Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7926 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Sateliti?
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7927 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

512MB wrote: 0.62$ :lol:
Uh... Ja sam na 0,51 :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7928 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:
@Tomahawk
Hoce sigurno. Za 10 godina najdalje - nece vise biti papirnog novca ni u opticaju, a vjerovato ni uopste. Sve ce biti na karticama i u mobitelima.

Skontaj samo da vec sada nekim mobitelima (Samsung) mozes placati na POS terminalima, a takodjer i u crypto valutama, opet preko mobitela. To je vise nego jasan znak u kojem pravcu sve ovo ide.
Jasno, digitalizacija je sve, ne samo novčanu sferu, ubrzala milion puta i promjene se sve brže odvijaju.
Ko nije sposoban pratiti, završi ko - Nokia :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7929 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:
djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Sateliti?
Problem energije se može već sad vezati za bivstvovanje skoro bilo kojeg insana na ovom svijetu.
Gdje god dođeš, treba ti neka energija. Bez nje - kameno doba.
Preduboko smo mi već zabrazdili u sve ovo da bi sad pričali o problemu energije.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#7930 Re: Bitcoins

Post by djkurt »

Tomahawk11 wrote:
Dozer wrote:
djkurt wrote: Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?
Sateliti?
Problem energije se može već sad vezati za bivstvovanje skoro bilo kojeg insana na ovom svijetu.
Gdje god dođeš, treba ti neka energija. Bez nje - kameno doba.
Preduboko smo mi već zabrazdili u sve ovo da bi sad pričali o problemu energije.
Problem i jeste, što smo duboko zabrazdili a problem energije nismo dugoročno riješili. Ovo govorim općenito a ne samo za crypto. Ima onaj meme, ček da ga nađem....
Image
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7931 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Naravno. A posto svaka banka ima rezervni generator, najmanji je problem solarnu energiju koristiti za transfere preko satelita i spustati na uredjaje na zemlji. Tu se ionako radi o prenosu podataka.

Pa vec sad se GPS uredjaji (i mnogi drugi), mogu updateovati direktno sa satelita i preko GPS receivera. Ne treba im ni internet, ni struja. Dovoljna baterija.
Last edited by Dozer on 14/06/2018 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7932 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Ma ubaciti solarne ćelije na uređaje i riješen problem :D
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7933 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

Ima i to odavno. Nedavno gledah nekakav mobitel sa solarnom celijom. Neka no-name marka. A vec 17 godina imam Casio rucni sat sa solarnim punjenjem. Nikad nije stao, niti mu je baterija riknula.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7934 Re: Bitcoins

Post by victom »

djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.

A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)

Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.

Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7935 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Alternativu treba tražiti fosilnim gorivima, a energija...to ne bi trebao biti problem.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#7936 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Dozer wrote:
512MB wrote: 0.62$ :lol:
Uh... Ja sam na 0,51 :D
wtf is XML :D Stellar?
zigzag
Posts: 9431
Joined: 18/04/2014 11:26

#7937 Re: Bitcoins

Post by zigzag »

victom wrote:
djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.

A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)

Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.

Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key

Ali ko ti plati tu Bitparu za taj rad. Ko određuje kolika je emisija bitpara. Ili je svako može napraviti( tj onaj ko ima kapacitet)
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7938 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

phillie wrote:
Dozer wrote:
512MB wrote: 0.62$ :lol:
Uh... Ja sam na 0,51 :D
wtf is XML :D Stellar?
XLM.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7939 Re: Bitcoins

Post by victom »

zigzag wrote:
victom wrote:
djkurt wrote: Još jedno laičko pitanje:
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
Radi se o čistoj matematici u svrhu enkripcije i dekripcije.
Kada nešto šifriraš onda ti treba dosta procesorske snage da to ponovo dešifruješ.
To dešifriranje se zove kopanje ili rudaranje.
A sastoji se od toga SVI rudari dobiju zadatak istovrmeno, i onda ko prije riješi, on je ustavri potvrdio validnost transakcije, i dobija nagradu od softvera. Svi rudari koriste isti softver.

A zadatak izgleda otrprilike ovako: (ovo sad karikiram malo)

Koja dva prosta broja treba pomonožiti da bi dobio broj 63786726736716836136 ?
I onda rudari puste softver da to računa.
Ali kako rekoh, to je matematički problem, koji kaže, što veći broj, to je umnožak dva prosta broja sve teže rastaviti ponovo na proste faktore.
Na tom se zasniva i sva enkripcija bankovnih transakcija, princip javnog i privatnog ključa.

Pogledaj neki youtube video, enkripcija, private and public key

Ali ko ti plati tu Bitparu za taj rad. Ko određuje kolika je emisija bitpara. Ili je svako može napraviti( tj onaj ko ima kapacitet)
1) Dio troškova plaća i onaj ko vrši transakciju, po principu ponude. Ako si spreman platiti veći iznos, transakcija će biti brže obrađane. Ali mislim da i softver automatski daje dio o neiskopnaih bitcoina rudarima, kako bi ih pogurali malo.
2) Bitcoin je ogramičen na 21 milion coina.
3) Bitcoin je open source, tj javno dostupan softver. Svako može to skinuti i sam pokrenuti svoju kriptovalutu. Ali najveći problem je naći zajendicu i ljude koji će vjerovati u valutu.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
User avatar
512MB
Posts: 11205
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#7940 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

Sto se tice energije, poznam momka povrsno cija je firma kupila malenu 100 godina staru hidroelektranu na rijeci Pielach, pomocu koje majnaju Bitcoine :)

Ako se kome da moze na google translate ubacit: http://noe.orf.at/m/news/stories/2908826
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7941 Re: Bitcoins

Post by victom »

6k do 10K su trenutne granice Bitcoina

mota se obična oko 7,5K.
Kad je neki pump, ide do 10K, a kad je neki dump pada do 6K
I to je to.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
igorr
Posts: 113
Joined: 02/04/2015 17:52

#7942 Re: Bitcoins

Post by igorr »

Radi li advchas za kartice iz Bosne i Hercegovine ?
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#7943 Re: Bitcoins

Post by phillie »

igorr wrote:Radi li advchas za kartice iz Bosne i Hercegovine ?
Radi, Visa/Mastercard . Za depozit novca uzimaju 3% . Kod povlacenja novca uzimaju 6.00 $/€/£ + 2.95% Na Unicredit karticu lova stize max za 3 radna dana. Na Raiffeisen karticu oko 10-15 minuta.
igorr
Posts: 113
Joined: 02/04/2015 17:52

#7944 Re: Bitcoins

Post by igorr »

Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#7945 Re: Bitcoins

Post by phillie »

igorr wrote:Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
Ne znam, da nemas mozda neki limit sto se tice banke, jel ti inace prolaze placanja na netu preko te kartice? Sta ti advcash napise?
igorr
Posts: 113
Joined: 02/04/2015 17:52

#7946 Re: Bitcoins

Post by igorr »

phillie wrote:
igorr wrote:Kod mene neće da prihvati depozit sa VISA NLB kartice.
Ne znam, da nemas mozda neki limit sto se tice banke, jel ti inace prolaze placanja na netu preko te kartice? Sta ti advcash napise?
Nemam nikakav limit.
Piše,
The transfer has not been completed!
Error: No response from issuing bank.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#7947 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Provjeri u banci.
igorr
Posts: 113
Joined: 02/04/2015 17:52

#7948 Re: Bitcoins

Post by igorr »

phillie wrote:Provjeri u banci.
Problem je što moja kartica ne podržava "3D secure"
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 452
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#7949 Re: Bitcoins

Post by Ostri_Mac »

igorr wrote:
phillie wrote:Provjeri u banci.
Problem je što moja kartica ne podržava "3D secure"

Cisto info za ostale, RBBH ne podrzava 3D...napatio se sa supportom na advcash, dok mi nisu rekli, a hade provj da li imas 3D :D...jedva RBBH natjera (i to me prebacili na teh podrsku) da mi kazu da nisu implementirali jos uvijek...

Sber radi k'o doksa...
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#7950 Re: Bitcoins

Post by HB_BHF »

Jel ovo malo dolazi sebi?

Da ne ureknem :D
Post Reply