Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#7901 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

BAN___KAI wrote:Da li je iko procitao 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie ? Kažu da je to jedna od najboljih knjiga u svijetu

jedva da sam čuo za tu knjigu


ali.....
da se glavni ove junak ove knjige zvao John (Džon) a ne Sendo
i da se glavna junakinja zvala Jane (Džejn) a ne Alma...
i da je publikovana u nekoj zapadnoj zemlji....
siguran sam da bi ova knjiga bila svjetski bestseler.

Image
Last edited by 1 x 2 on 16/05/2014 11:30, edited 1 time in total.
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#7902 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

Vilijam Folkner - Krik i bijes :)
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#7903 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

nacho_ wrote:Vilijam Folkner - Krik i bijes :)
:thumbup:

tok misli
struja svijesti


nigdje tačke, nigdje zapete
User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#7904 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Preporucite mi neku najbolju klix knjigu. Bolje znati nego se pojaviti u onoj 'najgora date iskustva' temi xD
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#7905 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

Image
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#7906 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mračajski proto »

Ne uzeo ja knjigu u ruke dok se ovo ne smiri. Nema šanse.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#7907 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

ja sam čini se oguglao... tako da mogu čitati
ali neću jedno vrijeme humoristične serije gledati
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#7908 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Tesla10 »

Chris Carter - "Ubojica Krucifiks".
Mudrov
Posts: 68
Joined: 16/02/2013 20:40

#7909 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mudrov »

BAN___KAI wrote:Da li je iko procitao 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie ? Kažu da je to jedna od najboljih knjiga u svijetu

I da li je iko možda procitao 'The Tao Of Badass' ?


Procitao sam ja 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie :D
User avatar
BAN___KAI
Posts: 799
Joined: 27/09/2012 15:36

#7910 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BAN___KAI »

Mudrov wrote:
BAN___KAI wrote:Da li je iko procitao 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie ? Kažu da je to jedna od najboljih knjiga u svijetu

I da li je iko možda procitao 'The Tao Of Badass' ?


Procitao sam ja 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie :D
I šta misliš o njoj ? Da li ti je mnogo pomogla u životu ?
doktor78
Posts: 3948
Joined: 14/09/2006 11:02

#7911 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

artime wrote:Mile Stojić- Wien, Vien
Kakva je?
Mudrov
Posts: 68
Joined: 16/02/2013 20:40

#7912 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mudrov »

BAN___KAI wrote:
Mudrov wrote:
BAN___KAI wrote:Da li je iko procitao 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie ? Kažu da je to jedna od najboljih knjiga u svijetu

I da li je iko možda procitao 'The Tao Of Badass' ?


Procitao sam ja 'How to win friends and influence people' Dale Carnegie :D
I šta misliš o njoj ? Da li ti je mnogo pomogla u životu ?

Sjajna knjiga samo treba pomno citat i razmisljat o onome sto pisac govori :D
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#7913 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kala »

Ja pročitah "Srce tako bijelo" (Javier Marias). Najgora stvar koju pisac može učiniti je da podcijeni svog čitaoca i da objašnjava očigledne stvari. Naprosto poludim od sreće kad dođem do takvih dijelova pa bih knjigu preko balkona bacila. Predivan moto iz Shakespeareovog Magbeta na početku knjige je obećavao. Međutim, nije ga naročito iskoristio. Pokušao je da pljucne i na Kunderu, a zapravo u svojim digresijama otkrio da želi oponašati njegovo pisanje. Na kraju sasvim bespotrebna dva epiloga s detaljima koji poništavaju ono o čemu je prethodno pisao. Elem, na momente me iznervirao ovaj predstavnik "novog španjolskog romana". Bez tih propusta bi to bila puno bolja knjiga.

Prije toga sam na poklon dobila 40 pravila ljubavi (Elif Safak), prijateljica je bila oduševljena, pa sam je s radošću počela čitati. :lol: Nisam oduševljena kao ona, pristojan roman. Ovdje mi je smetalo plitko predstavljanje svijeta derviša i tajni ezoterije. Posebno me je iznervirao Ellin (inače komparativistica književnosti) mail u kojem pita pisca je li on zapravo lik iz svog romana?! :zid: :nevjerujem:

Danas pročitah zbirku poezije "Zviježđe tikava" Bisere Alikadić. Ima odličnih pjesama.

Elem, prelazim na Hertu Miller: "Čovjek je veliki fazan na ovom svijetu". :gunjastajl:
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#7914 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Zovem se Zelena »

Upravo završih 'Ne pitaj zašto' Franco Di Mare.

Fino ispričana, po istinitom događaju o italijanskom novinaru koji početkom rata dolazi u Sarajevo da izvještava o borbama i životu Sarajlija. U domu za nezbrinutu djecu na prvi pogled se zaljubljuje u desetomjesečnu djevojčicu i odlučuje da je usvoji.

Lijepo napisano, izaziva emocije, meni je držala pažnju i pročitala sam je za manje od 24h. Nije nešto naročito kitnjast stil, bez nepotrebnih informacija, zamarajućih opisa. Čist. Novinarski.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#7915 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image

8-)
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#7916 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Boris Dezulovic - Christkind
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#7917 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

John Updike - Rabbit, Run :)
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#7918 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

1 x 2 wrote:oduševljen sam ovim romanom.
roman je odštampao Zlatko Crnković kompanija. sve što oni objave je prva liga tj. prva klasa. premier league


Image

Procitao na tvoju preporuku. Interesantan je. Klasicni kriminalisticki roman zacinjen sa malo istorije americkog sjevero-zapada i polazaja japanskih doseljenika, kako prije Perl Harbura, tako i u toku i nakon njega. Nije remek djelo, kao sto vec rekoh kriminalisticki roman ali da se procitati, ima zaplet, rasplet i sve sto treba.


Nakon toga uzeo "Crna knjiga" od Orhana Pamuka misleci posto mi se "Snijeg" svidio i to pravo da se necu prevariti ni sa ovom. Na zalost ovo je jedna od rijetkih koje sam zapoceo i nisam imao volje zavrsiti, toliko je nepovezan u svojim opisima i radnjama da mi se desavalo da nakon deset redova provalim da uopste ne pratim i ne kontam ni sta sam procitao.


Sad sam uzeo "Sati" od Michael Cunningam, knjiga za koju je dobio Pulitzera a sve i jedna sa ovom nagradom do sad je bila odlicna. Evo i recenzija

Iako nisam ljubitelj Algoritmovih tvrdoukoričenih izdanja, velikog, gotovo enciklopedijskog formata, kod kojih je najčešće riječ o populističko pisanim knjigama s neizbježnim bestselerskim pretenzijama namijenjenih širem čitateljstvu, moram priznati da njihova edicija "Zlatko Crnković vam predstavlja" obiluje zaista kvalitetnim naslovima. Tako nedavno iz te edicije pročitah uistinu dobru kolekciju priča Jhumpe Lahiri "Tumač bolesti", a roman "Sati" o kojemu je u ovom tekstu riječ ponovo potvrđuje kako se starom bibliofilu Crnkoviću isplati vjerovati...

http://www.lupiga.com/knjige/sati

Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7919 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

Grean wrote:
Nisi jedini, Pamuk je jedan od rijetkih pisaca koje čitam s mukom, uopće mi ne leži njegov stil i više ga i ne čitam,
Sati su izvrsna knjiga,
ali Tumač bolesti je jedna od najboljih koje sam pročitala, ikada,
Velika preporuka :thumbup:
Beavis
Posts: 677
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#7920 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Ljiljana Pirolic - Casino Sarajevo
dobra...
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#7921 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eborg »

Zavrsio Lazar Dzamic - Cvjecara u kuci cveca. Knjiga je o stripu Alan Ford i ocekivao sam vise informacija o stripu a manje filozofije no dobro. Vrijedi procitati koga interesuje tematika.

Trenutno Abdulah Sidran - Otkup sirove koze. Mislio sam da je roman ali je neka vrsta autobiografije. Inace mi je strasno antipatican i naporan no knjiga se sad-zasad ne cini takvom.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#7922 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Zatamnjena stakla »

Temu: Život u Austriji
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7923 Re: Šta trenutno čitate?

Post by KatarinaKosaca »

Eborg wrote:Zavrsio Lazar Dzamic - Cvjecara u kuci cveca. Knjiga je o stripu Alan Ford i ocekivao sam vise informacija o stripu a manje filozofije no dobro. Vrijedi procitati koga interesuje tematika.
Ovo ću pročitati. Kao maloj mi nisu davali čitati stripove, samo knjige, tako da su mi uzrečice fore i fazoni iz alana forda koja su raja znala, jako nedostajala. Onda sam već kao odrasla nešto čitala od Alana Forda, ali nije to to. I stalno imam taj osjećaj nedostatka znanja o tom stripu. O stripu uopšte. Tako da ću ovo baš potražiti.
User avatar
Saian
Posts: 16070
Joined: 08/04/2004 21:50

#7924 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Saian »

Eo preporuka, iako nisam procitao knjigu, budem

http://www.amazon.com/How-Not-Be-Wrong- ... 1594205221


Image

i

Image
http://www.amazon.com/The-Drunkards-Wal ... 0307275175
It appears to be a pretty silly question. Two doors are available — open one and you win; open the other and you lose — so it seems self-evident that whether you change your choice or not, your chances of winning are 50/50. What could be simpler? The thing is, Marilyn said in her column that it is better to switch.

Despite the public’s much-heralded lethargy when it comes to mathematical issues, Marilyn’s readers reacted as if she’d advocated ceding California back to Mexico. Her denial of the obvious brought her an avalanche of mail, 10,000 letters by her estimate. If you ask the American people whether they agree that plants create the oxygen in the air, light travels faster than sound, or you cannot make radioactive milk by boiling it, you will get double-digit disagreement in each case (13 percent, 24 percent, and 35 percent, respectively). But on this issue, Americans were united: Ninety-two percent agreed Marilyn was wrong.

Almost 1,000 Ph.D.s wrote in, many of them math professors, who seemed especially irate. “You blew it,” wrote a mathematician from George Mason University. From Dickinson State University came this: “I am in shock that after being corrected by at least three mathematicians, you still do not see your mistake.” From Georgetown: “How many irate mathematicians are needed to change your mind?” And someone from the U.S. Army Research Institute remarked, “If all those Ph.D.s are wrong the country would be in serious trouble.” Responses continued in such great numbers and for such a long time that after devoting quite a bit of column space to the issue, Marilyn decided she would no longer address it.

The army PhD who wrote in may have been correct that if all those PhDs were wrong, it would be a sign of trouble. But Marilyn was correct. When told of this, Paul Erdos, one of the leading mathematicians of the 20th century, said, “That’s impossible.” Then, when presented with a formal mathematical proof of the correct answer, he still didn’t believe it and grew angry. Only after a colleague arranged for a computer simulation in which Erdos watched hundreds of trials that came out 2-to-1 in favor of switching did Erdos concede that he was wrong.
Hedg
Posts: 871
Joined: 24/07/2012 03:27
Location: Sarajevo

#7925 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Hedg »

citam postove
Post Reply