Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
-
sour cherry
- Posts: 4015
- Joined: 21/12/2012 20:57
#7751 Re: Šta trenutno čitate?
- Afanasi_94
- Posts: 2349
- Joined: 21/06/2013 00:19
- Location: Са.
#7752 Re: Šta trenutno čitate?
Kakve su cijene knjiga u antikvarnici Preporod tamo kod BKC-a, zna li neko slučajno? 
- Truba
- Posts: 93847
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#7753 Re: Šta trenutno čitate?
paprene
otkupljuje za 2 marke a prodaje za 15-25...ako te ne otjera
vidim da je zatvorio i onu na siranu
otkupljuje za 2 marke a prodaje za 15-25...ako te ne otjera
vidim da je zatvorio i onu na siranu
- Afanasi_94
- Posts: 2349
- Joined: 21/06/2013 00:19
- Location: Са.
#7754 Re: Šta trenutno čitate?
E joj
taman se ponadam da su fine cijene.
- Truba
- Posts: 93847
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#7755 Re: Šta trenutno čitate?
on je derao još 1995/1996
mene kao srednjoškolca
sva sreća da su knjige tržište koje se zasiti
dakle kad pokupuješ ono što te zanima nema više
nisam dugo išao možda se nešto promijenilo
mene kao srednjoškolca
sva sreća da su knjige tržište koje se zasiti
dakle kad pokupuješ ono što te zanima nema više
- Afanasi_94
- Posts: 2349
- Joined: 21/06/2013 00:19
- Location: Са.
#7756 Re: Šta trenutno čitate?
Otići ću ovih dana baš da vidim čega ima i kakve su cijene sada
hvala.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#7757 Re: Šta trenutno čitate?
Preporučujem,
knjiga koju sam dugo tražila,
vrlo zanimljiva i zabavna, stručna, ali vješto napisana tako da i onima koji nisu ''u'' genetici jednostavnim jezikom ispriča
priču o sedam žena koje su pramajke svih Evropljana:
knjiga koju sam dugo tražila,
vrlo zanimljiva i zabavna, stručna, ali vješto napisana tako da i onima koji nisu ''u'' genetici jednostavnim jezikom ispriča
priču o sedam žena koje su pramajke svih Evropljana:
Sedam Evinih kceri
Autor: Bryan Sykes
http://www.superknjizara.hr/?page=knjig ... =100002307
Helena. Katarina. Velda. Ksenija. Tara. Jasmina. Ursula... Ovo je nesvakidasnja pripovijest o sedam drevnih zena koje su direktni preci svih Evropljana, po zenskoj liniji. Linije njihovih genealoskih stabala su razgranate i neprekinute - protezu se do danasnjeg vremena i doticu svakoga od nas. Profesor Brajan Sajks, sa Instituta za molekularnu medicinu Univerziteta u Oksfordu vjesto je kombinovao znanje naucnika i nadarenost pripovjedaca da bi nam slikovito, nadahnuto i sa mnogo upecatljivih detalja izlozio historiju ljudskoga roda.
Autor umjesno uvodi citaoca u svijet uzbudljivih genetickih istrazivanja, ilustrujuci ih brojnim zanimljivim primjerima. Medju njima je prica o ruskoj carskoj porodici Romanov, o 5000 godina starom Ledenom covjeku pronadjenom u Alpima, o posljednjim neandertalcima... Zahvaljujuci otkricu jedinstvenog svojstva mitohondrijalne DNK da se neizmjenjena prenosi sa majke na djecu, slozena i isprepletena mreza rodbinskih odnosa citavog covjecanstva postaje jasnija i vidljivija. Brajan Sajks pise jednostavnim i razumljivim jezikom, pa je Sedam Evinih kceri knjiga koja ce biti podjednako zanimljiva i citaocima bez ikakvog predznanja o genetici i onima koji se aktivno bave ovom granom nauke.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#7758 Re: Šta trenutno čitate?
Dobar roman, miran, blag i mudar, nešto drugačiji od njegovih, prethodnih. Prvi dio, prva priča, je mnogo bolja od druge, sličnija njegovim ranijim djelima, s više lijepih, uokvirenih misli i rečenica, a drugi dio se pretvara u dinamičnu slagalicu, rekonstrukciju prošlosti s detektivskim zapletom i s nejasnim raspletom, gdje je potrebno malo i proguglati da se potvrdi je li vlastita pretpostavka oko rješenja slagalice ''ko je otac'' ispravna ili nije.
Za ovu knjigu dobio je Bookera, ali pretpostavljam da mu je dodijeljen više za minuli rad, ne za ovo, pojedinačno djelo.
Kakogod, preporuka.
Za ovu knjigu dobio je Bookera, ali pretpostavljam da mu je dodijeljen više za minuli rad, ne za ovo, pojedinačno djelo.
Kakogod, preporuka.
Osjećaj kraja
Julian Barnes
http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-kritike- ... ?ppar=7585
Tony Webster i njegova školska ekipa sprijatelje se s Adrianom Finnom. Život im se vrti oko nedostatka cura uslijed agresivnoga puberteta, nabacivanja sofizmima i izvještačenostima, internih viceva i pošalica. Adrian je ozbiljniji i inteligentniji od ostalih. Kad se zbog studija raziđu, zakunu se na vječno prijateljstvo. Tada Adrian počini samoubojstvo, a prijatelji pokušavaju nastaviti sa životom i sve zaboraviti.
Četrdeset godina poslije Tony, koji je "preživio" karijeru i neuspješan brak, prima pismo od odvjetnika što otvara neka neočekivana pitanja. Iznenadna ostavština tjera ga da istraži razdoblje koje se odjednom pokazalo prilično mutnim, a njegova naoko ne suviše uzbudljiva prošlost i njemu samome postaje sasvim neizvjesna i strana…
"Osjećaj kraja", roman koji u sebi nosi psihološku i emocionalnu istančanost najboljih djela Henryja Jamesa, predstavlja novo poglavlje u opusu legendarnoga Juliana Barnesa.
- Praetorious
- Posts: 1806
- Joined: 07/09/2012 07:07
- Contact:
#7759 Re: Šta trenutno čitate?
Sinoć sam dovršio Catherine Coulter - Labirint, akciono-psihološki triler. Odlična knjiga koja sadrži sve potrebno za ugodono provedeno vrijeme: akciju, dobro vođenu radnju, karakterizaciju linkova, lagani humor i, naravno, malo romanse. Tople preporuke za čitanje!
Sad sam započeo Michelle Raven - Opasna blizina. Riječ je o (za sada) akcionom romanu, mada se naslućuje romansa u pozadini. Za sada imamo jednu otetu naučnicu, zacopanog zapovjednika SEAL-a i jednog vrlo mrtvog člana njegovog SEAL tima. Da će frke biti i dalje - za to se ne brinem. No, tek sam večeras započeo knjigu, pa da ne trčim pred rudu.
Sad sam započeo Michelle Raven - Opasna blizina. Riječ je o (za sada) akcionom romanu, mada se naslućuje romansa u pozadini. Za sada imamo jednu otetu naučnicu, zacopanog zapovjednika SEAL-a i jednog vrlo mrtvog člana njegovog SEAL tima. Da će frke biti i dalje - za to se ne brinem. No, tek sam večeras započeo knjigu, pa da ne trčim pred rudu.
Last edited by Praetorious on 13/03/2014 13:36, edited 1 time in total.
- Praetorious
- Posts: 1806
- Joined: 07/09/2012 07:07
- Contact:
#7760 Re: Šta trenutno čitate?

Sinoć sam pročitao, u pauzi nakon Ravena, Kendare Blake - Anna u haljini od krvi. Prva polovina knjige nije loša, druga se malo razvodnila - u smislu gubljenja intenziteta radnje, završetak je mogao biti i bolji. Sve u svemu, kratkoća knjige i nije dozvoljavala neki pretjerani razvoj radnje i likova, sve je moglo drugačije i bolje, ali opet-nije ni loše. Ljubitelji fantastike / nadprirodnog će ovo svakako pročitati, ko želi i malo romanse između njega-živog i nje-mrtve ... hm! pa dobiće i to.
- shmizlica
- Posts: 57892
- Joined: 18/11/2010 14:35
- Location: u oku posmatrača
#7761 Re: Šta trenutno čitate?

počela sinoć...ćemo da vidimo
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#7762 Re: Šta trenutno čitate?
Drugi dio slagaliceBanksy wrote:Preporučujem,
knjiga koju sam dugo tražila,
vrlo zanimljiva i zabavna, stručna, ali vješto napisana tako da i onima koji nisu ''u'' genetici jednostavnim jezikom ispriča
priču o sedam žena koje su pramajke svih Evropljana:
Sedam Evinih kceri
Autor: Bryan Sykes
http://books.google.ba/books/about/Adam ... edir_esc=y
također odlična
- nacho_
- Posts: 754
- Joined: 21/02/2008 23:03
#7763 Re: Šta trenutno čitate?
Joseph Brodsky - Watermark 
- mondo bizarro
- Posts: 62826
- Joined: 16/07/2009 00:24
- Location: sa yossarianom na pianosi
#7764 Re: Šta trenutno čitate?
završavam usta puna zemlje-branimir šćepanović, a startam sa odjel za rak-rijeka bez ušća, solženjicin 
- nacho_
- Posts: 754
- Joined: 21/02/2008 23:03
#7765 Re: Šta trenutno čitate?
usta puna zemljemondo bizarro wrote:završavam usta puna zemlje-branimir šćepanović, a startam sa odjel za rak-rijeka bez ušća, solženjicin
- Truba
- Posts: 93847
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#7766 Re: Šta trenutno čitate?
nek sam ja po forumima moljakao da mi se ovo pošalje a ja sam slao 2-3 stare knjige za ovoshmizlica wrote:
počela sinoć...ćemo da vidimo
a sada na svakom ćošku
elem sada ponovo čitam u prevozu... jedan od rijetkih načina i razloga da se svaki dan radujem novom jutru
sarakevske priče od andrića... ode priča broj 2 proba dok si reko keks
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#7767 Re: Šta trenutno čitate?
Je li? Da, kažu da je odlična, nisam čitala, ima je odavno kupiti i kod nas, sad je već i snižena, pročitaću obavezno. http://www.interliber.com/catlistdetail ... 04315&ml=bsafran wrote: Drugi dio slagalice
http://books.google.ba/books/about/Adam ... edir_esc=y
također odlična
Malvina, Mirko Kovač,
Odlična, ko ima želudac
Mogu misliti koju je buru izazvala kad se pojavila, ranih sedamdesetih ...
U prvi mah Malvina nas podseća na srednjovekovne hronike, i njena dramatičnost gotovo da je zatvorena iza samostanskih zidova. Glavna junakinja, kao žrtva spleta čudnih okolnosti, suočava se sa dva nepremostiva životna problema: lezbijka je i pravoslavka koja se zaljubljuje u ženu katoličke vere. Kovač iz dokumenata stvara lik Malvine, koja je i svetica, i grešnica, i mistik, i žena u kojoj je seme ludila…Upečatljivo korišćenje ekavske i ijekavske jezičke varijante, regionalizmi i vešto stilizovanje ovog teksta pokazuju nam snažan i neobičan kvalitet narativnog manira Mirka Kovača, kao i neraskidivu vezu između književnog lika i piščevog jezičkog identiteta. Roman Životopis Malvine Trifković je odmah po objavljivanju izazvao pravu buru oprečnih reagovanja u književnoj javnosti: iz raznih pobuda, jedni su ga smatrali remek-delom, a drugi bogohulnim štivom.
- shmizlica
- Posts: 57892
- Joined: 18/11/2010 14:35
- Location: u oku posmatrača
#7768 Re: Šta trenutno čitate?
znaš ti onu: ''strpljen - spašen''Black swan wrote: nek sam ja po forumima moljakao da mi se ovo pošalje a ja sam slao 2-3 stare knjige za ovo
a sada na svakom ćošku
- Internetowska
- Posts: 118
- Joined: 16/03/2014 00:13
#7769 Re: Šta trenutno čitate?
U fazi čitanja Erlenda Lua. Dopler mi se jako dopao.
- SmokingMan
- Posts: 22621
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
-
forel
- Posts: 693
- Joined: 12/01/2013 22:10
#7771 Re: Šta trenutno čitate?
Frisko vracen Americki psiho
i uzeo Afera Rembrandt Daniel Silva...
-
vele77
- Posts: 19
- Joined: 07/10/2005 22:44
#7772 Re: Šta trenutno čitate?
Zavrsila Shards - Ismet Prcic, iskrene preporuke 
-
rui
- Posts: 50
- Joined: 17/01/2014 12:33
#7773 Re: Šta trenutno čitate?
Snizili su cijenu na 3km u Konzumu, a ja je opet nisam kupilashmizlica wrote:
počela sinoć...ćemo da vidimo
- quentin
- Posts: 102
- Joined: 31/10/2011 23:11
- Mračajski proto
- Posts: 7292
- Joined: 03/04/2012 12:06
#7775 Re: Šta trenutno čitate?
Ne znam da li ste čitali fenomenalnu pjesmu Laze Kostića, ako niste - onda obavezno pročitajte. Nećete se pokajati. Ima i video na Youtubeu:
A pjesma je još zanimljivija nakon čitanja biografije ovog unikatnog čovjeka.
A pjesma je još zanimljivija nakon čitanja biografije ovog unikatnog čovjeka.

