Sateliti?djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Bitcoin & crypto svijet
Moderator: anex
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7926 Re: Bitcoins
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7927 Re: Bitcoins
Uh... Ja sam na 0,51512MB wrote: 0.62$
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7928 Re: Bitcoins
Jasno, digitalizacija je sve, ne samo novčanu sferu, ubrzala milion puta i promjene se sve brže odvijaju.Dozer wrote:
@Tomahawk
Hoce sigurno. Za 10 godina najdalje - nece vise biti papirnog novca ni u opticaju, a vjerovato ni uopste. Sve ce biti na karticama i u mobitelima.
Skontaj samo da vec sada nekim mobitelima (Samsung) mozes placati na POS terminalima, a takodjer i u crypto valutama, opet preko mobitela. To je vise nego jasan znak u kojem pravcu sve ovo ide.
Ko nije sposoban pratiti, završi ko - Nokia
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7929 Re: Bitcoins
Problem energije se može već sad vezati za bivstvovanje skoro bilo kojeg insana na ovom svijetu.Dozer wrote:Sateliti?djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Gdje god dođeš, treba ti neka energija. Bez nje - kameno doba.
Preduboko smo mi već zabrazdili u sve ovo da bi sad pričali o problemu energije.
- djkurt
- Posts: 814
- Joined: 23/08/2007 15:26
#7930 Re: Bitcoins
Problem i jeste, što smo duboko zabrazdili a problem energije nismo dugoročno riješili. Ovo govorim općenito a ne samo za crypto. Ima onaj meme, ček da ga nađem....Tomahawk11 wrote:Problem energije se može već sad vezati za bivstvovanje skoro bilo kojeg insana na ovom svijetu.Dozer wrote:Sateliti?djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Gdje god dođeš, treba ti neka energija. Bez nje - kameno doba.
Preduboko smo mi već zabrazdili u sve ovo da bi sad pričali o problemu energije.

- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7931 Re: Bitcoins
Naravno. A posto svaka banka ima rezervni generator, najmanji je problem solarnu energiju koristiti za transfere preko satelita i spustati na uredjaje na zemlji. Tu se ionako radi o prenosu podataka.
Pa vec sad se GPS uredjaji (i mnogi drugi), mogu updateovati direktno sa satelita i preko GPS receivera. Ne treba im ni internet, ni struja. Dovoljna baterija.
Pa vec sad se GPS uredjaji (i mnogi drugi), mogu updateovati direktno sa satelita i preko GPS receivera. Ne treba im ni internet, ni struja. Dovoljna baterija.
Last edited by Dozer on 14/06/2018 14:00, edited 1 time in total.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7932 Re: Bitcoins
Ma ubaciti solarne ćelije na uređaje i riješen problem 
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7933 Re: Bitcoins
Ima i to odavno. Nedavno gledah nekakav mobitel sa solarnom celijom. Neka no-name marka. A vec 17 godina imam Casio rucni sat sa solarnim punjenjem. Nikad nije stao, niti mu je baterija riknula.
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7934 Re: Bitcoins
Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.
A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)
Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.
Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7935 Re: Bitcoins
Alternativu treba tražiti fosilnim gorivima, a energija...to ne bi trebao biti problem.
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#7936 Re: Bitcoins
wtf is XMLDozer wrote:Uh... Ja sam na 0,51512MB wrote: 0.62$
-
zigzag
- Posts: 9431
- Joined: 18/04/2014 11:26
#7937 Re: Bitcoins
victom wrote:Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.
A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)
Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.
Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key
Ali ko ti plati tu Bitparu za taj rad. Ko određuje kolika je emisija bitpara. Ili je svako može napraviti( tj onaj ko ima kapacitet)
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7938 Re: Bitcoins
XLM.phillie wrote:wtf is XMLDozer wrote:Uh... Ja sam na 0,51512MB wrote: 0.62$Stellar?
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7939 Re: Bitcoins
1) Dio troškova plaća i onaj ko vrši transakciju, po principu ponude. Ako si spreman platiti veći iznos, transakcija će biti brže obrađane. Ali mislim da i softver automatski daje dio o neiskopnaih bitcoina rudarima, kako bi ih pogurali malo.zigzag wrote:victom wrote:Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.
A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)
Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.
Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key
Ali ko ti plati tu Bitparu za taj rad. Ko određuje kolika je emisija bitpara. Ili je svako može napraviti( tj onaj ko ima kapacitet)
2) Bitcoin je ogramičen na 21 milion coina.
3) Bitcoin je open source, tj javno dostupan softver. Svako može to skinuti i sam pokrenuti svoju kriptovalutu. Ali najveći problem je naći zajendicu i ljude koji će vjerovati u valutu.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7940 Re: Bitcoins
Sto se tice energije, poznam momka povrsno cija je firma kupila malenu 100 godina staru hidroelektranu na rijeci Pielach, pomocu koje majnaju Bitcoine 
Ako se kome da moze na google translate ubacit: http://noe.orf.at/m/news/stories/2908826
Ako se kome da moze na google translate ubacit: http://noe.orf.at/m/news/stories/2908826
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7941 Re: Bitcoins
6k do 10K su trenutne granice Bitcoina
mota se obična oko 7,5K.
Kad je neki pump, ide do 10K, a kad je neki dump pada do 6K
I to je to.
mota se obična oko 7,5K.
Kad je neki pump, ide do 10K, a kad je neki dump pada do 6K
I to je to.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
-
igorr
- Posts: 113
- Joined: 02/04/2015 17:52
#7942 Re: Bitcoins
Radi li advchas za kartice iz Bosne i Hercegovine ?
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#7943 Re: Bitcoins
Radi, Visa/Mastercard . Za depozit novca uzimaju 3% . Kod povlacenja novca uzimaju 6.00 $/€/£ + 2.95% Na Unicredit karticu lova stize max za 3 radna dana. Na Raiffeisen karticu oko 10-15 minuta.igorr wrote:Radi li advchas za kartice iz Bosne i Hercegovine ?
-
igorr
- Posts: 113
- Joined: 02/04/2015 17:52
#7944 Re: Bitcoins
Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#7945 Re: Bitcoins
Ne znam, da nemas mozda neki limit sto se tice banke, jel ti inace prolaze placanja na netu preko te kartice? Sta ti advcash napise?igorr wrote:Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
-
igorr
- Posts: 113
- Joined: 02/04/2015 17:52
#7946 Re: Bitcoins
Nemam nikakav limit.phillie wrote:Ne znam, da nemas mozda neki limit sto se tice banke, jel ti inace prolaze placanja na netu preko te kartice? Sta ti advcash napise?igorr wrote:Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
Piše,
The transfer has not been completed!
Error: No response from issuing bank.
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#7947 Re: Bitcoins
Provjeri u banci.
-
igorr
- Posts: 113
- Joined: 02/04/2015 17:52
#7948 Re: Bitcoins
Problem je što moja kartica ne podržava "3D secure"phillie wrote:Provjeri u banci.
- Ostri_Mac
- Posts: 452
- Joined: 24/10/2005 13:21
- Location: Sarajevo
#7949 Re: Bitcoins
igorr wrote:Problem je što moja kartica ne podržava "3D secure"phillie wrote:Provjeri u banci.
Cisto info za ostale, RBBH ne podrzava 3D...napatio se sa supportom na advcash, dok mi nisu rekli, a hade provj da li imas 3D
Sber radi k'o doksa...
- HB_BHF
- Posts: 1798
- Joined: 11/02/2010 20:18
#7950 Re: Bitcoins
Jel ovo malo dolazi sebi?
Da ne ureknem
Da ne ureknem
