Bitcoin & crypto svijet
Moderator: anex
-
zigzag
- Posts: 9432
- Joined: 18/04/2014 11:26
#7901 Re: Bitcoins
Jedno laicko pitanje.
Moze li svako sebi direktno izrudariti bitcoin ili se izrudari neki zadatak na osnovu kojeg ti neko da taj coin?
Moze li svako sebi direktno izrudariti bitcoin ili se izrudari neki zadatak na osnovu kojeg ti neko da taj coin?
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7902 Re: Bitcoins
baš je laičko.zigzag wrote:Jedno laicko pitanje.
Moze li svako sebi direktno izrudariti bitcoin ili se izrudari neki zadatak na osnovu kojeg ti neko da taj coin?
Rudare svi istovremeno, ali nagradu dobijaju samo najbrži.
Zato se ljudi udružuje u tkz. pool-ove, gdje udružuju procesorsku snagu (dijele zadatak), da bi bili brži i imali veću šansu.

Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7903 Re: Bitcoins
a što im ne bi dali ?512MB wrote:Nemaju racun jer im Banke ne daju. Ljudi se snasli.

Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
- victom
- Posts: 4062
- Joined: 04/04/2012 17:15
#7904 Re: Bitcoins
kad paypal :
1) ne bi bio pod uticajem Amerike i blokirao po potrebi politčke protivnike od korištenja servisa
2) ne bi imao bezpotrebna ograničenja, kao čekanje na novac 1 mjesec
3) ne bi imao trenutne velike fee-ove od 5%
4) i ne bi limitirao sumu novca koju možeš primiti i poslati
blockchain nikom ne bi ni trebao
1) ne bi bio pod uticajem Amerike i blokirao po potrebi politčke protivnike od korištenja servisa
2) ne bi imao bezpotrebna ograničenja, kao čekanje na novac 1 mjesec
3) ne bi imao trenutne velike fee-ove od 5%
4) i ne bi limitirao sumu novca koju možeš primiti i poslati
blockchain nikom ne bi ni trebao
Last edited by victom on 01/03/2021 04:01, edited 3 times in total.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7905 Re: Bitcoins
Može. Samo moraš imati dovoljno jake komponente, a samim tim i potrošiti dosta električne energije da bi izrudario BTC.zigzag wrote:Jedno laicko pitanje.
Moze li svako sebi direktno izrudariti bitcoin ili se izrudari neki zadatak na osnovu kojeg ti neko da taj coin?
- Rene Higuita
- Posts: 1026
- Joined: 10/09/2012 16:17
- Contact:
#7906 Re: Bitcoins
Presjek situacije na marketu sa fundamentalnog i tehnickog aspekta:
https://bravenewcoin.com/news/bitcoin-p ... low-bleed/
https://bravenewcoin.com/news/bitcoin-p ... low-bleed/
-
casanova123
- Posts: 1495
- Joined: 04/04/2011 22:16
#7907 Re: Bitcoins
hoces reci kada glavni ciljevi ne bi bilo novac, moc i uticaj na svijet?victom wrote:kad paypal :
1) ne bi bio pod uticajem Amerike i blokirao po potrebi politčke protivnike od korištenja servisa
2) ne bi imao bezpotrebna ograničenja, kao čekanje na novac 1 mjesec
3) ne bi imao trenutne velike fee-ove od 5%
4) i ne bi limitirao sumu novca koju možeš primiti i poslati
blockchain nikom ne bi ni trebao
realno, jesi upravu, ali isto to bi mogao da kazes i za western union, ali dokle god postoje "firme" i "ljudi" koji imaju barem malo mogucnosti da odlucuju samostalno neke stvari, nikad se nista nece promijeniti.. konstnatno se prica o decentralizaciji, ali niko ne razmislja ko je napravio to i taj pojam? Ko je napravio bitcoin, ko dalje radi na njemu? Developeri koji su takodjer u mogucnosti u hiljade i hiljade linija codea i commitova da ubace nesto ili da nesto pogresno urade(slucajno ili namjerno) cime bi se blockchain "pokvario".. Isto kao sto je cini mi se nedavno za onaj vertcoin bilo.. ko fole neki "bug", "greska", a neko zaradio milione na prevari i manipulaciji ljudi..
Znaci doslovno da ja vama kazem da imam 100 kamencica koji kostaju po 1KM i vi ga svi kupite i krenete da ih lomite u manje komade i da ih preprodajete i tako mu se dize cijena zbog potraznje za njima, i onda odjednom se pojavim ja opet i kazem da mi je palo jos 100 kamencica sa neba na glavu "slucajno"..
Nista nije decentralizovano, niti ce biti, iako je ideja fenomenalna za blockchain i siguran sam da ce da procvjeta u svijetu i da ce nam biti sastavni dio zivota isto kao i facebook, ali ne jos definitivno.. Prvo moraju veliki igraci da uzmu lovu, pa onda sve ostalo..
Btw preporuka od mene da se nesto pogleda: "Inside Out" - dokumentarac/film o finansijskoj krizi iz 2008.. Vrlo dobra i edukativna stvar za pogledati!
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7908 Re: Bitcoins
Kad bi to sve uveli, opao bi profit.victom wrote:kad paypal :
1) ne bi bio pod uticajem Amerike i blokirao po potrebi politčke protivnike od korištenja servisa
2) ne bi imao bezpotrebna ograničenja, kao čekanje na novac 1 mjesec
3) ne bi imao trenutne velike fee-ove od 5%
4) i ne bi limitirao sumu novca koju možeš primiti i poslati
blockchain nikom ne bi ni trebao
-
bosanska senzacija
- Posts: 2065
- Joined: 14/02/2011 09:48
#7909 Re: Bitcoins
Glavna namjena blockchaina i cilj ljudi koji ga razvijaju je decentralizacija (liberalizacija) citavog sistema.
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7910 Re: Bitcoins
Dakle ponovo se podgrijava Bitfinex prica, nisam mislio do septembra vise ulagat al ovaj Monster-FUD ne mogu propustit
Upravo ujamio 300 ICXova po 2$. Ovog jos nemam, izgleda mi spreman za moon...
#Bagloaded
Upravo ujamio 300 ICXova po 2$. Ovog jos nemam, izgleda mi spreman za moon...
#Bagloaded
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7911 Re: Bitcoins
Mogu li ja?Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
Crypto valute ce u pocetku biti samo medjuvalute za obavljanje transakcija, a imace svoju protuvrijednost u monetarnim valutama, kao sto je upravo sada.
Ali, s vremenom ce se postojeci novac polako zamijeniti crypto valutama, pri cemu ce vjerovatno svaka drzava uvesti svoju kripto valutu (Venecuela vec ima, recimo). I sve ce se ponasati identicno kako se ponasa i danas, s tim da vise nece biti nikakvog opipljivog novca, nego ce bukvalno sve ici iskljucivo elektronski.
I ovo je sasvim logican naredni evolutivni korak novca, odnosno protuvrijednosti roba i usluga.
Krenulo od robne razmjene, pa se uvela bronza, pa srebro, pa zlato i platina, i na kraju papirni novac kao ekvivalent zlata i platine. Medjutim, papirni novac je vrlo skup u smislu proizvodnje i sigurnosti, a crypto valute drasticno jeftinije, pri cemu smo mi vec zapravo u nekoj vrstu crypto ere jer se elektronska i karticna placanja (koja su takodjer elektronska) desavaju vec 20-ak godina.
A nikakva vrsta elektronske transakcije ne zahtijeva posjedovanje papirnog novca u rukama, nego samo karticu koja je elektronski povezana s bankovnim racunom. Cemu onda stampanje bilo kakvog papirnog novca koji bi fizicki bio deponovan u nekoj banci, kad se sve isto moze odvijati i bez njega?
Last edited by Dozer on 14/06/2018 10:53, edited 1 time in total.
- Ostri_Mac
- Posts: 452
- Joined: 24/10/2005 13:21
- Location: Sarajevo
#7912 Re: Bitcoins
512MB wrote:90% ljudi u Africi nema pristup racunima u nekoj od finansijskih institucija, umjesto toga koriste wallet i kao valutu uglavnom Bitcoin. Samo jedan od mnogih segmenata. Banke bi mogle ali nece, jer gube profit.Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
XML/Stellar moto bank the unbanked
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7913 Re: Bitcoins
A ja imam XML-a 
- Muhamed Đakmić
- Posts: 14652
- Joined: 25/05/2012 18:56
- Location: Dunjaluk
- Contact:
#7914 Re: Bitcoins
Ma to je prilično jasno, nego je pravo pitanje da li ste svjesni da u tom slučaju trenutne kriptovalute gube vrijednost. Sve ono što one nude u odnosu na stvarni novac nestaje onog momenta kad stvarni novac postane kripto.Dozer wrote:Mogu li ja?Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
Crypto valute ce u pocetku biti samo medjuvalute za obavljanje transakcija, a imace svoju protuvrijednost u monetarnim valutama, kao sto je upravo sada.
Ali, s vremenom ce se postojeci novac polako zamijeniti crypto valutama, pri cemu ce vjerovatno svaka drzava uvesti svoju kripto valutu. I sve ce se ponasati identino kako se ponasa i danas, s tim da vise nece biti nikakvog opipljivog novca, nego ce bukvalno sve ici iskljucivo elektronski.
I ovo je sasvim logican naredni evolutivni korak novca, odnosno protuvrijdenosti roba i usluga.
Krenulo od robne razmjene, pa se uvela bronza, pa srebro, pa zlato i platina, i na kraju papirni novac kao ekvivalent zlata i platine. Medjutim, papirni novac je vrlo skup u smislu proizvodnje i sigurnosti, a crypto valute drasticno jeftinije, pri cemu smo mi vec zapravo u nekoj vrstu crypto ere jer se elektronska i karticna placanja (koja su takodjer elektronska) desavaju vec 20-ak godina.
A nikakva vrsta elektronske transakcije ne zahtijeva posjedovanje papirnog novca u rukama, nego samo karticu koja je elektronski povezana s bankovnim racunom. Cemu onda stampanje bilo kakvog papirnog novca koji bi fizicki bio deponovan u nekoj banci, kad se sve isto moze odvijati i bez njega?
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7915 Re: Bitcoins
Ne.
Trenutne cypto valute i tehnologije koje stoje iza njih ce i u slucaju drzavnih crypto valuta opet ostati kao medjuvalute. Samo sto ce im protuvrijednost biti izrazena u toj nekoj drzavnoj crypto valuti, a ne monetarnoj kao sada.
Recimo, sad je taj 1 XRP = 0,55 USD, ili = 0,95 BAM
A bice 1 XRP = 0,55 USCD (US Crypto Dolara), ili = 0,95 BACM (Bosnian Crypto Mark)
Naravno, kako i @Higuita rece, mnoge trenutne crypto valute ce nestati, a ostace samo one koje zaista iza sebe imaju jaku i upotrebljivu tehnologiju.
Zato stalno i ponavljam da se treba drzati prvih 10 valuta danas. To, naravno, ne znaci da se neka trenutno nizerangirana nece probiti, ali prvih 10 je vec etablirano na neki nacin, i one ce samo nastaviti razvoj i rast.
Identicno bilo kojoj uspjesnoj kompaniji u bilo cemu, a koja je pocela prije 20-50-100 godina, tipa VW, Mercedesa, Microsofta, itd.itd.. Oni su poceli davno, etablirali se, i danas su lideri u svom segmentu. Isto ce biti i s crypto valutama koje su danas u vrhu. Za 5-10 godina ce biti jos jace na vrhu.
Trenutne cypto valute i tehnologije koje stoje iza njih ce i u slucaju drzavnih crypto valuta opet ostati kao medjuvalute. Samo sto ce im protuvrijednost biti izrazena u toj nekoj drzavnoj crypto valuti, a ne monetarnoj kao sada.
Recimo, sad je taj 1 XRP = 0,55 USD, ili = 0,95 BAM
A bice 1 XRP = 0,55 USCD (US Crypto Dolara), ili = 0,95 BACM (Bosnian Crypto Mark)
Naravno, kako i @Higuita rece, mnoge trenutne crypto valute ce nestati, a ostace samo one koje zaista iza sebe imaju jaku i upotrebljivu tehnologiju.
Zato stalno i ponavljam da se treba drzati prvih 10 valuta danas. To, naravno, ne znaci da se neka trenutno nizerangirana nece probiti, ali prvih 10 je vec etablirano na neki nacin, i one ce samo nastaviti razvoj i rast.
Identicno bilo kojoj uspjesnoj kompaniji u bilo cemu, a koja je pocela prije 20-50-100 godina, tipa VW, Mercedesa, Microsofta, itd.itd.. Oni su poceli davno, etablirali se, i danas su lideri u svom segmentu. Isto ce biti i s crypto valutama koje su danas u vrhu. Za 5-10 godina ce biti jos jace na vrhu.
- Muhamed Đakmić
- Posts: 14652
- Joined: 25/05/2012 18:56
- Location: Dunjaluk
- Contact:
#7916 Re: Bitcoins
Hajde ok, ja se ne slažem sa vama, ali vrijeme će pokazati.
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7918 Re: Bitcoins
Imam i ja al platio ga skupoDozer wrote:A ja imam XML-a
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#7919 Re: Bitcoins
Pa sad, mi smo već u toj nekoj tehnološkoj fazi novca, papirni ekvivalent nije ni blizu količine novca koja je u finansijskim tokovima.Dozer wrote:Mogu li ja?Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
Crypto valute ce u pocetku biti samo medjuvalute za obavljanje transakcija, a imace svoju protuvrijednost u monetarnim valutama, kao sto je upravo sada.
Ali, s vremenom ce se postojeci novac polako zamijeniti crypto valutama, pri cemu ce vjerovatno svaka drzava uvesti svoju kripto valutu (Venecuela vec ima, recimo). I sve ce se ponasati identicno kako se ponasa i danas, s tim da vise nece biti nikakvog opipljivog novca, nego ce bukvalno sve ici iskljucivo elektronski.
I ovo je sasvim logican naredni evolutivni korak novca, odnosno protuvrijednosti roba i usluga.
Krenulo od robne razmjene, pa se uvela bronza, pa srebro, pa zlato i platina, i na kraju papirni novac kao ekvivalent zlata i platine. Medjutim, papirni novac je vrlo skup u smislu proizvodnje i sigurnosti, a crypto valute drasticno jeftinije, pri cemu smo mi vec zapravo u nekoj vrstu crypto ere jer se elektronska i karticna placanja (koja su takodjer elektronska) desavaju vec 20-ak godina.
A nikakva vrsta elektronske transakcije ne zahtijeva posjedovanje papirnog novca u rukama, nego samo karticu koja je elektronski povezana s bankovnim racunom. Cemu onda stampanje bilo kakvog papirnog novca koji bi fizicki bio deponovan u nekoj banci, kad se sve isto moze odvijati i bez njega?
Dolar, euro, funta ili bilo koja druga valuta, sve je to odavno u digitalnim finansijskim tokovima.
Kripto valute bi trebale popraviti neke od aspekata koje si naveo, prije svega brža fluktacija, ali i jeftiniji transfer, ali prvo treba vidjeti hoće li u ovom obliku preživjeti, tj. da li je to ono što će zamijeniti sadašnji oblik novca.
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#7920 Re: Bitcoins
Po koliko?512MB wrote:Imam i ja al platio ga skupoDozer wrote:A ja imam XML-a
@Tomahawk
Hoce sigurno. Za 10 godina najdalje - nece vise biti papirnog novca ni u opticaju, a vjerovato ni uopste. Sve ce biti na karticama i u mobitelima.
Skontaj samo da vec sada nekim mobitelima (Samsung) mozes placati na POS terminalima, a takodjer i u crypto valutama, opet preko mobitela. To je vise nego jasan znak u kojem pravcu sve ovo ide.
- djkurt
- Posts: 814
- Joined: 23/08/2007 15:26
#7921 Re: Bitcoins
Još jedno laičko pitanje:victom wrote:baš je laičko.zigzag wrote:Jedno laicko pitanje.
Moze li svako sebi direktno izrudariti bitcoin ili se izrudari neki zadatak na osnovu kojeg ti neko da taj coin?
Rudare svi istovremeno, ali nagradu dobijaju samo najbrži.
Zato se ljudi udružuje u tkz. pool-ove, gdje udružuju procesorsku snagu (dijele zadatak), da bi bili brži i imali veću šansu.
A kakve apravo zadatke ljudi rješavaju majnajući coine? Mislim o cemu se tu tacno radi?
- djkurt
- Posts: 814
- Joined: 23/08/2007 15:26
#7922 Re: Bitcoins
Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?Dozer wrote:Mogu li ja?Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
Crypto valute ce u pocetku biti samo medjuvalute za obavljanje transakcija, a imace svoju protuvrijednost u monetarnim valutama, kao sto je upravo sada.
Ali, s vremenom ce se postojeci novac polako zamijeniti crypto valutama, pri cemu ce vjerovatno svaka drzava uvesti svoju kripto valutu (Venecuela vec ima, recimo). I sve ce se ponasati identicno kako se ponasa i danas, s tim da vise nece biti nikakvog opipljivog novca, nego ce bukvalno sve ici iskljucivo elektronski.
I ovo je sasvim logican naredni evolutivni korak novca, odnosno protuvrijednosti roba i usluga.
Krenulo od robne razmjene, pa se uvela bronza, pa srebro, pa zlato i platina, i na kraju papirni novac kao ekvivalent zlata i platine. Medjutim, papirni novac je vrlo skup u smislu proizvodnje i sigurnosti, a crypto valute drasticno jeftinije, pri cemu smo mi vec zapravo u nekoj vrstu crypto ere jer se elektronska i karticna placanja (koja su takodjer elektronska) desavaju vec 20-ak godina.
A nikakva vrsta elektronske transakcije ne zahtijeva posjedovanje papirnog novca u rukama, nego samo karticu koja je elektronski povezana s bankovnim racunom. Cemu onda stampanje bilo kakvog papirnog novca koji bi fizicki bio deponovan u nekoj banci, kad se sve isto moze odvijati i bez njega?
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7923 Re: Bitcoins
0.62$Dozer wrote:Po koliko?512MB wrote:Imam i ja al platio ga skupoDozer wrote:A ja imam XML-a
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#7924 Re: Bitcoins
Postoji papirna offline Bitcoin novcanica, zove se paperwalletdjkurt wrote:Znaemarujete problem energije, tek kad se problem energije, tj njene dostupnosti riješi, biće moguće dostici ovo o cemu se govori. Npr, nestane struje na 3 dana, kako ćeš preživjeti sa tom krypto valutom?Dozer wrote:Mogu li ja?Muhamed Đakmić wrote:Evo ti pitanje Higuita, ali fakat ozbiljno.
Zašto bih držao Bitcoin ili bilo koji altcoin ako je poenta u blockchain tehnologiji? Odnosno, kao što si sam rekao Bitcoin možda sutra neće postojati, a ja ću to malo proširiti. Zbog jednostavnosti transakcija relevantne svjetske finansijske institucije odluče koristiti blockchain tehnologiju (ispravnije je reći da iskoriste njene određene segmente) za transfer standardnog novca i za svoje korisnike.
Dakle, apsolutno se gubi poenta kriptovaluta i jedino tehnologija ima smisao. Šta će onda biti bitcoin, eth, xrp i ostali?
Crypto valute ce u pocetku biti samo medjuvalute za obavljanje transakcija, a imace svoju protuvrijednost u monetarnim valutama, kao sto je upravo sada.
Ali, s vremenom ce se postojeci novac polako zamijeniti crypto valutama, pri cemu ce vjerovatno svaka drzava uvesti svoju kripto valutu (Venecuela vec ima, recimo). I sve ce se ponasati identicno kako se ponasa i danas, s tim da vise nece biti nikakvog opipljivog novca, nego ce bukvalno sve ici iskljucivo elektronski.
I ovo je sasvim logican naredni evolutivni korak novca, odnosno protuvrijednosti roba i usluga.
Krenulo od robne razmjene, pa se uvela bronza, pa srebro, pa zlato i platina, i na kraju papirni novac kao ekvivalent zlata i platine. Medjutim, papirni novac je vrlo skup u smislu proizvodnje i sigurnosti, a crypto valute drasticno jeftinije, pri cemu smo mi vec zapravo u nekoj vrstu crypto ere jer se elektronska i karticna placanja (koja su takodjer elektronska) desavaju vec 20-ak godina.
A nikakva vrsta elektronske transakcije ne zahtijeva posjedovanje papirnog novca u rukama, nego samo karticu koja je elektronski povezana s bankovnim racunom. Cemu onda stampanje bilo kakvog papirnog novca koji bi fizicki bio deponovan u nekoj banci, kad se sve isto moze odvijati i bez njega?
- djkurt
- Posts: 814
- Joined: 23/08/2007 15:26
#7925 Re: Bitcoins
Malo više informacija, kako to tačno papirno funkcionira? Tj., ko mi garantuje kad struja dođe da taj isti coin prethodni gazda nece vec negdje utalit? Ako me kontaš.
