne zastavom na sred ulice. nema prolaza jedno 5 minuta. :-D
Idu idu vozovi, trebaju i cesce da idu :-D :-D :-D :-D
selma 83
Posts: 628
Joined: 10/12/2010 18:45

#7956 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

So What! wrote:
odem ćesto do Boljakova, biću korisnik budućeg mosta, aBda, most će imati ludačku, neopisivu korist za sve koji idu iz Sarajeva a i mi što smo ispod ovih brda i po brdima(ja sam u ravnom djelu :-D ), uglavnom postavljaju se 2. stuba odmah ispod stadiona. ptt kablove su izmjestili a jedan kolosjek je dignut, koji je više bio za stajanje vagona. Vjerovatno i da kamioni i bageri imaju pritsup. kad to završe idu elementi...
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#7957 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by trolejbus1921 »

Gdje bi dosao izlaz 1 trans.Ako neko moze da ucrta na mpi dionicu Pocetak 1 trans-Bare i Ulaz u tunel-Kraj
Naslovnica
Posts: 35420
Joined: 20/03/2013 15:38

#7958 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

selma 83 wrote:
So What! wrote:
odem ćesto do Boljakova, biću korisnik budućeg mosta, aBda, most će imati ludačku, neopisivu korist za sve koji idu iz Sarajeva a i mi što smo ispod ovih brda i po brdima(ja sam u ravnom djelu :-D ), uglavnom postavljaju se 2. stuba odmah ispod stadiona. ptt kablove su izmjestili a jedan kolosjek je dignut, koji je više bio za stajanje vagona. Vjerovatno i da kamioni i bageri imaju pritsup. kad to završe idu elementi...
Hoće li fakat ostaviti usko grlo između postojećeg kružnog i ovog u izgradnji?!
Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#7959 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Pa ne mogu istovremeno raditi na dva projetka.
Naslovnica
Posts: 35420
Joined: 20/03/2013 15:38

#7960 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote:Pa ne mogu istovremeno raditi na dva projetka.
Ako se post odnosi na mene, to nije bilo moje pitanje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#7961 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Nema novog kruznog jos. Trenutno se gradi samo most. I onda se moze desiti da naprave most pa cekaju kruzni da se zavrsi.

Isto je sa prosirenjem Safeta Zajke na 4 trake. Ima plan.
Naslovnica
Posts: 35420
Joined: 20/03/2013 15:38

#7962 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Moj je post nekako trebao da bude osvrt na ushićeni komentar @selma 83

biću korisnik budućeg mosta, aBda, most će imati ludačku, neopisivu korist za sve koji idu iz Sarajeva
Znači i kada se završi most biće to most za "nigdje" dok se ne završi kružni. A i kada se i ako se završe kružni i most, ništa se neće riješiti (redovna gužva i zastoj zbog semafora na raskrsnici u Boljakovom ) dok se ne proširi Safeta Zajke tamo pored Bosnaplasta. Dabogda da moji unuci to dočekaju.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7963 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

trolejbus1921 wrote:Gdje bi dosao izlaz 1 trans.Ako neko moze da ucrta na mpi dionicu Pocetak 1 trans-Bare i Ulaz u tunel-Kraj
Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7964 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Izgradnja IX transverzale - 27. 04. 2019. @ SA-C

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7965 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Naslovnica wrote:Moj je post nekako trebao da bude osvrt na ushićeni komentar @selma 83

biću korisnik budućeg mosta, aBda, most će imati ludačku, neopisivu korist za sve koji idu iz Sarajeva
Znači i kada se završi most biće to most za "nigdje" dok se ne završi kružni. A i kada se i ako se završe kružni i most, ništa se neće riješiti (redovna gužva i zastoj zbog semafora na raskrsnici u Boljakovom ) dok se ne proširi Safeta Zajke tamo pored Bosnaplasta. Dabogda da moji unuci to dočekaju.
Semir Efendić je veoma zagrijan da poveže ta dva kružna u profilu 2x2, ali bi on da to bude zamjena za gradski autoput.

Semir će možda i povezati ova dva kružna, ali suviše je on mali da bi mogao stati projektu gradskog autoputa u kraj.

Što se tiče namjene ovog mosta, cilj je bio da se povežu stanovnici jednog dijela Općine Novi Grad sa drugim dijelom Općine Novi Grad, jer je gotovo nemoguće doći iz jednog dijela u drugi, a da se ne uđe u drugu općinu.

IX transverzala je po planovima predviđena da produži dalje kroz Boljakov Potok i i vijuga sve do Vogošće, eh to bi tvoja djeca možda mogla dočekati, a možda se i odustane od te solucije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#7966 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Koliko znam 9 transferzala se ne bi trebala produziti do Vogosce. Nakon izgradnje kruznog to je to.

To ti je 6 transferzala sto ide do Vogosce. I ona bi se trebala spajati negdje sa prvom transferzalom blizu izlaza iz tunela Kobilja Glava na strani Vogosce.
A to se nece praviti u slijedecih 30 godina.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#7967 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

Do tad ce ovaj grad(ic) propast…
grehota
No-Name
Posts: 317
Joined: 22/05/2014 17:20

#7968 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by No-Name »

So What! wrote:Izgradnja IX transverzale - 27. 04. 2019. @ SA-C

Image

Image

Image


Image

Image

Image

Image

Da li ovdje podizanje nivoa ulice počinje kod raskrsnice sa ulicom Džemala Bijedića i ide prema željezničkoj pruzi
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#7969 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Na zadnjoj i prezadnjoj slici je rampa gdje pocinje podizanje nivoa ceste.
selma 83
Posts: 628
Joined: 10/12/2010 18:45

#7970 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

So What! wrote:
Naslovnica wrote:Moj je post nekako trebao da bude osvrt na ushićeni komentar @selma 83

biću korisnik budućeg mosta, aBda, most će imati ludačku, neopisivu korist za sve koji idu iz Sarajeva
Znači i kada se završi most biće to most za "nigdje" dok se ne završi kružni. A i kada se i ako se završe kružni i most, ništa se neće riješiti (redovna gužva i zastoj zbog semafora na raskrsnici u Boljakovom ) dok se ne proširi Safeta Zajke tamo pored Bosnaplasta. Dabogda da moji unuci to dočekaju.
Semir Efendić je veoma zagrijan da poveže ta dva kružna u profilu 2x2, ali bi on da to bude zamjena za gradski autoput.

Semir će možda i povezati ova dva kružna, ali suviše je on mali da bi mogao stati projektu gradskog autoputa u kraj.

Što se tiče namjene ovog mosta, cilj je bio da se povežu stanovnici jednog dijela Općine Novi Grad sa drugim dijelom Općine Novi Grad, jer je gotovo nemoguće doći iz jednog dijela u drugi, a da se ne uđe u drugu općinu.

IX transverzala je po planovima predviđena da produži dalje kroz Boljakov Potok i i vijuga sve do Vogošće, eh to bi tvoja djeca možda mogla dočekati, a možda se i odustane od te solucije.
upravo to, samo 4 trake najvjerovatnije neće proći do buća p. i dalje, prvo gubi se kvalitet života a drugo treba "preorat" sve što je već izgrađeno, isplatiti odštete za ne mali broj objekata, većina na privremenoj saglasnosti, to je tačno. imate usvojen regulacioni plan kroz Švrakino, međutim kad su stanovnici vidjeli kako će igubiti prolaze iz mahala i kolko se treba rušiti kuća(većinom barake koje su katastru 100%,pa će biti puna isplata) pritužbe su bile i ja nigdje ne čujem Efendića da najavljuje početak gradnje. veliko glasačko tijelo se gubi :) itd itd ovo u Boljakovu je skoro zadnji zahvat gotovo sigurno. i priča se i čuje se u glasinama da nema gradnje, pogotovo gore Drinska :-D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7971 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Haris.ba wrote:Koliko znam 9 transferzala se ne bi trebala produziti do Vogosce. Nakon izgradnje kruznog to je to.

To ti je 6 transferzala sto ide do Vogosce. I ona bi se trebala spajati negdje sa prvom transferzalom blizu izlaza iz tunela Kobilja Glava na strani Vogosce.
A to se nece praviti u slijedecih 30 godina.
Upravu si, greška je moja.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7972 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Počinje obnova Velike aleje na Ilidži, radovi će koštati blizu 100.000 KM
Image

Vlada Kantona Sarajevo preko Direkcije za puteve Kantona Sarajevo, na osnovu postojećeg Okvirnog sporazuma o uslovima i načinu izvođenja radova održavanja puteva sa KJKP “Rad”, dala je nalog za početak izvođenja radova na projektu sanacije putne komunikacije duž Velike aleje.

U skladu sa sporazumom o sufinansiranju ovog projekta, Kantonalna javna ustanova za zaštićena područja doznačila je Direkciji za puteve novčana sredstva od 96.554 KM koja je u obavezi obezbijediti ostatak sredstava za realizaciju čitavog projekta.

Velika aleja na Ilidži je u ljetnom periodu posebno frekventna komunikacija, a s obzirom na njeno trenutno loše stanje, radi sigurnosti svih učesnika u saobraćaju koji je koriste, nepohodno je izvršiti njenu hitnu sanaciju.
Klix
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#7973 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

So What! wrote:Počinje obnova Velike aleje na Ilidži, radovi će koštati blizu 100.000 KM
Image

Vlada Kantona Sarajevo preko Direkcije za puteve Kantona Sarajevo, na osnovu postojećeg Okvirnog sporazuma o uslovima i načinu izvođenja radova održavanja puteva sa KJKP “Rad”, dala je nalog za početak izvođenja radova na projektu sanacije putne komunikacije duž Velike aleje.

U skladu sa sporazumom o sufinansiranju ovog projekta, Kantonalna javna ustanova za zaštićena područja doznačila je Direkciji za puteve novčana sredstva od 96.554 KM koja je u obavezi obezbijediti ostatak sredstava za realizaciju čitavog projekta.

Velika aleja na Ilidži je u ljetnom periodu posebno frekventna komunikacija, a s obzirom na njeno trenutno loše stanje, radi sigurnosti svih učesnika u saobraćaju koji je koriste, nepohodno je izvršiti njenu hitnu sanaciju.
Klix
Krajnje vrijeme je da se isjeku sva stabla, izgrade kafići i nargila barovi te da Velika aleja liči na Malu po izgledu. Šta će nam stabla, to je primitivno, seljački. Samo nargila.
bit101
Posts: 314
Joined: 31/08/2009 23:51

#7974 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bit101 »

TESLA_EDISON wrote:
So What! wrote:Počinje obnova Velike aleje na Ilidži, radovi će koštati blizu 100.000 KM
Image

Vlada Kantona Sarajevo preko Direkcije za puteve Kantona Sarajevo, na osnovu postojećeg Okvirnog sporazuma o uslovima i načinu izvođenja radova održavanja puteva sa KJKP “Rad”, dala je nalog za početak izvođenja radova na projektu sanacije putne komunikacije duž Velike aleje.

U skladu sa sporazumom o sufinansiranju ovog projekta, Kantonalna javna ustanova za zaštićena područja doznačila je Direkciji za puteve novčana sredstva od 96.554 KM koja je u obavezi obezbijediti ostatak sredstava za realizaciju čitavog projekta.

Velika aleja na Ilidži je u ljetnom periodu posebno frekventna komunikacija, a s obzirom na njeno trenutno loše stanje, radi sigurnosti svih učesnika u saobraćaju koji je koriste, nepohodno je izvršiti njenu hitnu sanaciju.
Klix
Krajnje vrijeme je da se isjeku sva stabla, izgrade kafići i nargila barovi te da Velika aleja liči na Malu po izgledu. Šta će nam stabla, to je primitivno, seljački. Samo nargila.
Odakle ti informacija da će se sjeći stabla i graditi ugostiteljski objekat? Ne vidim da to igdje piše. Molim te da nam das neki link na obavijest, ko je to izjavio.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#7975 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Nije niko izjavio ali se ide u tom pravcu. Pa pogledajte na šta liči Mala aleja a nekada je bila ista kao i Velika. Sjećam se i tada da je bila priča o rekonstrukciji i liječenju starih stabala. To je bilo 1999. i 2000. godine. Na kraju su sve posjekli, ogolili maksimalno i instalirali kafiće, ne može se više ni proći kako treba.

Samo povlačim paralelu.

Kod nas kada se spomene rekonstrukcija to je automatski devastacija. Pogledajte kako su "rekonstruisali" President hotel na Baščaršiji, zgradu kod Čobanije, samu Baščaršiju gdje su čak i kaldrmu uklonili. Napravite dosta slika Velike aleje jer ne vjerujem da će još dugo postojati u ovakvom obliku. Danas se samo gleda profit i cijena zemljišta. Kada su arheološko nalazište u Butmiru uništili, aleja je mačiji kašalj.
Post Reply