Nova Vlada FBiH 2023-2026
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
#7876 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Svako drustvo treba teziti sto manjem oporezivanju.
Uzmimo da vam je bruto 2000.
Zaradili ste dakle 2000.
Doprinosi odnijeli 620 maraka, porez još 138.
Za isplatu 1242 marke.
Poslodavac još za vas uplatio 230 maraka na osnovu svojih troškova za platu.
PDV će uzeti još oko 180 maraka od isplaćenog i ti ćeš zapravo kupiti robe i usluga vrijednih oko 1060 maraka.
Socijalna pravda se ne postiže bjesomučnim oporezivanjem svega već stvaranjem uslova da se građanin svojim radom dovede u standard života koji je komotan. Tek tada se može tražiti oporezivanje viška iznad toga.
Ali pošto ovdje svakako najbolje prolaze šaneri ne bi me čudilo da se oporezuje i ono što u ovom momentu nema nikakvog smisla.
Pri tom će se višak nekretnina i dalje držati neoporezovan, kladionice će i dalje imati imunitet... itd.
Uzmimo da vam je bruto 2000.
Zaradili ste dakle 2000.
Doprinosi odnijeli 620 maraka, porez još 138.
Za isplatu 1242 marke.
Poslodavac još za vas uplatio 230 maraka na osnovu svojih troškova za platu.
PDV će uzeti još oko 180 maraka od isplaćenog i ti ćeš zapravo kupiti robe i usluga vrijednih oko 1060 maraka.
Socijalna pravda se ne postiže bjesomučnim oporezivanjem svega već stvaranjem uslova da se građanin svojim radom dovede u standard života koji je komotan. Tek tada se može tražiti oporezivanje viška iznad toga.
Ali pošto ovdje svakako najbolje prolaze šaneri ne bi me čudilo da se oporezuje i ono što u ovom momentu nema nikakvog smisla.
Pri tom će se višak nekretnina i dalje držati neoporezovan, kladionice će i dalje imati imunitet... itd.
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#7877 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Komunizam je nestao, nema vise potrebe za jakom srednjom klasom koja je stvorena da bi se narod odvratio od suludih ideja ravnopravnosti. Vracamo se na fabricke postavke. Manja kupovna moc i pritisak na male privrednike je trend koji jaca i koji ce samo jos vise isticati kroz nas zivot.drug_profi wrote: ↑24/02/2025 09:43 Svako drustvo treba teziti sto manjem oporezivanju.
Uzmimo da vam je bruto 2000.
Zaradili ste dakle 2000.
Doprinosi odnijeli 620 maraka, porez još 138.
Za isplatu 1242 marke.
Poslodavac još za vas uplatio 230 maraka na osnovu svojih troškova za platu.
PDV će uzeti još oko 180 maraka od isplaćenog i ti ćeš zapravo kupiti robe i usluga vrijednih oko 1060 maraka.
Socijalna pravda se ne postiže bjesomučnim oporezivanjem svega već stvaranjem uslova da se građanin svojim radom dovede u standard života koji je komotan. Tek tada se može tražiti oporezivanje viška iznad toga.
Ali pošto ovdje svakako najbolje prolaze šaneri ne bi me čudilo da se oporezuje i ono što u ovom momentu nema nikakvog smisla.
Pri tom će se višak nekretnina i dalje držati neoporezovan, kladionice će i dalje imati imunitet... itd.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#7878 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
nista to ne bi problem bio da ti znas gdje tvoje pare idu. Da te pare idu za dobro zdravstvo, puteve, autoceste, socijalnu pomoc itd. ne vjerujem da bi se puno ljudi bunilo. Nakon price o minimalcu je ovdje bilo komentara "dodatna sredstva u budzet ce ici za kapitalne projekte" a onda par dana nakon toga izasla vijest da se povecavaju plate u drzavnom sektoru fbih, i to ne malo.drug_profi wrote: ↑24/02/2025 09:43 Svako drustvo treba teziti sto manjem oporezivanju.
Uzmimo da vam je bruto 2000.
Zaradili ste dakle 2000.
Doprinosi odnijeli 620 maraka, porez još 138.
Za isplatu 1242 marke.
Poslodavac još za vas uplatio 230 maraka na osnovu svojih troškova za platu.
PDV će uzeti još oko 180 maraka od isplaćenog i ti ćeš zapravo kupiti robe i usluga vrijednih oko 1060 maraka.
Socijalna pravda se ne postiže bjesomučnim oporezivanjem svega već stvaranjem uslova da se građanin svojim radom dovede u standard života koji je komotan. Tek tada se može tražiti oporezivanje viška iznad toga.
Ali pošto ovdje svakako najbolje prolaze šaneri ne bi me čudilo da se oporezuje i ono što u ovom momentu nema nikakvog smisla.
Pri tom će se višak nekretnina i dalje držati neoporezovan, kladionice će i dalje imati imunitet... itd.
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
#7879 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Upravo jaka srednja klasa je obiljezje jakih demokratskih drustava.dr_Evil wrote: ↑24/02/2025 09:46 Komunizam je nestao, nema vise potrebe za jakom srednjom klasom koja je stvorena da bi se narod odvratio od suludih ideja ravnopravnosti. Vracamo se na fabricke postavke. Manja kupovna moc i pritisak na male privrednike je trend koji jaca i koji ce samo jos vise isticati kroz nas zivot.
Nepostojanje srednje klase stvara odnose gdje siromašne klase ovise od više klase, te je demokratija u krizi, kao kod nas npr.
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#7880 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ja sam i rekao da je srednja klasa obiljezje jakih demokratskih drustava, necemo se vjerovatno sloziti da je ta klasa nastala poslije WWII kao protuteza socijalistickom svijetu, da bi se dokazala uspjesnost zapadnog sistema(ili ti ga, gdje ste bili sva ova stoljeca). Posmatrajuci europski svijet zadnjh 15-20 godina mozemo primjetiti da je srednja klasa u padu, a visa klasa u uzdizanju. Idemo uspEsnim koracima k originalnim postavkama, i to je jos navijamo za njih da nas pokore. Da se zna ko kosi ili ko vodu nosi... kako vec ide ta seljacka izreka.drug_profi wrote: ↑24/02/2025 09:48Upravo jaka srednja klasa je obiljezje jakih demokratskih drustava.dr_Evil wrote: ↑24/02/2025 09:46 Komunizam je nestao, nema vise potrebe za jakom srednjom klasom koja je stvorena da bi se narod odvratio od suludih ideja ravnopravnosti. Vracamo se na fabricke postavke. Manja kupovna moc i pritisak na male privrednike je trend koji jaca i koji ce samo jos vise isticati kroz nas zivot.
Nepostojanje srednje klase stvara odnose gdje siromašne klase ovise od više klase, te je demokratija u krizi, kao kod nas npr.
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
#7881 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Uglavnom slobodan čovjek može biti samo ako je pripadnik srednje ili više klase.
Niže klase su u položaju zavisnosti i nemaju pravu slobodu.
Viša klasa će uvijek težiti da uništi srednju klasu.
Niže klase su u položaju zavisnosti i nemaju pravu slobodu.
Viša klasa će uvijek težiti da uništi srednju klasu.
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
- Sanjarko
- Posts: 28442
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#7883 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Baš fino preko 600 miliona se zadužila vlada. Opet zaduživanje, ali najgore pare većinom odoše u havu.
Ko zna gdje odoše, i zbog čega zaduženje.
Ko zna gdje odoše, i zbog čega zaduženje.
-
ljubijankic
- Posts: 3968
- Joined: 20/11/2011 21:38
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
-
dobar,ti?
- Posts: 654
- Joined: 07/02/2009 19:58
- Location: tu i tamo, vise tu nego tamo
#7886 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
imal neki drugi odgovor da se ne dotice debila u zatvoru, ako ga vec prethodni forumas nije ni spomenuo
- Sanjarko
- Posts: 28442
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#7887 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nisu objasnili zbog čega i kako sam shvatio nije prvo zaduženje, nego novo.drug_profi wrote: ↑24/02/2025 11:25Reprogramiranje dugova. Kad se ne kraju podvuče crta, zaduženje će biti isto.
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7888 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
zar ne rece trojka da sad ima love ,kad se ne krade,pa cemu onda nova zaduzenja 
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7889 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
e sad da vidimo vladu dal je od rijeci .
Udruženje poslodavaca u FBiH pozvalo Vladu FBiH na potpisivanje Sporazuma o planu implementacije fiskalnih reformi
https://avaz.ba/vijesti/biznis/957577/u ... ih-reformi
Sporazum predviđa:
• Zakon o fiskalizaciji transakcija u FBiH – planiran za usvajanje i primjenu do 1. jula 2025. godine;
• Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak – u dvije faze: prvo djelimično smanjenje doprinosa do 1. septembra 2025., a zatim konačno smanjenje na 28,5% od 1. januara 2026. godine.
Udruženje poslodavaca u FBiH pozvalo Vladu FBiH na potpisivanje Sporazuma o planu implementacije fiskalnih reformi
https://avaz.ba/vijesti/biznis/957577/u ... ih-reformi
Sporazum predviđa:
• Zakon o fiskalizaciji transakcija u FBiH – planiran za usvajanje i primjenu do 1. jula 2025. godine;
• Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak – u dvije faze: prvo djelimično smanjenje doprinosa do 1. septembra 2025., a zatim konačno smanjenje na 28,5% od 1. januara 2026. godine.
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
#7890 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nisam detaljno upućen. Nešto krupnije dospijeva na naplatu, a ugrozilo bi stabilnost budzeta, pa se izdaju obveznice da se premosti.
- Sanjarko
- Posts: 28442
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#7891 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Moguće, ne znam, ali objašnjenje nisu dali, to znam.drug_profi wrote: ↑24/02/2025 12:21 Nisam detaljno upućen. Nešto krupnije dospijeva na naplatu, a ugrozilo bi stabilnost budzeta, pa se izdaju obveznice da se premosti.
-
zigson
- Posts: 4818
- Joined: 04/04/2015 22:17
#7892 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Eto sigurno digli minimalac zbog radnikadrug_profi wrote: ↑24/02/2025 12:21 Nisam detaljno upućen. Nešto krupnije dospijeva na naplatu, a ugrozilo bi stabilnost budzeta, pa se izdaju obveznice da se premosti.
- tramvajtrojka
- Posts: 17055
- Joined: 27/04/2021 22:52
#7893 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
kao prosle tako i ove dolazi 15 godina od uzimanja prvih MMF i WB i ebrd kredita koji se zatvaraju zato je na kraju prošle godine dug Federacije bio manji za 500 miliona u odnosu na 2023udrug_profi wrote: ↑24/02/2025 12:21 Nisam detaljno upućen. Nešto krupnije dospijeva na naplatu, a ugrozilo bi stabilnost budzeta, pa se izdaju obveznice da se premosti.
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7894 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
pa nek onda obrazloze za sta uzimaju kredite,zasto sve u tajnosti rade 
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7895 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
https://www.klix.ba/biznis/privreda/cav ... /250225056
O potrebnim reformama
Čavalić: Današnja sjednica je odgovor na očiglednu fiskalnu krizu u FBiH
ovaj Čavalic bar nesto radi,lik je zasluzio svoju poslanicku platu.
O potrebnim reformama
Čavalić: Današnja sjednica je odgovor na očiglednu fiskalnu krizu u FBiH
ovaj Čavalic bar nesto radi,lik je zasluzio svoju poslanicku platu.
- Javier Pena
- Posts: 940
- Joined: 09/11/2020 21:50
#7896 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Oho
Ekonomsko-socijalno vijeće koje trenutno zasjeda usvojilo je izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH po kojem se stopa na teret poslodavaca smanjuje za 5,5 posto.
Umjesto 6 posto od plaće koje se izdvajaju za penziono i invalidsko osiguranje, poslodavci će davati 2,5 posto.
Umjesto 6 posto od plaće koje se izdvajaju za penziono i invalidsko osiguranje, poslodavci će davati 2,5 posto.
Umjesto 4 posto za osnovno zdravstveno osiguranje, poslodavci će plaćati 2 posto.
Last edited by Javier Pena on 25/02/2025 11:27, edited 1 time in total.
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7898 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Od 1. jula 2025.
Vlada FBiH smanjuje doprinose koji se obračunavaju na teret poslodavca sa 10 na 4,5 posto
https://www.klix.ba/biznis/finansije/vl ... /250225079
dobro se sjetili,doslo im iz guzice u glavu
Vlada FBiH smanjuje doprinose koji se obračunavaju na teret poslodavca sa 10 na 4,5 posto
https://www.klix.ba/biznis/finansije/vl ... /250225079
dobro se sjetili,doslo im iz guzice u glavu
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#7899 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Smanjli su im davanja 5,5% iz bruta. Dobro je to.Javier Pena wrote: ↑25/02/2025 11:26 Oho
Ekonomsko-socijalno vijeće koje trenutno zasjeda usvojilo je izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH po kojem se stopa na teret poslodavaca smanjuje za 5,5 posto.
Umjesto 6 posto od plaće koje se izdvajaju za penziono i invalidsko osiguranje, poslodavci će davati 2,5 posto.
Umjesto 6 posto od plaće koje se izdvajaju za penziono i invalidsko osiguranje, poslodavci će davati 2,5 posto.
Umjesto 4 posto za osnovno zdravstveno osiguranje, poslodavci će plaćati 2 posto.
- Javier Pena
- Posts: 940
- Joined: 09/11/2020 21:50
#7900 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Sad ce poslodavci opet kukati jer teret na račun radnika "placaju" oni, a ne radnik. 
