Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84602
Joined: 03/10/2011 20:11

#7701 Re: Bášča

Post by Chloe »

User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#7702 Re: Bášča

Post by banjaluka078 »

Chloe wrote: 24/06/2026 12:21 Da nije ova lopuža?

https://vinskamusica.rs/rutava-buba/
Nije, glatka je. Ako je ugledam ovih dana, slikaću.
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7703 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Dobra basča Cloe
Bitno je da ima plodova i zameta a ne mora biti u liniji...mada kod mene mora,iz vise razloga...zbog obrade,frezanka,navodnjavanja,itd. 😁
A i takav sam,bolim da je sredjeno i uredno.

Samo jedna opaska...zasto kada birate sorte paradajza,sadite ove sa sitnim plodovima?
Imas truda i rada a na kraju na cijeloj biljci kroz sezonu,budu 2 kg paradajza?
Pa toliko kod mene bude na 2-3 komada.
Ok cherry,on je cejf ali ovi ostali,zasto ne sadite autohtone krupne sorte?
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#7704 Re: Bášča

Post by banjaluka078 »

Chloe wrote: 24/06/2026 12:21 Da nije ova lopuža?

https://vinskamusica.rs/rutava-buba/
Pronađoh da je mladunče smrdibube.

User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84602
Joined: 03/10/2011 20:11

#7705 Re: Bášča

Post by Chloe »

banjaluka078 wrote: 25/06/2026 20:33
Chloe wrote: 24/06/2026 12:21 Da nije ova lopuža?

https://vinskamusica.rs/rutava-buba/
Pronađoh da je mladunče smrdibube.

Čuj smrdibeba .... Dogodine suncokret pored malina i po bašti ih rasporedi, imaš ukrasne, manji su, lijepi, ne traže neku posebnu njegu a one ga preVole.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#7706 Re: Bášča

Post by banjaluka078 »

Chloe wrote: 25/06/2026 21:26

Čuj smrdibeba .... Dogodine suncokret pored malina i po bašti ih rasporedi, imaš ukrasne, manji su, lijepi, ne traže neku posebnu njegu a one ga preVole.
Posađeni su, ali još nema cvijeta. Bukvalno im ne mogu ništa, osim debelu rukavicu na ruku i uklanjati jednu po jednu.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84602
Joined: 03/10/2011 20:11

#7707 Re: Bášča

Post by Chloe »

zippoo87 wrote: 25/06/2026 00:04 Dobra basča Cloe
Bitno je da ima plodova i zameta a ne mora biti u liniji...mada kod mene mora,iz vise razloga...zbog obrade,frezanka,navodnjavanja,itd. 😁
A i takav sam,bolim da je sredjeno i uredno.

Samo jedna opaska...zasto kada birate sorte paradajza,sadite ove sa sitnim plodovima?
Imas truda i rada a na kraju na cijeloj biljci kroz sezonu,budu 2 kg paradajza?
Pa toliko kod mene bude na 2-3 komada.
Ok cherry,on je cejf ali ovi ostali,zasto ne sadite autohtone krupne sorte?
Kod mene je sređen kreativni nered ... :lol: ... :) biljke vole da se druže, međusobno se podržavaju, štite i jačaju, a isto tako imaju svoje neprijatelje, od kad pazim na to, krenula je džungla, ali i bolji rezultati - bez kemije.

Cherry je onaj kao grozdac, a druga fotka je volovsko srce, tek će krupnati, valjda ... :hm: malo drugačija situacija nego inače, više plodova ima.

Imam jabučar, on je u cvatu, jer sam nove sadnice stavljala nakon mraza.

Ako sve ne ode k vragu na ovim ludim temperaturama ... :-)
User avatar
netofil
Posts: 16
Joined: 09/09/2008 22:08

#7708 Re: Bášča

Post by netofil »

Meni su prošle godine smrdibube uništile većinu cherry paradajza. I hajd da ga makar pojedu, nego svaki samo unište, ubrizgaju neku svoju supstancu, pa dobiješ tačkast ružan paradajz lošeg okusa. Probavala organskim pripravcima, gamad ni mukajet. Naravno, za suncokret, maline i bosiljak ih bolila briga, a nimovom ulju se smijuu u lice. Zapravo neka su prskanja djelovala, ali valjda su se previše bile namnožile i prekasno ja primijetila, tako da i da sam ih uništila 50%, ostalo ih je sasvim dosta da upropaste rod. Ove godine posađen je samo crni krim paradajz i to malo i gledam da stavim mrežu čim se pojave plodovi, a bube će vjerovatno morati dobiti nuklearnu opciju.
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7709 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Jedan dobronamjeran savjet...kod plemenjace i smrdibube,zaboravite organske preparate,nego poprscite Ridomilom (protiv plemenjace) i Ampligo smrdibuba/smrdljivi martin.
Nakjbtnija je ke brza reakcija na bolest,1-2 dana su kljucna da se reaguje,sve preko toga je kasno i ostavlja posljedice.

Ako želite pojesti nesto a ako ne,onda se igrajte sode bikarbone,koprive,cimeta, itd itd.
Morate nauciti sta je preventiva a sta reakcija na bolest,gljivicna oboljenja.
To kada naucite,necete ni imati bolesti u vrtu.
Ovo pisem za ove neiskusnije i nove.

Evo kod mene vrt 100% zdrav ove godine,sa minimalnom hemijom,da ne kazem nikakvom.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#7710 Re: Bášča

Post by banjaluka078 »

netofil wrote: 25/06/2026 22:15 Meni su prošle godine smrdibube uništile većinu cherry paradajza. I hajd da ga makar pojedu, nego svaki samo unište, ubrizgaju neku svoju supstancu, pa dobiješ tačkast ružan paradajz lošeg okusa. Probavala organskim pripravcima, gamad ni mukajet. Naravno, za suncokret, maline i bosiljak ih bolila briga, a nimovom ulju se smijuu u lice. Zapravo neka su prskanja djelovala, ali valjda su se previše bile namnožile i prekasno ja primijetila, tako da i da sam ih uništila 50%, ostalo ih je sasvim dosta da upropaste rod. Ove godine posađen je samo crni krim paradajz i to malo i gledam da stavim mrežu čim se pojave plodovi, a bube će vjerovatno morati dobiti nuklearnu opciju.
Eto, a kod mene jedino na čeri nisu išle. Bilo ih i na pelatu i volovskom srcu, a ove "klikere" ni da pogledaju. Vidjeću kako će proći ove godine, opet sam posadila i pelat, volovsko srce, čeri i dodala i jabučar.
Post Reply