Bášča
Moderator: anex
- banjaluka078
- Posts: 13205
- Joined: 16/01/2007 23:38
#7702 Re: Bášča
Nije, glatka je. Ako je ugledam ovih dana, slikaću.
-
zippoo87
- Posts: 19661
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#7703 Re: Bášča
Dobra basča Cloe
Bitno je da ima plodova i zameta a ne mora biti u liniji...mada kod mene mora,iz vise razloga...zbog obrade,frezanka,navodnjavanja,itd.
A i takav sam,bolim da je sredjeno i uredno.
Samo jedna opaska...zasto kada birate sorte paradajza,sadite ove sa sitnim plodovima?
Imas truda i rada a na kraju na cijeloj biljci kroz sezonu,budu 2 kg paradajza?
Pa toliko kod mene bude na 2-3 komada.
Ok cherry,on je cejf ali ovi ostali,zasto ne sadite autohtone krupne sorte?
Bitno je da ima plodova i zameta a ne mora biti u liniji...mada kod mene mora,iz vise razloga...zbog obrade,frezanka,navodnjavanja,itd.
A i takav sam,bolim da je sredjeno i uredno.
Samo jedna opaska...zasto kada birate sorte paradajza,sadite ove sa sitnim plodovima?
Imas truda i rada a na kraju na cijeloj biljci kroz sezonu,budu 2 kg paradajza?
Pa toliko kod mene bude na 2-3 komada.
Ok cherry,on je cejf ali ovi ostali,zasto ne sadite autohtone krupne sorte?
- banjaluka078
- Posts: 13205
- Joined: 16/01/2007 23:38
#7704 Re: Bášča
Pronađoh da je mladunče smrdibube.
- Chloe
- Photo mod
- Posts: 84602
- Joined: 03/10/2011 20:11
#7705 Re: Bášča
Čuj smrdibeba .... Dogodine suncokret pored malina i po bašti ih rasporedi, imaš ukrasne, manji su, lijepi, ne traže neku posebnu njegu a one ga preVole.
- banjaluka078
- Posts: 13205
- Joined: 16/01/2007 23:38
#7706 Re: Bášča
Posađeni su, ali još nema cvijeta. Bukvalno im ne mogu ništa, osim debelu rukavicu na ruku i uklanjati jednu po jednu.
- Chloe
- Photo mod
- Posts: 84602
- Joined: 03/10/2011 20:11
#7707 Re: Bášča
Kod mene je sređen kreativni nered ...zippoo87 wrote: ↑25/06/2026 00:04 Dobra basča Cloe
Bitno je da ima plodova i zameta a ne mora biti u liniji...mada kod mene mora,iz vise razloga...zbog obrade,frezanka,navodnjavanja,itd.
A i takav sam,bolim da je sredjeno i uredno.
Samo jedna opaska...zasto kada birate sorte paradajza,sadite ove sa sitnim plodovima?
Imas truda i rada a na kraju na cijeloj biljci kroz sezonu,budu 2 kg paradajza?
Pa toliko kod mene bude na 2-3 komada.
Ok cherry,on je cejf ali ovi ostali,zasto ne sadite autohtone krupne sorte?
Cherry je onaj kao grozdac, a druga fotka je volovsko srce, tek će krupnati, valjda ...
Imam jabučar, on je u cvatu, jer sam nove sadnice stavljala nakon mraza.
Ako sve ne ode k vragu na ovim ludim temperaturama ...
- netofil
- Posts: 16
- Joined: 09/09/2008 22:08
#7708 Re: Bášča
Meni su prošle godine smrdibube uništile većinu cherry paradajza. I hajd da ga makar pojedu, nego svaki samo unište, ubrizgaju neku svoju supstancu, pa dobiješ tačkast ružan paradajz lošeg okusa. Probavala organskim pripravcima, gamad ni mukajet. Naravno, za suncokret, maline i bosiljak ih bolila briga, a nimovom ulju se smijuu u lice. Zapravo neka su prskanja djelovala, ali valjda su se previše bile namnožile i prekasno ja primijetila, tako da i da sam ih uništila 50%, ostalo ih je sasvim dosta da upropaste rod. Ove godine posađen je samo crni krim paradajz i to malo i gledam da stavim mrežu čim se pojave plodovi, a bube će vjerovatno morati dobiti nuklearnu opciju.
-
zippoo87
- Posts: 19661
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#7709 Re: Bášča
Jedan dobronamjeran savjet...kod plemenjace i smrdibube,zaboravite organske preparate,nego poprscite Ridomilom (protiv plemenjace) i Ampligo smrdibuba/smrdljivi martin.
Nakjbtnija je ke brza reakcija na bolest,1-2 dana su kljucna da se reaguje,sve preko toga je kasno i ostavlja posljedice.
Ako želite pojesti nesto a ako ne,onda se igrajte sode bikarbone,koprive,cimeta, itd itd.
Morate nauciti sta je preventiva a sta reakcija na bolest,gljivicna oboljenja.
To kada naucite,necete ni imati bolesti u vrtu.
Ovo pisem za ove neiskusnije i nove.
Evo kod mene vrt 100% zdrav ove godine,sa minimalnom hemijom,da ne kazem nikakvom.
Nakjbtnija je ke brza reakcija na bolest,1-2 dana su kljucna da se reaguje,sve preko toga je kasno i ostavlja posljedice.
Ako želite pojesti nesto a ako ne,onda se igrajte sode bikarbone,koprive,cimeta, itd itd.
Morate nauciti sta je preventiva a sta reakcija na bolest,gljivicna oboljenja.
To kada naucite,necete ni imati bolesti u vrtu.
Ovo pisem za ove neiskusnije i nove.
Evo kod mene vrt 100% zdrav ove godine,sa minimalnom hemijom,da ne kazem nikakvom.
- banjaluka078
- Posts: 13205
- Joined: 16/01/2007 23:38
#7710 Re: Bášča
Eto, a kod mene jedino na čeri nisu išle. Bilo ih i na pelatu i volovskom srcu, a ove "klikere" ni da pogledaju. Vidjeću kako će proći ove godine, opet sam posadila i pelat, volovsko srce, čeri i dodala i jabučar.netofil wrote: ↑25/06/2026 22:15 Meni su prošle godine smrdibube uništile većinu cherry paradajza. I hajd da ga makar pojedu, nego svaki samo unište, ubrizgaju neku svoju supstancu, pa dobiješ tačkast ružan paradajz lošeg okusa. Probavala organskim pripravcima, gamad ni mukajet. Naravno, za suncokret, maline i bosiljak ih bolila briga, a nimovom ulju se smijuu u lice. Zapravo neka su prskanja djelovala, ali valjda su se previše bile namnožile i prekasno ja primijetila, tako da i da sam ih uništila 50%, ostalo ih je sasvim dosta da upropaste rod. Ove godine posađen je samo crni krim paradajz i to malo i gledam da stavim mrežu čim se pojave plodovi, a bube će vjerovatno morati dobiti nuklearnu opciju.
